» »

Pametno stanovanje

Pametno stanovanje

««
11 / 50
»»

Davidoff ::

Da ne odpiram nove teme...če bi se odločil za Cybro3 + modul za luči in žaluzije...a treba v tem primeru planirati še prostor za dodatne releje v omarici ali se lahko zadeva veže direkt na elektromotor žaluzij brez relejev? Če je kdo delal s tem, da mi potem nebo prostora falilo.
Pivo Laško vsak dan eno flaško!

poweroff ::

Evo, sem relativno hitro dobil "pametno žarnico" iz Kitajske in jo potem poflashal s Tasmoto... postopek je zelo enostaven.

Takole pa izgleda vse skupaj:

https://pbs.twimg.com/media/EPxwj5HXsAE...
sudo poweroff

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: poweroff ()

borut_p ::

Sam ta zarnica je huge. Za kaksen namen imas tako zarnico?

poweroff ::

V bistvu ni tako velika, meni izgleda kot navadna E27 žarnica. Je pa res, da sveti precej šibko. Za branje bi rabil dve ali celo tri. Naletel sem še na en problem... ob namestitvi sem nastavil dve Wifi omrežji... pri meni je delalo, potem sem jo pa nesel na drugo lokacijo (seveda je bila vmes odklopljena iz elektrike), in je bilo treba ponovno vnesti konfiguracijo (preko templata).

Žarnica je sicer bolj namenjena igranju, ampak v resnici jo bo imel otrok za večerno lučko pred spanjem.

P. S. Zdaj vidim, da je mogoče problem tole:

It should remember the configuration but if you have repeated restarts with no wifi/MQTT it will presume there is a fault and reset itself.

Your device may be in a boot loop - a restart caused by any exception or watchdog timer within less than BOOT_LOOP_TIME (default 10 seconds). The number of boot loops allowed before beginning to reset settings is determined by SetOption36. When Tasmota reaches this situation, it will begin restoring default settings as follows:
- 1st restart: disable ESP8285 generic GPIOs interfering with flash SPI
- 2nd restart: disable rules causing boot loop
- 3rd restart: disable all rules
- 4th restart: reset user defined GPIOs to disable any attached peripherals
- 5th restart: reset module to Sonoff Basic (1)


Morda sem jo 2x restartal brez Wifija...
sudo poweroff

TheHijacker ::

Če bo kdo šel v to smer. Začel sem s WiFi napravami (pametne vtičnice, žarnice). Na vse sem dal Tasmota in delajo super. Problem imam občasno z domačim mesh omrežjem, saj mi statično dodeljeni DHCP IP, ne deluje vedno. So dokaj ugodne in na večijo lahko spraviš Tasmota brez lotanja (Tuya Convert).

Potem sem poskusil z Zigbee mesh omrežjem - zigbee2mqtt (door/window, temperaturni senzorji, motion senzorji, žarnice). Tudi vse dela. So pa kar drage naprave. Vsaka žarnica (Osram Smart+) deluje kot router. Imam tudi dva CC2531 routerja, ampak jih zaradi žarnic verjetno ne bi več rabil. Pokritost je super v pritličju in mansardi.

Sedaj si gradim RF rešitev. Sonoff RF Bridge s Tasmota firmware + MQTT (door/windows, motion senzorji). Dela presenetljivo dobro. Motion senzorji imajo veliko daljši domet, kot recimo Xiaomi motion senzor. Luči mi tudi hitro prižge po zaznavanju gibanja/odprtju vrat. Naprave so poceni (3-5 €/kom). RF Bridge dobiš za cca. 8 €.

Vse skupaj je pa vezano na Home Assistanta. Cel kup avtomacij (yaml). Še fino nastavljam vse in počasi bo delovalo tako, da mi žena ne bo vsak dan težila, ko kaj ne dela prav. Ji pa sedaj lepo Alexa javi, kdaj je sušilec končal sušenje ter pralni stroj opral cunje.
http://www.google.si

akulp ::

Haha, tole zadnje s pralnim in sušilnem strojem, je tudi moja gospa najbolj pohvalila. :D
Lukcc

floyd1 ::

Danes sem privlekel domov en Sonoff mini. Uporablja že kdo to? Lušna, mala zadeva, veliko bolj priročna kot stari sonoff basic, spraviš v dozo brez problema. Pa še klasično stikalo lahko direktno gor obesiš.

pierch ::

floyd1 je izjavil:

Danes sem privlekel domov en Sonoff mini. Uporablja že kdo to? Lušna, mala zadeva, veliko bolj priročna kot stari sonoff basic, spraviš v dozo brez problema. Pa še klasično stikalo lahko direktno gor obesiš.

