» »

Google zagrozil z ukinitvijo Google News v EU

Google zagrozil z ukinitvijo Google News v EU

Slo-Tech - Richard Gingras, eden od Googlovih podpredsednikov, je napovedal, da bo podjetje razmislilo o ukinitvi svojih novic v državah članicah EU, potem ko so poslanci Evropskega parlamenta septembra množično podprli predlog kontroverzne direktive o avtorskih pravicah na digitalnem trgu, z njo pa uveljavitev 11. člena, bolj znanega tudi kot davek na povezave. Slednji bi avtorjem vsebin zagotovil določeno plačilo, v primeru, da bi se te pojavile na zbirnih novičarskih spletnih straneh, kot je denimo Google News. S tem želi Bruselj pomagati tradicionalnim medijem, ki jim Google zadnja leta po njihovih besedah odžira oglaševalski denar, po drugi strani pa vendarle prek povezav na njihove spletne strani usmerja množice bralcev.

Gingras je spomnil, da smo v Evropi že imeli nekakšen preizkusni primer, ki se za založnike ni končal preveč dobro, obenem pa potihem zagrozil, da si ne želi, da se vse skupaj ponovi v celotni EU. Španija je namreč leta 2014 uveljavila davek na povezave, Google pa se je na ukrep odzval z ugasnitvijo Google News v tej državi, kar je povzročilo padec obiskanosti vseh španskih strani z novicami. Podobno bi ukinitev Google News v celotni EU najverjetneje vplivala na količino bralcev novičarskih portalov, saj se njihove novice ne bi več prikazovale v rezultatih Googlovega iskalnika.

Gingras je še napovedal, da bo njihova končna odločitev odvisna od natančnega besedila direktive, ki pa je za zdaj, kot rečeno, še v fazi predloga.

27 komentarjev

xmetallic ::

Pravilno. Radi bi, da jim Google pripelje stranke, in še plača, ker jim je pripeljal stranke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xmetallic ()

zmaugy ::

Ko jebe Gulag News. Naj spizdijo čez Atlantik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

vjreh43WAEFS ::

Res je, zpizdi google.

PaX_MaN ::

DEY TK AR NYZZZ!!!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

zmaugy ::

Še tole naj vzamejo pod lupo:

MKrmec ::

More like, Google Propaganda.

Markoff ::

Kot, da bi se med seboj podjebavala baron in grof, kdo bo tlačanom pobiral davke. Pospravimo vile in ugasnimo bakle. "Fuck the EU." in "Jebeš novice."
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

euagrus ::

zmaugy je izjavil:

Še tole naj vzamejo pod lupo:



Pa tole tudi:
https://old.reddit.com/r/ProtonMail/com...

Markoff je izjavil:

Kot, da bi se med seboj podjebavala baron in grof, kdo bo tlačanom pobiral davke. Pospravimo vile in ugasnimo bakle. "Fuck the EU." in "Jebeš novice."


V EU zivis in realno gledano, nimas izbire. Googla pa ne rabis. Torej "Jebes Google".
In regione caecorum rex est luscus.
Ker me je nekaj slotechovcev sprasevalo:
https://github.com/cullum/dank-selfhosted

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: euagrus ()

gruntfürmich ::

problem?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

zmaugy ::

euagrus je izjavil:

zmaugy je izjavil:

Še tole naj vzamejo pod lupo:



Pa tole tudi:
https://old.reddit.com/r/ProtonMail/com...

Markoff je izjavil:

Kot, da bi se med seboj podjebavala baron in grof, kdo bo tlačanom pobiral davke. Pospravimo vile in ugasnimo bakle. "Fuck the EU." in "Jebeš novice."


V EU zivis in realno gledano, nimas izbire. Googla pa ne rabis. Torej "Jebes Google".


Meni je bilo smešno včeraj, ko sem iskal prevod za šipek v angleščini na Google translate in sem dobil da je angleško šipek - v cirilici. Ko sem poskusil kot izvorni jezik dati hrvaščino, pa je prevedel pravilno. Go figure.

Meizu ::

Ja valda. Google si bo zbiral novice na kup in zaradi tega okoristil samega sebe, ustvarjalce vsebin pa ko vas jebe. Je že prav tako, če javna mesta ne smejo kar tako predvajati avtorske glasbe potem je tukaj logično pričakovati podobno uredbo.

Če jim kaj ne paše pa naj umaknejo, kot da bo konec sveta, če tega ne bo.

Irbis ::

zmaugy je izjavil:


Meni je bilo smešno včeraj, ko sem iskal prevod za šipek v angleščini na Google translate in sem dobil da je angleško šipek - v cirilici. Ko sem poskusil kot izvorni jezik dati hrvaščino, pa je prevedel pravilno. Go figure.

