» »

Poletni/zimski čas

Poletni/zimski čas

fosil ::

Od kje vam zagovornikom t. i. naravnega časa ideja, da to pomeni, da je sonce v zenitu ob 12.00?
To je popolnoma narobe.

Če zagovarjaš naravni čas, to pomeni, da je sonce v zenitu na sredini dneva.
Ampak za 99% ljudi sredina dneva ni ob 12.00.
Poglejmo primer, če vstaneš ob 6.00 in greš spat ob 22.00 je sredina dneva ob 14.00.

Torej tisti, ki zagovarjate naravni čas, bi dejansko morali zagovarjati, da uro prestavimo še za eno uro naprej od poletnega časa.
Tako je!

Jerry000 ::

Men je zimski čas čist ql. Ubistvu mi je vseen, sam da ne bomo mi mel tko, hrvati drugače, italjani drugače,...da bo enotno

aerie ::

Men je tud vseen. Oziroma mi bi bilo ljubše, če bi obveljal tisti ta star čas. Itak nas bo vse povozil ta ali oni. To je ziher.

hipertija ::

Izjemno zanimivo je, kako zadnje čase poslušam o različnih pogledih posameznikov na premikanje ure in o času, ki bi mu bil ljubši. Pa res lahko kar takole malo čez palec ocenimo, kaj nam je bolje?

Zelo zanimivi so zagovorniki tistega "pravega" zimskega časa, saj nekateri menijo, da obstaja "pravi", pa "naravni", pa nam "ljubši" čas... pa je res tako? Namreč časa, ko bi bilo sonce celo leto ob 12.00 v zenitu na naši zemlji ne moremo ustvariti, to se lahko v teoriji zgodi 2x letno, to pa je tudi to. Ne moremo! Razlog zakaj, je v zemljini nagnjenosti:
- kot rečeno, se dan in noč skozi letu različno sorazmerno krajšata/daljšata
- letni časi, kot posledica večjega/nižjega sončnega obsevanja

Torej: če bi želeli sonce ves čas ob 12 v zenitu, bomo morali poravnati zemljino os, oz. je to bilo možno pred trkom asteroida :). Toliko o zenitu in njegovi "naravi".

No in ob tem se sedaj vprašamo, kaj pa sedaj? Poleti imamo veliko dnevne svetlobe, pozimi imamo dnevne svetlobe manj. Štos seveda ni v premikanju ure oz. v času, ampak v nas samih. Ura je samo merska enota oz. stvar, ki smo jo ustvarili mi...

Naravno za človeka je: vstati ob zori in spati ob mraku. No tu pa pride pri vas, zagovornikih naravnega do ene težave: ljudje moramo v službe ob nenaravnih časih in prihajamo iz služb v nenaravnih časih, še več, če smo včasih vsi delali od 6-14.00, danes delamo po najrazličnejših urnikih, počnemo tudi stvari, za katere zmanjka časa preko svetlega dela dneva, delamo v nenaravnih 3. izmenskih časih, budijo nas budilke, zmotijo nas vlaki, avtomobili, zvečer ne moremo zaspati zaradi skrbi iz služb, privat lajfa itd. Govorimo torej o kupu nenaravnega, vi pa sanjate o idealnem zimskem naravnem času... čas pa še vedno teče, dan je še vedno enako dolg. Ti šment!!!

Kako sedaj ustvariti, da se bomo približali vstajanju ob zori in spati ob mraku?
Z zimskim časom, tistim, ki je za vas pravi vsekakor ne:
- pozimi je resda jutro relativno super, ker se začne svetliti okoli 6-7 ure, kar pomeni, da je ob prihodu v službo svetlo... a kaj, ko marsikdo danes dela šele od 8-9 ure... kar pomeni, da je morda že prespal 1 uro dnevne svetlobe. Se pa težava pojavi popoldan, ko se vrnemo iz službe in je potrebno še kaj postoriti, a je zunaj že tema. Živimo in delamo torej tudi po temi, kar pa ni v redu, če jutranjo svetlobo prespimo.
- poleti z zimskim časom pridejo težave, ki se jih nekateri sploh ne zavedate: če je sedaj svetlo ob 5 uri, bo potem svetlo ob 4 uri. Kar pomeni, da bodo tisti, ki delajo ob 8-9, pa tudi tisti, ki delajo od 7 ure naleteli na kar 3-4 ali še več ur prespane dnevne svetlobe, pomislite na tiste, ki radi spijo tudi po dnevi... velika težava, ker bomo večere težje zaspali! Rešitev je, da vstanemo ob 4 uri, gremo delati ne vem: na vrt, kositi, se rekreirat in potem v službo. Seveda se nam poleti tudi skrajšajo večeri. Z zimskim časom in urniki dela, kot jih imamo, se vse pomika proti "popoldnevom"... problem bo tudi pri tistih, ki delajo 3. izmensko delo.

