» »

Ali so RKC navodila za donacije v duhu vere?

Ali so RKC navodila za donacije v duhu vere?

TheBlueOne ::

Shegevara je izjavil:

A ni bilo govora o tem, da plača vsak toliko, kolikor je zanj veliko. Za neko staro gospo s 300e penzije to ni 50e.

Verjetno je mišljeno 50e za običajne primere, sepravi s plačo 1000e kolkor jst to kapiram.


Ni to neka pravna zadeva, kjer bo neko sodisce odlocalo glede na retoricne detajle. Jaz recimo sporocilo razumem kakor "Farani ste skrti, posebej tisti, ki pridete redko, sedaj vam bom povedal, kaj je danasnji normativ placila.".

Kjer sem preprican, da marsikdo ni videl predvsem, da je pisalo "po sposobnostih" ampak bolj, da je normalno dati tudi 50€, kar recimo meni do danes ne bi prislo niti priblizno na misel.

Ce bi zeleli povdariti, da je po lastnih moceh itn, gotovo ne bi dali stevilk in primerov. Tako, da kar se mene tice, je izgovarjanje na detajle sprenevedanje.

Ampak vseeno, lahko morda kdo da kaksno referenco na samo sveto pismo, kjer se govori o dajatvah in kako bi morali ljudje, ki predstavljajo vero croudfundati in dolocati visine dajtev, ce sploh.

GupeM ::

Najhuje je pa to, da model jamra o tem, da morajo plačevati davke. Vse, kar je navedel od davkov je 22% DDV, kot da ga ostali državljani ne plačujemo, pa še tega jim za ogromno stvari ni potrebno plačati.

Se obnavlja streha, lokalni kmetje darujejo vsak nekaj smrek, razrežejo jih na lokalni žagi. V zameno za reklamo pri oznanilih. Stene prepleska lokalni pleskar, spet v zameno za reklamo. Ogromno stvari dobijo zastonj, ali pa jim lokalni podjetniki dajo popust v zameno za reklamo. Pri teh popustih se seveda davek ustrezno zmanjša. V nekaterih krajih so celo dogovorjeni, da vsak teden eno gospodinjstvo plača za kosila za župnika v lokalni gostilni (Rovte nad Logatcem vem da imajo to), tako da jim niti pri kosilu ni potrebno plačati davka oz. ga plačajo farani. Ko potegneš črto, plačajo kakšnih 5% davka. VSI ostali državljani pa še vedno 22 % oz. 9.5 %.

Shegevara ::

Ma za tistega, ki se ma za enega farana in gre 1x letno v cerkev je normalno, da plača tistih 50€ če je to sposoben. Pa naj ostane doma, če mu je odveč plačevat.

Ko sem jaz še živel doma sem tudi plačeval stroške mesečno v rangu 50€ za ogrevanje pa za prenovo hiše. Pa se mi še kot študentu ni zdelo ogromno.

Alternativa je bla itak vedno jasna, če mi ni kajvprav se lahko odselim.
Iste fore ma cerkev.

nagobčnik ::

blackbfm je izjavil:

Sploh pa kaj je smisel dejanja iz srca če je po nareku drugega?


Te ljudje resnicno potrebujejo narek drugega sicer ne bi hodili tja. V cem je sploh problem? Ce koristis cerkev in njene stortive, se mi zdi logicno in smiselno da prispevas nekaj konkretenga, ne 5centov


Pazljivo tukaj, ne širi neresnic. Če bi šlo za storitve, bi se za to moralo izdat račune (in plačat davke). Ker pa župnik mašo vodi iz čiste dobrote in seveda čisto nič ne zahteva v zameno, to nima popolnoma nobenih znakov opravljanja profitne dejavnosti. Da ne bi davkarija dobila kakšnih napačnih idej.

ZaphodBB ::

nagobčnik je izjavil:

blackbfm je izjavil:

Sploh pa kaj je smisel dejanja iz srca če je po nareku drugega?


Te ljudje resnicno potrebujejo narek drugega sicer ne bi hodili tja. V cem je sploh problem? Ce koristis cerkev in njene stortive, se mi zdi logicno in smiselno da prispevas nekaj konkretenga, ne 5centov


Pazljivo tukaj, ne širi neresnic. Če bi šlo za storitve, bi se za to moralo izdat račune (in plačat davke). Ker pa župnik mašo vodi iz čiste dobrote in seveda čisto nič ne zahteva v zameno, to nima popolnoma nobenih znakov opravljanja profitne dejavnosti. Da ne bi davkarija dobila kakšnih napačnih idej.

Ker si komunisti ne znate pomagat, da ne bi lagali - evo tukaj dejstva od ene računovodje.

cerkev je neobdavčena oziroma oproščena plačila davka samo za prihodke dosežene iz opravljanja nepridobitne dejavnosti (kot tudi društva, ustanove, politične stranke, zavodi, ...) medtem, ko je za vse ostale prihodke (od prodaje blaga, storitev, najemnin, prodaje nepremičnin ipd.,) obdavčena ravno tako kot vsako drugo podjetje.
In je to, da so kar vse povprek oproščeni vseh davkov žal zmotno prepričanje.


GupeM je izjavil:

Najhuje je pa to, da model jamra o tem, da morajo plačevati davke. Vse, kar je navedel od davkov je 22% DDV, kot da ga ostali državljani ne plačujemo, pa še tega jim za ogromno stvari ni potrebno plačati.

Se obnavlja streha, lokalni kmetje darujejo vsak nekaj smrek, razrežejo jih na lokalni žagi. V zameno za reklamo pri oznanilih. Stene prepleska lokalni pleskar, spet v zameno za reklamo. Ogromno stvari dobijo zastonj, ali pa jim lokalni podjetniki dajo popust v zameno za reklamo. Pri teh popustih se seveda davek ustrezno zmanjša. V nekaterih krajih so celo dogovorjeni, da vsak teden eno gospodinjstvo plača za kosila za župnika v lokalni gostilni (Rovte nad Logatcem vem da imajo to), tako da jim niti pri kosilu ni potrebno plačati davka oz. ga plačajo farani. Ko potegneš črto, plačajo kakšnih 5% davka. VSI ostali državljani pa še vedno 22 % oz. 9.5 %.

