» »

Telekom omarica v zasebni hiši in udar strele, pomoč!

Telekom omarica v zasebni hiši in udar strele, pomoč!

«
1
2

Sinaloa ::

Pozdravljeni,

Imam vprašanje za ljudi, ki se bolj spoznajo na pravne stvari. Namreč imamo sledečo težavo:
Pokojnega dedka so pri Telekomu po domače povedano “nategnili”, da mu vgradijo telekomovo omarico za net in telefon za 3 vasi v zameno naj bi takrat dobil Tel. številko...Seveda od tega ni bilo nič, ker ni bilo nič zapisano, niti nobeno soglasje/pogodba se ni sklenila. (Vgradila se je leta 1990). Nato je dedek leta 2008 umrl in je hišo podedoval moj oče med dedovanjem se ni podpisovalo z Telekomom nobeno soglasje, ne pogodba itd.
Problem je nastal letos, ko je strela treščila v Telekomovo omarico (20.6.2019) in posledično skurilo našo glavno električno omarico in nekaj gosp. aparatov...Strela je treščila v Telekom omarico posledično Telekomove storitve niso delovale v treh vaseh. Sedaj bi radi imeli škodo povrnjeno (ker nimamo zavarovano), ali vsaj prejeli mesečno najemnino za omarico, ker je na zasebni hiši, druga opcija je, da omarico odstranijo, ker od nje nimamo koristi + grdo izpade na fasadi. Kot posamezniki nimamo Telekomovih storitev, niti optične napeljave tako, da koristi od Telekoma nimamo nobene. Oče je danes klical pristojnega za te težave in mu je po telefonu zatrjeval, da ni Telekom omarica nič kriva, čeprav je sosed povedal da je videl da je strela direktno treščila v omarico :) Poleg tega se je gospod po telefonu zagovoril, da v evidenci nimajo soglasja ali pogodbe z nami ali z pokojnim dedkom o vgradnji omarice v hišo.
Povedal je tudi, da pride so sredo na ogled in da se pomenimo tem problemu.

Hvala za odg. in pomoč.

Lp

firbec ::

dve vprašanji
1.vam pridejo telefonski kabli do hiše po zraku ali po zemlji?
2.vam pride elektrika do hiše po zraku ali po zelmji?

Sinaloa ::

Oboje po zemlji.

s1m0n ::

Kako pa lahko pride od Telekomove omarice na vašo el. omaro?
Sklepam, da je šlo za indirekten udar strele (verjetno kar blizu samega objekta) in ste lepo dobili po zemlji / napeljavi tudi po vaši el. napeljavi.

firbec ::

če bi ti treščilo direkt v telefonsko omarico obstaja majhna verjetnost da ti je zaradi tega skurilo nekaj gosp.aparatov
če ti je treščilo indirekt v električno omarico obstaja velika verjetnost da ti je zaradi tega skurilo nekaj gosp.aparatov.
1990 je Telekom "nategnil" vse dedke po državi,ker drugega operaterja takrat ni bilo in skoraj vsaka hiša ima omarico na fasadi ali na parceli.
nekoč se glede sogalsij in služnosit ni urejalo tako vestno kot danes ker je bil vsa ktelefon pri hiši praznik za lastnika oz.za kompletno vas se je s papirji ukvarjal redkodko
tako da brez papirjev za nazaj bo težka. Imaš pa vso pravico da od zdaj naprej zahtevaš ali dolpčen znesek za omarico aoli odstranitev vseh telefonskih kablov iz tvoje parcele s tem da 3 vasi ne smejo ostati brez priključkov zaradi tebe.Pač omarica se prestavi na neko drugo pacrelo.
kar trdiš da je videl tvoj sosed.Kadar strela udari direktno v bilokatero omarico na hiši,jo odpre kot konzervo,ali pa celo odtrga iz fasade.

Sinaloa ::

Sepravi skurilo je kuhinjsko napo, motor garažnih vrat (motor), ter pralni stroj višjega ranga. Sepravi je šlo za indirekten udar? Ker v el. omarici je skurilo vse 3 pancerke, tudi telekom omarica je bila vsa črna. Je pa res, da ven jo ni vrglo niti odprlo je ni...Kakor se spomnim je že bilo enkrat nekaj glede te omarice da bi jo prestavili vendar so se sosedje pritožili (kmetje). Smo lahko zaradi te omarice bolj izpostavljeni udarom strele? Koliko lahko zahtevam € za omarico?

starfotr ::

Omarico boš slej ko prej rabil, ko bodo potegnili optiko. Namreč v obstoječo omarico ti lahko potegnejo optiko, da ti ne bo treba razbijat fasade ponovno.

Ti pokliči tudi elektro, pa naj uredijo zadeve.

Če nimaš zavarovanja, vsaj poskrbi za ta denar, ki bi ga sicer namenil za zavarovanje, da imaš pregledano in ustrezno varovano napeljavo, da imaš, v kolikor si izpostavljen narejen strelovod in ustrezno ozemljitev.

Telekom in elektro imajo tudi zavarovanje zadeve, samo povprašat jih je treba glede tega.

