» »

Šola ali tečaji - začetek programiranja

Šola ali tečaji - začetek programiranja

1
2
»

lebdim ::

Jaz bi ti rekel, da kombinacija obojega. Danes je pa res ogromno tečajev za programske jezike in te stvari, če te le nekoliko zanima in se ti da s tem ukvarjat. Jaz zelo rad povezujem različne znanstvene discipline med seboj. Sem pa diplomant pedagoške matematike in računalništva Pedagoške fakultete UL s končano VII. stopnjo izobrazbe, pa se zame tisto pravo življenje šele začenja. Imam kar nekaj projektov (tudi neprogramerskih) že za sabo in se vedno veselim predvsem PONUJENE možnosti sodelovanja, ki je pa ne dobiš povsod, kamor se prijaviš.

tony1 ::

Phantomeye je izjavil:

tony1 je izjavil:

spam321 je izjavil:

Diploma ti lahko odpre marsikatera vrata, ki bi drugače ostala zaprta. Jasno, da le diploma ni dovolj, a je prvi pogoj, ki se ga obkljuka. Če slednji ni izpolnjen, pač ne prideš niti v izbor. Ne glede na to, koliko obrtniškega znanja imaš. Ker si očitno drugačnega mnenja, ti predlagam, da ob priložnosti, če bo, pošlješ prošnjo na IT zaposlitvene oglase velikih, dobro stoječih firm, ki zahtevajo min 6/2 stopnjo, kot so... KRKA, banke (NLB...), zavarovalnice (Triglav...), javne ustanove, zavodi, inštituti, javni sektor, ministrstva, zdravstveni domovi, velike zasebne privat firme, multinacionalke (te so še precej bolj stroge glede izobrazbe)... me res zanima, kakšen bo tvoj izkupiček. Pa srečno pri pojasnjevanju kadrovnicam ali pristojnim, koliko znanja imaš. Če seveda ceniš svoj čas, ti slednje odsvetujem, ker takoj, ko bodo opazili sredno poklicno šolo, bo tvoja prošnja romala v smeti.


Ful mi je žal, vendar nič od tega ne velja za programiranje.


Seveda velja ... lahko si najboljši programer na svetu, ampak nekatere inštitucije (npr. tiste, ki jih je naštel spam321) sistemsko (in zakonsko - JU) določajo diplomo kot pogoj.


Res ne vem, čemu bi kdo z deset let izkušenj iz programiranja šel delat v javno upravo. Po drugi strani jih tam izkušeni programerji niti ne zanimajo, ker je bolje zadevo dati delat zunanjemu izvajalcu in tako potegniti več provizije.

Krka, Triglav, bančni sektor, velike zasebne privat firme, multinacionalke pa se za formalno izobrazbo programerjev sekirajo toliko kot lanski sneg. Delam v eni od zadnjih dveh, šef razvojnega oddelka ni nikoli dokončal faksa.

lebdim ::

Ja, sej potem je dejansko vprašanje na mestu, kako lahko nekdo postane šef razvojnega oddelka brez končane izobrazbe vsaj računalniške smeri. Če je nastavljen in je prišel po vezah nekako do tega položaja, potem itak veš, da nekaj smrdi tukajle.

Včasih nekdo zaposli nekoga, da drugega spravi ob službo. Se pa velikokrat čudim vprašanjem na razgovorih za programersko delovno mesto...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

tony1 ::

Ma kaki. Človek je na koncu 1. letnika šel delat, in v nekaj letih prerastel vse sodelavce. Ker je bila firma očitno dovolj pametna, da je to opazila, so iz njega naredili šefa. (Nenavadno za slovensko okolje, vem - se pa le zgodi, včasih. ;))

111111111111 ::

spam321 je izjavil:

Diploma ti lahko odpre marsikatera vrata, ki bi drugače ostala zaprta. Jasno, da le diploma ni dovolj, a je prvi pogoj, ki se ga obkljuka. Če slednji ni izpolnjen, pač ne prideš niti v izbor. Ne glede na to, koliko obrtniškega znanja imaš. Ker si očitno drugačnega mnenja, ti predlagam, da ob priložnosti, če bo, pošlješ prošnjo na IT zaposlitvene oglase velikih, dobro stoječih firm, ki zahtevajo min 6/2 stopnjo, kot so... KRKA, banke (NLB...), zavarovalnice (Triglav...), javne ustanove, zavodi, inštituti, javni sektor, ministrstva, zdravstveni domovi, velike zasebne privat firme, multinacionalke (te so še precej bolj stroge glede izobrazbe)... me res zanima, kakšen bo tvoj izkupiček. Pa srečno pri pojasnjevanju kadrovnicam ali pristojnim, koliko znanja imaš. Če seveda ceniš svoj čas, ti slednje odsvetujem, ker takoj, ko bodo opazili sredno poklicno šolo, bo tvoja prošnja romala v smeti.

