» »

Vadenje osnov vožje avta - kje je dovoljeno?

Vadenje osnov vožje avta - kje je dovoljeno?

Temo vidijo: vsi
«
1
2

Sheteentz ::

Punca naslendji teden pričenja z vožnjo in ker še nikoli ni vozila avta, bi z njo malo povadil, da dobi vsaj malo občutka za avto. Na računalniku sva že malce vadila, da se nauči vse te koordinacije (sklopka, prestavljanje in podobno). Vseeno pa je v pravem avtu popolnoma drugače. Bi lahko imel kakšne probleme, če bi se zapeljal na kakšno večje prazno parkirišče, kjer bi skupaj vadila speljevanje, zaviranje, itd? Načeloma s tem ne bi nikogar ogrožala. V mislih imam prazna parkirišča na Rudniku, tukaj v Trzinu mi pa na pamet ne pade nobena taka primerna lokacija.

Mnenja?

LP

oiwedfhjweif ::

Lahko. Jo bodo pa v avtošoli vse naučili. Po moje 95% novih kandidatov še nikoli ni vozilo avta.

Pobes ::

V 15 minutah bo v avtošoli osvojila vse točke ki so jih naštel. Sploh pa ne bodi toliko prestrašen in naredi to, a je potreba vse vprašat na forum? Če ne dobi eno poljsko ravno pot in naredi tistih 200m

Mavrik ::

V resnici se ti lahko zgodi da jo boš naučil neumnosti oz. napačnih pristopov in bodo potem v avtošoli porabili najprej kup časa da jo bodo odvadili problematičnih navad. Ni nekega razloga za to početje.
The truth is rarely pure and never simple.

Gagatronix ::

Nismo v Belgiji, niti v Jugoslaviji, ne budaliraj.

tikitoki ::

Mavrik je izjavil:

V resnici se ti lahko zgodi da jo boš naučil neumnosti oz. napačnih pristopov in bodo potem v avtošoli porabili najprej kup časa da jo bodo odvadili problematičnih navad. Ni nekega razloga za to početje.


Nato sem tudi sam pomisli. Lahko naredis vec skode, k koristi.

starfotr ::

Vedenja in znanja se spreminjajo. Na primer, v avtošoli te učijo, da je treba volan držati deset do dveh, v šoli varne vožnje pa petnajst do treh.

V avtošoli te učijo, da gledaš vsake 10 s v zadnje ogledalo (kar v praksi ne dela nihče) in ostale nebuloze, ki jih učijo samo zaradi izpitne komisije. Prav tako ne smeš voziti s sončnimi očali na izpitni vožnji in podobni nesmisli.

Tako, da, seveda jo lahko naučiš speljevanja in vožnje vzvratno in ostalih zadev (nastavitev sedeža in ogledal, tankanje, uporaba dvigalke, menjava žarnice, brisalcev, preverba olja in tekočin ter dolivanje....)

MostWanted ::

tudi mene je bilo strah pred prvo uro ker nikoli pred tem nisem niti sedel za volanom. vprvih 5min prve ure sem takoj vse pokapiral. to ni noben bavbav.

naj se skulira pa bo

Sheteentz ::

Mavrki, tikitoki, Če jo naučim speljevat in zavirat z občutkom, verjet ne bom naredil neke nepopravljive škode.

Pa še nekaj, nam, ki smo prevozili stotine kilometrov z APN-i, in ki pridemo v avtošolo s pokapiranimi koncepti prestavljanja in speljevanja s sklopko, je mnogo lažje, kot nekomu, ki do zdaj o tem sploh ni razmišljal. Dejstvo je tudi, da so nekateri za neko stvar talenti, drugi pa tudi antitalenti :D

Kaj pa tole, mislite, da tale trola?