Dr_M ::

Ce prav razumem, imate omarico vgrajeno direktno na hiso?
In sosed je videl, kako je strela udarila direktno v omarico? Ce je to res, potem omarice nebi bilo vec, tudi vecji del stene ne.
Vprasi soseda, ce je to strelo videl pred flaso zganja ali po tem.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Sinaloa ::

Telekom niti drugi operaterji nimajo namena vlečti optičnega kabla, optiko nam bo vlekel Rune (v roku 2eh let baje) priklop bo potrebno plačati 150€. Elektro nam je poštimal zadeve in zamenjal varovalke, drug električar bo poštimal strelovod (čeprav smo ga že imeli ampak je treba zgleda nekaj dopolniti).

"Telekom in elektro imajo tudi zavarovanje zadeve, samo povprašat jih je treba glede tega."

---Tega stavka ne razumem, kaj si mislil s tem povedati? :D---


@DR__M
Zgleda se sosed ne razume v te zadeve :D

Sinaloa ::

Zanima me še, če je možno da je ta omarica priklopljena na našo omarico oz. števec? Malce neumno vprašanja ampak nevem kje bi lahko bila priklopljena...

starfotr ::

Ja, če se njim kaj zgodi na omrežju in tebi nekaj uniči, lahko iz njihove police krijejo nastalo škodo.

Ok, potem naj RUNE napelje, obstoječo omarico ti naj ven seštemajo, RUNE ti naj pa na isto mesto vgradi novo, ker bo ravno luknja.

Za omarico daj izolacijo, da ne bo isto napačno narejeno, kot je bilo sedaj.

Ja, lahko je priklopljena na elektro oamrico. Ozemljitev je lahko skupna, če so tako slučajno naredili v preteklosti.

Sinaloa ::

Je potem možno, da mi porabo (elektrike) od omarice plačujemo??

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Sinaloa ()

starfotr ::

Ni možno.

Sinaloa ::

Ok toliko, da vem. Hvala za odg. Koliko nam pa pripada € ce omarica ostane notri? Seveda ce ostane
bo pogoj da omarico ustrezno zaščitijo.

Ce se pa ne strinjajo z kritjem stroskov in neko mesecno ali letno rento, jo bojo pa odstranili in me ne zanima kam jo bojo dali...Oni tržijo iz tega lep znesek tako da mi ni fer...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Sinaloa ()

Tilen ::

Telekom bo omarico pac prestavil na drog ob cesti, kjer bo z lahkoto dobil dovoljenje. Vi boste imeli dodaten drog in dolg nos.

Telekom ima ogromno takih primerov in tocno vedo kaj se splaca in kaj ne. Ponudili vam bodo 6 EUR, vi boste rekli "pakirajte omarico" in oni bodo koncno si lahko uredili stanje.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Sinaloa ::

Kakorkoli naj jo postavijo kamor hočejo. Danes nam je GVO zaparkiral celo dvorišče (trije kombiji) brez pozdrava, niti pozvonili niso, niti opozorili da bojo kaj štimali okrog zasebne hiše, samo sprehajali so se...Mislim halooo?

Tilen ::

Ja vi verjetno mislite, da bodo zazidano omarico odstranili kot Jezus. Ponoči in brezmadežno. Vi se zjutraj zbudite, drog stoji in fasada je na novo narejena. Kot v pravljici.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Furbo ::

Sinaloa je izjavil:

Kakorkoli naj jo postavijo kamor hočejo. Danes nam je GVO zaparkiral celo dvorišče (trije kombiji) brez pozdrava, niti pozvonili niso, niti opozorili da bojo kaj štimali okrog zasebne hiše, samo sprehajali so se...Mislim halooo?

Ja pač predvidevajo, da imajo služnost.

Ne bodi tak občutljivček. Vse se da kulturno zmenit. Najemnina za omarico? Boš dal tudi ti odškodnino za smrad gnoja sosedom, ker ti s tem pač služiš in 'ni fer'?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

starfotr ::

Telekom in tudi elektro gre po liniji najmanjšega odpora. Sploh danes tako delajo.

Če danes nekaj delajo, te ne j 5 %, gredo okoli tebe in basta. Če bi rad naknadno optiko, ti rečejo, da ni mogoče. Pač ti njih, oni tebe.

Nekih odškodnin ne boš mogel uveljavljati, niti ne najemnine. Če te res moti, ti bodo izštemali ven in prestavili izven tvoje parcele. Potem se boš pa lahko slikal ob novi omarici.

Tilen ::

Niti ni nujno, da TS nima nobenega papirja, če ga že OP pri sebi ne najde.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Sinaloa ::

Vse razumem, smo jih prosili ko smo bili na Telekomu ce bi lahko dali kakšen popust ker imamo omarico so ignorirali, za napeljavo optičnega kabla ignor, so 2 leti nazaj popravljali omarico in stem poškodovali 2 cipresi "nikome ništa" pa danes poln dvorišče kombijev da so nas zaparkirali, ker eden ni bil sposoben sam zrihtat omarice je še rabil 2...Če bi šli oni nam na roko glede popusta ali optičnega kabla karkoli bi že razumel. Jaz nimam nič od tega da je notri, oni pa majo + nategnejo starejšega bolanega človeka, da mu bojo nekaj dali a nakoncu dolgi nos. Če bi jo tisti, ki dajete takšne komentarje imeli bi drugače govorili. So že mislili jo 1x prestaviti ampak so se sosedje pritožili da je ne bojo imeli, a mi jo pa lahko imamo na novi fasadi? "Res prikupno zgleda". Internet imamo pa itak preko A1 in Telemach NET+TV preko krožnika.

