» »

Emulator starega tiskalnika - sploh obstaja?

Emulator starega tiskalnika - sploh obstaja?

bastadu ::

Torej imam en razmeroma star stroj, na katerem mi je odpovedal tiskalnik. Stroj ima v sistemu vgrajen gonilnik za ta tiskalnik, kar pomeni da ne morem kar tako priklopiti drugega tiskalnika, točno tega pa je zaradi starosti zelo težko najti. Ali obstaja kakšen LPT emulator oz. konverter, ki se mu da določiti, da emulira določen star tiskalnik, nanj pa potem lahko priklopiš nek drug tiskalnik ali kako drugače dobiš ven ta print?
  • spremenilo: bastadu ()

starfotr ::

Lahko nastaviš, da ti printa v pdf? Ali post script?

Ker potem, če ti to uspe, je enostavno rešljivo.

bastadu ::

Ne morem nič nastavljati, gre se za več kot 20 let star stroj, na njem teče nek sistem, ki ni Windows, tudi nikjer ni očitno videti, da bi bil DOS. Do nastavitev tiskalnika (ali česarkoli drugega) nimam dostopa ... Sedaj obstoječ tiskalnik je HP DeskJet 640C (specifikacije), vidim pa da tiskalnik ne podpira PS ...

nsa_ag3nt ::

HP laserjet 5l ima lpt port.

Ugotovi, kakšen OS je na tem sistemu.Macos, Novell NetWare, os/2 warp ?

Kakšna slika zunanjosti/notranjosti tudi nebi škodila (pz. napisane oznake).
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

ginekk ::

nsa_ag3nt je izjavil:


Ugotovi, kakšen OS je na tem sistemu.Macos, Novell NetWare, os/2 warp ?

Kakšna slika zunanjosti/notranjosti tudi nebi škodila (pz. napisane oznake).



To ja, če je samo 20 let star stroj in je hišna zadeva je velika verjetnost, da gre za običajen PC. Leta 98 so bile Amige, Atariji že pase.
Emulator teče na OS in če ne veš kakšen OS teče na stroju... Morda je kaka delovna postaja Sun (poganja Solaris) ali HP (HP-UX), lohk pa tud Iris ali Next hehe. Skratka zanima nas tvoja eksotika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ginekk ()

avian2 ::

Škoda, ravno kak mesec nazaj sem nesel na snago en tak delujoč star HP DeskJet, ker ga tudi zastonj nihče ni želel...

Drugače če ta tvoja naprava tiska samo tekst, potem je možno da bo delovala tudi s kakšnim drugim tiskalnikom, ki še ima paralelni port. Vsaj osnovno ASCII printanje je bilo včasih dokaj standardizirano. Grafični načini ne toliko, čeprav je tudi obstajalo nekaj standardiziranih variant (npr. ESC/P, PCL, ...). Je pa pri grafičnih ukazih ponavadi precejšen razkorak med laserskimi in inkjet tiskalniki. Tako da če potrebuješ to, potem išči raje kak podoben inkjet.

EDIT: tale review na Amazonu bo morda tudi koristen - https://www.amazon.com/gp/customer-revi...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: avian2 ()

hojnikb ::

najprej ugotovi, kakšnna platforma je to sploh (windows ce?, dos itd..). Mogoče ima stvar vgrajene še kakšne druge driverje.
#brezpodpisa

bastadu ::

Samo to vem, da PC 100% ni, bom v ponedeljek pogledal v elektroomare, če se kaj vidi kaj bi lahko bilo ...

Ales ::

Karkoli bolj določenega od "en star stroj" bi morda pomagalo komu, če pozna kaj podobnega. Namen, vrsta, izdelovalec, znamka, tip, model, karkoli...

SeMiNeSanja ::

Jaz bi poskusil s kakšnim drugim DeskJet-om, ki ima paralelni port.