Jaz še nikoli nisem doživel, da bi župnik pri oznanilih bral reklame. Kje si pa to videl?
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: nagobčnik ()

TheBlueOne ::

GupeM je izjavil:

Najhuje je pa to, da model jamra o tem, da morajo plačevati davke. Vse, kar je navedel od davkov je 22% DDV, kot da ga ostali državljani ne plačujemo, pa še tega jim za ogromno stvari ni potrebno plačati.


Kaj cerkev ne dobiva nic iz blagajne? Ce ne kaj drugega sem zasledil, da so Zvon1, Zvon2 in ostala cerkvena podjetja pustila luknjo ca. 500mioEUR, ki so jo pokrili vsi davkoplacevalci, tudi tisti, ki jih cerkev se ni videla. Kjer kolikor vem cerkev iz proracuna dobi se kaj, da ne govorimo s kaksnim premozenjem obvladuje.

Ampak te financne mahinacije se razumem, ker so oddaljene od tistih, ki jih imajo pod svojim okriljem. V tem primeru, pa so na nek nacin racun direktno izstavili tudi najsibkejsim. Sicer ne pod neko pravno prisilo, lahko pa verjetno trdim, da moralno.

Ce ze ni protislovno z naukom, kar me je zanimalo, pa sigurno ne deluje dolgorocno v plus sami veri, cetudi bo kak EUR vec za ofer v 2019.

Drugace titi, ki sledite RKC, ali vam tak nacin ne gre v nos? Je dovolj, ce da zupnik tolazbo, da se ga beres zelo natancno potem ni tako hudo.

Zgodovina sprememb…

Gagarin ::

ZaphodBB je izjavil:

nagobčnik je izjavil:

blackbfm je izjavil:

Sploh pa kaj je smisel dejanja iz srca če je po nareku drugega?


Te ljudje resnicno potrebujejo narek drugega sicer ne bi hodili tja. V cem je sploh problem? Ce koristis cerkev in njene stortive, se mi zdi logicno in smiselno da prispevas nekaj konkretenga, ne 5centov


Pazljivo tukaj, ne širi neresnic. Če bi šlo za storitve, bi se za to moralo izdat račune (in plačat davke). Ker pa župnik mašo vodi iz čiste dobrote in seveda čisto nič ne zahteva v zameno, to nima popolnoma nobenih znakov opravljanja profitne dejavnosti. Da ne bi davkarija dobila kakšnih napačnih idej.

Ker si komunisti ne znate pomagat, da ne bi lagali - evo tukaj dejstva od ene računovodje.

cerkev je neobdavčena oziroma oproščena plačila davka samo za prihodke dosežene iz opravljanja nepridobitne dejavnosti (kot tudi društva, ustanove, politične stranke, zavodi, ...) medtem, ko je za vse ostale prihodke (od prodaje blaga, storitev, najemnin, prodaje nepremičnin ipd.,) obdavčena ravno tako kot vsako drugo podjetje.
In je to, da so kar vse povprek oproščeni vseh davkov žal zmotno prepričanje.


GupeM je izjavil:

Najhuje je pa to, da model jamra o tem, da morajo plačevati davke. Vse, kar je navedel od davkov je 22% DDV, kot da ga ostali državljani ne plačujemo, pa še tega jim za ogromno stvari ni potrebno plačati.

Se obnavlja streha, lokalni kmetje darujejo vsak nekaj smrek, razrežejo jih na lokalni žagi. V zameno za reklamo pri oznanilih. Stene prepleska lokalni pleskar, spet v zameno za reklamo. Ogromno stvari dobijo zastonj, ali pa jim lokalni podjetniki dajo popust v zameno za reklamo. Pri teh popustih se seveda davek ustrezno zmanjša. V nekaterih krajih so celo dogovorjeni, da vsak teden eno gospodinjstvo plača za kosila za župnika v lokalni gostilni (Rovte nad Logatcem vem da imajo to), tako da jim niti pri kosilu ni potrebno plačati davka oz. ga plačajo farani. Ko potegneš črto, plačajo kakšnih 5% davka. VSI ostali državljani pa še vedno 22 % oz. 9.5 %.

Jaz še nikoli nisem doživel, da bi župnik pri oznanilih bral reklame. Kje si pa to videl?


Nadomestilo za stavbno zemljišče tudi plačujejo a ne, pa bančne luknje tudi niso pustili a ne, pa goljufali z evropskim denarjem tudi niso ? Pa Vikarji tudi niso plačani v vojski?

Shegevara ::

TheBlueOne je izjavil:


Ampak te financne mahinacije se razumem, ker so oddaljene od tistih, ki jih imajo pod svojim okriljem. V tem primeru, pa so na nek nacin racun direktno izstavili tudi najsibkejsim. Sicer ne pod neko pravno prisilo, lahko pa verjetno trdim, da moralno.
večina cerkev do sedaj niso nikogar silili naj plača karkoli ne moralno in ne pravno. Tu gre bolj za en ubupan primer, ozadja ne poznam. Tud če je bilo res rečeno samo iz napuha po večjem bogastvu je itak bolje, da se to razčisti z avtorjem besedila kot pa da se gre takoj zarad ene take objave zlivat gnojnico po forumu.

TheBlueOne ::

Shegevara je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:


Ampak te financne mahinacije se razumem, ker so oddaljene od tistih, ki jih imajo pod svojim okriljem. V tem primeru, pa so na nek nacin racun direktno izstavili tudi najsibkejsim. Sicer ne pod neko pravno prisilo, lahko pa verjetno trdim, da moralno.


večina cerkev do sedaj niso nikogar silili naj plača karkoli ne moralno in ne pravno.
Tu gre bolj za en ubupan primer, ozadja ne poznam. Tud če je bilo res rečeno samo iz napuha po večjem bogastvu je itak bolje, da se to razčisti z avtorjem besedila kot pa da se gre takoj zarad ene take objave zlivat gnojnico po forumu.


