» »

Evropskemu davku na multinacionalke slabo kaže

1
2
»

Fritz ::

darkolord je izjavil:

Torej, ne veš kako rešiti problem, veš pa, da je rešljiv s tleskom s prstom, ker pač če daš 32.000 ljudi na kup, so vsi problemi enostavno rešljivi?

To ni nikakršen problem. Gre samo za vprašanje politične volje to narediti, izvedba je tehnikalija.

Če sprašuješ mene osebno, bi vsaka TNC v EU morala plačati enoten davek na dobiček (določen s strani EU) vsaki posamezni državi EU glede na to koliko prihodkov ima v tej državi oz. glede na neko primerljivo določljivo vrednost. Vse finančne transakcije pravnih oseb bi morale biti transparentne za finančne institucije držav, transakcije z davčnimi oazami pa obdavčene z 90% (ne glede na to ali je ta davčna oaza v EU ali izven nje). To je moj pogled na rešite tega vprašanja, če te ravno zanima.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

darkolord ::

Markus386 je izjavil:

naje*ejo pa navadni ljudje, ki bi imeli poceni igračke, a jih je država "podražila".
Ampak oprostitve niso niti približno bile namenjene temu, da bo folk lahko kupoval kitajske igračke po dampinških cenah.

To se je izrodilo čez vse meje.

Saj mora vsakomur biti jasno, da nekaj ne štima, če kupiš arduina za $0,99 iz Kitajske, stane pa toliko že samo gorivo lokalnega poštarja, če živiš bolj na vasi.

darkolord ::

Fritz je izjavil:

To ni nikakršen problem. Gre samo za vprašanje politične volje to narediti, izvedba je tehnikalija.
Ne, problem je ravno izvedba.

Fritz je izjavil:

Če sprašuješ mene osebno, bi vsaka TNC v EU morala plačati enoten davek na dobiček (določen s strani EU) vsaki posamezni državi EU glede na to koliko prihodkov ima v tej državi oz. glede na neko primerljivo določljivo vrednost.
Aha, in dobiček je 0, vsaka država pobere svoj delež od 0.

tikitoki ::

darkolord je izjavil:

Markus386 je izjavil:

naje*ejo pa navadni ljudje, ki bi imeli poceni igračke, a jih je država "podražila".
Ampak oprostitve niso niti približno bile namenjene temu, da bo folk lahko kupoval kitajske igračke po dampinških cenah.

To se je izrodilo čez vse meje.

Saj mora vsakomur biti jasno, da nekaj ne štima, če kupiš arduina za $0,99 iz Kitajske, stane pa toliko že samo gorivo lokalnega poštarja, če živiš bolj na vasi.


Kolk pa stane dostava pisma? A tam ne rabi goriva in casa?

MrStein ::

imagodei je izjavil:

MrStein je izjavil:

Za občutek:
Apple ima letno tam 200 milijard prometa. Od tega 20% DDV je 40 milijard EUR.
Profita ima okoli 40 milijard. 3% predlaganega davka bi bilo 1,2 milijard EUR.

Ergo: politiki (in forumaši) se prepirajo okoli drobiža. Če bi DDV dvignili za en procent (kar so že večkrat), bi dobili veliko več denarja.

Tista malenkost, da DDV na koncu plačajo končni potrošniki (in ne multinacionalka) nas pri tem ne sme zmotiti.

Kdo pa na koncu plača omenjeni profit in "novi davek" ? Marsovci?
Ne, taisti potrošniki, ki jih omenjaš.

V vsakem primeru gre iz žepa potrošnikov v proračun.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Fritz ::

darkolord je izjavil:

Markus386 je izjavil:

naje*ejo pa navadni ljudje, ki bi imeli poceni igračke, a jih je država "podražila".
Ampak oprostitve niso niti približno bile namenjene temu, da bo folk lahko kupoval kitajske igračke po dampinških cenah.

To se je izrodilo čez vse meje.

A to da korporacije plačujejo peanuts davkov pa se ni izrodilo čez vse meje?

Sedaj jokcajo čez davčne oaze češ, Rusi preko njih financirajo proti-evropske in skrajno desne stranke v EU. Ko pa kapital te iste davčne oaze uporablja za izogibanje plačevanju davkov je pa vse ok, še bolje pa je, ko to počne kriminal za svoje rabote. Ne..največji problem je, da povprečen državljan EU kupuje kitajske igrače v cenovnem razredu do 22€ po dampinških cenah. Oh, kako grozljivo.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

darkolord ::

Pa piz.. no, od kje ti ideja, da vseh 32,000 EU birokratov dela zdaj še izključno za to, da bo tebi pobrala davek na kitajski crap?

Ti dve stvari sta med sabo povezani nekako ravno toliko kot je višina kazni za napačno parkiranje povezana s trošarino na tobačne izdelke. Ja, cigarete so podražal, sosedje pa še zmer napačno pakrirajo pred mojim blokom!