S poletnim časom skozi celo leto rešimo kar nekaj težav:
- pozimi bo svetlo od okoli 7-8 ure zjutraj, recimo v nekem dobrem časovnem okvirju, ko se odide na delo, popoldnevi pa bodo 1 uro daljši. Zimski večeri tako ne bodo več tako "dolgi", ker bo svetlo tudi v največji špici do 5 ure popoldan.

Če potegnem črto, žal so službe tiste, ki nam krojijo življenja in službeni časi se pomikajo tako, da delamo tudi večje dele svetlega dela dneva, da delamo v popoldneve in to lahko rešimo samo na dva načina:
- s poletnim časom skozi celo leto
- s tem, da damo zimski fiksen čas in se delo začne ob 6.00 in konča ob 14.00, kar pa je itak utopija.

energetik ::

hipertija je izjavil:

Naravno za človeka je: vstati ob zori in spati ob mraku. No tu pa pride pri vas, zagovornikih naravnega do ene težave: ljudje moramo v službe ob nenaravnih časih in prihajamo iz služb v nenaravnih časih, še več, če smo včasih vsi delali od 6-14.00, danes delamo po najrazličnejših urnikih, počnemo tudi stvari, za katere zmanjka časa preko svetlega dela dneva, delamo v nenaravnih 3. izmenskih časih, budijo nas budilke, zmotijo nas vlaki, avtomobili, zvečer ne moremo zaspati zaradi skrbi iz služb, privat lajfa itd. Govorimo torej o kupu nenaravnega, vi pa sanjate o idealnem zimskem naravnem času... čas pa še vedno teče, dan je še vedno enako dolg. Ti šment!!!

To je možno le kje ob ekvatorju, kjer je dan celo leto dolg nekje 9h. Primer: https://www.timeanddate.com/sun/ecuador...
V naših geo širinah to ni možno, ne glede na uro!

Sicer pa - tisti, ki niso vezani na urnik služb, jim je itak vseeno, ker se bodo v vsakem primeru še naprej ravnali po soncu.
Velika večina pa je verjetno odvisna od urnika služb, ki pa se začenjajo vedno bolj pozno, oz. je nekje standard 8-9h. In za te je vsekakor bolje, da je več svetlobe popoldne, torej poletni čas!
Debatirati o neki "naravnosti" je pa itak bedarija, sonce je ob 12:00 pri nas na nebu kvečjemu 4x letno (guglaj analema), večinoma imamo na oknih rolete, ki popolnoma izničijo vpliv dnevne svetlobe na nas. Najbolj logična izbira je torej poletni čas glede na večino, torej UTC+2, še bolje bi bilo UTC+3.

starfotr ::

V Evropi in Sloveniji imamo standardni čas. Ta je prilagojen na geografsko lego. Mi smo v samem centru te geografske lege, nismo na robu, tako, da naša izbira je že standardni čas, ki je edini primeren za nas. Dokazov za to je mnogo, poglej si, zakaj smo izbrali to in ne kaj drugega.

Te, po tvoje prednosti, ki jih ti vidiš, nakazujejo na pomanjkanje poznavanja tematike. In pomanjkanje znanja je povod za napačne sklepe. Kar je pa problem pri politiki, ki želi ugajat narodu z njim všečnimi potezami in upam, da bodo poslušali stroko pri tem, ter, da bo politična odločitev pravila. Torej, uvedba stalnega standardnega časa. Torej t.i. zimskega časa.

energetik ::

?? Dobro poznam tematiko in seveda je zimski čas glede na lego sonca najbližje naši geo. dolžini.
Ampak to še nič ne pomeni, čas imamo izključno za nas ljudi, in večini bi vsekakor ustrezal UTC+2, ne glede na lego sonca opoldne!
Lahko imamo zaradi mene tudi UTC+1 torej zimski, ampak naj se potem premaknejo vsi urniki in dejavnosti na 1h prej. Kar je vsekakor utopija oz. težavnejše kot pač ostati na poletnem času!

Zgodovina sprememb…

St235 ::

starfotr je izjavil:

V Evropi in Sloveniji imamo standardni čas. Ta je prilagojen na geografsko lego. Mi smo v samem centru te geografske lege, nismo na robu, tako, da naša izbira je že standardni čas, ki je edini primeren za nas. Dokazov za to je mnogo, poglej si, zakaj smo izbrali to in ne kaj drugega.

Te, po tvoje prednosti, ki jih ti vidiš, nakazujejo na pomanjkanje poznavanja tematike. In pomanjkanje znanja je povod za napačne sklepe. Kar je pa problem pri politiki, ki želi ugajat narodu z njim všečnimi potezami in upam, da bodo poslušali stroko pri tem, ter, da bo politična odločitev pravila. Torej, uvedba stalnega standardnega časa. Torej t.i. zimskega časa.


