» »

Ali se napeljava optike plača

Ali se napeljava optike plača

Laki_lai k ::

Pozdravljeni.Mogoče mi kdo ve povedat kako je z plačilom vleke optike po hiši.Da opišem svoj problem.Trenutno imamo telemahov paket preko kabelskega omrežja ki je že dotrajano in speljano pod zemljo.Posledično je problem kockanje programov na tv in štekanje internetne povezave.Telekom pa ima pri mas narejeno optiko do hišne omarice pa me zanima kako je z tem če bi imel preko telekomove optike vzet paket pri drugem ponudniku.Se inštalacija plača telekomu ali kdo sploh vleče napeljavo po notranjosti hiše?
Hvala.
lp

Alien123 ::

v vsakem primeru se splača.. sem imel prej vdsl 20/1, zdaj pa imam 200/40 pa je bogi batina.

Dr_M ::

Po hisi sam, GVO (ce so oni izvajalec) ti pripelje v hiso do doze, kjer je potem modem (recimo nekaj metrov), naprej delas sam.
Sicer pa glede kockanja si ze sam odgovoril - telemach.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

NSA_Agent ::

Nihče ne vleče po notranjosti hiše. Do hiše imaš vlakno, po hiši pa CAT5 ali CAT6 napeljavo in pa 1Gb mrežno opremo in zmagaš.

MadMax ::

Optiko do modema potegne TS brezplačno. Torej tudi od zunanje omarice do nekega prostora v bajti.
Zdaj... smiselnost početja da se optika vleče npr. na čisto drugi konec bajte v neko dnevno sobo je pa druga stvar, čeprav izvajalec naredi tudi 30m, bo nekdo moral malarsko poflikat preboje, pa NIK kanale gledat do konca življenja tudi ni ravno presežek doživetja.

Tako da pomoje je smiselno poiskat primerno mesto (garaža, shramba, kurilnica, hodnik...) za modem in do tja pripeljat optiko, od tam dalje pa UTPje vlečt.
V primeru naprednejšega uporabnika v to razmišljanje o postavitvi vključi še router in zadeve, povezane z WiFi.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Laki_lai k ::

Torej ker je optika le do omarice na zunanji strani bi bil potreben preboj zidu kerega bimogel najbrž opraviti telekom.Kako pa je potem naprej po hiši?Konkretno imam ponudbo a1 kombo l za ceno ki je drugače za kombo m.In na a1 mine vedo povedat če se plača napeljava po hiši.

Ups nisem prej videl odgovora.

Torej preboj bi naj naredil telekom od tu naprej pa ponudnik v mojem primeru a1?Ali si dobro razlagam?

Zgodovina sprememb…

starfotr ::

Če boš vzel A1, potem kliči k njim, podpiši pogodbo, oni bodo dali naročilnico telekomu, telekom naprej GVO ali drugim podizvajalcem in to je to.

Laki_lai k ::

Sem klical na a1 ampak mi živ bog neve povedat ali se plača inštalacija in če ja koliko?Če mi ne ve povedat a1 kdomi potem lahko poda informacijo?Vejo le to da se njim nič ne plača za telekom oziroma gvo pa ne vedo.A nebi morali biti oni z vsem seznanjeni da lahko podajo informacije naročniku oziroma bodočemu naročniku.

Zgodovina sprememb…

Dr_M ::

Torej ker je optika le do omarice na zunanji strani bi bil potreben preboj zidu kerega bimogel najbrž opraviti telekom.


Telekom nic od tega ne dela.
Mi smo moral sami izkop do hise nardit (cca 50m) in preboj v hiso, GVO je pa dal ves potreben material. In ko mas vse zrihtano, sele potem pride telekom.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Laki_lai k ::

Optika je do hiše torej do omarice na hiši speljana z strani gvo-ja.Oziroma se moram popravit speljano je do jaška ki je tik pod omarico pri hiši.Torej je potrebno speljat od jaška gor do omarice približno meter kabla in prebit steno.To pa bi potem po tvoje izvedel gvo.

Zgodovina sprememb…

Karen ::

Odvisno od pogojev operaterja - vprašaj ob naročilu. Pri meni recimo je T-2 omarico na hišo namontiral s soglasjem brezplačno, potem pa iz omarice do mesta njihovega routerja mi je rekel monter, če je manj kot 50m optike, ni doplačila (in ni bilo, ker je bilo pač manj, pa so vlekli iz kleti v mansardo in potem nazaj eno nadstropje, res pa je da so bile cevi že napeljane pri meni.

Star Trek ::

Tudi nam so jo vlekli brezplačno, je pa res da je bilo pri nas potrebno vleči okoli 40 m optike - ne vem kako je, če je več kot 40 m.

MadMax ::

Ne vem kako je če podpišeš z A1 ali podobnim, ki pa ima telekomovo kablarijo v najemu.
Moj zgoraj opisani odgovor z 0€ stroškov je iz prve roke, sem pa "njihov" (torej naročnik Telekoma).

