» »

Vtis Gentoo Linux 1.4

Vtis Gentoo Linux 1.4

thezerox ::

Zanimajo me vasi vtisi gentooja 1.4. Problemi, prednosti, slabosti, instalacija, kako se kaj hardware nastavi (a poteka avtomatko, ali vse rocno).

Koliko casa potrebujes za instalacijo? Proc je barton 2500, 512 Mb rama.

mile ::

marshaltito ::

Gentoo je zame najboljši linux, kar sem jih do sedaj preskušal (Red Hat, SuSE, Mandrake, Debian, Slackware). Od 1.4rc2 dalje je na mojem računalniku in bo ostal tudi v prihodnje.
Velika prednost je lastni portage sistem, ki ga uporablja Gentoo. Konec more s rpm-ji ... Odličen za namestitev programov, nadgradnjo sistema, ... S sinhronizacijo portage sistema je poskrbljeno, da je tvoj sistem vedno na tekočem.
Pri namestitvi lahko izbereš stage 1 ali 2 ali 3, in od tega je odvisno koliko bo vse skupaj trajalo. Če začneš s st.1 boš imel optimiziran sistem izključno zgrajen na tvoji mašini. Brez branja navodil (manual) s www.gentoo.org pa ne bo šlo, še posebej če se ga lotiš prvič. Če si pa nov v linuxu, pa ti priporočam, da izbereš kakšno distribucijo bolj prijazno začetnikom, ker ta definitivno ni, razen če si pripravljen na neprespane noči ...
Veliko uporabnih informacij lahko dobiš tudi na forumu na straneh gentoo.org (kašna tema se najde tudi v slovenščini).
Tako je moje mnenje. Se splača preskusiti.

moj_nick ::

Edina slabost Gentoo Linuxa: etc-update. Ko naložiš določene programe, moraš tudi updateat njihove konfiguracijske datoteke. Če updateaš in jih ne konfiguriraš na novo, v najslabšem primeru ne moreš bootat sistema.
Edina pomoč ti je potem spremenit te datoteke iz LiveCDja.

Sam navadit se je treba na etc-update in gre okej

Brane2 ::

Gentoo je super zadeva, ima pa seveda enkaj slabosti (tako kot vse).

Zame najbolj izrazita slabost so nespolirane stvari ob instalaciji, kjer lahko ze mejhne tezavice, ki niso predvidene in omenjene v manualu povsem ustavijo zacetnika.

Ravno vceraj sem zacel z instalacijo Gentooja se na firmin streznik, ki se je zaradi takih tezavic zelo raztegnila. Eden od razlogov za zamudo je bil skrajno glup: nenastavljena ura/datum.

Laiku bi se zdelo, da je tocen cas nepomemben in da to lahko nastavi enkrat pozneje. Vendar pa se program "make", ki ga uporablja pri Linuxu ze prakticno vsaka instalacija, uporablja cas nastanka in spremembe datoteke v primerjavi s trenutnim sistemskim casom kot merilo tega, kaj mora prevesti kdaj. Pri meni je "make" obupal 20 sekund po zacetku instalacije, saj je ugotovil, da je program, ki ga je potegnil po ADSLu z gentooja novejsi od sistemskega datuma, torej se ne obstaja, ampak bo nastal nekoc v bodocnosti. :D

Enostaven ukaz date -s xxxxxx je resil stvar.
Potem recimo SMP kernel mi na Gigabytovi dual P3 plati ne dela. Delala bi v bolj navadni konfiguraciji, a ker mam jaz diske na Promiseovih PCI IDE karticah, ki jih SMP kernel ne prechekira, pac ne dela.
Seveda sem pac startal z navadnim "gentoo" kernelom in pozneje s kernel.org snel zadnjo verzijo in jo prevedel rocno.


User si mora vedno znati predstavljati, kaj priblizno gentoo med instalacijo pocne. Ce se bo ob "rocnem zagonu" kaj ustavi se mora uporabniku mora sanjati, kako naprej po rebootu...

Tudi cel emerge sistem bi lahko bil hitrejsi, pa lepo bi bilo ce bi imel kak GUI ali vsaj Norton Commander style shell, da bi se clovek lazje znasel, vsaj na zacetku. A tudi tak kot je, je prekleto uporaben.


