» »

Vsi, ki ste gradili hiše - se je splačalo?

Vsi, ki ste gradili hiše - se je splačalo?

imagodei ::

Staro hišo štukat je stalno sranje. Če se le da, je treba TNT vzet in staro bajto v luft vreči, pa novo zgradit.
- Hoc est qui sumus -

Tr0n ::

Raw je izjavil:

V mestu je redko "mir", je pač logično glede na gostoto ljudi. To ne gre zanikat.

Zivim v najbolj gosto naseljenem blokovskem naselju in je 360/365 dni v letu mir mir. Tako, da lahko komot zanikam tvojo trditev. :) Sedaj v bloku imam vec miru, kot sem ga imel prej na vasi, kjer je bilo 360/365 dni ropot. Pred tem sem bil pol leta v cistem centru mesta in prav tako zivi mir, razen obcasnega rojstnega dneva cez vikend ali ko se je v bloku kaj prenavljalo.

Ampak to smo ze obdelali. Ni vsaka situacija ista in rect, da je v mestu redko mir, je pac napacna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tr0n ()

MIHAc27 ::

Moj oče je zgradil celo dve hiši. Eno leta 1985 drugo okoli 2005... Za prvo je bilo kar problem, sploh materijal. Tudi veliko odrekanja. Sem bil prisoten pri obeh gradnjah, in po pravici, dvomim, če bi lahko jaz ponovil za njem. Je bilo obakrat potrebno imeti kar fino zaledje prijateljev.

gruntfürmich ::

imagodei je izjavil:

Staro hišo štukat je stalno sranje. Če se le da, je treba TNT vzet in staro bajto v luft vreči, pa novo zgradit.
razen če si vzameš cajt, lahko speglaš vse v nulo, kar noter pomeni nove inštalacije (voda, elektrika, odtoki, multimedija in gretje po želji), novi estrihi in podi.
streha, izolacija, okna, morda drenaža in hidroizlolacija, so zunanji posegi, lahko ločeni od notranjih.
ko to vse zrihtaš na stari bajti in ti ostanejo samo stari zidovi od prejšnje bajte, pa si lahko čestitaš za morda malo manjše delo kot postavitev nove bajte :D

je pa res da v tujini niso nobena posebnost živeti v par sto let starih bajtah, pri nas pa je to najhujša oblika zgražanja... ne vem čemu?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

3p ::

Pri tej temi se je potrebno zavedati, da primerjamo jabolka s hruškami. Povprečna slovenska družina si pač lahko privošči bivališče za, kaj pa vem, 200k€.
Zato to pomeni ali natrpano 40 let staro stanovanje (v Lj), ali pa hišo slabo uro vožnje od šihta.
Z boljšim standardom seveda lahko imaš hišo v mestu, pa služabnika, da ti jo čisti in ureja vrt.

Realno prednosti življenja v hiši po mojem seznamu?
-V primeru da ne živiš v ležečem bloku (vrstne hiše ali podobno) lahko imaš svoj vrt in/ali sadovnjak. To je fajn, če te delo dejansko veseli in če imaš zanj čas, ker zadeva se ne naredi sama, kot si mislijo tisti, ki o tem v stanovanju sanjajo.
-Praviloma bistveno več prostora. Slovenska blokovska stanovanja so v povprečju majhna. Seveda to pomeni tudi, da obdržiš vso kramo. :)
-Ponoči lahko praviloma galamiš kolikor hočeš.
-Psa lahko pustiš samega na dvorišču.

Večini pa je, kot vidim, skupni imenovalec: "na svojem lahko pijem pir in kurim žar". Vas bom spomnil, ko bomo v kaki drugi temi govorili o ogroženi slovenski kulturi. >:D No, če smo iskreni, ga tudi jaz dvakrat letno pogrešam: v času kostanjev in mošta. :P

Utk ::

Predlagam, da se ta forum preimenuje v Lj-Tech.

krneki0001 ::

gruntfürmich je izjavil:

imagodei je izjavil:

Staro hišo štukat je stalno sranje. Če se le da, je treba TNT vzet in staro bajto v luft vreči, pa novo zgradit.
razen če si vzameš cajt, lahko speglaš vse v nulo, kar noter pomeni nove inštalacije (voda, elektrika, odtoki, multimedija in gretje po želji), novi estrihi in podi.
streha, izolacija, okna, morda drenaža in hidroizlolacija, so zunanji posegi, lahko ločeni od notranjih.
ko to vse zrihtaš na stari bajti in ti ostanejo samo stari zidovi od prejšnje bajte, pa si lahko čestitaš za morda malo manjše delo kot postavitev nove bajte :D


Nope, si na stroskih vecjih, kot da bi novo hiso zgradil. Meni je zal, da nisva hise podrla in naredila cisto nove. Podiranje in izgradnja nove (do 3. gradbene faze) bi prislo 24k evrov (takrat ko sva zacela, nama je izvajalec to predlagal). Midva sva hiso kupila in jo potem obnovila. Za obnovo po najinih zeljah je slo konkretno vec denarja kot za nakup.
So minusi in plusi. Najvecji minus je vzdrzevanje, ki ni majhno, plus pa je, da imas svoj vrt in plac za peko, pa da ti noben ne skace po glavi.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

imagodei ::

MIHAc27 je izjavil:

Moj oče je zgradil celo dve hiši. Eno leta 1985 drugo okoli 2005... Za prvo je bilo kar problem, sploh materijal. Tudi veliko odrekanja. Sem bil prisoten pri obeh gradnjah, in po pravici, dvomim, če bi lahko jaz ponovil za njem. Je bilo obakrat potrebno imeti kar fino zaledje prijateljev.