Za razliko od tebe je vsaj navedel dejanske ideje in razloge zakaj meni, da je poletni čas boljši.
Samo zato, ker smo za nekaj pred 100 leti (karikiram) uvedli izraz standardni čas to niti pod razno ne pomeni, da je danes to optimalna izbira.

Zimski oziroma po tvoje standardni, čas ima smisel v kulturi, kjer se vstaja ob 4h zjutraj, da se kaj postori pred službo, ki se začne ob 6h. Ko si 14:15 doma pa imaš dovolj svetlobe, da še kaj narediš okrog hiše.

Kako, daleč od takega sistema smo, si lahko ustvari vsak sam.

Dejansko je bistveno vprašanje točno to kar je vselic. Torej kateri čas omogoča čim večjemu številu ljudi, čim daljši čas dnevne svetlobe. IMO dan ob 4h zjutraj nikomur ne koristi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

energetik ::

Dejstvo je tudi, da je večini verjetno boljše prostočasne aktivnosti izvesti po službi. Tudi če bi bilo morda pred šihtom dovolj časa, pa vendar takrat razmišljaš o vsem, kar bo treba na šihtu postoriti, medtem ko vsaj jaz po šihtu vse izklopim ko se sproščam na teku ali biciklu.
Poleg tega bi tudi s soncem ob 4:10 (v najboljšem primeru ob zimskem času poleti) imel zgolj slabih 1,5h za npr. kolesarsko turico, saj sem na šihtu ob 6:30, všteti moraš še tuširanje, preoblačenje, commute. Prazna zračnica ali kakšna okvara pa pomeni že zamudo na šiht.

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

St235 je izjavil:

IMO dan ob 4h zjutraj nikomur ne koristi.

Pravzaprav celo škodi, saj svetloba marsikoga zbudi.

Sedaj, ko imamo poletni čas, je prav O.K., ko se začne daniti tam ob 6h zjutraj, ne ob 5h...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

facepalm ::

starfotr je izjavil:

V Evropi in Sloveniji imamo standardni čas. Ta je prilagojen na geografsko lego. Mi smo v samem centru te geografske lege, nismo na robu, tako, da naša izbira je že standardni čas, ki je edini primeren za nas. Dokazov za to je mnogo, poglej si, zakaj smo izbrali to in ne kaj drugega.


Bi jih prosim navedel? Ker do sedaj sem zasledil le osebne preference posameznikov in neke kvazi teorije o "naravnem casu". Nic konkretnega oz strokovnega.

starfotr ::

Za začetek si lahko prebereš ta tekst na wikiju, pogledaš slike ipd.

Standard time @ Wikipedia
Daylight saving time @ Wikipedia
Time zone @ Wikipedia


Nato lahko poslušaš še tole oddajo:
https://radioprvi.rtvslo.si/2019/03/stu...

In nato poveš svoje argumente.


Moj zaključek je: standardni (zimski) čas čez celo leto, edina prava in možna izbira. Alternativno in pogojno DST čez celo leto, samo, da ni teh premikov kazalcev.

nekikr ::

Poletni čas, definitivno. Če kdo uživa v temi ob 16 se naj pa zapre v sobo in spusti žaluzije.

St235 ::

starfotr je izjavil:

Za začetek si lahko prebereš ta tekst na wikiju, pogledaš slike ipd.

Standard time @ Wikipedia
Daylight saving time @ Wikipedia
Time zone @ Wikipedia


Nato lahko poslušaš še tole oddajo:
https://radioprvi.rtvslo.si/2019/03/stu...

In nato poveš svoje argumente.


Moj zaključek je: standardni (zimski) čas čez celo leto, edina prava in možna izbira. Alternativno in pogojno DST čez celo leto, samo, da ni teh premikov kazalcev.


Z drugimi besedami: nobenih strokovnih argumentov ampak zgolj in le osebne preference temeleče na zastarelih zgodovinskih odločitvah. Ker na linkih, ki si jih poslal ni ničesar kar bi bilo vsaj remotly verodostojno ali omembe vredno. Govorit o tem, da zaradi poletnega časa ne veljajo smernice za sončenje in je težje razbrat točen čas na sončni uri je posmeha vredno.

Sploh zmaga tista, da nam preveč dnevne svetlobe škodi. Dajmo nekaj razjasnit: Uro lahko 100 premaknemo pa ne bo dnevne svetlobe nič manj ali več. Vprašanje je samo ali bomo imeli dnevno svetlobo takrat ko spimo ali takrat ko smo budni. S tega vidika, je zimski čas povsem zgrešen, ker so se naše navade bistveno spremenile.

Pod črto pa se strinjam, da spreminajnje ure prinaša bistveno več težav kot stalna izbira poletnega ali zimskega

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Bellzmet ::

Zimski čas. Vstajam ob 6h in da bi bila tema do 8h ali 8h30 me je kar groza. To bi vsi še spali na cestah (varnost?)/v službi. Bolj primerno je (kakovost spanca), da se gre zvečer prej spat (cca 22h) in se potem primerno zjutraj prej vstane.