"Jaz vam lahko povem iz prve roke napišem kakšni so postopki, ko te policaj dobi brez izpita v registriranem vozilu.
Mene so pred letom in pol dobili kar tako na parkirišču vbistvu sem samo premaknu avto za 20m, do mene je pristopil policaj, pokazal značko od mene zahteval vozniško in prometno in ker v vozniškem ni bilo drugega kot izpit za traktor in moped je od mene "pobral" podatke. Čez kak mesec sem dobil po pošti pismo v katerem piše, da sem bil v prekršku ......."

https://www.avtomobilizem.com/forum/vie...

shadeX ::

Pa še nekaj, nam, ki smo prevozili stotine kilometrov z APN-i, in ki pridemo v avtošolo s pokapiranimi koncepti prestavljanja in speljevanja s sklopko, je mnogo lažje, kot nekomu, ki do zdaj o tem sploh ni razmišljal.


Mogoče gre za naključje, mogoče ne, ampak kadar sem sam delal izpit so najmanj ur vožnje v avtošoli imeli ravno tisti (načeloma iz vasi), ki so že prej doma vozili traktorje, motorje in tudi avte.

Najtežji del pri začetniku je ravno speljevanje (in seveda parkiranje) in lahko porabi dost ur da se nauči primerno speljevat oz. pravilno parkirat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

Utk ::

A ni to logicno, ce so ze vozili. V resnici rabis 5 do 8 ur, da se naucis osnove. Od tam dalje je pa isto, ce si kdaj kaj vozil ali ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

shadeX ::

Sej sem napisal da vozijo tudi avte :)

xx23 ::

Samo brez strahu naj gre na prvo vožnjo, pa bo v redu.

Jaz prej nisem nikoli sedel za volanom, inštruktor me je peljal na parkirišče, da je pokazal, kako se prižge avto, kako se spelje in to. Na koncu ure sem že peljal skozi mesto do doma (4 km).

radmannsdorf ::

Na parking pa naj mal vadi. Brm, brm!

martincek1 ::

Pa kaj misliš, da ti bo policaj naredil, če vaju bo našel na _praznem_ parkirišču, kako vadita speljevanje in vožnjo do druge prestave, parkiranje, monitranje gume in verig, dolivanje in preverjanje nivoja tekočin? V bistvu ne rabiš parkirišča, garantiram da si kjerkoli v Sloveniji lahko v 5 minutah v gozdu, na kakšni poljski poti...

Avtošola te nauči ogromno, ampak vseeno en k** v primerjavi s tem, kar bi te morala. Šele v šoli varne vožnje večina voznikov prvič na polno stisne zavoro, da sploh ne začnem o poledici in percepciji za večino mladih voznikov. Večina jo spozna šele, ko avto na prvem ledu začne nekontrolirano odnašat :))

snipex ::

Mene je oče tuki učil (https://goo.gl/maps/8EGGNkgKSaC2).
Je makedam pa malo je lukenj ampak je večinoma prazno.

Cveto ::

Komot gresta probat. Neke silne dodane vrednosti ne bo, lahko pa se potem malo "pomečkata". :)

Netrunner ::

Sheteentz je izjavil:

... Na računalniku sva že malce vadila...


:D Ta me je pa nasmejala.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

tony1 ::

Ja, ta z računalnikom je kar zabavna. Sam sem se v Test drive 3 tako naučil, da če grem rikverc in z volanom desno, bo šel zadnji konec avta v desno. Ne vem zakaj se mi je to zdelo ravno nasprotno od pričakovanega :D Ampak resno, za pravo učenje rabiš avto.

Že vsaj dobro desetletje morajo vse AŠ imeti dostop do poligona, kjer kandidata naučijo prvih korakov. Verjetno se je toleranca policajev do učenja na cesti (kot smo bili še navajeni pred 20imi leti) sčasoma le še zmanjšala.

Iz prve roke tudi povem, da je čisto koristno pokazati po kabini kje so stikala in razložiti vlogo pedal, učenje parkiranja, preden znaš voziti pa nima kakšne posebne koristi.

Da povadita kakšne pol ure je sicer koristno, ampak ne bosta pa se naučila nič več, česar se ne bi (v še manj časa) v AŠ. Če si s Trzina, pejta na Mengeško polje (niti slučajno ne dajaj vozniku začetniku peljati po ali čez magistralno cesto od Trzina do Mengša, ali pa z nje na Mengeško polje, ker je 100x prenevarna), kjer kilometre okrog ni žive duše, in naredita kak krog. Glavna fora naj bo šola speljevanja, morda še malo prestavljanja v 2. prestavo in to je vse.

lonewolf_ ::

Vedenja in znanja se spreminjajo. Na primer, v avtošoli te učijo, da je treba volan držati deset do dveh, v šoli varne vožnje pa petnajst do treh.