No, tukajle pride do izraza še en vidik. Meni je recimo nedoumljivo, kako so lahko cene hiš danes tako peklensko visoke, hkrati pa je bilo 4/5 bajt, starejših od 25 let zgrajenih v lastni režiji, brez računov in s pomočjo kolegov - skratka, po ceni, ki je bila dosegljiva za praktično vsako delavsko družino v bivši Jugi, če so le imeli željo spustit se v gradnjo hiše.

No, saj deloma je razumljivo: vsak nadvse ceni delo svojih rok in "svojih žuljev" ni pripravljen prodat pod ceno. Pomanjkanje prostih stanovanj na trgu in veliko povpraševanje pa tudi dvigata cene. Ampak, vseeno: noro, kam smo prišli in kako so se nekateri uspeli svinjsko "omastiti" na račun poceni nepremičnin.
- Hoc est qui sumus -

krneki0001 ::

Sej tudi danes gradnja ni draga. Problem je pozresnost ljudi.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Utk ::

Kupi zazidljivo parcelo brez vsega, zrihtaj papirje, povleči do parcele priključke, zgradi (to je še najcenejše), opremi, okoli hiše asfalt, tlakovce in podobno, in potem reci, če so stare bajte res tako strašno precenjene.

krneki0001 ::

3p je izjavil:

Večini pa je, kot vidim, skupni imenovalec: "na svojem lahko pijem pir in kurim žar". Vas bom spomnil, ko bomo v kaki drugi temi govorili o ogroženi slovenski kulturi. >:D :P


Jaz vsak vikend pecem na zaru in na vrtu. V bisvu ze kar nekaj casa nismo kuhali v hisi med vikendi.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Utk ::

krneki0001 je izjavil:


Jaz vsak vikend pecem na zaru in na vrtu.

Zanimivo, da se tisti iz blokov povabilom na take žare ne upirajo kaj dost...če je pa to itak brez veze in lahko srkajo pivo na balkonu. Sicer se morata z babo izmenjevat na balkonu, ampak se da.

Tr0n ::

Utk je izjavil:

Zanimivo, da se tisti iz blokov povabilom na take žare ne upirajo kaj dost...če je pa to itak brez veze in lahko srkajo pivo na balkonu. Sicer se morata z babo izmenjevat na balkonu, ampak se da.

Ne rabimo, ker si sami naredimo zar kot skupnost blokov pred ogromno travnato povrsino, ki je pred bloki. Pa se bolj fun je, ker je vec folka. :)

imagodei ::

gruntfürmich je izjavil:

je pa res da v tujini niso nobena posebnost živeti v par sto let starih bajtah, pri nas pa je to najhujša oblika zgražanja... ne vem čemu?

Zato, ker je v pravilno sanacijo bajte treba zavalit ogromno denarja, sicer te vsaka napačna odločitev in bližnjica kasneje tepe. Vidim na sebi - z boljšo polovico sva prizidala/pozidala nekdanji skedenj pri bajti njenih staršev pred cca 5 leti, pa že opažam težave. Vlaga, plesen, toplotni mostovi... Zadnjič sem opazil, da so na nekaj mestih vlažni in plesnivi (v začetni fazi) šperovci - se pravi, vlaga se nabira na zunanji strani izolacije. Prizidek sva sicer oblekla v 14cm grafitni stiropor, podstrešje ima dobrih 20 cm knauf kamene volne - kljub temu, da sva bila prepričana, da delava natančno in dosledno, sva očitno napravila cel kup napak.

Zakaj pa se ljudje v Sloveniji odločajo samogradnjo, za prizidke in mansarde, za sanacijo starih bajt: v večini primerov ne zato, da bi staro hišo lepo, strokovno in temeljito renovirali, ampak zato, da si rešijo stanovanjski problem. Ker ne dobijo 200.000 € kredita ali pa jih zadene kap, ko jim na banki razložijo, da se bodo zakreditirali za 30 let.
- Hoc est qui sumus -

PrimoZ_ ::

Mislim da je bila osnovna premisa OP-ja, ali je komu žal gradnje hiše, ker ga le ta veže na neko lokacijo.
V tem pogledu ne vidim razlike med hišo in kupljenim stanovanjem, če si se za eno ali drugo zakreditiral do vratu bo v vsakem primeru problem.

Poleg tega se mi zdi, da je "mobilnost" precenjena.
Tu nekateri pišejo kako je fajn bit v najemu da lahko kadarkoli dvigneš sidro in greš drugam. Realno pa mislim da to naredi zelo malo ljudi, ko imajo enkrat otroke in družino.
Ker kar vidim kako bo nekaj ljudi skočilo v zrak da so to oni naredili, ja seveda se da in seveda ste nekateri to naredili, samo to je bolj izjema kot pravilo.
Kar se pogovarjam z ljudi kot razlog za neselitev navajajo otroke, ki so navajeni okolja in partner ki ima tudi zaposlitev v nekem okolju.
Lastništvo nepremičnine niti ni zaresna cokla.