Hm, meni GT iz hrvaščine "šipek" prevede v "pomegranate", kar je granatno jabolko :-)
Je pa tako, da odkar je GT prešel na globoke nevronske mreže, je postal precej neuporaben za prevajanje posameznih besed, ker nevronska mreža brez konteksta čisto preveč ugiba.

ender ::

Ukinitev Google News verjetno prav nič ne moti tradicionalnih založnikov, bi pa prizadela vse manjše.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

Jure14 ::

Irbis je izjavil:


Hm, meni GT iz hrvaščine "šipek" prevede v "pomegranate", kar je granatno jabolko :-)

Šipak je dejansko hrvaška (in srbska) beseda za granatno jabolko.
Je pa hec, ker tudi našemu šipku rečejo "šipak".

poweroff ::

Mislim, da so tradicionalni mediji z oglaševalci vred naredili že dovolj škode in je čas, da počasi crknejo v obstoječi obliki.
sudo poweroff

Truga ::

Se strinjam. Zacnimo kar z googlom in facebookom, IMO.

Shegevara ::

poweroff je izjavil:

Mislim, da so tradicionalni mediji z oglaševalci vred naredili že dovolj škode in je čas, da počasi crknejo v obstoječi obliki.


Glavni komercialni ponudniki se bodo ukrepili ker imajp svoj brend. Umrla bo pa alternativa, ker bodo izgubili promet.

In če bomo hoteli tudi glede tega ukrepati bo verjetno nastala še ena kopija SAZASA, kot da že na glasbeni sceni ni dovolj škode.

Ales ::

Jure14 je izjavil:

Irbis je izjavil:


Hm, meni GT iz hrvaščine "šipek" prevede v "pomegranate", kar je granatno jabolko :-)

Šipak je dejansko hrvaška (in srbska) beseda za granatno jabolko.
Je pa hec, ker tudi našemu šipku rečejo "šipak".
Za granatno jabolko se v Srbiji uporablja "nar", povsod, kjer sem zasledil. Če doli rečeš šipak, dobiš točno to, šipak. ;)

poweroff ::

Shegevara je izjavil:

Glavni komercialni ponudniki se bodo ukrepili ker imajp svoj brend. Umrla bo pa alternativa, ker bodo izgubili promet.

Ne, alternativa bo morala postati drugačna. Ponujati kvalitetne vsebine brezplačno. Z žarom. Za majhne publike.

Ali pa se bodo razpasle strani, ki ponujajo teorije zarot in širijo nestrpnost... kar je morda celo bolj verjetno.
sudo poweroff

OK.d ::

LPOK.d

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OK.d ()

Shegevara ::

OK.d je izjavil:

Alternativa?https://www.qwant.com/?q=novice%20slove...


"The only European search engine"

To je neka zajebancija

poweroff je izjavil:

Shegevara je izjavil:

Glavni komercialni ponudniki se bodo ukrepili ker imajp svoj brend. Umrla bo pa alternativa, ker bodo izgubili promet.

Ne, alternativa bo morala postati drugačna. Ponujati kvalitetne vsebine brezplačno. Z žarom. Za majhne publike.

Ali pa se bodo razpasle strani, ki ponujajo teorije zarot in širijo nestrpnost... kar je morda celo bolj verjetno.


Sej točno to bo razlog da alternativa bo umrla. Visoka produkcijska vrednost, za male pare... ne bo veliko takih ostalo v biznisu.

Zgodovina sprememb…

bbf ::

Torej alternativa ne more živeti brez mainstream oglaševalskega prostora?

kyzersoze ::

bbf je izjavil:

Torej alternativa ne more živeti brez mainstream oglaševalskega prostora?


dailystormer že od vedno živi brez prispevkov s strani proizvajalcev tamponov.

Meizu ::

Ne vem zakaj bi se sekiral, da bi google umikal storitve novic, ki mi plasirajo novice ameriških medijev. Briga me za tisto.

Bo vsaj nekdo v sloveniji imel možnost razvit app, ki bo slovenske medije stavil na kup. Saj ne da so alfa omega medijev, so pa vsaj slovenski.

OK.d ::

LPOK.d

Meizu ::

OK.d je izjavil:

upps
https://www.delo.si/novice/slovenija/v-...


kakšno vezo ima to?

jamiroq ::

Meizu je izjavil:

Ne vem zakaj bi se sekiral, da bi google umikal storitve novic, ki mi plasirajo novice ameriških medijev. Briga me za tisto.

Bo vsaj nekdo v sloveniji imel možnost razvit app, ki bo slovenske medije stavil na kup. Saj ne da so alfa omega medijev, so pa vsaj slovenski.

News agregatorjev je v slovenskem medijskem prostoru vrh glave. Od velikih (ki prinesejo bistveno vec prometa kot nek Google News) do garaznih, ki si domisljajo, da bodo medijske hise zgolj za "exposure" odprle denarnice.
Razne pijavke v stilu kliping agencij pa medtem zelo lepo zivijo dalje.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Evropski parlament podprl direktivo o avtorskih pravicah (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
15630150 (24769) MrStein
»

Wikipedija v opozorilo pred novo direktivo zatemnila italijansko verzijo

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
157353 (5723) gus5
»

Google News zaradi obdavčitve zapušča Španijo

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
309998 (6642) Jackass
»

Španija uzakonila davek na Google News

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
229184 (6778) Jackass

Več podobnih tem