» »

Moj Kickstarter - PlantRay pametni opomnik za zalivanje rastlin

Moj Kickstarter - PlantRay pametni opomnik za zalivanje rastlin

Stikalo ::

Pozdravljeni,

zadnje čase sem se precej posvetil projektu - PlantRay, pametni opomnik za zalivanje rastlin. Zadeva deluje tako, da jo zasadiš v zemljo, zaliješ (da naprava preračuna točko zasičenosti) in potem vas PlanRay preprosto opozori, kdaj je potrebno zaliti rastlino.

Izdelek je po eni strani preprost, po drugi je pa razvit do te mere, da je z njim čim manj dela in rešuje osnovni problem in to dobro. Meni se obnese zelo dobre. Rastline so zares zrave in lažje imaš tudi take, ki so bolj občutljive za zalivanje.


Kaj pravite?

 Smart plant watering reminder

Smart plant watering reminder



Povezava: http://kck.st/2A0zX4X

Bom vesel vsake delitve in podpore ;) Sicer je to bolj mini projekt in upam, da mi uspe. A vseeno ni tako preprosto. Hvala :)
  • spremenil: Stikalo ()

shadeX ::

Pohvalno. Izredno kvalitetno narejen kickstarter page in predstavitveni video. Imam pa en problem s tvojim produktom.

Mi imamo doma veliko rož. Točne številke ne vem, je pa zagotovo več kot 30, 40 teh loncev. Za vsako rožo bi moral kupit svoj produkt.. kar nanese nemalo denarja (če cena 14$ velja za en smart plant watering reminder). Torej vsaj nekje 500€ da bi vse rože imele to zadevo.

Potem vsako pregledat če utripa rdeča luč in nato končno zaliti. Moja mati si vzame 20 minut da zalije vse rože naenkrat. Ne predstavljam si da bi hodila okol gledat katera roža utripa rdeče in jo šele nato zalije. Ji vzame več časa kot sistem, ki ga že trenutno ima.

Razen če si kako drugače razlagam tole zadevo.

tigrr ::

V čem je prednost PlantRay-a napram Chirpu za manj kot 2 EUR ?

A PlantRay utripa tudi ponoči ?

Dpool ::

Pred leti smo hoteli s kolegi na faksu podobno razviti, ampak iti korak dlje in dodati samozalivalno funkcionalnost. Pac ko senzor zazna da je potrebno zaliti na podlagi vec parametrov, iz manjsega rezervoarja, ki bi ustrezal razlicnim velikostim (odvisno od lonca, mi smo hoteli prav SmartPot izdelek narediti, tako da bi imel integriran rezervoar ze v sam lonec). Preko mobile aplikacije ali web vmesnika pa userja opozori, da se rezervoar prazni. Ker razlicne rastline potrebujejo razlicne pogoje kdaj jih zaliti, naprimer pri nekaterih ne smes cakati da je prav suha zemlja, medtem ko je kaksnim kaktusom to nekaj casa vsec. Torej preko mobilne aplikacije si lahko tudi skonfiguriral razlicne pogoje kdaj naj se zalivalni sistem aktivira in koliko naj dozira vode.

Skratka, za moje pojme advanced verzija tvojega izdelka - uporabnik ko enkrat skonfigurira lonec za rastlino, ne rabi vec razmisljati o zalivanju le te, le kadar se rezervoar sprazni...npr 1x mesecno v povprecju. Evo, sem ti dal for free idejo. Ce bos kdaj miljonar od tega, ne pozabi na Dpool userja...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dpool ()

mihec87 ::

Dpool je izjavil:

Pred leti smo hoteli s kolegi na faksu podobno razviti, ampak iti korak dlje in dodati samozalivalno funkcionalnost. Pac ko senzor zazna da je potrebno zaliti na podlagi vec parametrov, iz manjsega rezervoarja, ki bi ustrezal razlicnim velikostim (odvisno od lonca, mi smo hoteli prav SmartPot izdelek narediti, tako da bi imel integriran rezervoar ze v sam lonec). Preko mobile aplikacije ali web vmesnika pa userja opozori, da se rezervoar prazni. Ker razlicne rastline potrebujejo razlicne pogoje kdaj jih zaliti, naprimer pri nekaterih ne smes cakati da je prav suha zemlja, medtem ko je kaksnim kaktusom to nekaj casa vsec. Torej preko mobilne aplikacije si lahko tudi skonfiguriral razlicne pogoje kdaj naj se zalivalni sistem aktivira in koliko naj dozira vode.