Utk ::

Tr0n je izjavil:

Utk je izjavil:

Zanimivo, da se tisti iz blokov povabilom na take žare ne upirajo kaj dost...če je pa to itak brez veze in lahko srkajo pivo na balkonu. Sicer se morata z babo izmenjevat na balkonu, ampak se da.

Ne rabimo, ker si sami naredimo zar kot skupnost blokov pred ogromno travnato povrsino, ki je pred bloki. Pa se bolj fun je, ker je vec folka. :)

Je, zelo je fun vlečt krožnike in vse drugo iz petega štuka.

PrimoZ_ ::

Utk je izjavil:

Tr0n je izjavil:

Utk je izjavil:

Zanimivo, da se tisti iz blokov povabilom na take žare ne upirajo kaj dost...če je pa to itak brez veze in lahko srkajo pivo na balkonu. Sicer se morata z babo izmenjevat na balkonu, ampak se da.

Ne rabimo, ker si sami naredimo zar kot skupnost blokov pred ogromno travnato povrsino, ki je pred bloki. Pa se bolj fun je, ker je vec folka. :)

Je, zelo je fun vlečt krožnike in vse drugo iz petega štuka.


Tudi v hiši smo za piknike vedno uporabljali plastične zadeve za enkratno rabo.
Vse kar se je prineslo ven je bila hrana in pijača.

Utk ::

Še ena prednost bajte.
Hrano in pijačo ste pa postavili na tla...

PrimoZ_ ::

Ne, postavili smo jih na gasilske mize in klopi, ki sem si jih sposodil pri lokalnem gasilskem društvu.
3 zložene mize in 6 klopi b.p. paše v karavana z podrtimi zici.
Dopoldan sem jih šel iskat in naslednji dan odpeljal nazaj.
Tudi v hiši si nisem lastil tega ker dam lokalnim gasilcem 5EUR za za izposojo (sem jim stisnil 10EUR, dobrodušnost.press)

Aja, gasilci so stran 200m.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

stara mama ::

Seveda je tema spet polna standardnih ljudi (ki zelo verjetno niso sami nič gradili ampak vejo vse o vsem).

Zgodovina sprememb…

Utk ::

PrimoZ_ je izjavil:

Ne, postavili smo jih na gasilske mize in klopi, ki sem si jih sposodil pri lokalnem gasilskem društvu.
3 zložene mize in 6 klopi b.p. paše v karavana z podrtimi zici.
Dopoldan sem jih šel iskat in naslednji dan odpeljal nazaj.
Tudi v hiši si nisem lastil tega ker dam lokalnim gasilcem 5EUR za za izposojo (sem jim stisnil 10EUR, dobrodušnost.press)

Aja, gasilci so stran 200m.

Zdaj pa naredi to v bloku za 100 ljudi, kot je napisal tron.

St235 ::

Raw je izjavil:

St235 je izjavil:


Kot že rečeno, enako lahko narediš seznam za hišo.
Pod črto ni vsak stanovanje enako stanovanju in ni vsaka hiša enaka hiši. Predvsem pa imamo ljudje različne prioritete in vsak lahko zase presodi, kaj mu je bolj pomembno.

Pametuješ, posplošuješ in ne daješ nobenih relevantnih informacij. Tema je bila na tem nivoju že predebatirana.
Izvoli napisat tvoje osebne izkušnje iz hiše v kateri si živel vsaj 15 let, da ne bo le #sloforum teorija.

Moj seznam je realen in tako situacijo lahko pričakuješ v večini blokovskih naselij - kot rečeno pri nizki kriminaliteti. Vprašaj se kako je v ostalih mestih, kjer je kriminala več.
Tega sranja pač ni v taki meri, ko se umakneš v nekoliko mirnejši kraj, pa ni treba daleč.


In potem mene obtožuješ posploševanja? Kaj si živel v 100+ blokovskih nasleji, da lahko to veš? ... jao.

Izvoli, če tripaš na sezname:
- višji stroški vzdrževanja
- praviloma večja oddaljenost od različne infrastrukture (javni prevoz, knjižnica, pošta, kino...)
- kraja železa s trani ciganov (sosedu) - zjutraj ni bilo žlebov, ki bi morali popoldan na streho.
- stara, večkrat pokrpana inštalacija, ker proprosto ni denarja, da bi se v celi hišo kvalitetno obnovilo zadevo
- sosed grozil meni in ženi, ker se že z z prejšnjim lastnikom ni mogel zmeti glede služnosti. Dodatno to vljučuje tudi preoranje dovozne poti.
- ena soseda se je že trikrat zaletela v našo škarpo.
- zaradi nesreče pri odvozu smeti, umrl smetar - slaba vidljivost, megla, odročnost, razmšljanje pa saj tam nikogar ni...
- občina ne dovoli da bi si sami uredili parkirišče - ampak spremenit OPN, če se župan ne strinja je muka.
- polivanje gnojnice
- kidanje dovozne potiž
- pluženje ceste, ker za tri hiše se komunala ne bo obremenjevala. Večno kreganje z enim od sosedom kako je s stroški, kar se njega tiče je še vsak sneg skopnel.
... Podobnih prigod je še kar nekaj.