That being said. I LOVE GENTOO. Way cuter than LFS. :)

Brane2 ::

Še ena slabost gentooja: fuull dolgo casa se postavlja. Osnovni sistem se ze preveda v parih urah na spodobni masini, a X-i, Gnome in KDE vzamejo vecnost. Samo za to ni kriv Gentoo. Ce hoces imeti stvari skrojene po meri, jih ne gres iskat v trgovino ampak h krojacu.

Poleg tega se to lahko dogaja v ozadju, ko pocnes kaj drugega.

Kar se etc-update tice, to ni slabost ampak prednost Gentooja. Ce tega ne bi bilo, bi moral omenjene konfiguracijske datoteke popravljati rocno, tu ti pa etc-update pomaga toliko, da vecino stvari resis v nekaj sekundah...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

moj_nick ::

Sj to je v redu, sam novi userji tega ne vejo, da morjo na novo nastavit. Tak sem bil naprimer jaz. Šlo mi je na živce stalno opozarjanje za config datoteke, zato sem v make.conf dodal vrstico

CONFIG_PROTECT="-*"

Don't do this at home >:D

marshaltito ::

... to sem jaz naredil, pol pa mi je prepisalo en kup konfiguracijskih fajlov, pa ni več nič delalo ... in sem zgubil dva dni da sem stvari nazaj poštelal ;(
Zdaj sem pa bolj previden glede etc-update in je O.K. ...
... kakorkoli je Gentoo zakon:)

mojsterpeter ::

mene kot popolnega linux začetnika je Gentoo popolnoma razočaral

naj razjasnim par stvari: instaliral in delal sem že z Mandrake 9.1, ki mi je šel pošteno na živce s svojo načičkanostjo zato sem sklenil da bom instal. Gentoo 1.4 in to popolnoma optimiziran "stage 1 "

imel sem sprintano vso dokumentacijo, mašino pripravljeno posebej/samo za gentoo
bil sem psihično pripravljen na instalacijske muke, rekel sem si da čas ni pomemben, važno da bom imel instal. brezhiben optimalen sistem...
kako sem se uštel... vsej dokumentaciji navkljub (printan najnovejši install guide, zraven prižgan win comp. z internetom in vsemi možnimi dodatnimi dokumentacijami) mi ni uspelo postaviti sistema tako kot sem si zamislil...

sistem sem instaliral (brez grafičnega načina - xfree) in se potem ukvarjal s konfiguracijo, vse skupaj je trajalo kak teden, dva;

dejstvo je da je dokumentacija zelo pomanjkljiva.. kofiguracija po instalaciji zelo zapletena.. (kolega, ki dela z linuxom že par let in ga obvlada bolj kot windowse, je imel težave ko mi je prišel par stvari porihtat)

je pa bila to zame vseeno pozitvna izkušnja saj sem se tako naučil ogromno stvari (o katerih se mi v Mandraku ni niti sanjalo); uspel sem (tudi s kolegovo pomočjo) porihtat mašino da je služila kot always-on server/router/firewall/gateway z adsl povezavo; na mašino sem priklopil še win mašino, ki je prek linux mašine dostopala do neta; "na blef" (v navodilih ni blo nič) sem uspel konfigurirat in postavit xfree ter gnome (kde se ni hotu skompilat, dvakrat probal, dobil isti error in obupal), postavljal pravila za firewall (za igranje igre prek neta iz win mašine), itd...

torej čeprav bi najbrž na koncu sčasoma uspel porihtat zadeve to ni bilo tisto kar sem pričakoval; in kaj sem pričakoval?
1. sistem, ki bo na koncu instalacije deloval in bo optimiziran za mojo mašino,
2. sistem, katerega instalacija bo sicer dolgotrajna, a se bo izplačala
3. sistem katerega konfiguracija bo enostavna


predvsem Gentoo pade na izpitu v tretji točki; ena od stvari, ki mi v mandraku ni bila všeč je konfiguracija - preveč kaotično vse skupaj; mislil sem da bo v gentooju sicer malo zahtevnejše a brezhibno pa ni bilo tako

na koncu sem si rekel da pač nimam toliko časa in živcev... prevsem se mi ni dalo več vohljati po netu kot kaki sherlock holmes in iskati informacij, katere bi po pričakovanju morale biti vsebovane v uradni dokumentaciji - zato sem en dan sklenil (po nasvetu) instalirati Slackware in od takrat je moj spanec miren, moj pc srečen, moji živci sproščeni... Slackware sem instaliral in kofiguriral za šalo (tudi s pomočjo znanja in izkušenj iz Gentooja)in mi je bolj všeč kot oba ekstrema (Gentoo in Mandrake)

to je moja izkušnja...
ill communication

mile ::

Men je že v prvo vse špilal tako kot je treba.

