» »

Ali se sevanje mobilnega telefona širi po žičnih slušalkah?

Ali se sevanje mobilnega telefona širi po žičnih slušalkah?

PreviousUser ::

Rad poslušam streame radijskih postaj preko mobitela z žičnimi slušalkami. Vedno me je zanimalo, ali se sevanje mobilnega telefona, ki je prisotno ob streamingu širi po žicah slušalk proti glavi.. Vemo, da žične slušalke odlično prevajajo EMF, saj se uporabljajo tudi kot antena za FM radio. Na internetu o tem nisem našel nič pametnega, mogoče kdo tukaj ve kaj več o tem?

Gagatronix ::

Na internetu nisi na to temo nasel nic pametnega ker je nakladanje o "sevanju" GSM aparatov na nivoju anti-vaxxerjev in flat-eartherjev.

"NaN" ::

Žične slušalke najbolj sevajo v območju od 20Hz do 20000Hz. Naša ušesa pa so najbolj občutljiva ravno na to sevanje, se pravi v območju od 20Hz do 20000Hz.
Koliko je to škodljivo, pa je odvisno od jakosti in pa vsebine, ki se pretaka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: "NaN" ()

Daliborg ::

jaz bi iz glave rekel da NE. Ker modula(radio vs GSM) uporabljata svojo anteno in delujeta na različnih frekvencah. FM Radio od 88Mhz-108Mhz, GSM pa 800Mhz/900Mhz/1200Mhz....
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

IkeaAi ::

Odvisno od paketa, ki ga imaš pri operaterju. >:D

PreviousUser ::

Daliborg je izjavil:

jaz bi iz glave rekel da NE. Ker modula(radio vs GSM) uporabljata svojo anteno in delujeta na različnih frekvencah. FM Radio od 88Mhz-108Mhz, GSM pa 800Mhz/900Mhz/1200Mhz....


Ampak streama se preko internetne povezave, kar pomeni, da mobitel ves čas streama prejema podatke.

Poldi112 ::

>Vedno me je zanimalo, ali se sevanje mobilnega telefona, ki je prisotno ob streamingu širi po žicah slušalk proti glavi.

Ne. Če hočeš, da antena oddaja, ji moraš dati napajanje, po kablu slušalk pa pošiljaš zgolj napajanje slušalkam, ki sicer nežno seva, a povsem zanemarljivo v primerjavi s telefonovo komunikacijo.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

PreviousUser ::

Poldi112 je izjavil:

>Vedno me je zanimalo, ali se sevanje mobilnega telefona, ki je prisotno ob streamingu širi po žicah slušalk proti glavi.

Ne. Če hočeš, da antena oddaja, ji moraš dati napajanje, po kablu slušalk pa pošiljaš zgolj napajanje slušalkam, ki sicer nežno seva, a povsem zanemarljivo v primerjavi s telefonovo komunikacijo.


Sem mislil bolj v smislu, da kabel slušalk, ki je vključen v mobitel, prevaja sevanje, ki ga oddaja mobitel, ko sprejema/oddaja podatke.

Invictus ::

Seveda ga prevaja, ampak vrednosti so zanemarčjive...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

neverlucky ::

Definitivno seva. Sam sem v mladosti preveckrat hodil naokoli s slusalkami v usesih in muziko naglas in se mi danes pozna, da sem malo "retardiran". Nazalost je telefon nujno zlo in ga ne morem kar odstraniti, a ce bi bila to realna opcija bi to takoj tudi storil.
Da ne govorim kaksne scene so bile, ko je cimer zelel v sobo prinesti mikrovalno pecico ...

Gagatronix ::

Ti si malo zblojen kvecjemu zaradi preglasne glasbe.

jype ::

https://arxiv.org/pdf/1802.05551.pdf

https://biology.stackexchange.com/quest...

Pri 16kW oddajniku bi najbolj občutljiv del človeške kože v 50% primerov lahko zaznal silo sevalnega pritiska, če bi bila anterna usmerjena, ker ni, je sevanje v različne strani praktično simetrično in se torej izniči.

PreviousUser je izjavil:

ali se sevanje mobilnega telefona, ki je prisotno ob streamingu širi po žicah slušalk proti glavi..
Ker očitno ne veš, kaj sevanje (elektromagnetno valovanje) je, ne skrbi: Če bo nevarno, bo itak na napravi nalepka:

Gagatronix ::

Nekateri tu vztrajno mesajo elektromagnetni spekter in ionizirajoce sevanje. Posledica facebook raziskovanja, I guess.

neverlucky ::

Gagatronix je izjavil:

Nekateri tu vztrajno mesajo elektromagnetni spekter in ionizirajoce sevanje. Posledica facebook raziskovanja, I guess.