Znotraj istega proizvajalca pri ASCII tisku ponavadi niti ni hudih razlik v ukazih za tiskalnik, tako bi da z malo sreče uspel rešiti problem z podobnim tiskalnikom istega proizvajalca (HP). Bistveno je seveda, da ima LPT port...

Prebrskat Bolho, Ebay,....?

mat xxl ::

bastadu ::

Ja na ebayu sem jih par že našel, celo enega čisto novega v ZDA, ampak če je le možno bi rad gor priklopil drug novejši printer ali pa še raje tiskal direktno v PDF ali kaj podobnega ...

mat xxl ::

Daj pozabi, najdi takega, ki paše , pa ne izgubljaj časa .......

....me te igre spominjajo na znanca serviserja enih profi kopircev in na 12 let starih so odletavali hdd diski, recimo taki 10 gb in ta znanec je cel mesec zgubljal čas pogruntati, kako bi zaobšel v servisni dokumentaciji ene 10 podprtih diskov z oznakami, ker ja rezerven je bil npr današnjih 400 eur na pooblaščeem dobavitelju delov, nov tak sodoben OEM 1 tb pa 80 eur . No ja razen izgube časa ni bilo efekta, sam sem mu potem, kar nekaj malo rabljenih na Ebayu našel z pravimi oznakami in je potem, lahko res ugodno to poservisiral .....

Skratka, ne rini z glavo skozi zid, ker bo 101 novi problem od zamika tiskanja, do ne vem česa vsega .......

Če že potem cel stroj zamenjajte ;) .

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mat xxl ()

Brane3 ::

IMHO je to zrelo za kako RasPI aplikacijo.

Pač na I/O piinih zajemaš Centronics signale in potem pač pičiš na USB inkjet kar pač rabiš.

MOgoče ne ravno izplačljivo za en sam stroj, ene par bi jih pa že lahko izplačalo delo.

Brane3 ::

Precej je bilo podobnih naporov že drugje.

Evo en uspeli poskus:

Centronics to Raspi

errhec ::

Mogoče je TOLE kompatibilno?
dd

Brane3 ::

MIslim, da je solidna možnost, da bi lahko spackal skupaj malo platico z mikrokrmilnikom, ki bi imel na eni strani CDC serial port emulacijo, na drugi pa centronics konektor, brez neke zahtevne dodatne pretvorbe podatkov.

Ti bi ga priklopil na eni strani na LPT port starega PCJ-ja, drugo stran pa na USB host, ki bi podatke dobil preko emuliranega COM porta in bi z njimi počel pač karkoli.

Dalo bi se narediti tudi host USB, na katerega bi priklopil kar printer a to bi verjetno zahtevalo veliko več dela za pripravo podatkov...

MOgoče pa lhako tudi to poskusimo, če je kdo zainteresiran toliko, da bi to plačal...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane3 ()

Ahim ::

Joj koliko gluposti, sploh cvetke o RPi in nekaksnih parallel-serial-USB platah ... :))

OP: najdi nek starejsi HPjev Deskjet (6xx, 8xx), kakrsne ljudje mecejo v smeti, in za katerega lahko se vedno dobis kartuse, in probaj. Pri teh sta kartusa in glava v enem kosu, tako da nima veze ce je prejsnjemu lastniku printal packe ali se je barva posusila ali karkoli ze, samo da valjcki lepo povlecejo list skozi (sicer ne izgubljaj casa z njim). 99.99999% tista tvoja naprava nima nobenih driverjev, ampak samo posilja predpripravljen (in malo dopolnjen odvisno od tega kaj pocnes na napravi) bitstream na printer. Ce nadomestni printer "govori" isti jezik, kot ga je stari (PCL 3 za tvojo starino), bo delalo.

Brane3 ::

In to trese tip, ki piše svoje ime v napačni smeri ;o)

Tvoja reštev nima bistvenih prednosti pred njegovo - nakup originalnega printerja na eBay-u.

