» »

A naj kupim gravel bike ali ne?

A naj kupim gravel bike ali ne?

««
8 / 14
»»

erkgheoruugh ::

MxxW5 je izjavil:

Hvala. A to potem pomeni, da sprednji zobniki (verižniki) za 105 ne bodo delali na GRX gonilki? Ampak tudi v tem primeru se verjetno da dobiti večje zobnike za GRX gonilko, ne? Navsezadnje obstajajo neodvisne firme, ki delajo (tudi) verižnike, npr. Praxis in FSA.


Druge firme ja, čeprav je zdaj GRX še relativno nov, ko bodo razvile svoje zobnike, za Shimano sem pa malce v dvomih. Že če pogledaš ima grx drugačne vijake na prvi pogled, pri 105 (za 2x) govorim, pa vijaki sploh niso vidni s sprednje strani.

Pa še kot sem tvojemu predhodniku napisal. Če nekdo ne zmore vrtet najtežje prestave, ki jo trenutno ima na kolesu, po ravnini vsaj pet minut konstantno s kadenco 90, nima kaj razmišljat o težjih prenosih, ampak bi sam rad izpadel večji Đek. S čimer ni sicer nič narobe, da se razumemo.

Jaz lahko priznam, brez problema, da je ne zmorem. Tudi na mojemu gravlerju, ki ima gonilko 44/30, kaj šele na svoji specialki s compact gonilko.
V glavnem pejte na kolo in uživajte.

energetik ::

erkgheoruugh je izjavil:

energetik je izjavil:

Kolk si potem dal za tega Cuba?
GRX očitno meni ne bi ustrezalo, saj velikokrat prevrtim tudi mojih 48/11. Bom očitno gledal kar za kombinacijo 50/34 spredaj.


Malo si vseeno preračunaj. Pri razmerjih je treba pri tako velikih preskokih vedno upoštevati tudi širino pnevmatik, saj se kotalni upor z npr. 25 na 40 precej spremeni.

Pa tudi glede tvojega prevrtavanja imam malce dvomov. To npr. pri pnevmatiki 25 pri normalni kadenci 90 (neka povprečna kadenca na ravnini) pomeni 50 km/h. Ker močno dvomim, da voziš prav veliko s tako hitrostjo, predvidevam, da govoriš o spustu, kar pa spet nima smisla ker na spustu se vsakemu odvrti, sam dovolj dolg spust rabiš najt.
Govorim seveda o dolgih spustih. Npr. z Rakitne, tam se brez problema pelje tudi 70 in več, če imaš dovolj težka razmerja. Ja, nekje dobrih 50km/h mi gre z normalno kadenco pri mojem trekingu na 37/622 gumah in razmerju 48/11. Za večje hitrosti moram biti hrček.
Tukaj: https://www.strava.com/segments/14445412

Glede sprednjih zobnikov - pomemben je tudi sprednji menjalnik, pogledat je treba specifikacije. Menjalnik ima načeloma oblikovano krivuljo za največji zobnik, in če daš še večjega, prestavljanje morda ne bo več optimalno. Seveda je treba najprej preveriti št. vijakov in razdalje med njimi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

MxxW5 ::

Hvala lepa za odgovore!

Kot sem povedal, meni 46 spredaj zadostuje, pa tudi sicer ravnine niso ravno moja stvar. Pritisnil sem ga na ravnini (lokalna cesta ob avtocesti) od Višnje Gore do Ivančne Gorice (do podvoza), pa se mi nikakor ni zdelo, da je razmerje prenizko. Tam je en del celo navzdol, pa tudi ni bilo problema. Dosegel sem v tem delu 49,4 km/h, če se smem pohvaliti. Dvomim, da bi šlo z večjim zobnikom hitreje.

globoko grlo ::

Kolk si šel pa iz VG do mostu čez AC? Ene 35?

Mene sicer mikajo teli grevli, sam ne vem pa kako bi pršu nazaj na hrib z 30 šajbo. Ker že zdej z gorcem mlinčkam :)
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

MxxW5 ::

Tam nekje. Ampak se imel zalet. ;)

genesiss ::

Tudi mene mika da bi skocil na gravel train. Ta mi je padel v oči: https://www.natekmi.si/i_3283_gravel-ko... vprašanje kako bo z zalogo.