Zgodovina sprememb…

Fritz ::

Saj nisem rekel, da sta povezani. Samo kažeta, kako se EU inštitucije (in države) udinjajo korporacijam, ko bi jim bilo potrebno podrezati krila, pri lastnih državljanih pa za to ne vidijo nobenih ovir.

A boš sedaj trdil, da ni splošno znana resnica, da je EU pod pritiskom tujih lobističnih interesov sprejemala predpise v lastno škodo? Sem zelo pro-EU a če bo ta EU zanemarjala interese lastnih državljanov, potem je bolje, da čim prej propade in poskusimo s čem drugim. Če bo vse po sreči, bo EPP kmalu razpadla, ker so se tako uspešno spopadali z migrantsko krizo, ki so jo sami ustvarili.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

Markus386 ::

darkolord je izjavil:

Markus386 je izjavil:

naje*ejo pa navadni ljudje, ki bi imeli poceni igračke, a jih je država "podražila".
Ampak oprostitve niso niti približno bile namenjene temu, da bo folk lahko kupoval kitajske igračke po dampinških cenah.

To se je izrodilo čez vse meje.

Saj mora vsakomur biti jasno, da nekaj ne štima, če kupiš arduina za $0,99 iz Kitajske, stane pa toliko že samo gorivo lokalnega poštarja, če živiš bolj na vasi.


Ta lokalni poštar se že itak pelje, ker mora dostavit reklame za lidl in hofer. Dodatni arduino zraven nosi zanemarljivo ceno.

Zakaj pa sam arduino stane toliko ni vprašanje (oni že imajo svojo računico, da se jim izplača), boljše vprašanje je, zakaj tega istega arduinota ne morem kupiti pri nas za 2 ali pa 3 eure.

https://www.ic-elect.si/genuino-arduino...

darkolord ::

Fritz je izjavil:

Saj nisem rekel, da sta povezani. Samo kažeta, kako se EU inštitucije (in države) udinjajo korporacijam, ko bi jim bilo potrebno podrezati krila, pri lastnih državljanih pa za to ne vidijo nobenih ovir.

A boš sedaj trdil, da ni splošno znana resnica, da je EU pod pritiskom tujih lobističnih interesov sprejemala predpise v lastno škodo? Sem zelo pro-EU a če bo ta EU zanemarjala interese lastnih državljanov, potem je bolje, da čim prej propade in poskusimo s čem drugim. Če bo vse po sreči, bo EPP kmalu razpadla, ker so se tako uspešno spopadali z migrantsko krizo, ki so jo sami ustvarili.
Ne razumeš, da ukinitev oprostitve ni lupljenje lastnih državljanov.

Lupljenje je to, da denar po nepotrebnem odteka na Kitajsko. Od tega, da na Kitajskem kupiš eno poceni zadevo, nima EU - predvsem državljani - namreč praktično nič.

Z DDV-jem, ki gre neposredno v proračun in ne na račun megakorporacij, bo del tega denarja ostal pri nas.

In tudi, če zadevo dražje kupiš v EU, ta razlika ne bo šla na TRR TNCjev, ampak manjšim podjetjem in njihovim zaposlenim in lastnikom, ki bodo ta denar spet zapravili (hopefully) v EU, kar bo prej ali slej prišlo tudi do tebe.

gendale2018 ::

ni problem ddv, ampak kup dodatnih stroškov, ki ti jih zaračunajo, da ga sploh plačaš
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

Markus386 ::

darkolord je izjavil:

Fritz je izjavil:

Saj nisem rekel, da sta povezani. Samo kažeta, kako se EU inštitucije (in države) udinjajo korporacijam, ko bi jim bilo potrebno podrezati krila, pri lastnih državljanih pa za to ne vidijo nobenih ovir.

A boš sedaj trdil, da ni splošno znana resnica, da je EU pod pritiskom tujih lobističnih interesov sprejemala predpise v lastno škodo? Sem zelo pro-EU a če bo ta EU zanemarjala interese lastnih državljanov, potem je bolje, da čim prej propade in poskusimo s čem drugim. Če bo vse po sreči, bo EPP kmalu razpadla, ker so se tako uspešno spopadali z migrantsko krizo, ki so jo sami ustvarili.
Ne razumeš, da ukinitev oprostitve ni lupljenje lastnih državljanov.

Lupljenje je to, da denar po nepotrebnem odteka na Kitajsko. Od tega, da na Kitajskem kupiš eno poceni zadevo, nima EU - predvsem državljani - namreč praktično nič.

Z DDV-jem, ki gre neposredno v proračun in ne na račun megakorporacij, bo del tega denarja ostal pri nas.

In tudi, če zadevo dražje kupiš v EU, ta razlika ne bo šla na TRR TNCjev, ampak manjšim podjetjem in njihovim zaposlenim in lastnikom, ki bodo ta denar spet zapravili (hopefully) v EU, kar bo prej ali slej prišlo tudi do tebe.