Pretvornik bi pa, imam občutek, bil relativno iskan artikel - za maso folka z natanko temi potrebami - stari stroj, ki printa na tak printer in ki dela sicer še čisto lepo, cena novega pa je v primerjav s ceno tiskalnika velika...

MOgoče ne za ta primer, a mislim, da bi svoje stranke tak nišni proizvod našel.

Invictus ::

Občutek te vara.

Sicer obstaja business case za "arheološke" računalnike, ki se še vedno uporabljajo, ampak ne za slovenske privatnike, ki so škrti do amena, ampak večinoma za vojsko.

Recimo testni računalnik za F-15 bazira na VAXu in iskanje delov zanj je dobro plačano. Ampak je tudi budžet tam. Sicer stara novica, ki je lahko že obsolete...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

          ::

Tudi sam sem bil pred časom pred podobno dilemo. Imeli smo merilno napravo, ki je rezultate izpisovala na LPT tiskalnik. Cena naprave je bila velika, cena dodatka, ki bi omogočal njeno povezljivost pa tudi. Zato smo ji namesto tiskalnika priključili preprost krmilnik, ki je iz tekstovnega izpisa, namenjenega tiskalniku, izluščil vsebino meritev in jih posredoval naprej.
Če so ti podatki iz tvojega stroja še kako drugače pomembni (npr. bi jih rad shranjeval drugače kot na papirju, jih analiziral ....), lahko razmisliš tudi v tej smeri.

Ahim ::

Brane3 je izjavil:

In to trese tip, ki piše svoje ime v napačni smeri ;o)

Tvoja reštev nima bistvenih prednosti pred njegovo - nakup originalnega printerja na eBay-u.

Pretvornik bi pa, imam občutek, bil relativno iskan artikel - za maso folka z natanko temi potrebami - stari stroj, ki printa na tak printer in ki dela sicer še čisto lepo, cena novega pa je v primerjav s ceno tiskalnika velika...

MOgoče ne za ta primer, a mislim, da bi svoje stranke tak nišni proizvod našel.

Jaz pisem svoje ime v pravi smeri.

Ti pisaris bedarije in forum (no: tehnicni deli, katere obiskujem) jih je poln. Sploh tole o nevemkaksnih pretvornikih ... Jaz za razliko od tebe vsaj ne fantaziram o nekih nesmislih, ki jih ne bo nihce placal, ampak cloveku lepo povem kako bo najlazje (najbolj ekonomicno) resil svojo tezavo. Moj odgovor posledicno ni bil alternativa njegovi ideji, ampak tvojim nebulozam.

Ce dejansko verjames, da je vse to tvoje bluzenje smiselno, potem izvoli in izvedi svojo zamisel. Ko bos z uspesnim izdelkom obogatel, mi bos lahko povedal kako zelo sem se motil. Zelim ti veliko uspeha!

Mavrik ::

Dajte se ne osebno prcat, ni nobene potrebe po tem.
The truth is rarely pure and never simple.

Brane3 ::

Kar se realizacije tiče, mogoče ne bi bila slaba ideja.

BOm prečekiral stvar...

SeMiNeSanja ::

Invictus je izjavil:

Občutek te vara.

Sicer obstaja business case za "arheološke" računalnike, ki se še vedno uporabljajo, ampak ne za slovenske privatnike, ki so škrti do amena, ampak večinoma za vojsko.

Recimo testni računalnik za F-15 bazira na VAXu in iskanje delov zanj je dobro plačano. Ampak je tudi budžet tam. Sicer stara novica, ki je lahko že obsolete...

A misliš, da bi odkupili mojega mikrovaxa? :))

SeMiNeSanja ::

Jaz tudi nebi pretirano kompliciral s konverterji, ki se jim potem na koncu lahko 'zatakne' ker ne znajo ustrezno pretvoriti HP-jevih printerskih ukazov.

