» »

Trg grafičnih kartic silovito padel

Trg grafičnih kartic silovito padel

Slo-Tech - S koncem kriptonorije se umirja tudi trg grafičnih kartic. V zadnjem četrtletju minulega leta se je prodaja grafičnih kartic znižala za 40,2 odstotka v primerjavi z enakim obdobjem leto poprej in celo za 10,7 odstotka v primerjavi s tretjim lanskim četrtletjem. Običajno je četrto četrtletje zaradi božično-novoletne nakupovalne sezone najboljše. Glavni razlog je upad vrednosti kriptovalut, zaradi česar se rudarjenje z grafičnimi karticami ne izplača več (ali pa vsaj bistveno manj).

Rezultat je močno skrčenje prodaje. Z 8,8 milijona prodanih grafičnih kartic gre za najslabši četrti kvartal v več kot desetih letih, ugotavlja Jon Peddie Research. Nvidiin tržni delež je nekoliko poskočil, in sicer s 74 odstotkov na 81 odstotkov, medtem ko se je AMD-jev ustrezno znižal. Še leto pred tem je bil sicer AMD-jev delež kar 34-odstoten ali dvakrat večji kot sedaj. Z diskretno grafično kartico se je prodalo 27,8 odstotka osebnih računalnikov, kar je tri odstotne točke manj kot lani.

106 komentarjev

«
1
2 3

Master_Yoda ::

Mogoce je krivo tudo to da ni vec upgradov kot so vcasih bili - da si za enako ceno dobil boljso kartico. Mogoce sedaj bo kaj vec pridaje z 1660 ti. AMD pa mora dati kaj konkurencnega malo ceneje ven da gredo cene malo dol, ker ce bo slo tako dalje bo naslednja generacija spet imela +100 EUR k ceni.
Dovie'andi se tovya sagain.

Mr.B ::

Master_Yoda je izjavil:

Mogoce je krivo tudo to da ni vec upgradov kot so vcasih bili - da si za enako ceno dobil boljso kartico. Mogoce sedaj bo kaj vec pridaje z 1660 ti. AMD pa mora dati kaj konkurencnega malo ceneje ven da gredo cene malo dol, ker ce bo slo tako dalje bo naslednja generacija spet imela +100 EUR k ceni.

No ne vem kam cilas pred dnevi je bila vega 56 v akciji za 276 €. Najcenejsa rtx 2060 je 340€ s katero lahko igras 1440p. no kako kaj kaze z 1660ti nategom... kaj sele ko bo prisla ven 1660 ne ti ? Pa ne mi o porabi, ker vemo kako je to z i9900k
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

hojnikb ::

to pecko z v56 lahk kr majo, tudi za nizjo ceno.
#brezpodpisa

Mr.B ::

hojnikb je izjavil:

to pecko z v56 lahk kr majo, tudi za nizjo ceno.

se vzames 1070 za 300€. Ce mas tezave s pecko. lahko pa navijes 1660 ti, da bo tako hitra kot vega pecka, no samo ene 100+ ojrov rabis za vodnega... samo kak ko je za 50 € vec kot 1660ti dobis 2060 ki je v vsakem primeru boljsi nakup, razen no ce ne planiras v naslednjih 5 letih presedlati iz 1080p monitorja..
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

hojnikb ::

rabljene 1080ke se zacnjeo pr 250e (1070 manj k 200e), zakaj bi kupo novo vego za vec is beyond me.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Mr.B ::

hojnikb je izjavil:

rabljene 1080ke se zacnjeo pr 250e (1070 manj k 200e), zakaj bi kupo novo vego za vec is beyond me.

nihce ti jih ne brani kupiti, rabljene robe je ogromno, vemo pa da te minerske kartice so best buy....
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Magic1 ::