Kot že rečeno, lahko se napihušej do nezavesti na koncu odloča zgolj in le osebna preferenca posameznika.

PrimoZ_ ::

Utk je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

Ne, postavili smo jih na gasilske mize in klopi, ki sem si jih sposodil pri lokalnem gasilskem društvu.
3 zložene mize in 6 klopi b.p. paše v karavana z podrtimi zici.
Dopoldan sem jih šel iskat in naslednji dan odpeljal nazaj.
Tudi v hiši si nisem lastil tega ker dam lokalnim gasilcem 5EUR za za izposojo (sem jim stisnil 10EUR, dobrodušnost.press)

Aja, gasilci so stran 200m.

Zdaj pa naredi to v bloku za 100 ljudi, kot je napisal tron.


Kje piše da je v bloku 100 ljudi, v našem jih je 44.
Pa tudi sicer za eno mizo se lahko vsede vsaj 6 ljudi ali pa 8 če se malo stisnejo, od 100ith vsi naenkrat ne bodo sedeli ker se recimo poleg igrajo z otroci ali pa se izoblikujejo skupinice ki stojijo in klepetajo tako, da realno rabiš 50 sedišč.
to pokriješ z 8mi mizami, kar pomeni da gresta ponje 2 avta ali pa eden z prikolico.
Oz. si na komot pa ti jih kar pripeljejo, pa jim stisneš še kakega desetaka zravn. Po mojih izkušnjah so lokalni gasilci zelo ustrežljivi, pa fantom je v veselje če lahko en krog zapeljejo svoj gasilski kombi.

Utk ::

Se pravi, če si v bloku, rabiš pomoč gasilcev če hočeš spečt ene čevape na žaru. No, nekateri je rabijo že pri bajti...

imagodei ::

Utk je izjavil:

Kupi zazidljivo parcelo brez vsega, zrihtaj papirje, povleči do parcele priključke, zgradi (to je še najcenejše), opremi, okoli hiše asfalt, tlakovce in podobno, in potem reci, če so stare bajte res tako strašno precenjene.

Ti nisi lih dobr prebral, kaj sem napisal, a? Mogoče sem preveč med vrsticam napisal?

Danes je vse skup drago, že cene zazidljivih parcel so včasih take, da ti postane slabo. Da je ena država tako požrešna s ceno papirjev za gradnjo, je seveda tudi bolano, cene priključkov spet, pa služnost, pa ... Vse to seveda dviga ceno: čist razumem, da je le-ta funkcija ponudbe in povpraševanja. Hkrati imamo pa menda cel kup najemniških stanovanj praznih ali pa se jih drago oddaja turistom. Da ne omenjamo, da država že desetletja nima strategije izgradnje novih stanovanj.
- Hoc est qui sumus -

PrimoZ_ ::

Utk je izjavil:

Se pravi, če si v bloku, rabiš pomoč gasilcev če hočeš spečt ene čevape na žaru. No, nekateri je rabijo že pri bajti...


Kaj si tak trd.
Meni je bolj na komot it 4x ali 5x na leto do lokalnih gasilcev po tistih par miz, kot da bi jih kupil in imel doma.

Utk ::

Nebivedu roštilja vsak teden. Jaz sicer ne, pa vseeno kar dostikrat. Zase ne rabiš ne vem kolk miz, te mize itak rabiš, tudi če samo sediš na pivi. V blokih ponavadi nimajo miz na terasah zunaj.

imagodei je izjavil:

Utk je izjavil:

Kupi zazidljivo parcelo brez vsega, zrihtaj papirje, povleči do parcele priključke, zgradi (to je še najcenejše), opremi, okoli hiše asfalt, tlakovce in podobno, in potem reci, če so stare bajte res tako strašno precenjene.

Ti nisi lih dobr prebral, kaj sem napisal, a? Mogoče sem preveč med vrsticam napisal?

Danes je vse skup drago, že cene zazidljivih parcel so včasih take, da ti postane slabo. Da je ena država tako požrešna s ceno papirjev za gradnjo, je seveda tudi bolano, cene priključkov spet, pa služnost, pa ... Vse to seveda dviga ceno: čist razumem, da je le-ta funkcija ponudbe in povpraševanja. Hkrati imamo pa menda cel kup najemniških stanovanj praznih ali pa se jih drago oddaja turistom. Da ne omenjamo, da država že desetletja nima strategije izgradnje novih stanovanj.

Ne, nič od tega nisi napisal, niti v vrsticah niti vmes. Napisal si, da so hiše drage, ker vsak strašno ceni svoje žulje, nič o dragih praznih zazidljivih parcelah in dragih papirjih in dragi državi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

3p ::

imagodei je izjavil:


No, tukajle pride do izraza še en vidik. Meni je recimo nedoumljivo, kako so lahko cene hiš danes tako peklensko visoke, hkrati pa je bilo 4/5 bajt, starejših od 25 let zgrajenih v lastni režiji, brez računov in s pomočjo kolegov - skratka, po ceni, ki je bila dosegljiva za praktično vsako delavsko družino v bivši Jugi, če so le imeli željo spustit se v gradnjo hiše.