Če jaz dam kitajcu 1 eur za arduinota, meni ostane 29eur, ki jih porabim lokalno.
Če dam jaz nekemu slovenskemu preprodajalcu 30eur za arduinota, gre še vedno 1 eur kitajcu, jaz sem pa 29eur na slabšem.

tikitoki ::

MrStein je izjavil:

imagodei je izjavil:

MrStein je izjavil:

Za občutek:
Apple ima letno tam 200 milijard prometa. Od tega 20% DDV je 40 milijard EUR.
Profita ima okoli 40 milijard. 3% predlaganega davka bi bilo 1,2 milijard EUR.

Ergo: politiki (in forumaši) se prepirajo okoli drobiža. Če bi DDV dvignili za en procent (kar so že večkrat), bi dobili veliko več denarja.

Tista malenkost, da DDV na koncu plačajo končni potrošniki (in ne multinacionalka) nas pri tem ne sme zmotiti.

Kdo pa na koncu plača omenjeni profit in "novi davek" ? Marsovci?
Ne, taisti potrošniki, ki jih omenjaš.

V vsakem primeru gre iz žepa potrošnikov v proračun.


Firme, ki so največji kupec oglaševalskih storitev so po novem običajni potrošniki?

tikitoki ::

darkolord je izjavil:

Fritz je izjavil:

Saj nisem rekel, da sta povezani. Samo kažeta, kako se EU inštitucije (in države) udinjajo korporacijam, ko bi jim bilo potrebno podrezati krila, pri lastnih državljanih pa za to ne vidijo nobenih ovir.

A boš sedaj trdil, da ni splošno znana resnica, da je EU pod pritiskom tujih lobističnih interesov sprejemala predpise v lastno škodo? Sem zelo pro-EU a če bo ta EU zanemarjala interese lastnih državljanov, potem je bolje, da čim prej propade in poskusimo s čem drugim. Če bo vse po sreči, bo EPP kmalu razpadla, ker so se tako uspešno spopadali z migrantsko krizo, ki so jo sami ustvarili.
Ne razumeš, da ukinitev oprostitve ni lupljenje lastnih državljanov.

Lupljenje je to, da denar po nepotrebnem odteka na Kitajsko. Od tega, da na Kitajskem kupiš eno poceni zadevo, nima EU - predvsem državljani - namreč praktično nič.

Z DDV-jem, ki gre neposredno v proračun in ne na račun megakorporacij, bo del tega denarja ostal pri nas.

In tudi, če zadevo dražje kupiš v EU, ta razlika ne bo šla na TRR TNCjev, ampak manjšim podjetjem in njihovim zaposlenim in lastnikom, ki bodo ta denar spet zapravili (hopefully) v EU, kar bo prej ali slej prišlo tudi do tebe.


To da EU in predvsem državljani nimajo nič od tega je bedarija.

Državljani imajo dostop do določenih izdelkov po zmernih cenah.

In dobiš tudi rezervne dele, kar pomeni, da so možna in smiselna popravila, ki drugače nebi bila. Tako konca maj stvari na odpadu.
Itak bo ekonomist izjavil, da je boljše, da kupiš novo in podpiraš delovna mesta. Sam on bo tudi izjavil, da rabimo rast prebivalstva, da bo njegov ekonomski model vzdržen.

Mogoče pa rabi EU kakšne druge ukrepe, ki bodo trgovanje znotraj EU naredili bolj privlačno.
To, da ti zaračunajo 35 eur za dostavo 50g paketa iz Nemčije je Rop pr belem dnevu. Če bi sam to uredili, bi marsikater nakup znotraj EU izgledal bolj privlačno. Tko je pa lažje lajat na Kitajci, ki ti zaračuna le 5 eur poštnine.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

darkolord ::

Markus386 je izjavil:

Če jaz dam kitajcu 1 eur za arduinota, meni ostane 29eur, ki jih porabim lokalno.
Če dam jaz nekemu slovenskemu preprodajalcu 30eur za arduinota, gre še vedno 1 eur kitajcu, jaz sem pa 29eur na slabšem.
Tisti arduino za 30 eur malo višje je IIRC Made In Italy, ne uporablja ponarejenih komponent (ki mimogrede crknejo) in okolju nevarnih snovi. Poleg tega imaš enoletno garancijo, dveletni rok za uveljavitev stvarne napake, možnost vračila v 14 dneh, dobiš ga pa lahko že danes.

Pa tudi če ga kupi na Kitajskem, plača za to DDV in stroške uvoza (ki jih ti do sedaj nisi).

To, da ti zaračunajo 35 eur za dostavo 50g paketa iz Nemčije je Rop pr belem dnevu.
To je DHL Express, če danes naročiš boš jutri zjutraj imel že v rokah. Neprimerljivo s kitajskimi 30 dnevi.

Državljani imajo dostop do določenih izdelkov po zmernih cenah.
Dampinške cene pač niso zmerne cene.

Če boš plačal DDV na kitajski klump, cena ne bo prav dosti manj zmerna. Pa tudi ČE bi plačal še tistih 6 eur stroškov (pa bo skoraj zagotovo neka alternativa za to), si potem na ~7 eur, kar je še vedno poceni.

