» »

Pametno stanovanje

Pametno stanovanje

««
12 / 50
»»

Likalnik ::

Kako je sedaj s temi klučavnicami....predvsem Keymitt...ga že kdo ima? je uporabno...oziorma kaj predlagate?

sirotka ::

Keymitt čakam kak review, mislim, da zdaj šele prvi dobijo - zaradi korone niso dobili delov iz Kitajske.

meternich ::

Živjo.

Sem v starejši hiši in rad bi preizkusil shelly za prižiganje luči. Odpru sem stikalo za luč in za njemu se skrivajo 3 žice. Vse so iste barve - modre. 2 žici sta skupaj vezana na en del stikala in ena je vezana na drug del stikala. Ali je možno tukaj priključit shellya ali mi manjka kakšna žica. Kako lahko preverim, katera žica je katera.

hvala za odg in lp.

DeeJay ::

Pokličeš električarja, da ti naredi meritve in pogrunta kaj je kaka žica. Rabiš pa fazo in nulo, da bo zadeva delovala.

Matko ::

meternich je izjavil:

Živjo.

Sem v starejši hiši in rad bi preizkusil shelly za prižiganje luči. Odpru sem stikalo za luč in za njemu se skrivajo 3 žice. Vse so iste barve - modre. 2 žici sta skupaj vezana na en del stikala in ena je vezana na drug del stikala. Ali je možno tukaj priključit shellya ali mi manjka kakšna žica. Kako lahko preverim, katera žica je katera.

hvala za odg in lp.

Na tem mestu ne, razen če ti uspe potegniti še eno žico.

Lahko pa v razdelilni dozi.

matobeli ::

Lahko montiraš shellyja direktno v bazi luči ki jo želiš kontrolirat, obstoječe stikalo imaš pa vedno na prižgani poziciji.

sirotka ::

Načeloma rabiš vse tri, da ti bo še vedno delalo stikalo, sicer boš moral met stikalo v "on" poziciji, ker boš drugače izklapljal tudi shellyja.

Keyser Soze ::

meternich je izjavil:

Živjo.

Sem v starejši hiši in rad bi preizkusil shelly za prižiganje luči. Odpru sem stikalo za luč in za njemu se skrivajo 3 žice. Vse so iste barve - modre. 2 žici sta skupaj vezana na en del stikala in ena je vezana na drug del stikala. Ali je možno tukaj priključit shellya ali mi manjka kakšna žica. Kako lahko preverim, katera žica je katera.

hvala za odg in lp.

Ponavadi sta v starih hišah, kjer je vezava velikokrat dvožilna ozemljitev in nevtralni vodnik ena in ista oz. brikana - vezana skupaj. Sicer mi ni jasno zakaj sploh tri žile potem, ampak OK. Plus, to, da nimaš barvnega kodiranja (klasika zeleno-rumena ozemljitev, modra nevtralni vodnik, črna/rjava faza) je tudi znak, da gre za staro oz. bolj domače sorte vezave.

Načeloma lahko zmeriš kaj je katera žica, ampak če ne znaš tega, je mogoče boljše, če prosiš nekoga, ki to zna. Elektrika ni hec. Če pa že, pa imej vsaj rokavice gor, primerno orodje, pa ne se preveč ustrašit, ko bo zašmelcalo in počilo, če boš narobe zvezal. =D
OM, F, G!

floyd1 ::

Ja, ničenje je še marsikje, ampak v stikalu za luč pa nima biti kaj ničeno. Kar sem jaz videl po starih bajtah je do stikala napeljana navadno samo faza. Lahko gresta iz stikala 2 kabla (faza) za 2 luči, mogoče pa gre faza še dalje na kako drugo stikalo.

meternich ::

Evo popis stanja. Sem razdrel eno razdelilno dozo, luč in stikalo. Sem poslikal in objavljam tukaj. Doma imam samo "faznprifer", tako da kaj drugega kot kaj je pod napetostjo, verjetno ne morem zmerit. Električarja ne bi naročal. Ideja je, da stestiram en modul, ker si letos želim s pametnimi stikali opremiti novogradnjo. Shelly ali pa kakšne zwave zadeve. Bomo videli, kaj bodo rekli forumi:). Ali je to dovolj kar sem poslal, se da iz tega kaj ugotovit? Bi lahko kam vtaknil shellya, da bi delovalo?