Ne vem kaj vas tok zajebava....


kolega, ki dela z linuxom že par let in ga obvlada bolj kot windowse, je imel težave ko mi je prišel par stvari porihtat


zgleda da premal...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mile ()

Brane2 ::

Gentoo ni za folk, ki ne ve veliko o inštalaciji in konfiguraciji. Stvar lahko postavi gor kak program a skonfigurirat ga moraš sam. To, da nisi znal vzpostavit firewalla ni gentoojeva krivda. Dal ti je vsa orodja, ki si jih zahteval za to, ni se pa treba njemu ukvarjat s tovrtsnimi problemi.

Tega Gentoo niti ne obljublja. Samo možnost nastavitve optimizacij in prihranke težav pri ročni instalaciji.

Zdaj sem ga inštaliral že na četrti stroj in moram reči da če to tvojemu kolegu ni ratalo, potem se najbrž ne znajde kaj dosti z Linuxom in je zanj mogoče boljša kaka "varnejša" distribucija...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

moj_nick ::

Ancient je takole slavnostno razlagal:
"na blef" (v navodilih ni blo nič) sem uspel konfigurirat in postavit xfree ter gnome (kde se ni hotu skompilat, dvakrat probal, dobil isti error in obupal)


Veš, obstaja tudi desktop instalation guide, mal pod linkom za instalation guide ;). Če ti kaj noče kompajlat lepo pastaš error msg v Gentoo forums search in ni vrag, da ne bi našel tisto, kar si iskal.

edit: vpisal sem search: kde emerge
Dobil sem 4016 zadetkov in po vsej verjetnosti folk ni spraševal kako se emergea kde (piše v navodilih), ampak kaj je šlo narobe! A se greva stavit, da je kdo enak error že imel in so mu ga pomagali odpravit?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: moj_nick ()

Brane2 ::


sistem sem instaliral (brez grafičnega načina - xfree) in se potem ukvarjal s konfiguracijo, vse skupaj je trajalo kak teden, dva


DVA TEDNA si konfiguriral DOS-like sistem brez X-ov itd ? Kaj pa si to konfiguriral ?

In kako ? Z radiestezijskim visuljkom ? :\

Že mogoče da ti je firewall delal težave itd, samo ne štej tega pod "konfiguracija gentooja". Stvar se je sebi všečno skonfigurirala trenutek za instalacijo. Če je tebi všečno kaj drugega, pač spremeni config file...

Saj verjamem, da je lepo, ko npr. Suse sam najde modem itd, samo kaj se zgodi, ko stvar odpove ? POleg tega,da moraš sedaj nastavit stvar ročno, se moraš borit s Susejevim črevesjem, ker se tvoja nastavitev mora ujemati z že obstoječimi nastavitvami za modem, ki pač ne delajo....

thezerox ::

Pa se nekaj me zanima: namrec imam nima adsl-a & co., pa me zanima, ce bi bilo mozno izvesti naslednje:

- zacel bi s stage1, in potem, ce bi bil kdo tako dober da bi mi posnel source na cd, da bi potem instaliral tisto, kar bi praviloma mogel dol potegnit z neta, kar direktno s cd-ja. Me razumete? Da bi imel potrebne izvorne kode na cd-ju.

A brise mogoce gentoo po kompaliraju snete izvorne kode?

Je to mozno izvesti?

moj_nick ::

Raje si vzemi cd z stage3 (ali 2), ki je namenjen tvojemu procesorju.

mojsterpeter ::

mile:
>>zgleda da premal...
ti ne moreš soditi o tem (in to je sodba brez osnove)

dejstvo je da je konfiguracija gentooja nerodna kot hudič

brane2:
>>če to tvojemu kolegu ni ratalo, potem se najbrž ne znajde kaj dosti z Linuxom in je zanj mogoče boljša kaka "varnejša" distribucija...
matr ste vsi pametni; kolega stura linux/freebsd in še kaj ampak on ni mel časa en tedn za prebrat celo po**kano dokumentacijo

>>DVA TEDNA si konfiguriral DOS-like sistem brez X-ov itd ?
ja dva tedna po urco, dve na dan, skupaj z xserverjem, gnome in konfiguracijo firewalla.. -- in tut jst ne maram suse, mandraka in radhata, zakaj pa misliš da sem se silil z gentoojem?