Zgodovina sprememb…

darkolord ::

Pa kolikor se spomnim, se je govorilo o tem, da bodo izvozniki v EU že direkt sporočali podatke o vrednosti pošiljk oz. obračunavali DDV, tako da ne bo treba izvajati uvoznega postopka na carinski pošti za vsako malo kuvertico.

Markus386 ::

darkolord je izjavil:

Markus386 je izjavil:

Če jaz dam kitajcu 1 eur za arduinota, meni ostane 29eur, ki jih porabim lokalno.
Če dam jaz nekemu slovenskemu preprodajalcu 30eur za arduinota, gre še vedno 1 eur kitajcu, jaz sem pa 29eur na slabšem.
Tisti arduino za 30 eur malo višje je IIRC Made In Italy, ne uporablja ponarejenih komponent (ki mimogrede crknejo) in okolju nevarnih snovi. Poleg tega imaš enoletno garancijo, dveletni rok za uveljavitev stvarne napake, možnost vračila v 14 dneh, dobiš ga pa lahko že danes.

Pa tudi če ga kupi na Kitajskem, plača za to DDV in stroške uvoza (ki jih ti do sedaj nisi).


Mogoče je bil butast primer, takih je še mnogo, kjer je nekaj na kitajskem 1eur, pri nas 20+. Preprodajalec jih je kupil 100 komadov, plačal 100eur za arduinote (verjetno še manj, ker je plačeval na škatlo), ddvja verjetno ne plača, ker je ddv zavezanec (ga zaračuna kasneje), plača pa strošek uvoza ("špedicija"/carinjenje), cca 50eur. Stane ga torej 1.5eur/komad + ddv. Če bi ga prodajal po recimo 4 eur (nekaj čez 100% marže ob upoštevanju ddv), seveda takoj vzameš lokalno. Za 20+eur, pač ne.

Spomnim se naprimer, ko je prišel ven Xiaomi Mi Band 2, na banggoodu je bila akcija $17.99 za preorder/group buy, pri nas pa 70eur.

Že evropske cene so (z izjemo poštnine) dober indikator lokalnih nategunov... recimo micro:bit:
https://www.conrad.si/?websale8=conrad-... - conrad (ja vem, niso "naši" ampak imajo tukaj fizično štacuno), 34eur

https://thepihut.com/collections/microb... UK: cel starter kit za <20eur.

darkolord je izjavil:

Pa kolikor se spomnim, se je govorilo o tem, da bodo izvozniki v EU že direkt sporočali podatke o vrednosti pošiljk oz. obračunavali DDV, tako da ne bo treba izvajati uvoznega postopka na carinski pošti za vsako malo kuvertico.


Naj ga potem še direktno plačajo, in samo dvignejo ceno za 22% že ob nakupu. Ker jaz že vidim poštarja, najprej 22centov + 1eur za UPN, potem pa ime, priimek, datum rojstva, kraj rojstva, številka osebne izkaznice, in nevemkajševse, kar mora napisat na UPN.

Zgodovina sprememb…

Truga ::

Markus386 je izjavil:

Mogoče je bil butast primer, takih je še mnogo, kjer je nekaj na kitajskem 1eur, pri nas 20+. Preprodajalec jih je kupil 100 komadov, plačal 100eur za arduinote (verjetno še manj, ker je plačeval na škatlo), ddvja verjetno ne plača, ker je ddv zavezanec (ga zaračuna kasneje), plača pa strošek uvoza ("špedicija"/carinjenje), cca 50eur. Stane ga torej 1.5eur/komad + ddv. Če bi ga prodajal po recimo 4 eur (nekaj čez 100% marže ob upoštevanju ddv), seveda takoj vzameš lokalno. Za 20+eur, pač ne.

On mora narest s tem "hendlingom" dovolj profita da zasluzi 8e na uro cajta ki ga zabije, al kolko je ze minimalc pri nas. In ker proda v sloveniji 2 duinota na mesec jih prodaja pac za 20e.

perci ::

Eni ste res smešni. Vi mislite, da je to davek, ki ga dodatno plačujejo potrošniki? Gre za davek, ki ga danes korporacije, ki nudijo digitalne storitve po celi EU plačujejo samo eni članici, npr. Irski. Poanta tega davka je, da bi se plačeval državam članicam sorazmerno po dobavah, glede na rezidentstvo prejemnikov storitev.

Ampak očitno so vas korporacije že napumpale do te mere, da je boljše stopiti na stran Irske et Co (tam zadevo prek transfernih cen itak spumpajo ven iz države).

npr. če plačaš googlu za uporabo API-ja, danes ves davek na dobiček pobere Irska. Predlog pa je, da bi se ta delež porazdelil na države članice(glede na število uporabnikov storitev iz teh držav). Nekoliko poenostavljeno povedano.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

tikitoki ::

darkolord je izjavil:

Markus386 je izjavil:

Če jaz dam kitajcu 1 eur za arduinota, meni ostane 29eur, ki jih porabim lokalno.
Če dam jaz nekemu slovenskemu preprodajalcu 30eur za arduinota, gre še vedno 1 eur kitajcu, jaz sem pa 29eur na slabšem.
Tisti arduino za 30 eur malo višje je IIRC Made In Italy, ne uporablja ponarejenih komponent (ki mimogrede crknejo) in okolju nevarnih snovi. Poleg tega imaš enoletno garancijo, dveletni rok za uveljavitev stvarne napake, možnost vračila v 14 dneh, dobiš ga pa lahko že danes.