St235 ::

Bellzmet je izjavil:

Zimski čas. Vstajam ob 6h in da bi bila tema do 8h ali 8h30 me je kar groza. To bi vsi še spali na cestah (varnost?)/v službi. Bolj primerno je (kakovost spanca), da se gre zvečer prej spat (cca 22h) in se potem primerno zjutraj prej vstane.


Danes sem vstal ob 6 in niti pod razno ni bila tema. Če je tema problem varnosti na cestah, potem bo popoldan samo še huje, ker bo bistveno več ljudi moralo voziti po cestah po temi.
Kaj pomaga, če grem ob 22 spat potem je pa dan ob 4h?

Vedno bolj imam občutek, da bo na to kateri čas izberemo vplival trenutni letni čas, ker ljudje niso sposobni razmišljat za 14 dni naprej ali nazaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Magic1 ::

Čaki, čaki, tipa je groza, da bo zjutraj sveže spočit po temi "zaspan" vozil. A to je večji problem, kot da ljudje po celemu dnevu dela furajo ponoči domov?!?
Magic

Bellzmet ::

Seveda ni teme, če je april :) Poglej november do februar.

Yup zjutraj ni dobro, če je tema. Ljudje se ne zbudijo tako kakor se ob svetlobi. In to vpliva na vožnjo, službo, šole.

Jaz sem zjutraj spočit ja, ker grem ob 22h spat. Tisti, ki pa hodijo ob 2h in se zjutraj v temi vozijo na šiht so pa zelo nevarni.

@lakotnik29: "Vedno bolj imam občutek, da bo na to kateri čas izberemo vplival trenutni letni čas, ker ljudje niso sposobni razmišljat za 14 dni naprej ali nazaj."

Info. Ker čas misliš sedaj? Ker smo zamenjal 2 dni nazaj, če nisi opazil:) (ker komentar zgleda leti na moj zimski čas)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bellzmet ()

BigWhale ::

Mato989 je izjavil:

Socialkarjem kot si ti je pa res vseeno ostali pa raje rekreiramo po sihtu da odmislimo siht ne pa da tuhtas o njem med kosarko ker skoz mislis kak mors se isti dan delat


Se pravi, ko zmanjka argumentov zacnes z zaljenjem sogovornikov?

Mato989 ::

Kqj ko se pa domov vozim pozimi v temi pa se mi spi pa nisem nevaren samo zjutraj al kak...

Saj pravim da ni nobenega dobregq argumenta za zimski cas... Cas je izmisljotina ljudi ob 12tih je poldan z drugimi besedami to pomeni polovica DNEVA... kar pomenitam okol 14tih po polovici dnevne svetlobe torej 14.00 bi moralo bit 12.00
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

St235 ::

Yup zjutraj ni dobro, če je tema. Ljudje se ne zbudijo tako kakor se ob svetlobi. In to vpliva na vožnjo, službo, šole.

Sistema kjer ob 6 zjutraj ni teme ni. No ja, je - premikanje ure.

Tisti, ki pa hodijo ob 2h in se zjutraj v temi vozijo na šiht so pa zelo nevarni.

Tisti, ki spijo 4 ure so enako nevarni podnevi in ponoči. Si predstavljaš tistega, ki gre ob 2 zjutrja spat, ob 4h ga zbudi sonce, potem mora pa ob 16h po temi peljat domov?

Info. Ker čas misliš sedaj? Ker smo zamenjal 2 dni nazaj, če nisi opazil:)

seveda sem in končno zjutraj ni brezveze svetlo že od pol petih in bom popoldan imel kaj od dneva.

Jaz sem zjutraj spočit ja, ker grem ob 22h spat.

enako, ampak sem ob šestih spočit tudi decembra ko je tema. Se mi pa večkrat zgodi, da se zbudim precej prej, ko se naredi dan.

energetik ::

Mene zjutraj zbudi budilka. Pozimi in poleti. Ker v spalnici je popolna tema, ko so rolete dol.
Oziroma me celo noč budi otrok, tako sem zjutraj zje... ne glede na svetlobo ali uro... :)):'(

Bellzmet ::

@lakotni29: "Si predstavljaš tistega, ki gre ob 2 zjutrja spat, ob 4h ga zbudi sonce, potem mora pa ob 16h po temi peljat domov?"