Poznam 3 ljudi iz NLB, ki programirajo s končano gimanzijo. Eden je celo vodja oddelka. Ne govori neumnosti.

Če se IT oddelek v Krki, NLB-ju, Celtri, ODLOČI da bo nekoga zaposlil, zan to utemeljiti in izobrazba ni nikoli ovira. NIKOLI.

Se pa vsekakr strinjam, da diploma ne škodi in v JU dobiš samo drobiž ali sploh ne službe. Še vedno pa si lahko zraven kot zunanji izvajalec in kolega vleče lepe denarce na to temo. :D

Diploma je ponavadi ovira, če greš na razgovor za delovno mesto preko HR. Osebno sem vedno če me je delovno mesto zanimalo in je bila moja izobrazba prenizka, šel direktno do firme, vprašal za IT in se z vodjem direktno pogovoril in bil vedno vabljen na razgovor, ponavadi v 2 krog. Če imaš kaj pojma, moraš imeti še jajca in potem izobrazba res ni neka nepremostljiva ovira.

Phantomeye ::

tony1 je izjavil:

Phantomeye je izjavil:

tony1 je izjavil:

spam321 je izjavil:

Diploma ti lahko odpre marsikatera vrata, ki bi drugače ostala zaprta. Jasno, da le diploma ni dovolj, a je prvi pogoj, ki se ga obkljuka. Če slednji ni izpolnjen, pač ne prideš niti v izbor. Ne glede na to, koliko obrtniškega znanja imaš. Ker si očitno drugačnega mnenja, ti predlagam, da ob priložnosti, če bo, pošlješ prošnjo na IT zaposlitvene oglase velikih, dobro stoječih firm, ki zahtevajo min 6/2 stopnjo, kot so... KRKA, banke (NLB...), zavarovalnice (Triglav...), javne ustanove, zavodi, inštituti, javni sektor, ministrstva, zdravstveni domovi, velike zasebne privat firme, multinacionalke (te so še precej bolj stroge glede izobrazbe)... me res zanima, kakšen bo tvoj izkupiček. Pa srečno pri pojasnjevanju kadrovnicam ali pristojnim, koliko znanja imaš. Če seveda ceniš svoj čas, ti slednje odsvetujem, ker takoj, ko bodo opazili sredno poklicno šolo, bo tvoja prošnja romala v smeti.


Ful mi je žal, vendar nič od tega ne velja za programiranje.


Seveda velja ... lahko si najboljši programer na svetu, ampak nekatere inštitucije (npr. tiste, ki jih je naštel spam321) sistemsko (in zakonsko - JU) določajo diplomo kot pogoj.


Res ne vem, čemu bi kdo z deset let izkušenj iz programiranja šel delat v javno upravo. Po drugi strani jih tam izkušeni programerji niti ne zanimajo, ker je bolje zadevo dati delat zunanjemu izvajalcu in tako potegniti več provizije.

Krka, Triglav, bančni sektor, velike zasebne privat firme, multinacionalke pa se za formalno izobrazbo programerjev sekirajo toliko kot lanski sneg. Delam v eni od zadnjih dveh, šef razvojnega oddelka ni nikoli dokončal faksa.


Govora je bilo ali res kot programer ponekod rabiš diplomo. Ti si napisal "nič od tega ni res". Jaz pa sem ti napisal, da je res. O izkušnjah ni bilo govora.

Ne vem o kakšni proviziji govoriš. Itak pa nekdo z 10 letnimi izkušnjami ne bo šel programirat za 1200 bruto (začetna plača)

Zgodovina sprememb…

Mavrik ::

tony1 je izjavil:




Krka, Triglav, bančni sektor, velike zasebne privat firme, multinacionalke pa se za formalno izobrazbo programerjev sekirajo toliko kot lanski sneg. Delam v eni od zadnjih dveh, šef razvojnega oddelka ni nikoli dokončal faksa.


To da tvoj šef ni končal faksa nikakor ne pomeni da tvoja firma na pogleda izobrazbe ko sortira kup prejetih prijav na delovno mesto. Kot je že nekdo napisal - je ogromna razlika če imaš kup izkušenj na svojem CVju ali pa štartaš z nule. Tudi v "privat" firmah, ki se pretvarjajo da ne dajo nič na izobrazbo, se hitro izkaže da dobijo povabilo na razgovor najprej tisti s kako znano šolo na seznamu.