moj_nick:
res je desktop guide sem mal spregledal pa nič zato; glede kde-ja: saj ne rečem, bi mi ratal ampak nisem mel živcev


zakaj sem napisal prvi post? zato da preusmerim novince na kako drugo distribucijo; tudi če bi instal. "stage 3" je konfiguracija prezapletena; slackware se instalira, konfigurira in dela brez problemov :) sej tak butl pa tut nisem kot mislte..
ko bo gentoo verzija 2.0 zunaj ki bo imela mal prijaznejšo konfiguracijo se ga bom pa najbrž spet lotil... prej ne!
ill communication

Brane2 ::


matr ste vsi pametni; kolega stura linux/freebsd in še kaj ampak on ni mel časa en tedn za prebrat celo po**kano dokumentacijo


Ne vem, če smo ravno tako zelo "pametni".

Večina te dokumentacije je v bistvu en sam dokument. Ta pa obravnava predvsem zelo splošne pojme: kako sparticioniraš disk, kakoga sformatiraš, kako oblikuješ neke smiselne začetne vrednosti strateško pomembnih stvari v /etc mapi itd itd. STvari, ki so specifične za GEntoo, je tam majhne procent. Nekaj o različnih možnostih instalacije (LiveCD, Live GRP, stage 1 stage3 itd), nekaj o opcijah /etcmake.conf in to je bolj ali manj vse, če ne štejemo kratko razlagico Portagea.

ne vidim, kaj maš tolk za premlevat dokuntacijo, razen če ti že elementarne stvari niso znane.

Tudi konfiguracija X-ov ti ne bi smela vzeti več kot pet minut, če veš kaj delaš in pol ure, mogoče uro če ne veš natanko kaj počneš, pod pogojem da imaš Nvida grafično. Za sotale je zelo verjetno podobno, a tega nisem probal, torej ne bom trdil.

Kar se firewalla tiče, je res treba večkrat prebrat kar neki zatežene literature, a to ni krivda Gentooja. Poleg tega imaš nekje v iptables dokumentaciji par narejenih templateov za nekaj tipičnih primerov, ki jih samo malenkostno popraviš in že so uporabni.

O.K. Mogoče ti Gento ne leži. Pač ni za totalne začetnike, ki niso pripravljeni "zgubljat časa". Za take je pa masa drugih distribucij.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

moj_nick ::

saj ne rečem, bi mi ratal ampak nisem mel živcev


In od kod si ti potem jemlješ potem pravico pljuvat po Gentooju?

Vsak, ki ima Gentoo/Slack/wateva se je srečal že z vsaj enim problemom pri kompajlanju. Gentoo forum služi odpravljanju teh napak. Meni se ni pustil kompajlat xfree - pastal sem error output v forum ter prišel do 4.3.99.x ebuilda in je DELAL!

Nihče ni nikoli nobenem začetniku rekel, naj proba Gentoo!

root987 ::

Kot relativni zacetnik v Gentoo sem ga tudi sam poskusil ze tri-krat namestiti, vendar sem vedno naletel na kak problem. Ko sem prvic npr. prisel do emerge -u world in mi ni delovalo, sem sel na forum in pogledal za vprasanjem. Sem ga tudi nasel, in naslednjic nisem imel teh problemov. Edino kar mi ne lezi najbolj je konfiguracija lilo-ta oz. grub-a in kaj vse bi naj "v-kompajlal" v kernel.

moj_nick in Brane2: kdaj je sistem "namescen"(xfre86 & co. sem ne spadajo), da vem, od kje zaceti ce ga bom kje polomil. Ko naredim bootstrap.sh ali kakor koli se ze imenuje tisti ukaz, ter kasneje ko koncam stage 2, potem naj napredujem na stage 3 ali naj(tako pise nekje v tutorialo) preskocim? Ko je enkrat bootstrap koncan, potem tega ni vec potrebno ponovno zagnati in lahko z livecd-jem nadaljujem od stage2(prej seveda priklopim vse pogone).

P.S. Morda sem nekoliko zmadeno napisal ;) .