 Giant Revolt 0 20202

Giant Revolt 0 20202




Bo pa to prvi bike. Ima kdo kakšno priporočilo oz. mnenje glede zgornjega modela, budget nekje dobrih 1000EUR?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: genesiss ()

mailer ::

Mogoče se ti splača počakat na razprodaje čez 3-4 mesece, če se ti ne mudi. Moraš bit pa hiter, ker grejo srednje velikosti v dnevu ali dveh. Popusti pa tam okoli 25% na aktualne modele. Vseeno prej obišči čim več trgovim pri nas, da vidiš kako je glede velikosti okvirja in geometrije. Pedala lahko naročiš vnaprej, prav tako tudi sedež.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

kajpavem ::

@genesiss, tudi sam sem si ogledoval Giant Revolt 1 in 0, vendar se na koncu nisem odločil, ker mi vizualno nekako nista bila najbolj všeč (vzel sem v tej temi omenjeni Cube Nuroad Race in sem super zadovoljen!).

Tale model 0 je super opremljem, tako da ga pojdi čim prej sprobati v trgovino, da vidiš, če "pašeš nanj" in katera številka bi bila zate.
Če ti ni predaleč, za Giant svetujem trgovino 11/11 v Šenčurju, kjer ti bodo dobro svetovali (take so moje izkušnje).

Priporočam pa, da pohitiš, saj je letos večina trgovin med karanteno prodala ogromno število koles prek spleta in že slab mesec nazaj so bile nekatere velikosti razprodane za letos.

genesiss ::

Hvala, bom naslednji teden poklical okoli, ce ga majo kje za probat. Glede ne na net sicer slabo kaze, samo Celje in Ptuj.

Ti popusti se zacnejo s koncem poletja?

Steinkauz ::

Sem sem kupil tega:
https://www.a2u.si/gravel-kolo-wilier-j...

Sicer tiagra oprema, samo 300eur manj. Meni se je zdej prevelik skok v ceni za boljše opreme.

genesiss ::

Kul, bom šel tudi tega pogledat.

globoko grlo ::

A vam lahko zaupam kaj mene moti? Men ze na mtbju zmanjka prestav v klanc. Resda sem kondicijsko na psu, sam pr grevlu bi pa se bl jebal jeza.
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

K0l1br1 ::

globoko grlo je izjavil:

Men ze na mtbju zmanjka prestav v klanc. Resda sem kondicijsko na psu,
Troll post. Za vrtet rabiš moč, za vrtet dlje časa rabiš kondicijo. Za prvo šajbo zadaj in ta malo spredaj ne rabiš nič moči. Razen če je klanec navpično navzgor.

energetik ::

K0l1br1 je izjavil:

globoko grlo je izjavil:

Men ze na mtbju zmanjka prestav v klanc. Resda sem kondicijsko na psu,
Troll post. Za vrtet rabiš moč, za vrtet dlje časa rabiš kondicijo. Za prvo šajbo zadaj in ta malo spredaj ne rabiš nič moči. Razen če je klanec navpično navzgor.

Ja in? Saj pravi da nima kondicije. A potem ne sme kolesarit?
V ta namen, če hočeš grevla, zamenjaš sprednja verižnika za manjša. Tudi zadnje kasete večina cestnih menjalnikov zmore do 34 zob. Recimo daš spredaj 30/46 pa zadaj 11/34 kaseto.

polde66 ::

Pol je boljš kupit en teking spredaj 26/39/48 zadaj 11/34 tole sem vzel sam ravno za take klance: https://www.valy.si/izdelek/N-CW_500_%C...
polde

K0l1br1 ::

energetik je izjavil:

A potem ne sme kolesarit?
Verjetno si narobe razumel.

energetik je izjavil:

Recimo daš spredaj 30/46 pa zadaj 11/34 kaseto.
A to je pa boljše za kondicijo? =)

polde66 je izjavil:

26/39/48 zadaj 11/34
Si ne predstavljam, kje boš rabil 26/36....

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: K0l1br1 ()

polde66 ::

Ni vsak superiorn, verjtno sem pa zgrešil temo ta je samo za profije zgleda
polde

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: polde66 ()

K0l1br1 ::

polde66 je izjavil:

Ni vsak superiorn, verjtno sem pa zgrešil temo ta je samo za profije zgleda

Ma ja, ne bit takoj užaljen ;=) Samo vprašanje je bilo.

polde66 ::