V 'tistih časih' je imal vsak proizvajalec svoj lastni nabor ukazov, skupne so imeli le najbolj osnovne (LF, FF), pri vsem kar je 'malo več' pa se je lahko že krepko zataknilo.

Če si vzel v roke programerski priročnik za katerega od takratnih tiskalnikov (včasih so ti to dali zraven v obliki natisnjene knjige, danes pa še kot pdf ne najdeš več...), si lahko videl, da zadeva niti malo ni bila trivialna.

Vprašanje zdaj, koliko od specifičnih ukazov so uporabili v programju za tisti stroj. Ampak glede na ceno tako antičnih tiskalnikov (ko plačaš več za poštnino, kot za sam tiskalnik), bi si jaz vzel dva na zalogo, tako da bi zdržala do takrat, ko se bo poslalo stroj v zasluženi pokoj.

Edina alternativa, ki bi bila za mene zanimiva bi bila nekakšen pretvornik, ki bi podatke zapisoval v datoteko (na kakšni mikro SD + sharing na omrežje). Zakaj bi printal, če za arhiviranje zadošča, da imaš v datoteki. Printaš pa še vedno lahko....

Invictus ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Invictus je izjavil:

Občutek te vara.

Sicer obstaja business case za "arheološke" računalnike, ki se še vedno uporabljajo, ampak ne za slovenske privatnike, ki so škrti do amena, ampak večinoma za vojsko.

Recimo testni računalnik za F-15 bazira na VAXu in iskanje delov zanj je dobro plačano. Ampak je tudi budžet tam. Sicer stara novica, ki je lahko že obsolete...

A misliš, da bi odkupili mojega mikrovaxa? :))

A ga imaš?

Brcni ga na ebay, pa boš videl. Sploh če dela. Kdaj ga lahko pridem pogledat ;) ?

Dobiti danes hardware s PRAVIM LPT portom, ne kakim USB pretvornikom, zna biti že problem.

Potem moraš pa najti še enega penzionista, ki je včasih celo programiral LPT port :)), da bo znal prebrati podatke in jih shraniti nekam v datoteko...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

SeMiNeSanja ::

Invictus je izjavil:

SeMiNeSanja je izjavil:

Invictus je izjavil:

Občutek te vara.

Sicer obstaja business case za "arheološke" računalnike, ki se še vedno uporabljajo, ampak ne za slovenske privatnike, ki so škrti do amena, ampak večinoma za vojsko.

Recimo testni računalnik za F-15 bazira na VAXu in iskanje delov zanj je dobro plačano. Ampak je tudi budžet tam. Sicer stara novica, ki je lahko že obsolete...

A misliš, da bi odkupili mojega mikrovaxa? :))

A ga imaš?

Brcni ga na ebay, pa boš videl. Sploh če dela. Kdaj ga lahko pridem pogledat ;) ?

Evo ga... VAXstation 3100:


Nazadnje, ko je bil prižgan, je delal brezhibno....
Sem ga rabil predvsem za referenco, testiranje povezljivosti preko LAT protokola (naložil še CMU TCP/IP), beta testiranje Reflection-a,...

Danes je že problem najti 10Base2 ethernet priključek, da o AUI sploh ne govorimo, da bi ga lahko kam priklopil (imam antični 3Com Hub, ki ima tako coax, kot tudi AUI in UTP podporo).

Čeprav je danes v funkciji lovilca prahu, pa.... kaj vem... nostalgija? :)
Drugač pa vidim, da so cene kar pestre na Ebay... od $150 do $2.500
Terminal+tipkovnica pa še dodatnih $250....

Invictus ::

Nice...

V zadnje sem na VAXu delal 2005, ko smo morali enemu spremeniti IP naslov. Dela za skoraj cel dan (80% je bilo iskanje dokumentacije in zapiskov :)))
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

SeMiNeSanja ::

Priznam, da bi tudi jaz kot lastnik te igrače, danes imel manjši problemček, če bi bilo treba spremeniti IP naslov na njej.

