» »

Solastništvo podjetja

Solastništvo podjetja

Fado0 ::

Imam vprašanje in bi potreboval kakšne pametne odgovore / mnenja / ideje...

Skratka že dalj časa razmišljam o tem, da bi šefu predlagal, da postanem solastnik podjetja v katerem sem zaposlen. Podjetje ima cca 10 zaposlenih (torej manjše podjetje), ukvarja se z IT in se nekako čutim v podjetju najpomembnejši člen, delam specifične zadeve katere drugi ne delajo. Vidim, da je potencial v tem podjetju in da bi lahko dosegli še višji nivo če bi sam tudi sodeloval pri organizaciji, idejah itd...
Seveda želel bi postati solastnik ne vem v kakšnih procentih sicer, verjetno se bi potem o tem pogajal kasneje (trenutno sta 2 lastnika). Zaposlen sem v podjetju okoli 5 let, še relativno mlad in tudi motiviran dovolj, da bi lahko zadeve vzel v svoje roke, naklonjenost iz strani direktorjev pa je tudi prisotna. Podjetje obratuje že 20 let, je likvidno ne deluje sicer z nekim dobičko se pa iz meseca v mesec pokrivajo vsi stroški za preživetje.

Delež v podjetju bi seveda odkupil za neko določeno vsoto, gre se pa za družbo z omejeno odgovornostjo (d.o.o.).

Kakšno je dejansko vaše mnenje glede te ideje?
Če bi se odločil za ta korak, kako lastnikoma predlagati to idejo?

showsover ::

sicer lepa želja, ampak forumski nasveti so detachana od realnosti tvojega okolja,
karkoli ti kdo napiše, ni garancija za uspeh...
dobro je, če imaš, poleg strokovnosti, še kakšne mehkejše prednosti...
moraš oceniti sam, možno je, da ti uspe (po mojem mnenju, ki ni merodajno, manj verjetno) ali ne,
k manjšinskemu partnerstvu si navadno povabljen s pozicije moči, na osnovi zaslug in nepogrešljivosti.
tudi ni univerzalnega nasveta, lahko se kdaj malo pomenljivo (in okusno) pohecaš na kakšni žurki,
zagotovila za uspeh ni, še posebej glede na obliko vprašanja...

zavajon ::

Če gre podjetju dobro in sta dva lastnika, zakaj meniš, da bi njima odgovarjalo, da sprejmeta v lastništvo še tretjega? Se mi zdi, da le zaradi lepega ne ;)

RegulusDraco ::

Mene bi zelo zanimalo predvsem vprašanje če v firmi s 3 lastniki lahko kaj pametnega dosežeš kot manjšinski solastnik. No...pa tudi kot enakopraven solastnik, če se firma razdeli na 3 enake dele.

Razmisli pač še o tem vidiku.

Razmisli pa tudi o tem kaj ti od tega solastništva pričakuješ.
A coding sequence cannot be revised once it's been established.

Zgodovina sprememb…

Fado0 ::

Lastnika dejansko nekih prevzemnikov niti nimata, zato še tolko bolj razmišljam o tem. Seveda na dolgi rok bi želel prevzet 100% lasništva, če bi bilo to tudi mogoče. V štartu bi mi že veliko pomenilo, če bi dejansko lahko moje ideje / cilje uresničeval.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fado0 ()

ramiz?! ::

zavajon je izjavil:

Če gre podjetju dobro in sta dva lastnika, zakaj meniš, da bi njima odgovarjalo, da sprejmeta v lastništvo še tretjega? Se mi zdi, da le zaradi lepega ne ;)

Sej je pojasnil zakaj ... zato ker ima ideje, kako bi podjetje spravil še nivo višje.

Drugače pa predlagaj sestanek z obema in jima pojasni svoj pogled, če te vleče v to. Dobra rešitev je lahko tudi, da dobiš več pooblastil, kot recimo prokurist oz. zastopnik podjetja, da lahko zastopaš/vodiš podjetje v okviru pooblastil. Če sta to človeka, ki imata vsaj malo pameti, se boste sigurno uspeli kaj dogovorit, ker je vedno dobro videt take ljudi v podjetju. Če pa ne bosta za to, pa nimaš kaj, sta le ona dva lastnika in boš vsaj vedel pri čem si. Kakorkoli, dobro se pripravi, pojasni svoj pogled, na drugo pa nimaš vpliva.
Never regret anything, there's always a reason things happen.