Ce ze hoces....

Tehnicno je 500mioEUR luknje vsakemu zaracunalo 250EUR, pa recimo, da ni vazno. Drugace je drug link odgovor na clanek v prvem. Tako, da avtor je razcistil zadeve, samo za moj okus zelo neokusno.

Drugace, se tezko strinjam s tem, da nic ne racunajo. Ce imas moznost nekoga indoktrinirat od malega in ga prepricati, da je donacija za njegovo dobro to ne vidim ravno kakor svobodno voljo, cetudi ni treba izstaviti racuna.

Ampak nisem spraseval po tem, zanimalo me je, ce je taksen nacin v skladu z naukom.

Zgodovina sprememb…

nagobčnik ::

ZaphodBB je izjavil:

nagobčnik je izjavil:



Pazljivo tukaj, ne širi neresnic. Če bi šlo za storitve, bi se za to moralo izdat račune (in plačat davke). Ker pa župnik mašo vodi iz čiste dobrote in seveda čisto nič ne zahteva v zameno, to nima popolnoma nobenih znakov opravljanja profitne dejavnosti. Da ne bi davkarija dobila kakšnih napačnih idej.


Ker si komunisti ne znate pomagat, da ne bi lagali - evo tukaj dejstva od ene računovodje.

cerkev je neobdavčena oziroma oproščena plačila davka samo za prihodke dosežene iz opravljanja nepridobitne dejavnosti (kot tudi društva, ustanove, politične stranke, zavodi, ...) medtem, ko je za vse ostale prihodke (od prodaje blaga, storitev, najemnin, prodaje nepremičnin ipd.,) obdavčena ravno tako kot vsako drugo podjetje.
In je to, da so kar vse povprek oproščeni vseh davkov žal zmotno prepričanje.




Če bi ti znal brat, ne bi bil ZaphodBB. Random računovodja pa res nima nobene besede pri tem, ali RKC v posameznem primeru mašo zapakira kot pridobitno ali nepridobitno dejavnost (oz. ali celo davkariji in vernikom drugače). Glede česa točno bi naj komunisti lagali?

a) da maša za darovalce ni storitev (sicer ne bi darovali, ampak bi plačali storitev po računu)
b) da jo župnik opravlja iz čiste dobrote
c) da darovalcem župnik ne izdaja računa

Do tell.

predlog za izbirs je bil misclick, se opravičujem.

Phantomeye ::

ZaphodBB je izjavil:

Shegevara je izjavil:

A ni bilo govora o tem, da plača vsak toliko, kolikor je zanj veliko. Za neko staro gospo s 300e penzije to ni 50e.

Verjetno je mišljeno 50e za običajne primere, sepravi s plačo 1000e kolkor jst to kapiram.

V resnici je župnik apeliral na tiste, ki pridejo enkrat na leto v Cerkev, da naj ne vržejo 0,8€ v pušico. Ampak jim je predlagal, naj dajo toliko, kot če bi vsak teden vrgli 0,8€ v pušico.

Mnogo ljudi gre vsak teden, pa vsak teden vrže 20€ v pušico. To je seveda za nekatere grozno stran metanje denarja. Eni pa rajši "investirajo" po 150€ na vikend v pijančevanje.


Boljše je ta denar investirati v migrante in tiste, ki so revni. Vera ni stavba, vera so tvoja dejanja. Stavbe ne potrebujemo. Potrebujejo pa drugi našo pomoč.

Bi prispeval 50 za migrante? Kot odgovoren kristjan?

jb_j ::

Če so natančna navodila za donacije, potem najbrž ni v duhu vere.
(ker to je nekak v smeri kupovanja odpustkov, kot so včasih delal)

Sicer mi je pa itak mal čudn delovanje. Recimo oseba gre spovedi, in reče: udaru sm nekoga.
In župnik reče, zmol 10x oče naš in bo vse v redu. (un k je bil udarjen najbrž ne bi bil zadovoljen s tem)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

TheBlueOne ::

Phantomeye je izjavil:


Bi prispeval 50 za migrante? Kot odgovoren kristjan?


Kaj ni bil Jezus tehnicno migrant oz. begunec?

"I was a stranger and you invited me in"

- Matthew 25:35

Tako da gotovo donira. :)

Ravno zato pa sprasujem, ker imam obcutek, da ustanova malo zlorablja plemenito osnovo.

harvey ::

Stavbe ne potrebujemo

Hočeš reči da Notre-Dame ni potrebno obnoviti, ker jo itak ne rabimo in tistih obljubljenih nekaj 100 mio donacij naj se porabi za druge namene. Sicer pa je vedno na 24ur.com pred prazniki neka top tema vezana na praznik - lani je bila top tema škodljivost svinjskega mesa v velikem tednu. Mislim, da se z Ihanskim župnikom ni treba pretirano ukvarjati, če imaš daš, če nimaš ne daš, če ne želiš dati, ne daš in je stvar več ali manj jasna glede darov.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

TheBlueOne ::

Se boljsa okoli migrantov:

"The foreigners residing among you must be treated as native-born. Love them as yourself, for you were foreigners in Egypt. I am the Lord your god." Leviticus 19:34

Samo okoli crowdfundinga pa ne poznam nic...

Phantomeye ::

harvey je izjavil:

Stavbe ne potrebujemo

Hočeš reči da Notre-Dame ni potrebno obnoviti, ker jo itak ne rabimo in tistih obljubljenih nekaj 100 mio donacij naj se porabi za druge namene. Sicer pa je vedno na 24ur.com pred prazniki neka top tema vezana na praznik - lani je bila top tema škodljivost svinjskega mesa v velikem tednu. Mislim, da se z Ihanskim župnikom ni treba pretirano ukvarjati, če imaš daš, če nimaš ne daš, če ne želiš dati, ne daš in je stvar več ali manj jasna glede darov.


