» »

Retro computing & DIY scena

Retro computing & DIY scena

Temo vidijo: vsi
««
4 / 13
»»

pegasus ::

https://www.youtube.com/channel/UCWihlG... ... tole je retro, ne pa PCji ;)

kixs ::

Itak. Preden so me sploh zaceli zanimati stari PC, sem zbiral Atari in Amigo. Potem sem prakticno vse prodal in obdrzal le Atari 800XL, 1040STFM in Amigo 1200. Atari 800XL sem imel kot otrok. 1040ST in Amiga 1200 pa je bila zelja. V prvem letniku SS sva z bratom kupila skupaj 286-16, Atari pa prodal. Kasneje mi je bilo seveda zal, vendar je bila tedaj ze emulator scena (1996+)... vendar to ni to.

Zanimivo, da nikoli nisem zelel konzol, danes pa imam tako Atari 2600 jr, Playstation2, Sega MegaDrive + MegaCD, Sega Saturn, Super Nintendo... vecinoma nabavljeno v zadnjem casu, ko imam PC stuff skoraj zakljucen. Vedno se nekaj najde za zbirat - morda se Dreamcast in je to to (kao) ;)

In ker LCD-ji niso primerni za stare stvari, mora biti pri hisi se kaksnih 20+ razlicnih CRT monitorjev in TV-jev :lol:

sirotka ::

Baja je izjavil:

@sirotka: mam UV žarnico, ampak imam občutek da bi moral notri potopiti še kakšen grelec za vodo. lani sem eno ohisje pacal 14 dni, sicer je bil viden učinek, ampak se vedno vlece na rumenkasto.


Sam imam tisto pasto, sem pa gledal na youtubu in nekaterim lepo posvetli, mogoče res rabi malo več toplote.

naruto2 ::

Ne razumem, zakaj sestavljate stare PCje, saj so pribljizno vsi isti smorn.

pegasus ::

Ravno zato - šmorn je zelo okusna reč.

dolenc ::

50 shades of bež

Baja ::

vsako tele ma svoje veselje. kaj pa zbiraš ti?

Gagatronix ::



A tole steje ? Se vedno laufa brez problemov, disk nadgrajen na 350MB, poganja pa Windows 3.11 En/Ar :))

Edino floppy pogon je guznil kar me malo nervira, ampak ok.

naruto2 ::

Baja je izjavil:

vsako tele ma svoje veselje. kaj pa zbiraš ti?

Vrstice kode. Pa c64 imam doma :) Ampak ne zato, ker bi zbiral racunalnike ampak ker so mi fini stari spili. PCji se mi ne zdijo retro, razen, ce kaksnega XTja ven potegnes.

Sicer imate v Rijeki odlicen retro muzej. Peek & Poke ce se prav spomnim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: naruto2 ()

kixs ::

naruto2 je izjavil:

Ne razumem, zakaj sestavljate stare PCje, saj so pribljizno vsi isti smorn.


Ce se hoces s starim hardverom igrat, potem pac rabis stari hardvare. Ni to za vsakogar ;)

Ali pa kaksne variante kot 386sx plosca z 486slc procesorjem in to se ne bi bilo nic posebnega, ce ne bi imela se dva VLB slota. Sicer je take kombinacije delal tudi IBM/Alaris - 486BL3 (Blue Lightning procesor na 66 ali 100Mhz) in seveda VLB sloti.

Pa ne rabis niti takih posebnosti. Vzames neko standardno 386DX-40 plosco - potem pa izbiras dodatke od procesorja (ce je v socketu - 386DX, 486DLC, 486SXL ali SXL2, 486DRx2) do graficne kartice (low end OTI ali Trident do high end ATI Mach64 4MB) in kaksno razliko naredi taka high end graficna v Windows user experience. Tega ne mores drugace dozivet kot v zivo na pravem hardveru. Ce smo ze pri 386... bi rad imel matematicni koprocesor - ULSI, IIT ali X2 variatne, pa Cyrix, Weitek 3167, RapidCAD... morje variant, ki jih takrat nisi niti poznal ali pa se slinil ob prebiranju Mojega mikra.

Veliko je hardvera, ki ga nisi takrat uspel dobiti ali pa je bila cena enostavno astronomska. Kot primer Pentium PRO in kaksen NexGen, pa SCSI oprema, SMP plosce...