Tako da ne nakladaj preveč no :/
The truth is rarely pure and never simple.

tony1 ::

Ni potrebe po nižanju nivoja, tovariš.

Danes se obupno išče ljudi, ki imajo vsaj osnovna znanja programiranja. Ker pa tudi teh ni, se kdaj vzame tudi takšne, ki jih to vsaj zanima, in se jih nato uči. In to ljudi brez vsake tehnične ali naravoslovne izobrazbe. Časi so čisto drugačni kot leta 2010. Elitistične mantre hude selekcije kadrovskih služb so šle za nekaj časa v pozabo.

O tem sem že pisal na dolgo in široko. Je tako težko prebrati celo temo?

Ahim ::

Phantomeye je izjavil:

To pa je cluster teksta, ne bi škodilo kakšne pika uporabit - tu in tam.

"Nekaj" sem jih - tam, kjer je to potrebno. Niti osnovnosolsko bralno razumevanje dandanes menda ne zajema zgolj medmetov in enostavcnih povedi?!

Smurf ::

tony1 je izjavil:

Ni potrebe po nižanju nivoja, tovariš.

Danes se obupno išče ljudi, ki imajo vsaj osnovna znanja programiranja. Ker pa tudi teh ni, se kdaj vzame tudi takšne, ki jih to vsaj zanima, in se jih nato uči. In to ljudi brez vsake tehnične ali naravoslovne izobrazbe. Časi so čisto drugačni kot leta 2010. Elitistične mantre hude selekcije kadrovskih služb so šle za nekaj časa v pozabo.

O tem sem že pisal na dolgo in široko. Je tako težko prebrati celo temo?

To je pa cisto odvisno od firme. Tiste z dobro dodano vrednostjo so lahko elitisticne se naprej in nimajo nobenih potreb po hobi programerjih (ker lahko tudi ponudijo visje place). Seveda pa obstajajo tudi take, ki iscejo nekoga za ne vem 1200 bruto in imajo kriterije zato precej nizje.

tony1 ::

Tudi za "uspešne" slovenske firme (ki mislijo, da so od boga poslane, ker plačajo 3 jurje bruto izdelanemu programerju) je ta boljših programerjev že zmanjkalo, ker jih enostavno ni več na trgu. Vse takšne firme se zdaj solidno grebejo že za študente (in jih z veseljem učijo tudi z ničle, če je treba), ker se vseh ostalih ne da več kupiti. Ker jih na trgu dela ni.

Aja, pozabil sem: tudi slovenskih študentov se ne da več dobiti. Zadnjič sem dobil novega službenega kolega, svežega diplomanta iz naše bratske bivše države...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

Phantomeye ::

tony1 je izjavil:

Tudi za "uspešne" slovenske firme (ki mislijo, da so od boga poslane, ker plačajo 3 jurje bruto izdelanemu programerju) je ta boljših programerjev že zmanjkalo, ker jih enostavno ni več na trgu. Vse takšne firme se zdaj solidno grebejo že za študente (in jih z veseljem učijo tudi z ničle, če je treba), ker se vseh ostalih ne da več kupiti. Ker jih na trgu dela ni.

Aja, pozabil sem: tudi slovenskih študentov se ne da več dobiti. Zadnjič sem dobil novega službenega kolega, svežega diplomanta iz naše bratske bivše države...


Včasih se morajo firme / delodajalci vprašat, zakaj nihče noče delat za njih.

Včasih je bila mantra "dej potrpi", "bodi hvaležen", "sej bo boljše". Zdaj so drugi časi. Če nekomu ni do bullshita, ki mu ga hočejo delodajalci prodat, gre delat drugam. Če ne drugače - v tujino.

kuall ::

Čist enostavno je.

Takih, ki smo samoiniciativno programirali od doma od 15 leta je zelo malo. In tak moraš biti, da si dober programer.

Po drugi strani se je računalništvo razpaslo čez vse možne predstave.

Tretja stvar je, da traja zelo doglo, da se nekaj sprogramira.

Torej logično sledi, da programerjev manjka.

scipascapa ::

Čudno, da šolski sistem in Zavod ne naredita nič glede tega, beri uvede tečaje in uvajaanje na množični ravni.

Zgodovina sprememb…

spam321 ::

scipascapa je izjavil:

Čudno, da šolski sistem in Zavod ne naredita nič glede tega, beri uvede tečaje in uvajaanje na množični ravni.