Prioritiziraš.

Če si lačen, ti obnova pomeni glih toliko kot sosedov nov avto.

nagobčnik ::

jb_j je izjavil:

Če so natančna navodila za donacije, potem najbrž ni v duhu vere.
(ker to je nekak v smeri kupovanja odpustkov, kot so včasih delal)


Pazljivo tudi tukaj, tukaj ne gre za navodila, gre za priporočila, sploh pa niso natančna. Tudi to moramo strogo ločevati. Če bi šlo za navodila, bi bil ogrožen ne toliko duh vere, ampak bolj definicija donacije. :D

Utk ::

Taka navodila so sramota za vsakega, ki zbira prispevke, vera niti nima veze s tem.

Phantomeye ::

nagobčnik je izjavil:

jb_j je izjavil:

Če so natančna navodila za donacije, potem najbrž ni v duhu vere.
(ker to je nekak v smeri kupovanja odpustkov, kot so včasih delal)


Pazljivo tudi tukaj, tukaj ne gre za navodila, gre za priporočila, sploh pa niso natančna. Tudi to moramo strogo ločevati. Če bi šlo za navodila, bi bil ogrožen ne toliko duh vere, ampak bolj definicija donacije. :D


Mogoče bi morala cerkev razmisliti o naročniškem paketu:

2 eur/teden za vstop

4 eur/teden eur za vstop + sedež

10 eur/teden za vstop + sedež+ hostija

12 eur /teden za osebni blagoslov vsako nedeljo, s sveto vodo.

49106 ::

Paket donacij?

Phantomeye ::

49106 je izjavil:

Paket donacij?


Ja, kot kak patreon na youtubu

Groot ::

shadeX je izjavil:

Sicer morate gledat iz več plati. Tole sicer ne odobravam, sploh ko je govora o določenih zneskih (koliko naj kdo vrže not), morate pa tudi vedet, da folk meče not vse možne zadeve.

1,2,5 centovski EUR mu naredijo več dela kot koristi, da ne omenjam, da se dejansko znajdejo not tudi tolarji, dinarji, lire (vsaj po pripovedovanju gospe, ki čisti cerkev in pozna te zadeve) in sortiranje tega denarja predstavlja delo (ki sicer ni nujno da ga župnik opravi), na koncu pa se teh kovancev nabere mogoče za 1-2EUR na mašo.

Je pa sicer izbral malo slab pristop in že na daleč bi lahko vohal kritike na njegove izjave.


Ja doniran (beri: brezplačen) denar je pa res problem današnjega časa. Tudi sam si res ne bi želel, da mi nekdo vsak dan daruje nekaj kovancev. Ker tako kot si rekel res sami problemi ko moraš potem razmišljati kako to unovčiti.

Sarcasm off. Očitno se v RKC pač preprosto držijo znanega slovenskega pregovora: Zrno na zrno pogača, kamen na kamen palača. Ampak oni bi pa razumljivo radi začeli pri palači, ker drugo je breveze.

Kar mi je pa najhuje pri vsem tem početju je pa to, da RKC hkrati zelo veselo zaračunava maše, v primeru da bi nekdo rad daroval mašo v imenu nekoga (beri: župnik prebere da je xy let nazaj umrl Janez Cerkveni in da je današnja maša v njegovem imenu). Sem že osebno doživel, da je na takšni isti maši, ki je bila plačana vnaprej, vseeno prišel bogi mali ministrant pobirat "ofer", čeprav je bilo očitno da razen tistih, ki smo pač prišlo eksplicitno zaradi te "darovane maše" v celi cerkvi sedijo samo še 3 stalne stranke. Me je močno mikalo, da bi tisto skrinjico nekomu pokazal malce od bližje.

jb_j ::

jb_j je izjavil:

Če so natančna navodila za donacije, potem najbrž ni v duhu vere.
(ker to je nekak v smeri kupovanja odpustkov, kot so včasih delal)

Sicer mi je pa itak mal čudn delovanje. Recimo oseba gre spovedi, in reče: udaru sm nekoga.
In župnik reče, zmol 10x oče naš in bo vse v redu. (un k je bil udarjen najbrž ne bi bil zadovoljen s tem)


Psihologi in psihiatri na nek način bolje usmerjajo ljudi na boljše, trenutno.

Mogoče bi blo zanimiv, da bi imela cerkev čez prometne prekrške.
Spoved: Vozil sem 100km/h čez naselje
Odgovor: Zmoli 5x oče naš in 5x zdrava marija

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

Shegevara ::

TheBlueOne je izjavil:


Drugace, se tezko strinjam s tem, da nic ne racunajo. Ce imas moznost nekoga indoktrinirat od malega in ga prepricati, da je donacija za njegovo dobro to ne vidim ravno kakor svobodno voljo, cetudi ni treba izstaviti racuna.


Saj ti pravim, da je zelo velika redkost, da bi ljudi naganjali plačevat pa naj bo z indoktrinacijo, ali moralno ali pravno prisilo. Pravzaprav prvič sploh slišim, da bi se to štelo kot za "osebno dobro". Nazadje ko so to dejansko učili je takrat nastala protestantska vera. Osel ne gre 2x na led ane?

Me vse to spominja na primer ko sem enkrat ponudil sendvič brezdomcu na podhodu železniške v lj pa me je tako grdo pogledal da me še danes zmrazi. Pa imam vseeno dosti v glavi, da vem, da je večina vseeno hvaležna vsakega centa in se mi niso nikoli kot družbena skupina zamerili.

TheBlueOne je izjavil:


Ampak nisem spraseval po tem, zanimalo me je, ce je taksen nacin v skladu z naukom.