Ravno zato da na za četku z gončkanjem prilezeš tudi v kakšen klanec, kasneje pa lahko šaltaš v večjo. Pri takih ki v povprečju naredimo okoli 3000 do 4000 km letno pač to pride v poštev. Sem imel cestno z ravno balanco pa iz Golnika proti Križam v prestavi 30/32 v prvi vožnji ko sem ga kupil gledam starejšega možakarja na biciklu, on gončka in pride v klanec sicer počasneje ampak pride. Jaz sicer hitreje a mi je stegenska mišica zatekla za celo sezono. Pa tudi eni smo na krče bolj dovzetni. Evo zato. Imam še elektriko, ki je absolutno zakon če delaš vožnje in ne tekmuješ sam s sabo in je uporabna na vseh področjih . Ni ti treba imet prižganega bicikla če ne rabiš. Tako do morja 190 km z eno baterijo prideš. Odvisno kaj je uporaba bicikla.
polde

energetik ::

polde66 je izjavil:

Pol je boljš kupit en teking spredaj 26/39/48 zadaj 11/34 tole sem vzel sam ravno za take klance: https://www.valy.si/izdelek/N-CW_500_%C...
Absolutno, tudi sam imam 26/36/48 in zadaj 11/32 na trekingu, takemu obsegu ne pride blizu dosti sodobnih biciklov. Pogrešam pa spuščeno balanco in manjšo težo. Danes sem spet preklinjal ravno balanco, ko sem se boril proti vzhodniku in si zamišljal, kako bi bilo fajn prijeti dropbar.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

energetik ::

K0l1br1 je izjavil:

energetik je izjavil:

Recimo daš spredaj 30/46 pa zadaj 11/34 kaseto.
A to je pa boljše za kondicijo? =)
In zakaj ne? Ko napreduješ, pač namesto 30/34 v klanec voziš s 30/30 ali s 30/26.

polde66 je izjavil:

26/39/48 zadaj 11/34
Si ne predstavljam, kje boš rabil 26/36...
Am, na mojem gorcu imam 22/34 najlažjo, pa pride velikokrat prav.
Probaj zvozit tole s kakšnim prenosom 1:1, če te mika.. >:D
https://www.strava.com/segments/6204073

Steinkauz ::

Vidm, da ste začel menit, neki kar tut mene zanima.

Torej šel sem z cheap treking kolesa na gravel, ki ima opremo tiagra 4700.
Kdaj pri bogu bi ti prov pršlo 2->8, 2->9, 2->10 ? To še če greš po klancu dol komi vrtiš, medtem se v večjem klancu na 1 -> 1 mučim precej bolj kot prej na trekingu.

Bi raje nižje prestavno razmerje za ceno unih zadnjih treh prestav.

energetik ::

Če s 2>10 misliš 48 ali 50/11 zob, to pač rabiš na klancih dol, ne vem no, jaz to velikokrat rabim.

Sicer pa pač pride v poštev menjava sprednjih verižnikov, kot sem omenil. Trojni verižnik na trekingu je pač zakon, pokrije vse potrebe.

Pero36 ::

Pozdravljeni. Tudi sam se odločam za nakup gravel kolesa, visok sem 190cm in težak 100kg.. Kakšne so vaše izkušnje z gravel kolesi, kakšnega priporočate? Gledam pa rang koles nekje do 1500€. Ve, da je bilo že kar precej napisanega o tem, pa vseeno. Kolo rabim, ker sem imel operacijo na kolenu in mi zelo priporočajo kolesarjene, zato se odločam za nakup gravel kolesa. Vsako mnenje in nasvet bo dobrodošel. Hvala in lep pozdrav.

energetik ::

Mislim, da imaš kar nekaj kandidatov že v tej temi. Canyon Grail 6.0, Cube Nuroad Race in podobni, pridejo okoli 1300€. Za tak rang glej da dobiš hidravlične diske, interno napeljavo kablov ter GRX grupo.

MxxW5 ::

Pozdravljeni, jaz sem OP in sem po dolgih mukah kupil Cube Nuroad Race (vse napisano v tem topicu). Ko sem zadnjič gledal Instagram, sem s ponosom ugotovil, da ima enak bicikel (le da letnik 2019) sam predsednik republike! Če to ni velika čast, pa tudi nič nočem. Jasno, če je dobro za predsednika, je dobro tudi zame.

Še par opažanj:

Preizkusil sem kolegovega Scotta Speedsterja Gravel, celo eno številko manjšega od mojega Cuba (56 proti M), pa moram priznati, da ni bistvene razlike v velikosti oziroma počutju na kolesu. Komot bi vozil enega ali drugega (visok sem 178 cm).

Bottom bracket mi je začel "klikati" pri hudih obremenitvah (zelo strm hrib). Jebemusvecatristomedvedovhudičnahamolt!

energetik ::

A je pressfit BB? Nekje na forumu je link, kako zrihtat zadevo. Iztisneš BB, očistiš ležišča, namažeš s threadlockerjem in stisneš nazaj not in škripanja ne bo več.