Tudi meni. In ne gre za našo posebnost. Sem v neki drugi temi pred kratim podal primer bajte iz ene prvih ameriških masovnih predmestnih naselij, ko so jo 70 let nazaj GI Joe-ji kupovali s štirimi letnimi plačami, par let nazaj pa je ista neobnovljena bajta bila prodana za več (v letnih plačah), in to ne glede na vmesno rast BDPja/kupne moči itd...

Edina smiselna razlaga, če pozabimo lobije in teorije zarot, je to, da so bile te bajte takrat zgrajene nekje sredi ničesa, danes pa so se mesta razširila do teh krajev (ali pa so ti kraji vsaj bolj dostopni zaradi boljših povezav) in hkrati primanjkuje in novogradenj in parcel. Bajte v nedostopnih rovtah so še danes smešno poceni.

Invictus ::

Večina bajt, ki je bila narejena v 70 letih, je zanič.

Preprost razlog je, pomanjkanje materiala v tistem času. Takrat niti zidakov ni bilo na voljo, zato se je dalo sposodit stroj za izdelavo le teh... Sploh zapečeni niso.

Ker pa so te bajte zrasle gore z žulji lastnikov (zgleda je en žulj vreden 10k), te bajte cenijo na veliko in nakladajo kako so primerne za bivanje. Za njih mogoče že, za današnje standarde so pa to velike bajturine s celim kupom nosilnih sten in milijonom malih sobic.

Stara bajta (nad 40 let, neobnovljena) je vredna toliko kot parcela na kateri stoji. Ajde plus še komunalni prispevek, ki se ga pa lahko odšteje, ker je treba hišo podreti.

Še hujši primer so pa stare, obnovljene bajte, ki so samo malo polepšane, bistvene zadeve pa sploh niso bile obnovljene (elektrika, vodovod, odtoki, dimniki,...).

Ampak na trgu je ponudba/povpraševanje, pa zato nekatere bajte celo gredo. Opažam pa, da se kar nekaj hiš preprosto prodaja že od leta 2006, ko sem kupoval prvo stanovanje :D.

Lokacija je dostikrat tisto kar pretehta nakup precenjene bajte. Seveda, če imaš denar ;).

Kar se tiče stroškov, je v hiši več tega. Vendar ne živiš s 3 otroci na 65m2, ampak jih imaš vsaj 100+...

Zanimiv izračun med stroški hiše in stanovanja bi bil po m2 bivalne površine, kleti in zunanjih površin. Tukaj bi pa najbrž stanovanja prišla dražja... Preprosto imaš vsega manj v stanovanju.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

floyd1 ::

Sem eden izmed tistih "trotlov", ki je obnavljal staro bajto. In to res - staro, letnik 1937. Ker nama je bila enostavno všeč - stara meščanska hiša, razgibana gradnja ("erker", streha z dvema frčadama itd...), štukature na fasadi, velikanski dnevni prostor, visoki (3m) stropovi, ki jih seveda ne bi nižal za nič na svetu ;-). Skratka - ni klasična "škatla" iz 70-ih in 80-ih z dvokapnico in večkrat zelo nepraktičnim razporedom prostorov. 10-15 minut (peš) iz centra mesta, kar je bila vedno najina želja. Cena nakupa je bila za eno dobro (obnovljeno) dvosobno stanovanje, vložili pa smo... Kaj pa vem, preveč.

Obnovljeno praktično vse - narejena hidroizolacija, temelji, fasada (stiropor) z novimi štukaturami, okna, streha, 2x plošča (rapidka + "lesena" - tramovna), vsi (klasični) ometi, kompletno nadstropje na novo (drugačne sobe + 2x kopalnica), izolacija, voda, odtoki, elektrika, ethernet, talno, toplotna ... Praktično so ostale le stene, opeka.

Ampak bi jo takoj šel še enkrat obnavljat.

Ali se je izplačalo (finančno)? Odkrito - nisem računal in me niti ne zanima. Če ovrednotim še svoj vložek, gotovo ne. Ampak... Hotela sva imeti TO hišo, zakaj hudiča bi rušila? Zidat ne znam, pri obnovi pa sem ogrooomno naredil sam. Se veliko naučil, kar precej tudi prihranil. Sicer sem delal 2 leti kot črnc (temnejša stran zgodbe), ampak sedaj imata otroka končno svoje sobe, ata in mama pa zelenico, mini vrt, roštilj, nadstrešek pod katerega gre družba, ko je slabo vreme... Otroci lahko tudi sami skačejo okrog hiše (ko jih po dolgih mukah spraviš ven :|). Neprecenljivo.

gruntfürmich ::

tudi to je problem v sloveniji, ker nobeden ne ve koliko ga kaj stane. vedo koliko imajo kredita, koliko je plača, koliko lahko gredo v minus na koncu meseca in to je to...

btw, pri stanovanjski politiki ni lahkih zaključkov. če pomislimo da je veliko stanovanj/hiš praznih je morda neumno graditi nove. obstoječe pa je tudi neumno obdavčiti, ker za to ni nobenega pametnega razloga...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Invictus ::

floyd1 je izjavil:

Sem eden izmed tistih "trotlov", ki je obnavljal staro bajto. In to res - staro, letnik 1937. Ker nama je bila enostavno všeč - stara meščanska hiša, razgibana gradnja ("erker", streha z dvema frčadama itd...), štukature na fasadi, velikanski dnevni prostor, visoki (3m) stropovi, ki jih seveda ne bi nižal za nič na svetu ;-). Skratka - ni klasična "škatla" iz 70-ih in 80-ih z dvokapnico in večkrat zelo nepraktičnim razporedom prostorov. 10-15 minut (peš) iz centra mesta, kar je bila vedno najina želja. Cena nakupa je bila za eno dobro (obnovljeno) dvosobno stanovanje, vložili pa smo... Kaj pa vem, preveč.

