» »

Raspberry Pi + Home Assistant

Raspberry Pi + Home Assistant

«
1
2 3
...
5

cupax ::

Pozdravljeni.

Rad bi postavil pameten dom, ki temelji na Raspberry PI in programju Home Assistant.
Trenutno imam doma več senzorjev in stikal od Sonoff (RF + Wifi), Intertechno (RF) in Xiaomi (ZigBee), katere bi rad združil.
Hkrati bi rad omogočil delovanje tudi preko Google Home (vokalno).

A ima kdo izkušnje s tem?
Glede na to, da Xiaomi deluje preko ZigBee, a rabim za Raspberry kak dodaten modul in katerega?

OvCa77 ::

cupax je izjavil:

Pozdravljeni.

Rad bi postavil pameten dom, ki temelji na Raspberry PI in programju Home Assistant.
Trenutno imam doma več senzorjev in stikal od Sonoff (RF + Wifi), Intertechno (RF) in Xiaomi (ZigBee), katere bi rad združil.
Hkrati bi rad omogočil delovanje tudi preko Google Home (vokalno).

A ima kdo izkušnje s tem?
Glede na to, da Xiaomi deluje preko ZigBee, a rabim za Raspberry kak dodaten modul in katerega?

Že uporabljam, lahko uporabiš tudi cenejši Orange PI z H3 procesorjem. Za zigbee lahko uporabiš zigbee2mqtt modul, ki dela kar prek USB, Sonoff pa preflešaj na OpenMQTTgateway. Kakšno frekvenco pa uporabljajo Intertehno (stikala??)?
Laptop: Probook 440 G3 | i5-6200U | 12GB DDR3L | SSD Plus 240GB
Desktop: Ryzen 1600X | Gigabyte AX370 K3 | 8GB DDR4 | MX100 256GB

cupax ::

Intertechno ima navaden 433 RF.

Ker sem nov v svetu Raspberry imam par vprašanj:
- A je zigbee2mqtt softver ali hardver? Če je če softver, kateri hardver rabiš zanj?

- Imam Sonoff RF Bridge. A tega naj nadgradim z OpenMQTT?

- Kaj pa Sonoff stikala (Basic), a jih je treba nadgradit ali je original firmware ok? Neki sem bral o "Tasmota" pa ne vem za kaj natančno se gre...

OvCa77 ::

cupax je izjavil:

Intertechno ima navaden 433 RF.

Ker sem nov v svetu Raspberry imam par vprašanj:
- A je zigbee2mqtt softver ali hardver? Če je če softver, kateri hardver rabiš zanj?

- Imam Sonoff RF Bridge. A tega naj nadgradim z OpenMQTT?

- Kaj pa Sonoff stikala (Basic), a jih je treba nadgradit ali je original firmware ok? Neki sem bral o "Tasmota" pa ne vem za kaj natančno se gre...

V glavnem lahko upravljaš ta intertehno stikala z Sonoff RF Bridgeom, toplo priporočam, da nadgradiš z OpenMQTTGateway, ker da preko MQTT čiste podatke oz. jih čiste sprejme. Na sonoff stikala nalagam jaz esphomeyaml. So pred kratkim predstavili integracijo z Home assistantom, tako da je res super. Sedaj se imenuje ESPhome, če boš kaj raziskoval. Za zigbee2mqtt rabiš CC2531 USB ključek in Arduino za programiranje.
Laptop: Probook 440 G3 | i5-6200U | 12GB DDR3L | SSD Plus 240GB
Desktop: Ryzen 1600X | Gigabyte AX370 K3 | 8GB DDR4 | MX100 256GB

poweroff ::

OvCa77 je izjavil:

Že uporabljam, lahko uporabiš tudi cenejši Orange PI z H3 procesorjem.

Z OrangePi imam rahlo mešane rezultate (uporabljal sem jih za druge stvari). Eni so delali super, eni pa ne in ne. RPi po drugi strani je delal vsak.

Tasmoto je treba flasnit na Sonoff. OTA menda po novem ne dela (meni tudi ni šlo), najbolj enostavno je s programatorjem.
sudo poweroff

cupax ::

Aha, zanimivo, bo očitno tole postal nov hobi.

Kateri hardver in softver pa je potrebno imeti za flashanje Sonoffa?

A za flashanje CC2531 USB ključka rabim vse tole:
https://koenkk.github.io/zigbee2mqtt/ge...

Kaj pa če nabavim tole namesto CC2531 ključka?
https://shop.dresden-elektronik.de/rasp...

