» »

Gradnja v dvoje ali celo troje

Gradnja v dvoje ali celo troje

«
1
2

LilStalker ::

Imam vprašanje. Ali se splača graditi stanovanje/hišo tako da si najdeš še nekoga ki bi bil s tabo v tem fohu. Torej naprimer. Najdeš par kolegov in skupaj zgradite večstanovansko hišo skupaj po svojih željah. So stroški kaj manjši? Ima kdo izkušnje?

jype ::

V prejšnjem sistemu se je celotne soseske gradilo na tak način in ja, stroški so lahko bistveno manjši.

facepalm ::

Tudi sam sem razmisljal o tem. Na oko bi rekel, da so stroski vsaj 30% manjsi (nekoc sem na grobo izracunal). Obvezno bi pa gradil dvojcka. Vsak svoj vhod in konkretna stena med dvema enotama.

jype ::

Niti dvojčka ni treba, komot so povsem ločene enote, pa so prihranki kljub temu znatni.

LilStalker ::

Zakj se potem ljudje tega ne poslužujejo bolj pogosto? (vsaj ne da bi jaz vedel). Najdeš kolege s katerimi imate podobne želje in to je to. Pa še dobre sosede imaš. Kaj pa zakonodaja? Kaj komplicira?

Zgodovina sprememb…

facepalm ::

Mozne ovire: prostorski nacrt, financiranje bank, tezko najdet somisljenika?

Super bi bilo najdet cca 10 ljudi in si nekje zgraditi pritlicna stanovanja v stilu poljanskih vrtov.

cvalsr ::

Največji problem pri tem je, da v španoviji še pes crkne.

IL_DIAVOLO ::

Denarno in časovno. Dela se lahko prakticno vsak dan. Če je to upokojen mojster, ki je v kakem sorodstvu in pripelje svoje bivše sodelavce, je taka hiša res hitro postavljena. Skoraj zastonj.

jype ::

cvalsr je izjavil:

Največji problem pri tem je, da v španoviji še pes crkne.
Za banke je to super reklo.

LilStalker ::

Pomojem jih že nekako najdeš. Kako pa se zmeniš glede stroškov/financiranja? Nekdo založi denar in na koncu se stroški razdelijo? Kaj če na koncu stanovanja niso enako vredna kako se dogovoriti koliko kdo da?

jype ::

Če te skrbijo malenkosti, taka oblika kolektivne gradnje ni primerna zate.

Dejstvo je, da pri 10 enotah prihraniš že več kot 50%.

LilStalker ::

Seveda me zanima pa tudi kaksne malenkosti bi potrpel. Res si pa ne želim da bi na koncu plačal enako kot nekdo ki bi dobil senkrat vecje stanovanje na soncnem delu z balkonom medtem ko sem jaz v eni osenčeni lukni. Malo pretiravam ampak kako narediti da je vsaj kolikortoliko fer. Se prej spise kaksno pogodobo?

facepalm ::

LilStalker je izjavil:

Seveda me zanima pa tudi kaksne malenkosti bi potrpel. Res si pa ne želim da bi na koncu plačal enako kot nekdo ki bi dobil senkrat vecje stanovanje na soncnem delu z balkonom medtem ko sem jaz v eni osenčeni lukni. Malo pretiravam ampak kako narediti da je vsaj kolikortoliko fer. Se prej spise kaksno pogodobo?

Projektantu se razlozi zahteve vsakega posameznika. Parcelo, dovoljenja, projekt, komunalni prispevek itd se porazdeli enakomerno, stroske gradnje pa glede na velikost enot. Koliko bo vredno vsako stanovanje te ne briga, saj bo projektant tebi zarisal tako, kaksno si zelis.

bluefish ::

To pravzaprav obstaja, samo v Sloveniji bolj na redko, stanovanjska kooperativa oz. zadruga in sorodne oblike. Načeloma sicer za gradnjo večstanovanjskih zgradb, vendar je model podoben recimo pri gradnji več hiš na skupni parceli - nakup parcele, načrt za tipsko hišo,...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

starfotr ::

Če so ljudje normalni, se da marsikaj. In pride precej poceni.

Za enoto imaš lahko npr. 1 vodovodni števec, 1 kanto, 1 odjemno mesto za elektriko...

In nato interne števce. Kar poceni zadeve in tudi operativne stroške

Vendar vedno se zapleta pri takih zadevah. Pride do težav, ker se folku obrne, začnejo jebat en drugega. Zato Slovenci raje delajo vse individualno, pa čeprav je dražje. Žal.