MxxW5 ::

Pressfit je, ja. Bi se lotil tega, kar predlagaš, ampak, kolikor se spomnim, rabiš za odstranjevanje BB-ja posebno orodje, prav tako za inštalacijo.

energetik ::

Rabiš samo Merkur. Izmeriš premere šalčk itd, nato greš po M10 navojno palico, par matic in velikih podložk...
Evo ga:

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

MxxW5 ::

Hvala lepa!

clix ::

En nasvet: preden razstavljaš BB, odstrani pedala in spucaj navoje.

Se mi je že zgodilo, da sem mislil da je BB, pa so bila pedala..

In probaj če klika vedno, ali samo ko sediš. Po mojih izkušnjah sedežna opora in sedež "na railih" bolj pogosto "pokata, klikata". Bolj pogosto kot PF BB.

MxxW5 ::

Bom poskusil tudi to.

energetik ::

Meni npr. škriplje SPD pedal+čevelj, sliši se pa kot bi škripal BB. Kapljica olja na clip-in nastavek in je rešeno.

boldleaf ::

energetik je izjavil:

Rabiš samo Merkur. Izmeriš premere šalčk itd, nato greš po M10 navojno palico, par matic in velikih podložk...
Evo ga:


"Abciger" bo tudi rabil, za pedala dol spravit. Fen in lesen "kladu" zalezeta samo je sitno...

energetik ::

Abcigar rabiš za starinski kvadratni konus. Sodoben hollowtech in podobni bi morali it dol brez sile, saj niso na konus. Torej tole:

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

LeQuack ::

Šele ko imaš kolo doma na trenežerju vidiš koliko enih zoprnih zvokov oddaja.
Quack !

Pero36 ::

energetik ::

Pero36 je izjavil:

https://factorystore.si/gt-kolo-grade-a...

Kaj pravite na tega?
Predrago. Dobesedno identično zadevo dobiš v Decathlonu za 850€. Zamenjaš samo gume z gravel gumami ~40€ 2 komada.
https://www.decathlon.si/cestno-kolo-tr...

Pero36 ::

Hvala za mnenje.. Sicer izbiram med tema dvema, dopuščam pa možnosti še za kako drugo opcijo.. Glavna težava je v tem, ker so zaloge zelo omejene.
https://www.11-11.si/gravel-cestno-kolo...

https://www.bikeek.si/gravel-kolo-scott...

Verjetno sta ti dve kolesi že v rangu, da se splača nabavit?

energetik ::

Razlika do prejšnjih 2 je samo hidravlične zavore vs. Hidromehanske ter notranja napeljava kablov. Zdaj ali je to vredno 500€ razlike, si mora odgovorit vsak sam. V samih performancah razlike praktično ne bo. Morda nekaj lažje čiščenje in vzdrževanje.

Pero36 ::

Hvala za informacije.. Dejansko sem malo v dilemi kaj nabavit. Ne rabim ravno profesionalnega kolesa, čeprav bom moral biti kar dosti na kolesu, ker imam poškodovano koleno in samo kolesarjene mi lahko dovolj pomaga, da si porihtam koleno. Ker pa bom dovolj veliko na kolesu pa bi rad kupil nekaj, kar je vredno svojega denarja.

energetik ::

Iz izkušenj ti povem, da ti bo vsako kolo od ranga npr. Triban RC500 (Sora oprema) za redno rekreacijo držalo brez problema 15 in več let, samo z redno menjavo ketne, zavornih oblog, gum, kakšne zajle.
S treking biciklom za ~600EUR delam že vrsto let po 3k letno, vzponi, spusti ni da ni in ni niti najmanjše težave. Zamenjal sem ketno pa gume.
Moje mišljenje je, da od nekje tega cenovnega ranga naprej plačuješ samo še grame in aerodinamiko, in to v procentih, ne desetinah procentov. Cena gre gor vedno bolj nesorazmerno z dobljenim. Na koncu plačaš 5kEUR več, da greš 0,5% hitreje...
Poleg tega ni nujno, da dražja in lažja oprema tudi zdrži več km, lahko celo manj zaradi prihrankov pri teži.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Pero36 ::

Ja to sem tudi sam ugotovil, da cena nato raste nekako nesorazmerno s tem, ker se ponuja za ta denar. Res je, da so določene "malenkosti" v kvaliteti izdelave in v materialih ter je zato tudi nekaj razlike v ceni. Res da nisem profi, da bi moral imeti najboljšo opremo, ampak nek srednji rang, da bom na koncu zadovoljen z nakupom in mi ne bo čez leto dni žal, da nisem kupil kaj drugega. Kar se pa tako ali tako zelo rado zgodi. ?

energetik ::

Če se ti ne gre za posamezne EUR, potem raje vzami nekaj od tistih, kar si dal link, ali pa Canyon Grail 6.0 ali Cube Nuroad Race. Ne zato, ker bi bistveno bolje kolesaril z njimi, ampak da si zadovoljen potem leta in leta, da imaš nek optimum glede na ceno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Pero36 ::

MxxW5 ::

Pero36 je izjavil:

Kaj pravite na tega?
https://www.merida-bikes.com/sl-si/bike...