"Lahko gresta iz stikala 2 kabla (faza) za 2 luči, mogoče pa gre faza še dalje na kako drugo stikalo."

Ne vem kam bi se to vleklo. V sobi je samo eno stikalo in ena luč. Samo to stikalo prižiga to luč.



lp.

floyd1 ::

Slike sicer ne vidim, sem pa 100%, da za stikalom shelleya ne moreš priklopit, če je res tako, kot si prej opisal. Skozi stikalo bi morala iti faza (faznprüfer - ?), nule pa tam verjetno nimaš.

meternich ::

Še enkrat slike. Upam, da bo zdaj boljše.

doza shema
stikalo
luč
doza

mirator ::

Za shelly potrebuješ fazo, nulo, vklopno fazo od stikala in odvod na svetilko. To lahko narediš edino v dozi na zidu. Samo po sliki sodeč, je ta doza premajhna za vgradnjo shellyja, zato ti predlagam, da tik nad dozo, kjer nimaš kablov, vgradiš še eno dozo in vanjo vgradiš shelly. Pa tiste stare vijačne wecco sponke zamenjaj s sodobnejšimi.
Mimogrede, na stikalo ti pride res ena faza, ampak od stikala dalje imaš dva vodnika. Če je torej en vodnik viška, bi lahko to uporabil za nulo in shelly vgradil tudi v dozo stikala, če bi bila dovolj velika.

floyd1 ::

Ja, tako bi šlo. Kolikor vidim, gresta oba od stikala v luč, kjer eden ostane neizkoriščen.

Po vrsti:

- Varovalko za luč daš ven-izklopiš, preveriš s faznpruferjem, če res ni štroma
- na stikalu daš ven enega od dveh kablov, ki sta vezana skupaj - to mora biti tisti kabel, ki je v luči še fraj (daš varovalko nazaj in preveriš - če dela luč, pol je OK, drugače je pravi tadrugi kabel
- varovalko spet ven
- v luči povežeš tisti kabel, ki je neuporabljen - daš ga na nulo
- na kablu, ki si ga dal ven iz stikala imaš zdaj nulo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

DeeJay ::

Am... zakaj rajš zadeve ne prepustiš usposobljenemu človeku. Karkoli drugega bo lahko recept za katastrofo. V najboljšem primeru boš skuril Shellyja, v najslabšem še sebe ali hišo.

floyd1 ::

Še to - ker imaš pri tem štromu narejeno še ničenje (se vidi v luči, kjer je rumeno-zelena "zemlja" povezana na nulo) je fajn, če si pri teh delih še malo bolj previden. Čim manj šlataj kable, ker FID stika, ki bi te lahko varovalo, tu nimaš. Pa vedno faznprüfer kontrola.

DeeJay je izjavil:

Am... zakaj rajš zadeve ne prepustiš usposobljenemu človeku. Karkoli drugega bo lahko recept za katastrofo. V najboljšem primeru boš skuril Shellyja, v najslabšem še sebe ali hišo.

Še boljše, se strinjam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

meternich ::

Upam, da sem razumel kaj govorite. Lahko prosim pogledate tele skice in potrdite, če je takole vredu.
Bom pa zelo pazljiv, da slučajno ne bo kje štroma v kakšni žici.

potek

vezava shellya

floyd1 ::

Kar se tiče skice "potek" je to nekako to, ja. Po kablu št. 3 boš pripeljal nulo za stikalo. Glede shelleya pa naj ti pove kdo, ki je to že vezal. Skico vezave dobiš verjetno zraven.

floyd1 ::

Iz shelleya (priklop I) boš fazo direktno peljal na kabel 4, ki gre na žarnico. Brez neke vmesne povezave, ki jo imaš tam narisano. Faza pride na enem kontaktu v shelleya na drugem pa iz njega na žarnico. Dobro poglej vezavo, tako kot si narisal pa NI ok.

mirator ::

Dobro bi bilo, da bi upošteval nasvet @DeeJay-a, vendar sem prepričan, da ga ne boš.