Furbo je izjavil:

Sinaloa je izjavil:

Kakorkoli naj jo postavijo kamor hočejo. Danes nam je GVO zaparkiral celo dvorišče (trije kombiji) brez pozdrava, niti pozvonili niso, niti opozorili da bojo kaj štimali okrog zasebne hiše, samo sprehajali so se...Mislim halooo?

Ja pač predvidevajo, da imajo služnost.

Ne bodi tak občutljivček. Vse se da kulturno zmenit. Najemnina za omarico? Boš dal tudi ti odškodnino za smrad gnoja sosedom, ker ti s tem pač služiš in 'ni fer'?


Nimam kmetije.

Kakor sem povedal TELEKOM nima interesa tukaj polagati optičnega kabla.
Položil ga bo RUNE.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Sinaloa ()

Tilen ::

Saj ne bodo dali omarice k sosedom, temveč ob cesto, kjer ni ne od tebe in ne od soseda.

 x

x

413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Sinaloa ::

Razumem. Mislili so jo dati na sosedov travnik in so se takoj pritožili. Meni je vseeno kam jo bojo vtaknili

Tilen ::

Moraš pa vedeti, da bo ta Rune enkrat zelo verjetno Telekom (GVO), kot se dogaja z OŠO omrežji. :)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

šernk ::

danes poln dvorišče kombijev da so nas zaparkirali, ker eden ni bil sposoben sam zrihtat omarice je še rabil 2..


mene je zadnjič telekom zaparkiral za 6 ur...ko sem rabil izhod so umaknili. dva soseda so tudi za 2 uri zaparkiral (niso umaknili ker niso mogli zaradi postavljenega dvigala), elektro me vsake toliko zaparkira...hell še komunala me 1x tedensko zaparkira za 5min, ker ko pridejo smeti drugače kot zapret cesto ne morejo. Skratka ni problem v omarici ampak prej v tebi. Naši sosedje imajo glavne varovalke tudi v omarici v naši fasadi, pa se zato sekiram? Zaradi mene lahko pride elektro ob 3 zjutro reševat in mi zaparkira za cel dan dvorišče. Če bom rabil jih bom vprašal če lahko umaknejo in počakal 10min.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

mihec87 ::

Tilen je izjavil:

Saj ne bodo dali omarice k sosedom, temveč ob cesto, kjer ni ne od tebe in ne od soseda.

 x

x



Odvisno kje gre vod...na deželi se je to kopalo udarniško pa po sredini travnikov/parcel in če hočejo zadevo postavit ob cesto ki je v občinski/državni lasti morajo razkopati precejšen del parcele pa po možnosti še sosedovo..

Tilen ::

Jah, če bo OP želel se znebiti omarice, se bo že s sosedom dogovoril, ane? Pa ne da je problem tudi s sosedom, če je že s Telekomom.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Sinaloa ::

Pustiva komunalo in elektro to so storitve, ki jih z pogodbo podpišeš in imajo vso pravico se šetat po dvorišču. Poleg tega sta te2 stvari življensko pomembni in si ponavadi vezan na 1 dobavitelja oz. ponudnika! Telekom pri nas ni imel nobenega interesa pridit nasproti, zakaj bi potem jaz imel interes imeti omarico v hiši, ki zame nima nobene koristi, če mi Telekom ni zmožen ponudit ustreznih storitev, mislim halo? Glavne vorovalke imamo tudi mi za 2 hiši ki so vlekle od nas elektriko.

Jaz se z sosedi nebom nič menil ne tržim z to omarico to je na Telekomu, da se z njimi dogovarjajo.

firbec ::

Sinaloa je izjavil:

Internet imamo pa itak preko A1 in Telemach NET+TV preko krožnika.

Kako imaš internet preko A1? po bakru ali po luftu

Sinaloa ::

Luft

bbbbbb2015 ::

Sinaloa je izjavil:

