» »

Letni dopust

Letni dopust

A. Smith ::

Vprašanje.

ZDR definira dolžino letnega dopusta takole:

162. člen (izraba letnega dopusta)
(1) Letni dopust je mogoče izrabiti v več delih, s tem, da mora en del trajati najmanj dva tedna.

Recimo, da jaz ne želim izrabiti tega dopusta v enem kosu. In kolikor vem, me lahko delodajalec v to prisili. Ampak, če tako meni, kot delodajalcu ustreza, da ne porabim celotnega dopusta, ali sploh obstaja pravna podlaga za to? Če se z delodajalcem zmeniva, da bom raje vzel 2x po en teden, ali je delodajalec zaradi tega v prekršku?
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

nsa_ag3nt ::

Ne in da sta odgovora.
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

clip ::

Mene pa koliko dni dopusta me pripada.Trgovinska dejavnost in 30 let delovne dobe.Imam namreč 27 dni, kar se mi zdi malo.
Na internetu je namreč veliko različnih informacij.

Hvala
lp
Pozdrav od Clipa

krucymucy ::

clip je izjavil:

Mene pa koliko dni dopusta me pripada.Trgovinska dejavnost in 30 let delovne dobe.Imam namreč 27 dni, kar se mi zdi malo.
Na internetu je namreč veliko različnih informacij.

Hvala
lp

Ce bi imel 37 bi se ti isto zdelo malo, meni se zdi pa 27 dni veliko. 44% dni v letu si prost.
20 dni je minimalno po zakonu, so pa potem se posebni dodatki ...
Dostikrat je to tudi dogovorjeno s kolektivno pogodbo v panogi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krucymucy ()

Ganon ::

clip je izjavil:

Mene pa koliko dni dopusta me pripada.Trgovinska dejavnost in 30 let delovne dobe.Imam namreč 27 dni, kar se mi zdi malo.
Na internetu je namreč veliko različnih informacij.

Hvala
lp


Imaš ga toliko, kolikor ti pripada. Več ga boš dobil, ko boš postal "starejši delavec", to se zgodi pri 50 oz. 55-ih letih, preberi kolektivno pogodbo.

gdjv ::

A. Smith je izjavil:

Vprašanje.

ZDR definira dolžino letnega dopusta takole:

162. člen (izraba letnega dopusta)
(1) Letni dopust je mogoče izrabiti v več delih, s tem, da mora en del trajati najmanj dva tedna.

Recimo, da jaz ne želim izrabiti tega dopusta v enem kosu. In kolikor vem, me lahko delodajalec v to prisili. Ampak, če tako meni, kot delodajalcu ustreza, da ne porabim celotnega dopusta, ali sploh obstaja pravna podlaga za to? Če se z delodajalcem zmeniva, da bom raje vzel 2x po en teden, ali je delodajalec zaradi tega v prekršku?


Delodajalec nikakor ne more enostransko odrejati dopusta, ne za ta dva tedna, ne za ostale dni! Letni dopust je pravica delavca, pri čemer je dolžnost delodajalca delavcu omogočiti izrabo dopusta. Delodajalec nikakor ni v nobenem prekršku, nasprotno bi bil v prekršku, če bi odrejal dopust!

V kolikor delavec teh dveh tednov ne izkoristi, lahko vpliva le na morebitno odgovornost delavca (npr. da ima delodajalec sklenjen pravilnik od disciplinski odgovornosti in je ta kršitev predvidena kot kršitev delovnega razmerja) ali v primeru, da delovno razmerje pri delodajalcu preneha, delavec pa ni izkoristil celotnega dopusta. V tem primeru bo delodajalec seveda upravičeno rekel, da delavec ni želel izkoristiti dveh tednov dopusta, čeprav je imel možnost in posledično tudi do izplačila neizkoriščenega dopusta (v tem delu) ni upravičen.

clip je izjavil:

Mene pa koliko dni dopusta me pripada.Trgovinska dejavnost in 30 let delovne dobe.Imam namreč 27 dni, kar se mi zdi malo.
Na internetu je namreč veliko različnih informacij.

Hvala
lp


Ne bom pametoval, da je 80% slovenskih delavcev "ovc", ki se ne zna pobrigati niti za lastne pravice... kaj šele da bi prebrali pogodbo o zaposlitvi preden jo podpišejo...

Kolektivna pogodba dejavnosti trgovine Slovenije

50. člen

Minimalni letni dopust

(1) Delavec ima v posameznem koledarskem letu pravico do minimalnega osnovnega letnega dopusta, ki ne more biti krajši kot štiri tedne, kar pomeni:

- 16 delovnih dni, če dela 4 dni na teden;

- 20 delovnih dni, če dela 5 dni na teden;

- 24 delovnih dni, če dela 6 dni na teden.

(2) Poleg minimalnih osnovnih dni letnega dopusta iz prejšnjega odstavka, pripada delavcu še dodatni letni dopust na podlagi zakona, ki ureja delovna razmerja po naslednjih kriterijih:

- 3 dni starejšemu delavcu,

- 3 dni delavcu z najmanj 60 % telesno okvaro,

- 3 dni delavcu, ki neguje in varuje otroka s telesno ali duševno prizadetostjo,

- 3 dni delavcu invalidu,

- 7 dni delavcu mlajšemu od 18 let,

- 1 dan delavcu za vsakega otroka, ki še ni dopolnil starosti 15 let.