Sem clan privat skupine, kjer je notri dokaz o sevanju mobilnih telefonov in izredno skodljivih ucinkih. Vi pa kar tiscite telefone k svoji glavi ali pa mednozju, pa vas bomo videli kdo bo bolj zdrav cez 10 let.

neverlucky ::

Gagatronix je izjavil:

Nekateri tu vztrajno mesajo elektromagnetni spekter in ionizirajoce sevanje. Posledica facebook raziskovanja, I guess.


Sem clan privat skupine, kjer je notri dokaz o sevanju mobilnih telefonov in izredno skodljivih ucinkih. Vi pa kar tiscite telefone k svoji glavi ali pa mednozju, pa vas bomo videli kdo bo bolj zdrav cez 10 let.

Gagatronix ::

Aha, napram mnozicam znanstvenih raziskav, ki dokazujejo nasprotno. Lepo slisati, gospod anti-vaxxer.

jype ::

Ionizirajoče sevanje so praviloma elektroni, alfa delci, ali pa fotoni (z dovolj energije, da jim rečemo vsaj UV).

Da bi telefoni lahko ionizirajoče sevali, bi potrebovali... Tole tehnologijo: Gamma-ray laser @ Wikipedia

neverlucky ::

Gagatronix je izjavil:

Aha, napram mnozicam znanstvenih raziskav, ki dokazujejo nasprotno. Lepo slisati, gospod anti-vaxxer.


No antivaxxerji so idioti. Flatearth tudi, to pa se ne pomeni, da je tudi vse ostalo neumno.

Gagatronix ::

Tudi jaz lahko odprem privat skupino na fb-ju, v kateri lahko zapisem marsikaj, pa to se ne pomeni, da gre za znanstveno dokazano dejstvo.

neverlucky ::

Ampak je ocitno nekaj na temu, ce tudi na tem forumu ne moremo najti soglasnega odziva, da je to idiotizem??

Ahim ::

neverlucky je izjavil:

Ampak je ocitno nekaj na temu, ce tudi na tem forumu ne moremo najti soglasnega odziva, da je to idiotizem??

Saj smo soglasni 8-O

K0l1br1 ::

Ko elektromagnetno valovanje telefona naleti na žico od slušalk, bi moral praviloma po njej steči tok. Da bi imel kakšen vpliv, bi se posledično poznalo na zvoku, ki prihaja iz slušalk. Če se ne, potem je ultra velik oziroma, kot pravi neverlucky, zanemarljiv, ničen, nada, nemerljiv.

facepalm ::

neverlucky je izjavil:

Ampak je ocitno nekaj na temu, ce tudi na tem forumu ne moremo najti soglasnega odziva, da je to idiotizem??

Bi prosim se nam razlozil, kako sevanje telefona skoduje nasemu zdravju, da se ostali spregledamo "kaj je na temu"?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: facepalm ()

neverlucky ::

Da se razjasnim. Seveda ne mislim, da karkoli seva ali skodi. A ker je OP objavil tako neumno vprasanje, se mi je edini primeren odziv zdel da sodelujem v njegovem blodenju.

PreviousUser ::

neverlucky je izjavil:

Da se razjasnim. Seveda ne mislim, da karkoli seva ali skodi. A ker je OP objavil tako neumno vprasanje, se mi je edini primeren odziv zdel da sodelujem v njegovem blodenju.


Debata se je sprevrgla v (ne)škodljivost EMF, kar pa sploh ni bilo moje vprašanje. Vprašal sem zgolj, ali se EMF prenaša po žici.

Furbo ::

Bojim se, da ti je tvoje poslušanje preko mobitela že povzročilo nepopravljivo škodo na možganih.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

c3p0 ::

V slušalkah se gotovo inducira določena napetost in s tem steče šibek tok, a IMO zanemarljive vrednosti.

neverlucky ::

Furbo je izjavil:

Bojim se, da ti je tvoje poslušanje preko mobitela že povzročilo nepopravljivo škodo na možganih.


:(:(

K0l1br1 ::

Aja, pozabil sem - seveda se prenaša po žici, nato pa elektromagnetno polje v slušalkah, ki so v uhu, preko membrane ustvarja zvok. Direkt v glavi. Seveda pa so kao problem žice. Kot v Starwars. Niso problem alieni itd., problem so zvoki v vesolju.

PreviousUser ::

Furbo je izjavil:

Bojim se, da ti je tvoje poslušanje preko mobitela že povzročilo nepopravljivo škodo na možganih.


Še enkrat ponavljam, da ni bil namen debate razprava o (ne)škodljivosti EMF, ampak samo ali žica prevaja EMF ali ne.

K0l1br1 ::

PreviousUser je izjavil:

Furbo je izjavil:

Bojim se, da ti je tvoje poslušanje preko mobitela že povzročilo nepopravljivo škodo na možganih.