BogyX ::

Flashan CC2531 ti lahko jaz prodam - sem pred 14 dnevi naročil in ko pridejo bo en viška - mam pa opremo za flashanje doma in en že lepo deluje.

Ko te Home assistant potegne bo kar nekaj neprespanih noči - dela načeloma vse kar si zamisliš, samo čas rabiš da vse skonfiguriraš.

poweroff ::

Jaz sem nabavil tegale (za flashanje Sonoffa): https://www.aliexpress.com/item/Free-Sh...

Uporabil sem Arduino IDE.

Pri teh programatorjih je problem (to so me opozorili), da nekateri dajo premalo toka ven. Tile ESP čipi pa rabijo dovolj toka. Tako, da če vzameš takega, ki da premalo toka ven, moraš še 3.3V napajanje urediti.

Pa še tole - tale programator daje ven 5V ali 3.3V. To določiš s tistim jumperjem. Pri meni je bil nastavljen na 5V. Valjda ni nikjer nobene dokumentacije... 8-) Tako da ko boš nastavil, pomeri z instrumentom.

Mogoče bom spisal en vodič kako poflashat, če bo čas.

Če si pa iz Ljubljane, se pa lahko enkrat zmeniva za pivo, pa ti to naredim.
sudo poweroff

Cru32 ::

Meni je uspelo flashanja sonoffa (z tasmota) direktno z vezavo na raspberry pi, preko kablov, brez dodatnega modula. Uporabljam pa openHAB, potem pa preko mqtt-ja uporavljam s sonoffom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cru32 ()

cupax ::

Pa še nekaj:

Kako pa deluje Home Assistant na daljavo, na smartphone? A ima kako aplikacijo za Android?

Namreč sedaj preko kitajskih cloudov lahko enostavno preklapljam stikala tudi ko nisem doma oz. me opozarjajo senzorji, če npr. nekdo pozvoni na vratih oz. če je kje poplava.

Cru32 ::

Imaš android clienta za HA, vendar je tako tako. Oddaljen dostop se verjetno da vzpostavit preko routerja, da odpreš tisti port, kjer pač teče HA. Govorim na pamet, za openHab lahko narediš tako, lahko pa uporabiš openHABCloud, ki ti omogoča varno upravljanje preko njihove oblačne storitve.
Preveri ZS.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cru32 ()

BogyX ::

Oddaljen dostop si urediš preko duckdns.

poweroff ::

Jaz te zadeve rešujem tako, da imam lasten VPN in je potem RPi dosegljiv potem preko VPN. S tem je rešen tudi problem varnosti.
sudo poweroff

cupax ::

Kako pa Home Assistant deluje z Google Home, vokalno? A preko IFTTT?
Sedaj mi Sonoff in MagicHome delujeta direktno BP, Xiaomi pa ga ne podpira.

Invictus ::

"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

roki11 ::

Mogoče kar tule vprašam...da ne odpiram nove teme.

Imamo kdo kaj izkušenj z Home Assistantom, konkretno z vremenskimi podatki in napovedmi od ARSO (Meteo.si)? HS ima cel kup možnih integracij, domači senzorji delajo top, temperatura, vlaga, tlak, pm delci tudi, vremenske napovedi pa ne znam...

hvala že vnaprej za kakšne izkušnje...
lp

DeeJay ::

Jest mam integrirano samo radarsko sliko padavin

to mam v configu za
camera:

- platform: generic
  name: 'Rain Radar'
  still_image_url: 'http://meteo.arso.gov.si/uploads/probase/www/observ/radar/si0-rm-anim.gif'
  verify_ssl: false


pol mam pa v HA dodan kot:
aspect_ratio: 0%
camera_image: camera.rain_radar
entity: camera.rain_radar
hold_action:
  action: more-info
image: camera.rain_radar
show_name: false
show_state: false
tap_action:
  action: more-info
type: picture-entity


Kot kamero mam pa zato, ker se drugače gif ne refresha sam, tko se pa na vsake 10 sekund.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

roki11 ::

Uf, super, vsaj nekdo!! Hvala 100x!!

Ali imaš spodnjo kodo v config od camera.rain.radar?

