» »

a ugašate računalnik

a ugašate računalnik

1 2
3
4

shadeX ::

vse lahko tempirate, tudi ruterje, na tisto vtičnico z uro


Ideja ni slaba, ampak na ruter (oz. modem) so vezane vse naprave v hiši + TV + Zaenkrat še stacionarna telefonija. TV od starih vedno nekdo gleda, tudi ponoči ob random urah, tako modem večino časa opravlja svojo nalogo in bi ga bilo brez pomena izklapljati.

Ne bomo sedaj dlakocepili in naenkrat postali vsi šparovni kolikor se da (čeprav ne bi bilo slabo), ampak je to skoraj neizvedljivo, da bi vsak porabnik ki ga imamo v hiši in na njem gori LED ali pa dve, izklopili.

Če pa boste ob daljši neuporabi izklopili računalnik, TV, luč, whatever, bi to pomenilo že ogromno. Sploh če to ne bo naredil samo eden in bi to prakticirala večina bi bila poraba energije znatno manjša.

Se pred leti spomnim še primera, ko so babe iz podjetja v katerem sem bil zaposlen, pustile klimo v laufu tudi ko so zapustile pisarne in celo čez vikend. Na odgovor "Zakaj", sem dobil da itak podjetje plača račun, seveda se pa niso zavedale kako velik porabnik je klima in da ti praktično laufa 24/7. Če bi vsi tako delali, bi bila poraba energije enormna.

Seveda sem jih podučil ampak jih to ni dost brigalo in so nadaljevale s početjem, čeprav bi naslednji dan ob prihodu v službo morale počakati samo 10 minut, da bi se prostor shladil na željeno temperaturo (v tem času so pa itak kofetkale v sosednjem prostoru).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

starfotr ::

1 kWh stane cca. 15 centov z vsemi dajatvami pri neki povprečni porabi.

1 W prižgan 24/7 pomeni 24 Wh/dan, 168 Wh na teden, 414 Wh na mesec (30 dni) in 8760 Wh/leto, kar je 8,8 kWh kar je 1,3 eur na leto.

10 W stalne porabe je 13 eur na leto.

100 W stalne porabe je 130 eur na leto.

TheBlueOne ::

@shadeX

Sicer nisem siguren, ampak nekje sem zasledil, da gospodinjstva porabijo ca 20% energije, ostalo industrija in vse kar je z njo povezano.

Pri gospodinstvu lahko prihranis recimo da 10%, ce ne spremis navad pri velikih porabnikih (kuhanje, tusiranje...)

Pomeni, da ce bi vsi na planetu to tudi storili prihranis 2% v smislu celotne porabe energije.

Drugace povedano, ce se odlocis da si nekajkrat ne natocis banje ali da gres na izlet manj (bencin=ogromno energije) prihranis dosti vec.

Kar se tice tiste klime, pa ni tako enoznacno. Ko klima samo dohlajuje potrebuje manj energije. Ponoci, ko je hladneje verjetno porabi zelo malo. Ce temperatura v pisarni ni bila enaka zunanji, ko ste prisli nazaj se nisi prihranil nic, ker mora klima nadoknadit vso rast temperature, ki se pa se ni stabilizirala, ker sele ko nekaj casa stoji, se ti zacne prihranek, prej imas samo vecje nihanje.

Nekateri sistemi tudi ne marajo ugasanja in priziganje, se posebej grelni in hladilni se radi nahajajo v enem obmocju. Ce zaradi tvojega varcevanja gre kaksna komponenta, kjer temperaturne razlike sigurno skodijo zivljenjski dobi, potrebuje nov del. Ta nekaj stane in je potreboval vlozek energije, da je bil narejen.

Kar hocem povedati je, da nespametno varcevanje lahko deluje kontraproduktivno.

starfotr je izjavil:

1 kWh stane cca. 15 centov z vsemi dajatvami pri neki povprečni porabi.

1 W prižgan 24/7 pomeni 24 Wh/dan, 168 Wh na teden, 414 Wh na mesec (30 dni) in 8760 Wh/leto, kar je 8,8 kWh kar je 1,3 eur na leto.