P.P.S. Ancient: Ne kriviti Gentoo-ja ali katere koli distribucije, ce ti ne uspe. Na www.gentoo.org jasno pise, da ce nimas nekih predhodnih izkusenj(minimalnih), stvar ni zate - za zacetnike.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

Brane2 ::

Ko si enkrat spravil instalacijo do te tocke, da lahko rebootas zadevo, si samostojen. Od tod naprej se lahko preseravas.
Edini glavobol te lahko caka pri konfiguraciji X-ov, ali pa se to ne.

Samo eno ali dve vrstici je treba dodati v Xf86Config file, ali pa se to ne. JAz po onstalaciji Xov samo zalaufam XFConfig, ki mi postavi serijo vprasanj in temu ustrezno oblikuje datoteko /etc/X11/XFConfig.

Nato meregam driverje za NVidio, ki naredijo par modulov kernelu in par driverjev v Xih.

Nato popravim rocno konfiguracijski file /etc/X11/XFConfig Tako da dodam miski bicikel:

Option "Buttons" "5"
Option "ZAxisMapping" "4 5"

spremenim driver "nv" ali "vga" v "nvidia"

izlocim linijo, ki nalozi "DRI" in dodam linijo, ki postavi Nvidia module v iskalno pot Xov.

Dodam se Modulepath /pot__do_modulov

Ce ti kaj ni jasno, zahtevaj navodila z "man X", ko so Xi ze instalirani

Aja, kar se emergea tice par napotkov:

Po bazi imen programov in paketov, ki bi jih rad instaliral ("emergal") najlazje isces z emerge -s ime_programa

Pali tudi emerge -S, ki isce po kljucu med opisi programov, samo je neprimerno pocasnejsi, rezultati so pa bolj ali manj isti...

Anyway, stvar ti bo zlistala vsa imena, ki vsebujejo iskano. Nato z misko naredis copy&paste v linijo emerge -p polno_ime programa
v tej stopnji ti stvar pokaze, od cesa je tvoj program vse odvisen in kaj bo vse dodatno morala instalirati.
Ce ti prikazano ustreza ponovis zadnji ukaz, vendar tokrat brez -p, torej

emerge /polno_ime_programa

in voilla ! stvar je instalirana !

Aja, kako usposobis misko v "DOSu"
najprej instaliras gpm, ki ga nato startas s pravimi parametri glede na misko itd

Pri meni je to pomenilo:
emerge -s gpm
emerge /polno_ime_programa_gpm

# ce bi rekel kar emerge gpm, bi reskiral da mi stvar instalira vse zivo, kar ima "gpm" v imenu

ko je gpm instaliran, reces:
gpm -m /dev/psaux -t imps2

#oziroma ustrezno tvoji miski. Moja je na dve tipki + kolescek-tipko in je na PS/2 portu...

Copy v GPMu naredis z dragom leve tipke, pastas pa srednjo. Pri tem paste avtomatsko mece stvari tja, kjer se trenutno nahaj kurzor terminala

Aja, pa obvezno si nainstaliraj Midnight Commander. Gre za dober Linux klon Norton Commanderja z nekaj stvarmi ki jih original ne pozna. (vdelan ftp itd)

Ce rabis moj XConfig file, povej, ga bom postal tu.

Ko so X-i enkrat postavljeni, je vse ostalo bolj ali manj piece of cake...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

root987 ::

Ja prosim. Sicer pa, ce je postopek enak ko v nvidinih navodilih ne rabis - tisto bolj ko ne poznam. Hm, grem namestit gentoo-na(again :D ).
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

Brane2 ::

# File generated by xf86config.

#
# Copyright (c) 1999 by The XFree86 Project, Inc.
#
# Permission is hereby granted, free of charge, to any person obtaining a
# copy of this software and associated documentation files (the "Software"),
# to deal in the Software without restriction, including without limitation
# the rights to use, copy, modify, merge, publish, distribute, sublicense,
# and/or sell copies of the Software, and to permit persons to whom the
# Software is furnished to do so, subject to the following conditions:
#
# The above copyright notice and this permission notice shall be included in
# all copies or substantial portions of the Software.
#
# THE SOFTWARE IS PROVIDED "AS IS", WITHOUT WARRANTY OF ANY KIND, EXPRESS OR
# IMPLIED, INCLUDING BUT NOT LIMITED TO THE WARRANTIES OF MERCHANTABILITY,
# FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE AND NONINFRINGEMENT. IN NO EVENT SHALL
# THE XFREE86 PROJECT BE LIABLE FOR ANY CLAIM, DAMAGES OR OTHER LIABILITY,
# WHETHER IN AN ACTION OF CONTRACT, TORT OR OTHERWISE, ARISING FROM, OUT OF
# OR IN CONNECTION WITH THE SOFTWARE OR THE USE OR OTHER DEALINGS IN THE
# SOFTWARE.
#
# Except as contained in this notice, the name of the XFree86 Project shall
# not be used in advertising or otherwise to promote the sale, use or other
# dealings in this Software without prior written authorization from the
# XFree86 Project.
#