Skratka, za moje pojme advanced verzija tvojega izdelka - uporabnik ko enkrat skonfigurira lonec za rastlino, ne rabi vec razmisljati o zalivanju le te, le kadar se rezervoar sprazni...npr 1x mesecno v povprecju. Evo, sem ti dal for free idejo. Ce bos kdaj miljonar od tega, ne pozabi na Dpool userja...


Neki takega je bil slo kickstarter pred leti..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

Stikalo ::

tigrr je izjavil:

V čem je prednost PlantRay-a napram Chirpu za manj kot 2 EUR ?

A PlantRay utripa tudi ponoči ?


PlantRay se ponoči ugasne.
Pri chirpu je problem, da ne deluje dobro. Ne zna ločiti med namočeno, mokro, vlažno zemljo. Uporablja prenizko frekvenco in potem večino časa misli, da je zemlja dovolj mokra, potem ko je pa čisto praktično suha (občutljive rastline ovenejo), pa senzor le zazna. To je problem, ker so v zemlji minerali.

@shadeX to ni za profesionalce z 40 rožami :D

@Dpool hm, škoda ker niste dokončali ;) drugače pa super.

Dpool ::

mihec87 je izjavil:


Neki takega je bil slo kickstarter pred leti..


Cist mozno da smo dejansko dali na kickstarter, ceprav ne pomnim da smo dejansko uspeli dovrsiti senzorski modul, tako da, ali so kolegi kdaj kasneje nadaljevali ta projekt, ali pa je morda res se kdo to delal. Jaz sem se ukvarjal z Mobile App in Web App razvojem za konfiguracijo in prikaz informacij za vse loncke, po tistem nisem bil vec kaj involved v projekt.

pero50 ::

Nekako sem imel v mislih, da je bil par let nazaj na kickstarterju? nek projekt, prav tako slovenski, kjer je "nekdo" naredil izdelek, ki sam zaliva rože. Sedaj ko sem pogledal tvojo lokacijo, sem 95% prepričan, da si ravno ti ustvaril tisto zadevo, od katere se pa ne spomnem imena.

Edit: Sem našel:
http://daisy.si/

Malo offtopica. Kako se je prijel ta projekt? Po vsem tem času prodaš še kaj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pero50 ()

Machete ::

yeay, More idiocratic human trash in pošiljanje le tega preko globusa.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

RockyS ::

Se mi zdi to dosti boljša rešitev:
http://dicksonchow.com/plant-friends-mk...

TheBlueOne ::

Jaz sem imel projekt, ki je bil bolj rastlina, ki je obcutljiva in sem samo tstiral senzoriko.

Ko sem testiral razne senzorje je bil glavni problem, da so se karakteristike s casom spreminjale, ce je bil v zemlji, pravzaprav so se kar hitro. Verjetno oksidacija tipal.

Da bi se izognil razlicnim meritvam, sem potem racunal relativno na nacin, da ko sem nalil vodo in je bila vrednost najvisja, da se je sam "kalibriral", ampak potem niso stimale mejne vredosti. Bi bilo treba vedno kalibrirati obe mejni vrednosti.

Kot kickstarter se mi ne zdi najbolj brihtno, ker resuje neobstojec problem. Roze so pac dosti robustna bitja in praviloma ne terjajo posebne senzorike. Se malo povesijo listi in s tem pokazejo, da so zejne. :)

Sem pa razmisljal o sistemu, ki bi prihranil cas.

Sistem bi bil popolnoma mehanski ampak ga nisem koncal. Princip delovanja je bil, da imas rezervar vode, ki ni visji kot so tegli od roz, da ne more poplavit, v roze pa zelel dodati mehanizem, ki je odprl pipico ko je v spodnjem delu tegla zmanjkalo vode. Za sistem bi moral narediti posebne vstavke. Recimo, da je sistem bil inspiriran po hidroponiki. Za prototip nisem imel casa, se mi ni dalo CNCati delov za prototip. Sistem je imel samo problem, da ce zataji tega ne vidis, brez da je dodan vsaj plovcek. Same vstavke sem koncepiral tako, da se je lahko vecina korenin malo posusila, da se ne razvijajo plesni. Morda se ponovno lotim nekje 2020, ce bo dolgocasna zima.

MostWanted ::

za ka vse že morš met opomnike? otroka nafojtrat? ženlo poseksat?

shadeX ::

Otrok če bo lačen bo jokal, nepotešena ženska bo jamrala, rastlina pa ne reče nič, ampak se posuši. Ideja je kar kul.