Jeeeej, dela!!!
Hvala ti!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: roki11 ()

vres.ales ::

Pozdravljeni,
na kateri strani bi lahko našel Raspberry Pi + Home assistant kakšen tutorial in kaj vse rabim.
Gor bi dal temperature in vlago vseh sob, kamere, radiatorske ventile, sesalec itd...

jamiroq ::

Navodila za namestitev imaš na home-assistant.io. Na Piju bi verjetno raje namestil hass.io/Home Assistant OS kot Home Assistant Core.
Kar se senzorjev tiče je pa zelo odvisno kaj imaš. Če obstaja integracija potem bolj ali manj le klikaš in slediš navodilom. Za kakšne druge primere je potrebno zavihati rokave in "zintegrirati" preko takšne ali drugačne kombinacije MQTT, Node-Red in/ali ESPHome.

vres.ales ::

Razen sesalca še nimam nič. Zato raje prvo vse pogledam kaj kupiti. To, da vidim s čem je že integriran mi je že pol dela, da ne kupujem nekaj in se potem vložim ogromno časa v integracijo

hurikhan ::

Zelo zanimiva tema, pa zelo malo interesa.

Mene zanima, če imate kakšne wifi žarnice, ki so ok in niso tak drage kot Philips hue?

DeeJay ::

Poglej Shellyjeve, nej bi ble kul.

hurikhan ::

Te so bolj v USA kolikor gledam...

darkolord ::

Yeelight so kul.

DeeJay ::

hurikhan je izjavil:

Te so bolj v USA kolikor gledam...

Kaki USA :) Oni so iz Bulgarije. https://shop.shelly.cloud/

RockyS ::

hurikhan je izjavil:

Zelo zanimiva tema, pa zelo malo interesa.

Mene zanima, če imate kakšne wifi žarnice, ki so ok in niso tak drage kot Philips hue?


Zato ker podobna (in bolj aktivna) tema že obstaja Pametno stanovanje

jamiroq ::

hurikhan je izjavil:

Zelo zanimiva tema, pa zelo malo interesa.

Mene zanima, če imate kakšne wifi žarnice, ki so ok in niso tak drage kot Philips hue?

Ikea žarnice so relativno poceni in se bp integrirajo v HomeAssistant, če imaš tudi gateway.

Imam tudi eno generično Tuya iz BigBanga, ki sicer dela ampak se v HA lahko kontrolira le brightness. Dodajanje v HA je bilo precej trial and error.

Zimonem ::

Še čakam tele
https://www.shelly.si/si/sijalke/9-shel...

Ampak baje, da se da tudi firmware zamenjat.

darkolord ::

jamiroq je izjavil:

Imam tudi eno generično Tuya iz BigBanga, ki sicer dela ampak se v HA lahko kontrolira le brightness. Dodajanje v HA je bilo precej trial and error.
Če si malo bolj DIY lako na Tuya flashaš Tasmota firmware in potem lahko poljubno kontroliraš vsak kanal posebej (ali pa jih združiš).

poweroff ::

Flashanje Tuye s Tasmoto je zelo enostavno. Bom mogoče enkrat en vodič pripravil.
sudo poweroff

darkolord ::

poweroff je izjavil:

Flashanje Tuye s Tasmoto je zelo enostavno. Bom mogoče enkrat en vodič pripravil.
Stare verzije, ja. Pri novih verzijah Tuya-convert ne deluje več in moraš lotati žičke.

poweroff ::

Pa saj to ni problem.
sudo poweroff

vres.ales ::

Mi lahko prosim predlagate kateri RPi 4, 4gb naj kupim. V sloveniji imajo to kje? Če je drugje bolj poceni bom od zunaj vzel. Ohišje si bom sam natisnil, ker še tak vprašanje kaj vse drugo bo zraven
Prvo, da kupim to in skužim kako in kaj potem pa bom dalje nadgrajeval

Irbis ::

V Sloveniji tukaj na primer:
https://www.ic-elect.si/catalogsearch/r...

poweroff ::

Jaz sem nabavljal v IC Elektronika. Enkrat sem pomotoma naročil iz Kitajske, kjer je bil 1 EUR cenejši, samo potem fašeš carinski postopek in se definitivno ne splača... ;)

Se pa splača pri Kitajcih nabaviti alu ohišja.
sudo poweroff

vres.ales ::

Kaj pa farnell? Ta vidim, da je dosti cenejši

poweroff ::

Koliko je pa strošek pošiljanja v Slovenijo?
sudo poweroff

bluefish ::

Drobiž: https://si.farnell.com/help-informacije...

Druga opcija je še Mouser. Na hitro ne najdem podatka o poštnini. Sem pa pred kratkim naročil Jetson Nano in je bila poštnina brezplačna.
Pozor, cene so brez davka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

strumf666 ::

Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

jamiroq ::

bluefish je izjavil:

Drobiž: https://si.farnell.com/help-informacije...