10 W stalne porabe je 13 eur na leto.

100 W stalne porabe je 130 eur na leto.


Kaj niso dajatve pavsal, ki ga vedno placas? Potem prihranek dajatev ne zmanjsa, ampak samo porabo, zato sem racunal 7,5c.

Zgodovina sprememb…

looser ::

shadeX je izjavil:

vse lahko tempirate, tudi ruterje, na tisto vtičnico z uro

Ideja ni slaba, ampak na ruter (oz. modem) so vezane vse naprave v hiši + TV + Zaenkrat še stacionarna telefonija. TV od starih vedno nekdo gleda, tudi ponoči ob random urah, tako modem večino časa opravlja svojo nalogo in bi ga bilo brez pomena izklapljati.

ja, potem pa pač ne router, če se res uporablja (ne samo sporadično) ponoči, samo predlog je, ne zapoved :-)
lahko pa (recimo) nastaviš na 1:00-6:00, da je off, če pa hoče kdo ob kakšni posebni priliki overridat pa gre pač tja ročno...
obstajajo sicer tudi vtičnice na daljinsko (ne samo preko wifi :-) kontrolo...
to so samo izhodišča, se tudi sami ne držimo tega kaj pretirano, ampak, če že razmišljamo v tej smeri...

energetik ::

shadeX je izjavil:

Se pred leti spomnim še primera, ko so babe iz podjetja v katerem sem bil zaposlen, pustile klimo v laufu tudi ko so zapustile pisarne in celo čez vikend. Na odgovor "Zakaj", sem dobil da itak podjetje plača račun, seveda se pa niso zavedale kako velik porabnik je klima in da ti praktično laufa 24/7. Če bi vsi tako delali, bi bila poraba energije enormna.

Seveda sem jih podučil ampak jih to ni dost brigalo in so nadaljevale s početjem, čeprav bi naslednji dan ob prihodu v službo morale počakati samo 10 minut, da bi se prostor shladil na željeno temperaturo (v tem času so pa itak kofetkale v sosednjem prostoru).
Klime in ogrevanje so pa povsem druga stvar. Nima nobenega smisla izklapljat, saj ima zgradba ogromno toplotno akumulacijo. Če ne bo laufalo čez noč, bo potrebno dopoldne nadoknatiti vse toplotne pribitke oz. ohladiti vso pregreto maso. In potem klime delajo na max, pihajo v glavo, stene pa tople.
Če laufa 24/7 pa je termalna masa ohlajena/ogreta na konstantno temperaturo, HVAC sistem lahko dela na minimumu.

radmannsdorf ::

Jaz ugašam čez noč, razen če gledam kakšen film preko DLNA, pa še to ponavadi po ogledu ugasnem PC prek le-tega.
Tudi čez dan ga včasih ugasnem. V dobi ko še nisem imel SSD-jev pa je bilo ravno obratno. :)

frudi ::

Moj glavni sistem je prižgan 24/7. Ugasnem ga le ob nevihtah ali če sem za dalj časa odsoten. Sicer ga pa ne ugašam, ker se kljub NVME SSDju vse programje, ki ga imam običajno odprtega, zapira in zaganja kar nekaj časa. V mirovanju sistem porabi približno 50W, kar na mesec prinese 2-3€ več, kot če bi ga striktno ugašal. Za teh par € na elektro računu se res ne sekiram.

Poleg tega imam še par retro sistemov, od 386 do Core2 Duo, predvsem za stare igre; te sisteme pa zaganjam le po potrebi, sicer so ugasnjeni. Sicer pa, razen 386-ke, vsak od njih v mirovanju porabi več elektrike, kot ta glavni sistem :)

Vsem, ki vas tako skrbi poraba energije in okolje, da kar pljuvate po prižganih računalnikih in ljudi zmerjate z egoisti ali še čem hujšim, pa namenjam eno vprašanje - koliko vas je veganov, ali vsaj vegetarijancev? Recimo za en vaš zrezek, burger ali pizzo gre toliko energije, da bi lahko z njo en sodoben računalnik poganjali v mirovanju več tednov, celo do mesec dni. A boste sebe tudi označili kot tipičen primerek egoizma, ko naslednjič zagrizete v sendvič ali burger? Naj ugibam, da verjetno ne boste, a ne? Koliko izgovorov boste našli, da gre tam za 'čisto nekaj drugega'?
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Gagatronix ::