# **********************************************************************
# Refer to the XF86Config(4/5) man page for details about the format of
# this file.
# **********************************************************************

# **********************************************************************
# Module section -- this section is used to specify
# which dynamically loadable modules to load.
# **********************************************************************
#
Section "Module"

# This loads the DBE extension module.

Load "dbe" # Double buffer extension

# This loads the miscellaneous extensions module, and disables
# initialisation of the XFree86-DGA extension within that module.
SubSection "extmod"
Option "omit xfree86-dga" # don't initialise the DGA extension
EndSubSection

# This loads the Type1 and FreeType font modules
Load "type1"
# Load "speedo"
# Load "freetype"
Load "xtt"

# This loads the GLX module
Load "glx"
# This loads the DRI module
# Load "dri"

EndSection

# **********************************************************************
# Files section. This allows default font and rgb paths to be set
# **********************************************************************

Section "Files"
FontPath "/usr/X11R6/lib/X11/fonts/local"
FontPath "/usr/X11R6/lib/X11/fonts/misc"
FontPath "/usr/X11R6/lib/X11/fonts/75dpi:unscaled"
FontPath "/usr/X11R6/lib/X11/fonts/100dpi:unscaled"
FontPath "/usr/X11R6/lib/X11/fonts/Speedo"
FontPath "/usr/X11R6/lib/X11/fonts/Type1"
FontPath "/usr/X11R6/lib/X11/fonts/truetype"

ModulePath "/opt/nvidia/modules"
ModulePath "/usr/X11R6/lib/modules"


# The location of the RGB database. Note, this is the name of the
# file minus the extension (like ".txt" or ".db"). There is normally
# no need to change the default.

RgbPath "/usr/X11R6/lib/X11/rgb"

# Multiple FontPath entries are allowed (which are concatenated together),
# as well as specifying multiple comma-separated entries in one FontPath
# command (or a combination of both methods)
#
# If you don't have a floating point coprocessor and emacs, Mosaic or other
# programs take long to start up, try moving the Type1 and Speedo directory
# to the end of this list (or comment them out).
#


# The module search path. The default path is shown here.

# ModulePath "/usr/X11R6/lib/modules"

EndSection

# **********************************************************************
# Server flags section.
# **********************************************************************

Section "ServerFlags"

# Uncomment this to cause a core dump at the spot where a signal is
# received. This may leave the console in an unusable state, but may
# provide a better stack trace in the core dump to aid in debugging

# Option "NoTrapSignals"

# Uncomment this to disable the Crtl Alt Fn VT switch sequence
# (where n is 1 through 12). This allows clients to receive these key
# events.

# Option "DontVTSwitch"

# Uncomment this to disable the Crt Al BS server abort sequence
# This allows clients to receive this key event.

# Option "DontZap"

# Uncomment this to disable the Crtl Alt KP_+/KP_- mode switching
# sequences. This allows clients to receive these key events.

# Option "Dont Zoom"

# Uncomment this to disable tuning with the xvidtune client. With
# it the client can still run and fetch card and monitor attributes,
# but it will not be allowed to change them. If it tries it will
# receive a protocol error.

# Option "DisableVidModeExtension"

# Uncomment this to enable the use of a non-local xvidtune client.

# Option "AllowNonLocalXvidtune"

# Uncomment this to disable dynamically modifying the input device
# (mouse and keyboard) settings.

# Option "DisableModInDev"

# Uncomment this to enable the use of a non-local client to
# change the keyboard or mouse settings (currently only xset).

# Option "AllowNonLocalModInDev"

EndSection

# **********************************************************************
# Input devices
# **********************************************************************

# **********************************************************************
# Core keyboard's InputDevice section
# **********************************************************************

Section "InputDevice"

Identifier "Keyboard1"
Driver "Keyboard"

# For most OSs the protocol can be omitted (it defaults to "Standard").
# When using XQUEUE (only for SVR3 and SVR4, but not Solaris),
# uncomment the following line.