Druga opcija je še Mouser. Na hitro ne najdem podatka o poštnini. Sem pa pred kratkim naročil Jetson Nano in je bila poštnina brezplačna.
Pozor, cene so brez davka.

Nazadnje kar sem naročal je imel Mouser zastonj poštnino pri 100€+ naročilu. Fun fact: iz Texasa je pošiljka prišla prej kot iz katere koli Slovenske trgovine :/.

Kaj uporabljate za presence detection v HomeAssistantu? Trenutno imam bluetooth dongle, ki sicer bolj ali manj dela ampak telefon vsake toliko odleti in včasih se odziva blazno počasi (10+ minut, da zazna odhod).
Poskusil sem še z HA appom na telefonu (ne zazna odhoda, če je telefon connectan na domače omrežje preko VPN, GPS lokacija skače tudi 100+ metrov v vse smeri) in OwnTracks (kljub dodatnemu filtriranju podatkov z nizko natančnostjo precej nezanesljiv, ubije baterijo na telefonu).

DeeJay ::

jamiroq je izjavil:


Kaj uporabljate za presence detection v HomeAssistantu? Trenutno imam bluetooth dongle, ki sicer bolj ali manj dela ampak telefon vsake toliko odleti in včasih se odziva blazno počasi (10+ minut, da zazna odhod).
Poskusil sem še z HA appom na telefonu (ne zazna odhoda, če je telefon connectan na domače omrežje preko VPN, GPS lokacija skače tudi 100+ metrov v vse smeri) in OwnTracks (kljub dodatnemu filtriranju podatkov z nizko natančnostjo precej nezanesljiv, ubije baterijo na telefonu).


motion senzorje z delayem.
Naprimer, če v kuhinji ni nobenga giba pol ure, lahko z gotovostjo rečem, da je prazna.
Mam jih v vseh sobah in deluje 100%. Na začetku je mal optimizacije, da pogruntaš delaye za vsako sobo, pol pa špila.
Na ta način vem kdaj je hiša prazna in lahko prilagajam ogrevanje in ugašam luči, ki so morda ostale prižgane.
Če imaš domačo žival, pol ta način ne pride v poštev, razen če dobiš senzorje, ki znajo ločit človeka od živali.

jamiroq ::

Zanimiva ideja. Tako ali tako imam v planu postaviti v vsako sobo esp32 s šopom senzorjev (temperatura, vlaga, svetloba); verjetno lahko zraven dodam še kak motion sensor. Pa še kak bluetooth beacon zraven :).

teoo ::

Jaz sem room presence kar iz integracije paradox alarm sistema pobral. Nimam sicer za vse prostore, je pa dovolj. In dela tudi hitro.
defying gravity

frikec() ::

Room assistant za BLE dongle na ključih + monitor (https://github.com/andrewjfreyer/monito... za telefone.
Oboje na enem ločenem PI zero.

jamiroq ::

Pi mi zgleda malce overkill za kaj takega (ampak, če dela...)
Bolj se mi dopade kakšen ESP32-mqtt-room.

vres.ales ::

Ok, Pi je doma in priklopljen
Zdaj bi prvo v vsako sob dal termometer, ki je lahko ožičen na neko centralno enoto in pol dalje preko wifi na pi. Ima kdo kaj podobnega in lahko priporoča?
Teh termometrov vidim, da je dosti. Nočem nekaj v smislu shelly h&t ampak nekaj v smislu SONOFF DS18B20, da ga lahko nekam skrijem

darkolord ::

Aqara. Termometri so brežični.

vres.ales ::

glede na to kar sem prebral, kje v sobi jih moram postaviti izgledajo dovolj majhni.
Kateri hub pa moram kupit, da jih priklopim na home assistant?

darkolord ::

Aqara Hub :)

Lahko pa greš DIY varjanto, ki je bolj fleksibilna, npr. Zigbee2mqtt ali Deconz, kjer priklučiš Zigbee sprejemnik na RPI in potem sprejemaš signal direkt od zigbee naprav.
«
1
2 3
...
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pametno stanovanje (strani: 1 2 3 447 48 49 50 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2477424520 (3732) matobeli
»

Raspberry Pi & alternative (strani: 1 2 3 422 23 24 25 )

Oddelek: Strojna oprema
1205252245 (11461) pierch
»

Domače omrežje - preveč heavy duty za hardware

Oddelek: Omrežja in internet
362892 (1319) roki11
»

Philipsove pametne žarnice kot vhodna vrata za hekerje

Oddelek: Novice / Varnost
419838 (6672) MrStein
»

pametno wifi stikalo 220v na senzor

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
289232 (1402) laguna1

Več podobnih tem