Primer, ki ga poznam. Dvojček. En bi naredil fasado in menjal streho, drugi ne. Pa sta samo 2. Kak šele, če bi jih bilo več. Za kakovostno izvedbo, je treba menjat celo streho in obleči celo fasado, drugače izgleda kičasto.

Dokaz za to kulturo so tudi traktorji, vsak ima svojega. Da na omenjam, da ima vsak svoje priključke, čeprav jih rabijo samo par ur na leto...

Leif ::

Poznam dva primera, kjer so se šli to. V prvem danes ne govorijo več med sabo, v drugem je pa eden prodal svojo polovico in šel živet drugam. Bolje je odšteti več, oz narediti manjše ampak samostojno.

Raptor F16 ::

LilStalker je izjavil:

Imam vprašanje. Ali se splača graditi stanovanje/hišo tako da si najdeš še nekoga ki bi bil s tabo v tem fohu. Torej naprimer. Najdeš par kolegov in skupaj zgradite večstanovansko hišo skupaj po svojih željah. So stroški kaj manjši? Ima kdo izkušnje?


V idealnem svetu bi skupaj trgali rožice, skupaj bivali pod streho, si delili vse...

Realno boste po parih letih skregani.

People come and go. Družba se menja ker se interesi z leti spreminjajo.

Jaz za nikogar ne bi rekel, da bo večno dober sosed.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

facepalm ::

Zato pa pravim: dvojcek, lasten vhod, debela stena med enotama.
Tako imas svoj mir v primeru prodaje ali konfliktov.

fikus_ ::

"dvojcek, lasten vhod, debela stena med enotama."

Vmes se naredita dva zida z zračno režo vmes! Tako se manj prenaša hrup.

Samael ::

LilStalker je izjavil:

Kako pa se zmeniš glede stroškov/financiranja? Nekdo založi denar in na koncu se stroški razdelijo? Kaj če na koncu stanovanja niso enako vredna kako se dogovoriti koliko kdo da?

Kaj pa če se jasno doreče in da na papir?
Mislim jasno, da je to, kar nas sprašuješ stvar konkretnega dogovora, sklenjenih pogodb ... itd.


Raptor F16 je izjavil:


Realno boste po parih letih skregani.

People come and go. Družba se menja ker se interesi z leti spreminjajo.

Jaz za nikogar ne bi rekel, da bo večno dober sosed.

Seveda, ampak saj si ne deliš sobe. Pač, skregan, ne skregan ... dokler imaš lastne števce, pa vmes steno, lasten vhod, itd. ste zgolj sosedje.

Invictus ::

Žal to ne gre zaradi karakterja Slovencev.

Ko sem iskal prvo nepremičniono, sem poklical praktično vse znance, za katere sem vedel, da gredo tudi v nakup in ponudil sodelovanje.

Nihče ni bil zato. Raje so šli v nek blok, z neznanci. V stanovanje, ki je vedno malo preplačano. Za staro 2,3 stanovanjsko hišo, ni želel nihče slišati.

In sem obupal.

Če greš v zidavo hiše, ponavadi več kot dvojčka ne moreš zgradit, ker ima občina butast OPPN. Smo s parimi kolegi debatirali o tem, pa je birokratskih ovir preveč, da bi se šel uničevat živce... Še vrstnih hiš ne pustijo več, čeprav je tam najboljši izkoristek prostora.

Bi se dalo pa narediti precej poceni večstanovanjsko hišo/že skoraj blok, kjer bi bili investitotrji tudi končni uporabniki.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

gruntfürmich ::

material ni največji strošek pri bajti, prav tako dvojčki ali vrstne hiše so čisto samostojne hiše.
večina folka pa itq ne gleda na budžet za hišo kot določeno vsoto, ampak je to projekt še celo za posmrtno življenje. torej v sloveniji če boš prihranil 20k zaradi skupne masovne gradnje, jih boš pa v drug material zmetal.
skratka prihranka ne vidim.
najbolj racionalno bivalno enoto vidim kot stanovanja eden nad drugim; blok.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

scipascapa ::

Saj je tudi dosti praznih blokov ipd.....še država jih ima nekaj.....

MIHAc27 ::

Jaz se tega z neznanci definitivno ne bi šel, z prijatelji pa še manj.