V tistih letih sploh nisem imel zvocne. Prvo sem kupil ali konec 1995 ali v zacetku 1996, ko sem ze bil na faksu - Creative Labs SB16 value :lol: Sele zadnja leta odkrivam kaj sem zamujal - Gravis Ultrasound, Roland wavetable kartice ali Sound Canvas moduli in podobne reci...

Moja PC zbirka obsega hardvare od nekje 1990 do 2012. Do leta 2001 imam po moje verjetno 99% vseh zanimivih zadev - vem, da jih nekaj manjka, ampak bo pri tem zelo verjetno tudi ostalo - prevec redke in drage reci (Npr. NexGen P110 s FPU-jem, Weitek 4167).

dolenc ::

Tole si pa lepo povzel + kompatibilnost.

Ko si "starejši" si lahko marsikatero igračo privoščiš, ki je bila takrat nedosegljiva, pa si pol daješ duška.

Jaz sem začel s tem, pustmo, da sem kako desetletje naprej po časovnici :P, ker en zelo ljubi špil ni delal pravilno na win10... In sem nekak videl, da mogoče pa res ni samoumevno, da bo vse zmer delovalo, bi pa še kdaj rad obiskal zadevo, "stare" špile sem intervalno preigraval tudi na 10ki.

Pol se je pojavilo en kup izzivov, ko sem kišto sestavljal, na katere sem že mal pozabil.
Najbolj legendaren je seveda ta


+stvari katere sploh nisem imel priložnost sprobat. Za a3d sem zvedel glih en mesec nazaj :D, še to ponesreči. Kar me je malo spomnilo na zvok tudi sedaj in evo zdej imam novo zvočno po 10+ letih in atmos.... Glide špila ne vem še sem sploh kdaj videl v mladosti, na rage pro 4mb sem se švercal dok je šlo, potem se me je foter usmilil (al me je mel pa poven k) in sem dobil ohoho radeona 8500, ki je letel na celerona 300, če sem usmeril sobni ventilator v ohišje, je lavfal celo na 450 :P (seveda sem se po par dneh prehladil, al jebiga medal of honor sem skončal!). Tako sem tudi "odkril" slo-tech. Tukaj je bil en članek kako en pin pobarvat z lakom za nohte, da je potem tiktakal pri 450mhz.

Me je pa presenetu ta geekovski "gatekeeping" tukaj, kaj je retro(jebiga po definiciji je to 20+ let, torej ja, tudi winxp počasi paše v to). Na drugih forumih je precej manj tega.

Valvoline ::

Se najbolj zanimivo je kako je npr win 98 odporen na sodobni spyware ter viruse. Nic se ga ne prime, cepljen proti vsemi.
:D

Valvoline ::

Na dilah nabira prah en p3 z vodoo 1, pa se legendarni duron 700 z 4200ti, svoj cas oba best buy p/p.

sirotka ::

No to so zadeve, ki jih nisem imel. Prvi amd nove ere je sicer bil duron 800, za ti4200 pa ni bilo denarja v tistih časih. Tako da po eni strani je nostalgija po špilih, po drugi strani si lahko zdaj privoščim hw, o katerem sem takrat lahko le sanjal. Pač kriza zgodnjih srednjih let. Prvi pravi pc sem dobil šele leta 99 (C2 366Mhz), pred tem imel 286 in še prej c64.

joze67 ::

Zakaj naj bi 286 ne bil pravi PC?

njyngs ::

Torej, če spravim skupaj en PC z ere AMD Athlon XP 2600+ sem v tej temi navadni pleb? :'(:)) Mi doma en leži že precej dolgo, pa bo verjetno počasi letel na smetišče
 Pleb PC

Pleb PC

sirotka ::

Tole pa res ni za v smeti :)!