Če boš dimer vstavil v dozo stikala, potem narediš vezavo tako:
Fazo, ki ti pride na stikalo prebrikaš na dimer na sponko L. Vodnik, ki gre iz stikala na svetilko prestaviš na dimer na sponko 0, prosti kontakt stikala pa povežeš na sponko I1. V sponko N priklopiš prosti vodnik, ki ga v dozi priključiš na nulo. Če v dozi ni nule, kar sicer ne verjamem, (mislim da je ena vecco sponka nula) ta vodnik priključiš kot ti je svetoval @floyd1 in zadeva je končana.
Vseeno te opozarjam, da preveriš vse žice v dozi. V vsako vecco sponko ti gredo po tri, nekaj pa jih gre mimo. Če hočeš, da ne bo kaj narobe, moraš točno vedeti, kam gre kateri vodnik in kakšno funkcijo ima.

In še enkrat si preberi 1. stavek do druge vejice!.

meternich ::

Mogoče pa bom upošteval. Ali pa sploh ne bom nič povezoval in bom razdru eno namizno lučko pa tam sprobal. Vsaj vem kateri kabel je kateri.

VIDEO

Glede vezave pa sem sledil tem slikam, pa sem mislil da sem prav zrisal.

 Vezava

Vezava



 vezava2

vezava2



Ja zihr more bit nula v dozi. Sam v dozi je vse zabito in če res žica, ki je pri svetilki v zraku potuje direktno dol do stikala, mi je nekako lažje narediti tako kot mi je svetoval floyd1. Je sploh kakšna možnost, da preverim kaj je katera žica v dozi, glede na to da nimam multimetra.

lp

floyd1 ::

Vidim, da je res takšna vezava. Zakaj mora iti na Shelley 2x faza ? Je to morda zato, da lahko v priklop (I) pošlješ tudi kaj drugega kot 230V? Npr. 12V ali 24V? Torej je krog s stikalom povsem ločen od ostalega vezja?

mirator ::

To je shelly z breznapetostnim kontaktom oz. relejem, ki omogoča krmiljenje naprav s tudi drugačno napetostjo. Vseeno ga je možno montirati v dozo stikala.
Meni nekako ne gre nula od svetilke, ker bi to bila bolj šalabajzerska rešitev, ki bi lahko bila tudi nevarna.
Prav zaradi tega bi moral shelly vgraditi strokovnjak, ki bi ugotovil kateri vodniki so dovod in kam peljejo odvodi. Samo s fazenprüferjem se tega seveda ne da.

Invictus ::

Trenutno razmišljam o enem eneotnem sistemu za osvetljavo.

Do sedaj sem uporabljal MiLight.

Je še kak boljši protokol, kjer lahko kombiniraš žarnice, LED trakove, itn...?

Phillips Hue mi nekako ne sede, ker imajo vedno samo že integrirane rešitve...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

floyd1 ::

mirator je izjavil:

To je shelly z breznapetostnim kontaktom oz. relejem, ki omogoča krmiljenje naprav s tudi drugačno napetostjo. Vseeno ga je možno montirati v dozo stikala.

Hvala za razlago, se mi je kar zdelo, da bo nekaj takega.

mirator je izjavil:

Meni nekako ne gre nula od svetilke, ker bi to bila bolj šalabajzerska rešitev, ki bi lahko bila tudi nevarna.
Prav zaradi tega bi moral shelly vgraditi strokovnjak, ki bi ugotovil kateri vodniki so dovod in kam peljejo odvodi. Samo s fazenprüferjem se tega seveda ne da.

