» »

Pametno stanovanje

Pametno stanovanje

««
15 / 50
»»

barakus ::

Obstaja kakšna low budget wireless rešitev za hkratno vklapljanje dveh rekuperatorjev ?

KraitPay ::

Pametni kitajski IR/bluetooth adapter? Ga povežeš na WIFI in lahko vlaplaš/izklaplaš porabnike kjerkoli? cena cca 20€ po kos.

Odvisno kaj preferiraš za "vkapljanje", ker kolikor vidim ga lahko krmiliš kar preko nekaj standardnih protokolov.

barakus ::

Rabil bi neko resitev za sinhroniziran vklop/izklop obeh, zic pa med njima ne morem potegnit. Fizicno pa nista toliko narazen, sta v dosegu wifija.

KraitPay ::

Kako ju pa vkapljaš trenutno? Stikalo, daljinec?

OK.d ::

barakus je izjavil:

Rabil bi neko resitev za sinhroniziran vklop/izklop obeh, zic pa med njima ne morem potegnit. Fizicno pa nista toliko narazen, sta v dosegu wifija.

Home assistent, Ok Google, Alexa in nastaviš routino.
Seveda poleg zgoraj omenjenih "adapterjev"
LPOK.d

barakus ::

Zdaj daljinec, ampak se da tudi prek stikala, bi pa ju rad sinhroniziral da se skupaj prizigata in ugasata

Bom raziskal ta Home assistant

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: barakus ()

DeeJay ::

A to bi rad samo 220V vklapljal in izklapljal?
Če ja pol rabiš samo 2x shelly1 in pol v enmu shellyju skonfiguriraš še action Button Switchen on URL in daš notr action url do drugega shellyja, da ga prižge.
Se prav ko boš vklopil en rekuperator se bo vklopil tud drugi.
Vse deluje preko wifi in lahko upravljaš preko telefona. Lahko pa na "glavni" shelly (ta, ki kliče action URL) namontiraš tud fizično stikalo in ti bo prižigal oba rekuperatorja.

Več o shelly1 tuki:
https://shelly.cloud/products/shelly-1-...

Več o action URLjih:
https://shelly.cloud/documents/develope...

Če hočeš merit tud porabo, pol pa rabiš Shelly 1PM.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

barakus ::

Hvala

Map ::

Imam eno fuč plafonjero, ki se vklaplja in izklaplja z dvema stikaloma, in imam en Shelly dimmer viška. Je možno to kakorkoli skombinirat s kakimi led trakovi?

jWill55 ::

Ravno prenavljamo inštalacije v hiši oziroma delamo elektriko, pa me zanima, če je potrebno kaj posebej pripraviti za Shelly, razen to, da se prepričam, da bodo doze dovolj velike? :)

V kolikor želim samo upravljati z lučmi in roletami ter žaluzijami, verjetno potrebujem samo Shelly 1 za luči in Shelly 2.5 za rolete in žaluzije? Je kdo tudi uspel urediti kakšno navezano z Daikin toplotno črpalko?

Čemu pa služita Shely i3 in Shelly PM?

Hvala :)

sunshine403 ::

Jaz osebno bi resno odsvetoval Shellye v dozah. Priznam da nimam veliko izkusenj (sele dobro poinstaliral in spravil ves sistem v delovanje), ampak temperature so za moje pojme hudo visoke. V TK omari z vec kot dovolj zracenja in v dokaj hladnem prostorju (cca. 20c) je notranja temperatura cca. 65c, zunanja pa okoli 45c. Osebno jih imam v sprintanih nosilcih na letvi, ampak ce jih dam skupaj (tako da je cca. 5mm med njimi) gre notranja temperatura na 75+c, zunanja pa dobrih 50c. Da bi vse to zaprl v dozo kjer ni ne volumna ne pretoka zraka... ne vem. Naceloma je namenjeno temu, samo meni osebno se zdijo te temperature krepko previsoke za to.
PS: je pa govora o Shelly 2.5, ki jih imam vecinoma za zaluzije (se pravi nobene obremenitve) in nekaj za luci.

