» »

Imamo že tretjega človeka, ki so ga ozdravili HIV-a?

Imamo že tretjega človeka, ki so ga ozdravili HIV-a?

Slo-Tech - Po berlinskem in londonskem pacientu imamo zelo verjetno še düsseldorfskega. Na konferenci o retrovirusih in oportunističnih infekcijah v Seattlu so predstavili medicinski primer bolnika iz Düsseldorfa, ki je bil okužen s HIV in tudi tri mesece po prenehanju jemanja zdravil nima zaznavnih koncentracij virusa v telesu. Tudi tretji bolnik je bil ozdravljen na enak način, in sicer s presaditvijo kostnega mozga od darovalca, ki ima posebno mutacijo, zaradi katere večina sevov HIV-a ne more napasti njegovih belih krvničk.

Več kot tri mesece po koncu tretmaja s protivirusnimi zdravili omenjeni posameznik v vzorcu tkiva iz črevesja in limfnih vozlov ni imel zaznavnih količina virusa. To je sicer še nekoliko zgodaj, a kot kaže, je terapija tudi v tem primeru delovala. To bomo z gotovostjo vedeli šele čez kakšno leto, saj po prekinitvi jemanja protivirusnih zdravil in presaditvi kostnega mozga titer virusa ponovno poraste čez 3-12 mesecev, če ne gre za mutiran kostni mozeg. Oba zadnja bolnika sta bila del projekta ICISTEM, ki raziskuje možnost ozdravitve HIV-a s presaditvijo matičnih celic.

Morda se v prihodnosti obetajo še kakšne podobne ozdravitve. V programi ICISTEM je 39 bolnikov, ki so imeli presajen kostni mozeg, a še jemljejo protivirusna zdravila. Ko in če jih bodo nehali, bomo lahko ugotavljali, ali je še kdo resnično ozdravljen.

Kljub vsemu napredku je dandanes še vedno edini način, da preverimo, ali je virus resnično zapustil telo, prekinitev zdravljenja. V ostalih primerih so titri premajhni, da bi jih zanesljivo zaznali. Zaradi tega številni bolniki vztrajajo s protivirusnimi zdravili, saj je prekinitev zdravljenja tvegana. Tudi v projektu po presaditvi terapijo s protivirusnimi zdravili prekinejo le, če se bolniki s tem strinjajo in podpišejo informirano soglasje, da so poučeni o vseh tveganjih.

HIV-a še dolgo ne bomo zdravili s presaditvijo kostnega mozga. Zato tudi zadnje ozdravitve ne pomeni, da je virus splošno ozdravljiv. Tudi steklino so pri nekaj posameznikih že pozdravili, a bolezen še vedno velja za neozdravljivo, kjer je cepljenje edina rešitev. Zaradi velikih tveganj HIV-a pri sicer zdravih ljudeh ne bomo zdravili, bodo pa zadnje novice pomagale pri iskanju boljših zdravil, kjer veliko pričakujemo od genetske tehnologije.

10 komentarjev

dejanslo ::

Ni za HIV, je pa za rak, ko smo že pri tem. Sem zadnjič poslušal predavanje sedaj že ex-predsednice onkološkega imaginga ESR, ki je napovedala kar optimistično bližnjo prihodnost. Sicer v tej ne bomo raka ozdravili vseh povprek, projekcija pa pravi, da bo okoli 2035 rak pri 9 od 10 obolelih dobro obvladovan in bo veljal za kronično bolezen kot mnoge drugih.
There`s More Than One Way To Do It

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: BigWhale ()

Yohan del Sud ::

Pred časom sem nekje bral, da je SLO tudi pri vrhu držav, kjer je življenje po diagnozi raka najdaljše. Mogoče zato tudi več raka na populacijo. Samo mojih 5c.
www.strancar.com

Zgodovina sprememb…

perci ::

Steklino so pozdravili? Od kdaj pa to?

gendale2018 ::

veliko rakov je že zelo dobro ozdravljivih oziroma vsaj obvljadljivh

če dobiš raka na testisih je skoraj 100% verjetnost da boš preživel brez hujših posledic, tudi če se je že razširil že po celem telesu

recimo če dobiš glioblastoma multiforme si pa preprosto povedano najebal
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

LeQuack ::

Yohan del Sud je izjavil:

Pred časom sem nekje bral, da je SLO tudi pri vrhu držav, kjer je življenje po diagnozi raka najdaljše. Mogoče zato tudi več raka na populacijo. Samo mojih 5c.


