» »

Distribucija plina v Sloveniji

Distribucija plina v Sloveniji

Sheteentz ::

Malo študiram kako je s plinom po Sloveniji in me malo bega. Najprej imaš lokalne operaterje. Na plinovodi.si so navedeni tile:


Potem so pa še dobavitelji, jaz sem npr. pri gen-i, ostali so pa tile:

Adriaplin, d. o. o., Ljubljana
Domplan, d. d.
ECE, d. o. o.
Elektro energija
Energetika Celje, d. o. o.
ENERGETIKA LJUBLJANA, d. o. o.
Energija Plus
ENOS, d. d.
GEN-I
Geoplin
Istrabenz plini, d. o. o.
JEKO-IN, d. o. o.
Javno podjetje komunala Slovenj Gradec, d. o. o.
Javno podjetje plinovod Sevnica
Komunalno podjetje Velenje, d. o. o.
JP KPV, d. o. o.
Petrol, d. d.
Plinarna Maribor, d. o. o.
RWE Ljubljana d.o.o.

Če prav razumem so lokalni operaterji lastniki plinovodne infrastrukture, dobavitelji po tej infrastrukturi furajo plin, ki ga kupijo od bogvekje, Petrol je pa oboje?
Torej je dejansko gen-i zgolj posrednik, ki samo preprodaja plin?

harvey ::

Tako je, podobno kot imaš recimo na bakrerni parici različne internetne ponudnike.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

starfotr ::

Bolje rečeno, so nekatera podjetja tu samo upravljalci in vzdrževalci omrežja, ki poleg tega prodajajo plin. Lastniki omrežja so občine.

Samo to je odvisno os vsakega posameznega omrežja.

Plin je iz Rusije, večinoma. In to je eden najbolj zanesljivih zadev. Za gospodinjska ni še nikoli zmanjkalo plina, razen ob izrednih dogodnikh, kot so napake na omrežju.

Yohan del Sud ::

Kak daleč so s tisto vrtino iz Prekmurja, kjer je plina dovolj za 10 let baje. Nekaj naj bi izvažali na hrvaško (!?) Ne najdem nobene novice iz 2018.
www.strancar.com

FoxKnox ::

Eni so sistemski operaterji disstribucijskega omrežja ali SODO, ki so lastniki ali upravljalci in vzdrževalci omrežja, drugo paprodajalci ali ponudniki plina. Kar se plina tiče, je vseeno kdo ti ga proda, je zmeraj samo zemeljski plin, razlika je samo v ceni ki jo plačaš svojemu izbranemu dobavitelju. Recimo jaz in sosed imava isti plin le da ga on dražje plača ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FoxKnox ()

Sheteentz ::

So pri dobaviteljih tudi razlike v omrežninah in ostalih stroških, ki se ne tičejo dejanske porabe plina? Pri gen-i npr. plačujem kar dosti poleti, pa čeprav plina par mesecev sploh ne uporabljam.

steev ::

Nop, omrežnina ja povsod enaka, seveda glede na porabo. Pri gen-i pa verjetno plačuješ pavšal, zato da se ti stroški porazelijo čez celo leto. Verjetno lahko plačuješ tudi glede na porabo, samo boš imel pozimi večjo položnico potem.
:|

Sheteentz ::

Ne plačujem pavšala, temveč po porabi. Je pa tako, da ko je poraba nič, itak plačujem še omrežnino, ki pa je, se mi zdi pri gen-i, neodvisna od porabe. Že počasi tuhtam, če bi se vsako leto med majem in oktobrom odjavil od omrežja :D

buttcrack ::

Prijava ali odjava stane preko 50€ pomoje, se ne izplača.

Sheteentz ::

Na mesec pa plačujem približno 40€, tudi če nič ne porabim. Torej bi v petih mesecih prihranil 100€, če odštejem dvakrat po 50€ za odklop in priklop.

buttcrack ::

ne verjamem... kakšen plinomer pa imaš, da imaš take brutalne fiksne stroške???

za 40€ na mesec jaz ogrevam flat in vodo ob bolj mili zimi.

steev ::

Dej pokliči na plinovod in se pozanimaj. Mogoče imaš preveliko priključno moč za svoje potrebe.
:|

FoxKnox ::

Sheteentz je izjavil:

Na mesec pa plačujem približno 40€, tudi če nič ne porabim. Torej bi v petih mesecih prihranil 100€, če odštejem dvakrat po 50€ za odklop in priklop.


40 evrov na mesec jaz za plin plačujem poleti za ogrevanje 300 lit zalogovnikasanitarne vode. :))

starfotr ::

40 eur imaš pavšala najbrž. Cene omrežnin so odvisne od lokacije. Ker različni lastniki omrežja različno zaračunavajo. Eni imajo višje, drugi nižje cene.

Pozabi ti Prekmurje. Rusija ima plina, da glava peče, zakaj bi se ukvarjali s tem? Sploh pa gre za fracking, kjer bi potem uničili še vodne vire ipd.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

zamenjava ponudnika- Poceni plin (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9322851 (4205) chucki
»

Cenejša elektrika - se splača zamenjati ponudnika? (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Problemi človeštva
674125317 (18869) Ganon
»

Telekom Elektrika

Oddelek: Loža
295354 (3471) Kebo

Mnenje o električnem ponudniku GEN-I

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
193459 (3111) Ziga Dolhar

Več podobnih tem