Ne predstavljam si koliko dela je šlo v to. Upam da mu uspe. Zbral je sicer že skoraj 800$ (600$ čez noč), kar pomeni, da veliko ljudi vidi potencial v tem produktu.

Kar tako naprej :)

BlaY0 ::

Po moje ni treba iz vsake preproste reči naredit celo znanost...

Vzameš plastično flašo z vodo potem pa špago napelješ iz flaše v teglc in imaš samozalivalni sistem. Ne rabiš nobene elektronike, nobenih opomnikov, rastlina potegne kolikor rabi in to je to...

Še enostavnejša varianta je pa plastična flaša polna vode z luknjico v štoflcu, zapičiš v zemljo. Napolniš flašo ko je prazna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Stikalo ::

BlaY0 je izjavil:

Po moje ni treba iz vsake preproste reči naredit celo znanost...

Vzameš plastično flašo z vodo potem pa špago napelješ iz flaše v teglc in imaš samozalivalni sistem. Ne rabiš nobene elektronike, nobenih opomnikov, rastlina potegne kolikor rabi in to je to...

Še enostavnejša varianta je pa plastična flaša polna vode z luknjico v štoflcu, zapičiš v zemljo. Napolniš flašo ko je prazna.


Samo to deluje tako, da voda teče ne glede na to, a je zemlja ali suha. Ne moreš narediti idealne luknice :)


@pero50 se prodaja preko spleta. Za kakšne večje podvige se pa nisem šel, ker bi moral še poceniti izdelek, da bi bil zares ugoden, da bi se lahko pordajal v trgovini :) Pač marže so velike in potem znese, da če ga prodaš za 5€ je v trgovini 20€ :)
@thetilko tukaj je v uporabi kapacitivni senzor in nima težave z oksidacijo. Še vseeno se mora pa prilagajati, tudi zemlja se posede. :)

pero50 ::

"kako se prodaja" beri kot ali gre dobro v prodajo* :D Koliko kosov si prodal še po kampaniji? :)

BlaY0 ::

Stikalo je izjavil:


Samo to deluje tako, da voda teče ne glede na to, a je zemlja ali suha. Ne moreš narediti idealne luknice :)

Ne bo držalo. Če je zemlja suha "vleče" bolj, če je mokra pa manj. Jasno je tudi, da če boš naredil preveliko luknjo bo steklo vse ven, če pa premajhno pa nič. Ampak razpon med "preveliko" in "premajhno" je dosti velik, da ni problem zadeti. Dodatno moraš samo pazit še, da je flaša zadosti trda, da je podtlak ne deformira ampak lepo spušča notri zrak.

TheBlueOne ::

Stikalo je izjavil:


@thetilko tukaj je v uporabi kapacitivni senzor in nima težave z oksidacijo. Še vseeno se mora pa prilagajati, tudi zemlja se posede. :)


Kaj potem se kalibrira, ko nalijes vodo? Uf tu bi mene marsikaj zanimalo. :) Predvsem kako pogosto preverja vlaznost in kako globoko v zemljo prodjre signal pri dani bateriji.

Jab bi si dovolil samo en predlog in sicer, da polek rdece lucke dodate se en relejni izhod (NC, da ne kuri baterije). Tako bi lahko nanj priklopil se ventil, ki bi rozo sam zalil. Se mi zdi, da bi bila zelo velika dodana vrednost, in se kaj periferije lahko prodate.

Ce bi taisti izhod imel stiri priklope, kakor jih ima banana za slusalke, bi mu lahko dodal se zunanje napajanje, kar bi omogocilo avtomatsko zalivanje in polnjenje baterije.

Zgodovina sprememb…

Stikalo ::

@pero50, tako na oko sem prodal še ene 3x toliko kot original na IGG. :) Bolj kot ne z pasivno prodajo.

@thetilko
vlažnost meri 1x na dve minuti v normalnem stanju. Ko je "aktiven" meri vsako sekundo.. Veš, kaj globoko ni, ker itak električno polje pada s kvadratom oddaljenosti.
Ja bi bila dodana vrednost, ampak je problem da takih ljudi je malo... pač bi moral ponuditi različico z raličnimi izhodi in dokumentacijo za uporabo. Saj so senzorčki na spletu, res pa da so od kakšne 30€ naprej.