TheHijacker ::

Ima kdo Zigbee mesh postavljen? Sam furam že dlje časa zigbee2mqtt in CC2530 kot koordinator. Pa občasno se kakšna naprava ne odzove takoj. Sem naročil Sonoff Zigbee Bridge. Dam gor Tasmoto in direktno preko IP-ja zvežem na Home Assistant, če bo kaj boljše.

Ima že kdo to tako narejeno?
http://www.google.si

DeeJay ::

Mam Shellyje v dozah že dobro leto in deluje BP.
Če bi delal inštalacije na novo, bi rajš vse speljal do centralne enote in jih dal v omarico na letve.

jWill55 ::

DeeJay je izjavil:

Mam Shellyje v dozah že dobro leto in deluje BP.
Če bi delal inštalacije na novo, bi rajš vse speljal do centralne enote in jih dal v omarico na letve.


Ali to pomeni, da je potrebno vleči od vsakega stikala dodaten kabel do omarice in nazaj, ali kako se to rešuje?

matobeli ::

Shellyji v dozah so fini za primer fizičnega stikala, ker za luči je še vedno to kar precej praktično met.

i3je samo knof ki zna delat s tremi različnimi tipkami, PM je pa še PowerMeter zraven, lahko spremljaš porabo porabnika.

jaz mam shelly PM1 v dozi in gor 1kw radiator pa ni neke krize.

DeeJay ::

jWill55 je izjavil:

DeeJay je izjavil:

Mam Shellyje v dozah že dobro leto in deluje BP.
Če bi delal inštalacije na novo, bi rajš vse speljal do centralne enote in jih dal v omarico na letve.


Ali to pomeni, da je potrebno vleči od vsakega stikala dodaten kabel do omarice in nazaj, ali kako se to rešuje?


Ja velik več kablov treba potegnt, če hočeš met vse centralizirano. Sam na konc se splača, ker maš neomejeno možnosti avtomatike. Plus vedno lahko greš nazaj na običajen sistem in nisi 100% odvisen od IOT.
Seveda je lahko tud v dozah, sam morš pol poskrbet, da je tam dovolj prostora in če gre kej narobe razdirat doze. Tam maš pa vse v eni omarici.

sunshine403 ::

matobeli je izjavil:

jaz mam shelly PM1 v dozi in gor 1kw radiator pa ni neke krize.

Cisto tako za info.... kaksne so kaj temperature v tem primeru?

techfreak :) ::

Ce obnavljas elektro instalacijo bi jaz pozabil na Shelly, in vzel nek centraliziran sistem, ki ponuja vso upravljanje preko svojega kontrolerja, brez zanasanja na WiFi oz. na nek Raspberry Pi, ki poganja HomeAssistant/OpenHAB.

Ce je denar ovira (ker so taksni sistemi drazji) potem pa vsaj Shelly 4 Pro, ki so moduli za DIN letev, in podpirajo 4 naprave. Definitivno pa si zelis cim manj WiFi modulov, ze zaradi zanesljivosti.

sunshine403 ::

Pa si ziher da Shelly4 Pro dela na zaluzijah? Kolikor sem jaz videl, ko sem gleda to, nima opcije za roller shutter, ki je obvezen za zaluzije/rolete.

matobeli ::

sunshine403 je izjavil:

matobeli je izjavil:

jaz mam shelly PM1 v dozi in gor 1kw radiator pa ni neke krize.

Cisto tako za info.... kaksne so kaj temperature v tem primeru?


Točnih temperatur ti ne morem dat nekje 35-45, z roko merjeno - malo toplo :P
Ima pa itak zaščito proti pregrevanju (ki se jasno še ni sprožila). Bom pa pred zimo vrgel uč nanj če je vse še tako fino in fajn.