Že več let ne učijo tega, ali pa imaš samo nesposobnega/neizobraženega inštruktorja v avtošoli. Drži roke čez airbab pa se zaleti :) V najboljšem primeru imaš samo polomljene roke, zato se volan drži 15 do 3.
R7 5700G + NH-U12P SE2 | Ballistix 2x8Gb 3000MHz
Mortar Titanium | P1 500GB | Exos 3TB | SSD MX500 1TB
beQuiet 700W Gold | Fractal Design Define S

Cveto ::

"10 do 2h" se je učilo ko ni bilo servo volanov, saj si imel tako večjo moč obrnit volan. Že vsaj 15 let ni potreb po tem. Jaz sem recimo leta 1996 izpit delal še na Renault-u 5, brez servota in ni je imel tak položaj več smisla.

Sicer pa tako: jaz sem se pred opravljanjem izpita vozil po okoliških gozdovih in raznih parkingih že vsaj 5 let, pa sem moral vseeno čez osnove. Pa to niti ni bilo tako narobe, saj je dobro da ti še en profi pove.

xmetallic ::

Poslovna cona Komenda.

IL_DIAVOLO ::

Najboljsi ucenec je tak, ki ne ve nicesar. Ne uci je nicesar, ker jo bos samo zmedel.

tony1 ::

xmetallic je izjavil:

Poslovna cona Komenda.



Ni šans, veliko preveč prometa. Morda kakšno nedeljo popoldne.

Prometa je danes toliko, da je nič prometa samo še na makadamskih kolovozih.

Se pa strinjam s predhodnikom, teoretičen uvod je zelo smiselen, praktično pa ne posebej. Max. pol ure in to je to.

xmetallic ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Najboljsi ucenec je tak, ki ne ve nicesar. Ne uci je nicesar, ker jo bos samo zmedel.

Metanje denarja stran. Plačal boš 2 uri za učenje uporabe sklopke, ter kolovratenje po parkirišču. Če obvladaš komande vozila te inštruktor takoj pošlje na cesto.

tony1 je izjavil:

Ni šans, veliko preveč prometa. Morda kakšno nedeljo popoldne.

Čez vikend ni žive duše tam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xmetallic ()

MasterTade ::

Mal GTA-ja naj odšpila pa je
Mors omnia aequat

K0l1br1 ::

MasterTade je izjavil:

Mal GTA-ja naj odšpila pa je

In potem zamenja virtualno z realnim in si misli, da je Tibor aka Greamreaper in da je edina pozicija pedal 0 ali pa 1.

Blinder ::

Ce je prilika jo nujno nauci speljavanje in menjavanje brzin. Ure avtosole so drage.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

tony1 ::

xmetallic je izjavil:

IL_DIAVOLO je izjavil:

Najboljsi ucenec je tak, ki ne ve nicesar. Ne uci je nicesar, ker jo bos samo zmedel.

Metanje denarja stran. Plačal boš 2 uri za učenje uporabe sklopke, ter kolovratenje po parkirišču. Če obvladaš komande vozila te inštruktor takoj pošlje na cesto.

tony1 je izjavil:

Ni šans, veliko preveč prometa. Morda kakšno nedeljo popoldne.

Čez vikend ni žive duše tam.


Okej. Opozarjam še, da so Moščanski policaji precej blizu, bolj zajebanih pa ni v vsem znanem vesolju ;)

M.B. ::

To težko verjamem da imajo vse AŠ poligone. Delal 2 leti nazaj izpit v MB, pa je bla prva ura vožnje na parkirišču pri Leclercu.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

tony1 ::

Hja, eno so predpisi, drugo pa realnost.

BivšiUser2 ::

Blinder je izjavil:

Ce je prilika jo nujno nauci speljavanje in menjavanje brzin. Ure avtosole so drage.