TheBlueOne ::

Stikalo je izjavil:



@thetilko
vlažnost meri 1x na dve minuti v normalnem stanju. Ko je "aktiven" meri vsako sekundo.. Veš, kaj globoko ni, ker itak električno polje pada s kvadratom oddaljenosti.
Ja bi bila dodana vrednost, ampak je problem da takih ljudi je malo... pač bi moral ponuditi različico z raličnimi izhodi in dokumentacijo za uporabo. Saj so senzorčki na spletu, res pa da so od kakšne 30EUR naprej.


Kaj ni to malo prepogosto? Jaz ne bi meril vec kot petkrat na dan. Zakaj tako pogosto, skoda baterije?

Verjamem, da je malo taksnih, ki bi sami kaj dodali ampak, ampak tu ne govorim, da bi kdo sam kaj delal naprej. Potem tako ali tako lahko sam doda senzor

Jaz bi potem se zacel delati na razsiritvijo, ki bi bila nek rezervar z ventilom ali vec ventili za zalivanje vec roz. Priklopis na vas produkt in imas avtomaticno zalivanje, ki pa ti dejansko prinese prihranek pri casu. Ne bi prodajal v paketu. Ce vam uspe spraviti zadevo naprej v solo obliki super. Teoreticno lahko kasneje das v ponudbo podobne senzorje, ki nimajo avtonomije.

Ce ze govoris o spektru strank, recimo jaz ne bi investiral v vas projekt, ker mi nic ne prihrani, roze pa mi kar dobro delujejo. Beeper bi mi sel zelo na zivce. :D Bi pa razmisljal o nalozbi v podoben projekt oziroma o nakupu, ce bi mi roze se zalilo. Potem bi vedel vsaj, da sem miren, ce grem recimo na dopust.

Dodaten plus zame bi bil, da lahko isti kabel senzor tudi napaja in bi rezerval deloval kot centrala. Potem imas celovito resitev, ki za moj okus na trgu manjka.

Potem lahko samo vlijes v plastika kaj v tem stilu:

https://www.aliexpress.com/item/Capacit...

In prodajas kot pasivni senzor za sistem. Morda butnes se LED.

Sem imel namen nekaj podobnega narediti zase, ampak nisem uspel najti ustreznega koncepta za moje rastline, ki vecinoma delujejo na delno hidroponicnem principu (vse vecinoma zalivam spodaj). Pomisleke sem imel predvsem v tem, da doziranje ne bi stimalo in bi v roze slo prevec vode in bi imel poplavo. Morda 2020. :) Sem pa malo botanik po srcu in bom verjetno naredil kaj v tej smeri v prihodnosti.

Drugace drzim pesti, da vam projekt gre naprej.

Zgodovina sprememb…

BlaY0 ::

@andrejn: Moje mnenje je da je tole 90% okrasek v teglcu (namesto lepo pobarvanih kamenčkov) in samo 10% dejansko pomagalo (primarna funkcija). Skratka kot nek Tamagoči - v bistvu ga ne nucaš, pa ga vseeno imaš in se potem z njim ukvarjaš. Dodaš še aplikacijo za Ajfoun in si zmagal. Z dobrim marketingom in znižanjem cene na $5 bi sigurno lahko prepričal vsaj par mio ljudi, da to zadevo nujno potrebujejo in bi jo potem uporabljali leto ali dve, mogoče tri. Po tem bi jim moral ponudit pa novo igračko ali nadgraditi to, ker bi se je naveličali - recimo tako, da bi zadeva spreminjala barve...

jernejl ::

Se strinjam z zadnjim prispevkom. Če izdelek prodajaš potrošnikom, mora imeti dober dizajn. Ljudje kupujejo z očmi, in ko jim je izdelek všeč, v funkcionalnosti poiščejo potrditev, da izdelek lahko kupijo.
Jaz bi recimo poskušal stvar dodelati tako, da bi LED-ika približno enakomerno osvetlila celotni zgornji plastični del. Torej, da bi svetila (ali utripala, če je problem poraba... še bolj moderno bi bilo mehko utripanje) celotna roža in ne, da sveti zgolj LED-ika. Lahko bi poskusil narediti več različnih plastičnih zgornjih delov ("simbolov"), lahko bi bili celo izmenljivi in bi kupec lahko kupil dodatne "simbole" ali pa bi za nekaj dodatnih evrov dobil cel komplet.
V trenutku, ko bi rožo zalil, bi se zadeva lahko lastniku zahvalila s kakšnim veselim mavričnim spreminjanjem barv ali kaj podobnega.
Lahko bi dodal senzor osvetlitve in bi zadeva v temi svetila zelo blago, tako da bi bil to okras za lončnico.