Še enkrat ponavljam, da ni bil namen debate razprava o (ne)škodljivosti EMF, ampak samo ali žica prevaja EMF ali ne.

Žica prevaja električni tok. Nikoli ni prevajala nobene druge stvari. Če se gremo fiziko. Sicer v resnici ne vem, vendar bodo edino tako znalci povedali, če še kaj prevaja. Pogoj je, da gre za kovino.

jype ::

PreviousUser je izjavil:

Debata se je sprevrgla v (ne)škodljivost EMF, kar pa sploh ni bilo moje vprašanje. Vprašal sem zgolj, ali se EMF prenaša po žici.
Elektromagnetno polje? To je nekaj tretjega. Če te te reči zanimajo, povej, lahko razložimo odnose med temi polji, električnim tokom, ter elektromagnetnim valovanjem.

PreviousUser ::

K0l1br1 je izjavil:

PreviousUser je izjavil:

Furbo je izjavil:

Bojim se, da ti je tvoje poslušanje preko mobitela že povzročilo nepopravljivo škodo na možganih.


Še enkrat ponavljam, da ni bil namen debate razprava o (ne)škodljivosti EMF, ampak samo ali žica prevaja EMF ali ne.

Žica prevaja električni tok. Nikoli ni prevajala nobene druge stvari. Če se gremo fiziko. Sicer v resnici ne vem, vendar bodo edino tako znalci povedali, če še kaj prevaja. Pogoj je, da gre za kovino.


Recimo slušalke delujejo kot antena za FM radio pri MP3 playerjih, potem nekaj sprejema iz okolja očitno ima in verjetno so v žici kovine.

LeQuack ::

Gagatronix je izjavil:

Na internetu nisi na to temo nasel nic pametnega ker je nakladanje o "sevanju" GSM aparatov na nivoju anti-vaxxerjev in flat-eartherjev.


Še dobro da smo ljudje dosegli tak nivo znanja, da lahko preiskujemo spremembe na genskem in atomske nivoju v še živečih ljudeh. O wait, smo še stoletje stran od česa takega.
Quack !

K0l1br1 ::

PreviousUser je izjavil:

Recimo slušalke delujejo kot antena za FM radio pri MP3 playerjih, potem nekaj sprejema iz okolja očitno ima in verjetno so v žici kovine.
Slušalke so nek generičen pojem, ki ga fizika ne pozna. Če deluje žica kot antena, potem elektromagnetno polje povzroči, da v njih steče električni tok, kar ti zazna "radio" v telefonu.

BTW ne razumem točno, zakaj te moti namišljeno elektromagnetno polje, ki bi nastalo v žici do slušalk, ne moti te pa elektromagnetno polje, ki ti ga ustvarja telefon in je za magnitudo večje, tudi če se kaj ustvari v žici.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: K0l1br1 ()

perci ::

Ni nikjer rekel, da ga karkoli moti, zgolj postavil je vprašanje.

jype ::

PreviousUser je izjavil:

Recimo slušalke delujejo kot antena za FM radio pri MP3 playerjih, potem nekaj sprejema iz okolja očitno ima in verjetno so v žici kovine.
Ja, če imaš osciloskop (in izključiš zvok) lahko radio "vidiš" na zaslonu (ker je zvok, čeprav gre za milivolte, bistveno močnejši signal), če ga nastaviš na pravo frekvenco in potem vidiš frekvenčno modulacijo. Ko vključiš zvok, ta signal "jaha" veliko večji signal, ki je dejansko napajanje slušalk, da od sebe dajejo zvok - in ga je s frekvenčnim razdelilnikom precej enostavno ločiti.

PreviousUser ::

jype je izjavil:

PreviousUser je izjavil:

Recimo slušalke delujejo kot antena za FM radio pri MP3 playerjih, potem nekaj sprejema iz okolja očitno ima in verjetno so v žici kovine.
Ja, če imaš osciloskop (in izključiš zvok) lahko radio "vidiš" na zaslonu (ker je zvok, čeprav gre za milivolte, bistveno močnejši signal), če ga nastaviš na pravo frekvenco in potem vidiš frekvenčno modulacijo. Ko vključiš zvok, ta signal "jaha" veliko večji signal, ki je dejansko napajanje slušalk, da od sebe dajejo zvok - in ga je s frekvenčnim razdelilnikom precej enostavno ločiti.


Zanimivo! :) Ti se pa kar spoznaš na te zadeve, a?

starfotr ::

V EMC svetu poznajo sevalne in konduktivne motnje ter imunost.

Tole je idelen primer. Sevalne motnje povzroča telefon, preko kabla se lahko prenašajo konduktivne motnje, vendar morajo biti naprave imune na sevalne in konduktivne motnje.