Pozdravljeni,

Imam vprašanje za ljudi, ki se bolj spoznajo na pravne stvari. Namreč imamo sledečo težavo:
Pokojnega dedka so pri Telekomu po domače povedano “nategnili”, da mu vgradijo telekomovo omarico za net in telefon za 3 vasi v zameno naj bi takrat dobil Tel. številko...Seveda od tega ni bilo nič, ker ni bilo nič zapisano, niti nobeno soglasje/pogodba se ni sklenila. (Vgradila se je leta 1990). Nato je dedek leta 2008 umrl in je hišo podedoval moj oče med dedovanjem se ni podpisovalo z Telekomom nobeno soglasje, ne pogodba itd.
Problem je nastal letos, ko je strela treščila v Telekomovo omarico (20.6.2019) in posledično skurilo našo glavno električno omarico in nekaj gosp. aparatov...Strela je treščila v Telekom omarico posledično Telekomove storitve niso delovale v treh vaseh. Sedaj bi radi imeli škodo povrnjeno (ker nimamo zavarovano), ali vsaj prejeli mesečno najemnino za omarico, ker je na zasebni hiši, druga opcija je, da omarico odstranijo, ker od nje nimamo koristi + grdo izpade na fasadi. Kot posamezniki nimamo Telekomovih storitev, niti optične napeljave tako, da koristi od Telekoma nimamo nobene. Oče je danes klical pristojnega za te težave in mu je po telefonu zatrjeval, da ni Telekom omarica nič kriva, čeprav je sosed povedal da je videl da je strela direktno treščila v omarico :) Poleg tega se je gospod po telefonu zagovoril, da v evidenci nimajo soglasja ali pogodbe z nami ali z pokojnim dedkom o vgradnji omarice v hišo.
Povedal je tudi, da pride so sredo na ogled in da se pomenimo tem problemu.

Hvala za odg. in pomoč.

Lp


Manj opcij imaš na razpolago, kot si misliš. Jaz sem sicer 10+ let delal na telekomu, vendar me ni tam že sigurno 10 let, lahko, da se je kaj spremenilo.

Razvodnih omaric (zate + za 3 v vasi ali karkoli) se ni nikoli montiralo na fasado, niti v fasado. Zelo redko se je naredil zračni dovod, razvodna omarica pod streho na višini ter potem zračni vod do 2-3 sosedov. Pa še to je bilo zelo izjemoma.

Zna biti, da je tvoja omarica mrtva že dolgo časa.

Soglasja za prekope so se pobirala, soglasja za postavitev razvodne omarice na parceli so se pobirala, kot rečeno, razvodov na fasade pa se ni delalo.

Da bi ti kdo plačeval, bodisi škodo, bodisi najemnino, to se ne bo zgodilo. Ne zdaj, ne prej se ni dogajalo, niti kasneje. So ljudje prihajali z raznimi idejami, 'rentami', 'škodami'.

Pač naredi takole:
a) kar je vrag vzel aparatov, pač boš moral nabaviti nove, oziroma jih dati popraviti.
b) če ti omarica ni všeč, jo vzemi ven, oziroma stolči dol
c) ne kliči Telekoma, ker če je v omarici še kaj živo, se bo kontra zgodilo - prijavili te bodo policiji, oziroma dali na sodišče.
d) plačeval ti ne bo nihče nikoli za nič

Potem si bodo zaračunavali 'škodo' in boš imel račun 2-3k € za brezvezno omarico. Če misliš, da se zajebavam, se motiš.

Stolci omarico dol, povej, da je udarila strela in se je vse skadilo in basta. Ko enkrat omarice sploh več ne bo, bo Telekom (če je bilo kaj živo) iskal druge rešitve, provizorije ali kaj takega. Ter da če bo kdo kaj težil, pač povej, da je udarila strela, bilo je vse črno, ter da si vzel dol in vrgel stran. Potem je dokazno breme na njih in je zgodba čisto drugačna.

Samo ne kliči jih, sploh pa, če je omarica še gor.

mihec87 je izjavil:

Tilen je izjavil:

Saj ne bodo dali omarice k sosedom, temveč ob cesto, kjer ni ne od tebe in ne od soseda.

 x

x



Odvisno kje gre vod...na deželi se je to kopalo udarniško pa po sredini travnikov/parcel in če hočejo zadevo postavit ob cesto ki je v občinski/državni lasti morajo razkopati precejšen del parcele pa po možnosti še sosedovo..


To je elektro števec na parceli. To nima veze s telekomom.

Zgodovina sprememb…

starfotr ::

Tole sliko, ki jo je nalepil Tilen, je danes edina pravilna izvedba, čeprav je prilepil od elekta omarico. Dovod (pa naj bo to elektro, telekom, vodovod ali kanalizacija ali pa toplovod) naj bo na robu parcele. Da imajo vzdrževalci 24/7 dostop brez ovir in brez tega, da bi koga ovirali pri svojem delu. Torej, oni so na javni površini, delajo svoj posel, nikogar ne motijo, nikomur niso dolžni dajat soglasja, jih spraševati za dovoljenja, plačevati za najemnine...

Če bi bili v teh službah pametni, bi že v preteklosti delali tako. Ne pa da so omarice na fasadah ali števci na hodniku ali kleteh. Potem pa iskat, če je folk doma, spraševati, če lahko vstopijo in delajo... Skratka, ker so v preteklosti delali slabo, se jim še zdaj vrača to.

Če je treba odklopit stranko, se to naredi brez pompa. Če je treba servisirat stranko, se to naredi brez pompa.

Skratka, trend (upam, da je tak) je, da se postavlja prosto stoječe omare in jaške za vodomere na rob parcele ob javni cesti, razvode se dela na ulici, do stranke se napelje samo vod za njo, samo 1 cev, 1 kabel. Seveda to ne more iti v primeru elekta, ker se zadeve šivajo med sabo. Tam moram biti dovod in odvod naprej, do naslednjega objekta. Torej, najmanj 2 cevi, zahtevajo 3.