Oče je dve veliki hiši sezidal z 'rukerji' Pač povabil vse prijatelje, kar jih je (nekateri so bili tudi gradbeniki vendar v manjšini) kjer so cel dan delali, ženske vmes kaj dobrega skuhale pa je bilo. Usluge se je pa itak vračalo, pa je šel on pomagat, ko se je drugje zidalo.

Danes kaj takega skoraj ni možno, ker bi gradbenik še kazen dobil, če ne izda računa.

Invictus ::

gruntfürmich je izjavil:

material ni največji strošek pri bajti, prav tako dvojčki ali vrstne hiše so čisto samostojne hiše.
večina folka pa itq ne gleda na budžet za hišo kot določeno vsoto, ampak je to projekt še celo za posmrtno življenje. torej v sloveniji če boš prihranil 20k zaradi skupne masovne gradnje, jih boš pa v drug material zmetal.
skratka prihranka ne vidim.
najbolj racionalno bivalno enoto vidim kot stanovanja eden nad drugim; blok.

To je res, ampak neracionalnao zapravljaš lahko za notranjo opremo tudi v bloku.

Tukaj nisi nič naredil ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

facepalm ::

MIHAc27 je izjavil:

Jaz se tega z neznanci definitivno ne bi šel, z prijatelji pa še manj.


Torej bi raje placal vec, za starejse stanovanje med neznanci, kot pa, da bi si zgradil tocno tako enoto, kakrsno si zelis ter prihranil?
Samo zato, ker se ne zelis ukvarjati s soinvestitorji?

Jaz bi sel v to s komerkoli, ki bi bil zmozen financirat svoj del projekta. Pomembno je le, da se vse stvari dorece na zacetku in se spise pri notarju.
Ne si predstavljat, da zivis s soinvestitorjem pod isto streho, delita si zgolj dostop do parkirisca in vhoda. Lahko se sprojektira, da so vhodi na nasprotnih straneh objektov in se v tem primeru niti srecata ne.

nekikr ::

Torej bi raje placal vec, za starejse stanovanje med neznanci, kot pa, da bi si zgradil tocno tako enoto, kakrsno si zelis ter prihranil?
Samo zato, ker se ne zelis ukvarjati s soinvestitorji?

Da, definitivno.

Jaz bi sel v to s komerkoli, ki bi bil zmozen financirat svoj del projekta. Pomembno je le, da se vse stvari dorece na zacetku in se spise pri notarju.

Ja, tako romantično razmišljanje imaš ko si še čisto mlad in/ali totalno neizkušen, pa se ti zdi fino. Potem te pa življenje izuči in se takih stvari ne greš več. Tako kot denarja ne posodiš nikomur, ki bi ga rad še kdaj videl.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekikr ()

TheBlueOne ::

Lahko je ceneje, ampak gotovo ni najcenejsa moznost.

Prednosti so verjetno cenejsa parcela, ker je vecja, en nacrt, deloma skupna infrastruktura, lahko delas sam.

Ampak je verjetno ceneje ce vzames kaksno montazno hiso in verjetno najceneje, ce modularno. Tam das za opremljeno 100m+ tudi po 70k€ + fundament, ki pa ni nujno plosca, lahko je tockovni ali pa samo tisti zid okrog brez plosce.

Invictus ::

Opremljena hiša za 70k?

You use good drugs :)).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

nekikr ::

Morda je mislil premium pasjo uto z lopo za kosilnico.

facepalm ::

nekikr je izjavil:

Torej bi raje placal vec, za starejse stanovanje med neznanci, kot pa, da bi si zgradil tocno tako enoto, kakrsno si zelis ter prihranil?
Samo zato, ker se ne zelis ukvarjati s soinvestitorji?

Da, definitivno.

Jaz bi sel v to s komerkoli, ki bi bil zmozen financirat svoj del projekta. Pomembno je le, da se vse stvari dorece na zacetku in se spise pri notarju.

Ja, tako romantično razmišljanje imaš ko si še čisto mlad in/ali totalno neizkušen, pa se ti zdi fino. Potem te pa življenje izuči in se takih stvari ne greš več. Tako kot denarja ne posodiš nikomur, ki bi ga rad še kdaj videl.