Najprej bo itak moral preveriti, če je to res ta kabel. Drugače pa ne vidim ne vem kakega problema tu. Uporabil bo nulo, ki je itak namenjena tej luči, vse bo šlo po intalcijskih vodnikih s pravim presekom, tista "nova" nula pa bo namenjena izključno shelleyu, ki ima verjetno zanemarljivo porabo... Skratka, razen tega, da bo okrog riti v žep, bo vse po pravilih.

sirotka ::

Invictus je izjavil:

Trenutno razmišljam o enem eneotnem sistemu za osvetljavo.

Do sedaj sem uporabljal MiLight.

Je še kak boljši protokol, kjer lahko kombiniraš žarnice, LED trakove, itn...?

Phillips Hue mi nekako ne sede, ker imajo vedno samo že integrirane rešitve...


Sam uporabljam gledopto zigbee luči. Zaenkrat še na hue bridgu, vendar bom počasi vse prenesel na drugo zigbee omrežje prek deconz conbeeja. Oni delajo žarnice, kontrolerje, cele luči, trakove.

matobeli ::

Shelly ima podporo za RGBW in bele z zatemnitvijo. uporabiš trakove/žarnice kot želiš.

kompatibilni z HomeAsisstant, ima pa tudi njihov app precej možnosti.

mirator ::

floyd1 je izjavil:

...Drugače pa ne vidim ne vem kakega problema tu. Uporabil bo nulo, ki je itak namenjena tej luči, vse bo šlo po intalcijskih vodnikih s pravim presekom, tista "nova" nula pa bo namenjena izključno shelleyu, ki ima verjetno zanemarljivo porabo... Skratka, razen tega, da bo okrog riti v žep, bo vse po pravilih.

Problem lahko nastane, ko bo mogoče hotel zamenjati svetilko. Takrat bo vse vodnike razklemal in med pravo nulo in vodnikom, ki gre na shelly bo potencialna razlika. Če bo slučajno prijel ta dva konca ga bo streslo. Resda ne močno, ker ima shelly zaradi majhne porabe tudi veliko impedanco, pa vendar dovolj, da se bo mogoče ustrašil in na stolu izgubil ravnotežje. Zato sem tudi napisal, da je to bolj šalabajzerska rešitev, ki je lahko tudi nevarna.
Ne vem kakšen problem bi bil ta vodnik v dozi prekiniti in ga povezati direktno na nulo. Samo sponke naj zamenja in naj mu to naredi električar.

akulp ::

Šele zdaj spet malo sledim tej temi.

Jaz imam zdaj celo hišo opremljeno z različnimi Shelly napravami in zadeva res deluje bp. Občasno zavozijo kak FW, vendar se potem tudi hitro uredi, so res odzivni in precej dovzetni za (pametne) predloge.

Če te zanima karkoli konkretno glede vezave in žic predalgam, da se "vpišeš" v njihovo Shelly support (English) grupo, tam boš vse izvedel, folk ti bo pomagal, itd.
Lukcc

JanezH ::

TheHijacker je izjavil:

Zdravo. Eno pomoč oz. nasvet išče. Imam že precej pametnih stikal in luči vse vezane preko Amazon Alexe in delujejo čudovito.

Nekaj me matra že več dni. Kako avtomatizirati spuščanje in dviganje krpank. Trenutno jih ročno preko dveh Tem Čatež stikal za žaluzije. Imam dve za obe okni na terasi.

Takšno imam stikalo:

https://www.ideo.si/stikala/zaluzijsko_...

 Tem Čatež skikalo

Tem Čatež skikalo



Prostora ni veliko in tudi ne najedem pametnega stikala s tremi žicami.

 Vezava

Vezava



Ima kdo kakšen namig kako torej premik obeh krpan spravit do samodejnih rutin za dvig in spust preko Alexe.


Ti je uspelo tole zvezati oz. stlačiti shelly sem not?

Map ::

TheHijacker je izjavil:

Zdravo. Eno pomoč oz. nasvet išče. Imam že precej pametnih stikal in luči vse vezane preko Amazon Alexe in delujejo čudovito.

Nekaj me matra že več dni. Kako avtomatizirati spuščanje in dviganje krpank. Trenutno jih ročno preko dveh Tem Čatež stikal za žaluzije. Imam dve za obe okni na terasi.