This, pa kako ročno speljevanje. Je pa fora, da sem jaz prvič padel ravno zaradi speljevanja :)) kljub očetovemu trudu. Splača se tudi če veš, da ima dotična avtošola isti avto, da ti je bolj "domače".

M.B. je izjavil:

To težko verjamem da imajo vse AŠ poligone. Delal 2 leti nazaj izpit v MB, pa je bla prva ura vožnje na parkirišču pri Leclercu.

Pri naši avtošoli nabiraš prve metre na parkirišču od pokopališča, ki je zraven AŠ.

shadeX je izjavil:

Pa še nekaj, nam, ki smo prevozili stotine kilometrov z APN-i, in ki pridemo v avtošolo s pokapiranimi koncepti prestavljanja in speljevanja s sklopko, je mnogo lažje, kot nekomu, ki do zdaj o tem sploh ni razmišljal.


Mogoče gre za naključje, mogoče ne, ampak kadar sem sam delal izpit so najmanj ur vožnje v avtošoli imeli ravno tisti (načeloma iz vasi), ki so že prej doma vozili traktorje, motorje in tudi avte.

Ne gre za naključje, tisti keri vozijo traktorje na vasi že od malega so kar uspešni.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

St235 ::

Ni nujno, ker imajo pogosto vzorce ki v avtosoli niso sprejemljivi. Recimo to da odpeljujejo zavoje bistveno presiroko, ker so vajeni traktorja s prikolico.

poweroff ::

Obstaja tudi možnost, da si tim. spremljevalec, ampak mislim, da mora takrat kandidat že nekaj odvozit.
sudo poweroff

Sheteentz ::

Netrunner je izjavil:

Sheteentz je izjavil:

... Na računalniku sva že malce vadila...


:D Ta me je pa nasmejala.

Ti se kar smej, ampak sem jo pa na Logitechu G25 naučil speljevanja, vsaj pravilnega zaporedja :D S tem je ziher prihranila kakšno uro, ki jo bo lahko koristila za kaj bolj pametnega. Pred tem se sploh ni upala usest v avto.

K0l1br1 ::

Par ur je porabila za igranje igrc, eno uro bo prišparala v avtošoli. To je kakšno zvcp pravilo?

Morda bi ji dal še Need for speed, potem se bo upala usesti v vsak avto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: K0l1br1 ()

Sheteentz ::

Eh, NFS je za amaterje, AC je tisto pravo. Tam jo bom učil driftat.

K0l1br1 ::

AC je tudi kakšna igrca?

Sheteentz ::

Da

K0l1br1 ::

Tole bo podobno za avione. Nek farming simulator, za občutek, drugi dan že profi.

poweroff ::

K0l1br1 je izjavil:

Tole bo podobno za avione. Nek farming simulator, za občutek, drugi dan že profi.

Ne, prvi dan simulator, drugi dan 9/11 na slovenskih cestah... ;)
sudo poweroff

tony1 ::

poweroff je izjavil:

Obstaja tudi možnost, da si tim. spremljevalec, ampak mislim, da mora takrat kandidat že nekaj odvozit.


Tole je daleč najboljši nasvet v temi, in s tem se da ne samo narediti občuten prihranek pri urah ampak predvsem kandidata naučiti še precej bolje voziti preden dobi zaresno vozniško v roke...

OP, tole naštudiraj.

m0LN4r ::

Malo povadit ni greh, ce so motoricne sposobnosti malo slabse. Nekatere bo vedno strah voznje oz. nikoli ne bodo idealni soferji, kakor tudi v drugih stvareh na tem svetu ne moremo biti vsi enako dobri.
Jaz sem svoji sestri pred leti dal en hitri uvod in je malo sama vozila po deponiji za repo, da je vsaj dobila obcutek za to stvar, ker je bolj tezki tip kar se motorike tice in ogromno treme, ter straha do avta, je bila zelo hvalezna na koncu, tudi izpit naredila v prvo in tudi porabila manj ur.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

louser ::

tony1 je izjavil:

poweroff je izjavil:

Obstaja tudi možnost, da si tim. spremljevalec, ampak mislim, da mora takrat kandidat že nekaj odvozit.