Poleg tega je omarica na fasadi toplotni most, poleg izgleda, ki kazi objekt je problem tudi poseg v objekt, tam objekt ni izoliran, kondenzira, toplotni mostovi in toplotne izgube so problem.

mihec87 ::

Kako veš da imajo napeljavo iz vaše omarice v 3 vasi?
Ko je pri nas strela udarila indirektno je posmodilo našo na hiši in "glavno" omarico(iz katere gre k nam in ostalim na vasi) ki je na robu parcele..

Sinaloa ::

@ bbbbbb2015

Tukaj nekaj ne razumem, kaj si stem mislil povedati, da je omarica mrtva? Včeraj sem videl kako so veselo odpirali in čarali po omarici, vsebina omarice (neka elektronika) vse je bilo črno tako da teorija, da je omarica za okras je zmotna, razen če sem te narobe razumel (ni moja stroka). Omarice pa jaz na svoje "roke" nebom ven tolkel, ker omarica in vsebina v njej ni moja last.
Kako vem, da imamo omarico za 3 vasi? Ker nam je Telekom tako povedal + ko se je ta udar zgodil so bile vse 3 vasi brez internetne in telefon povezave.

bbbbbb2015 ::

Sinaloa je izjavil:

@ bbbbbb2015

Tukaj nekaj ne razumem, kaj si stem mislil povedati, da je omarica mrtva? Včeraj sem videl kako so veselo odpirali in čarali po omarici, vsebina omarice (neka elektronika) vse je bilo črno tako da teorija, da je omarica za okras je zmotna, razen če sem te narobe razumel (ni moja stroka). Omarice pa jaz na svoje "roke" nebom ven tolkel, ker omarica in vsebina v njej ni moja last.
Kako vem, da imamo omarico za 3 vasi? Ker nam je Telekom tako povedal + ko se je ta udar zgodil so bile vse 3 vasi brez internetne in telefon povezave.


Poglej, saj ne vem, če je v omarici kaj živo ali ne. Po pravilih Telekoma, se je smelo na stene hiš montirati samo razvodno omrežje, torej do tebe, ter morda še do kakšnega soseda po zraku.
Da imaš ti razdelilno omrežje (kot sam praviš) na svoji bajti montirano, to je zagotovo bilo proti pravilom eno 10 let nazaj.

Iz več razlogov, med njimi sta varnost omežja in dostopnost za servisiranje.

No, saj ni važno. Imel si priliko, da to vržeš ven, pa je nisi izkoristil. Ne pričakuj, da ti bodo kaj plačevali. Spomnim se, da v Piranu je bilo neko omrežje potegnjeno po nekih ceveh od Komunale, praktično po enem delu mesta, ker baje se ni dalo izkopavati, staro mestno jedro ipd.

Ljubljančani niso hoteli nič plačati, čeprav so se tožili potem po sodiščih. Kako se je končalo, ne vem.

Jaz jih ne bi nič šparal, ker oni tebe zagotovo ne bodo šparali. Kvečjemu te bodo posilili s kakšnimi papirji, ni izključeno, da če jim ne boš hotel podpisati, te bodo dali na sodišče, ter ti bo po nalogu sodišča vpisana služnost na nepremičnino. To sem že videl, pa tisto pravnico, ki je take papirje pisala, sem tudi poznal.


Meni se to zdi globoko nefer, ker nekdo za poslovno rabo izkorišča npr. mojo nepremičnino, verjetno bi taka sodba padla na vrhovnem sodišču, ampak to je samo hipotetično, ker, kot rečeno, nisem več v teh vodah.

Če ti telekoma ne rabiš, se preveč ne izpostavljaj. Naslednjič, ko bo neurje, strele, toča, naredi, kot sem ti rekel. Vzemi vse dol in vrzi stran, da bo izginilo brez sledu.

V paksi, če jim nisi nič podpisal, potem mrzlično iščejo rešitve za "3 vasi" in potem čudežno najdejo rešitev kje drugje, kot iz tvoje nepremičnine. To, da ni tvoj material, veš to je tako. Nemci imajo izraz, "lastnina obvezuje", kar pomeni, ne moreš kar neke tvoje lastnine uvaliti nekomu v njegovo lastnino in se potem obnašati, kot da zdaj ta pa ima obveznost ima nekaj z njim. Lastnik ima obveznosti do lastnine, drugi pa pač... Če niso seznanjeni, kaj točno je noter, zakaj, čigavo je to. Tuje ne smeš krasti, seveda ne. Če pa je na tvojem omara, plastika, ti ne veš natanko, za kaj se gre, glej, vzameš to dol, ter vržeš stran.

Sinaloa ::

Evo tole sem danes slikal, na prvi sliki je omarica v fasadi (polno elektronike). Druga slika na tleh plastika (tudi polna elektronike). Priklopljen nisem pa na nobeno storitev da bi koristil to omarico.