Valvoline ::

Hah, casi napsterja ter mp3, k je folk spraseval kako to na cdju gre 200 komadov :) Prek napsterja potegnu najnovejsi top shit, poj prodajal cdje po jurcka. :) Pa ko mi je stric iz nemcije prnesu 80 ter 120gb hdd za 1/3 cene, k je pr nas 10-20gb bil visok standard.
:D

Sm pa pogledal, voodoo1 ter ti4200 se prodajajo po 100-200e na ebay, tak da se verjetno splaca hoardat takle retro high tech.
:))

Zgodovina sprememb…

jukoz ::

Hja, hordat... Problem je prodat, k ti je vedno škoda =)

sirotka ::

Ja to se "prodaja", ne prodaja. Ebay cene. V5 so gor od 500-1000, kar je pa avkcij se pa pri 300 max zaključujejo. V1 recimo sem kupil za 30€ ravno en mesec nazaj.

Prodat pa kar boli, večne težave, na srečo imam še dovolj prostora.

njyngs ::

sirotka je izjavil:

Tole pa res ni za v smeti :)!

Mja, če bo kdo hotel mu dam (si lahko pride v MB iskat), drugače mi pa dela gužvo in nimam prostora več

Valvoline ::

Vecina teh oldschool zadev crkuje zarad napihnjenih/neizpravnih elko kondicev. Za plate ter psuje velja obvezna menjava vseh elkotov, drgac ne bo to spilalo. Pri grafah popuscajo rami, pa je treba predelat biose z nizjimi frekvencami ramov.

dolenc ::

Oportunisti se zmer najdejo :P

Je pa covid in ljudje s preveč časa, defenitivno vplival na cene.
En voodoo2 je bil pri nas na bolhi za 80eur?, pomojem slotekovc, tolk časa je bil gor, da so ga cene dohitele, zdej bi clo reku da je pocen :D

Ja kar je pre 99 robe, načeloma kar živi, ko je bil še lot "strupen", ventilatorji pač za zamenjat. Pol je pa eno obdobje, ko je bil dvig porabe, menjava lota, kondiče so mal mešal... Mene ena radeonka 9800pro čaka na segrevanje, že serijsko sekret skup zbita, vse pocrkajo.

Baja ::

pravkar dobil klic in vjago PAKO 3000, VT101, printerje za terminale, cirka 10 komadov masin okrog 486, en kup dokumentacije, komplet novell mreza, ... za en kombi robe :D vglavnem nebo dolgčas čez zimo :P

sirotka ::

Top! Daj še meni pošlji seznam kar imaš za prodat, sva se enkrat prek zs pogovarjala:)

jukoz ::

Baja je izjavil:

pravkar dobil klic in vjago PAKO 3000, VT101, printerje za terminale, cirka 10 komadov masin okrog 486, en kup dokumentacije, komplet novell mreza, ... za en kombi robe :D vglavnem nebo dolgčas čez zimo :P



Sava?

Baja ::

sirotka je izjavil:

Top! Daj še meni pošlji seznam kar imaš za prodat, sva se enkrat prek zs pogovarjala:)


ja, bom. takrat je hotel zlatarske cene za vse skupaj, zdaj pa je zgleda obupal. grem iskat drugi teden pa naredim seznam.

jukoz je izjavil:

Baja je izjavil:

pravkar dobil klic in vjago PAKO 3000, VT101, printerje za terminale, cirka 10 komadov masin okrog 486, en kup dokumentacije, komplet novell mreza, ... za en kombi robe :D vglavnem nebo dolgčas čez zimo :P



Sava?


Sava? ne štekam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Baja ()

kixs ::

Baja: lepo, da najdes se kaj lokalno. Sam le obcasno od kakega zbiratelja dobim. Drugace lokalno nisem nasel ze nekaj let... ostane samo se eBay...

Baja ::

tole je res blo lokalno. kilometer od doma :) je pa trajalo leto al pa več, da je ugotovjo, da po zlatarskih cenah ne bo šlo. mislim da sem ti takrat poslal nekaj slik od tega.

kixs ::

To je pa trajalo :lol:

dolenc ::

To priznam, da ni retro, k je kak mesc nazaj pršla šele iz pečice :P

Hdmi, 128mb in en kup krešov!!! Morva se mal spoznat očitno.
Zdele na slik sem šele opazu, da en hakelček manjka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dolenc ()

sirotka ::

Voodoo5 5500 remastered edition8-O

naruto2 ::

kixs je izjavil:

naruto2 je izjavil:

Ne razumem, zakaj sestavljate stare PCje, saj so pribljizno vsi isti smorn.