To bi tudi jaz obnavljal ;).

3m stropi so preprosto zakon. Samo tega ni na trgu...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Tr0n ::

So super ja, ko moras potem ta prostor ogrevat cez zimo. :)

imagodei ::

Tr0n je izjavil:

So super ja, ko moras potem ta prostor ogrevat cez zimo. :)

Ob ustrezni izolaciji je zagotovo občutno ceneje, kot ogrevat neizolirano bajto iz 70. let z normalnim stropom.
- Hoc est qui sumus -

ToniT ::

Tr0n je danes ob 10:41:51 izjavil:

So super ja, ko moras potem ta prostor ogrevat cez zimo. :)

Ni take sile...
Sam sem naredil enako kot floyd1 (še letnik hiše je isti).
Res je, da sem strope za malenkost znižal, ker so leseni in je omet pokal, ampak so še zmeraj višji, kot pri novogradnjah. Samo v spalnici sem strop pustil pri miru.
V nadstropju sem naredil mansardo in je izguba toplote skozi strop minimalna.
Bilo je veliko dela, vendar se je splačalo, danes imam vse urejeno, ogrevanje s toplotno črpalko, fasada in streha sta novi in pravilno izolirani, prav tako okna - za vse sem dobil subvencije pri eko skladu in stroški ogrevanja so sprejemljivi.

damirj79 ::

Jaz pa ne razumem, kaj vas moti prodaja stare hiše za 400k€, če so jo ljudje delali sami ali s prijatelji in brez računov itd.. Po domače temu rečeš dodana vrednost. PRaznemu zemljišču za ceno 100€/m2 s(m)o sezidali hišo, kamor s(m)o vložili svoj čas, trud, nekateri mogoče tudi znanje in oplemenitili osnovno nepremičnino z nečim, da je sedaj cena zrasla na recimo 1000€/m2. Meni se to ne zdi nič spornega. Nekateri s(m)o svoj prosti čas porabili za to, nekater drugi pa so ga zapravili v baru/kinu/fitnesu/ipd.Vsak sem sam odloči, kako bo svoj prosti čas oplemenitil, če ga bo. Glede narašačanja vrednosti verjetno stvar lokacije, ampak Slovenija ni samo Ljubljana in vas ni samo Horjul ali kaj je že tam na tem koncu. Obstaja še Štajerska oziroma moji primorski konci. Tu nimamo nobenih problemov z dnevnimi migracijami, javni prevoz je v N. Gorici zanič, tako da brez avta tudi v centru mesta ne zmoreš preživeti in smo tako vsi na istem, tako meščani, kot iz okoliških krajev. V kino moramo v italjansko Gorico ali pa v Monfalcone, seveda bolj kot ne z avtom.

Imam novo hišo na veliki parceli 10minut od centra N. Gorice. Lokacijo bi menjal edino za kakšno hišo na karibskih otokih. Meni biti dejanski lastnik nepremičnine veliko pomeni. Lastniki stanovanja v bloku ste namreč samo in preposto samo to, lastnik prostora v bloku, ki je že zdaj star 50 let. Čez 30 ali 50let ga bodo rušili in vi boste hote ali nehote morali iti stran in dobili boste le mizerno plačilo, za novo stanovanje verjetno ne bo dovolj ozriroma potomci ne bodo od tega imeli nič. Pri hiši je sicer res enaka stvar, ampak ostane stara hiša, ki ne bo ravno za rušiti, saj se vidi sedaj, da stare hiše kar grejo v promet, če drugega ne, ostane parcela. Poleg tega si v stanovanju ujet v točno tisto, kar so si zamislili drugi, pri hiši je omejitev samo tvoja domišljija. Tako imam jaz recimo stropove nekje visoke tudi 6m.

In gradil bi še enkrat, enostavno zato, ker je življenska izkušnja v bloku zakrita, slab zrak oziroma smog, čeprav Gorici je še kar OK, raje voham kmetijske vonjave, če že. Travnik, vrt, ribnik, park ipd je sprostitev. Bazen zraven tudi. Pa še roštilj. Muziko lahko poslušam kolikor mi je volja, otrok dejansko (s)pozna naravo in bitja v njej in si ne predstavlja, da je krava vijolična. Zmožnosti za rekreacijo neprimerno večje, ni potrebe po fitnesu. V kolikor si v naselju najmanj kakih 10-20 hiš je tudi otrok veliko, tak odružbe ne manjka. Gledano stroškovno pa tudi ni neke hudobije, načeloma so v hiši stroški večji, kot v stanovanju, ne sicer zelo veliko, vsaj kurjave je ponavadi manj, elektrika pa več, ampak imaš tudi od tega veliko več. DEbata je pa seveda tudi ali je bolje plačevati 500€ najemnine in na koncu nisi lastnik ničesar ali 500€ kredita, kar je dovolj za postaviti hiško in je po 20-30let tvoje.

pol3ni ::

NikolormousB je izjavil:

Živim v podedovani hiši. Pred kratkim sem not vložil za eno solidno stanovanje, v naslednjih 10 letih bom moral vložiti vanjo še vsaj 100k, da bo zadeva ostala tip top. Ne vem kakšni so stroški z novo hišo, ampak 35 let stara stane veliko.