Takšno imam stikalo:

https://www.ideo.si/stikala/zaluzijsko_...

 Tem Čatež skikalo

Tem Čatež skikalo



Prostora ni veliko in tudi ne najedem pametnega stikala s tremi žicami.

 Vezava

Vezava



Ima kdo kakšen namig kako torej premik obeh krpan spravit do samodejnih rutin za dvig in spust preko Alexe.

Hijacker, si zmontiral shellyje?

TheHijacker ::

Sem šele zdaj videl to temo. Hvala tudi za PM. Bo tu odpisal, če bo še koga zanimalo.

Prišel je štromar. Opazil, da manjka nula. Potegnil kabel iz vrha do doze in vse v prvo pravilno zvezal (bravo Vinko). Krpanke lahko enako premikam preko stikala kot prej. Hkrati pa še preko Shelly aplikacije. Clouda ne maram in imam Home Assisten strežnik, ki mi vse pametne naprave povezuje skupaj. Torej tudi obe krpanki.

Avtomatizacija za krpanke je najdaljša od vseh. Imam dve krpanki in različna pravila za obe. Začne se z sončnim vhodom, ko mi obe dvigne gor. Dopoldne mi potem dviga in spušča levo krpanko (vzhod hiše) glede na svetilnost (Xiaomi Zigbee liminance senzor), ter tudi desno (jug hiše) če je presvetlo. Popoldne pa je fokus na desni, preko katere mi sonce lahko direktno sveti v hišo. Ob sončnem zahodu mi krpanke samodejno spusti in preide na večerni način, ko se mi glede na gibanje po sobah prižigajo in ugašajo luči. Krpanke odkar imam to izpiljeno avtomatizacijo nisem še ročno premikal. Deluje odlično in vedno tako kot bi tudi sam ročno moral nastavit.

Trenutno imam MQTT vklopljen na Shelly 2.5 relejih. Testiral sem tudi Shelly dodatek za Home Assistenta in je deloval. Če bi njega imel bi mi delal tudi cloud ampak nočem. Ostajam na MQTT.

Zdaj ko delam od doma imam zanimivo manj časa, da se s tem ukvarjam. Tudi nimam potrebe, ker mi vse deluje kot mora. In RF (motion senzorji) in Zigbee (luči, temp/hum senzorji, stikala, ...) preko zigbee2mqtt, do Xiaomi luči.

WAF faktor je visok in že en čas takšen. Žena mi torej ne teži več, če kaj ne dela in vpije, da naj dam nazaj tako kot je bilo prej. Spodaj recimo ne prižigam več nobenega stikala za luč. Vse se mi samodejno prižge in ugasne za menoj, ko hodim po hiši.
http://www.google.si

JanezH ::

Tule imaš 2 stikali za žaluzije. Ali si rabil 2 shelly modula ali je narejeno z enim?

 2 stikali za žaluzije

2 stikali za žaluzije

TheHijacker ::

Dva. Za vsako krpanko svojega. Vsak je tudi v shutter načinu, kjer uporablja oba relaja v njem. Po namestitvi je potrebna kalibracija, da si zapomni kdaj je krpanka čisto gor in kdaj čisto dol. To rabiš naredit samo enkrat.
http://www.google.si

JanezH ::

A imaš mogoče kako fotko, da vidim kako je stlačil 2 shelly-ja v to dozo?

TheHijacker ::

Sem prebrskal po telefonu. Nimam. Sem bil tako vesel, da je delalo, da sva samo hitro spravila v dozo. Je šlo brez težav. Oba Shelly-ja imata tudi poln WiFi signal. Nikoli nista še bila nedosegljiva.

Shelly 2.5 je res majhna zadeva. Kako majhna vidiš, šele ko ga daš iz škatle.
http://www.google.si

Zgodovina sprememb…

JanezH ::

Jaz imam v taki dozi 2 stikali za žaluzije:



V taki pa imam eno stikalo za žaluzije in eno za luč:



Bo to šlo?