Slika 1:
https://i.imgur.com/q3DbdN2_d.jpg?maxwi...

Slika 2:
https://i.imgur.com/nvYlDpD_d.jpg?maxwi...

bbbbbb2015 ::

Sinaloa je izjavil:

Evo tole sem danes slikal, na prvi sliki je omarica v fasadi (polno elektronike). Druga slika na tleh plastika (tudi polna elektronike). Priklopljen nisem pa na nobeno storitev da bi koristil to omarico.

Slika 1:
https://i.imgur.com/q3DbdN2_d.jpg?maxwi...

Slika 2:
https://i.imgur.com/nvYlDpD_d.jpg?maxwi...


Poglej, to kar si nalimal slike, je normalno razvodno omrežje. Skoraj prepričan sem, da si na priklopljen samo ti, vsaj moral bi biti.

To funkcionira takole:
Do hiše potegnejo kabel, ponavadi 2 parni, lahko 4 parni, zelo redko 8 parni (16 žic). V zemlji je nekaj, kar smo mi rekli "jašek", v bistvu je plastična škatla, s pokrovom, kot si jo nalimal ti.

Ta škatla praviloma ni vodotesna, zdrži pa dež in to. V tej škatli je "spojka". En par ali dva para sta potegnjena ven (četudi imaš ti recimo 8 parni kabel), ter "zaključena" v tisti srebrni omarici gor.

Lahko da ta kabel gre "naprej", k sosedu, pri njem se zaključi pač drug par. To vidiš po tem, če iz dohodovnega dela jaška prihajata dva kabla ali eden. Če dva, potem gre kabel še naprej. V tej "spojki", ki pa je praviloma vodotesna, je pa taka plastična "bunka", ki je tudi zalita v eno plastiko, to imajo monterji, ko spajajo spojke.

To je, kot rečeno, RAZVODNO OMREŽJE, v angleščini imajo čuden izraz "last mile".

Potem pa imaš RAZDELILNO OMREŽJE, to pa so omarice praviloma meter krat meter, kovinske, samostoječe.

Telekom omrežje je vedno narejeno tako (o bakrenem omrežju govorim), da imaš najprej primarne kable, ki so med 2500 parov do 50000 parov, so pa različnega preseka parice. Nekoč so se dajali 0,8 preseka, zdaj se špara,pa se daje po vaseh 0,6, v mestu 0,4.

Ti kabli so primarni, ker so varovani s plinskim varovalom. To so nehali delati tam nekje od leta 2000, starejši so še vedno varovani s plinskim varovalom. Celoten kabel je v kovinski cevi, ter pod pritiskom inertnega plina, ponavadi dušika. Če pritisk nenadoma pade, se sproži alarm.

Primarni kabli se zaključijo v primarnih delilnikih. Tam so tudi varovani proti streli, mi smo rekli z odvodniki. Te omarice so pošteno ozemljene. Te omarice so dostikrat v kakih prostorih telekoma po blokih pa tako. Dotikrat so še kakšne oddaljene stopnje central notri, pa tako.

Od primarnih delilnikov gre sekundarno razdelilno omrežje, ki lahko gre še par "hop"ov, v ekstremnih primerih tudi do 12 razdelilnikov vmes.

Seveda na vsakem delilniku je spoj, ki slabi signal. Ponavadi (idealno) je samo en delilnik.

Nekje tam na začetku ulice se začne razvodno omrežje, tam so 2 do 8 parni kabli, speljani do hiš.

Toliko o omrežju. Zdaj pa o elektroniki.

Edina elektronika, kar sem jaz vedel, da je notri, so bili ponavadi "koncentratorji". Preko dveh paric (4 žic) je bilo speljano najprej 2 Mbit/s, potem 30 Mbit/s, potem dostikrat tudi 100 Mbit/s, samo to mislim, da je bilo preko štirih paric.

S koncentratorji se je reševalo pomanjkanje paric. Seveda lahko daš na 8 paric dvakrat po 100 MBit/s.

Vendar, po pravilu, višja je hitrost, manjši je domet.

Zdaj pa o elektromiki v tvojih omaricah.

Skoraj ne morem verjeti, da so dali koncentrator v tvojo omarico. Odpri omarico in poslikaj to.

Če so to naredili, so "brikali" omrežje. Včasih je bilo tako, da recimo sta bili dve razdelilni omrežji, v enem je kronično primanjkovalo paric, v enem je bilo dovolj paric.

Občasno so spojili ti dve omrežji v razvodnem delu. To je bilo ponavadi, če je kje kakšno spojko potrgal bager, pa namesto da bi to popravili, so na brzino prebrikali omrežje.

To je bilo samo začasno, temu so rekli "provizorij". Recimo v mestu Maribor je bilo 200-500 provizorijev. Ko delavci (monterji) niso meli kaj za delati, so šli reševat "provizorije".

Kaj boš naredil, je čisto od tebe odvisno.

Bil sem na Telekomu, videl sem marsikaj. Ponavadi so zelo grobo delali z ljudmi, kdor ni hotel kaj podpisati, so preko sodišča izsilili služnost. Sodišča so jim ponavadi ugodila. Ker se tehta "diskomfort" tvoje hiše napram da tri vasi nimajo telekom storitev.