A gre v une okrogle doze tud? Sicer pa je pri nas je običajno bolj problem ker ni nule v stikalih za luč in ne moreš uporabiti teh smart stikal. Obstajajo sicer stikala ki delajo brez nule, ampak jih še nisem poskusil. Ravno danes dobil odobren refund ker več kot 2M čakam iz AE eno tako stikalo za test.
Pierch

floyd1 ::

Ja, gre v klasično okroglo dozo.
Jaz imam na srečo ves štrom v ceveh in lahko še kak kabel potegnem zraven, če je treba.

DeeJay ::

pierch je izjavil:

floyd1 je izjavil:

Danes sem privlekel domov en Sonoff mini. Uporablja že kdo to? Lušna, mala zadeva, veliko bolj priročna kot stari sonoff basic, spraviš v dozo brez problema. Pa še klasično stikalo lahko direktno gor obesiš.

A gre v une okrogle doze tud? Sicer pa je pri nas je običajno bolj problem ker ni nule v stikalih za luč in ne moreš uporabiti teh smart stikal. Obstajajo sicer stikala ki delajo brez nule, ampak jih še nisem poskusil. Ravno danes dobil odobren refund ker več kot 2M čakam iz AE eno tako stikalo za test.


Shelly Dimmer SL ne rab nule in gre komot v okroglo dozo, če je dovolj globoka.
https://shelly.cloud/wifi-smart-home-au...

floyd1 ::

Eh sranje. Naredil sem še uraden update (bugfixes), a na koncu dobil sporočilo "update failed". Ne poveže se več na net, niti ga ne spravim v pairing mode. Klasika (stikalo) še vedno dela. Dva prejšnja "basic" modela sem že nadgrajeval z uradnim FW, nikoli do sedaj ni bilo težav. :(
Imam še dva basic-a na Tasmoti (za testiranje) in če ne bo šlo drugače bom pač tudi tega vrgel na Tasmoto.

pierch ::

DeeJay je izjavil:

pierch je izjavil:

floyd1 je izjavil:

Danes sem privlekel domov en Sonoff mini. Uporablja že kdo to? Lušna, mala zadeva, veliko bolj priročna kot stari sonoff basic, spraviš v dozo brez problema. Pa še klasično stikalo lahko direktno gor obesiš.

A gre v une okrogle doze tud? Sicer pa je pri nas je običajno bolj problem ker ni nule v stikalih za luč in ne moreš uporabiti teh smart stikal. Obstajajo sicer stikala ki delajo brez nule, ampak jih še nisem poskusil. Ravno danes dobil odobren refund ker več kot 2M čakam iz AE eno tako stikalo za test.


Shelly Dimmer SL ne rab nule in gre komot v okroglo dozo, če je dovolj globoka.
https://shelly.cloud/wifi-smart-home-au...

Vem, sem ga naročil s tem namenom in dobil naročilo preklicano do nadaljnega. Imajo z njim neke težave.
EDIT2: so mi rekli da bodo sporočilo kdaj bo spet na voljo. Očitno niso, ker ga lahko ponovno naročiš. Bom poskusil. -- pomojem to ni SL verzija, ampak navadna.
Pierch

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pierch ()

gavrin ::

akulp je izjavil:

Haha, tole zadnje s pralnim in sušilnem strojem, je tudi moja gospa najbolj pohvalila. :D


KOt čisti lajik vprašam kako ste to naredili?

Apple ::

Davidoff je izjavil:

Da ne odpiram nove teme...če bi se odločil za Cybro3 + modul za luči in žaluzije...a treba v tem primeru planirati še prostor za dodatne releje v omarici ali se lahko zadeva veže direkt na elektromotor žaluzij brez relejev? Če je kdo delal s tem, da mi potem nebo prostora falilo.

Zivijo, jst ze 10 let uporabljam Cybro-2. Luci sem vezal direktno na izhode od krmilnika, za zaluzije sem potreboval mocnejsi Cybro Bio modul.
LP, Apple

akulp ::

gavrin je izjavil:

akulp je izjavil:

Haha, tole zadnje s pralnim in sušilnem strojem, je tudi moja gospa najbolj pohvalila. :D


KOt čisti lajik vprašam kako ste to naredili?


Sam za to uproabljam Shelly pametno vtičnico. Znotraj njihove aplikacije imaš t.i. "scene" in nastavil sem tako, da ko poraba elektrike pade pod 5w in tako ostane vsaj 5 min, dobiš obvestilo/mail ...
Lukcc

gavrin ::

Se mi je zdelo da bo neki takega. Hvala za odgovor.