Totalno so zaspali in upam, da jih bodo še dolgo teple stare 10x0 serije. V štirih letih niso nič drugega naredili, kot štancali in navili cene. Na trgu so zdaj 1080 za 250EUR, oni pa prodajajo 1050Ti/1060 za podoben denar. Nova serija bi že zaradi pretečenega časa rabila bit vsaj 50% hitrejša od stare serije za podoben denar. Ne pa da je razlika manj kot 10% ter se cene začnejo šele pri 400EUR, torej na nivojih 1070... Za podoben denar, kot sem dal za grafično tri leta nazaj, danes ne dobim nič boljšo grafično. Torej ni nobenega razloga za nakup. Če bom hotel kaj na 4k igrat, si bom raje kupil novo verzijo konzol in bom za ceno grafiče cel sistem dobil. Pri PCju imaš danes res samo dve opciji, kupi nekaj optimalno poceni(in ne boš UHD+ uporabljal v igrah), ali $$$$.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Glugy ::

Sej vidš pr procesorjih kako se temu streže. Vsako leto je zadeva ustrezna osvežena in dobiš več za svoj denar. Pri grafičnih karticah se pa ceplja in ceplja. Nič konkretnega napredka pri tem koliko za isti denar dobiš več zmogljivosti. Komaj čakam da Intel mogoče mal popestri tole.

pegasus ::

Intel je najavil https://www.computeexpresslink.org/abou... ... izgleda nameravajo končno implementirati HSA, o čemer AMD govori že vsaj od 2012. Ni čudno, ko so pa toliko AMDjevcev ukradli ;)

FlyingBee ::

Za vse je kriv mining, že prej se je vedelo, da bo poplava rabljenih zajezila (pun intended) prodajo novih. To, da je nvidia na 81% v market share prišla pa je nov mejnik.

Zgodovina sprememb…

filip007 ::

Še jaz sem menjal R7 250X za 750Ti pa pridobil 20FPS v Sleeping Dogs, za kaj več je pa PS4.

Izbira je važna, najbolje za AMD, da se posveti konzolam, trg grafičnih se mi zdi, da se počasi izčrpuje, zdaj že 1660Ti rabi 8pin priklop.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Bwaze6 ::

Glugy je izjavil:

Sej vidš pr procesorjih kako se temu streže. Vsako leto je zadeva ustrezna osvežena in dobiš več za svoj denar. Pri grafičnih karticah se pa ceplja in ceplja. Nič konkretnega napredka pri tem koliko za isti denar dobiš več zmogljivosti. Komaj čakam da Intel mogoče mal popestri tole.


:O

Resno?

Zmogljivost grafičnih kartic v 4K:



GTX 980Ti (september 2014) - 39%
GTX 1080Ti (maj 2016) - 72%
RTX 2080Ti (september 2018) - 100%


Zmogljivost procesorjev v 1080p:



Pri procesorjih recenzije žal ne postrežejo po "prastarih" Skylake iz avgusta 2015, a v vseh preskokih v 4 letih:

6700k - 7700k - 8700k - 9900k

Se to v igrah praktično ne pozna nič. Če si kupil procesor za manj kot 300EUR v 2015 in ga rahlo overclockal, si tam kot je zdaj flagship za 520EUR+.

Ja, res komaj čakam, da dobimo Intelov "5% na generacijo" še pri grafičnih karticah...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bwaze6 ()

FlyingBee ::

Uf, ko bi bilo vse tako enostavno, samo avg. fps pa basta.

   -S\/\/-   ::

Magic1 je izjavil:

Če bom hotel kaj na 4k igrat, si bom raje kupil novo verzijo konzol in bom za ceno grafiče cel sistem dobil.


Isto sem jaz razmišljal: ali eno solidno grafiko ali PS4. na koncu sem se odločil za PS4, ker grafika za sabo potegne en kup enih stvari s priklopi, ki jih nisem vešč.