Ne. Ker takšnega dneva, da je ob 4h sonce in ob 16h tema pri nas ni. Bi moral pa res konkretno ure preštelat :)

Magic1 ::

Nekateri ne razumejo, da se časi spreminjajo in s tem tudi navade večine ljudi. Včasih je večina štartala z delom že pred sedmo (še trgovine so se odpirale ob sedmih). Danes je vse zamaknjeno za vsaj eno uro. Ne vem zakaj ne bi temu prilagodili še uro.
Magic

Cange ::

Poletni čas bi dodal minimalno še marec in oktober, kar znese 8 proti 4 mesece, ne pozabit da so zime bolj mile oz temperature so nasploh višje.

St235 ::

Bellzmet je izjavil:

@lakotni29: "Si predstavljaš tistega, ki gre ob 2 zjutrja spat, ob 4h ga zbudi sonce, potem mora pa ob 16h po temi peljat domov?"

Ne. Ker takšnega dneva, da je ob 4h sonce in ob 16h tema pri nas ni. Bi moral pa res konkretno ure preštelat :)


no o temu govorim, ko ljudje ne vidijo dlje kot 14 dni naprej ali nazaj...

Kaj misliš, kdaj se bo začel dan v juniju, če uvedemo zimski čas?

Bellzmet ::

Ja ob cca 4h ja. Samo ne bo pa tema ob 16h :))

Magic1 ::

Pa ker ignorat misli, da večina ljudi vstajo ob 4h??? Večina danes še ob 6h spi. Koliko pa jih gre spat ob 20h?
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

BigWhale ::

St235 je izjavil:

Danes sem vstal ob 6 in niti pod razno ni bila tema. Če je tema problem varnosti na cestah, potem bo popoldan samo še huje, ker bo bistveno več ljudi moralo voziti po cestah po temi.


Ne, ne bo huje. Bo tema ampak ne bo huje ker vecina ljudi ne bo zaspanih za volanom, v nasprotju z jutrom.

St235 je izjavil:

Vedno bolj imam občutek, da bo na to kateri čas izberemo vplival trenutni letni čas, ker ljudje niso sposobni razmišljat za 14 dni naprej ali nazaj.


Ne, problem je, da ljudje niso sposobni razmisljati za nekaj let naprej in malo sirse kot zgolj to, da se bodo zaradi teme lokali cudezno zaprli in ne bodo mogli piti piva s kolegi po sluzbi.

St235 ::

Bellzmet je izjavil:

Ja ob cca 4h ja. Samo ne bo pa tema ob 16h :))


Torej vidiš kako neumno je bluzenje o varnosti in temi? Dejstvo je da ne glede na to kakšne čas zberemo bo del leta del ljudi vozil po temi. Ali v službo ali pa iz nje.

od maja do avgusta bo civil daylight ob 4h oziroma prej. Kar efektivno pomeni, da bo 95% ljudi "vrglo stran" 2 urni dnevne svetlobe.

Kot že rečeno bistveno merilo bi moralo bit na kakšne način optimiziramo dnevno svetlobo za čimvečje število ljudi.

Ne, problem je, da ljudje niso sposobni razmisljati za nekaj let naprej in malo sirse kot zgolj to, da se bodo zaradi teme lokali cudezno zaprli in ne bodo mogli piti piva s kolegi po sluzbi.


your point being?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

energetik ::

BigWhale je izjavil:

St235 je izjavil:

Danes sem vstal ob 6 in niti pod razno ni bila tema. Če je tema problem varnosti na cestah, potem bo popoldan samo še huje, ker bo bistveno več ljudi moralo voziti po cestah po temi.


Ne, ne bo huje. Bo tema ampak ne bo huje ker vecina ljudi ne bo zaspanih za volanom, v nasprotju z jutrom.
Ne vem no, jaz sem tudi po najslabši noči zjutraj bolj zbran in spočit kot pa po 8h buljenja v ekran.
Sicer pa - eni bodo vedno zjutraj bolj "varni" kot popoldne, ne glede na uro, tako da ta argument odpade.

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Magic1 je izjavil:

Pa ker ignorat misli, da večina ljudi vstajo ob 4h??? Večina danes še ob 6h spi. Koliko pa jih gre spat ob 20h?


Noben tega ne misli, zakaj si izmisljujes stvari?

St235 ::

BigWhale je izjavil:

St235 je izjavil:

Danes sem vstal ob 6 in niti pod razno ni bila tema. Če je tema problem varnosti na cestah, potem bo popoldan samo še huje, ker bo bistveno več ljudi moralo voziti po cestah po temi.


Ne, ne bo huje. Bo tema ampak ne bo huje ker vecina ljudi ne bo zaspanih za volanom, v nasprotju z jutrom.


right, ker človek, ki se je zbudil, pojedel zajtrk in popil kavo, je bolj zaspan takoj po tem, kot pa 10 ur kasneje, ko je končal smeno za tekočim trakom? Ampak kot smo že ugotovili, je to precej neumna debata, ker vedno bo situacija, ko se bo del leta vozilo v službo in iz nje po temi. In zato, da je tega zjutraj čim manj, je skrajno nesmiselno, da potem 8 mesecev vržemo 2-3 ure sončne svetlobe stran.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

BigWhale ::

energetik je izjavil:

Ne vem no, jaz sem tudi po najslabši noči zjutraj bolj zbran in spočit kot pa po 8h buljenja v ekran.