Map ::

Za Shelly naprave je izšel firmware, ki omogoča direktno dodajanje naprav v HomeKit brez homebridga. Piše, da sicer zaenkrat deluje samo switch funkcija, urniki, merjenje porabe in ostale pa ne. Če ima kdo kakega Shellyja, ki ni v uporabi, in zna, se lahko malo poigra. Možen je tudi downgrade na stock firmware.

Link: https://github.com/mongoose-os-apps/she...

DeeJay ::

še video setupa


Osebno bom še mal počakal preden to naložim na svoje Shellyje. Vidm, da se software dnevno updejta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

Map ::

Ko boš/če boš, prosim tukaj napiši kaj o postopku in kako deluje.

TheHijacker ::

akulp je izjavil:

gavrin je izjavil:

akulp je izjavil:

Haha, tole zadnje s pralnim in sušilnem strojem, je tudi moja gospa najbolj pohvalila. :D


KOt čisti lajik vprašam kako ste to naredili?


Sam za to uproabljam Shelly pametno vtičnico. Znotraj njihove aplikacije imaš t.i. "scene" in nastavil sem tako, da ko poraba elektrike pade pod 5w in tako ostane vsaj 5 min, dobiš obvestilo/mail ...


Sam imam podobno. Torej pametno vtičnico ter spremljam porabo. Sem šel še korak dalje in sem razbil celoten postopek pranja/sušenja na različne faze npr. Idle, Starting, Working, Finishing, Clean. Začel sem s tem vodičem:

https://philhawthorne.com/making-dumb-d...

Sem pa moral precej prilagodit glede na cikle porabe.
http://www.google.si

Uporabnik ::

Kaj pa eletronske ključavnice, v povezavi z WiFi? Torej da imaš na daljavo možnost programiranja dostopa, ima kdo kakšne izkušnje s tem?

floyd1 ::

Prav s ključavnicami ne, imamo pa doma vrata z magnetnim zapiralom (npr. za odpiranje preko domofona), ki sem ga priklopil na wifi preko Sonoffa in transformatorja (230V na 12V). Vrata zunaj nimajo kljuke, a jih lahko sedaj preko telefona še vedno "odprem" če se mi po nesreči zaprejo, ko sem zunaj. Če nimam telefona s sabo, pa od sosedov pokličem boljšo polovico in jih na daljavo odpre ona ;). Ko so zaklenjena pa seveda ne gre.

akulp ::

Jaz imam enako z magnetnim rešeno.

Sem se pa igral z mislijo, da bi si kupil prav pravo ključavnico, ja. Ampak želim imeti na prstni odtis, glede na to, da že zdaj uporabljam tudi RFID, bi rad nagradil stvar. Edino pametno stvar, ki sem jo našel je E-key, ampak kaj, ko (še) nima podpire kakim smart portokolom.

https://www.amazon.de/dp/B07T2Z8F4Z/ref...

Sicer je alternativa še Nuki in August Smart lock. Ampak, nič od tega nima fingerprinta ...

Imaš en kup Kitajcev, ki pa vsi po vrsti delajo baje bolj tako tako.
Lukcc

Uporabnik ::

floyd1 je izjavil:

Prav s ključavnicami ne, imamo pa doma vrata z magnetnim zapiralom (npr. za odpiranje preko domofona), ki sem ga priklopil na wifi preko Sonoffa in transformatorja (230V na 12V). Vrata zunaj nimajo kljuke, a jih lahko sedaj preko telefona še vedno "odprem" če se mi po nesreči zaprejo, ko sem zunaj. Če nimam telefona s sabo, pa od sosedov pokličem boljšo polovico in jih na daljavo odpre ona ;). Ko so zaklenjena pa seveda ne gre.


Kakšen link na ta magnet. Koliko KG je dovolj da se ne da odptert tudi s silo?

akulp ::

Saj to je navadno el. zapiralo na magnet, ki je, verjetno v 90%, že vgrajeno v vhodna vrata. Vsaj vsa novejša imajo po mojem v osnovi to že zraven.

https://www.digitklik.si/imgs/products/...

Meni so takrat rekli, da drži od 150-250 kg, odvisno kako nastaviš. Sam sem tisti dan, ko so vrajevali vrata testiral in se na silo zaletaval notri, pa nisem uspel odpreti. Ni pa, če ti kdo hoče vlomiti čez vhodna vrata, to kakšna posebna znanost odpreti. Tako da definitivno to ni najbolj varno.