# Option "Protocol" "Xqueue"

Option "AutoRepeat" "500 30"

# Specify which keyboard LEDs can be user-controlled (eg, with xset(1))
# Option "Xleds" "1 2 3"

# Option "LeftAlt" "Meta"
# Option "RightAlt" "ModeShift"

# To customise the XKB settings to suit your keyboard, modify the
# lines below (which are the defaults). For example, for a non-U.S.
# keyboard, you will probably want to use:
# Option "XkbModel" "pc102"
# If you have a US Microsoft Natural keyboard, you can use:
# Option "XkbModel" "microsoft"
#
# Then to change the language, change the Layout setting.
# For example, a german layout can be obtained with:
# Option "XkbLayout" "de"
# or:
# Option "XkbLayout" "de"
# Option "XkbVariant" "nodeadkeys"
#
# If you'd like to switch the positions of your capslock and
# control keys, use:
# Option "XkbOptions" "ctrl:swapcaps"

# These are the default XKB settings for XFree86
# Option "XkbRules" "xfree86"
# Option "XkbModel" "pc101"
# Option "XkbLayout" "us"
# Option "XkbVariant" ""
# Option "XkbOptions" ""

# Option "XkbDisable"

Option "XkbRules" "xfree86"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "us"
Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle,ctrl:ctrl_aa,grp_led:scroll,caps:internal,altwin:meta_super"

EndSection


# **********************************************************************
# Core Pointer's InputDevice section
# **********************************************************************

Section "InputDevice"

# Identifier and driver

Identifier "Mouse1"
Driver "mouse"
Option "Buttons" "5"
Option "ZAxisMapping" "4 5"
Option "Protocol" "ExplorerPS/2"
Option "Device" "/dev/psaux"

# Mouse-speed setting for PS/2 mouse.

Option "Resolution" "64"

# When using XQUEUE, comment out the above two lines, and uncomment
# the following line.

# Option "Protocol" "Xqueue"

# Baudrate and SampleRate are only for some Logitech mice. In
# almost every case these lines should be omitted.

# Option "BaudRate" "9600"
# Option "SampleRate" "150"

# Emulate3Buttons is an option for 2-button Microsoft mice
# Emulate3Timeout is the timeout in milliseconds (default is 50ms)

# Option "Emulate3Buttons"
# Option "Emulate3Timeout" "50"

# ChordMiddle is an option for some 3-button Logitech mice

# Option "ChordMiddle"

EndSection


# **********************************************************************
# Other input device sections
# this is optional and is required only if you
# are using extended input devices. This is for example only. Refer
# to the XF86Config man page for a description of the options.
# **********************************************************************
#
# Section "InputDevice"
# Identifier "Mouse2"
# Driver "mouse"
# Option "Protocol" "MouseMan"
# Option "Device" "/dev/mouse2"
# EndSection
#
# Section "InputDevice"
# Identifier "spaceball"
# Driver "magellan"
# Option "Device" "/dev/cua0"
# EndSection
#
# Section "InputDevice"
# Identifier "spaceball2"
# Driver "spaceorb"
# Option "Device" "/dev/cua0"
# EndSection
#
# Section "InputDevice"
# Identifier "touchscreen0"
# Driver "microtouch"
# Option "Device" "/dev/ttyS0"
# Option "MinX" "1412"
# Option "MaxX" "15184"
# Option "MinY" "15372"
# Option "MaxY" "1230"
# Option "ScreenNumber" "0"
# Option "ReportingMode" "Scaled"
# Option "ButtonNumber" "1"
# Option "SendCoreEvents"
# EndSection
#
# Section "InputDevice"
# Identifier "touchscreen1"
# Driver "elo2300"
# Option "Device" "/dev/ttyS0"
# Option "MinX" "231"
# Option "MaxX" "3868"
# Option "MinY" "3858"
# Option "MaxY" "272"
# Option "ScreenNumber" "0"
# Option "ReportingMode" "Scaled"
# Option "ButtonThreshold" "17"
# Option "ButtonNumber" "1"
# Option "SendCoreEvents"
# EndSection

# **********************************************************************
# Monitor section
# **********************************************************************

# Any number of monitor sections may be present

Section "Monitor"

Identifier "MITSUBISHI_DIAMOND_PLUS_200"

# HorizSync is in kHz unless units are specified.
# HorizSync may be a comma separated list of discrete values, or a
# comma separated list of ranges of values.
# NOTE: THE VALUES HERE ARE EXAMPLES ONLY. REFER TO YOUR MONITOR'S
# USER MANUAL FOR THE CORRECT NUMBERS.