Stikalo ::

TheBlueOne je izjavil:


Kaj ni to malo prepogosto? Jaz ne bi meril vec kot petkrat na dan. Zakaj tako pogosto, skoda baterije?


Ma niti ni, večkrat meri, da lahko povpreči in, da ko zaliješ, da se razmeroma hitro odzove. Drugače je poraba pri merjenju minimalna, meri recimo 20ms vsake 2 minuti.. Torej recimo 5 mA porabe 20 ms na vsake 120 sekund.. izračunaj koliko je to, in koliko časa potrebuješ, da izpraznniš CR2032 baterijo :D

80% porabe je moč pripisati LED diodi... je pa zelo odvisno, v stanju mirovanja tudi LED zelo šibko sveti, ko pa utripa, da je potrebno zaliti, takrat pa gre baterija :)
Zalivalnega sistema na to ne bi montiral, mogoče kdaj kakšna taka rešitev :) Za to imam pač http://daisy.si/

@BlaY0 napenjam možgane, da bi lahko znižal ceno na nekje 10$ prodajno v trgovini. $5 ni šans, ne gre :D Ja produkt bi moral že od začeka narediti zelo poceni, pa ličen..
@jernejl v kolikor je zadeva stalno prižgana baterija gre hitro po zlu. Ko prižgeš LED, se vklopi mcu in sveti LED. Torej, tudi če led sveti malo, ti še vedno MCU kuri recimo 2 mA :) samo zgine.. najbolj varčno je utripanje..

svecka ::

vse lepo in prav, samo kaj ti pomaga miljion obvestil, če pa moraš še zmeraj vse sam delati. Avtomatsko zaznavanje in zalivanje je še zmeraj najboljše. Ponudi obcijsko nadgradnjo avtomatskega zalivanja, ki bi zalival po potrebi. Takrat bo sistem popoln. Če imam v hiši, okoli hiše in na vrtu preko 50+ rastlin mi je brezvezno obveščanje, ker takoalitako bom moral rutinsko zalivati po potrebi odvisno od rože. Kar pa z obvestilnikom ne profitiram nič, le da najtančneje zalivam, kar se mi pa zdi brezveze.

Stikalo ::

svecka, moj prejšnji projekt je tak: http://daisy.si/ poglej si.. kaj praviš?

Pri PlanRayu je bila ideja, ker sem dosti časa doma in sem velikokrat enostavno pozabil zaliti rože. Pač ni potrebno zalivati vsak, dan in ni več rutina... potem pa itak pozabim ali je bilo 5 dni ali 14 dni ali 3 tedne od zadnjega zalivanja. Ta PlanRay me pa preprosto samo spomni in zadevo zalijem in je :) Vsaj dan pa enostavno ne pregledujem ali je zemlja dovolj vlažna ali ne.. Sploh recimo bonsai, ko on kaže znake, da je za zaliti je že zdavnaj prepozno.

Zdelo se mi je butasto, da bi imel pri nekaterih lončnicah daisy za zalivanje, če sem pa doma. Tako imam samo posodico in ko mi PlantRay čivka, samo zalijem in je. In mi res dobro uspeva. Enostavno imam tudi lahko zahtevne rastlince (baziliko, peteršilj, gerbere), ki pač takoj ovenejo, če ni vode in se težko opomorejo. Zdej vse skupaj raste kot zmešano :D Je pa res, da izdelek ni tak, da bo za vsakega idealna rešitev. Bi (vsaj mislim) si tako, za marsikaterga odličen pripomoček.

Je pa tako, zaenkrat ne kaže nič kaj dobro... sem pri 13%, je pa še veliko časa do konca:
https://www.kickstarter.com/projects/an...
Močno sumim, da mi tokrat ne bo uspelo :D

bauci ::

Ali si kdaj razmisljal, da bi kaj podobnega naredil tudi za vrt oz. ali se Planray lahko uporablja tudi zunaj na vrtu? Na vrtu (grede, visoke grede, rastlinjaki) se namrec lahko porabi zelo veliko vode za zalivanje pa mogoce sploh ne bi bilo treba zalivati tako pogosto.

Stikalo ::

@bauci imam doma narejeno neko zanimivo rešitev za zalivanje vrta, rož na oknih in teglih okoli hiše. Tudi za senzor ni problem :D Samo te ideje je težkoo realizirati - pač, da ga narediš do te mere, da ga lahko preprosto prodajaš :D

TheBlueOne ::

Stikalo je izjavil:

svecka, moj prejšnji projekt je tak: http://daisy.si/ poglej si.. kaj praviš?


