» »

Smog v Mariboru danes

Smog v Mariboru danes

MrStein ::

Popoldan je kot da bi v kurilnico stopil.
Megla + dim, torej smog.

Na ARSO kaže vrednosti, ki so "visoke", ampak ne vem kake so sicer.

Trenutno:


CO je "rekorden" (v primerjavi z drugimi).
PM10 pa tudi visok, čeprav zanemarljiv v primerjavi z Zagorjem. Kaj za vraga imajo pa tam?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

hojnikb ::

Chemtrails :))
#brezpodpisa

kingsix ::

Folk je začel smeti kurit.

MrStein ::

Ja, vonj je kot da bi na slab premog staro olje zlili in na prostem zakurili.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

kingsix ::

Ja jaz sem danes enako vohal na teznu v mb. Sem mislil, da je z avtom kaj narobe haha.

MrStein ::

So baje gasilci naokoli s sirenami vozili danes, tako da je mogoče bil kaki požar, samo nikjer nič ne najdem o tem (recimo SOS112).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Bezukhoff ::

Saj je every fucking year the same, začenši koncem oktobra, quality of air padne considerably. :))

TgT ::

Hey, easy with that :D
Hit'N'Run

Utk ::

Prav, se tisoc rabljenih dizlov od jodlarjev uvozte pa bo bolje.

Saul Goodman ::

Bezukhoff je izjavil:

Saj je every fucking year the same, začenši koncem oktobra, quality of air padne considerably. :))


tudi pri sebi sem opazil in poskušam sanirati tole pačenje med slovenščino in angleščino, ampak tole je bil pa next level. just wow.

kixs ::

Saul Goodman je izjavil:

Bezukhoff je izjavil:

Saj je every fucking year the same, začenši koncem oktobra, quality of air padne considerably. :))


tudi pri sebi sem opazil in poskušam sanirati tole pačenje med slovenščino in angleščino, ampak tole je bil pa next level. just wow.


Sem prebral, pa sploh nisem zastekal, da je pol v slo in pol v ang. Dokler nisem se tvojega posta prebral :))

Pika na i ::

A si prepričan, da znaš brat tabele, OP?
A smo mal drama kinga, a?

hammock ::

Izjemno visoke vrednosti, glede na to da je veter zadnje dni konkretno prepihal in s tem ocistil zrak.

No ja, sam zivim v centru, pa sosed v bliznji stari neizolirani hisi neutrudno smodi drva noc in dan. Dim je gost, bel, kvaliteten. Zakadi podrocje 100x100m.

Deset taksnih asov, pa imas zrak kakrsen pac je.

Pred casom se je govorilo o uvedbi obveznih filtrov za kurisca na les, ve kdo kaj vec o tem? Po moje bi bil skrajni cas, glede na to da so peci bistveno hujsi onesnazevalci kot dizli.

bbbbbb2015 ::

MrStein je izjavil:


CO je "rekorden" (v primerjavi z drugimi).
PM10 pa tudi visok, čeprav zanemarljiv v primerjavi z Zagorjem. Kaj za vraga imajo pa tam?


Delci so najslabši v Murski Soboti. Tam je merilec zabilo do daske in se noče vrnit v izhodiščno pozicijo, navkljub blagemu trkanju po steklu. In kaže samo ravno črto.

Zgodovina sprememb…

njyngs ::

OP: kje v MB točno si pa lociran?

Pika na i je izjavil:

A si prepričan, da znaš brat tabele, OP?
A smo mal drama kinga, a?

To ni tema o FURS

poweroff ::

Kaj so trdni delci si lahko preberete tule: https://github.com/MatejKovacic/SDS011-...

Problem teh senzorjev je pa, da niso dobro umerjeni in v resnici delajo samo s posredno metodo (merjenje z laserjem). Pravi merilci PM so precej dragi in komplicirani. V osnovi je nek valj, ki ga potem obsevaš z rentgenskim sevanjem in potem prešteješ delce. Zato je prava metoda tudi bolj počasna (a bolj zanesljiva).

Trenutno se pri nas ukvarjajo z razvojem metode za umerjanje (mislim, da s titanovim oksidom), kolikor so mi razlagali pa se razmišlja tudi o tem, da bi razvili lasten laserski detektor PM, ki bi pa kot prvo uporabljal več laserjev različnih barv in imel predvsem transparenten (opensource) firmware in bil ustrezno individualno umerjen.
sudo poweroff

harvey ::

Folk je začel smeti kurit.