Pa tudi če ga kupi na Kitajskem, plača za to DDV in stroške uvoza (ki jih ti do sedaj nisi).

To, da ti zaračunajo 35 eur za dostavo 50g paketa iz Nemčije je Rop pr belem dnevu.
To je DHL Express, če danes naročiš boš jutri zjutraj imel že v rokah. Neprimerljivo s kitajskimi 30 dnevi.

Državljani imajo dostop do določenih izdelkov po zmernih cenah.
Dampinške cene pač niso zmerne cene.

Če boš plačal DDV na kitajski klump, cena ne bo prav dosti manj zmerna. Pa tudi ČE bi plačal še tistih 6 eur stroškov (pa bo skoraj zagotovo neka alternativa za to), si potem na ~7 eur, kar je še vedno poceni.


To, da si ti izmislis, da je DHL, kar v resnicni ni, ne spremeni realnosti. Cetudi bi bil to DHL in ni nudene nobene cenejse moznosti, je isti smorn. Za izdelke za 8 EUR bo redkokdo pripravljen placati 35 EUR postnine oz. bo moral imeti zato dober razlog. Ko sem zelel kupiti stvar, ni bilo enega samega ponudnika z normalno postnino.

To z dumpinskimi cenami si tudi potegnil iz riti. Ce bi bilo to dokazljivo res, potem bi EU in ZDA uvedli kazenske tarife na tiste izdelke, ker tega niso uvedli za vecino kitajskih izdelkov, so tvoje navedbe navadno zavajanje.

Pa se bedarije o DDV? Kolk DDV pa pride na 1 EUR? Prakticno nic. SO druge psotavke, ki so lahko bistveno bolj unicujoce.

darkolord je izjavil:

Pa kolikor se spomnim, se je govorilo o tem, da bodo izvozniki v EU že direkt sporočali podatke o vrednosti pošiljk oz. obračunavali DDV, tako da ne bo treba izvajati uvoznega postopka na carinski pošti za vsako malo kuvertico.


No, to bi bilo cool.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

tikitoki ::

perci je izjavil:

Eni ste res smešni. Vi mislite, da je to davek, ki ga dodatno plačujejo potrošniki? Gre za davek, ki ga danes korporacije, ki nudijo digitalne storitve po celi EU plačujejo samo eni članici, npr. Irski. Poanta tega davka je, da bi se plačeval državam članicam sorazmerno po dobavah, glede na rezidentstvo prejemnikov storitev.

Ampak očitno so vas korporacije že napumpale do te mere, da je boljše stopiti na stran Irske et Co (tam zadevo prek transfernih cen itak spumpajo ven iz države).

npr. če plačaš googlu za uporabo API-ja, danes ves davek na dobiček pobere Irska. Predlog pa je, da bi se ta delež porazdelil na države članice(glede na število uporabnikov storitev iz teh držav). Nekoliko poenostavljeno povedano.


Se strinjam. Trenutni sistem obdavcevanje multinacionalk je porazen. Istocasno pa pluvajo po folku, ki kupi kaksno malenskot s Kitajske, kar predstavlja zelo majhne delez vseh izdatkov povprecnega evropejca in zagovarjajo preprecevanje takih nakupov. Ker de facto je uvedba obveznega carinjenja vseh paketov, tocno to.
Jemlji revnim, daji bogatim. Dobro so oprali rajo.

gendale2018 ::

tikitoki je izjavil:

darkolord je izjavil:


Pa kolikor se spomnim, se je govorilo o tem, da bodo izvozniki v EU že direkt sporočali podatke o vrednosti pošiljk oz. obračunavali DDV, tako da ne bo treba izvajati uvoznega postopka na carinski pošti za vsako malo kuvertico.


No, to bi bilo cool.

ja, sej ni problem plačat davka za tisto 5 eur igračko z dxa, samo da pa plačaš za to da plačaš davek še tolko ekstra stroškov je pa bedarija

naj se s kitajci zmenijo da že oni poberejo davek
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

MrStein ::

Mimogrede, oba linkana članka govorita o davku na promet, ne pa dobiček:

The plan on the table would impose a 3 percent levy on the European sales of the likes of Amazon.com Inc. and Facebook Inc.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

gendale2018 ::

sami so si krivi ker so se davku na dobiček izogibali s prikazovanjem izgube oziroma 0 dobička
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

Fritz ::

darkolord je izjavil:

Fritz je izjavil:

Saj nisem rekel, da sta povezani. Samo kažeta, kako se EU inštitucije (in države) udinjajo korporacijam, ko bi jim bilo potrebno podrezati krila, pri lastnih državljanih pa za to ne vidijo nobenih ovir.