Mr.B ::

Fak r5 2600 za 150€ konkurira 500€+ intlu. ok samo 10% je zadi..
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

FlyingBee ::

Nič novega, tudi z faildozerji so bili z vishero fx 6300 v podobnem položaju, ne vem zakaj zdaj toliko začudenja.

   -S\/\/-   je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Če bom hotel kaj na 4k igrat, si bom raje kupil novo verzijo konzol in bom za ceno grafiče cel sistem dobil.


Isto sem jaz razmišljal: ali eno solidno grafiko ali PS4. na koncu sem se odločil za PS4, ker grafika za sabo potegne en kup enih stvari s priklopi, ki jih nisem vešč.

Mene predvsem kontroler odvrne, razen za nekatere igre kot je fifa,...

Zgodovina sprememb…

Master_Yoda ::

Mr.B je izjavil:

Master_Yoda je izjavil:

Mogoce je krivo tudo to da ni vec upgradov kot so vcasih bili - da si za enako ceno dobil boljso kartico. Mogoce sedaj bo kaj vec pridaje z 1660 ti. AMD pa mora dati kaj konkurencnega malo ceneje ven da gredo cene malo dol, ker ce bo slo tako dalje bo naslednja generacija spet imela +100 EUR k ceni.

No ne vem kam cilas pred dnevi je bila vega 56 v akciji za 276 €. Najcenejsa rtx 2060 je 340€ s katero lahko igras 1440p. no kako kaj kaze z 1660ti nategom... kaj sele ko bo prisla ven 1660 ne ti ? Pa ne mi o porabi, ker vemo kako je to z i9900k


Kolikor sem gledal je bila to blower verzija - jet engine med uporabo.
Dovie'andi se tovya sagain.

Aquafriend ::

Nove generacije kripta ne potrebujejo rudarjenja in graficnih kartic.

Zgodovina sprememb…

Bwaze6 ::

FlyingBee je izjavil:

Uf, ko bi bilo vse tako enostavno, samo avg. fps pa basta.


Ja a ni?

FPS v igrah so tudi pri nižjih resolucijah precej GPU omejene, zato so vsaj v avg razlike manjše kot npr. v Cinebench single core speed, kjer je med 6700k in 9900k 18% razlike - in to je le zaradi razlike v single core turbo frekvenci - 19% (iz 4.2 na 5 Ghz).

In to je verjetno maksimalna možna razlika med procesorjema, če grafična kartica ne bi igrala popolnoma nobene vloge.

Če overclockaš Skylake, si iz leta 2015 v 2019. S katero 4 leta staro grafično kartico lahko to narediš?

Napredovanje procesorske moči (predvsem pa reklamiranje napredka vsako generacijo) je bolj podobno prizorom dirkanja v Fast & Furious - kamera se zmeraj bolj trese, mašina zmeraj bolj rohni, Vin Diesel že šesnajstič prestavi navzgor (v avtu s petimi prestavami), ko pa pokaže avte bolj od daleč, pa vidiš, da grejo še vedno lepo legalnih 90 km/h po regionalki...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bwaze6 ()

Wrop ::

Bwaze6 je izjavil:



Pri procesorjih recenzije žal ne postrežejo po "prastarih" Skylake iz avgusta 2015, a v vseh preskokih v 4 letih:

6700k - 7700k - 8700k - 9900k

Se to v igrah praktično ne pozna nič. Če si kupil procesor za manj kot 300EUR v 2015 in ga rahlo overclockal, si tam kot je zdaj flagship za 520EUR+.

Ja, res komaj čakam, da dobimo Intelov "5% na generacijo" še pri grafičnih karticah...