Nimam nobenega laserskega termometra, drugač bi ga lahko mal našponal pa pomeril da dobimo ene taprave rezultate >:D

sunshine403 ::

Podatek za notranjo temperaturo drugace dobis s samega Shellya. V sami Shelly aplikaciji nikjer ne najdem, kje bi se to dalo videti, v Openhab ga pa dobim brez tezav.

matobeli ::

Nisem še uspel it dol iz clouda ker je kar precej udoben ;)

techfreak :) ::

sunshine403 je izjavil:

Pa si ziher da Shelly4 Pro dela na zaluzijah? Kolikor sem jaz videl, ko sem gleda to, nima opcije za roller shutter, ki je obvezen za zaluzije/rolete.
Huh, pa res nima. Malce bedno se mi zdi te module montirati v elektro omarico.

sunshine403 ::

Jaz sem si sprintal nosilce, tako da po dva na nosilec paseta na letev in zgleda cisto spodobno. Se pa strinjam, 4Pro bi bila lepsa opcija.

DeeJay ::

Edin kokr vem tud 4Pro ne omogoča večfazni priklop ampak morjo bit vsi porabniki na isti fazi.

pierch ::

TheHijacker je izjavil:

Ima kdo Zigbee mesh postavljen? Sam furam že dlje časa zigbee2mqtt in CC2530 kot koordinator. Pa občasno se kakšna naprava ne odzove takoj. Sem naročil Sonoff Zigbee Bridge. Dam gor Tasmoto in direktno preko IP-ja zvežem na Home Assistant, če bo kaj boljše.

Ima že kdo to tako narejeno?


Če maš Z2M si instaliraj zigbee2mqttassistant-a in poglej graf. Ali pa preko MQTT pošlji ukaz za generiranje grafa ter ga vizualiziraj in boš videl kje je mash problematičen.
Je pa pri meni v bloku problem v Wifi 2.4G signalu (vsaj 15 različnih wifi SSIDjev vidim), ker moti zigbee omrežje. 100% pokritosti in zanesljivosti nimam.

Drugače pa lahko CC2530 flashas tudi kot router. imam enega takega in opravlja svoje delo, ampak še vedno ni vse pokrito.
Pierch

TheHijacker ::

Imam 4 Innr žarnice, ki delujejo kot router ter še dodatno dva CC2530 routerja narejena po tem načrtu:

https://www.zigbee2mqtt.io/how_tos/how_...

Je pa res da imam hišo z mansardo. Torej eno nadstropje. Bom videl kako bo s Sonoff Zigbee bridgom.
http://www.google.si

jakan123 ::

techfreak :) je izjavil:

Ce obnavljas elektro instalacijo bi jaz pozabil na Shelly, in vzel nek centraliziran sistem, ki ponuja vso upravljanje preko svojega kontrolerja, brez zanasanja na WiFi oz. na nek Raspberry Pi, ki poganja HomeAssistant/OpenHAB.

Ce je denar ovira (ker so taksni sistemi drazji) potem pa vsaj Shelly 4 Pro, ki so moduli za DIN letev, in podpirajo 4 naprave. Definitivno pa si zelis cim manj WiFi modulov, ze zaradi zanesljivosti.


Kaj od centralnih sistemov pa je ok za vzeti? Jaz delam novogradnjo, tako da imam glede inštalacijše vse opcije odprte.

techfreak :) ::

Tezko karkoli svetujem, ker se ne spoznam. Sem pa v praksi videl Bticino MyHOME (https://www.comfort-el.com/pametna-hisa..., ki se mi je zdel precej najs. Njihove komponente (releji, stikala) se povezejo skupaj z 2 zilnim kablom, ki se uporablja tudi za napajanje. Avtomatizacijo med komponentami skonfiguriras preko programa, za kaj bolj naprednega pa lahko povezes z OpenHAB/HomeAssistant.

jWill55 ::

Imaš tudi opcijo vzeti Entio - http://entia.si/sl .. Kolikor pa vidim, oba zahtevata, da vlečeš bus kable od vsakega stikala in luči.

damirj79 ::

TheHijacker je izjavil:

Ima kdo Zigbee mesh postavljen? Sam furam že dlje časa zigbee2mqtt in CC2530 kot koordinator. Pa občasno se kakšna naprava ne odzove takoj. Sem naročil Sonoff Zigbee Bridge. Dam gor Tasmoto in direktno preko IP-ja zvežem na Home Assistant, če bo kaj boljše.

Ima že kdo to tako narejeno?


