» »

Wine 4.0 je tu

Wine 4.0 je tu

Phoronix - Izšla je nova verzija priljubljenega programa s skupkom knjižnic, ki omogoča poganjanje aplikacij za Windows pod Linuxom in Mac OS X. Wine ni emulator, temveč klice do API-jev in dinamično povezanih knjižnic DLL prevaja v ukaze, ki jih razumejo Linux, Mac OS X in ostali unixovski sistemi. Programi tako dejansko tečejo na Unixu.

Novi Wine 4.0 prinaša kopico novosti, med katerimi velja omeniti grafično podporo za Vulkan ter Direct3D 12, ki sta sicer še v povojih, in podporo za več krmilnikov za igre. Privzeto je vključen Direct3D CSMT (Multi-Threaded Command-Stream), prav tako je izboljšan in vključen OpenGL. Med manj opaznimi, a pomembnimi novostmi najdemo Kerberos (avtentikacija), dostop do podatkov v BIOS-u pod Linuxom, samodokončanje v lupini, izboljšana podpora za 64-bitne ukaze, podporo zaslonom s HiDPI itd.

Wine je prosto dostopen z izvorno kodo ali v prevedeni verziji. Podpira Android, Ubuntu, Debian, Fedoro, macOS, SUSE, Slackware in FreeBSD, z malo znanja pa si ga seveda lahko prevede in namestite na vse sorodne distribucije ali sisteme.

23 komentarjev

dexterboy ::

Koliko od vas poganja win igre na vajnu, torej igre, kjer piše, da so only for okna?
Skozi uporabo in pogovor z ljudmi se stalno potrjuje dejstvo, da "desetka is the bigest mejstejka"...
Nihče je nima rad :(
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Masamune ::

Pred leti sem kar nekaj časa eksperimentiral z Wine, ampak je bila razlika med poganjanjem iger pod Wine ali Windows zelo velika. Problem so bili driverji, predvsem grafični in vse kar ni bilo "standardno" (kakšni dodatni gumbi na miški,...). Od tega je sicer že nekaj let, predvidevam pa da je tudi danes še opazna razlika, predvsem pri high-end igrcah. Stare zadeve lafajajo BP.

Kar se tiče win10 ne vem za druge, ampak meni je to prva zadeva po XP, s katero sem zadovoljen in "jo imam rad". Si lahko bolj natančen kaj na win10 moti ljudi, s katerimi se pogovarjaš?
lp, j

vesolc ::

svojcajt sm poganjo borderlands 1 in je deloval kr solidno, zdaj pa že večinoma gejmov pod steamom deluje bp na linuxih...

ne razumem pa dexterbojevega komentarja, da so problemi z desetko in gejmi?
ker poganjo sm vse velike naslove na desetki, vse deluje, stari gejmi pa tud ne delajo težav preko dosboxa in podobnih zadev...
in bom kr enako povedo kot Masamune...zaenkrat dela vse BP, od po moje 250 testiranih špilov, niti en ni imel težav...

verjamem pa da znajo pirati delat probleme, pri piratih sm vedno neke erorje dobival, s tem ko pa z nakupom originala ni bilo težav (subnautica, gta 5, ...)

japol ::

K bi lahko to po defaultu vrinli v Linuxe, Andorid,...? Ampak še rabijo kilometrine:
Drgač pa definitivno podpiram tak pristop - uporaba katerega koli programa ne glede na OS, super to.

MrStein ::

Dodaj še "ne glede na CPU tip", pa imaš utopijo. ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

LightBit ::

Če bi bilo vse napisano v Javi ne bi bila utopija.

Ales ::

Uh, vsa koda v javi bi bila prej distopija... 8-O >:D

LightBit ::

Java sploh ni (več) tolk slaba.

Glugy ::

A je kdo že kej v praksi poskušal če se kaj čuti da je Wine 4.0 napredek glede na prej ?

MrStein ::

LightBit je izjavil:

Java sploh ni (več) tolk slaba.

Ja, zdaj ko ima vsaka naprava 8GB RAM-a, res ne. >:D
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

LightBit ::

Drži. Čeprav je to precej stvar implementacije. JRE je malo pohlepen in nerad vrača OS-u.

PARTyZAN ::

Za igre bo najverjetneje najlažja izbira kar namestitev Steama.

KAVINSKY ::

damjanll ::

Jaz igram Witcher 3 prek Wine (oz Steam Proton) in dela perfektno, ultra graphics settings, QHD(2560x1440), 75fps, hairworks disabled.

LightBit ::

Jaz sem TF2 igral še preden je obstajal Steam za Linux in je delalo enako kot na Windows-ih.

GabrieLeo ::

a ima mogoče kdo preko Wine inštalirane kake CAD programe? Jaz bi si solidworks gor dal pa me nekaj heca

vesolc ::

GabrieLeo je izjavil:

a ima mogoče kdo preko Wine inštalirane kake CAD programe? Jaz bi si solidworks gor dal pa me nekaj heca

lahko si probaš naložit kak softwer za trackanje datotek, ki jih CAD kliče ob zagonu, katere DLLje uporablja in jih potem na roko implementiraš v Wine...tk sm pred leti spravil v delovanje enga klienta za telefonske klice...je neki dela, samo če ti samo ta program dela preglavice, se splača...
enostavno dodaš vse poti in folderje, kot jih ma CAD v Windowsih in skopiraš vse potrebno iz Win v Wine

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: vesolc ()

srnjak ::

LightBit je izjavil:

Java sploh ni (več) tolk slaba.

Zakaj bi bila java sploh kdaj slaba?

MrStein ::

Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

srnjak ::

Kritike bi lahko za vsak jezik napisal, še posebej, če ne upoštevaš razlogov zakaj so rešitve takšne kot so in predvsem, čemu je nek jezik namenjen.

MrStein ::

Glej, vprašal si, in si dobil odgovor.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

WhiteAngel ::

japol je izjavil:

K bi lahko to po defaultu vrinli v Linuxe, Andorid,...? Ampak še rabijo kilometrine:
Drgač pa definitivno podpiram tak pristop - uporaba katerega koli programa ne glede na OS, super to.


Pa ta tip je retard. Katerega dela "Wine Is Not an Emulator" ne razume, ko poganja x86 exe-je na ARMu, zraven pa pričakuje, da bodo tudi delovali in govori "not just there yet", beta in podobne neumnosti?!

gendale2018 ::

dexterboy je izjavil:

Koliko od vas poganja win igre na vajnu, torej igre, kjer piše, da so only for okna?
Skozi uporabo in pogovor z ljudmi se stalno potrjuje dejstvo, da "desetka is the bigest mejstejka"...
Nihče je nima rad :(

jst sem jih probal par in načeloma so vse delale normalno, samo imam drekast integriran gpu in sem probaval samo stare zadeve

novih nima smisla ker tudi če dela bi gledal diapozitive
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšel Wine 2.0

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
114574 (2729) poweroff
»

Steam za Linux potrjen, prva igra bo Left4Dead 2 (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Igre
24547778 (40753) Nummy
»

Izšla novi Wine 1.4 in CrossOver XI

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
125063 (3848) arjan_t
»

Izšel VirtualBox 2.1

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
285964 (3574) bluefish
»

Doom 3 za Mac OS X in Linux

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
293235 (3235) MasterMind

Več podobnih tem