Tole je daleč najboljši nasvet v temi, in s tem se da ne samo narediti občuten prihranek pri urah ampak predvsem kandidata naučiti še precej bolje voziti preden dobi zaresno vozniško v roke...

OP, tole naštudiraj.

Ko bo naredila izpit, naj gre cimprej opravljat tecaja varne voznje

Sheteentz ::

Tečaj varne vožnje greva opravljat oba, ker sem jaz še iz časov, ko ni bil obvezen. Je pa tako, kot je povedal m0LN4r, eni pač nimajo tolikšne afinitete do vožnje, kar s seboj prinese tudi nek iracionalen odpor in prepričanje, da niso za v avto, s tem pride nek strah in potem si takoj v negativni spirali.

Glede spremljevanja bom tudi premislil, ampak do takrat je še dolga pot.

Pika na i ::

Sheteentz je izjavil:



Mnenja?

LP

Nehaj se vtikat v učenje vožnje punce.
Saj, predvidevam, da si pameten in kot tak, nimaš trapaste punce zraven sebe. Ki ne bi mogla /kot še nepregledna množica drugih punc) opraviti vozniškega izpita brez tvoje pomoči.

Če misliš, da si dober, ker jo boš "učil", se motiš.
Me zanima, če se je ona tega spomnila.

LP!

Glugy ::

Če jo boš učil na dizlu pa če bo imeal v avtošoli bencinarja jo bo sam zmedl na začetku mal. Res je da mora probat in obvladat oba ampak na začetku naj se enega drži prvih nekaj ur.

krneki0001 ::

starfotr je izjavil:

Vedenja in znanja se spreminjajo. Na primer, v avtošoli te učijo, da je treba volan držati deset do dveh, v šoli varne vožnje pa petnajst do treh.


Od kdaj? Na nadaljevalnem tečaju varne vožnje smo še vedno držali 10 do 2h. Pa je bila hitrost nekje 30% višja kot na osnovnem tečaju.

starfotr je izjavil:

V avtošoli te učijo, da gledaš vsake 10 s v zadnje ogledalo (kar v praksi ne dela nihče) in ostale nebuloze, ki jih učijo samo zaradi izpitne komisije. Prav tako ne smeš voziti s sončnimi očali na izpitni vožnji in podobni nesmisli.


Zaradi teh nebuloz, ki si jih ti napisal, je pa stanje na avtocestah tako porazno in so vsi na levem pasu, ker noben ne gleda v vzvratno ogledalo.
In ja, seveda nekateri gledamo v vzvratno ogledalo vsakih 10s, da se lažje umikamo hitrejšim.

Jaz sem sestro peljal na parkirišča na Brnčičevi zvečer /okoli Gorenja), ko so vse firme zaprte in parkirišča prazna, pa sva naredila kr ene par kilometrov, da se je navadila ustavljat ob stop znakih, mirno speljevat, parkirat v box,...
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

SeMiNeSanja ::

Jaz sem oba ta starejša mulca peljal najprej 'v gmajno', kjer sta se na makedamski poljski poti naučila speljati, prestaviti v višjo prestavo in zaustaviti.

To se hitro nauči.... tako da smo potem nadaljevali z vajami na praznem industrijskem parkirišču, kjer smo trenirali vse variante parkiranja (s kartonskimi škatlami simuliral druga zaparkirana vozila).

Za ostalo je pa avtošola....

tony1 ::

Sheteentz je izjavil:

Glede spremljevanja bom tudi premislil, ampak do takrat je še dolga pot.


Preštudiraj predpise, morda se moraš pofočkati že zdaj, ne vem, ker tega v mojih časih še ni bilo.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dobri inštruktorji - avtošole (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6032921 (12321) mtp2
»

Izpit za avto.Vaja izven avtošole.

Oddelek: Na cesti
426978 (5633) globoko grlo
»

Prostor za trening začetnika

Oddelek: Na cesti
183716 (3067) Arctander
»

Mladoletna voznica vozila brez izpita (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11211336 (7713) Gr0unD Zer0

Več podobnih tem