Ti mogoce, pa jaz tudi. Samo za vecino ljudi bi pa rekel, da so pozimi zjutraj v temi/mraku manj zbrani, kot ob petih popoldan, ko nastopi civilni mrak, tema je pa ob sestih zvecer.

In s poletnim casom, bi pozimi imeli mrak do nekaj cez osmo uro zjutraj, tema bi bila pa do sedme ure.

Buggy ::

Mene pa res zanima kaksne travme dozivlja pri spreminjanju ure dvakrat na leto?
Ure se ponastavijo same (razen na starem sporhetu in babicini kukavici) spat gres pa vedno ob 23 ih oz. kadar pac gres. Kje je zdej kaksna drama, razen to, da je treba skoz neki (za)kompliciart in odkrivat toplo vodo?

St235 ::

BigWhale je izjavil:

energetik je izjavil:

Ne vem no, jaz sem tudi po najslabši noči zjutraj bolj zbran in spočit kot pa po 8h buljenja v ekran.


Ti mogoce, pa jaz tudi. Samo za vecino ljudi bi pa rekel, da so pozimi zjutraj v temi/mraku manj zbrani, kot ob petih popoldan, ko nastopi civilni mrak, tema je pa ob sestih zvecer.

In s poletnim casom, bi pozimi imeli mrak do nekaj cez osmo uro zjutraj, tema bi bila pa do sedme ure.


Zavajaš in posplošuješ brez konkretnih dokazov in argumentov. IMO je ravno obratno. V povprečju so ljudje bolj zbrani zjutraj, kot pa po 8-10 ur službe.

Na koncu dneva je boleče očitno, da "objektivnih" argumentov za eno ali drugo opcijo dejansko ni. Odločajo pač osebne preference, kaj komu odgovarja. In naloga države tukaj je, da oceni katera ureditev ustreza večjemu številu ljudi (vsem ne bo nikoli ustrezala) ob enem pa je pomembno, da je zadeva usklajena z sosednjimi državami. Ker bistveno lažje bo živet tako z zimskim kot s poletnim časom, kot pa s tem, da bomo imeli drugačno časovno ureditev kot Hrvati, Italijani in Avstrijci.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

kixs ::

Naj ostane kot je (premikanje kazalcev dvakrat letno) :)

Buggy ::

Kako je v evropski UNIJI sploh lahko izbira casa prepuscena vsaki drzavi po svoje...ta je tudi ena taka bruseljska, da dol pades!

BuDi79 ::

Buggy je izjavil:

Kako je v evropski UNIJI sploh lahko izbira casa prepuscena vsaki drzavi po svoje...ta je tudi ena taka bruseljska, da dol pades!
Kaj pa je to takega, namesto menjave časa 2x letno boš prestavil 3x med tem ko se boš v Francijo peljal.

BigWhale ::

St235 je izjavil:

right, ker človek, ki se je zbudil, pojedel zajtrk in popil kavo


Kavo se mogoce, zajtrk je pa v domeni manjsine. Prej zgoraj so eni pisali, da vstajajo 15 minut pred zacetkom pouka. Tak clovek tudi priblizno ni zbujen in priseben. Sploh, ce je prejsnjo noc nabijal Fortnite. :>

St235 je izjavil:

kot pa 10 ur kasneje, ko je končal smeno za tekočim trakom?


Smeno za tekocim trakom je koncal kvecjemu ob treh popoldan in se bo domov pripeljal podnevi v vsakem primeru.

St235 je izjavil:

Ampak kot smo že ugotovili, je to precej neumna debata, ker vedno bo situacija, ko se bo del leta vozilo v službo in iz nje po temi. In zato, da je tega zjutraj čim manj, je skrajno nesmiselno, da potem 8 mesecev vržemo 2-3 ure sončne svetlobe stran.


Ne, 'stran bomo vrgli' eno uro in nic vec. Hkrati pa ne bomo zajebal vseh katerih delo je pogojeno z dnevno svetlobo in bodo pozimi prisiljeni delati kasneje, ker prej v resnici ne bo slo. A ves, gre za ljudi, ki bodo _morali_ spremeniti svoj delavnik samo zato ker bi ti rad poleti fucbal spilal popoldan.

Invictus ::

DO sedaj je vse laufalo brez problemov.

Samo nekateri jamrajo kako jih menjava časa čisto "zjebe".

Samo za take ljudi je ponavadi znano da so "zjebani" cel čas. Poletni/zimski čas gor ali dol...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

SmeskoSnezak ::

BigWhale je izjavil:

Mogoce bi se splacal vprasat tud rusijo zakaj so sli iz stalnega poletnega casa, po stirih letih, na stalni zimski cas. Mogoce.