Kakor sem pa rekel, ponavadi ni, da ne bi bili kabli do vasi potegnjeni, dostikrat recimo traktor potegne ven kabel (v Sloveniji se ne sme orati globlje kot 60cm), kabli bi morali biti na globini 80-120cm.

To je kar muka za popraviti, dostikrat je treba prekopati cesto, za regionalno cesto rabijo soglasja. Brikanje je enostavnejše.

Če je to to. Veš, nisem v telekom zgodbi že ne 10 let, kaj pa vem, lahko da se je vmes kaj spremenilo.

Tilen ::

Morda ne bi bilo slabo, da bi OP videl, kako izgleda recimo 2500-parični kabel. Ni to nekaj, kar bi lahko razdelil v taki omarici. :)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Daniel ::

Za 3 vasi ne rabiš 2500 paric, ker je malo verjetno, da je v teh vaseh toliko priključkov.

Evolve ::

Kur*a vi boste še bel purfl pogruntal.. :))

bbbbbb2015 ::

Tilen je izjavil:

Morda ne bi bilo slabo, da bi OP videl, kako izgleda recimo 2500-parični kabel. Ni to nekaj, kar bi lahko razdelil v taki omarici. :)


Ne, 2500 parni kabel se razmotava s strojem, to ni možno niti v roki držati, ker je pretežko. Zanimivo je to, da se ne sme razmotavati pri temperaturah pod 10 stopinj C.

Ker je plastika pretrda in napoka. Tipično imajo "barvne sheme", to je nekako razvidno tukaj:
https://cdn.generalcable.com/assets/doc...

Do hiš ponavadi ne gre več kot 4 do 8 parni kabel. 8 parni kabel ima 16 žic, po dve sta skupaj presukani. Podobno kot ethernet UTP, samo so kabli debelejši, presuk je slabši (manj obratov) in zanimivo - namazani z mastjo.

Zanimivo je tudi to, da so mi v Mariboru okrog leta 2000 pokazali kabel s presukanimi paricami, položen za časa Hitlerja, zamotan v povoščen papir, ki je brezhibno deloval. Leta 2000 so v Mariboru kopali neko ulico, ter so kabel pretrgali več kot 16 krat (bager je kopal mislim da kanalizacijo za hiše) in so celi kabel mogli zamenjati. Do takrat je delal brezhibno, plastika je bila občutno debelejša, tudi je bil dvojno previt (snopi po 8 previti, potem pa še celi kabel previt v povoščen papir). To se danes več ne dela, ker je to vse skup predrago.

cronos1234 ::

Glede na popolno nesodelovanje Telekoma - v kolikor ni nobenega papirja, pogodbe ipd., ob naslednji nevihti vse skupaj odklopi in čakaj. Ko se prikaže GVO zahtevaj pogodbo o služnosti ali čemerkoli podobnem za kar so prišli delat ker ti ne veš ničesar o nobeni omarici od njih in da bi imeli karkoli za početi na tvoji parceli.
Na ta način bodo našli drugo rešitev za povezave mimo te omarice ali pa ti bodo prišli nasproti s kako idejo o namestitvi omarice. Pravzaprav gre glede na neobstoj pogodb, služnosti ipd. pravno gledano v primeru vstopa GVO na tvojo parcelo za vsiljivce na tvoji parceli kar si zasluži klic policije :-)

Zgodovina sprememb…

Tilen ::

Vseeno bodite pazljivi, ker če vi nimate papirja, ker ste ga morda izgubili, ga Telekom še vedno lahko ima. V tem primeru vas lahko to zelo drago stane.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

šernk ::

V vsakem primeru je služnost pomojem že priposestvovana, če se prejšnji lastnik ni bunil za slednje. V končni fazi je pa bil ustni dogovor zagotovo zadaj, izpodbijat po 30ih letih?

elektro pri nas tudi nima nobenih papirjev za služnost, pa je sosed grozil z odklopom elektrike ker gre po njegovem ozemlju, odgovor elektra:

Spoštovani!

Načelno morajo imeti vsi infrastrukturni priključki soglasja lastnkov, po katerih parcelah potekajo.

Ker pa je bil vaš priključek, kot sami omenjate, zgrajen pred letom 1980, je že zaradi tega pridobil priposestvovano služnost, in je hkrati tudi v lasti Elektra Primorske.

Tako da, vsak poskus nasilne poškodbe priključka je smatran kot kaznivo dejanje.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

nsa_ag3nt ::

Ni ponavadi služnost vpisana v ZK za posamezno parcelo ?
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

starfotr ::

Službosti ni vpisane v veliki večini primerov. Tam, kjer so ljudje problematični kot je avtor te teme, pa jo vpišejo, če se dela probleme pri dostopu.

Vsak naj naredi s tem, da ima na bajti omaro, kar želi. Predvsem ciljam na avtorja teme. Vendar vsak se mora tudi zavedati, kaj njegova dejanja lahko prinesejo. Predvsem mislim na sankcije, tožbe, odškodnine, služnosti.