Čeprav sami zaklepamo v 99% samo s tem, ker če bo kdo vlomil, ne bo čez vhod. :)
Lukcc

floyd1 ::

Gre za enostaven elektromagnet, naša vrata so to že imela vgrajeno, in sem samo priklopil na sonoffa.

Ful varno to ravno ni. Če en ded močno brcne, se bodo vrata gotovo odprla. Zato pa imaš potem še ključavnico za ponoči. Podnevi, ko je 100 sosedov okrog, pa ne bo nihče skozi vhodna vrata vlamljal. Je veliko lažjih načinov :|.

Eh, me je že akulp prehitel...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

akulp ::

Zgleda, da sem premal desc. :D
Lukcc

DeeJay ::

če si v bloku v 5. nadstropju so vrata edini point of entry... če si pa v hiši je pa lažje okn razbit :)

WaterBoy ::

Jaz sem naredil garažna vrata da se odpira z sonoffom. Sem po enem mesecu odklopi vse skupaj, ker tak ni noben to uporabljal, lokacija preko ifttt tek ne deluje dobroda bi se sama odpirala ko prideš blizu, pa še malo me je skrbelo da bi kitajci sami odpirali vrata :)

Je bil pa poizkus

floyd1 ::

akulp je izjavil:

Zgleda, da sem premal desc. :D

:)) Dokler mi moja tega ne reče...
Meni je monter rekel, da je konkretna brca v vrata dovolj. Probal pa nisem. ;) Ponoči uporabim ključ.

če si v bloku v 5. nadstropju so vrata edini point of entry... če si pa v hiši je pa lažje okn razbit :)

Tam se bolj splača vložit v dobra vrata, to je res. Po drugi strani poznam tipa, ki so mu iz balkona, 3. nadstropja, ukradli drago kolo. Iz balkona v stanovanje pa si hitro.

poweroff ::

WaterBoy je izjavil:

Jaz sem naredil garažna vrata da se odpira z sonoffom. Sem po enem mesecu odklopi vse skupaj, ker tak ni noben to uporabljal, lokacija preko ifttt tek ne deluje dobroda bi se sama odpirala ko prideš blizu, pa še malo me je skrbelo da bi kitajci sami odpirali vrata :)

Je bil pa poizkus

Kaj pa če bi dal gor Tasmoto (s tem odrežeš Kitajce)?
sudo poweroff

hafo123 ::

Sam sicer nimam baje pa, da dobro deluje ta dodatek za ključavnico:

https://danalock.com/products/danalock-...

sirotka ::

Danalock ni najboljša pametna ključavica, veliko ljudi ima velike težave. Osebno čakam keymitta, obljubljajo, da pride ta mesec ven. Če ta ne bo ok, grem na Nukija.

Za garažna vrata sem si naredil s opengarage(.io) FW, esp modulom, status preverjaš z magnetnim stikalom ali prek ultrazvočnega senzorja.

še moja Ha inštalacija:



Če bi še kdo pomagal prevajat v Slo, bi bil zelo dobrodošel, mene čas lovi in so prevodi ne najbolj kvalitetni:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sirotka ()

WaterBoy ::

poweroff je izjavil:

WaterBoy je izjavil:

Jaz sem naredil garažna vrata da se odpira z sonoffom. Sem po enem mesecu odklopi vse skupaj, ker tak ni noben to uporabljal, lokacija preko ifttt tek ne deluje dobroda bi se sama odpirala ko prideš blizu, pa še malo me je skrbelo da bi kitajci sami odpirali vrata :)

Je bil pa poizkus

Kaj pa če bi dal gor Tasmoto (s tem odrežeš Kitajce)?

Takrat nisem o tem razmišljal, sedaj pa ono stikalo uporabljam pri akvariskem ventilatorju

Sem pa tole včeraj zasledil:



Kje je bolje da laufa HA. na odsluženem računalniku ki je stalno prižgan, ali si nabavim RPI?

pierch ::

Predlagam RPi če nimaš že sedaj drugega stalno prižganega računalnika. Lahko tudi na NASu v dockerju če imaš to možnost/željo.
Pierch

poweroff ::

Jaz tudi predlagam RPi. Plus, je tih, in pokuri manj energije.
sudo poweroff

s1m0n ::

Definitivno RPi... Ko spraviš stvari v pogon lahko pozabiš, da ga sploh imaš :)
Moj je trenutno aktiven že 3 leta brez prekinitve... (up 1098 days). Uporablja se za avtomatizacijo (bolj igranje) ter beleženje podatkov (temperature, vlaga, poraba el. energije...).