Imam jst, ampak ne stikal, tako da če te zanima kaj okoli tega, ti ne znam povedat, ampak ostalo mi deluje OK. Načela če pa zigbee naprava ni takoj odzivna, potem ima šibek signal in rešuješ z repetitorji.

pierch ::

Ja sej senzorji načeloma niso problem, primarno je zigbee pri meni ravno njim namenjen. Imam pa tudi par stikal in eno žarnico (poleg omenjenega routerja), ki so ravno tako routerji, ampak ko se "poklapajo vsa ozvezdja" niti to ne pomaga.
Pierch

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pierch ()

floyd1 ::

Imam eno hitro vprašanje za poznavalce. Čez vikend sem si končno uredil dodaten vlan in začel selitev naprav "pametne hiše" na to "novo" mrežo (drug SSID in geslo). S Shelly napravami je simpl - ali greš v APP v settings, ali pa se povežeš na njihov IP ter spremeniš SSID in geslo v nastavitvah, kot npr. pri routerju. Pri Sonoff napravah (originalnih, NE "tasmotiziranih") pa teh dveh variant ni. Je slučajno komu poznan kak drugi način? Razen reseta in ponovnega seznanjanja v mrežo ter nastavljanja?

Vsekakor je dobil Shelly v tem oziru pri meni en veeeelik plus.

WaterBoy ::

Jaz pri sonoffih nisem našel drugea načina kot to da resetiraš in jovo na novo

meternich ::

jakan123 je izjavil:

techfreak :) je izjavil:

Ce obnavljas elektro instalacijo bi jaz pozabil na Shelly, in vzel nek centraliziran sistem, ki ponuja vso upravljanje preko svojega kontrolerja, brez zanasanja na WiFi oz. na nek Raspberry Pi, ki poganja HomeAssistant/OpenHAB.

Ce je denar ovira (ker so taksni sistemi drazji) potem pa vsaj Shelly 4 Pro, ki so moduli za DIN letev, in podpirajo 4 naprave. Definitivno pa si zelis cim manj WiFi modulov, ze zaradi zanesljivosti.


Kaj od centralnih sistemov pa je ok za vzeti? Jaz delam novogradnjo, tako da imam glede inštalacijše vse opcije odprte.


Tudi jaz delam novogradnjo. Testiral sem shelly in sonoff stikala. Imel sem idejo kupiti navadna fizična stikala in dati zadaj shelly, potem sem preizkusil sonoff touch stikalo in se mi zdi neprimerno boljše, predvsem zaradi tlačnja žic in relayčkov v doze. Razen če je kakšna druga slabost, ki jo sedaj ne vidim. Povsod bom navlekel ničelni vodnik, v omarico si ne bom vozil vseh kablov. Za kontrolo stikal bom uporabljal HA in vsem stikalom bom zapru dostop do clouda. Kot dodatno upravljanje bodo po hiši daljinci 433Mhz, tudi HA bo imel možnost pošiljanja 433 signalov.
Je kakšna slabost moje ideje, ma kdo kakšne izkušnje?
Sem kaj spregledal ali je idej

DeeJay ::

Pomojem bo to čist vredu rešitev.
Sicer ne poznam sonoff touch stikal, sam če nima možnosti zatemnitev luči, razmišlej da si daš vsaj v dnevno in spalnice taka stikala, ki to omogočajo.

techfreak :) ::

Osebno nisem pretirano navdusen nad temi sonoff touch tipkami. Sicer izgledajo precej dobro, ampak hitro jih lahko zgresis. Raje bi videl da bi ponujali klasicne tipke, kjer je precej boljsa izkusnja uporabe.

@meternich: Ce si ti (in kdorkoli bo se zivel v hisi) zadovoljen s temi tipkami potem jih vzemi. Drugace pa lahko razmisljas tudi o varianti da kabel od vsakega stikala povleces do elektro omarice, ter imas Shelly module kar tam. Sploh Shelly 4Pro je precej dobra izbira, ker gre na DIN letev, ki so v elektro omaricah.

jWill55 ::

Tudi jaz sem razmišljal o tej rešitvi, ker delam novogradnjo. Sem se pa vseeno na koncu odločil, da bom delal KNX za luči in vtičnice. Aktuatorje in vse potrebno sem naročil od MDT-ja, povlekli pa bomo bus kable do omarice. Se mi zdi, da se takšna zadeva veliko bolj izplača kot Shelly/Sonof na dolgi rok, prav tako je neprimerljivo stabilnejša.