Fado0 ::

Ne bi se niti spuščal v to razmišljanje če nebi imel nekih dolgoročnih ciljev s tem podjetjem.
Glede na to, da vidim kam zadeve v podjetju gredo je zaradi tega še toliko večja želja, da imam nekoč tudi kaj več pravic in želja in seveda, da ni na vidiku ravno nekega naslednika, ki bi podjetje prevzel...

Tilen ::

Predvsem pazi na to, da ne boš plačal za delež in ne boš mogel:

V štartu bi mi že veliko pomenilo, če bi dejansko lahko moje ideje / cilje uresničeval.

Lahko ti prodata 20% in te vedno preglasujeta.

Skratka, ti bi se rad okoristil, onadva isto tako. Previdno.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

HappyPills ::

Če tvoje ideje, želje in vidike upoštevata že sedaj potem je ta pot mogoče smiselna (a vsaj 1/3 delež), če se gre za nujno uresničavanje lastnih idej pa boš moral odkupiti 51% delež. Vse je odvisno od tega, kako funkcionirate že sedaj.
Vprašaj se tudi, a bi iste ideje, želje itd lahko uresničil če ustanoviš lastno podjetje, sp itd.

Še to. V podjetju mora bit 1 operativni šef, lastnikov, ki skupaj sprejemajo srednje in dolgoročne plane pa je lahko več.

Zgodovina sprememb…

Tilen ::

Najprej se vprašaj, če imaš sploh dovolj denarja, da ne boš na koncu izpadel smeško. Samo za ideje ne boš dobil deleža.

Imaš podatke o poslovanju?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Fado0 ::

HappyPills je izjavil:

Če tvoje ideje, želje in vidike upoštevata že sedaj potem je ta pot mogoče smiselna (a vsaj 1/3 delež), če se gre za nujno uresničavanje lastnih idej pa boš moral odkupiti 51% delež. Vse je odvisno od tega, kako funkcionirate že sedaj.
Vprašaj se tudi, a bi iste ideje, želje itd lahko uresničil če ustanoviš lastno podjetje, sp itd.

Še to. V podjetju mora bit 1 operativni šef, lastnikov, ki skupaj sprejemajo srednje in dolgoročne plane pa je lahko več.

Ideje, želje že zdaj se kar v večini upošteva, je tako da je en lastnik operativen vsak dan v podjetju, drugi je pa bolj kot ne samo podpisan in se mi zdi, da opravlja zelo majhen delež v podjetju - če sploh ga, torej bi lahko realno rekel, da je en direktor, ki operira s celotnim podjetjem.

Lastno podjetje ustanavljat je za moje pojme bistveno večji in težji izziv, glede na to da vseeno to podjetje nosi neko zgodovino, reference, stranke, bi v tem primeru od tega podjetja že tako rekoč imel vse na pladnju.

Tilen je izjavil:

Najprej se vprašaj, če imaš sploh dovolj denarja, da ne boš na koncu izpadel smeško. Samo za ideje ne boš dobil deleža.

Imaš podatke o poslovanju?

Kakšne podatke konkretno rabiš? Prometa je cca 400k na letni ravni, dobiček je prikazan minimalno, to je vse kar bi javno objavil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fado0 ()

HappyPills ::

Ok. Pač predlagaj jima, da bi poleg svoje časa znanja in izkušen rad vložil tudi preostali del sebe v posel tako delovno kot tudi denarno in da bi si želel postati solastnik, ker vidiš v tej koheziji veliko priložnost za vse. Potem pa bo pač treba se pogovarjat o tem, če sta sploh za, kakšen % bi ti odprodala in za koliko in če bi to spremenilo strukturo v podjetju, npr. ali bi s tem ti postal morda direktor ali pa bi npr dobil nek drug položaj z morda določeno avtonomijo odločanja. Vse je to treba potem izvest tudi pisno in pravno z družbeno pogodbo.
Še to, ker se prikazuje minimalno dobiček se ga verjetno tudi minimalno ali celo nič ne deli, tukaj je potem pomemben dogovor kaj in kako če je podjetje uspešno, kaj ti pripada in v kakšnem deležu. Enako je treba dorečt, kaj se zgodi ob morebitni krizi ali boste takrat kot lastniki vložili dodaten kapital ali ne. To je tako na pamet in precej na splošno.