Ti si narobe predstavljas situacijo. Razumes, da objekte lahko sprojektiras tako, da svojih sosedov ne videvas, ne slisis, ne ves niti kdaj so doma ali ne? Z njimi imas opravka zgolj med projektiranjem enot in med nadzorom nad gradnjo.
Ko je enkrat zgrajeno, se podpise se predkupna pravica v kolikor bi kdo kdaj rad prodajal in mir. Soseda srecas 1x na teden, pozdravis, ce sta v dobrih odnosih ga lahko povabis na pivo.
Tukaj ni posojanja denarja, ustnih dogovorov ali nategovanja tuje zene. Zgolj par 10k€ prihranka in ce se res na smrt skregas (kakor se lahko tudi s sosedom iz Albanije), prodas svojo enoto z dobickom in kupis kaj drugega.

TheBlueOne ::

Invictus je izjavil:

Opremljena hiša za 70k?

You use good drugs :)).


Trenutno sem v sluzbi. :)


https://trex-systems.com/sl/moduli/trex...

Imajo konkurenta tudi v Slo. Jaz bi gradil tako, mona ni dovolila.

Zgodovina sprememb…

nekikr ::

Ti si narobe predstavljas situacijo.

Ne, povsem te razumem, verjemi. Zato pa pravim, da ni opcije, da bi šel v kaj takega. Če že, potem sam narediš večstanovanjski objekt in ga prodaš/oddaš na trgu. V španoviji še pes crkne. Cel kup takih pregovorov je, ne brez razloga.

TheBlueOne: govoril si o hiši, ne o malo večji mobilni hiški za na hrvaško obalo.

gruntfürmich ::

MIHAc27 je izjavil:

Oče je dve veliki hiši sezidal z 'rukerji' Pač povabil vse prijatelje, kar jih je (nekateri so bili tudi gradbeniki vendar v manjšini) kjer so cel dan delali, ženske vmes kaj dobrega skuhale pa je bilo. Usluge se je pa itak vračalo, pa je šel on pomagat, ko se je drugje zidalo.

Danes kaj takega skoraj ni možno, ker bi gradbenik še kazen dobil, če ne izda računa.

še sreča da danes kaj tako neracionalnega ne potegne več. nismo prišli k pameti, samo časa in denarja je manj ter želja po večjem udobju.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

TheBlueOne ::

nekikr je izjavil:

Ti si narobe predstavljas situacijo.

Ne, povsem te razumem, verjemi. Zato pa pravim, da ni opcije, da bi šel v kaj takega. Če že, potem sam narediš večstanovanjski objekt in ga prodaš/oddaš na trgu. V španoviji še pes crkne. Cel kup takih pregovorov je, ne brez razloga.

TheBlueOne: govoril si o hiši, ne o malo večji mobilni hiški za na hrvaško obalo.


Modularna hisa 100m2. Imas tudi vecje, jih postavlja tudi nek slo konkurent po Avstriji. Tudi modularna gradnja, bom poskusil najti.

Je pa vprasanje kaj kdo vidi za hiso.

gruntfürmich ::

facepalm je izjavil:

, kot pa, da bi si zgradil tocno tako enoto, kakrsno si zelis ter prihranil?

tega fenomena slovenske gradnje bajt 'točno takih kot si jih želimo' še nisem uspel docela raziskati. namreč zelo malo ljudi pozna dobre razporede prostorov in posledično ustvarjanje zares funkcionalne bajte. tisti zid tu in tam, prostor za par kvadratov različen... po mojem ne igra nobene vloge na dolgi rok. vsega se navadimo in temu prilagodimo ostale zadeve.

prav tako je nerazumno ne-spodbujanje obnavljanje starih bajt, ki so že posvinjale prostor, ampak je vsakemu interes pozidat nov košček obdelovalne zemlje. seveda z razlogom da bo 'po naših željah in potrebah'. ampak to je znova prazna zgodba, kot sem opisal zgoraj...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

nekikr ::

prav tako je nerazumno ne-spodbujanje obnavljanje starih bajt, ki so že posvinjale prostor, ampak je vsakemu interes pozidat nov košček obdelovalne zemlje.

Stare bajte prodajajo po 300.000€ recimo tule pri nas. Če dodaš največ 100.000€, lahko kupiš zemljo in na njej postaviš novo stvar. Se pravi ustrezno narejeno po novih standardih, z novimi izolacijami, prezračevanjem, modernim tlorisom oz. takim po tvojih željah. V tisto staro bi moral pa najprej vložiti vsaj 50.000€, da bi imel še vedno staro bajto, ki bi bila malce renovirana. Zato.

TheBlueOne ::

Nasel Slo konkurenta. :)

https://www.rmbmodul.com/sl/rmb-comfort...