Baje razlogi:
-According to lawmakers, Medvedev's permanent “summer time” policy caused stress and health issues for many Russians, especially those who lived in northern Russia. Medical studies showed an increase in morning road accidents in 2012 compared to previous years. The parliamentarians blamed the 2011 time change for this increase.
-Other supporters of the change note that it would put Russia one hour closer to European time zones, and thus make it easier to do business.
-It's a reminder — It's Putin's Russia, and winter is coming.
@ Pusti soncu v srce... @

BigWhale ::

St235 je izjavil:

Zavajaš in posplošuješ brez konkretnih dokazov in argumentov. IMO je ravno obratno. V povprečju so ljudje bolj zbrani zjutraj, kot pa po 8-10 ur službe.


Aja, ti pa ne? :D Ne vem, no. Ljudje v povprecju precej bolj jamrajo zaradi poti v sluzbo in nenaspanosti kot pa zaradi tega, da se jim na poti domov spi, ker so tko grozno utrujeni. :)


St235 je izjavil:


Na koncu dneva je boleče očitno, da "objektivnih" argumentov za eno ali drugo opcijo dejansko ni. Odločajo pač osebne preference, kaj komu odgovarja.


Tle se samo delno strinjam, ker objektivni razlogi so sluzbe, ki se opravljajo pretezno po dnevni svetlobi: gradbinci, cestarji, kmetje, elektricarji na terenu, ... in delo teh ljudi pozimi ne obstane in jim je ta ena ura dovolj pomembna. V primeru premika casa na poletni cas, bodo morali svoj delovni cas prilagoditi. Naceloma zato, ker bi nekateri radi poleti po sluzbi sli na rostiljado za Savo al pa na fucbal.

St235 je izjavil:

Ker bistveno lažje bo živet tako z zimskim kot s poletnim časom, kot pa s tem, da bomo imeli drugačno časovno ureditev kot Hrvati, Italijani in Avstrijci.

To se pa strinjam, na koncu bo najbolje, da se prilagodimo najblizjim sosedom in cez par let, ce bodo ure po evropi razdrobljene, sem skor sigurn, da se bo EU odlocila stvari poenotiti.

Mato989 ::

Ne, 'stran bomo vrgli' eno uro in nic vec. Hkrati pa ne bomo zajebal vseh katerih delo je pogojeno z dnevno svetlobo in bodo pozimi prisiljeni delati kasneje, ker prej v resnici ne bo slo. A ves, gre za ljudi, ki bodo _morali_ spremeniti svoj delavnik samo zato ker bi ti rad poleti fucbal spilal popoldan


Ja krivi pa ste tisti ki vam ne pase premikanje casa... Mene ne moti.. Zjeban nisem bil nic vceraj sem celo prej zaspal kot pa pred premikom tak da...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

starfotr ::

Fundamentalni problem EU je, da je prebivalce/države spraševala o tem, kateri čas bi imeli. Vprašati bi jih morali samo: "Ali se strinjate z ukinitvijo premikanja ure?". Vse ostale nebuloze, kot so, kateri čas izbrati, je bila strašno velika napaka. Ker Ljudje bi se odločili, za samo en čas, brez premikanja, ohranili bi zimski čas, zadeva bi bila zaključena 1, 2, 3.

Sedaj pa polemike, spraševanje držav, kaj si mislijo. To je BS vse skupaj. Sedaj bo spet n različnih mnenj, vsaka država nekaj po svoje in na koncu ne bo ne tič ne miš, situacija bi slabša, kot pred spremembo. In vedno je tako. namesto, da bi se stvari izboljševale, se poslabšujejo, komplicirajo.

Prodaja svetil z žarilno nitko je prepovedana, medtem pa nam poraba energije konstatno raste. Se vidi, da se na ravni EU delajo sami faili. Iz čisto enostavne zadeve kompliciranje do onemoglosti.

nekikr ::

Kako misliš "enostavne zadeve", če je pa že v tej temi razvidno, da imam jaz prav ti pa narobe, pa se gre za čisto osnovno stvar?

Da pa veljajo in morajo veljati stvari iz leta 1950 pa nekako ni logično. Koliko tovarn pa še imamo, ki delajo od 6.00 do 14.00? Koliko je pa ostalih zaposlitev?

feryz ::

Pa ultra preprosta rešitev je. Novo uro daš vmes, prestaviš za pol ure.
Volk sit in koza cela.

Prodaja svetil z žarilno nitko ni prepovedana, ampak omejena. V roku 5 minut ti kupim kolikor hočeš 100 vatnih žarnic.
Sicer imajo označeno, da se prodajajo za pomožne, kletne .. prostore. Kupiš jih pa kot normalne včasih.