Odjebi z veganizmom nekam drugam.

shadeX ::

Vsem, ki vas tako skrbi poraba energije in okolje, da kar pljuvate po prižganih računalnikih in ljudi zmerjate z egoisti ali še čem hujšim, pa namenjam eno vprašanje - koliko vas je veganov, ali vsaj vegetarijancev? Recimo za en vaš zrezek, burger ali pizzo gre toliko energije, da bi lahko z njo en sodoben računalnik poganjali v mirovanju več tednov, celo do mesec dni. A boste sebe tudi označili kot tipičen primerek egoizma, ko naslednjič zagrizete v sendvič ali burger? Naj ugibam, da verjetno ne boste, a ne? Koliko izgovorov boste našli, da gre tam za 'čisto nekaj drugega'?


Še vedno eni sploh ne razumejo, lmao ;(( Pico pojem in imam nekaj od tega - sem sit. Kar seveda ne gre enačiti s tem, da ti povsem brez potrebe trošiš energijo (nisi tam, računalnik stoji in čaka na uporabo).

Če torrentaš imaš vsaj izgovor, da računalnik nekaj dela in imaš na koncu dneva oz. zjutraj vsaj neki od tega.

frudi ::

Gagatronix je izjavil:

Odjebi z veganizmom nekam drugam.

Z veseljem. Takoj ko odjebejo tisti, ki bi silili druge v ugašanje računalnikov.

shadeX je izjavil:

Še vedno eni sploh ne razumejo, lmao ;(( Pico pojem in imam nekaj od tega - sem sit. Kar seveda ne gre enačiti s tem, da ti povsem brez potrebe trošiš energijo (nisi tam, računalnik stoji in čaka na uporabo).

Če torrentaš imaš vsaj izgovor, da računalnik nekaj dela in imaš na koncu dneva oz. zjutraj vsaj neki od tega.

Ne rabiš jesti pizze. Ali pa ne rabiš jesti pizze z mesom in sirom. Obstaja kup druge hrane, ki je drastično manj energijsko potratna za proizvodnji, kot meso in mlečni izdelki.

Zakaj torej ne ješ bolj okolju prijazne hrane, če te pa menda tako skrbi za okolje in porabo energije? En sendvič na dva tedna zamenjaj za rastlinsko hrano, pa boš naredil več za okolje, kot z ugašanjem računalnika.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

looser ::

dajte, prosim, prenesti vegansko/vegetarjansko povezavo na ugašanje računalnika v svojo temo...

issak ::

frudi je izjavil:

Vsem, ki vas tako skrbi poraba energije in okolje, da kar pljuvate po prižganih računalnikih in ljudi zmerjate z egoisti ali še čem hujšim, pa namenjam eno vprašanje - koliko vas je veganov, ali vsaj vegetarijancev? Recimo za en vaš zrezek, burger ali pizzo gre toliko energije, da bi lahko z njo en sodoben računalnik poganjali v mirovanju več tednov, celo do mesec dni. A boste sebe tudi označili kot tipičen primerek egoizma, ko naslednjič zagrizete v sendvič ali burger? Naj ugibam, da verjetno ne boste, a ne? Koliko izgovorov boste našli, da gre tam za 'čisto nekaj drugega'?


Končno nekaj pametnega. Tako nas silijo v šparanje s par vati na leto, a industrije ki porabijo neznatno več energije kot to so pa nedotakljive. Pa bencin šparat kolikor se da, a po drugi strani vozijo formule 50 krogov za zabavo porabijo 75 litrov /100km, medtem ko mesna in mlečna industrija proizvedeta več toplogradnih plinov kot vsa prevozna sredstva na svetu skupaj. Težijo nam zaradi plastičnih slamic v oceanih, ki dosegajo par promilov odpadkov v morju, ampak da bi se odpovedali ribarstvu, ki je krivo za 45% odpadkov v oceanih, to je pa "ekstremizem" in pa "odjebi s tem", ker pač najlažje je delat kompromise tam kjer ti je že itak vseeno.

Dejansko s par zrezki porabiš več energije kot če imaš PC prižgan 30 ur na dan.
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD6XX

frudi ::

looser je izjavil:

dajte, prosim, prenesti vegansko/vegetarjansko povezavo na ugašanje računalnika v svojo temo...