Spremembe kriterijev in števila dni letnega dopusta, ki so določeni v tem odstavku, se avtomatično uveljavijo z vsakokratno spremembo zakona.

(3) Poleg osnovnega letnega dopusta iz prvega odstavka tega člena ima delavec pravico do dodatnih dni letnega dopusta:

- za skupno delovno dobo:

- nad 2 do 5 let – 1 dan,

- nad 5 do 10 let – 2 dni,

- nad 10 do 15 let – 4 dni,

- nad 15 do 20 let – 5 dni,

- nad 20 let – 6 dni;

- nočni delavec – 1 dan;

- delavec, ki je v preteklem koledarskem letu opravil vsaj 1500 ur nočnega dela pri delodajalcu – 1 dan.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gdjv ()

Gavran ::

gdjv je izjavil:



Delodajalec nikakor ne more enostransko odrejati dopusta, ne za ta dva tedna, ne za ostale dni! Letni dopust je pravica delavca, pri čemer je dolžnost delodajalca delavcu omogočiti izrabo dopusta. Delodajalec nikakor ni v nobenem prekršku, nasprotno bi bil v prekršku, če bi odrejal dopust!


Lahko kaksen link na tole?
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

A. Smith ::

Gavran je izjavil:

gdjv je izjavil:



Delodajalec nikakor ne more enostransko odrejati dopusta, ne za ta dva tedna, ne za ostale dni! Letni dopust je pravica delavca, pri čemer je dolžnost delodajalca delavcu omogočiti izrabo dopusta. Delodajalec nikakor ni v nobenem prekršku, nasprotno bi bil v prekršku, če bi odrejal dopust!


Lahko kaksen link na tole?


Se pridružujem. Škoda, ker noben pravnik ne uleti mimo.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

joze67 ::

ZDR-1
162. člen (izraba letnega dopusta)

(1) Letni dopust je mogoče izrabiti v več delih, s tem, da mora en del trajati najmanj dva tedna.
(2) Delodajalec lahko zahteva od delavca, da planira izrabo najmanj dveh tednov letnega dopusta za tekoče koledarsko leto.
(3) Delodajalec je dolžan delavcu zagotoviti izrabo letnega dopusta v tekočem koledarskem letu, delavec pa je dolžan do konca tekočega koledarskega leta izrabiti najmanj dva tedna, preostanek letnega dopusta pa v dogovoru z delodajalcem do 30. junija naslednjega leta.
(4) Delavec ima pravico izrabiti ves letni dopust, ki ni bil izrabljen v tekočem koledarskem letu oziroma do 30. junija naslednjega leta zaradi odsotnosti zaradi bolezni ali poškodbe, porodniškega dopusta ali dopusta za nego in varstvo otroka, do 31. decembra naslednjega leta.
(5) Delavec, ki dela v tujini, lahko v celoti izrabi letni dopust do konca naslednjega koledarskega leta, če je tako določeno s kolektivno pogodbo, ki zavezuje delodajalca.
(6) Delavec, ki ima v prvem letu zaposlitve pravico do izrabe sorazmernega dela letnega dopusta, pridobi pravico do izrabe letnega dopusta za naslednje koledarsko leto ob začetku naslednjega koledarskega leta.

163. člen (način izrabe letnega dopusta)
(1) Letni dopust se izrablja upoštevaje potrebe delovnega procesa ter možnosti za počitek in rekreacijo delavca ter upoštevaje njegove družinske obveznosti.
(2) Starši šoloobveznih otrok imajo pravico izrabiti najmanj teden dni letnega dopusta v času šolskih počitnic.
(3) Delavec ima pravico izrabiti en dan letnega dopusta na tisti dan, ki ga sam določi, o čemer mora obvestiti delodajalca najkasneje tri dni pred izrabo.
(4) Delodajalec lahko delavcu odreče izrabo letnega dopusta po drugem in tretjem odstavku tega člena, če bi odsotnost delavca resneje ogrozila delovni proces.


Delavec ima pravico določiti točno en (1) dan dopusta v letu dni. Pa še tega ne, če to ogroža delovni proces.


gdjv je izjavil:

Ne bom pametoval, da je 80% slovenskih delavcev "ovc", ki se ne zna pobrigati niti za lastne pravice... kaj šele da bi prebrali pogodbo o zaposlitvi preden jo podpišejo...

Če nočeš biti ovca, ni dovolj, če misliš, da si lev.

clip ::

krucymucy je izjavil:

clip je izjavil:

Mene pa koliko dni dopusta me pripada.Trgovinska dejavnost in 30 let delovne dobe.Imam namreč 27 dni, kar se mi zdi malo.
Na internetu je namreč veliko različnih informacij.

Hvala
lp

Ce bi imel 37 bi se ti isto zdelo malo, meni se zdi pa 27 dni veliko. 44% dni v letu si prost.
20 dni je minimalno po zakonu, so pa potem se posebni dodatki ...
Dostikrat je to tudi dogovorjeno s kolektivno pogodbo v panogi.