Če ne bi imel te sreče, da sem hišo dobil zastonj, bi definitivno živel v najemu. Ne vidim bistvenih prednosti lastništva.


Življenje v bloku- kaj pa vem.V bloku nisem nikoli živel, sem pa bil v najstniških letih nekajkrat na obiskih pri sorodnikih.Kar mi je ostalo v spominu je,da so imeli na stolih gumijaste zamaške da niso motili sosedov pod seboj ko so premikali stole.Ko pa so imeli novorojenčka,ki je tudi ponoči kdaj zajokal pa so spodnji sosedje nabijali z metlo po stropu da naj utišajo otroka.Tako,da sem že takrat sklenil,če bo le možno v blok ne grem.Je pa tako kot na vasi odvisno kakšne sosede imaš.
Tudi sam sem dobil hišo iz 70 let.v cca 18 letih sem tudi vložil vanjo okoli 100k.Letos je bila na vrsti fasada.Zamenjav pa sem vse streha,okna,montaža sončnih celic za sanitarno vodo,kompletna izdelava in oprema zgornjega nadstropja-so bile samo gole stene, urejanje dvorišča,zasteklitev dela terase.Tako da načeloma sem končal razen cca 10k bo potrebno dat še za zamenjavo ogrevanja.
Ali se je splačalo -kaj pa vem za tak denar verjetno ne bi dobil 3 sobnega stanovanja sploh pa ne opremljenega.
Najbolj pa vsak zase ve kaj mu odgovarja oz.kaj so mu prioritete v življenju.Meni osebno podnajemništvo ne diši.

damirj79 ::

Tr0n je izjavil:

So super ja, ko moras potem ta prostor ogrevat cez zimo. :)



Ni hudega, v novogradnjah so večinoma povsod talna ogrevanja, kjer so nižje temeprature in posledično manj dviganja toplega zraku in posledično tudi toplejša tla pripomorejo k temu, da je občutek toplote in dejaske toplote dober z sorazmernostjo večje potrebe po ogrevanju, ker ogrevaš pač večjo kubaturo. Ni pa to strašansko večji strošek. Jaz imam na 75% stropove v povprečju visoke 4m in je strošek ogrevanja pravzaprav enak, kot pri sosedu, ki ima klasično visoke stropove.

floyd1 ::

tudi to je problem v sloveniji, ker nobeden ne ve koliko ga kaj stane. vedo koliko imajo kredita, koliko je plača, koliko lahko gredo v minus na koncu meseca in to je to...

Če je to letelo name - imava minimalni kredit, ki sva ga vzela za dokončanje pritličja. Bo odplačano v kakih 3 letih. Pred bajto sta sicer parkirani 2 stari kanti, vse seveda še ni opremljeno, kot bi si želela, klet je še "gradbišče", ampak tako bo verjetno še nekaj časa. Ko bo denar, pa gremo dalje. Pri 2 otrocih pač malo težje kaj našparaš.

So super ja, ko moras potem ta prostor ogrevat cez zimo. :)

Ogrevanje za 140m2 nas pride malo manj, kot nas je v neizoliranem 60m2 stanovanju s skupnim ogrevanjem na olje. Po novi fasadi in kotlovnici se pa je seveda občutno spremenilo, a po 1 zimi sva potem prodala. Samo ne vprašat za ceno investicije... In v stanovanju nas je po 22.00 uri že zeblo in sem po rojstvu otroka že nabavljal klimo za prehodna obdobja in večere.

ginekk ::

Invictus je izjavil:



3m stropi so preprosto zakon. Samo tega ni na trgu...


Se strinjam, to je dober luksuz. Pa saj je bilo kak mesec nazaj tule debata o visokih stropovih in izgleda nekateri radi živijo v podmornicah.

Če "zidaš" si lahko luksuz izmišljuješ. Jaz imam 3,2 - 2,9m visoke, razen v mansardi, kjer so 2,5m (ampak je tudi ravna streha). Pa povsod vsaj 1,5m široka okna do tal. Smejim se kaj potem hočejo prodajat kot nadstandard. Tudi velika in lepo urejena drevesa na parceli štejejo precej, ker traja vsaj 30 let da zgledno zraste.

3p ::

damirj79 je izjavil:

Lastniki stanovanja v bloku ste namreč samo in preposto samo to, lastnik prostora v bloku, ki je že zdaj star 50 let. Čez 30 ali 50let ga bodo rušili in vi boste hote ali nehote morali iti stran in dobili boste le mizerno plačilo, za novo stanovanje verjetno ne bo dovolj ozriroma potomci ne bodo od tega imeli nič.


Takih traparij tukaj ne berem prvič. V bloku je vsak lastnik stanovanja lastnik tega stanovanja in deleža celotne zgradbe (in zamljišča pod njo).