Diskusija o energijski potratnosti hrane je tule čisto na mestu, ravno toliko kot diskusija o porabi avtomobilov, klim in ostalih zadev, ki so bile prav tako že omenjene. Še več, glede na to, da je hrana eden glavnih onesnaževalcev okolja in eden največjih porabnikov energije, na katere lahko kot posamezniki direktno vplivamo, je v resnici v takih debatah o varčevanju energije med najbolj relevantnimi temami. Pa če vam je ob tem še tako nelagodno in bi raje zamižali na obe očesi.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

looser ::

frudi, focus... če ne, lahko vse teme vseh forumov zlijemo samo v eno...

ok, očitno je frudi hijackal temo s to svojo govedino in svinjino, naj prinese še kdo nafto in kerozin...

sam pa se odjavljam, moderatorji pa še spijo...

starfotr ::

Kaj niso dajatve pavsal, ki ga vedno placas? Potem prihranek dajatev ne zmanjsa, ampak samo porabo, zato sem racunal 7,5c.


Jah, sem pa tja, bi lahko pogledal račun za elektriko in videl kaj se obračunava glede na porabo in kaj ne.

Jaz sem predstavil realne stroške, ti pač ne.

Master_Yoda ::

Prosim da tisti, ki tako preklinjate frudija prosim poveste kaj je narobe napisal ? Ce je tema o sparanju energije zaradi ekologije je imo cisto prav in relevantno to kar je napisal. Ce pa ni pa bi prosil za utemeljene razloge in ne za ad hominem napade. P.S. nisem vegan.

Zgodovina sprememb…

looser ::

če tako gledaš, da prav nič nima smisla, ker (vstavi nekaj strahotnega zdaj ali čez N let), potem je vse itak bz...
in s tem veganstvom je pametno počakati na konec (no, očitno smo ga dosegli), ko lahko primerjaš konkretne izračune z drugimi...
pa glede na to, da slo-tech ni nek globalen opinion-maker...
pojdi se kregat (pa ne na forumu) tudi glede ločevanja odpadkov itn.

Gagatronix ::

Tema je o ugasanju racunala ne pa o jebenih prehranjevalnih navadah. Fukjeni vegani.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: issak ()

TheBlueOne ::

Gagatronix je izjavil:

Tema je o ugasanju racunala ne pa o jebenih prehranjevalnih navadah. Fukjeni vegani.


Tudi jaz nisem vegan, pa vseeno. Ce je smisel prihraniti energijo, potem ni narobe, da pogledas zadeve v razsirrjenem smislu. Idiotizem je delati nekaj, ki ima zelo omejeno delovanje, ce imas na drugi strani nekaj, kar morda lahko naredi dosti vecjo razliko.

Gagatronix ::

A vi ste res nesposobni tle gor se drzat teme? Vprasanje je blo A UGASATE RACUNALNIK ne pa KAJ JESTE.

Utk ::

TheBlueOne je izjavil:

Gagatronix je izjavil:

Tema je o ugasanju racunala ne pa o jebenih prehranjevalnih navadah. Fukjeni vegani.


Tudi jaz nisem vegan, pa vseeno. Ce je smisel prihraniti energijo, potem ni narobe, da pogledas zadeve v razsirrjenem smislu. Idiotizem je delati nekaj, ki ima zelo omejeno delovanje, ce imas na drugi strani nekaj, kar morda lahko naredi dosti vecjo razliko.

Računalnik ugašam, ker nimam nič od tega, če je prižgan, samo izgubo, dodatno toploto in ropot. Šniclje jem, ker so dobri in nasitni.

TheBlueOne ::

Gagatronix je izjavil:

A vi ste res nesposobni tle gor se drzat teme? Vprasanje je blo A UGASATE RACUNALNIK ne pa KAJ JESTE.


Potem bi verjetno bilo bolj na mestu anketno vprasanje kot forum, kjer se razvije diskusija? Smemo tehnicne vidike? Ali ce kdo napise da ga ne, ker renderira potem ti kricis "Vprasanje je blo A UGASATE RACUNALNIK ne pa KAJ DELATE."