A boš sedaj trdil, da ni splošno znana resnica, da je EU pod pritiskom tujih lobističnih interesov sprejemala predpise v lastno škodo? Sem zelo pro-EU a če bo ta EU zanemarjala interese lastnih državljanov, potem je bolje, da čim prej propade in poskusimo s čem drugim. Če bo vse po sreči, bo EPP kmalu razpadla, ker so se tako uspešno spopadali z migrantsko krizo, ki so jo sami ustvarili.
Ne razumeš, da ukinitev oprostitve ni lupljenje lastnih državljanov.

Lupljenje je to, da denar po nepotrebnem odteka na Kitajsko. Od tega, da na Kitajskem kupiš eno poceni zadevo, nima EU - predvsem državljani - namreč praktično nič.

Z DDV-jem, ki gre neposredno v proračun in ne na račun megakorporacij, bo del tega denarja ostal pri nas.

In tudi, če zadevo dražje kupiš v EU, ta razlika ne bo šla na TRR TNCjev, ampak manjšim podjetjem in njihovim zaposlenim in lastnikom, ki bodo ta denar spet zapravili (hopefully) v EU, kar bo prej ali slej prišlo tudi do tebe.

Jp, zato je bolje, da kupim na kitajskem narejenega Iphone-a za 1000€, da bo država davek pobirala samo od mojih nakupov, Apple pa bo plačal neko miloščino na Irskem in veselo kopičil dobičke v davčnih oazah. To je bolje, ni kaj. Ali pa dobički Googla & Co., ki sploh niso obdavčeni, podjetje pa (v primerjavi z dobički) ponuja malo storitev, ki so obdavčene?
https://qz.com/240511/heres-how-much-ta...

Ja, kitajski izdelki, ki s poštnino vred niso dražji od 22€ so težava. Res velika težava :|
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

darkolord ::

Ce bi bilo to dokazljivo res, potem bi EU in ZDA uvedli kazenske tarife na tiste izdelke, ker tega niso uvedli za vecino kitajskih izdelkov, so tvoje navedbe navadno zavajanje.
To je čisti fallacy. Dumping sam po sebi ni prepovedan, zato ne moreš kar "tarif" vse povprek uvajati.

Zgodovina sprememb…

bbbbbb2015 ::

perci je izjavil:

Eni ste res smešni. Vi mislite, da je to davek, ki ga dodatno plačujejo potrošniki? Gre za davek, ki ga danes korporacije, ki nudijo digitalne storitve po celi EU plačujejo samo eni članici, npr. Irski. Poanta tega davka je, da bi se plačeval državam članicam sorazmerno po dobavah, glede na rezidentstvo prejemnikov storitev.

Ampak očitno so vas korporacije že napumpale do te mere, da je boljše stopiti na stran Irske et Co (tam zadevo prek transfernih cen itak spumpajo ven iz države).

npr. če plačaš googlu za uporabo API-ja, danes ves davek na dobiček pobere Irska. Predlog pa je, da bi se ta delež porazdelil na države članice(glede na število uporabnikov storitev iz teh držav). Nekoliko poenostavljeno povedano.


Korporacije, to so natanko štiri ameriške, davkov ne plačujejo.

Tisto numerično napako pri zaokroževanju plačujejo Irski, ki to zafrkancijo dovoli, v zameno da štiri ameriške korporacije zaposlujejo v kotih Irske, kamor niti pes ne bi šel scat, kamoli, da kdo odpre razvojno IT firmo. In ko zaposlujejo po irskih kotih, ne plačujejo davkov drugje, na primer v Sloveniji.

Posredno pa plačujemo to vsi, je v ceni izdelka ali storitve.

Zgodovina sprememb…

ZaphodBB ::

darkolord je izjavil:

Ce bi bilo to dokazljivo res, potem bi EU in ZDA uvedli kazenske tarife na tiste izdelke, ker tega niso uvedli za vecino kitajskih izdelkov, so tvoje navedbe navadno zavajanje.
To je čisti fallacy. Dumping sam po sebi ni prepovedan, zato ne moreš kar "tarif" vse povprek uvajati.

Emm.. Suverene države lahko carine nabijajo čisto brez vsake racionalizacije.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

perci ::

carinske stopnje v eu carinski uniji so enotne, ne more si vsaka država po svoje zmisljevati.

ZaphodBB ::

perci je izjavil:

carinske stopnje v eu carinski uniji so enotne, ne more si vsaka država po svoje zmisljevati.

Zato ker nimajo suverenosti na tem področju.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

darkolord ::

ZaphodBB je izjavil:

perci je izjavil:

carinske stopnje v eu carinski uniji so enotne, ne more si vsaka država po svoje zmisljevati.

Zato ker nimajo suverenosti na tem področju.
Ne, zato ker nima smisla, ker je EU enotni trg. Če ne bi zadeve pač enostavno uvažali preko druge države, in si s tem še na slabšem.

perci ::

MrStein je izjavil:

Mimogrede, oba linkana članka govorita o davku na promet, ne pa dobiček:

The plan on the table would impose a 3 percent levy on the European sales of the likes of Amazon.com Inc. and Facebook Inc.

