» »

Uporabniki Facebooka postajajo opreznejši

Uporabniki Facebooka postajajo opreznejši

Mesečno aktivni uporabniki Facebooka. Statista.com

Slo-Tech - Število uporabnikov Facebooka vse od ustanovitve monotono raste in dosega že 2,2 milijarde (mesečno aktivnih), kar je nedvomno uspeh. Toda v zadnjih mesecih so čedalje glasnejši očitki, da Facebook zlasti med mladino izgublja popularnost in da so mu zaradi tega dnevi šteti, če ne bo diverzificiral svojih dejavnosti. Facebook to sicer odločno počne (kupil je Oculus, WhatsApp itd.), a na pot mu hodijo tudi nedavni incidenti z varovanjem osebnih podatkov, zaradi česar se je Zuckerberg zagovarjal tako pred evropskimi poslanci (tu ni imel težkega dela) kot tudi pred ameriškim kongresom. Posledice so tudi manjša angažiranost uporabnikov.

Raziskava Pew Research Centra v ZDA kaže, da so ljudje čedalje bolj osveščeni glede svoje zasebnosti. V zadnjem letu je več kot polovica vseh polnoletnih uporabnikov Facebooka (in sicer kar 54 odstotkov) spremenila svoje nastavitve zasebnosti, k čemur jih je gotovo vzpodbudil tudi Facebook, ki je po fiasku s Cambridge Analytica uporabnike začel na veliko opozarjati, naj preverijo svoje nastavitve.

Nemalo ljudi je tudi preizkusilo, kako bi bilo živeti brez Facebooka. Skoraj 42 odstotkov jih je v zadnjem letu vsaj za nekaj tednov prenehalo uporabljati Facebook. Četrtina vseh uporabnikov pa je izbrisala aplikacijo Facebook s telefona, čemur sta botrovala tako vdiranje v zasebnost kakor tudi njena nezadržna rast (po megabajtih). To je storilo nesorazmerno več mladih uporabnikov (18-29 let) kakor starejših, kar pomeni, da so mladi bolj osveščeni, kako skrbeti za zasebnost v modernih družbenih omrežjih.

Zanimiva je še razčlemba, kaj ljudje menijo o cenzuri. Večina republikancev meni, da družbene platforme cenzurirajo politični govor in zatirajo konzervativna mnenja. Demokrati so bolj nevtralni glede tega vprašanja. Večina Američanov pa meni, da so tehnološkim velikanom bliže liberalna stališča ali da so nevtralni. Zelo malo ljudi meni, da so tehnološki velikani na konzervativni strani.

11 komentarjev

Stari89 ::

Sem prepričan, enormna količina oglaševanja na FBju nima nič s tem. Tudi, če imaš ad-blocker.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Stari89 ()

filip007 ::

Enkrat letno ga uporabim in to je vse.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Vitamin-B ::

Imam obcutek, da vsi ti mladi, ki so izbrisali Facebook iz telefona, uporabljajo Instagram, katerega lastnik je... Facebook inc.

Ig je bolj pisan na kozo mobilnim telefonom za zelo zelo podobne namen kot fb, ker zna (po mojem) biti vecji razlog za te trende, kot pa nek data privacy awareness (gledano iz perspekitve mladih).

Han ::

Zadnje tri tedne iz meni neznanega razloga dobivam obvestila (Notifications) "You have a new friend suggestion". Izklopljeno imam praktično vse, ker imam prazen frisbuk profil zgolj zaradi potrebe po občasnem spremljanju določenih strani. Se je možno teh nadležnih obvestil kakorkoli rešit?

FrRoSt ::

Vitamin-B je izjavil:

Imam obcutek, da vsi ti mladi, ki so izbrisali Facebook iz telefona, uporabljajo Instagram, katerega lastnik je... Facebook inc.

Ig je bolj pisan na kozo mobilnim telefonom za zelo zelo podobne namen kot fb, ker zna (po mojem) biti vecji razlog za te trende, kot pa nek data privacy awareness (gledano iz perspekitve mladih).

Bo tole kar držalo! ;)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

TržaškiGusar ::

Instantgram ni fejsbuk. Ni ravno taprava alternativa. Tako, da ne bo ravno drzalo. Tako, da imata uporabnika vitamin-b, vitamin c in odmrznjen frost narobe.
Trst-Trieste

Zgodovina sprememb…

FrRoSt ::

TržaškiGusar je izjavil:

Instantgram ni fejsbuk. Ni ravno taprava alternativa. Tako, da ne bo ravno drzalo. Tako, da imata uporabnika vitamin-b, vitamin c in odmrznjen frost narobe.

Nihče ni trdil, da je instagram fejsbuk! ;)

Nihče ni trdil, da je prava alternativa! ;)

Kaj bo držalo, naj ti pa kar tisti pametnjakovič, čigar ime najdeš v mojem podpisu pove! :)):)):))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

xmetallic ::

TržaškiGusar je izjavil:

Instantgram ni fejsbuk. Ni ravno taprava alternativa. Tako, da ne bo ravno drzalo. Tako, da imata uporabnika vitamin-b, vitamin c in odmrznjen frost narobe.

Instagram opravlja nalogo, ki je bila včasih v domeni Facebooka - deljenje slik. Facebook je tako nadležen z oglasi (na vsaki dve objavi pride en oglas), da ni več uporaben niti za spremljanje komercialnih strani.

Zgodovina sprememb…

euagrus ::

Meni je pa simpaticno tole, ocitno je nekaj mladih, ki se niso cisto podebiljeni od poziranja na socialnih omrezjih:

https://www.theguardian.com/society/201...

“You start doing things that are dishonest,” says Amanuel, who quit social media aged 16. “Like Instagram: I was presenting this dishonest version of myself, on a platform where most people were presenting dishonest versions of themselves.

Like Amanuel, Jeremiah Johnson, 18, from Luton, grew weary of the pressures of sustaining an online persona. “It’s a competition for who can appear the happiest,” he says. “And if you’re not happy and want to vent about it on social media, you’re attention-seeking.”


Lahko se samo strinjam, zanimivo, da so nekateri pri 16/18 letih bolj odrasli kot vecina kadarkoli.
In regione caecorum rex est luscus.
Ker me je nekaj slotechovcev sprasevalo:
https://github.com/cullum/dank-selfhosted

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: euagrus ()

Redorange ::

euagrus ::

Redorange je izjavil:

All the URLs you need to block to *actually* stop using Facebook


.*facebook.*
.*fbcdn.*
.*instagram.*
.*tfbnw.*
.*whatsapp.*
.*\.fb\..*
.*online-metrix.*

Da se ne bomo sli prevec whack-a-mole. Pa na tej listi manjka graph.facebook.com.
In regione caecorum rex est luscus.
Ker me je nekaj slotechovcev sprasevalo:
https://github.com/cullum/dank-selfhosted

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: euagrus ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Facebook napovedal novo kriptovaluto libra (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7925395 (19834) vb2nc4uv
»

Facebook bo moral izbrisati sovražne objave o avstrijski političarki

Oddelek: Novice / Zasebnost
145952 (4962) MrStein
»

The Economist: Nafta ni več najpomembnejša surovina na svetu. Tron so zasedli podatki (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
5618283 (16140) PrihajaNodi
»

Zasebnost na Facebooku skozi čas: uporabniki javnosti razkrivajo čedalje manj, Facebo

Oddelek: Novice / Zasebnost
258064 (6169) zee

Več podobnih tem