Buggy ::

Računalnik ugašam, ker nimam nič od tega, če je prižgan, samo izgubo, dodatno toploto in ropot. Šniclje jem, ker so dobri in nasitni.


se en taksen, ki vedno ugasa racunalnik(e) iz istih razlogov, kot zgoraj...popolnoma nobene koristi, da bi laufali tistih 16 ur ko spim in ko sem na sihtu. Sistem(i) se postavijo v operativo v par sekundah, potem ko Steam naredi se kaksne update v par minutah. Ko grem v spajzo po kaksen drink, me ze caka vse pripravljeno. Veckrat ko je napovedana nevihta jih tudi komplet izklopim iz stroma.

Invictus ::

Gagatronix je izjavil:

A vi ste res nesposobni tle gor se drzat teme? Vprasanje je blo A UGASATE RACUNALNIK ne pa KAJ JESTE.

Samo butasti odgovori na butasto temo ;)
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

bajsibajsi ::

starfotr je izjavil:

1 kWh stane cca. 15 centov z vsemi dajatvami pri neki povprečni porabi.

1 W prižgan 24/7 pomeni 24 Wh/dan, 168 Wh na teden, 414 Wh na mesec (30 dni) in 8760 Wh/leto, kar je 8,8 kWh kar je 1,3 eur na leto.

10 W stalne porabe je 13 eur na leto.

edit/
A ni tam pri mescu, teden napaka?

100 W stalne porabe je 130 eur na leto.


Tole se pa clovek kar zamisli. Hvala za izracun.

Zgodovina sprememb…

pegasus ::

bajsibajsi je izjavil:

Tole se pa clovek kar zamisli. Hvala za izracun.
Zdaj pa izračunajte še, koliko prihraniš, če vodo v bojlerju greješ na 45 namesto na 60 stopinj, če si ne sušiš las s fenom in če ne furaš klime.

starfotr ::


edit/
A ni tam pri mescu, teden napaka?


Tole se pa clovek kar zamisli. Hvala za izracun.


o, piz*a, pa res. 720 Wh je za mesec. Saj izračun je pa pravilen.

energetik ::

No ja, 100W je letno 88€ dodatka na položnici, ne pa 130€.

pegasus je izjavil:

bajsibajsi je izjavil:

Tole se pa clovek kar zamisli. Hvala za izracun.
Zdaj pa izračunajte še, koliko prihraniš, če vodo v bojlerju greješ na 45 namesto na 60 stopinj, če si ne sušiš las s fenom in če ne furaš klime.
Glede bojlerja, skoraj nič ne prihraniš. Za odtenek so manjše izgube v okolico, tople vode pa še vedno porabiš enako. Glede fena je pa odvisno od dolžine las. :D

starfotr ::

pegasus je izjavil:

bajsibajsi je izjavil:

Tole se pa clovek kar zamisli. Hvala za izracun.
Zdaj pa izračunajte še, koliko prihraniš, če vodo v bojlerju greješ na 45 namesto na 60 stopinj, če si ne sušiš las s fenom in če ne furaš klime.


Enostavno. Povprečna temperature vodovodne vode je 15 stopinj, boljer 80 l, predvidevamo, da je treba segreti vseh 80 l iz 15 na 45 in na 60 stopinj Celzija.

Q = m•C•ΔT

Q pri 45 stopinjah Celzija:

Q = 80 x 4200 x (45-15)
Q = 10,08 MJ = 2,8 kWh = 42 centov


Q pri 60 stopinjah Celzija:
Q = 80 x 4200 x (60-15)
Q = 15,12 MJ = 4,2 kWh = 63 centov

energetik je izjavil:

No ja, 100W je letno 88€ dodatka na položnici, ne pa 130€.

pegasus je izjavil:

bajsibajsi je izjavil:

Tole se pa clovek kar zamisli. Hvala za izracun.
Zdaj pa izračunajte še, koliko prihraniš, če vodo v bojlerju greješ na 45 namesto na 60 stopinj, če si ne sušiš las s fenom in če ne furaš klime.
Glede bojlerja, skoraj nič ne prihraniš. Za odtenek so manjše izgube v okolico, tople vode pa še vedno porabiš enako. Glede fena je pa odvisno od dolžine las. :D


A res? Izračun prosim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: starfotr ()

KAVINSKY ::

Buggy je izjavil:

Računalnik ugašam, ker nimam nič od tega, če je prižgan, samo izgubo, dodatno toploto in ropot. Šniclje jem, ker so dobri in nasitni.


se en taksen, ki vedno ugasa racunalnik(e) iz istih razlogov, kot zgoraj...popolnoma nobene koristi, da bi laufali tistih 16 ur ko spim in ko sem na sihtu. Sistem(i) se postavijo v operativo v par sekundah, potem ko Steam naredi se kaksne update v par minutah. Ko grem v spajzo po kaksen drink, me ze caka vse pripravljeno. Veckrat ko je napovedana nevihta jih tudi komplet izklopim iz stroma.