Telekom ti omaro lahko prestavi. Veliko se da dogovorit. Če so pa leseni in nefleksibilni, pa poslušaj nasvet extelekomovca, samo na lastno odgovornost.

šernk ::

30 let nazaj se je marsikaj delalo na lepe oči, pri nas smo sami gradili telekomovo omrežje z našim denarjem, šlo se je kjer je bilo lažje (drog nam stoji recimo sredi vrta, pa bi lahko stal 30m stran ampak tam bi bilo potrebno pilote naredit v skalo). Pač imeti telefon takrat je bil lukzus. Telekom se je odločil ene 10 let nazaj vračati ta denar na podlagi računov, ki jih pa itak nihče ni imel več.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

bbbbbb2015 ::

šernk je izjavil:

30 let nazaj se je marsikaj delalo na lepe oči, pri nas smo sami gradili telekomovo omrežje z našim denarjem, šlo se je kjer je bilo lažje (drog nam stoji recimo sredi vrta, pa bi lahko stal 30m stran ampak tam bi bilo potrebno pilote naredit v skalo). Pač imeti telefon takrat je bil lukzus. Telekom se je odločil ene 10 let nazaj vračati ta denar na podlagi računov, ki jih pa itak nihče ni imel več.


To se je uredilo. Zdaj če fer ali nefer, je drugo vprašanje.
Ko sem prišel na telekom, je bil velik projekt, kjer se je za 40 let nazaj (praktično po 2. sv. vojni) pregledalo, za koliko denarja so se zgradili priključki. To se je reindeksiralo glede na vrednost nemške marke (da se je dobila stabilna denarna vrednost). Potem se je vzpostavila noiminalna cena gradnje priključka, nivelirana glede na tehnologijo (spreminjali so se predpisi PTT).

Tam nekje je bila res opcija vračanja, če je res kdo prispeval ekscesivno. Pa takih ni bilo malo. Samo računov nikoli niti ni bilo. Bili so delovni nalogi, pa še iz tistega se ni videlo točno, kdo je prispeval to. To je bil fake call. Ker praktično nihče ni mogel nič zahtevati nazaj.

Nekaj te vrednosti pri izgradnji se je pripoznalo zaposlenim, ki so lahko delnice kupili po znižani vrednosti, nekaj pa je bilo na razpolago za zunanje vlagatelje za certifikate. Po polovični ceni. Preostanek je pobasala Republika Slovenija.

Torej, če si ti konkretno drog za telefon prispeval, ti denarja ni dal nihče za to, lahko pa si kupil delnice telekoma za certifikat za pol cene.

Tako nekako je to bilo. Temu se je reklo privatizacija. Ne trdim, da je bila fer. Jaz sem takrat bil pripravnik in sem zvisel povsod. Ker sem bil pripravnik, sem dobil eno malenkost delnic po pol cene (drugi so dobili toliko, da so si lahko kupili par avtov), nisem imel dosti certifikatov, vložil sem nekaj v naknaden nakup delnic, pa sem ves denar dobil naakazan nazaj, ker so imeli prednost pri nakupu zdaj se točno ne spomnim pravil. Nič skratka.

Zgodovina sprememb…

starfotr ::

Lahko povem, da se je delalo brez vsakih dovoljenj in soglasij še dobro leto nazaj. Kopalo se je po travnikih, cestah, dvoriščih. Na juriš. Jaz sem popizdil, ko sem prišel domov in so bili tlakovci zmetani ven, brez vprašanja.

Edino državna cesta, tam pazijo. Pazijo tako zelo, da naredijo zračni vod, namesto, da bi jo prekopali. Občinske ceste - nihče nič, samo gas.

Skratka, bravo telekom, res ste biseri. Če bi pa nekdo potegnil fiber po njihovi obstoječi cevi, se pa to smatra za hudo kaznivo dejanje.

mzakelj ::

Pri nas doma imamo tudi omarico od Telekoma za pol vasi na hiši. Ko smo delali fasado smo lepo poklicali na Telekom in povedali da se bo delalo, naj pridejo uredit omarico. Pa so res prišli drug dan in nam hoteli vsiliti železno omarico. Pa jim je oče lepo razložil da naj kar na drugi strani ceste naredijo steber če mislijo da nam bo rja tekla po fasadi. No nekaj so godrnjali da se ne da kar plastične, ampak oče je vstrajal in so prinesli plastiko, vgradili in še pospravili so za seboj. Za sedaj imajo brezplačno, ko pa bo optika okrog prišla pa bomo dorekli kako pa kaj. Zastonj ne bodo šli skozi ...
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Razlika med služnostjo ter "priposestvovano" služnostjo?

Oddelek: Loža
193352 (655) kloko
»

Prekinitev služnosti Telekom

Oddelek: Loža
374974 (3369) starfotr
»

Ali obstaja služnost? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5221178 (12429) St235
»

Sosedova stavba na moji parceli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16025354 (20059) rekt
»

Pogodba o sporazumnem prenehanju zakupa - kako in kaj

Oddelek: Loža
63477 (2663) domenc

Več podobnih tem