Zakaj? Saj firme baje vsakega, ki niti še ne uspe do konca izgovoriti stavka "rad bi programiral", pograbijo, naučijo vsega in za povrhu vsega še dobro plačajo. Baje... vsaj tako pravijo nekateri v tej temi.

tony1 ::

Še huje, plačajo bonus tistemu, ki ga pripelje v firmo :))

Mavrik ::

tony1 je izjavil:

Še huje, plačajo bonus tistemu, ki ga pripelje v firmo :))


Kje pa si to videl? Plačevanje bonusov za tiste, ki bi jih firma naučila?
The truth is rarely pure and never simple.

spam321 ::

Realnost je pa tole... https://slo-tech.com/delo/3125

Pričakovanja: FRI diploma, odlično poznavanje CSS(3), HTML(5), PHP, JavaScript (jQuery), Bootstrap, MySQL, min. 3 leta delovnih izkušenj, izkušnje z delom v odprtokodnih CMS sistemih, poznavanje dobrih programerskih praks, dodatna znanja s področja SEO optimizacije, UI in UX, spletnega oglaševanja, google analitike, social media ipd. so izjemna prednost...

In ponujena plača: 1300EUR, po možnosti še bruto, oooo, aaa kok faajn.

Ampak nekateri v tej temi bodo lepo sanjali še naprej... pa dinarčke, ki padajo z neba, pa kako se ti kot kucarju kode vsi klanjajo, pa kako te bodo firme vse naučile, pa... ooo, kako lepo, gremo kar nazaj pančat in sanjat...

Glede oglasa pa še tole: https://www.stop-neplacniki.si/medijski... Če je ustanovitelj tale tip https://repozitorij.uni-lj.si/IzpisGrad... (FDV), je pa to za nekega programerja sploh idealna kombinacija (praksa večine slovenskih IT firm). Pač programerjem so šefoti družboslovci. Res sanje vsakega FRIjevca... No, saj na koncu se itak izkaže, da takšna delovna mesta na koncu zasedajo samouki, ki druga ne dobijo (ker pač nimajo tistega papirja).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: spam321 ()

spam321 ::

* Še en dodatek - in ko se bo tak samouk v prostem času drkal 101 programski jezik, da bo ja čim več znal in družboslovnem šefu čim bolj ustregel, bo šef pošiljal pozdravčke iz Maldivov in se vozil v avtu za 100.000EUR. Čudovito.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: spam321 ()

shadeX ::

Torej naj povzamem. V tem oglasu potrebujejo dobrega programerja, marketerja, analitika ter UX/UI dizajnerja.. all in one. Človek s toliko znanji ne potrebuje šefa, ker bo sam naredil produkt (app, program, game, whatever) in ga znal iztržit.

S plačo nebom niti zgubljal besed. Good luck s tem oglasom.

Kaj majo samouki veze s tem oglasom drugače?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

spam321 ::

shadeX je izjavil:

Torej naj povzamem. V tem oglasu potrebujejo dobrega programerja, marketerja, analitika ter UX/UI dizajnerja.. all in one. Človek s toliko znanji ne potrebuje šefa, ker bo sam naredil produkt (app, program, game, whatever) in ga znal iztržit.

S plačo nebom niti zgubljal besed. Good luck s tem oglasom.

Kaj majo samouki veze s tem oglasom drugače?


To, da bodo lahko v večini kandidirali le za takšna delovna mesta. Čeprav konkretno je res ekstrem, ker hočejo še FRI diplomo.

scipascapa ::

spam321 je izjavil:

scipascapa je izjavil:

Čudno, da šolski sistem in Zavod ne naredita nič glede tega, beri uvede tečaje in uvajaanje na množični ravni.


Zakaj? Saj firme baje vsakega, ki niti še ne uspe do konca izgovoriti stavka "rad bi programiral", pograbijo, naučijo vsega in za povrhu vsega še dobro plačajo. Baje... vsaj tako pravijo nekateri v tej temi.


ma ne me hecat, to niti pod razno ne drži. pogledaš oglase za delo in te srat prime 2 AA strani zahtev po znanju.

spam321 ::

scipascapa je izjavil:

spam321 je izjavil:

scipascapa je izjavil:

Čudno, da šolski sistem in Zavod ne naredita nič glede tega, beri uvede tečaje in uvajaanje na množični ravni.


Zakaj? Saj firme baje vsakega, ki niti še ne uspe do konca izgovoriti stavka "rad bi programiral", pograbijo, naučijo vsega in za povrhu vsega še dobro plačajo. Baje... vsaj tako pravijo nekateri v tej temi.


ma ne me hecat, to niti pod razno ne drži. pogledaš oglase za delo in te srat prime 2 AA strani zahtev po znanju.