Isto. Včasih sem gnal 24/7 zaradi torrentov in slabega interneta, sedaj pa nimam potrebe. Tiste 5 ur dela v ozadju, preostalo je izklopljen. Pa po izračunu imaš posledično vsake par let free upgrade :))

jype ::

Al pa maš eno 500W vetrnico, pa maš free štrom.

energetik ::

starfotr je izjavil:

pegasus je izjavil:

bajsibajsi je izjavil:

Tole se pa clovek kar zamisli. Hvala za izracun.
Zdaj pa izračunajte še, koliko prihraniš, če vodo v bojlerju greješ na 45 namesto na 60 stopinj, če si ne sušiš las s fenom in če ne furaš klime.


Enostavno. Povprečna temperature vodovodne vode je 15 stopinj, boljer 80 l, predvidevamo, da je treba segreti vseh 80 l iz 15 na 45 in na 60 stopinj Celzija.

Q = m•C•ΔT

Q pri 45 stopinjah Celzija:

Q = 80 x 4200 x (45-15)
Q = 10,08 MJ = 2,8 kWh = 42 centov


Q pri 60 stopinjah Celzija:
Q = 80 x 4200 x (60-15)
Q = 15,12 MJ = 4,2 kWh = 63 centov
OMG. Izračunal si koliko rabiš za segret bojler na 45 ali 60°. Kar pa nima veze s porabo tople vode. Izračunaj še, za koliko L 40° sanitarne vode ti zadošča 80L bojler s 45°ali 60°.


starfotr je izjavil:

energetik je izjavil:

No ja, 100W je letno 88€ dodatka na položnici, ne pa 130€.


A res? Izračun prosim.
100W/1000*8760 = ~880kWh. To je 88€.

starfotr ::

Izračunaj si, saj imaš vse podatke.

Glede cene elektrike...
Ena možnost je, da očitno imaš bolj poceni elektriko, ko vsi ostali.
Druga pa da ne znaš računat.

Verjetnost za eno ali drugo možnost naj pa presodi bralec.

jype ::

Glede na to, da mu je ime energetik, mu jaz kar verjamem.

energetik ::

starfotr je izjavil:

Izračunaj si, saj imaš vse podatke.

Glede cene elektrike...
Ena možnost je, da očitno imaš bolj poceni elektriko, ko vsi ostali.
Druga pa da ne znaš računat.

Verjetnost za eno ali drugo možnost naj pa presodi bralec.

Glede kWh se verjetno strinjaš...
Ceno štroma imam jaz 10c/kWh, vključeni vsi variabilni stroški in DDV.

The Player ::

tisti ki je dal idejo, da bi grel bojler pri 45 stopnij celzija naj neha pisat neumnosti.

Kaj hočte, da se cel forum okuži z legijonelo? Z namenom je boljer na 60+ stopnij nastavljen ;(


Ontopic:

Nekdo je omenil naj se izklaplja router. Jaz recimo imam naštiman, da se izkljaplja router, ampak to je samo eden, ki je namenjen zgolj brezičnemu internetu, medtem ko glaven router + modem non stop gorita.

Moti me, da teh manjših porabnikov včasih ni bilo veliko, sedaj pa jih je čedalje več. Sej je majhna poraba, ampak ko se jih nabere pa tut to znese nekaj po nepotrebnem. Včasih sem imel modem vezan na el. podaljšek od PCja, sedaj ko vse laufa prek interneta tega ne morem več. Potem zakaj neki rabm dodatno škatlco, da lahko gledam TV? Le ta porabi isto količino W ali je prižgana ali pa na stand by.

pegasus ::

The Player je izjavil:

tisti ki je dal idejo, da bi grel bojler pri 45 stopnij celzija naj neha pisat neumnosti.