Ce se hoces s starim hardverom igrat, potem pac rabis stari hardvare. Ni to za vsakogar ;)


Ma ves ta star hardware sem imel, pa se mi ni nikoli zdel nic posebnega. Mislim, da se mi nekje v kleti se valja 386sx in matematicni koprocesor, samo se mi ne da iskati. Pac mb nasrane notri razne kartice, cpu in ram.

In to ostaja enako se danes, saj ravno zato pravim, da so PCji ekstra nezanimiva zadeva za zbirat.

Zadeve kot so predPCjevski mlincki so imele vsaj duso, druge designe, nekaj si imel za videti. Pa kaksni SGIji.

Od prihodov PCjev je postala zadeva dolgocasno monotona.

Bi imel pa ta-tapiciranega Craya, samo bi zaradi obupnega WAF faktorja verjetno moral spati zunaj, z njim vred. :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: naruto2 ()

naruto2 ::

kixs ::

Kot je bilo ze receno, vsakemu svoje 8-)

Ma ves ta star hardware sem imel


Ta izjava je rahlo mocna, ker ni bilo pogojev - se posebej high end zadev za tisti cas. Pravzaprav tudi danes ni pogojev. Ce imam zelo veliko delov, mi se marsikaj manjka. Recimo Octek DCA, pa Chips Super Math J38700D,... kaksna graficna in zvocna... je pa dobro, da so pri PC-ju vedno mozni kompromisi. Zato pa se lahko s tem igram...

Marsikdo rece, zakaj bi se igral z 386, ce pa imas 486, ki je se hitrejsa. Ali pa Pentium.... in potem res prides do tega, da je Ryzen dovolj skoraj za vse, ostalo je pa stari junk :lol: Ampak ni poanta v tem. Tako je v stari masini car pravi HDD in 13" monitor in deli iz tistega casa...

S SGi se strinjam. Prav tako bi zelo rad enkrat dobil Atari Falcon030 in TT ali vsaj Mega STe.

naruto2 ::

kixs je izjavil:


Ma ves ta star hardware sem imel


Ta izjava je rahlo mocna, ker ni bilo pogojev


Ja, res je, nisem imel vseh 3500 razlicnih razsiritvenih kartic za 286 + custom made verzij ;(( Nima veze, ti kar sestavljaj.

Drugi link zgoraj poglej :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: naruto2 ()

DostMam ::

Ve kdo, kje bi se dalo dobiti SideKick za DOS? Samo to mi še manjka na enem muzejskem eksponatu.

Baja ::

tole iščeš al kaj drugega?

https://winworldpc.com/product/sidekick...

DostMam ::

Baja je izjavil:

tole iščeš al kaj drugega?

https://winworldpc.com/product/sidekick...

Točno to! Najlepša hvala!

BigWhale ::

kixs je izjavil:

Marsikdo rece, zakaj bi se igral z 386, ce pa imas 486, ki je se hitrejsa. Ali pa Pentium.... in potem res prides do tega, da je Ryzen dovolj skoraj za vse, ostalo je pa stari junk :lol: Ampak ni poanta v tem. Tako je v stari masini car pravi HDD in 13" monitor in deli iz tistega casa...


Men so stari PCji tud zlo nezanimivi. Arhitektura je tolk podobna temu kar imamo zdaj, da je vse nekak meh. :))

kixs je izjavil:

S SGi se strinjam. Prav tako bi zelo rad enkrat dobil Atari Falcon030 in TT ali vsaj Mega STe.


Mega STe in TTja se kar da dobit. Falconi pa do redki in se prodajajo za nore denarje. Meni manjka TT ampak ga pravzaprav nimam kje imet, zato se ne sekiram tolk zlo. :)

Telbanc ::

Valvoline je izjavil:

Vecina teh oldschool zadev crkuje zarad napihnjenih/neizpravnih elko kondicev. Za plate ter psuje velja obvezna menjava vseh elkotov, drgac ne bo to spilalo. Pri grafah popuscajo rami, pa je treba predelat biose z nizjimi frekvencami ramov.


To sploh ne drži. Najbolj se napihujejo kondiči na platah od soket A naprej, )39, pentium 4. . Prej pa, kar mam doma, več al manj..vse špila. Kondiči grejo tud zarad temerature, ker se preveč grejejo.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

BigWhale ::

V 20+ letih starih zadevah gredo kondenzatorji predvsem zato, ker se elektrolit izsusi.