HorizSync 31.5-95

# HorizSync 30-64 # multisync
# HorizSync 31.5, 35.2 # multiple fixed sync frequencies
# HorizSync 15-25, 30-50 # multiple ranges of sync frequencies

# VertRefresh is in Hz unless units are specified.
# VertRefresh may be a comma separated list of discrete values, or a
# comma separated list of ranges of values.
# NOTE: THE VALUES HERE ARE EXAMPLES ONLY. REFER TO YOUR MONITOR'S
# USER MANUAL FOR THE CORRECT NUMBERS.

VertRefresh 50-100

EndSection


# **********************************************************************
# Graphics device section
# **********************************************************************

# Any number of graphics device sections may be present

# Standard VGA Device:

Section "Device"
Identifier "GEFORCE4MX440"
VendorName "Nvidia"
BoardName "Unknown"

# The chipset line is optional in most cases. It can be used to override
# the driver's chipset detection, and should not normally be specified.

# Chipset "generic"

# The Driver line must be present. When using run-time loadable driver
# modules, this line instructs the server to load the specified driver
# module. Even when not using loadable driver modules, this line
# indicates which driver should interpret the information in this section.

Driver "nvidia"
# The BusID line is used to specify which of possibly multiple devices
# this section is intended for. When this line isn't present, a device
# section can only match up with the primary video device. For PCI
# devices a line like the following could be used. This line should not
# normally be included unless there is more than one video device
# intalled.

# BusID "PCI:0:10:0"

# VideoRam 256

# Clocks 25.2 28.3

EndSection

# Device configured by xf86config:

# Section "Device"
# Identifier "GEFORCE4MX440"
# Driver "nvidia"
# VideoRam 65536
# Insert Clocks lines here if appropriate
# EndSection


# **********************************************************************
# Screen sections
# **********************************************************************

# Any number of screen sections may be present. Each describes
# the configuration of a single screen. A single specific screen section
# may be specified from the X server command line with the "-screen"
# option.
Section "Screen"
Identifier "Screen 1"
Device "GEFORCE4MX440"
Monitor "MITSUBISHI_DIAMOND_PLUS_200"
DefaultDepth 16

Subsection "Display"
Depth 8
Modes "1800x1400" "1600x1200" "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"
ViewPort 0 0
EndSubsection
Subsection "Display"
Depth 16
Modes "1800x1400" "1600x1200" "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"
ViewPort 0 0
EndSubsection
Subsection "Display"
Depth 24
Modes "1800x1400" "1600x1200" "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"
ViewPort 0 0
EndSubsection
EndSection

# **********************************************************************
# ServerLayout sections.
# **********************************************************************

# Any number of ServerLayout sections may be present. Each describes
# the way multiple screens are organised. A specific ServerLayout
# section may be specified from the X server command line with the
# "-layout" option. In the absence of this, the first section is used.
# When now ServerLayout section is present, the first Screen section
# is used alone.

Section "ServerLayout"

# The Identifier line must be present
Identifier "Simple Layout"

# Each Screen line specifies a Screen section name, and optionally
# the relative position of other screens. The four names after
# primary screen name are the screens to the top, bottom, left and right
# of the primary screen. In this example, screen 2 is located to the
# right of screen 1.

Screen "Screen 1"

# Each InputDevice line specifies an InputDevice section name and
# optionally some options to specify the way the device is to be
# used. Those options include "CorePointer", "CoreKeyboard" and
# "SendCoreEvents".

InputDevice "Mouse1" "CorePointer"
InputDevice "Keyboard1" "CoreKeyboard"

EndSection

# Section "DRI"
# Mode 0666
# EndSection


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ati radeon, Xorg in Xv

Oddelek: Operacijski sistemi
101363 (1235) MasterMind
»

Gentoo setup problem

Oddelek: Operacijski sistemi
251664 (1488) G2
»

manjka ukaz emerge

Oddelek: Operacijski sistemi
251275 (1045) Brane2
»

Linux / ATI Radeon / problem z driverji

Oddelek: Operacijski sistemi
131672 (1489) ahac
»

Suse 8.2 težave z grafično...

Oddelek: Operacijski sistemi
91702 (1590) norvalk

Več podobnih tem