Kaj hočte, da se cel forum okuži z legijonelo? Z namenom je boljer na 60+ stopnij nastavljen ;(
A ti prekuhavaš vodo iz pipe, preden jo piješ?

Anyway, bojler 1x tedensko pogrejem na 45 stopinj, fena ne uporabljam (ja, imam daljše lase), klime nimam.

Mi je sedaj oproščeno 24/7 laufat 10w nuc? ;)

The Player ::

A ti prekuhavaš vodo iz pipe, preden jo piješ?


Mi je ni treba, ker se z legijonelo ne okužiš s pitjem, ampak vlago/paro v kateri je bakterija prisotna, medtem, če vodo piješ le ta umre v želodcu zaradi kisline.

energetik ::

The Player je izjavil:

tisti ki je dal idejo, da bi grel bojler pri 45 stopnij celzija naj neha pisat neumnosti.

Kaj hočte, da se cel forum okuži z legijonelo? Z namenom je boljer na 60+ stopnij nastavljen ;(
A dej dej, večina uporabnikov TČ ima sanitarno vodo nastavljeno tam do max 45°C zaradi boljšega SCOP.
V našem 300L bojlerju se temperatura na vrhu giblje 39-44°C, na dnu pa 10-40°. Kakšna legionela? Celoten volumen spraznimo v 1-2 dneh, se nima kdaj zaredit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Miha 333 ::

V privatnih hišah praktično ni pogojev za razvoj legionele. Ta rabi ca. 2 tedna v mirujoči vodi ustrezne temperature, da se lahko namnoži.

starfotr ::

energetik je izjavil:

starfotr je izjavil:

Izračunaj si, saj imaš vse podatke.

Glede cene elektrike...
Ena možnost je, da očitno imaš bolj poceni elektriko, ko vsi ostali.
Druga pa da ne znaš računat.

Verjetnost za eno ali drugo možnost naj pa presodi bralec.

Glede kWh se verjetno strinjaš...
Ceno štroma imam jaz 10c/kWh, vključeni vsi variabilni stroški in DDV.


Fiksne stroške ti pa krije dedek mraz ali zakaj jih ne upoštevaš?

Toplotne črpalke imajo program, kjer na neko časovno obdobje segrejejo vodo nad 55 stopinj Celzija, da se prepreči morebitno okužbo. Tako, da, ne vem, od kje ideja, da je pa stalno 45 stopinj tako fajn. Je fajn, samo treba je pa delati tudi temperaturne šoke. Sicer pa, fino je, da če jih ne delate, da ne škodujete meni, pač pa sebi.

energetik ::

Fiksne stroške plačuje vsak, ki ima stanovanje/bajto. Pa če porabi 0kWh/leto.
TČ imajo program, ki pa samo brez veze troši elektriko, saj v individualnih hišah nima smisla. Kot sem napisal, se celoten bojler sprazni v 1-2dneh.
Antilegionela program zaženem le, ko pridemo z dopusta po več kot ~4dneh.

DePalmo ::

O varčevanju se bi dalo, poanta je pa še vedno o računalnikih. Svojega ne ugašam ker vedno nekaj dela (ali torenti ali kaj drugega) ali pa pač zato ker mi je tako bolj priročno. Sem ga pa ravno zadnjo noč dal spat ker ni imel nič za počet. Mama ga ugaša vedno, punca ga daje spat.

O ostalem: s punco sva kupila dizla da nebova trošila 8+ litrov bencina in da nebova letno dajala za izredne servise na starih avtih, v hiši sem zamenjal skoraj vse žarnice za led (heh, kdaj se bo to povrnilo nevem), bojler je na eko in tle ne odstopam. Smo ga že prižigali po potrebi, a kaj ko je vedno bila potreba "sedaj", bojler je bil pa večkrat mrzel ker smo na to vedno pozabili. Torej sedaj za ta "luksuz" raje dam tistih par 10 evrov letno več, topla voda je pa skos. S tem da se poleti ogreva na elektriko, pozimi pa na centralno. Nato smo dalo vgraditi zalogovnike da se višek drv ne meče skozi dimnik, ampak gre v zalogovnike. Pa še ukurit ni treba cel dan kot prej ko se je notri samo smodilo (premočna peč, premalo odjema), sedaj gori kot se zagre. Sem tudi že razmišljal o uplinjevalni peči, ampak bomo v letu ali dveh šli na pelete (jp, spet "luksuz" da nebo treba skos ukurt) in ni računice.
Sem tudi že raziskoval kako na položnici za elektriko še dodatno prišparat, ampak da bi šel menjal moč se ne splača, preveč potegne za sabo.