Je pa katastrofa na njem stvari posodabljat saj moraš večinoma kakšne konfiguracije ponovno pisat, če se le te od verzije do verzije programja spremenijo.

c3p0 ::

Malo sem out iz tega področja... Že obstaja kompakten produkt, ki zna krmilit dve fazi hkrati (ko je prva on, je druga off in obratno)? Torej, da se ga da vezat v stilu križnega stikala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3p0 ()

akulp ::

Zna bit, da bi Shelly EM znal to...če ni zgolj samo za beleženje porabe.

Preberi na https://shelly.cloud/.
Lukcc

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: akulp ()

sirotka ::

WaterBoy je izjavil:


Kje je bolje da laufa HA. na odsluženem računalniku ki je stalno prižgan, ali si nabavim RPI?


rpi je dober za začetek, mu pa zna kasneje zmanjkovat moči, sploh, če bodo še kake kamere v igri. minipc s kakim j5005/j4005 mi žre nekje 6-8w, rpi mi je pa tam 4, hitrost neprimerljiva pa še s sd karticami se ni treba ubadat.

WaterBoy ::

Kamere zaenkrat v najemniškem stanovanji še niso aktualne. :)
Ker RPi-ja ne poznam, če nabavim
https://www.raspberrypi.org/products/ra...
je to to, ali lahko grem sratejšo in cenejšo varianto

sirotka ::

komot ponucaš Rpi3b+, bo pa 4ka seveda hitrejša (in precej toplejša:))

Vesoljc ::

a razni zwave usb dongli (aoetec) delujejo prek router usb portov? openHAB mi laufa na lokalnem serverju, zaradi boljse povezljivosti pa razmisljam da bi usb stick vtaknil v en router, ki ga uporabljam kot access point
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

robertko ::

Sem že v drugi temi spraševal in bom še tukaj:

Ima kdo izkušnje z Mi Home smart zadevami. Gateway-a mi ne uspe nikakor povezati preko aplikacije na router.
Drugače je bila zadeva že v pogonu več kot leto, sem šel delat uninstall aplikacije, sedaj se pa noče več povezat.
Device connected - uspešno
Message sent to device - uspešno
Connecting to network timed out - neuspešno

Prav danes je prispel naročen Xiaomi Pro 300Mbps Wireless Wifi Amplifier Extender Repeater in ko sem ga sedaj hotel povezati prvič, se enako dogaja kot z Gateway-jem???

Kakšna ideja, oziroma pomoč dobrodošla.

spegli ::

"discover what happens when your toilet is online" lol.

Map ::

Imam eno vprašanje, ki je sicer bolj offtopic, ampak vseeno.

Obstajajo kaki senzorji gibanja, ki zaznavajo samo nekaj metrov? Mora bit tisti tisti brez gibljive glave, da te zaznava že takoj pod njim. Do sedaj kar sem gledal, vsi zaznavajo 12 metrov, rabim pa samo nad stopnicami in teraso, torej največ pet metrov, sicer se mi luči prižigajo zaradi avtov, vetra, sosedov itd.

DeeJay ::

Senzorju od philips hue se da nastavljat sensitivity. Za ostale ne vem.

mat xxl ::

sirotka je izjavil:

Danalock ni najboljša pametna ključavica, veliko ljudi ima velike težave. Osebno čakam keymitta, obljubljajo, da pride ta mesec ven. Če ta ne bo ok, grem na Nukija.

Za garažna vrata sem si naredil s opengarage(.io) FW, esp modulom, status preverjaš z magnetnim stikalom ali prek ultrazvočnega senzorja.

še moja Ha inštalacija:



Če bi še kdo pomagal prevajat v Slo, bi bil zelo dobrodošel, mene čas lovi in so prevodi ne najbolj kvalitetni:)



Kaj pa podobne ključavnice, ki jih Vovko prodaja, so za kaj, ali je bolje kaj drugega ?

sirotka ::

Teh ne poznam, samo je kar z večino vsaj nekaj težav, hkrati je fajn, da imajo odprt api, oz. da omogočajo integracijo z ostalimi pametnimi sistemi. Tako imaš vse v enem sistemu.

gas2018 ::

a ima kdo ze Nuki-ja?
««
11 / 50
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Home Assistant vs. KNX

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
151908 (732) Invictus
»

Raspberry Pi + Home Assistant (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
21832342 (6680) xgeorgex
»

Prenova stanovanja in home automation

Oddelek: Loža
473536 (2155) s1m0n
»

wifi termostat z regulatorji radiatorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7223776 (12076) JanK
»

Sonoff stikalo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
233491 (2731) joze67

Več podobnih tem