Jaz sem bral ravno obratno, da imamo največjo umrljivost za rakom.
Quack !

jest10 ::

perci je izjavil:

Steklino so pozdravili? Od kdaj pa to?

So jo v nekaj primerih

perci ::

Kokr jst vem, obstaja nek Milwaukee protocol zdravljenja po katerem je ena oseba preživela (ne vemo, če res zaradi zdravljenja), 20+ ljudi je pa umrlo. Potem so ta protokol končno opustili. Za drugo pa ne vem.

Yohan del Sud ::

LeQuack je izjavil:

Yohan del Sud je izjavil:

Pred časom sem nekje bral, da je SLO tudi pri vrhu držav, kjer je življenje po diagnozi raka najdaljše. Mogoče zato tudi več raka na populacijo. Samo mojih 5c.


Jaz sem bral ravno obratno, da imamo največjo umrljivost za rakom.


To ni nujno obratno. Če več ljudi zboli za rakom jih načeloma tudi umre več za rakom. To je res. Velja za večino bolezni. Ampak, če vmes (relativno uspešno) podaljšuješ življenjsko dobo obolelim za rakom, pomeni tudi, da ima še več rakavih na dano populacijo. Sem zihr da tudi alchajmer relativno ni bil tak strašen problem 100 let nazaj. Podobno je tudi s HIV. Sem siguren, da obolelih ni manj, kvečnjemu več. Samo umirajo kasneje in zadeva ni več toliko kritična.
www.strancar.com

Zgodovina sprememb…

jest10 ::

perci je izjavil:

Kokr jst vem, obstaja nek Milwaukee protocol zdravljenja po katerem je ena oseba preživela.


Kokr jaz vem je bilo več oseb.
Je pa nizka uspešnost ja.

gendale2018 ::

perci je izjavil:

Kokr jst vem, obstaja nek Milwaukee protocol zdravljenja po katerem je ena oseba preživela (ne vemo, če res zaradi zdravljenja), 20+ ljudi je pa umrlo. Potem so ta protokol končno opustili. Za drugo pa ne vem.

afaik ne ena ampak enih par

so pa vsi imeli srečo, da je bil ugriz daleč od možganov, da je bil bolj levi virus in da so bili bolj mladi

zdej ne vem kaj ti misliš z ozdravljena? prenašalka ni več, imuna na nove okužbe je tudi, ima pa določene nevrološke deficite, ki so se sicer izboljšali, ampak ne 100%

mislim jst če bi bil lečeči zdravnik nekoga v podobni situaciji bi ga uporabil... če ga ne je ta človek mrtev, če ga in ne dela bi je mrtev, če ga in dela preživi se pravi najboljšo možnost ima če ga uporabim

trpi pa v nobenem primeru ne ker je itak v umetni komi

LeQuack je izjavil:

Yohan del Sud je izjavil:

Pred časom sem nekje bral, da je SLO tudi pri vrhu držav, kjer je življenje po diagnozi raka najdaljše. Mogoče zato tudi več raka na populacijo. Samo mojih 5c.


Jaz sem bral ravno obratno, da imamo največjo umrljivost za rakom.

pri takih primerih bi bilo lepo napisat vrsto raka

ker rak ni 1 bolezen ampak en kup bolezni, ki imajo skupno to da pride do nenadzorovanega množenja celic ki prodrejo v sosednje tkivi in ponavadi ustvarijo lokalne (v bližni okolici) in distalne metastaze

zato tudi nikoli ne bo enega zdravila za rak, ampak zdravilo za ta rak pa za tisti rak...
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Otrok iz Mississippija spet pozitiven na HIV (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
12534468 (5570) ||_^_||
»

Druga ozdravitev HIV-a v zgodovini

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
1013817 (12072) SonjaP
»

Še dve verjetni ozdravitvi HIV-a (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
6117351 (12826) CaqKa
»

Kaj pomeni zadnja ozdravitev HIV-a

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
258015 (5865) enadvatri

Več podobnih tem