» »

Daimler se je poravnal, vodilni iz Volkswagna na zatožni klopi

Daimler se je poravnal, vodilni iz Volkswagna na zatožni klopi

Slo-Tech - Škandal z dizelskimi vozili izpred štirih let, ki so goljufala pri merjenju izpustov, je sicer najbolj očrnil skupino Volkswagen, a ta ni edini grešnik. Več kot 11 milijonov goljufivih vozil je organe pregona spodbodlo k temeljitim preiskavam še ostalih proizvajalcev.

Tudi Daimler, ki med drugim proizvaja vozila znamke Mercedes-Benz, se je moral poravnati zaradi enakih goljufij. Ker so prodali 684.000 vozil, ki niso izpolnjevala normativov za najvišje dovoljenje izpuste dušikovih oksidov, so se z nemškim tožilstvom poravnali. Plačali bodo 870 milijonov evrov globe, kar po besedah podjetja ne bo imelo pomembnega vpliva na poslovne rezultate tretjega četrtletja.

Preiskava se je začela v začetku tega leta in je le ena v vrsti temeljitih pregledov nemških avtomobilov. Volkswagnova enota Porsche se je že maja poravnala v višini 535 milijonov evrov, Robert Bosch GmbH pa z 90 milijoni evrov.

Medtem v Nemčiji poteka tudi sojenje vodilnim iz Volkswagna. Izvršni direktor Herbert Diess, predsednik Hans Dieter Pötsch in nekdanji direktor Martin Winterkorn se morajo zagovarjati. Proti njim je vložena 636-stranska obtožnica, v kateri jim očitajo, da so vedeli za goljufivo naravo vozil in naprave za goljufanje. Ker naj bi zanje vedeli mesece pred uradnim razkritjem javnosti, so kršili zakon o trgu vrednostnih papirjev, saj niso pravočasno obvestili trgov o pomembni informaciji, kar predstavlja neenakopravno obravnavo delničarjev. V Volkswagnu odvračajo, da so obtožbe brez podlage. Toda še preden se bo kaj zgodilo, morajo sodni mlini premleti ostale obtožbe, denimo proti Winterkornu, ki mu ločeno očitajo še druga kazniva dejanja.


16 komentarjev

Joze_K ::

Ma to je prava komedija...
sem prepričan, da so o tem vedeli politiki (Merkel & Co)... te vrednosti, kot se jim zdaj kazni izrekajo so tako profitirali s tem, da niso vlagali v razvoj - in to z blagoslovom nemške države.. no sedaj pa ko pač ni uspela prevara, pa del teh prihrankov dobi še nemška država..
nastradalo pa je tako samo okolje...

nekikr ::

Plačali bodo 870 milijonov evrov globe, kar po besedah podjetja ne bo imelo pomembnega vpliva na poslovne rezultate tretjega četrtletja.

Pismo, jaz bi tudi tako kazen. Recimo greš 250 po avtocesti in dobiš 20 centov kazni. Utajiš 29 milijonov, pa za kazen plačaš 30€ sodniške takse. To bi bilo kar ok.

Wrop ::

Komedija je to, da so morali Američani to snežno kepo začeti valiti proti dolini. Dobro je to, da so politiki pod pritiskom javnosti vseeno morali malo pristriči peruti proizvajalcem in njihovim "ne da se", "predrago je" in podobnim izgovorom, ne nasedajo več. Češnjica na torti bo, če bo vsaj kdo dejansko šel zaradi goljufanja na hladno.

Smurf ::

Joze_K je izjavil:

Ma to je prava komedija...
sem prepričan, da so o tem vedeli politiki (Merkel & Co)... te vrednosti, kot se jim zdaj kazni izrekajo so tako profitirali s tem, da niso vlagali v razvoj - in to z blagoslovom nemške države.. no sedaj pa ko pač ni uspela prevara, pa del teh prihrankov dobi še nemška država..
nastradalo pa je tako samo okolje...

Poznam precej avtomobilsko industrijo in ne vidim nobene logiko, po cem bi sklepal, da so politiki vedeli kaj o tem. A to si tko predstavljas, da je prisel direktor VWja k Merklovi in rekel "Hihi Angela a ves to, da guljufamo", Ona: "A res a kaj, ti lump ti". Al kako :D? Zakaj zavraga bi sli direktorji to razlagati politikom!?

Wrop je izjavil:

Komedija je to, da so morali Američani to snežno kepo začeti valiti proti dolini. Dobro je to, da so politiki pod pritiskom javnosti vseeno morali malo pristriči peruti proizvajalcem in njihovim "ne da se", "predrago je" in podobnim izgovorom, ne nasedajo več. Češnjica na torti bo, če bo vsaj kdo dejansko šel zaradi goljufanja na hladno.

Americani so sli valit to snezno kepo predvsem zaradi ameriskih avtomobilskih lobijev. Ne zato, ker bi jih skrbeli uporabniki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

Markoff ::

Joze_K je izjavil:

sem prepričan, da so o tem vedeli politiki (Merkel & Co)... te vrednosti, kot se jim zdaj kazni izrekajo so tako profitirali s tem, da niso vlagali v razvoj - in to z blagoslovom nemške države..

Ma ja, Merkelca itak ve vse podrobnosti o delovanju in tehnologijah v vseh nemških podjetjih, kajne? Verjetno ve tudi, da nek Hans trenutno tanka ven milijone iz nekega zavoda za opazovanje mušic v Heildelbergu, samo nam noče nič povedati!
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Utk ::

Americani so sli valit to snezno kepo predvsem zaradi ameriskih avtomobilskih lobijev. Ne zato, ker bi jih skrbeli uporabniki.