Je treba ločit med GPU in CPU. GPU dela zelo dobro s problemi paralelnega tipa. Pri GPU samo povečaš število jeder in poskrbiš da imajo dovolj hiter dostop do pomnilnika. Oba lahko obremeniš do 100 % brez kakega večjega truda. Razlika v fps pa je tudi do 2x večja.
Pri CPU je pa večja jeba. Lahko imaš na voljo 2x več jeder, pa ti bo v igrah poznalo za eno mišjo dlako. To ni problem v CPU ampak v tem, da igre le niso tako visoko paralelizirani problemi. Ko je igra izdana ima neke minimalne in predvidene performančne zahteve in ji prav nič ne pomaga, če ji ponudiš 2x več jeder oz. 2x večjo zmogljivost. Pri GPU samo povečaš resolucijo pa lahko 2x zmogljivejši GPU izkoristiš do konca.
Zmogljivost CPU v enem Cinebench R15 ti pokaže bistveno bolj realno zmogljivost CPU, kot ti jih igre.
6700K (900) - 7700K (996) - 8700K (1428) - 9900K (2077)

FlyingBee ::

Wrop, aleluje, sound of reason. Zato so za igre Inteli še vedno boljši, pa tudi na splošno večja paraleliziranost pri x86 archu za široko namembnost ni tako izražena.

Wrop ::

Trg je pa normalno da padel. Dokler bodo razne RX 580 in GTX 1060 pljuvale na najvišjih nastavitvah čez 60 fps pri 1080p v novih igrah potem nima smisla kupovati novih dražjih kartic.
Prodaja bo ponovno zrastla, ko bodo zgoraj omenjene kartice komaj obdelovale 40 fps na minimalnih/srednjih zahtevah na 1080p in bodo cene novih generacij bolj prijazne masi.
Tu bo potrebno počakati še na nove konzole in kaj bodo one sposobne.
Potrebene bodo nove igre ala Crysis, ki bodo poslale razne RX 580, Vege 56, GTX 1060 in 1070 v odpis.

tikitoki ::

Upam, da to ne bo zgolj zaradi slabih programerjev, temvec resnicno lepse grafike, ki bo vredna nadgradnje.

WamPIRe- ::

Vidim da bom mogu svojga i7-3770k upgrejdat. RTX2080 ne pride do izraza :\
Počakam pa na Ryzen 3rd gen, da vidim kakšne bodo kaj cene...
Msi Z77 | Intel i7-3770K | Kingston HyperX DDR3 16GB
CM Silent Pro Gold 700W | Asus RTX 2080 | Samsung 850 EVO 250GB
Samsung 850 EVO 500GB | 2x Asus ROG PG279Q

tikitoki ::

WamPIRe- je izjavil:

Vidim da bom mogu svojga i7-3770k upgrejdat. RTX2080 ne pride do izraza :\
Počakam pa na Ryzen 3rd gen, da vidim kakšne bodo kaj cene...


Kolk se ti pa pozna?

Wrop ::

Ray tracing, če sem bolj natančen backward ray tracing bo prinesel nekatere izboljšave. Je pa trenutno v precej začetni fazi masovnega sprejemanja v igre. Potrebno bo še precej veliko dela.
Najprej bo treba zadeve poenotiti na strojnem nivoju, da bodo vsa jedra sposobna opravljati to delo. Dolgoročno nima nekega smisla imeti pol čipa samo za ray tracing pospeševanje.

Resnično lepša grafika pride z naslednjo generacijo konzol. Žal. Vsi smo videli kako poteka degradacija kvalitete v igri Anthem.

FlyingBee ::

tikitoki je izjavil:

Upam, da to ne bo zgolj zaradi slabih programerjev, temvec resnicno lepse grafike, ki bo vredna nadgradnje.

RT, sicer še na začetku, je eden od teh, ki marsikatero grafično obsoleta.

odgovornost ::

torej katera grafična mi bo nudila najboljši p/p trenutno?
Igram fortnite in občasno pubg. fortnite bi rad 120fps stable na pubg mi je pa 60fps zadosti.
resolucija je 1920x1080. občasno igram fortnite na streched 1440 x 1080

   -S\/\/-   ::

Fortine igram jaz v 4K na integrirani grafični od i5, Fpsja ne vem, ampak komot igram.

freesty ::

Pomoje p/p je rabljena gtx 1070 za 200eur.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

Treer ::

FlyingBee je izjavil:

Za vse je kriv mining, že prej se je vedelo, da bo poplava rabljenih zajezila (pun intended) prodajo novih. To, da je nvidia na 81% v market share prišla pa je nov mejnik.