Kje v tujini (nekatere) bloke zgrajene v 50-60-70-tih dejansko rušijo in postavljajo nove, modernejše. A govorimo o blokih, ki so v državni ali mestni lasti. To kategorijo pa smo pri nas dokončno zradirali z Jazbinškom.
Ne pravim, da ne bi bilo prav tudi pri nas enostavneje kakega od blokov podreti in postaviti novega varnejšega*, ampak se bojim da tega tudi tam, kjer bi bilo smiselno ne bo, razen če se pojavi ustrezen kupec, ki mu želim dosti sreče pri odkupu deleža tazadnjega starega fotra "ki ne proda za manj kot milijon".

Tako da ne povzročajte ljudem psihoz, prosim.

(*)zaradi potresne varnosti recimo

damirj79 ::

Kolikšen lastniški delež bloka pa doseže eno stanovanje? Sorazmerni delež ali manj? Ker bi rekel, da manj, glede na vso infrastrukturo in pritikline zraven bloka. Nekako računam, eno stanovanje pride nekje 100k€, notri jih je 50, a se tak blok sezida za 5m€ ?

Utk ::

Za kolk se blok sezida nima nobene veze s ceno stanovanj v njem.

3p ::

damirj79 je izjavil:

Kolikšen lastniški delež bloka pa doseže eno stanovanje? Sorazmerni delež ali manj? Ker bi rekel, da manj, glede na vso infrastrukturo in pritikline zraven bloka. Nekako računam, eno stanovanje pride nekje 100k€, notri jih je 50, a se tak blok sezida za 5m€ ?


Sorazmerni, mislim da površini stanovanja. Seveda se sorazmerno s tem plačujejo tudi skupni stroški (ogrevanje/elektrika za skupne prostore, vzdrževanje, itd.)

damirj79 ::

Koliko (stanovanjski) blokov pa se je v SLO že rušilo in kako so se reševali stanovanjski problemi prebivalcev le-teh ? Ker namreč praksa lastniških stanovanj recimo v USA in UAE je taka, da lahko kvečjemu najameš za 99let, lastnik pa nisi. Ko blok porušijo pač moraš ven, sam si zrihtaj novo stanovanje. Če ne moreš ali nočeš, te čaka deložacija. Res vrhunski življenski dogodek. Upam, da tega pri nas ni. Bo pa nekoč na sporedu tudi rušenje. Pri bloku je to neizbežno, pri hiši se lahko precej prilagodi/zamakne.

zee ::

Kje v tujini (nekatere) bloke zgrajene v 50-60-70-tih dejansko rušijo in postavljajo nove, modernejše. A govorimo o blokih, ki so v državni ali mestni lasti. To kategorijo pa smo pri nas dokončno zradirali z Jazbinškom.


V Singapurju je to norma za državne bloke in tudi za zasebne kondominije.

Naj se sam dodam. Otroštvo sem preživel v stanovanju, puberteto v hiši, nato pa v takšni ali drugačni obliki najema. Pred nekaj leti sva z ženo prišla do državnega stanovanja.

Bi živel v hiši, če bi lahko? Seveda, čeprav pa nočem, da se zgodi podobno kot staršem, ki zdaj živijo sami v za slovenske razmere majhni hiši.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

damirj79 ::

3p je izjavil:


Kje v tujini (nekatere) bloke zgrajene v 50-60-70-tih dejansko rušijo in postavljajo nove, modernejše. A govorimo o blokih, ki so v državni ali mestni lasti.


Povsod v tujini, kjer sem bil, še posebej mi je ostalo v spominu USA in UAE, nekdo gor je pisal tudi Singapur in v Maleziji. Pač tam kjer sem bil in spoznal kolege in delavce, seveda pa sam tega nisem doživel.

imagodei ::

V 200 letih se bodo vse anomalije mlade demokratične, kapitalistične državice - iznihale. Kar brez strahu.
- Hoc est qui sumus -

looser ::

Torej, vse bo, samo nas ne... ? :-)

zee je izjavil:

Bi živel v hiši, če bi lahko? Seveda, čeprav pa nočem, da se zgodi podobno kot staršem, ki zdaj živijo sami v za slovenske razmere majhni hiši.

Say what?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: looser ()

NikolormousB ::

No, tukajle pride do izraza še en vidik. Meni je recimo nedoumljivo, kako so lahko cene hiš danes tako peklensko visoke, hkrati pa je bilo 4/5 bajt, starejših od 25 let zgrajenih v lastni režiji, brez računov in s pomočjo kolegov - skratka, po ceni, ki je bila dosegljiva za praktično vsako delavsko družino v bivši Jugi, če so le imeli željo spustit se v gradnjo hiše.


Tudi danes je hiša dosegljiva povprečni delavski družini. Mlad par z 2000 eur prihodkov mesečno lahko v 3, 4 letih našpara za parcelo in polog za kredit, potem pa v 10 do 15 letih kredit odplača. Gradnja je danes lahko še vedno relativno poceni, sploh, če veliko narediš sam.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup hiše (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
27152806 (28071) Matejjjjj
»

Nakup stanovanja (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
30565084 (46325) Okapi
»

Najem stanovanja, blok vs hiša? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8621724 (16572) BorutO
»

Post vojna, baby boom generacija in njihova mentaliteta? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12219269 (16650) echo

Več podobnih tem