Ta mi je bolj vsec. S tem, kar razvijam jaz doma zase, se razlikuje predvsem po tem, da pri mojem principu je posoda za roze del sistema. Sej pravim hidroponika logika. Mi je lazje s senzoriko, ker zaznavam dve mejni vrednosti in sicer zalito ter brez vode. Senzorika za sprotno odcitavanje mi nikoli ne delovala kakor bi zelel.

Me pa res zanima nekaj drugega. Kako uspes tako poceni industrializirati izdelke? 12.000EUR za spraviti nekaj na trg se mi zdi desetkrat premalo. :) Kako dobis orodja za bizganje, cipovje, sestavljanje, da lahko na koncu postavis taksno ceno?

Zgodovina sprememb…

Stikalo ::

TheBlueOne je izjavil:

Stikalo je izjavil:

svecka, moj prejšnji projekt je tak: http://daisy.si/ poglej si.. kaj praviš?


Ta mi je bolj vsec. S tem, kar razvijam jaz doma zase, se razlikuje predvsem po tem, da pri mojem principu je posoda za roze del sistema. Sej pravim hidroponika logika. Mi je lazje s senzoriko, ker zaznavam dve mejni vrednosti in sicer zalito ter brez vode. Senzorika za sprotno odcitavanje mi nikoli ne delovala kakor bi zelel.

Me pa res zanima nekaj drugega. Kako uspes tako poceni industrializirati izdelke? 12.000EUR za spraviti nekaj na trg se mi zdi desetkrat premalo. :) Kako dobis orodja za bizganje, cipovje, sestavljanje, da lahko na koncu postavis taksno ceno?


Zato ti ne dela, ker je daleč od preprostega, da boš naredil dobro delujoč senzor.

Največja umetnost takega produkta je to, da ko ga razvijaš ga narediš takega, da je cenovno ugodno orodje, elementi, da dobro deluje itd.. ja lej, kar se tiče € se moraš znajti.. obstajajo razne subvencije itd.. največji problem na koncu je zadevo dobro razviti in posebej - prodati. Dobiti denar za pravo reč niti ni tak problem.
Trenutno sem na 2k$, nisem si mislil, da bo tak problem: https://www.kickstarter.com/projects/an... Če imaš res dobro stvar je skrb za investicijo zadnja stvar.

TheBlueOne ::

Ko sem eksperimetiral, podobno kot tvoj produkt ni delalo, ker so bili senzorji povrsinki oz ne do dna, torej bi zalivalo preden so bile korenine oz vsa prst dovolj suhi, da se je preprecevala plesen in optimalno ravnozetje med vodo in kisikom. Ko je bil senzor spodaj, pa je imel tezave, ce se je nanj kaj nabralo. Ce senzorji niso zanesljivi, pa lahko avtomatizacija zalije prevec. Na koncu sem planiral eksperimentirati s plovckom (ze obstaja+posode za roze) in odcitavenjem preko njega. Ostal je na teoreticni ravni zaradi pomanjkanja casa. Pride leta 2020 ampak ne bo komercialni ampak za domaco rabo in profesionalno avtomatiziran v industrijskem smislu.

Katere subvencije obstajajo? Naceloma imamo kar nekaj projektov v omari ampak jih ne zacenjamo, ker smo ocenili, da je predrago industrializirat. Koliko stane industrializacija pa kar dobro vem, ker poklicno tudi industrializiram linije. :)

Moram po pohvalit vlozen trud v projekt, kickstarter stran... Sem radoveden, koliko je stara ekipa in koliko vas je? Koliko je priblizno ur, da ste spravili do sem brez razvoja produkta?

BlackHole ::

shadeX je izjavil:

Otrok če bo lačen bo jokal, nepotešena ženska bo jamrala, rastlina pa ne reče nič, ampak se posuši. Ideja je kar kul.

Ne predstavljam si koliko dela je šlo v to. Upam da mu uspe. Zbral je sicer že skoraj 800$ (600$ čez noč), kar pomeni, da veliko ljudi vidi potencial v tem produktu.