Magic1 ::

Dilema o uporabi klime je podobna, kot dilema zakaj nimaš pozimi gretja na max 15°C. Uporabo energije se ne omejuje, temveč se jo bolje izkoristi.
Pri računalnikih danes itak porabijo minimalno na idle, plus to da imaš sleep opcijo. Da boš pa rutar prižigal in ugašal, oziroma dokupoval avtomatsko stikalo, ki ga boš ziher klel velikokrat, samo zato da prišparaš deset EUR na leto, je pa neumnost.
Daleč največ se prihrani, če ženski rečeš da se ne tušira pol ure z vročo vodo vsak dan in ogrevanje celotne slabo izolirane hiše na 25°C.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

issak ::

Magic1 je izjavil:

Daleč največ se prihrani, če ženski rečeš da se ne tušira pol ure z vročo vodo vsak dan in ogrevanje celotne slabo izolirane hiše na 25°C.


Ma ja kot da te bo žena kaj poslušala. Moja se kopa v banji s tako vročo vodo, da jaz še po pol ure ne morem stopit noter, pa je nič ne zanima da je to drago ipd.

Glede ogrevanja pozimi pa bi bilo fino če bi sosedi v bloku kakšen pulover oblekli namesto da hajcajo, jaz imam 25°C z odprtimi okni in zaprtimi radijatorji pozimi, švicam kot poleti.
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD6XX

Magic1 ::

Torej pridemo na konci do tega, da se "špara" bolj za dušo in imajo ljudje zato dober občutek, kot pa da bi se nekaj res naredilo.
Samo je res žalostno, da na eni strani kidaš kW čez okno, na drugi pa šparaš na watih.
Magic

DePalmo ::

Mi niti na kraj pameti ne pade da bi rekel punci da se naj tušira z manj vročo vodo da se bo prišparalo. Tudi sam si kdaj privoščim dolg in vroč tuš, pa me ne daje krivda da vročo vodo / evre mečem po dolini. Nekaj udobja in razvajanja more bit, ne moreš na vseh koncih vedno šparat! Ne rečem, razsipniški ravno ne rabimo bit, ampak nekaj udobja pa le more bit.

shadeX ::

Ja. Dokler ne pustiš rahlo odprte pipe v kopalnici in ti se ta čas odpraviš spat. Takih je v tej temi malo morje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

DePalmo ::

Takim pa pač ni pomoči in naj plačujejo za svojo neumnost.

gendale2018 ::

Magic1 je izjavil:

Dilema o uporabi klime je podobna, kot dilema zakaj nimaš pozimi gretja na max 15°C. Uporabo energije se ne omejuje, temveč se jo bolje izkoristi.
Pri računalnikih danes itak porabijo minimalno na idle, plus to da imaš sleep opcijo. Da boš pa rutar prižigal in ugašal, oziroma dokupoval avtomatsko stikalo, ki ga boš ziher klel velikokrat, samo zato da prišparaš deset EUR na leto, je pa neumnost.
Daleč največ se prihrani, če ženski rečeš da se ne tušira pol ure z vročo vodo vsak dan in ogrevanje celotne slabo izolirane hiše na 25°C.

poleti nimam 15°C, ker je klima prešvoh in ne more ohladit tolk, jo imam pa na max cel čas
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Koliko plačate elektriko (stanovanje)? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9330249 (26690) BorutK-73
»

Poraba elektrike (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14749528 (36152) Duhec
»

Ali računalniku škodi če je prižgan dan ali dva

Oddelek: Pomoč in nasveti
483615 (2189) alese
»

Koliko € mi pokuri PC mesecno

Oddelek: Loža
408646 (7065) Volk|
»

Poraba el. energije v gospodinjstvu! (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6323977 (22544) gruntfürmich

Več podobnih tem