Dobesedno, ko je šla cena kurilca v nebo in kriza svojo pot, je marsikdo v svoj kotel metal glih kar mu je prišlo pod roko - vlažna drva, palete, vezane plošče, lakiran parket,...

Problem teh senzorjev je pa, da niso dobro umerjeni in v resnici delajo samo s posredno metodo (merjenje z laserjem).

Za neko oceno to verjetno povsem zadošča, podobno kot opazovalne meteo merilne postaje. Sedaj po odkritjih plastičnih delcev bo tudi to postalo predmet intenzivnega proučevanja.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

poweroff ::

Ja, za merjenje relativnih sprememb je super. Ampak jaz bi si vseeno želel kakšen bolj kvaliteten nizkocenovni senzor... 8-)
sudo poweroff

Pika na i ::

Mejne vrednosti so zgleda same sebi namen.
Važno, da "dramatizatorji" pišejo o visokih vrednostih.
"Talenti."

poweroff ::

Zakaj so same sebi namen?
sudo poweroff

jb_j ::

MrStein je izjavil:

Popoldan je kot da bi v kurilnico stopil.
Megla + dim, torej smog.

Na ARSO kaže vrednosti, ki so "visoke", ampak ne vem kake so sicer.

Trenutno:


CO je "rekorden" (v primerjavi z drugimi).
PM10 pa tudi visok, čeprav zanemarljiv v primerjavi z Zagorjem. Kaj za vraga imajo pa tam?


če piha zahodnik ali severo-zahodnik. (in je en pritisk, ne vem ker visok, al nizek, lahko dim pošlje prav na dno)
*/čak, a nimajo tam najvišji dimnik v evropi?/*
bi blo nekak logičn, da je zarad termoelektrarne trbovlje.

pa bot vesel, da ti ni treba maske nost,
kakor majo v enih mestih, na slab dan.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

jb_j ::

pa itak bo dež,
tko, da je boljši zrak na vidiku.

Pika na i ::

poweroff je izjavil:

Zakaj so same sebi namen?

Vidiš ti tu, na dan 25.10., kakšne hude rekorde v MB?

poweroff ::

Ja, v Zagorju.

Aha, zdaj razumem, kaj si hotela reči. Ja, se strinjam. Mejne vrednosti so postavljene čisto prenizko. Zdaj se izkazuje, da so tudi koncentracije nižje od 10 ppm že škodljive. Nanodelci se pa praktično sploh ne merijo oz. se o njih ne govori kaj dosti.
sudo poweroff

Pika na i ::

@Matthai, a ti doma uporabljaš tisti detektor za trdne delce?

LeQuack ::

Zakaj je ljudem dovoljeno da na dimnikih kurilnih naprav nimajo ustreznih čistilnih filtrov? Avtomobili morajo imeti katalizatorje in filtre trdih delcev, nekdo pa ima lahko smrdljivo peč, ki onesnažuje kot 10 tovarn skupaj pa nič narobe.
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

Stari maček ::

Uganite, če ponoči, ko ljudje kurijo smeti, dežura kakšen inšpektor za to področje!

poweroff ::

Pika na i je izjavil:

@Matthai, a ti doma uporabljaš tisti detektor za trdne delce?

Ne. To imam samo za delavnice z otroci. Zažigamo kresničke in podobno pirotehniko in gledamo kako škodljive so te reči.

Imel sem idejo, da bi naredil več takih senzorjev, ki bi jih razpostavili po mestu ali državi in bi imel potem cloud monitoring. Zadnjič mi je nekdo kazal, da bo nekaj takega skušal narediti Danes je nov dan, ampak kot rečeno je to bolj tako-tako...

Recimo tale senzor izgleda zanimiv: https://www.dfrobot.com/wiki/index.php/...
Sicer celih 47 USD, ampak naj bi znal meriti tudi PM 1.0.

Potem pa malo pobrskaš, in najdeš tole: https://github.com/Arduinolibrary/DFRob...

Kjer pa ni detajlov. Omenja Fourierjevo analizo in "zapletene algoritme", ampak nič konkretnega. Reverse engineering praktično ni možen.
sudo poweroff


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Domači projekt

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
426636 (3397) poweroff
»

Zaprtje jedrskih elektrarn in povratek k premogu škodujeta novorojenčkom

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4813567 (11144) erunno
»

do 1. januarja 2017 vgraditi javljalnik ogljikovega monoksida

Oddelek: Loža
4321104 (13106) kixs
»

Zaradi goljufanja pri meritvah Volkswagnu grozi milijardna globa (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
27772685 (58907) stara mama
»

Ljubljanski zrak (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
13828407 (24577) Okapi

Več podobnih tem