Pri matematiki si malo bogi ne ?
Pozdrav od Clipa

Baja ::

če upoštevaš vikende, praznike in dopust, bi se računica znala iziti.

krucymucy ::

Baja je izjavil:

če upoštevaš vikende, praznike in dopust, bi se računica znala iziti.

Seveda.

BCSman ::

A. Smith je izjavil:

Vprašanje.

ZDR definira dolžino letnega dopusta takole:

162. člen (izraba letnega dopusta)
(1) Letni dopust je mogoče izrabiti v več delih, s tem, da mora en del trajati najmanj dva tedna.

Recimo, da jaz ne želim izrabiti tega dopusta v enem kosu. In kolikor vem, me lahko delodajalec v to prisili. Ampak, če tako meni, kot delodajalcu ustreza, da ne porabim celotnega dopusta, ali sploh obstaja pravna podlaga za to? Če se z delodajalcem zmeniva, da bom raje vzel 2x po en teden, ali je delodajalec zaradi tega v prekršku?


V to te prisili zakon, ker je 2-tedenski dopust v kosu pravica, ki se ji ni mogoče odreči.

krucymucy ::

clip je izjavil:

krucymucy je izjavil:

clip je izjavil:

Mene pa koliko dni dopusta me pripada.Trgovinska dejavnost in 30 let delovne dobe.Imam namreč 27 dni, kar se mi zdi malo.
Na internetu je namreč veliko različnih informacij.

Hvala
lp

Ce bi imel 37 bi se ti isto zdelo malo, meni se zdi pa 27 dni veliko. 44% dni v letu si prost.
20 dni je minimalno po zakonu, so pa potem se posebni dodatki ...
Dostikrat je to tudi dogovorjeno s kolektivno pogodbo v panogi.


Pri matematiki si malo bogi ne ?


40 sem imel namen napisati :(

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krucymucy ()

Shegevara ::

krucymucy je izjavil:

clip je izjavil:

krucymucy je izjavil:

clip je izjavil:

Mene pa koliko dni dopusta me pripada.Trgovinska dejavnost in 30 let delovne dobe.Imam namreč 27 dni, kar se mi zdi malo.
Na internetu je namreč veliko različnih informacij.

Hvala
lp

Ce bi imel 37 bi se ti isto zdelo malo, meni se zdi pa 27 dni veliko. 44% dni v letu si prost.
20 dni je minimalno po zakonu, so pa potem se posebni dodatki ...
Dostikrat je to tudi dogovorjeno s kolektivno pogodbo v panogi.


Pri matematiki si malo bogi ne ?


40 sem imel namen napisati :(


Pa saj je čisto enostavo

V letu 2019 je 249 delovnih dni, odšteješ 27 dni dopusta in dobiš pičlih 222 delovnih dni.
1 - 222/356 = 37,64% dni v letu fraj.

krucymucy ::

38,9 ... leto ima 365 dni. pa delovnih je 250 v 2019.

Shegevara ::

krucymucy je izjavil:

38,9 ... leto ima 365 dni. pa delovnih je 250 v 2019.


Aa fak sej res stevilo dni je 365

Ampak delovnih pa 249:
https://www.racunovodja.com/clanki.asp?...

Bellzmet ::

Pa kakšnih 5 dni bolniške ziher na leto, če ste že pikolovski:)

Shegevara ::

Pa prost dan za krvodajalsko, pa prvi dan šole...

Drgac pa fantje, rešitev je preprosta (na papirju).. če je premal dopusta bo treba začet otroke delat :))

bozicek ::

Ja ampak glede na to da je iz trgovske branže potem lahko domnevamo da dela tudi vse sobote kar nanese še dodatnih 52 dni
Nedeljskih ne bom štel ker moraš biti potem frej kakšen drug dan v tednu, ampak vemo koliko se tega držijo. Ampak ajde...Ne bomo šteli
249+52=301 delovnih dni - 27 dopusta= 274 delovnih dni
Darila letos samo za poredne

joze67 ::

Na dopustu zapravljaj kot zmešan (hotel 5*, masaže pa to), ker bo očitno zadnji.

Alien123 ::

Shegevara je izjavil:

Pa prost dan za krvodajalsko, pa prvi dan šole...

Drgac pa fantje, rešitev je preprosta (na papirju).. če je premal dopusta bo treba začet otroke delat :))


Na naši firmi imaš 2 dni dopusta za krvodajalsko, torej 8 dni na leto. Torej dopusta je nekje 35 dni pri meni :D + bolniške itd :P


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dopust vprašanje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13418277 (8561) MadMicka
»

Prekinitev dopusta kar sredi dopusta? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7210040 (7044) Arzen28
»

Vprašanje glede dopusta ( delo )

Oddelek: Loža
132832 (2157) GrimReaper
»

Problem pri delodajalcu - dopust

Oddelek: Loža
238833 (1384) AndrejO
»

Bolniška

Oddelek: Loža
295592 (4505) MadMicka

Več podobnih tem