Je bila pa edino stvar dogovora da mi skozi preboj v klet le "pospravijo" zvitek cca 20m kabla, ki sem ga nato sam položil/napeljal do željenega mesta zaključne doze. S tem sem pač tudi sam sebi zavlekel priklop za 2 dni. Sebi sem tako naredil kot sem si zamislil, njim je bilo pa lažje/enostavneje, praktično nič dela znotraj bajte.
Ko sem imel položeno sem še enkrat javil na GVO da so prišli zmontirat zaključno dozo, nakar je čez kak teden telekomov tehnik prinesel in priklopil še ostalo (modem, STBje...). A ob podpisu pogodbe tega da bom sam vlekel žnoro še nihče ni vedel, pa je bilo vseeno rečeno da ni stroška s priklopom. Sam kabel je itak praktično zastonj, v primerjavi s čimerkoli povezanim (sem imel eno varianto da bi speljal po daljši poti preko 40m, pa so samo zamahnili z roko in "dobiš kolikor rabiš, naredi kot ti bo prav").

V naših krajih še nisem zasledil da bi TS za svoje naročnike karkoli računal, tudi 20m+10 prebojev zidov po bajti+ustrezno količino NIK kanalov ne.
Ali je brezplačno, ali pa sploh ni.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

starfotr ::

Optično vlakno je zastonj. Govorimo o res drobižu na meter. Je pa res, da delajo po liniji najmanjšega odpora, preboj skozi zid, doza, zaključek, fertik. Če seveda ne poveš drugače. Ali imaš narejeno drugače.

Sama priključnina je zastonj. Vsaj na telekomovi optiki. Če so EU projekti, kot je npr. OŠO ali kake druge zadeve, tam se plača, nekaj stotakov.

Ulixes ::

Bom kar tukaj dodal, ker je tema ista.

V naši vasi (in okoliških vaseh) bodo GVO polagali optiko (smo dobili po pošti "vabilo" za izgradnjo optike). Notri piše, da bo za plačat 200€ za napeljavo optike.
 pismo optika GVO

pismo optika GVO


Kar poznam ljudi oz. primerov tega priklapljanja optike, ni še noben plačal za priklop. Kdaj se je to spremenilo? Oz. v čem je finta? Mogoče je za plačat samo za po hiši vlečt, če je več kot xx metrov? A mogoče ve kdo kaj več o tem?
Hvala!
Lep pozdrav, Uroš

hojnikb ::

pisi poljubnemu operaterju ce placa to, v zameno da se k njim zavezes.
#brezpodpisa

Ulixes ::

sem že pri Telekomu in bom verjetno kar ostal pri njih ...

starfotr ::

Ti lepo pokliči svojega operaterja, mu povej, da se bliža optika na tvojem naslovu in zna se zgodit, da boš v zameno za kako 2 letno vezavo dobil zastonj priklop.

Seveda to uredi čim prej, dokler je še faza gradnje in načrtovanja. Ne potem, ko bodo že vsi stroji šli.

donvito ::

Ulixes je izjavil:

Bom kar tukaj dodal, ker je tema ista.

V naši vasi (in okoliških vaseh) bodo GVO polagali optiko (smo dobili po pošti "vabilo" za izgradnjo optike). Notri piše, da bo za plačat 200€ za napeljavo optike.
 pismo optika GVO

pismo optika GVO


Kar poznam ljudi oz. primerov tega priklapljanja optike, ni še noben plačal za priklop. Kdaj se je to spremenilo? Oz. v čem je finta? Mogoče je za plačat samo za po hiši vlečt, če je več kot xx metrov? A mogoče ve kdo kaj več o tem?
Hvala!
Lep pozdrav, Uroš

Pa saj ti lepo piše, zdaj boš plačal 200€, če boš naknadno vlekel do hiše in napeljava po hiši bo polna cena.
Če misliš imet optiko vzameš, sicer ne.

Ulixes ::

To vse razumem, samo zakaj eni ne plačajo, drugi pa? Oz. kdaj se je to spremenilo in zakaj?

hojnikb ::

Pač drugim to plača operater, zakaj nebi še teb..
#brezpodpisa

SaXsIm ::

Bager, cev, omara, kabel in delo pač nekaj stanejo. Pri belih lisah je ta strošek krila EU, drugod v nekaterih primerih občine. V tem primeru pa ga je očitno treba pokrit sam. Smo sami pred časom počeli isto - občina je krila cev do roba parcele in strošek vlakna, sami pa smo poskrbeli za strošek polaganja cevi na naši parceli, jašek in omarico. 200 EUR je pomojem dobra cena, sploh če se vse dela v kompletu, da ne boste dvakrat razkopavali okoli hiše.
SaXsIm


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Optika v notranjost hiše (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6620244 (10631) ToniT
»

Gradnje optike, VDSL central.... (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Omrežja in internet
30659527 (25586) Lonsarg
»

Optični kabel

Oddelek: Strojna oprema
447503 (4890) miki133
»

optika do hiše

Oddelek: Omrežja in internet
269887 (8153) Bakunin
»

Cena vspostavitve nove tel.parice

Oddelek: Omrežja in internet
153032 (2489) SavoS

Več podobnih tem