In zakaj te to zanima?
Zanima me tvoje zanimanje, ker ne vem kaj sploh bi iz tega primera lahko sklepal preko verskih naukov razen tega, da ni nihče perfekten?

nagobčnik ::

Utk je izjavil:

Taka navodila so sramota za vsakega, ki zbira prispevke, vera niti nima veze s tem.


Ne bodite lažnivi komunisti. Ponavljam, to niso navodila, to so priporočila. Kristjani so dovolj brihtni, da znajo sami darovati toliko, kot je primerno, zato navodil ne potrebujejo. Priporočila pa že prav pridejo, da se človek lažje samostojno odloči.

Groot je izjavil:


Kar mi je pa najhuje pri vsem tem početju je pa to, da RKC hkrati zelo veselo zaračunava maše, v primeru da bi nekdo rad daroval mašo v imenu nekoga (beri: župnik prebere da je xy let nazaj umrl Janez Cerkveni in da je današnja maša v njegovem imenu). Sem že osebno doživel, da je na takšni isti maši, ki je bila plačana vnaprej, vseeno prišel bogi mali ministrant pobirat "ofer", čeprav je bilo očitno da razen tistih, ki smo pač prišlo eksplicitno zaradi te "darovane maše" v celi cerkvi sedijo samo še 3 stalne stranke. Me je močno mikalo, da bi tisto skrinjico nekomu pokazal malce od bližje.


Nič ni narobe, če se nekoliko skombinira pridobitno in nepridobitno dejavnost na istem kraju ob istem času. Plačnik storitve je mašo vnaprej plačal in verjamem, da je dobil račun, ostali so pa bili tam brezplačno v sklopu nepridobitnih aktivnosti in so darovali. Tudi če bi se sam plačnik storitve kasneje v nepridobitnem delu te iste plačane storitve odločil za prostovoljno donacijo v skladu s priporočilom, ne bi bilo s tem nič narobe. Saj ni tako težko razumeti.

matobeli ::

Priporočila so nekje na ravni tistega ko polocist svetuje da drugič bolj previdno.

Or else.

K0l1br1 ::

Gagarin je izjavil:


Te nič ne briga kaj delam s svojim zasluženim.
Evo, tako odgovorijo verniki. 100 maš jim ne bo pomagalo, niti 200 ne.

nagobčnik ::

shadeX je izjavil:

Sicer morate gledat iz več plati. Tole sicer ne odobravam, sploh ko je govora o določenih zneskih (koliko naj kdo vrže not), morate pa tudi vedet, da folk meče not vse možne zadeve.

1,2,5 centovski EUR mu naredijo več dela kot koristi, da ne omenjam, da se dejansko znajdejo not tudi tolarji, dinarji, lire (vsaj po pripovedovanju gospe, ki čisti cerkev in pozna te zadeve) in sortiranje tega denarja predstavlja delo (ki sicer ni nujno da ga župnik opravi), na koncu pa se teh kovancev nabere mogoče za 1-2EUR na mašo.


So že v tej vaši cerkvi kaj razmislili o tem, da bi pustili gravitaciji, da naredi svoje: pobrali bankovce z vrha, ostalo pa enostavno v kanto vrgli, če toliko dela zahteva to sortiranje? Če se ne splača, se ne splača, nima smisla z glavo skozi zid, nimaš kej.

Groot ::

nagobčnik je izjavil:

Utk je izjavil:

Taka navodila so sramota za vsakega, ki zbira prispevke, vera niti nima veze s tem.


Ne bodite lažnivi komunisti. Ponavljam, to niso navodila, to so priporočila. Kristjani so dovolj brihtni, da znajo sami darovati toliko, kot je primerno, zato navodil ne potrebujejo. Priporočila pa že prav pridejo, da se človek lažje samostojno odloči.

Groot je izjavil:


Kar mi je pa najhuje pri vsem tem početju je pa to, da RKC hkrati zelo veselo zaračunava maše, v primeru da bi nekdo rad daroval mašo v imenu nekoga (beri: župnik prebere da je xy let nazaj umrl Janez Cerkveni in da je današnja maša v njegovem imenu). Sem že osebno doživel, da je na takšni isti maši, ki je bila plačana vnaprej, vseeno prišel bogi mali ministrant pobirat "ofer", čeprav je bilo očitno da razen tistih, ki smo pač prišlo eksplicitno zaradi te "darovane maše" v celi cerkvi sedijo samo še 3 stalne stranke. Me je močno mikalo, da bi tisto skrinjico nekomu pokazal malce od bližje.


Nič ni narobe, če se nekoliko skombinira pridobitno in nepridobitno dejavnost na istem kraju ob istem času. Plačnik storitve je mašo vnaprej plačal in verjamem, da je dobil račun, ostali so pa bili tam brezplačno v sklopu nepridobitnih aktivnosti in so darovali. Tudi če bi se sam plačnik storitve kasneje v nepridobitnem delu te iste plačane storitve odločil za prostovoljno donacijo v skladu s priporočilom, ne bi bilo s tem nič narobe. Saj ni tako težko razumeti.


Ah ne bom razglablja tudi o pravni spornosti tega, ker ovčice seveda sveto zagovarjajo kar je gospod s hostjo rekel. Bom pa rekel samo to da je takšno početje pač vsaj meni precej neetično oziroma vse prej kot v duhu v katerem se želi dotična ustanova prikazati.

blackbfm ::

Ampak nisem spraseval po tem, zanimalo me je, ce je taksen nacin v skladu z naukom.


za vernike je popolnoma v skladu z naukom.. sicer ne bi hodili tja:))

Utk ::


Ne bodite lažnivi komunisti. Ponavljam, to niso navodila, to so priporočila. Kristjani so dovolj brihtni, da znajo sami darovati toliko, kot je primerno, zato navodil ne potrebujejo. Priporočila pa že prav pridejo, da se človek lažje samostojno odloči.

Če zbiraš prostovoljne prispevke, hvaležno sprejmeš vse kar ti kdo da, to je osnovna kultura. Nimaš kaj dajat navodil, priporočil ali kakorkoli to imenuješ, če ti itak ni nič dolžan dat.