Ja, to je prehodna rešitev, dokler se ne vzpostavi režim t.i. virtualne stalne poslovne enote. Potem bo pa dobiček v igri.

perci ::

ZaphodBB je izjavil:

perci je izjavil:

carinske stopnje v eu carinski uniji so enotne, ne more si vsaka država po svoje zmisljevati.

Zato ker nimajo suverenosti na tem področju.

Seveda jo imajo. Kadarkoli se lahko odločijo, da bodo izstopile iz carinske unije.

To je približno tako, kot da bi rekel, da poročeni moški, nima suverene pravice porivat drugih žensk kot svoje žene.

Sam se je odločil, da se bo tej pravici odpovedal in kadarkoli lahko to odpoved tej pravici prekliče. To je suverenost.

ZaphodBB ::

perci je izjavil:

ZaphodBB je izjavil:

perci je izjavil:

carinske stopnje v eu carinski uniji so enotne, ne more si vsaka država po svoje zmisljevati.

Zato ker nimajo suverenosti na tem področju.

Seveda jo imajo. Kadarkoli se lahko odločijo, da bodo izstopile iz carinske unije.

To je približno tako, kot da bi rekel, da poročeni moški, nima suverene pravice porivat drugih žensk kot svoje žene.

Sam se je odločil, da se bo tej pravici odpovedal in kadarkoli lahko to odpoved tej pravici prekliče. To je suverenost.

Zato ker so se odpovedale suverenosti na tem področju, dokler so članice carinske unije.

A bo tako bolje?
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

perci ::

Tomejto, tomato.
Isto velja tudi za mednarodne pogodbe v okviru WTO.

ZaphodBB ::

perci je izjavil:

Tomejto, tomato.
Isto velja tudi za mednarodne pogodbe v okviru WTO.

Na kakšen način moja originalna izjava tega ne upošteva? Ali samo iščeš dlako v jajcu?
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

perci ::

Jah, razumel sem te, da sugeriraš, da določene države niso suverene. Pozabi.

Fritz ::

Bistveno se mi zdi to, da EU zaradi pomanjkanja političnega interesa in spodkopavanja skupnih politik s strani članic, ki ščitijo lastne interese, deluje zelo disfunkcionalno kadar je govora o TNC-jih in davčnih oazah ter netransparentnih denarnih tokovih.

Na Kitajskem (ja, vem, da gre za nacionalno državo in ne zvezo) se takšnih igric ne morejo kar tako iti. In če se Kitajska odloči, da želi imeti strežnike s podatki o lastnih državljanih na kitajskem in ne v ZDA, jih Apple ponižno postavi na kitajskem.

EU je 400+ milijonski trg s precejšnjo kupno močjo. Čas bi bil, da se EU tudi začne tako obnašati. Ko in če bodo postavili nova pravila, se jih bodo Apple, Google & Co. tudi držali, če bodo hoteli poslovati v EU.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

tikitoki ::

darkolord je izjavil:

Ce bi bilo to dokazljivo res, potem bi EU in ZDA uvedli kazenske tarife na tiste izdelke, ker tega niso uvedli za vecino kitajskih izdelkov, so tvoje navedbe navadno zavajanje.
To je čisti fallacy. Dumping sam po sebi ni prepovedan, zato ne moreš kar "tarif" vse povprek uvajati.


Kaj naj recem drugega, kot da nimas pojma o cem govoris. Imas pa prav, ce bluzis o dumpingu vse povprek, kot si ti, tako ne prides dalec.
Po drugi strani, ce dokazes, da gre za tvoji industriji skodljiv dumping, potem pa lahko mirno uvedes kazenske tarife.

If a company exports a product at a price that is lower than the price it normally charges in its own home market, or sells at a price that does not meet its full cost of production, it is said to be "dumping" the product. It is a sub part of the various forms of price discrimination and is classified as third-degree price discrimination. Opinions differ as to whether or not such practice constitutes unfair competition, but many governments take action against dumping to protect domestic industry.[3] The WTO agreement does not pass judgment. Its focus is on how governments can or cannot react to dumping—it disciplines anti-dumping actions, and it is often called the "anti-dumping agreement". (This focus only on the reaction to dumping contrasts with the approach of the subsidies and countervailing measures agreement.)

The legal definitions are more precise, but broadly speaking, the WTO agreement allows governments to act against dumping where there is genuine ("material") injury to the competing domestic industry. To do so, the government has to show that dumping is taking place, calculate the extent of dumping (how much lower the export price is compared to the exporter’s home market price), and show that the dumping is causing injury or threatening to cause injury.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

darkolord ::

Prva poved tega, kar si citiral, je točno to, kar sem napisal.

Poleg tega carinske tarife ne omogočajo tako drobnega segmentiranja (po cenah, prodajalcih, ...), kar je tudi precejšen razlog, da ne pridejo v poštev.