St235 ::

Aja, ti pa ne? :D Ne vem, no. Ljudje v povprecju precej bolj jamrajo zaradi poti v sluzbo in nenaspanosti kot pa zaradi tega, da se jim na poti domov spi, ker so tko grozno utrujeni. :)


zato pa pravim, da nehamo s tem bedastim argumentom, dokler ne bo kdo razpolagal z dejanskimi podatki. Prometna varnost pač ni faktor samo zato, ker ti praviš, da je.

Tle se samo delno strinjam, ker objektivni razlogi so sluzbe, ki se opravljajo pretezno po dnevni svetlobi: gradbinci, cestarji, kmetje, elektricarji na terenu...

In točno to mora bit stvar presoje. Koliko je dejansko služb, kjer se delo med novembrom in februarjem (torej 4 mesece) začne točno ob 7h in je ključna dnevna svetloba do 8h.

Ker recimo bobu bob, govorimo o točno tej eni uri v točno tistih 4 mesecih. Glede na to, da ni gradbena sezona, gradbinci že v veliki meri odpadejo. Tisti ki začenjajo pred sedmo, tudi v sedaj delajo v temi. Tako, da cestarji so tudi v veliki meri out. Kmetje se ne rabijo držat arbitrarno določenih ur. Torej nam ostanejo električarji na terenu...

Namenoma banaliziram, ravno zato, da se vidi povsem površno in zavajajoče posploševanje. Dejstvo je da nihče v tej temi nima realnih podatkov na koliko delovnih mest poletni čas vpliva. Po drugi strani pa imamo kar dobro prestavo, kaj to pomeni za prosti čas.

Je pa večkrat bilo že dokazano, da je premikanje ure vse prej kot nedolžno in ima tudi resne zdravstvene posledice.

Fundamentalni problem EU je, da je prebivalce/države spraševala o tem, kateri čas bi imeli. Vprašati bi jih morali samo: "Ali se strinjate z ukinitvijo premikanja ure?". Vse ostale nebuloze, kot so, kateri čas izbrati, je bila strašno velika napaka. Ker Ljudje bi se odločili, za samo en čas, brez premikanja, ohranili bi poletni čas, zadeva bi bila zaključena 1, 2, 3.

Evo sem popravil tvojo zablodo. Mogoče si boš sedaj odgovoril zakaj ni prišlo do arbitrarne odločitve.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

starfotr ::

nekikr je izjavil:

Kako misliš "enostavne zadeve", če je pa že v tej temi razvidno, da imam jaz prav ti pa narobe, pa se gre za čisto osnovno stvar?

Da pa veljajo in morajo veljati stvari iz leta 1950 pa nekako ni logično. Koliko tovarn pa še imamo, ki delajo od 6.00 do 14.00? Koliko je pa ostalih zaposlitev?


Potem pa, ko že premikamo časovni pas, pa premaknimo/spremenimo še datum. Jaz ne bi imel mesecev julij in avgust z 31 dnevi, februarja pa z 28, ker so bedni rimski cesarji želeli tako, da meseci po njihovem imenu, morajo imeti več dni. Hočem, da je po sodobnih pravilih, ne pa kar nekaj tisočletij stara zabloda. Dajmo vse staro na smetišče in jebeš vse, danes so novi časi, kdo bo to staro prenašal.

St235 ::

starfotr je izjavil:

nekikr je izjavil:

Kako misliš "enostavne zadeve", če je pa že v tej temi razvidno, da imam jaz prav ti pa narobe, pa se gre za čisto osnovno stvar?

Da pa veljajo in morajo veljati stvari iz leta 1950 pa nekako ni logično. Koliko tovarn pa še imamo, ki delajo od 6.00 do 14.00? Koliko je pa ostalih zaposlitev?


Potem pa, ko že premikamo časovni pas, pa premaknimo/spremenimo še datum. Jaz ne bi imel mesecev julij in avgust z 31 dnevi, februarja pa z 28, ker so bedni rimski cesarji želeli tako, da meseci po njihovem imenu, morajo imeti več dni. Hočem, da je po sodobnih pravilih, ne pa kar nekaj tisočletij stara zabloda. Dajmo vse staro na smetišče in jebeš vse, danes so novi časi, kdo bo to staro prenašal.


kaj ko bi namesto brezveznega ranta, prvič v življenju nekaj argumentiral? Linki, ki si jih prilepil so posmeha vredni, tako da prosim lepo na plano z konkretnimi argumenti zakaj je zimski čas boljši?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Evropski poslanci za ukinitev premika ure (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
8115034 (6563) Oberyn
»

V EU premikanje urinih kazalcev še vsaj do leta 2021 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
539374 (4873) Lonsarg
»

Bruselj sprašuje: prestavljati uro ali ne (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
15635788 (29117) Vajenc
»

Problemi zaradi premika kazalcev? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21843406 (30169) nsa_ag3nt

Več podobnih tem