ZaphodBB ::

Utk je izjavil:


Ne bodite lažnivi komunisti. Ponavljam, to niso navodila, to so priporočila. Kristjani so dovolj brihtni, da znajo sami darovati toliko, kot je primerno, zato navodil ne potrebujejo. Priporočila pa že prav pridejo, da se človek lažje samostojno odloči.

Če zbiraš prostovoljne prispevke, hvaležno sprejmeš vse kar ti kdo da, to je osnovna kultura. Nimaš kaj dajat navodil, priporočil ali kakorkoli to imenuješ, če ti itak ni nič dolžan dat.

Hmm, daj mi povej več o tem.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

solatko ::

Ne vem kako bi reagirali, če bi mestni klošarji imeli listek, na katerem bi pisalo - donirajte vsaj 50€, vsaj tisti, ki ne grete vsak dan mimo mene, to se namreč spodobi.
Koristi je od njih enako, kot od RKC, oboji bi živeli od dela drugih, razlika je samo v tem, da RKC ravba tudi države na tak ali drugačen način, pač prva multinacionalka, ki koristi staro pravljico za nategovanje ljudi.
Delo krepa človeka

Shegevara ::

solatko je izjavil:

Ne vem kako bi reagirali, če bi mestni klošarji imeli listek, na katerem bi pisalo - donirajte vsaj 50€, vsaj tisti, ki ne grete vsak dan mimo mene, to se namreč spodobi.


Vsi klošarji al en klošar? vsi župniki al en župnik?

Najprej to razčisti.

Utk ::

ZaphodBB je izjavil:

Utk je izjavil:


Ne bodite lažnivi komunisti. Ponavljam, to niso navodila, to so priporočila. Kristjani so dovolj brihtni, da znajo sami darovati toliko, kot je primerno, zato navodil ne potrebujejo. Priporočila pa že prav pridejo, da se človek lažje samostojno odloči.

Če zbiraš prostovoljne prispevke, hvaležno sprejmeš vse kar ti kdo da, to je osnovna kultura. Nimaš kaj dajat navodil, priporočil ali kakorkoli to imenuješ, če ti itak ni nič dolžan dat.

Hmm, daj mi povej več o tem.

Če do zdaj ne poznaš osnovne kulture, je ne boš nikoli. Od takih župnikov se je sicer niti nisi mogel naučit, morda bi se pa moral od koga drugega.

nagobčnik ::

Utk je izjavil:


Ne bodite lažnivi komunisti. Ponavljam, to niso navodila, to so priporočila. Kristjani so dovolj brihtni, da znajo sami darovati toliko, kot je primerno, zato navodil ne potrebujejo. Priporočila pa že prav pridejo, da se človek lažje samostojno odloči.

Če zbiraš prostovoljne prispevke, hvaležno sprejmeš vse kar ti kdo da, to je osnovna kultura. Nimaš kaj dajat navodil, priporočil ali kakorkoli to imenuješ, če ti itak ni nič dolžan dat.


To je očitno bolj kultura nevernih in komunistov, verni so že bolj seznanjeni, da je štetje kovancev od donacij pri neprofitni dejavnosti (pre)težko delo, da bi se splačalo. Seveda lahko daš za prostovoljni prispevek priporočilo, da se donator lažje samostojno odloči za višjo donacijo. Zakaj bi se moral obdarovanec matrat s premalo vrednimi darovi?

GupeM ::

ZaphodBB je izjavil:

Jaz še nikoli nisem doživel, da bi župnik pri oznanilih bral reklame. Kje si pa to videl?


Pogosto pri oznanilh, po končanih obnovah: "Posebna zahvala podjetju xxx s.p., ki je nesebično posodilo oder, ki je bil potreben za obnovo cerkve..." in podobno.

nagobčnik je izjavil:

Nič ni narobe, če se nekoliko skombinira pridobitno in nepridobitno dejavnost na istem kraju ob istem času. Plačnik storitve je mašo vnaprej plačal in verjamem, da je dobil račun, ostali so pa bili tam brezplačno v sklopu nepridobitnih aktivnosti in so darovali. Tudi če bi se sam plačnik storitve kasneje v nepridobitnem delu te iste plačane storitve odločil za prostovoljno donacijo v skladu s priporočilom, ne bi bilo s tem nič narobe. Saj ni tako težko razumeti.

Motiš se, da se bolj ne bi mogel. Pojdi k lokalnemu župniku, in mu plačaj mašo zame. Če dobiš račun, ga poravnam jaz, drugače ti daš meni znesek, ki ti ga bo župnik "zaračunal." Če ti bo povedal znesek in mu boš omenil račun, ti bo rekel, da je ta znesek samo priporočilo oz. nek standard, koliko se da prostovoljnega prispevka, če za nekoga plačaš mašo. Če mu denarja ne boš dal, tudi maše zame ne bo.

Da pa vplivaš na posameznika, koliko je primerno darovati pa ni treba tega pisati, še posebej ne v takšnem tonu, da se ogromno ljudi čuti krive, če dajo manj. Zelo dobro se da vplivati tako, da sam vržeš nekaj bankovcev v skrinjico. Tako, da se vidijo. Brez kovancev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

solatko ::

Shegevara - Če so organizirani, potem pri enem, ker niso lahko pri vseh.
nagobčnik - Šenkanemu konju se ne gleda v zobe, sicer pa lahko ves ofer, ki je manjši od zlatnika, podeli klošarjem ali revežem, ki bodo z veseljem sešteli tudi bakrene kovance in jih uporabili za kaj pametnega.
Delo krepa človeka

ZaphodBB ::

GupeM je izjavil:

ZaphodBB je izjavil:

Jaz še nikoli nisem doživel, da bi župnik pri oznanilih bral reklame. Kje si pa to videl?