Zgodovina sprememb…

Truga ::

Ma uresnici je zadeva simpl ko pasulj: google, facebook, in ostala krama, nimajo potrosnikov v klasicnem stilu. Pri njih so izdelek dejanski uporabniki, koncnih potrosnikov pa ni - firme dajo biznis z googlom v stroske in se DDVja ne pobere. Prav tako take firme komot prikazejo 0 profita v drzavah kjer poslujejo, ker sami sebi iz davcnih oaz prodajajo licence za storitve.

Sepravi, racunica je enostavna: vemo precej natancno koliko ima google uporabnikov v posameznih drzavah, in vemo precej natancno koliko ima google profita globalno, saj ga (zaenkrat) se ne perejo na skrivaj. Delimo profit z uporabniki, zaracunamo tistih 22% DDV glede na stevilo uporabnikov v drzavi, ce imajo sami boljse stevilke ki drzijo vodo pa naj jih predstavijo. Verjamem sicer, da jih ne bi, ker bi jim teh 22% se vedno predstavljal nizje stroske kot vsi davki ki bi jih morali placevat ce ne bi skrivali profita, in bi se raje izgovarjali s poslovna tajna.

darkolord ::

Sepravi, racunica je enostavna: vemo precej natancno koliko ima google uporabnikov v posameznih drzavah, in vemo precej natancno koliko ima google profita globalno, saj ga (zaenkrat) se ne perejo na skrivaj. Delimo profit z uporabniki, zaracunamo tistih 22% DDV glede na stevilo uporabnikov v drzavi, ce imajo sami boljse stevilke ki drzijo vodo pa naj jih predstavijo.
Temu se lahko izredno enostavno izognejo z enim vmesnim podjetjem (ki ga že itak imajo). Google2 iz Zimbabveja ima milijardo uporabnikov, Google1 iz EU nima nobenega.

Fritz ::

Vse se da, če se le hoče. Google, če hočeš poslovati v EU, boš imel strežnike v EU, v EU boš delal skladno s pravom EU (in ne ZDA) in plačeval boš davke skladno s pravili EU. In dragi Google, če ti kaj ni všeč, te nihče ne sili poslovati v EU.

Velja za vse TNC-je, ne samo za Google. Večja težava nastopi tedaj, kadar imamo evropske TNC-je, ki počnejo isto in za njimi stojijo države iz katerih izvirajo.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

Truga ::

darkolord je izjavil:

Temu se lahko izredno enostavno izognejo z enim vmesnim podjetjem (ki ga že itak imajo). Google2 iz Zimbabveja ima milijardo uporabnikov, Google1 iz EU nima nobenega.
Ja, saj pravim. Vzamemo stevilo uporabnikov v drzavi in davek zaracunamo kateremkoli googlu. Lahko imajo sedez na evropi, uporabniki so se vedno tu.

darkolord ::

Ampak tisto ne bi bil "Google" ampak neka tretja firma. Truga d.o.o. bi imel 2 milijardi uporabnikov, 100 milijard prihodkov, 100 milijard odhodkov, 0 dobička. Veriga do dejanskega Googla je lahko poljubno dolga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

perci ::

darko, ne ga biksat. eu misliš, da bo pa kar mirno gledala.

tikitoki ::

darkolord je izjavil:

Prva poved tega, kar si citiral, je točno to, kar sem napisal.

Poleg tega carinske tarife ne omogočajo tako drobnega segmentiranja (po cenah, prodajalcih, ...), kar je tudi precejšen razlog, da ne pridejo v poštev.


Sem mislil, da bos posoben prebrati do drugega dela. Ocitno sem se motil.

darkolord ::

perci, pa saj ravno takšne stvari počno sedaj? Izkoriščajo vse loophole, ki jim jih zakonodaja dovoljuje. Vsak naslednji pa zahteva več napora (in več kolateralne škode), da se ga zapre.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

MrStein ::

perci je izjavil:

darko, ne ga biksat. eu misliš, da bo pa kar mirno gledala.

Kaj, a do zdaj ni? ;)

Popravek: Eh, je darkolord v bistvu isto napisal...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

perci ::

darkolord je izjavil:

perci, pa saj ravno takšne stvari počno sedaj? Izkoriščajo vse loophole, ki jim jih zakonodaja dovoljuje. Vsak naslednji pa zahteva več napora (in več kolateralne škode), da se ga zapre.

zato, ker si se ni uredila področje internetnih nakupov. klasična definicija stalne poslovne enote tu ne pride v poštev, zato si je treba spomniti nekaj drugega. ergo, digital services tax. temu se ne bodo mogli izogniti.

še vedno pa se bodo lahko šli transferne cene kot se jih gre vsaka multinacionalka. od spara do h&m-a.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

EU proti Applu: Irska se hoče pritožiti

Oddelek: Novice / Tožbe
4614057 (11276) Invictus
»

Francija bi prepovedala brezplačno poštnino knjig z Amazona

Oddelek: Novice / Ostale najave
4713976 (8310) SkipEU
»

Facebook lani plačal davek na dobiček po 0,3-odstotni stopnji (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
7224432 (21988) nekikr
»

Francija in Avstralija preiskujete Googlove nizke davčne osnove

Oddelek: Novice / Ostale najave
186500 (5380) enadvatri

Več podobnih tem