Hehe, ko sem pa že nekaj mesecev nazaj zapisal, da je samo mining v zadnjih letih še držal AMD gpu oddelek nad gladino, so pa seveda rekli da nabijam :D In s prihodom 1660 ter 1650 se bodo stvari samo še poslabšale, ker bosta še 580 in 570 postali non-optiona ;((

D3m ::

Wellcome back, we missed your shieeeet. /s
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: madviper ()

Mr.B ::

freesty je izjavil:

Pomoje p/p je rabljena gtx 1070 za 200eur.

Hm, glede na to Gainward GTX 1070 276,90 . Je nakup Grafike za 200€ ki je starta no ???
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

bajsibajsi ::

Zanimivo bi bilo videti podatke se za kaksno leto ali dve poprej. Torej pred nastopom kripto manije. To, da je prodaja padla glede na prej/kasneje, je jasno. Ampak ali trend prodaje GPU nasploh pada, ali pa se le uravnava nazaj v obicajne meje?

Spock83 ::

Upam samo, da si je AMD do zdaj s pomocjo rudarjenja kriptovalut, nabral nekaj denarja za dodatni razvoj in da bo Navi na nivoju.

Magic1 ::

Optimist. Obe firmi sta bile večinoma na počitnicah zadnjih par let. Sedaj so že ves denar zapravili za lepe kraje. Zdaj bodo morali fajn plunit v roke, da bodo sploh kaj prodali v naslednjih letih. Na sekundarnem trgu je ogromno high end grafičnih, ki niso dosti sabše od novih za 1000€8-O.
Magic

Invictus ::

Upam na velik padec cen grafičnih kartic, ker hočem sestaviti konkretno gaming mašino.

A SLI, Crossfire še delujeta v igricah? In do koliko kartic? 2,3,4, mogoče kaj več zadnje čase?

A ni Microsoft tako priredil DirectX, da lahko mešaš različne grafične kartice za pospešitev?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mr.B ::

Invictus je izjavil:

Upam na velik padec cen grafičnih kartic, ker hočem sestaviti konkretno gaming mašino.

A SLI, Crossfire še delujeta v igricah? In do koliko kartic? 2,3,4, mogoče kaj več zadnje čase?

A ni Microsoft tako priredil DirectX, da lahko mešaš različne grafične kartice za pospešitev?

Gaming na PC-ju je no na nioju 1080p. Če nočeš bankrotirati in igrati z normalnimi 100FPS-ji na 4k, boš moral investirati v konzolo, ko le te pridejo ven....
Razlika v ceni grafične kartice med 1080p in 4k je cca 1000€, koliko igric lahko kupiš za raliko 1000€ je pa stvar debate.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

FlyingBee ::

Invictus ima denar, samo pravo mašino z Intel cpu in nvidia grafično mu je treba predlagat. Konzole so joke.

Magic1 ::

Zakaj že? Zadnje čase je bolj PC joke napram konzolam. (pa sem pristaš PCjev)
Magic

tikitoki ::

Magic1 je izjavil:

Zakaj že? Zadnje čase je bolj PC joke napram konzolam. (pa sem pristaš PCjev)


V cem ze?

Mr.B ::

FlyingBee je izjavil:

Invictus ima denar, samo pravo mašino z Intel cpu in nvidia grafično mu je treba predlagat. Konzole so joke.