Kar tako naprej :)


Rastlina se ne posuši kar tako. Najprej povesi liste recimo. Da bi v vse lonce montiral neke senzorje? Pa je ja ceneje, da kupim novo rožo, če bi jo že res pozabil zaliti. Kdor je ljubitelj rož, ne bo pozabil kar tako.
LP Marko

Invictus ::

Kolikor vem, so Izraelci pogruntali en senzor, ki meri prevodnost zemlje in na podlagi tega določa količino vode v zemlji.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

T743 ::

Pozdrav
Moj prvi post ni nobena reklama ali prepričevanje.
Kako boš konkuriral npr. temu? Analogno in deluje preizkušeno....:)
http://www.blumat.com/en/blumat-tropf-s...
Temelji pa na glineni konici (kot je znano je glina porozna) in tubi polni vode, ter ventilu na vrhu,ki stiska majhno cevko,na principu membrane, ter dvigovanja in nižanja gladine vode.
S pomočjo vijaka se pa regulira pretok.Rastlina pa potem črpa samo toliko kot potrebuje.

TheBlueOne ::

@T743 dosti nauporabna zadeva. Rastline imajo rade mokro suho, le redke ves cas vlazno. Ce se prst ustrezno posusi imas optimalno razmerje kisika in zelo malo verjetnost, da se korenine okuzijo.

Jih imam kaksne deset doma iz Kitajske in jih bom verjetno vrgel stran ko jih naslednjic srecam.

Stikalo ::

@Invictusris hehe, prevodnost zemlje != vlažnost zemlje. Voda je sama posebi neprevodna.. če so v njej raztopljeni elektroliti pa minerali pa zelo dobro prevaja. Torej, lahko imaš ti zeloo suho vodo in ima veliko mineralov pač zelo dobro prevaja. In to je največji problem rezistivnih senzorjev ker zelo dobro prevajajo v vlažni in mokri zemlji. Razen v zelo suhi začne graf padati.

@T743 lej to zdaleče ni idealna rešitev, tukaj pač voda vesčas pronica, pa če je zemlja suha ali namočena. Pri vseh teh zadevah, ko delajo s pomočjo kapilarnega vleka se zemlja zelo zasiči z vodo in nikoli se nič ne osuši in vodi do gnitja in odmiranja korenin.

@BlackHole lej seveda se ne posuši kar tako - no odvisno katera. Recimo sam sem vedno zamudil kakšno družinsko srečo, baziliko, gerbaro.. to se takoj posuši in nikoli ni isto, če pride že do tega, da rastlina doživi tak stres. Pri druguh rožah sem se pa tudi na vadil, da pač zalijem ko utripa in so res sveže in polne življenja. Tudi zelo zdrave. Resnično jim paše.
Se pa vsekakor strinjam, da ni to čudežna plačka, ki bo vsem vse rešila.

@thetilko vse skupaj je za kakšno leto dela za 1 osebo :D ti subvencije P2, pa razni razpisi za razvoj, potem imaš subvencijo za video za KS itd.. :) ampak to se sproti sppreminja.

Invictus ::

Saj čista voda (H2O) brez primesi sploh ni prevodna ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

T743 ::

Nevem no meni dela bp že 3 ali 4 leta, nič ne gnijejo korenine niti ni prevlažno,saj v bistvu sam določiš pri kateri stopnji zasičenosti ti ventil zapira, roža pa itak popije kolikor rabi.Je pa potrebno kar nekaj nastavljanja, da najdeš ravno pravo razmerje, večji je lonec lažje je.
Suho mokro? Mogoče res, samo kaj je pa pri hidroponiki ali akvaponiki? Tam so korenine ves čas v hranilni raztopini.[;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: T743 ()

TheBlueOne ::

T743 je izjavil:


Suho mokro? Mogoče res, samo kaj je pa pri hidroponiki ali akvaponiki? Tam so korenine ves čas v hranilni raztopini.[;)


Nimam kopije hidroponike, samo inspiracija je od tam. Vse moje roze imajo na dnu kaksne 2-3cm prostora, kjer je voda in tu in tam dodam malo mineralov. Tako je prst lahko relativno suha, ko rastlina se vedno lahko od kje dobi vodo. Ko se spodaj popolnoma izprazni pride zalivanje, ki namoci prst in ponovno natoci tisti rezervuar spodaj. Tako sem imel najboljse rezultate.

Zadeve je bila tekmovanje med mano in mojo, ki je biologinja in se je zadev lotila bolj kot ti. Njena rastlina je trenutno po enem letu ca. tretjina moje, tako da je moj princip zmagal.