Ahim ::

Invictus je izjavil:

A ga imaš?

Brcni ga na ebay, pa boš videl. Sploh če dela. Kdaj ga lahko pridem pogledat ;) ?

Jaz sem iz nostalgije shranil najbolj zmogljivo zadevscino, kar se jih je dalo dobiti (perf/volumen; absolutni rekorderji so se nekoliko hitrejsi, a so vecji/tezji): VS 4000/96, do maximuma nafilan z RAMom in z nekaj razlicnimi opcijskimi TC platami (zadeva ima vgrajen TurboChannel adapter) ... Tudi kaksen RZ26 disk bi se nasel.

SeMiNeSanja ::

Ahim je izjavil:

Invictus je izjavil:

A ga imaš?

Brcni ga na ebay, pa boš videl. Sploh če dela. Kdaj ga lahko pridem pogledat ;) ?

Jaz sem iz nostalgije shranil najbolj zmogljivo zadevscino, kar se jih je dalo dobiti (perf/volumen; absolutni rekorderji so se nekoliko hitrejsi, a so vecji/tezji): VS 4000/96, do maximuma nafilan z RAMom in z nekaj razlicnimi opcijskimi TC platami (zadeva ima vgrajen TurboChannel adapter) ... Tudi kaksen RZ26 disk bi se nasel.

Kar marsikdo danes sploh ne ve, da so ti mlinčki poganjali tudi DEC Windows pod VMS-om. Če bi to danes kdo videl, bi mislil, da je to nek čuden -UX.
Nekaj strank sem imel, ki so kupile Reflection X, da so lahko pod DEC Windows brskali po priročnikih, medtem ko so uporabniki viseli na klasičnih VT terminalih.

Škoda, da si nisem shranil še kakšnega terminal serverja. Te igračke znajo še danes biti uporabne, sploh če jih uporabljaš v obrnjenem smislu - preko TCP dostopaš do naprav na RS232 (daljinski dostop do RS232 konzole routerjev, switchev,.... - edini problem, da takratni niso podpirali SSH, ampak to se da 'rešiti')

Smo malo ugrabili temo, se mi zdi....
Sorry OP!

DamijanD ::

Ampak je vseeno lepa tehnična/nostalgična debata za razliko od nekaterih drugih tem, ki padejo v same prepire...

bastadu ::

Po 3 letih obujam tole temo, saj je postala spet aktualna. Ta čas do sedaj sem zakrpal z drugim enakim printerjem, ampak sedaj so še večji problem nastale kartuše za ta tiskalnik, katerih zaloga je precej omejena, tudi če jih že uspem kupiti, pa so večinoma že nove zasušene. Od proizvajalca stroja smo kot rešitev dobili zgolj ponudbo za kompletno modernizacijo stroja, ki je pa seveda veliko €€€ in glede na to, da stroj sicer deluje bp, je to res ogromen strošek samo zato, da pridobimo funkcionalnost tiskanja poročil ... Zato me zanima, če ima kdo tukaj toliko znanja, da bi prišel pogledati zadevo in nam sestavil/naredil/sprogramiral nek konverter (seveda proti ustreznemu plačilu, v kolikor mu zadeva uspe), ki bi tiskal na drug moderen tiskalnik ali pa še bolje, na mrežni tiskalnik, lahko pa tudi recimo v PDF datoteko. Locirani smo v okolici Celja, kontakt na ZS. Hvala!

styrian ::

Sem poslal ZS.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows 7 noče umreti (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
6812894 (9739) Riff
»

Optimizacija starega pisarniškega računalnika (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
11612251 (9208) mihagr
»

Kabel - adapter za starejši tiskalnik

Oddelek: Pomoč in nasveti
172944 (2596) andromedar
»

Epson LX 300

Oddelek: Strojna oprema
7858 (744) Blisk
»

NAKUP TISKALNIKA

Oddelek: Pomoč in nasveti
236022 (5718) kixs

Več podobnih tem