DeeJay ::

O stabilnosti bi lahko razglabljali.
Sam nucam shelly1 po stikalih že dve leti pa me zaenkrat še noben ni pustil na cedilu.
Razlika v ceni KNX in ostalih varjant je pa enormna.

floyd1 ::

WaterBoy hvala. Bom zgleda res vse resetiral. Pa verjetno bom moral pri novem seznanjanju kakega bolj oddaljenega odmontirat in prinest bližje k AP. Vsaj do zdaj sem imel take izkušnje.

O stabilnosti bi lahko razglabljali.

Shelly mi delajo super, s Sonoffi pa sem že imel težave.
En basic, ki sem ga flashal na tasmoto, je po kakih treh tednih super delovanja začel samodejno prižigati in ugašati. Vezan pa je bil na menjalni stikali. Nobene druge spremembe nisem takrat naredil, zgodilo se je samo od sebe. O tem sicer najdeš tudi nekaj zapisov na netu. Je pa bila takrat ena huda nevihta in sumim tudi to.
Drugega basica, ki ga imam zunaj (pod streho, vedno suho), pa izgubljam iz omrežja. Kak mesec in pol je delal super, pol pa je vedno pogosteje bil nedosegljiv. Če odstranim pokrov doze, se še (nestabilno) poveže, drugače ni variante, čeprav je bil ta pokrov gor že od začetka in je takrat delovalo super.

RockyS ::

Shelly 4pro se da namestiti na obstoječo napeljavo, torej da bi ga v bistvu namestil za varovalkami (vsaka luč ima svojo varovalko)? Če da, potem bi to bilo super, da ni potrebe po dodatnem kablu.

jWill55 ::

DeeJay je izjavil:

O stabilnosti bi lahko razglabljali.
Sam nucam shelly1 po stikalih že dve leti pa me zaenkrat še noben ni pustil na cedilu.
Razlika v ceni KNX in ostalih varjant je pa enormna.


Ni kaj za razglabljat, sta popolnoma dve ločeni zadevi in praktično se noben sistem kot je Shelly, Sonof in podobni, ne more primerjat z 25 let staro žično tehnologijo, ki je standard v svetu pametnih inštalacij. Moj point je bil samo v tem, da bi se pri novogradnji raje odločil za KNX - investicija bo cca 2k EUR (aktuatorji, binary modul, eth, .. 2 android tablici z wall mountom in PoE), kar pa je malo za to kar dobiš. Na koncu imaš lahko primerljiv sistem Giri, ki za hišo stane cca 15k.

V kolikor pa bi tudi sam želel smart home integrirati v obstoječo inštalacijo, pa vsekakor Shelly.

KraitPay ::

Da, odgovor je KNX protokol. Kaj drugega, resnega, trenutno ni na trgu. Vsaj ne da bi se upprabljalo tudi v industriji.

Vse drugo je dolgorocno potrata casa in denarja.

DeeJay ::

RockyS je izjavil:

Shelly 4pro se da namestiti na obstoječo napeljavo, torej da bi ga v bistvu namestil za varovalkami (vsaka luč ima svojo varovalko)? Če da, potem bi to bilo super, da ni potrebe po dodatnem kablu.


Seveda lahko, vendar gor lahko vežeš samo luči, ki so na isti fazi.

KraitPay je izjavil:

Da, odgovor je KNX protokol. Kaj drugega, resnega, trenutno ni na trgu. Vsaj ne da bi se upprabljalo tudi v industriji.

Vse drugo je dolgorocno potrata casa in denarja.


Lahko KNX sistem upravljaš z Apple Homekit in Siri?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

jWill55 ::

Seveda, povežeš v Home Assistant/openHAB, od tam naprej pa ti je tako verjetno znano, kako pa kaj.