Telbanc ::

BigWhale je izjavil:

V 20+ letih starih zadevah gredo kondenzatorji predvsem zato, ker se elektrolit izsusi.


Kolega tera en star komp star čez 20 let vsak dan 8 ur.....v industriji za en star program. Je pa res, da elektroliti niso večni.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

BigWhale ::

Jaz mam tud 30+ let stare elektrolite in delajo. Samo nimam pojma kolk casa bodo se delal in kolk na meji delajo. Pravim sam, da se stari kondenzatorji kvarijo bolj zaradi izsusenega elektrolita kot pregrevanja.

Telbanc ::

BigWhale je izjavil:

Jaz mam tud 30+ let stare elektrolite in delajo. Samo nimam pojma kolk casa bodo se delal in kolk na meji delajo. Pravim sam, da se stari kondenzatorji kvarijo bolj zaradi izsusenega elektrolita kot pregrevanja.



Ja se strinjam, moje osebno mnenje je še da so se z prej omenjenimi podnožji zadeve začele tovarniško bolj šponat, in bolj segrevat, verjetno pa je padla tud kvaliteta izdelave. Elektrolitov. Z serijo 939 se začne hlajenje južnega mosta z venti.......
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

BigWhale ::

Precej je odvisno od serije do serije. Commodore je v napajalnike za C64 vgrajeval resnicno slabe kondenzatorje. In napajalnik je prva stvar, ki jo pri C64 zamenjas.

Telbanc ::

BigWhale je izjavil:

Precej je odvisno od serije do serije. Commodore je v napajalnike za C64 vgrajeval resnicno slabe kondenzatorje. In napajalnik je prva stvar, ki jo pri C64 zamenjas.


Pr komodorju je tud kasetar včasih riknil. Vrhuvec tega časa je bil "sistem" na comodorju 128 in zunanja enota z disketami. Zadeva je bla sicer draga ko satan.

Drgač mam jaz doma tud AMD ja iz tistih časov, no mal kasneje..mislim da je 233 mgh, al celo 266 mghz, ima edo in sdr ram slote. Ko vidm da se te stvari od AMD ja ne prodajajo kej dosti na slo techu, v glavnem je iz teh časov sam intel. No sicer si raj zvrtam luknjo u kolen, ko da bi prodal to plato. :D
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

tony1 ::

Moraš razumeti, da so bili to časi, ko je bil AMD na našem trgu precejšnja eksotika... Bil je le nekaj malega cenejši in ene ravno toliko počasnejši kot Intel... (No, je pa imel MMX ukaze že na 166 MHz procu, ampak od njih ni bilo nobene zaresne koristi, ampak to se je izkazalo šele skozi leta, ko si proc že zdavnaj kupil :D)...

Spomnim se, da sem AMD 200 MHz nekje leta 2000 prodajal in celo dobil en klic človeka, ki ga je zanimalo, če je reč kompatibilna z Intlom. Na koncu model ni vzel robe :-).

Invictus ::

Ima ima kdo NeXT računalnik?

Včasih se je še kaj dobilo, ne vem kam so šle takrat škatle iz Dela, ampak zdaj so cene nore...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

opeter ::

Vso staro šaro sem ali prodal ali pa podaril (imel sem več stvari Umax Pulsar Mac, Supermac, dve Amigi, dva Commodorea, da ne bom našteval PC komponente).

Najstarejša zadeva, ki jo trenutno imam je 4. generacija Intel Core procesorja v Mac miniju.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
««
4 / 13
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prvi računalniki v Sloveniji, 4.del - prvi elektronski računalnik

Oddelek: Novice / Računalniški muzej
103459 (1467) Barbarpapa2
»

HP Pavilion - ventič

Oddelek: Pomoč in nasveti
423130 (1166) jackorsen88
»

WACOM DTF 720 "crknil" - kako popraviti?

Oddelek: Pomoč in nasveti
5995 (742) CRTbraun
»

3D print - kje?

Oddelek: Pomoč in nasveti
307925 (6419) cekr
»

HP-XW8400 razširitev pomnilnika

Oddelek: Kaj kupiti
81205 (1034) Barbarpapa2

Več podobnih tem