Pogosto pri oznanilh, po končanih obnovah: "Posebna zahvala podjetju xxx s.p., ki je nesebično posodilo oder, ki je bil potreben za obnovo cerkve..." in podobno.

nagobčnik je izjavil:

Nič ni narobe, če se nekoliko skombinira pridobitno in nepridobitno dejavnost na istem kraju ob istem času. Plačnik storitve je mašo vnaprej plačal in verjamem, da je dobil račun, ostali so pa bili tam brezplačno v sklopu nepridobitnih aktivnosti in so darovali. Tudi če bi se sam plačnik storitve kasneje v nepridobitnem delu te iste plačane storitve odločil za prostovoljno donacijo v skladu s priporočilom, ne bi bilo s tem nič narobe. Saj ni tako težko razumeti.

Motiš se, da se bolj ne bi mogel. Pojdi k lokalnemu župniku, in mu plačaj mašo zame. Če dobiš račun, ga poravnam jaz, drugače ti daš meni znesek, ki ti ga bo župnik "zaračunal." Če ti bo povedal znesek in mu boš omenil račun, ti bo rekel, da je ta znesek samo priporočilo oz. nek standard, koliko se da prostovoljnega prispevka, če za nekoga plačaš mašo. Če mu denarja ne boš dal, tudi maše zame ne bo.

Da pa vplivaš na posameznika, koliko je primerno darovati pa ni treba tega pisati, še posebej ne v takšnem tonu, da se ogromno ljudi čuti krive, če dajo manj. Zelo dobro se da vplivati tako, da sam vržeš nekaj bankovcev v skrinjico. Tako, da se vidijo. Brez kovancev.


No jaz kaj takega še nisem slišal torej že ne more biti tak standard kot ti praviš.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Shegevara ::

solatko je izjavil:

Shegevara - Če so organizirani, potem pri enem, ker niso lahko pri vseh.
.


Prej bi rekel, da so brezdomci povezani med sabo kot župniki iz vseh vasi.


nagobčnik - Šenkanemu konju se ne gleda v zobe, sicer pa lahko ves ofer, ki je manjši od zlatnika, podeli klošarjem ali revežem, ki bodo z veseljem sešteli tudi bakrene kovance in jih uporabili za kaj pametnega


Se dogaja, da drobiž poberejo ministranti kot svojo "natakarsko napitnino", tako kot prostovoljke poberejo kar še ostane na rdečem križu.

bajsibajsi ::

Ali so RKC navodila za donacije v duhu vere?

Absolutno da. Povsem v duhu vere - RKC je resen biznis.

Groot ::

GupeM je izjavil:


nagobčnik je izjavil:

Nič ni narobe, če se nekoliko skombinira pridobitno in nepridobitno dejavnost na istem kraju ob istem času. Plačnik storitve je mašo vnaprej plačal in verjamem, da je dobil račun, ostali so pa bili tam brezplačno v sklopu nepridobitnih aktivnosti in so darovali. Tudi če bi se sam plačnik storitve kasneje v nepridobitnem delu te iste plačane storitve odločil za prostovoljno donacijo v skladu s priporočilom, ne bi bilo s tem nič narobe. Saj ni tako težko razumeti.

Motiš se, da se bolj ne bi mogel. Pojdi k lokalnemu župniku, in mu plačaj mašo zame. Če dobiš račun, ga poravnam jaz, drugače ti daš meni znesek, ki ti ga bo župnik "zaračunal." Če ti bo povedal znesek in mu boš omenil račun, ti bo rekel, da je ta znesek samo priporočilo oz. nek standard, koliko se da prostovoljnega prispevka, če za nekoga plačaš mašo. Če mu denarja ne boš dal, tudi maše zame ne bo.

Da pa vplivaš na posameznika, koliko je primerno darovati pa ni treba tega pisati, še posebej ne v takšnem tonu, da se ogromno ljudi čuti krive, če dajo manj. Zelo dobro se da vplivati tako, da sam vržeš nekaj bankovcev v skrinjico. Tako, da se vidijo. Brez kovancev.


Točno tako!! IN kot posledica tega "brezmadežnega" opravljanja plačljive nepridobitne dejavnosti ima RKC veliko koristi še marsikje drugje (davki, itd.).

ginekk ::

Ni v skladu z Jezusovimi nauki, on je bil altruističen levičar.

Katoliška cerkev kot največja združba, ki interpretira Jezusove nauke, pa je skozi čas nabrala ogromno in se že zaradi tega, zaradi protekcije bogastva obnaša kapitalistično. Znotraj so sicer bolj skope frakcije - npr. jezuiti. Organizacija ni imuna na človeške težave velikih firm, interno je precej izpadov. Že pri nas imam zgodbo, kako recimo nadškofija posodi župnišču denar za investicijo pri čemer so obrestne mere višje od tistega kar bi dobil na banki... Menim, da je bil ihanski župnik precej nespreten, ampak saj so vsi malo deviantni, moraš biti za ta poklic. Zamerim pa cerkvi, ker se ne distancira od njegovega oholega, do ljudi podcenjevalnega prosjačenja.

nagobčnik ::

GupeM je izjavil:


nagobčnik je izjavil:

Nič ni narobe, če se nekoliko skombinira pridobitno in nepridobitno dejavnost na istem kraju ob istem času. Plačnik storitve je mašo vnaprej plačal in verjamem, da je dobil račun, ostali so pa bili tam brezplačno v sklopu nepridobitnih aktivnosti in so darovali. Tudi če bi se sam plačnik storitve kasneje v nepridobitnem delu te iste plačane storitve odločil za prostovoljno donacijo v skladu s priporočilom, ne bi bilo s tem nič narobe. Saj ni tako težko razumeti.

Motiš se, da se bolj ne bi mogel. Pojdi k lokalnemu župniku, in mu plačaj mašo zame. Če dobiš račun, ga poravnam jaz, drugače ti daš meni znesek, ki ti ga bo župnik "zaračunal." Če ti bo povedal znesek in mu boš omenil račun, ti bo rekel, da je ta znesek samo priporočilo oz. nek standard, koliko se da prostovoljnega prispevka, če za nekoga plačaš mašo. Če mu denarja ne boš dal, tudi maše zame ne bo.