TheHijacker ::

Sigurno bo. Kratki kabli za povezavo vmes. Dobro zategneš in porineš not.

Imam tudi 5 kom Sonoff mini relejev (že Tasmota + mqtt na vseh). Čakam štromarja, da še tiste po mansardi montirava za otroške sobe, spalnico in kopalnico. Sem jih dobil dokaj poceni, ampak delajo drugače. Mi bo štromar povedal, če bodo OK.
http://www.google.si

JanezH ::

Kje si pa kupil shelly-je?

TheHijacker ::

Preko njihove spletne strani:

https://shop.shelly.cloud/
http://www.google.si

sirotka ::

TheHijacker je izjavil:

Sem šele zdaj videl to temo. Hvala tudi za PM. Bo tu odpisal, če bo še koga zanimalo.


Trenutno imam MQTT vklopljen na Shelly 2.5 relejih. Testiral sem tudi Shelly dodatek za Home Assistenta in je deloval. Če bi njega imel bi mi delal tudi cloud ampak nočem. Ostajam na MQTT.


Smem vprašat čemu raje MQTT napram integraciji za HA? Saj za povezavo ne potrebuje Clouda, hkrati pa odpade vsa zafrkancija z MQTTjem.

TheHijacker ::

Integracija mi sprva ni delovala korektno. CoAP protokol ni šel čez WiFi omrežje. Je uporablja mDNS, kar pa ni ažurno kazalo stanja pozicij krpanke. Takrat sem si uredil MQTT. Ni bilo nobene zafrkancije. Copy paste iz weba v YAML datoteko in restart HA.

Zadnjič sem zopet probal integracijo. Je delala vzporedno z MQTT, do zadnje posodobitve. Zdaj se mi ne štarta več. Javlja da ne more generirat unikatnih ID-jev. Ni vredno časa, da rešim, ker mi preko MQTT deluje brez težav. Clouda ne rabim. Firmware ne mislim več posodabljat, saj ob releja delata kot morata.
http://www.google.si

sirotka ::

Zna biti, da si presnel beto verzijo, je ravno izšla končna 0.1.7

TheHijacker ::

Nisem. Imam hacs in ne prenaša beta verzij.
http://www.google.si

sirotka ::

ok, jaz imam tudi bete, sem rabil testirat za 3em. Zanimivo mi je to, da sem imel ravno obratne izkušnje z mqtt, sej na koncu je važno le,da ti deluje.

Map ::

Vidim, da kar obladate in veste, kako deluje z žaluzijami, tako da lahko brez skrbi danes naročim Shellyje.

Bom pa od začetka uporabljal Shelly aplikacijo, potem pa je plan Home Bridge preko HOOBS in povezava s HomeKit.

JanezH ::

Gledam, da jih v Trzinu tudi prodajajo:
https://www.bolha.com/oprema-za-pametne...

Map ::

Tole je zgleda bolj kratek čas, ker lani jih še nihče pri nas ni prodajal oz. vsaj zasledil nisem, ko sem gledal.

Imajo pa trenutno na uradni strani velikonočne popuste, tako da se za večje količine kar splača.

Matko ::

Katere opcije (dobavljivost, normalna cena) so za meritev porabe (+podpora za Tasmota):
Shelly 2.5 (2x 10A relejski)
Shelly Plug S (vtikač/vtičnica 12A, mini varianta)
Shelly Plug (vtikač/vtičnica 16A)

Sonoff POW R2 (16A, največje ohišje)
Sonoff nima modela vtikač/vtičnica z meritvijo porabe :(

DeeJay ::

Odvisno za kaj nucaš?

Zgodovina sprememb…

««
12 / 50
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Home Assistant vs. KNX

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
151906 (730) Invictus
»

Raspberry Pi + Home Assistant (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
21832327 (6665) xgeorgex
»

Prenova stanovanja in home automation

Oddelek: Loža
473535 (2154) s1m0n
»

wifi termostat z regulatorji radiatorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7223760 (12060) JanK
»

Sonoff stikalo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
233490 (2730) joze67

Več podobnih tem