Fado0 ::

Glede na to da nisem neke ekonomske stroke, je smiselno, da si še kakšne zadeve pred tem pogledam in preučim, da ne bom potem izpadel pred njima totalni neznalec, na kaj vse bi bilo dobro, da se pripravim preden pristopim s to idejo?

HappyPills ::

Ja najbolj pomembna stvar je določit vrednost podjetja.

Tilen ::

Če nimaš vsaj 50.000 EUR na strani, potem sploh ne razmišljaj o tem.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Fado0 ::

Tako na hitro je vrednost podjetja ocenjena na cca 200.000 €, torej bi se recimo da lahko zmenil za delež nekih 25% za 40.000€, čeprav najbolj smiselna bi bila dokapitalizacija, bi dejansko potem tudi denar ostal v firmi in bi se porabil za razvoj naprej. Vaše mnenje?

Invictus ::

Sam toliko...

Če boš postal solastnik brez vpogleda v finančne podatke, potem raje ne...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Truga ()

Smurf ::

Fado0 je izjavil:

Tako na hitro je vrednost podjetja ocenjena na cca 200.000 €, torej bi se recimo da lahko zmenil za delež nekih 25% za 40.000€, čeprav najbolj smiselna bi bila dokapitalizacija, bi dejansko potem tudi denar ostal v firmi in bi se porabil za razvoj naprej. Vaše mnenje?

Jaz ne bi vlagal v d.o.o z manjsinskim delezom, se posebej ce ne ustvarja dobicka (in se le ta izplacuje na letni ravni). Ker imajo vecinski lastniki prakticno absolutno moc in si potem odvisen od njih. Hkrati je zelo velika verjetnost, da tega deleza ne bos mogel nikoli prodati nazaj.

Machete ::

Jup, 200k fimra, ki dela da komaj pokrije vse stroške in plače..
Ne bi ravno rinil vanjo.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

TheBlueOne ::

Praviloma je logika obratna. Del podjetja prodajas, ce potrebujes kapital za nekaj. Tudi, ce si v podjetju kljucna oseba to se dalec ne pomeni, da si lahko solastnik, si samo odlicen delavec.

Lahko pa odpres svoje podjetje in se dogovoris za sodelovanje. Je verjetno bolj pametno za obe strani ampak bolj rizicno zate.

Jure14 ::

Če imaš ideje, potem predlagaj lastnikoma, da ti izplačata neko nagrado ali kaj podobnega, ob realizaciji teh idej.
Kot manjšinski lastnik ne boš imel čisto nič večjega vpliva.
Dobička pa pametno podjetje itak ne prikazuje.

Invictus ::

Jure14 je izjavil:


Dobička pa pametno podjetje itak ne prikazuje.

To delajo samo neumna mala podjetja.

Namreč dobiček ti poveča boniteto in s tem tudi lažje pridobivanje projektov.

Nihče ne dela rad s podjetjem, ki je non-stop okoli nule, saj to kaže na životarjenje.

Zaradi tega imajo slovenska podjetja problem pri pridobivanju projektov v tujini...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Truga ()

Smurf ::

Jure14 je izjavil:


Dobička pa pametno podjetje itak ne prikazuje.

To ni res. Ce imas podjetje, ki ni ravno miniaturno, z visoko dodano vrednostjo, ne bos sel delati miljonskih fiktivnih stroskov samo zato, da bos prikril dobicek, ki je obdavcen tistih 19%.

TheBlueOne ::

@Invictus, ampak kar pravi Jure skoraj sigurno drzi za podjetje o katerem je govora. Sicer pa vidis, da vseeno znajo kje dobiti kapital, ce ne drugace ga ponudijo zaposleni. :)

juroz ::

Pozabi.

"Never, never, never, never hand over a single share of anything you have acquired or created if you can help it. Nothing. Not one share. To no one. No matter what the reason--unless you genuinely have to." (emphasis added) - Felix Dennis

solatko ::

Fado0 - Če si nosilec znanja in idej v firmi, se spravi na svoje in jih potem kupi za vrednost, ki bo po tvojem odhodu.
Star pregovor pravi - v španoviji še pes crkne!
Delo krepa človeka

Fado0 ::

Trenutno sem se posvetoval samo s pravnim svetovalcem, ki mi je podal naslednje iztočnice:
- vrednost podjetja je previsoka, ker nima veliko lastnega kapilata (vse kar je so stranke in prihodki od njih), potrebno bi bilo investirat v obratna sredstva, da se ustvari dodatni prihodek
- prometa je cca 400.000 € / leto, dobicka je malo, ker ni investicij in amortizacije (veliko je stroskovdela in storitev) - naj nebi bilo slabo za te razmere..