Glede na to, da na tem forumu vsi debatirate kaj je bassline za gaming in to je 1080p, ker vse kar je višje povprečnemu gamerju z 144Hz monitorjem nič ne pomaga uporaba 4k gaming.
Glede na to da se kot kaže, po razumevanju sodelujočih na tem forumu, vsaj 4leta ni nihče šel iz 1080p na 4k, bi rekel, da je kozol gaming vedno bolj in, ostalo je pa pisarniski notebook otziroma derivat tablice...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Invictus ::

FlyingBee je izjavil:

Invictus ima denar, samo pravo mašino z Intel cpu in nvidia grafično mu je treba predlagat. Konzole so joke.

Na konzoli ni niti ene igrice, ki bi jo jaz igral ;).

Mene zanima tole...

"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

   -S\/\/-   ::

Wau, tole bi pa jaz tudi imel. A tista očala se priključijo na izhod za monitor?

Mr.B ::

Invictus je izjavil:

FlyingBee je izjavil:

Invictus ima denar, samo pravo mašino z Intel cpu in nvidia grafično mu je treba predlagat. Konzole so joke.

Na konzoli ni niti ene igrice, ki bi jo jaz igral ;).

Mene zanima tole...


Vse konzole ki prihajajo bodo imele VR podporo.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Invictus ::

Nobena pa ne bo imela igric, ki jih igram...

Thrustmaster HOTAS ne dela na konzolah...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

njyngs ::

A ne služiš ti 100k+ letno, zdaj pa je problem dat čuka ali dva za grafo? :|

FlyingBee ::

Mr.B je izjavil:

FlyingBee je izjavil:

Invictus ima denar, samo pravo mašino z Intel cpu in nvidia grafično mu je treba predlagat. Konzole so joke.

Glede na to, da na tem forumu vsi debatirate kaj je bassline za gaming in to je 1080p, ker vse kar je višje povprečnemu gamerju z 144Hz monitorjem nič ne pomaga uporaba 4k gaming.
Glede na to da se kot kaže, po razumevanju sodelujočih na tem forumu, vsaj 4leta ni nihče šel iz 1080p na 4k, bi rekel, da je kozol gaming vedno bolj in, ostalo je pa pisarniski notebook otziroma derivat tablice...

Pc gaming na 4k monitorju ima svoj čar, vendar grafične z modernimi špili še ne folgajo z dovolj fps. 144hz doprinese več in 1080p je pač racionalna izbira, seveda je 1440p lepše, ampak kot rečeno, terja svoj davek. Precej boljše je, da je potreba po zmogljivejši grafični zaradi vizualnih izboljšav, efektov, ne pa 4x višje resolucije. Konzole imajo marsikatero prednost, vendar so tako hudo omejene. Developerji delajo čudeže s prilagajanjem na HW, amapak "izučeno" oko opazi smoke and mirrors. Ravno včeraj sem pri enem PES2019 špilal in je grafika na prvi ps4 na hitro res lepa, ampak se vidi kaj vse je slabše, kaj manjka in koliko očitno so efekti na nivoju pc grafike iz 2012.

   -S\/\/-   ::

Jaz sem popolnoma nezahteven igralec igric, zato mi teh nekaj boljših podrobnosti ne odtehta razlike v ceni med konzolo in gaming PCjem.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kriptovalute poskrbele za rekordne rezultate proizvajalcev GPU-jev

Oddelek: Novice / Kriptovalute
359741 (6753) Machete
»

Prodanih procesorjev več, razmerje AMD/Intel skoraj nespremenjeno

Oddelek: Novice / Rezultati
94212 (2859) Jst
»

AMD izgublja tržni delež pri grafiki

Oddelek: Novice / Grafične kartice
176422 (5527) FireSnake
»

Trg procesorjev okreva, Intel pridobiva

Oddelek: Novice / Procesorji
205374 (4823) FireSnake
»

AMD v škripcih

Oddelek: Novice / Grafične kartice
494818 (2859) PrimozR

Več podobnih tem