OK.d ::

Me prav zanima, kako bi zavarovalnica bila navdušena nad izplačilom škode ob požaru povzročenem iz teh DIY rešitev;)
LPOK.d

sunshine403 ::

OK.d je izjavil:

Me prav zanima, kako bi zavarovalnica bila navdušena nad izplačilom škode ob požaru povzročenem iz teh DIY rešitev;)

Ima Shelly certifikat za uporabo? Ima. Torej ne vidim tezav pri izplacilu premije. ;)

DeeJay ::

jWill55 je izjavil:

Seveda, povežeš v Home Assistant/openHAB, od tam naprej pa ti je tako verjetno znano, kako pa kaj.

Glede na ceno bi lahko mela že nativni support za povezljivost s homekitom in ostalimi zadevami.
No ja vsakemu svoje, jest sam vem, da bi mi bilo škoda dat tolk denarja, če maš lahko identično ali celo še bolj fleksibilno funkcionalnost 10x ceneje. Predvsem govorim to za Shelly, Sonoffa ne poznam in nisem nikoli nucal.
Plus mi je tud da je Shelly razvit v EU in ni neka čungalunga igračka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

OK.d ::

sunshine403 je izjavil:

OK.d je izjavil:

Me prav zanima, kako bi zavarovalnica bila navdušena nad izplačilom škode ob požaru povzročenem iz teh DIY rešitev;)

Ima Shelly certifikat za uporabo? Ima. Torej ne vidim tezav pri izplacilu premije. ;)

V teoriji in na papirju vse lepo zgleda, kaj pa strokovnost izvedbe;)
LPOK.d

KraitPay ::

DeeJay je izjavil:

RockyS je izjavil:

Shelly 4pro se da namestiti na obstoječo napeljavo, torej da bi ga v bistvu namestil za varovalkami (vsaka luč ima svojo varovalko)? Če da, potem bi to bilo super, da ni potrebe po dodatnem kablu.


Seveda lahko, vendar gor lahko vežeš samo luči, ki so na isti fazi.

KraitPay je izjavil:

Da, odgovor je KNX protokol. Kaj drugega, resnega, trenutno ni na trgu. Vsaj ne da bi se upprabljalo tudi v industriji.

Vse drugo je dolgorocno potrata casa in denarja.


Lahko KNX sistem upravljaš z Apple Homekit in Siri?


Mislim da lahko. Nisem sicer 100% ker v industriji ne maramo idej, da se stvari povezujejo v oblak. V 90% sem do sedaj integriral samo KNX z getawayi, če pa so potem povezovali še navzgor, pa nimam podatka. Vem da v googlo deluje, ampak prakse s tem žal nimam.

Kar se tiče požarov in diy modulov; električna napeljava mora biti testirana in validirana na časovna obdobja. V idnustriji so takšni testi kar nadležni ampak morajo biti. V primeru napake na inštalaciji vemo, kakšen bo najslabši rezultat.Dovolj je že, da v knauf steno vgradiš del zaščitne cevi za beton, namesto samogasečo. Pa ti zavarovalnica ne bo krila nič.
V stanovanjskih stavbah je potrebno opravljati pregled električnih inštalacij najmanj vsakih osem let. Ta obsega pregled, preizkuse in meritve električnih inštalacij in ga lahko opravi električar z ustreznim certifikatom. Na kaj mislite, da se zgovarjajo zavarovalnice ko zgori kakšno skladišče v industriji??

Še enkrat: ne se zajebavat z DIY in 230V AC. Če pa že, uporabi industrijsko varianto ki je sicer mnogo dražja, ampak si na varni strani.
««
15 / 50
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Home Assistant vs. KNX

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
151906 (730) Invictus
»

Raspberry Pi + Home Assistant (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
21832337 (6675) xgeorgex
»

Prenova stanovanja in home automation

Oddelek: Loža
473535 (2154) s1m0n
»

wifi termostat z regulatorji radiatorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7223761 (12061) JanK
»

Sonoff stikalo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
233490 (2730) joze67

Več podobnih tem