Upam, da je jasno, da je bil to sarkazem z moje strani... samo so pa eni v tej temi očitno res takšnega mnenja.

scipascapa ::

vem vem :) no vidiš ta oglas od medijski guruji je lep primer.....če je to 1300 bruto, naj se skrije...ajd pogojno ok za 1300€ NETO....za začetnika ne pa napredno znanje....

Vazelin ::

Smešno mi je, ko nekdo v tej temi prepričuje kako niti za 3k bruto ne dobijo folka.:)
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

tony1 ::

Smešno mi je, da nekateri raje jamrate, kot da bi se naučili kvalitetno brati.

Smurf ::

tony1 je izjavil:

Tudi za "uspešne" slovenske firme (ki mislijo, da so od boga poslane, ker plačajo 3 jurje bruto izdelanemu programerju) je ta boljših programerjev že zmanjkalo, ker jih enostavno ni več na trgu. Vse takšne firme se zdaj solidno grebejo že za študente (in jih z veseljem učijo tudi z ničle, če je treba), ker se vseh ostalih ne da več kupiti. Ker jih na trgu dela ni.

Aja, pozabil sem: tudi slovenskih študentov se ne da več dobiti. Zadnjič sem dobil novega službenega kolega, svežega diplomanta iz naše bratske bivše države...

Ce ujames top studenta je lahko ROI bistveno visji kot pri 40letniku brez izkusenj. V resnici je lahko top student v roku 5 let boljsi kot nek povprecen programer s 10-15 leti izkusenj. Zato se tudi grebejo(mo) za njih.

Je pa tudi tako, da so razlike med slabim/povprecnim in dobrim programerjem ne x1/x2 ampak prej x10/x100. Zato boljsa podjetja tudi pri hudem pomankanju kadra ne bodo iskala takih brez izkusenj IN potenciala.

Ahim ::

spam321 je izjavil:

Realnost je pa tole... https://slo-tech.com/delo/3125

Pričakovanja: FRI diploma, odlično poznavanje CSS(3), HTML(5), PHP, JavaScript (jQuery), Bootstrap, MySQL, min. 3 leta delovnih izkušenj, izkušnje z delom v odprtokodnih CMS sistemih, poznavanje dobrih programerskih praks, dodatna znanja s področja SEO optimizacije, UI in UX, spletnega oglaševanja, google analitike, social media ipd. so izjemna prednost...

In ponujena plača: 1300EUR, po možnosti še bruto, oooo, aaa kok faajn.

Ampak nekateri v tej temi bodo lepo sanjali še naprej... pa dinarčke, ki padajo z neba, pa kako se ti kot kucarju kode vsi klanjajo, pa kako te bodo firme vse naučile, pa... ooo, kako lepo, gremo kar nazaj pančat in sanjat...

Glede oglasa pa še tole: https://www.stop-neplacniki.si/medijski... Če je ustanovitelj tale tip https://repozitorij.uni-lj.si/IzpisGrad... (FDV), je pa to za nekega programerja sploh idealna kombinacija (praksa večine slovenskih IT firm). Pač programerjem so šefoti družboslovci. Res sanje vsakega FRIjevca... No, saj na koncu se itak izkaže, da takšna delovna mesta na koncu zasedajo samouki, ki druga ne dobijo (ker pač nimajo tistega papirja).


Se pravi oglas, ki je ena od zahtev diploma FRI, je nekaksen dokaz, da taksna delovna amesto (kot je razpisano) zasedejo druzboslovci,in ker je neki Peter Matjasic nekoc naredil diplomo na FDV v Ljubljani, mora biti ravno direktor te mariborske firme taisti Peter Matjasic, ne more pa biti FDVjevec recimo tale ali pa kateri drugi od mnogih Petrov Matjasicev po drzavi (od morja do Markovcev)? In doticna firma niti ni programerska ("IT firma") - kot lepo pise, se ukvarjajo z reklamami - tebi pa sluzi za reprezentativen primer IT podjetij :)) Ti si resno bolan/prizadet.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Karierna pot programerja brez računalniškega faksa (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Programiranje
16625893 (21161) 111111111111
»

Učenje doma za novo službo - Katera znanja? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5710998 (8713) scipascapa
»

Zaposlitev programerja brez dokončane fakultete?

Oddelek: Izdelava spletišč
449363 (2843) shadeX
»

Katera kombinacija z Pythonom za zaposlitev?

Oddelek: Programiranje
82236 (1781) brodul
»

Nore zahteve za službo ... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10925831 (21051) Relanium

Več podobnih tem