Tako, da vprašanje je vsekakor dobro. Ker imam to možnost in merilno ooremo, se bom malo poigral s tem ob priliki.

BlaY0 ::

neverlucky je izjavil:


Sem clan privat skupine, kjer je notri dokaz o sevanju mobilnih telefonov in izredno skodljivih ucinkih...

Hja, na tem mestu bi ti potem mogoče svetoval, da se ne briješ z električnim brivnikom, ker ti zna glava zateči do nerazpoznavnosti...

Stari maček ::

Teoretično lahko vsako EM polje v žici inducira napetost. Kakšna bo ta, seveda zavisi od moči polja in frekvence. Ti pa zagotavljam, da je magnetno polje, ki ga ustvarijo slušalke (in to v sluhovodu) za nekaj velikostnih razredov večje od te.

Dpool ::

Kako pa je pri brezicnih slusalkah? Ali pa celo pametnih urah? Ali so tam kaksne nevarnosti, ker jih res imamo tik na telesu in komunicirajo s frekvencami kot je BT ipd?
Pac vem, da je to na internetu precej opevajoca tematika, zaenkrat se sklicujejo da nimajo podatkov za dolgotrajno izpostavo tem frekvencam. Ceprav pametni mobiteli so ze na trgu 10 let (?) bluetooth telefoni pa kaksnih 20? Tako da neki podatki bi ze morali obstajati, ce res skoduje.

TheBlueOne ::

Zal gre sevanje tudi po zicas. Siri se tudi po rekah, cestah itn. Ce zivis kjerkoli v omrezju bos imel nizjo pricakovano starost kot generacije za tabo.

Ce hoces biti bolj zdrav, moras bezati pred sevanjem. Ce dnevno teces 30min (lahkotno) te sevanje dosti tezje lovi, pricakovana zivljenjska doba pa se ti podaljsa.

Mimogrede gre sevanje tudi po sladkarijah in masti, zato se le tega pravtko poskusi izogibati. Omega mascobe so za sevanje izolator.

No to so preverjeno delujoce metode izogibanja sevanja za zdravje.

Dodam se samo, da sevanju ne gre bezati z motoriziranimi napravami. Ce ni znojenja ni efekta.

          ::

c3p0 je izjavil:

V slušalkah se gotovo inducira določena napetost in s tem steče šibek tok, a IMO zanemarljive vrednosti.


Do navitja v slušalki vodita dva vodnika. Ker sta oba vodnika tesno skupaj, se v obeh inducira enaka napetost, ki zato skozi navitje ne požene nobenega toka.

Ahim ::

Dpool je izjavil:

Kako pa je pri brezicnih slusalkah? Ali pa celo pametnih urah? Ali so tam kaksne nevarnosti, ker jih res imamo tik na telesu in komunicirajo s frekvencami kot je BT ipd?
Pac vem, da je to na internetu precej opevajoca tematika, zaenkrat se sklicujejo da nimajo podatkov za dolgotrajno izpostavo tem frekvencam. Ceprav pametni mobiteli so ze na trgu 10 let (?) bluetooth telefoni pa kaksnih 20? Tako da neki podatki bi ze morali obstajati, ce res skoduje.

Seveda podatki obstajajo - efekta je toliko, kot ce ti pihas v himalajsko gorovje, da bi se le-to premaknilo. Na leto se mogoce malo premakne, a ne zaradi tvojega pihanja.

TheBlueOne ::

Dpool je izjavil:

Kako pa je pri brezicnih slusalkah? Ali pa celo pametnih urah? Ali so tam kaksne nevarnosti, ker jih res imamo tik na telesu in komunicirajo s frekvencami kot je BT ipd?
Pac vem, da je to na internetu precej opevajoca tematika, zaenkrat se sklicujejo da nimajo podatkov za dolgotrajno izpostavo tem frekvencam. Ceprav pametni mobiteli so ze na trgu 10 let (?) bluetooth telefoni pa kaksnih 20? Tako da neki podatki bi ze morali obstajati, ce res skoduje.


Nekateri delujejo blagodejno na telo, ker zivljenjska doba se je ravno tam, kjer je razvitosti najvec in s tem najvec teh naprav znatno podaljsala in se podaljsuje, kakor tudi raste popularnost teh naprav.

Priblizno tako dobri bodo "dokazi", ki jih bos nasel.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bi živeli pod daljnovodom? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
18335967 (12244) Invictus
»

Pri ljubljanskem brezžičnem omrežju se zatika (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8119723 (14572) Malajlo
»

Sevanje mobitelov (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8211709 (10743) jype
»

sevanje vtičnic (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7617982 (13912) RejZoR
»

Sevanje gsm oddajnikov (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7515318 (13844) Luka Percic

Več podobnih tem