Dodam samo, da ne velja za vse rastline, nekatere so rade bolj na mokrem, nekatere vec na suhem. Za prve, bi bil OK tvoj sistem ali PlantRay, za druge bi bil katastrofa, za vecino, ki jih imam jaz, pa samo dosti manj efektiven gelde na testirano v primerjavi z mojim. :)

T743 ::

@thetilko
No glavna prednost Blumat sistema se mi zdi je v tem, da omogoča perpetualno zalivanje ne glede na prisotnost in posredovanje.(ob priklopu na dovolj velik rezervoar ali kar na pipo)
Saj princip je isti, če prav razumem,gre pri tebi za kapilarni dvig vode v prst preko spodnjega rezerovarja, le da pri tvojem ne more priti do zasičenja zgornje plasti zaradi gravitacije.
Pri Blumat-u je pa ravno obratno vrhnji del je stalno vlažen medtem ko na dnu ni nujno tako.
Tvoj način je v principu podoben temu s tem da ti vodo dotakaš sam?

@Andrejn
Voda pronica samo toliko časa dokler ne zapre ventila, ko skozi glino voda pronica nazaj v cev, dvigne gladino in s tem membrano na vrhu, ki zapre ventil.
Imaš prav dosti težje bo stvar dobro prodati kot narediti, pri tvojem sistemu me moti samo to, kar pravijo že drugi...integriraj v sistem še samostojno zalivanje pa bo stvar uporabna.

TheBlueOne ::

Ne cisto tako. Jaz sem zelel, da se, ko je spodaj nekaj casa suho se rastlina pocasi zacne zalivati od zgoraj (da lahko rastlina koristi kar je v zemlji). S tem se polni nekaj podobnega, kot vidim v videu in izklopi, ko je spodaj dovolj vode.

Senzorika pride v spodnji del, ki se napolni z vodo.

Zanimivo bo nekej 2020, ko bom delal rastlinjak, ki bo zmogel oba tipa, ki jih predvidevam. Torej, da se prst posusi in ima zalogo spodaj in da je vec cas vlazno.

Trenutno sem zaposlen z avtomatizacijo za hiso. :) Drugo leto pa zacnem planirat avtomatizacijo za rastlinjak.

Stikalo ::

@T743 to je narejeno na podtlak, ki se ustvari v plastenki, ko se gladina zniža nekaj zraka gre notri in nekaj vode steče ven, dokler se gladina ne zviša. T743 razumi vendarle, da je to strup za rastline. Tegelc absolutno ne sme biti namočen. Če ne verjameš meni, naredi to, kar je na videu in boš videl da ti rastlina v 3 tednih odmre (če bo stalno voda v podstavku). Na ta način se s kapilarnim dvigom zemlja zasiči in ni dovolj zraka (če bi bil teglček visok pol metra bi mogoče še šlo). Če bi pa nalil vodo v podstavek, počakal, da voda zgine in se zemlja recimo deloma osuši čez 3 dni in bi potem spet zalil bi zadeva dobro delovala.

Pri raznih zadevah, kot so glinena špica itd... zadeva pač ves čas pronica. Delovalo bi samo v tem primeru, da bi imel recimo kapljalo ravno toliko, kot se sproti zemlja osuši in bi vlago v humusu držalo med 50-65%. Če pa malo preveč pronica je pa enostavno preveč vode.

TheBlueOne ::

@andrejn, ali ni ravno namocenost problem tudi pri PlantRay? Ce imas senzor zgoraj in ne prodre globoko, potem zazna, kdaj je zemlja zgoraj suha, med tem lahko imas spodaj brez problema se mokro, se posebej, ce je posoda bolj globoka, PlantRay pa vedno opozarja, ko je v njegovi bliznji okolici suho?

Stikalo ::

TheBlueOne je izjavil:

@andrejn, ali ni ravno namocenost problem tudi pri PlantRay? Ce imas senzor zgoraj in ne prodre globoko, potem zazna, kdaj je zemlja zgoraj suha, med tem lahko imas spodaj brez problema se mokro, se posebej, ce je posoda bolj globoka, PlantRay pa vedno opozarja, ko je v njegovi bliznji okolici suho?


Res je, zna biti problem, če imaš visok teglc - recimo 50 cm. Dobo je, da se takrat zaliva od zgoraj, da je voda dokaj enakomerno razporejena. Pri humusu kapilarni dvig deluje dobro do kakšne dobrih 30 cm. Je pa vse odvisno od primera. Ponavadi ni problem, lahko pa prestaviš na 3 program, pa bo dobro delovalo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Obnova trave

Oddelek: Loža
194313 (2009) masevc
»

Kavna usedlina kot gnojilo za roze

Oddelek: Loža
93715 (3252) urosh
»

Indiegogo - zalivalnik rastlin (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
10321200 (13501) Stikalo
»

[Vrtnastvo] (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5010476 (8973) martinc

Več podobnih tem