To je recimo v grobem kar sem dobil od pravnika, seveda bi bil potrebn vpogled v celotne bilance, samo delovanje itd. ampak dokler ne pride vsaj lanska bilanca ven je itak bv neko analizo delat.

Tilen ::

V vsakem primeru je še najbolj pomembno vprašanje, če imaš vsaj 50.000 EUR ali bi pač rad denar za ideje, kot marsikdo na tem forumu.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Fado0 ::

Tilen je izjavil:

V vsakem primeru je še najbolj pomembno vprašanje, če imaš vsaj 50.000 EUR ali bi pač rad denar za ideje, kot marsikdo na tem forumu.

Če nebi imel sredstev nebi niti razmišljal o tem.
Želim samo pridobit čimveč mnenj in idej, da nakoncu res ne investiram v nekaj kar nima prihodnosti...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fado0 ()

Invictus ::

Definitivno nima smisla investirati v podjetje, kjer si zaposlen, in ki komaj životari...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Truga ()

Utk ::

10 zaposlenih in 400k prometa meni zgleda bolj slabo. Tudi če gre samo za storitve. Po drugi strani vseeno ne vem kater bedak bi 20 ali 25% dal za 40 jurjev. In zakaj bi. Tolk potegne ven vsako leto. Če mu ne garantiraš podvojitev prometa in (njegovega) profita, najbrž ni možnosti. Nihče ne razmišlja več kot leto vnaprej.

Drevesce ::

Jure14 je izjavil:

Če imaš ideje, potem predlagaj lastnikoma, da ti izplačata neko nagrado ali kaj podobnega, ob realizaciji teh idej.
Kot manjšinski lastnik ne boš imel čisto nič večjega vpliva.
Dobička pa pametno podjetje itak ne prikazuje.


What?

Meizu ::

Fado0 je izjavil:

Lastnika dejansko nekih prevzemnikov niti nimata, zato še tolko bolj razmišljam o tem. Seveda na dolgi rok bi želel prevzet 100% lasništva, če bi bilo to tudi mogoče. V štartu bi mi že veliko pomenilo, če bi dejansko lahko moje ideje / cilje uresničeval.


Jaz mislim, da ti to malo sanjas.

A ne bi tega kapitala raje vlozil v svojo firmo, s tem si ze defacto 100% lastnik?

Fado0 ::

Meizu je izjavil:

Fado0 je izjavil:

Lastnika dejansko nekih prevzemnikov niti nimata, zato še tolko bolj razmišljam o tem. Seveda na dolgi rok bi želel prevzet 100% lasništva, če bi bilo to tudi mogoče. V štartu bi mi že veliko pomenilo, če bi dejansko lahko moje ideje / cilje uresničeval.


Jaz mislim, da ti to malo sanjas.

A ne bi tega kapitala raje vlozil v svojo firmo, s tem si ze defacto 100% lastnik?

A ni bolj smiselno, da investiraš v neko podjetje ki že ima renome, stranke, dobre reference, vsaj recimo da neko stabilnost na trgu? Koliko časa rabi podjetje da zraste.... kar nekaj let bi rekel, ampak ok glede na vaša mnenja je veliko vprašanje če se bom sploh podajal v to, počakam še na bilanco in mnenje računovodja pa se potem odločim, če in kako.

solatko ::

Fado0 - Si sploh že preveril, če si deljenja lastništva sedanja lastnika želita?
Delo krepa človeka

Meizu ::

Fado0 je izjavil:

Meizu je izjavil:

Fado0 je izjavil:

Lastnika dejansko nekih prevzemnikov niti nimata, zato še tolko bolj razmišljam o tem. Seveda na dolgi rok bi želel prevzet 100% lasništva, če bi bilo to tudi mogoče. V štartu bi mi že veliko pomenilo, če bi dejansko lahko moje ideje / cilje uresničeval.