Katera idiotska država na svetu bi dovolila, da jim nekdo prodaja nekaj kar je zarad goljufije boljše od domačega?

codeMonkey ::

Smurf je izjavil:


Americani so sli valit to snezno kepo predvsem zaradi ameriskih avtomobilskih lobijev. Ne zato, ker bi jih skrbeli uporabniki.


Ceprav je to njihovi industriji zagotovo ustrezalo, je kepo zacela valiti majhna skupina ljudi v neprofitni organizaciji, ki so tam ravno zaradi uporabnikov.

codeMonkey ::

V bistvu lahko zavidamo dejstvu, da NGO tam lahko sprozi skandal takih razseznosti, medtem ko se v EU to ocitno ni zgodilo.

njyngs ::

nekikr je izjavil:

Plačali bodo 870 milijonov evrov globe, kar po besedah podjetja ne bo imelo pomembnega vpliva na poslovne rezultate tretjega četrtletja.

Pismo, jaz bi tudi tako kazen. Recimo greš 250 po avtocesti in dobiš 20 centov kazni. Utajiš 29 milijonov, pa za kazen plačaš 30EUR sodniške takse. To bi bilo kar ok.

Točno to je meni padlo v oči.

Na eni strani mamo ljudi, ki stradajo; ljudi ki delajo cele dneve, da lahko preživljajo otroke. U name it.
Na drugi strani mamo pohlepne korporacije, ki jim dol visi za okolje in jim 870 miljonov EUR globe ne predstavlja niti praske pri ČETRTLETNEM poslovanju.

Ta svet se mi gabi. Iz dneva v dan bolj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: njyngs ()

GrX ::

870 milijonov EUR globe je za moje pojme povsem dovolj visoka kazen. Večini pač ni v ineteresu, da podjetje spravijo na kolena in s tem povzdročijo, da ostane nekaj 100k ljudi brezposelnih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GrX ()

nekikr ::

Torej ti je dovolj visoka kazen taka, ki v ničemer podjetje ne bo prisililo k bolj odgovornemu poslovanju?

Če grem v banko in ukradem milijon evrov, kakšno kazen bi mi dal? Če imam podjetje in nekaj zaposlenih bi z mojim zaprtjem ali visoko denarno kaznijo šli na cesto. Torej dobim kaj? Eno popoldne pometanja ceste in 30€ sodniške takse? Pri čemer pa seveda tisti milijon obdržim. Ti to čisto resno in trezno?

Utk ::

Kaznovat je treba krive z zaporom. Firmo pa do neke meje v višini do vrednosti firme, če ne bi goljufala in zato prodala tolk manj avtov s tolk manjšim dobičkom. Lastniki, čeprav nič krivi, se vseeno ne bi smeli obogatet goljufijo.

nekikr ::

V firmah imaš nadzorne svete, ki bi morali take stvari ugotoviti. Ker vedo, da kazni za njih neposredno ne bo in da bo firma, če že, dobila tako kazen, da se jim tudi v enem četrtletju ne bo poznalo, svojega dela ne opravljajo vestno. Če bi pa dali zgled in tri take firme konkretno kaznovali, z zaporom in hudo finančno kaznijo, potem bi pa lastniki zahtevali, da nadzorni svet opravi svoje delo, saj bi sicer tudi njih konkretno udarilo po žepu.
Saj smo imeli mi isto stvar pri avtocestah, Tešu, zdaj lahko spremljamo v živo nov nateg pri Karavankah in drugem tiru, če gre JEK2 skozi bomo tam spet dobili lekcijo. Vse stvari imajo pa isti zaključek: po 10 letih na neki brezvezni oddaji na RTV1 10 ljudi ugotavlja, da nihče ni opravil svojega dela in da je v bistvu nemogoče odkriti, kdo točno je za kaj kriv, kazni, take ali drugačne, pa nihče nikoli in nikdar še ni dobil in je tudi ne bo.

GrX ::

nekikr je izjavil:

Torej ti je dovolj visoka kazen taka, ki v ničemer podjetje ne bo prisililo k bolj odgovornemu poslovanju?

Če grem v banko in ukradem milijon evrov, kakšno kazen bi mi dal? Če imam podjetje in nekaj zaposlenih bi z mojim zaprtjem ali visoko denarno kaznijo šli na cesto. Torej dobim kaj? Eno popoldne pometanja ceste in 30€ sodniške takse? Pri čemer pa seveda tisti milijon obdržim. Ti to čisto resno in trezno?

Tako je. Za vsako nadaljnjo kršitev pa se kazen primerno poveča..

nekikr ::

A na 60€?

Utk ::



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Volkswagen goljufal tudi v EU, na tnalu tudi BMW (strani: 1 2 3 410 11 12 13 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
632141610 (86337) krneki0001
»

V ZDA odkrili nove goljufive porscheje, VW priznal zavajanje glede porabe (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
19260347 (53419) pirlo
»

Zaradi goljufanja pri meritvah Volkswagnu grozi milijardna globa (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
27772482 (58704) stara mama
»

Afera Dieselgate se razplamteva: neustreznih 11 milijonov vozil (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Tožbe
19649727 (39756) SuperVeloce

Več podobnih tem