Če je to res, jih imam še za bolj poštene, kot so v resnici.

solatko je izjavil:


nagobčnik - Šenkanemu konju se ne gleda v zobe, sicer pa lahko ves ofer, ki je manjši od zlatnika, podeli klošarjem ali revežem, ki bodo z veseljem sešteli tudi bakrene kovance in jih uporabili za kaj pametnega.


Pa saj je s tem še več dela kot s štetjem in sortiranjem kovancev! Zakaj se ne bi raje dalo priporočil za prostovoljne darove, da se potem verniki samostojno odločijo za donacijo bolj primernih zneskov? To je bolj podjetno, organizacija je potem v boljši finančni kondiciji in lahko na dolgi rok naredi več dobrega po svetu.

nagobčnik ::

ZaphodBB je izjavil:

GupeM je izjavil:

ZaphodBB je izjavil:

Jaz še nikoli nisem doživel, da bi župnik pri oznanilih bral reklame. Kje si pa to videl?


Pogosto pri oznanilh, po končanih obnovah: "Posebna zahvala podjetju xxx s.p., ki je nesebično posodilo oder, ki je bil potreben za obnovo cerkve..." in podobno.

nagobčnik je izjavil:

Nič ni narobe, če se nekoliko skombinira pridobitno in nepridobitno dejavnost na istem kraju ob istem času. Plačnik storitve je mašo vnaprej plačal in verjamem, da je dobil račun, ostali so pa bili tam brezplačno v sklopu nepridobitnih aktivnosti in so darovali. Tudi če bi se sam plačnik storitve kasneje v nepridobitnem delu te iste plačane storitve odločil za prostovoljno donacijo v skladu s priporočilom, ne bi bilo s tem nič narobe. Saj ni tako težko razumeti.

Motiš se, da se bolj ne bi mogel. Pojdi k lokalnemu župniku, in mu plačaj mašo zame. Če dobiš račun, ga poravnam jaz, drugače ti daš meni znesek, ki ti ga bo župnik "zaračunal." Če ti bo povedal znesek in mu boš omenil račun, ti bo rekel, da je ta znesek samo priporočilo oz. nek standard, koliko se da prostovoljnega prispevka, če za nekoga plačaš mašo. Če mu denarja ne boš dal, tudi maše zame ne bo.

Da pa vplivaš na posameznika, koliko je primerno darovati pa ni treba tega pisati, še posebej ne v takšnem tonu, da se ogromno ljudi čuti krive, če dajo manj. Zelo dobro se da vplivati tako, da sam vržeš nekaj bankovcev v skrinjico. Tako, da se vidijo. Brez kovancev.


No jaz kaj takega še nisem slišal torej že ne more biti tak standard kot ti praviš.


Točno tako. Jaz tudi še nisem slišal česa takšnega, zato se to v večini primerov ne dogaja. To bi bilo popolnoma nemogoče.

blackbfm ::

Zamerim pa cerkvi, ker se ne distancira od njegovega oholega, do ljudi podcenjevalnega prosjačenja


Avtoriteta po definiciji ne more prosjačit, ampak enostavno zahteva. No ali pa da ven "priporočila" da se lepše sliši. Podcenjevanje se dogaja v kontra smeri, predvsem od tistih ki se hodijo štemplat 1x letno v cerkev.

Stari maček ::

Nabirka seveda ni obvezna, za razliko od RTV prispevka. ta pa nikogar ne moti?

Tomassi ::

Kdo te pa sili imeti TV? Daruj ga, pa skenslaj RTV prispevek.

TheBlueOne ::

Shegevara je izjavil:


In zakaj te to zanima?
Zanima me tvoje zanimanje, ker ne vem kaj sploh bi iz tega primera lahko sklepal preko verskih naukov razen tega, da ni nihče perfekten?


Od predstavnikov RKC pac ne bi pricakoval, da bodo standarde spustili tako nizko. Se mi zdi, da te zadeve gredo ze malo cez mejo, zato ne verjamem, da lahko osvrknes v smislu nihce ni perfekten.

Mnenje na te teme me zanima, ker me posebej zanima razmerje med sledenjem idealov in mizanje za materialno korist.

Pa ni tukaj, da hocem nujno slabo za RKC, sam menim, da si RKC s taksnimi manevri dodatno poslabsuje polozaj. Ce racunas, da se danes vec ne indoktrinira otrok v taksnem stevilu kot vcasih, pomeni, da imas vedno vec takih, ki na vero ne gledajo skozi popolnoma zmanipulrian pogled, ampak v veri iscejo to, kar bi vera morala biti. Kdo ki ga ne peglajo od malega, da je cerkev nujen vsakdan, pa bo sel k neki retro instituciji, ki pogosto politicno oglasuje (ze dozivel), zganja homofobijo (tudi dozivel) itn., v nauku pa vse lepo.

Okoli svetega pisma sem malo nacitan, ampak ravno te teme, pa nisem zasledil. Moja je rekla, da je neka zgodba, kjer menda nekdo nekaj malega donira in menda ni v duhu tega, kar pise tale zupnik, ampak mi ni ravno znana. Vem pa, da se pridiga skromnost, da delis s tistimi, ki imajo malo itn.

Pac sem mislil, da je tu kdo dovolj nacitan, da te zadeve pozna in bo priskrbel "bozjo besedo".

moat ::

Zame ne primerno s strani župnika, res. Še eden razlog več, da je treba boga, če že, nositi v sebi, v svojem srcu, ne pa ga iskati v kamenju, lesu in človeški pohlepnosti!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako se pogovarjati z vernikom? (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Loža
1084139707 (122823) Mrakw
»

Ali koran res poziva k terorizmu/nasilju do nevernikov? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14929911 (27242) JanK

Več podobnih tem