Jaz mislim, da ti to malo sanjas.

A ne bi tega kapitala raje vlozil v svojo firmo, s tem si ze defacto 100% lastnik?

A ni bolj smiselno, da investiraš v neko podjetje ki že ima renome, stranke, dobre reference, vsaj recimo da neko stabilnost na trgu? Koliko časa rabi podjetje da zraste.... kar nekaj let bi rekel, ampak ok glede na vaša mnenja je veliko vprašanje če se bom sploh podajal v to, počakam še na bilanco in mnenje računovodja pa se potem odločim, če in kako.


Ti zelis eventualno 100% lastnistvo. Ce imas to v glavi potem moras imet dobro razdelano kaj bos pocel in kaksen sistem bos uvajal da bo podjetje prosperiralo. S 50.000 evri zagonskega kapitala lahko zalavfas svojo firmo. Potem je pa od tebe odvisno. Ampak ce za svoje podjetje ne mores poskrbet kako lahko potem pricakujes da ti bosta dva lastnika prodala svoj delez podjetja razen ce na mizo ne vrzes prevec mamljivih denarcev. In ce ze bos - kaj bos potem? Za tak denar lahko pri nas ustanovis ultra podjetje.

Fado0 ::

solatko je izjavil:

Fado0 - Si sploh že preveril, če si deljenja lastništva sedanja lastnika želita?

Čakam zadnjo bilanco in nek konkreten računovodski pregled, da se sploh vidi dejansko stanje podjetja, če ta res komaj da preživi potem nima smisla, da karkoli vlagam v podjetje ampak grem v kakšno eventuelno drugo rešitev, kot je zagon lastnega podjetja.

solatko ::

V vsakem primeru je bolje, da greš v lastno firmo, kot, da čakaš, kaj bosta naredila dva pajaca s firmo v kateri si nosilec del in idej.
Delo krepa človeka

Smurf ::

No lahko se tudi govori za lepo placo, ali pa odstotek od prometa.

solatko ::

Smurf - ugotavlja, da je v firmi najpomembnejši člen, ki prinaša k dohodku največ in bi rad postal solastnik. Po mojem se močno precenjuje.
Delo krepa človeka

Invictus ::

Saj to se da hitro ugotoviti, samo pogledaš kdo od zaposlenih prinese firmi največ denarja.

Potem pa gledaš, a tiste "težke" stvari res prinašajo več denarja od ostalih.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: bfranklin ()

tony1 ::

Opozorili so te na že več smiselnih pasti, opozoril bi še na:
-slovensko mentaliteto, kjer "tistega kar je moje ne dam, pa če crknem" in pogosto z lastništvom podjetja ni nič drugače
-kot manjšinjski lastnik ne boš imel nobenega pravega vpliva na upravljanje firme
-če misliš, da prispevaš več kot ostali zaposleni, je veliko drugih načinov, da te firma ustrezno kompenzira, to da postaneš solastnik je hitro eden izmed slabših
-vsekakor se moraš izogniti scenariju, kjer bi bilo solastništvo firme z nič prikazanega dobička tretirano kot nagrada samo po sebi za tvoje ekstra delo
-in še: če si za firmo nepogrešljiv, preprosto zateži za povišico in udeležbo pri dobičku; za nič od tega ti ni treba biti še solastnik zraven...

solatko ::

tony1 - Kot jaz zastopim bi OP rad sodeloval pri razvoju firme, dvomim pa, da bi mu to kljub solastništvu uspelo, zato mu predlagam, da gre na svoje.
Delo krepa človeka

Matevz96 ::

Greš na svoje in s sabo odpelješ ključne sodelavce? Če si res tako dober ti bodo stranke sledile (seveda jim odhod potiho omeniš že preden se bo zgodil in potipaš teren).
#hooldthedoor


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izvorna koda kot stvarni vložek pri ustanovitvi d.o.o.

Oddelek: Loža
173653 (2676) Vice
»

Toliko govora o Pipistrelu in boskarol ?

Oddelek: Loža
439083 (5970) ZLOky
»

Kordež (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
18036855 (26703) arnecan1
»

Kako vrednotimo podjetje?

Oddelek: Loža
141961 (1541) alexa-lol
»

Yahoojeva ukinitev dela od doma nujna (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
5517805 (14056) driver_x

Več podobnih tem