Za takšno ceno ne. Gre za bicikel v rangu npr. Cube Nuroad Pro (Tiagra oprema). Lansko leto sem ga gledal, ko so ga imeli pri Bauerju letnik 2019 za cca. 800-900 EU, če se prav spomnim (kao 30% znižan). Gre za precej "gorski" gravel, kjer si pri vožnji nekoliko manj sklonjen - balanca je višje kot pri bolj "cestno" usmerjenih gravelih. Če gledam okvir, je skoraj bližje trekingu kot pa cestnemu kolesu. Ravno nasproten je npr. Scott Speedster Gravel, ki ima precej "cesten" okvir.

Moje mnenje je, da pride Silex 300 v poštev za tiste, ki bi radi bolj gorski gravel - ali pa bi radi samo malo manj sklonjeno pozicijo.

energetik ::

MxxW5 je izjavil:

Pero36 je izjavil:

Kaj pravite na tega?
https://www.merida-bikes.com/sl-si/bike...


Za takšno ceno ne. Gre za bicikel v rangu npr. Cube Nuroad Pro (Tiagra oprema). Lansko leto sem ga gledal, ko so ga imeli pri Bauerju letnik 2019 za cca. 800-900 EU, če se prav spomnim (kao 30% znižan). Gre za precej "gorski" gravel, kjer si pri vožnji nekoliko manj sklonjen - balanca je višje kot pri bolj "cestno" usmerjenih gravelih. Če gledam okvir, je skoraj bližje trekingu kot pa cestnemu kolesu. Ravno nasproten je npr. Scott Speedster Gravel, ki ima precej "cesten" okvir.

Moje mnenje je, da pride Silex 300 v poštev za tiste, ki bi radi bolj gorski gravel - ali pa bi radi samo malo manj sklonjeno pozicijo.
Se strinjam, diski na zajlo na 1300€ vrednem kolesu...
Poleg tega kljub geometriji ni ravno primeren za hude klance, spredaj verižnik 44, zadaj očitno kaseta 11-42. Precej težka prestava za v klanec, za dolge spuste dol pa prelahka. Ne tič ne miš.

Pero36 je izjavil:

Kaj pravite na tega?
https://www.merida-bikes.com/sl-si/bike...
Saj si že dobil predloge. Poglej si še Grail 6.0.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

LeQuack ::

Grail-e so ravno podražili za nekje 100€ vse modele. 6.0 iz 1400 na 1500, 7.0 pa iz 1700 na 1800. Zgleda so se preveč prodajali.
S tem da tudi če ga naročiš je majhna verjetnost da ga pred koncem poletja dobiš.
Quack !

energetik ::

LeQuack je izjavil:

Grail-e so ravno podražili za nekje 100€ vse modele. 6.0 iz 1400 na 1500, 7.0 pa iz 1700 na 1800. Zgleda so se preveč prodajali.
S tem da tudi če ga naročiš je majhna verjetnost da ga pred koncem poletja dobiš.
Vidim ja, kr neki. Dobavni roki konec avgusta, september.

LeQuack ::

Meni se zdi best buy ta Cube ki ga je MxxW5 nabavil:
https://www.facebook.com/cultlavrica/po...

Za 1300 ali 1400 ne vem točno, ampak ista oprema kot na Grail 7.0, malenkost težji edino.
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()
««
8 / 14
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katero kolo (strani: 1 2 3 494 95 96 97 )

Oddelek: Šport
4840718297 (2) stratosD
»

Nadležni zvoki pri vožnji kolesa

Oddelek: Na cesti
294008 (3392) OracleDev
»

Iz XC kolesa na gravel ali specialko?

Oddelek: Šport
131631 (1212) erkgheoruugh
»

Nakup kolesa (strani: 1 2 )

Oddelek: Šport
5511410 (7052) Twixz
»

Rabljeno cestno kolo - na kaj paziti?

Oddelek: Šport
329111 (7809) GizmoX

Več podobnih tem