Tu je za moj okus prihodnost gradnje manjsih objektov.

nekikr ::

Ja, na hrvaški obali v avto kampih. Že sedaj jih imajo toliko, da jih oddajajo.

TheBlueOne ::

nekikr je izjavil:

Ja, na hrvaški obali v avto kampih. Že sedaj jih imajo toliko, da jih oddajajo.


Zakaj? Poglej kje imajo projekte. Je pa res, da se je zacelo s pocitniskimi hiskami.

Upostevaj, da je za to gradnjo mogoce se dosti industrisjke optimizacije. Drugace so stene dosti debeljse od tistih kontejner hisk, ki jih poznas. Energetsko so menda zelo OK.

Morda zadeve se niso 100% zrele ampak jaz vseeno vidim v teh principih najvecji potencial.

Zgodovina sprememb…

nekikr ::

Ampak slaba konstrukcija in slaba izolativnost, pa netrajna konstrukcija stane 70k€ za 100m hiše. Torej 140k€ za "klasično" hišo. Daš še nekaj zraven in imaš v vseh pogledih boljšo zidano/skeletno/montažno. Kje je torej prednost? Ker eno večjo garažo lahko še ceneje zbiješ skupaj z OSB ploščami kot pa tole kar si nalimal.

Smrekar1 ::

LilStalker je izjavil:

Imam vprašanje. Ali se splača graditi stanovanje/hišo tako da si najdeš še nekoga ki bi bil s tabo v tem fohu. Torej naprimer. Najdeš par kolegov in skupaj zgradite večstanovansko hišo skupaj po svojih željah. So stroški kaj manjši? Ima kdo izkušnje?


Neposrednih izkušenj nimam, ampak praviloma velja, da manjši stroški pridejo z razlogi zanje.

S kolegi se ne splača hoditi v španovijo z visokimi finančnimi vložki. Zna se zgoditi, da ostaneš brez enega ali drugega, lahko celo obojega.

jype ::

Nope. Sodobna kontejnerska gradnja je strukturno in izolacijsko znatno boljša od klasične zidane gradnje.

nekikr ::

Znatno praviš. Torej namesto 40€ na mesec za ogrevanje daš koliko? 39€? A je kontejner že aktiven? Železobeton da je strukturno precej slabši od mobilne hiške?
Imaš kakšno luštno turo s kolesom v planu, rabim kakšno pametno idejo?

jype ::

nekikr je izjavil:

Železobeton da je strukturno precej slabši od mobilne hiške?
Drži. Ti slabo razumeš statiko?

nekikr je izjavil:

Znatno praviš. Torej namesto 40€ na mesec za ogrevanje daš koliko? 39€?
Polovico manj na kvadratni meter, pa kvadratnih metrov imaš tudi manj (kar je v vseh pogledih plus).

TheBlueOne ::

Te hise so ena sama izolacija. Baje stimajo kar se tega tice.

In se potencial za pocenitve je ogromen. Klasicne gradnje bodo sle iz prometa, ker delo postaja drago, kar pa lahko industrializiras po poceni.

Nisem 100% ampak baje IKEA raziskuje te opcije. Ce kdo velik naredi nek koncept, kjer vecino industrijsko pripravijo bo tega dosti vec.

nekikr ::

Jah, tako kot nihče drug. Sami nevedneži so povsod po svetu, zato pa ne živijo v kontejnerjih (tu je zdaj prilika, da prilimaš en link od enega, ki pa živi v mobilni hiški in me povsem demantiraš).

Invictus ::

Teh hišk ne smeš postavljat v Sloveniji, ker je dosti OPPn napisanih tako, da rabiš streho z naklonom od 37-43 stopinj ;).

Je pa prostorsko to zelo neugodna gradnja, ker ne gre v višino...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

facepalm ::

Gre tudi v visino.
Edit: tudi streho se da urediti tako, kot zahteva oppn

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: facepalm ()

jype ::

nekikr je izjavil:

(tu je zdaj prilika, da prilimaš en link od enega, ki pa živi v mobilni hiški in me povsem demantiraš).
Že ideja, da gre za mobilno hiško, te demantira.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

mobilne hiške - zakonodaja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8747612 (30510) liberluminus
»

Nov gradbeni zakon (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9210536 (7697) Pika na i
»

Gradnja hiše - ravna streha (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7316894 (5574) Machete
»

Mobilne hišice

Oddelek: Loža
3716285 (14763) maco-maco
»

Low budget rešitve za prebivališče (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5011283 (9504) Highlag

Več podobnih tem