» »

Banka Wells Fargo zaradi računalniške napake zarubila 400 nepremičnin

Banka Wells Fargo zaradi računalniške napake zarubila 400 nepremičnin

Slo-Tech - Druga največja banka na svetu Wells Fargo je priznala, da je zaradi računalniške napake 625 hipotekarnim kreditojemalcem, ki so zašli v težave in prosili za moratorij ali reprogram posojila, to možnost odrekla in jim zasegla nepremičnine. Približno 400 izmed njih je na koncu izgubilo svoje domove, čeprav so izpolnjevali pogoje za zvezni program pomoči pri reprogramu posojila.

V pojasnilu so zapisali, da je računalniška napaka vplivala na "nekatere posle", kjer so kreditojemalci so med aprilom 2010 in oktobrom 2015 imeli težave in je banka začela zaseg premoženja. Napako so odkrili šele leta 2015, do tedaj pa so omenjenim strankam, čeprav so bile glede na svojo situacijo upravičene do reprograma posojila po programu pomoči finančnega ministrstva, zavrnili možnost spremembe kreditnih pogojev. Wells Fargo se za napako opravičuje in bo ponudil kompenzacijo. Tiskovni predstavnik banke je dejal, da ni šlo za namerno ravnanje, temveč za hrošča, ki ga niso opazili. Oblikovali so 8 milijonov dolarjev rezervacij za odškodnine, kar znese okrog 13.000 dolarjev na stranko.

To ni prvi primer, da je Wells Fargo škodovala lastnim strankam. Predlani smo pisali o neobičajnem škandalu, ki je pretresal to isto banko. Zaradi pritiskov nadrejenih so zaposleni strankam brez njihove vednosti odpirali nepotrebne račune in naročali nezahtevane storitve, s čimer so jih oškodovali za 2,6 milijona dolarjev. Banka je krivdno odpustila pet tisoč zaposlenih in plačala 200 milijonov dolarjev globe.

V začetku tega leta pa je Wells Fargo s pravosodnim ministrstvom sklenil dogovor o plačilu 2,1 milijarde dolarjev kazni, ker je med letoma 2005 in 2007 odobril za več milijard dolarjev stanovanjskih posojil na podlagi lažnih trditev komitent, za katere je banka vedela. Investitorji, katerih denar je Wells Fargo posojal, so izgubili milijarde, ko je nepremičninski balon v ZDA eksplodiral.

16 komentarjev

Jarno ::

Banka je krivdno odpustila pet tisoč zaposlenih in plačala 200 milijonov dolarjev globe.

Kaj ni grešni kozel ponavadi eden?
#65W!

filip007 ::

Čudno poslovanje?
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

starfotr ::

Kaj ta banka še dela med živimi? Neumni komitenti kar vztrajajo? Regulacija ne dela? Trg ne dela? Wtf?

krneki0001 ::

Ni čudno poslovanje. Je v sloveniji na bankah zelo podobno. Res da ne odpirajo storitev brez vednosti komitentov, ampak ti pa probajo vsilit čisto vse kar imajo v ponudbah.
Problem so šefi in ocenjevanje zaposlenih. Ocenjevanje je sicer en del na metrični osnovi. Torej, toliko in toliko storitev odprejo, toliko in toliko kreditov, toliko in toliko nečesa drugega,... Drugi del pa je odvisen od šefa in šef daje oceno glede na sodelovanje s strankami, obnašanje,.... Ta ocena je lahko slaba, če se šef in delavec ne razumeta najbolje.
In če delavec ne uspe izpolnit vsak kvartal zadanih nalog, dobi slabo oceno. Dvakrat dobi slabo oceno, pa leti iz službe. Ljudje ne upajo na dopust, ker v tistih dveh tednih ne naredijo nič in je potem treba not prinest, da bo uspešnost na kvartal zadovoljiva.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

#000000 ::

Madona, kako vedno bug ve da je traba narest napako v ŠKODO strank, NIKOLI v škodo BANKE :))

13k US$ po stranki ki so ga naredili brezdomca ? jest mislm da bo tole pokopalo to banko, skupinska tožba in bo konec

tikitoki ::

Upam, da jih bo to drago stalo. Tam jih bo vsaj doletela skupinska tozba in 8 miljonckov niti slucajno ne bo dovolj za tako hud clusterfuck s kar 400 oskodovanimi komitenti.

WhiteLenate ::

Hmm... Jaz bi že po takem dogodku pri priči zaprl račune.

starfotr ::

krneki0001 je izjavil:

Ni čudno poslovanje. Je v sloveniji na bankah zelo podobno. Res da ne odpirajo storitev brez vednosti komitentov, ampak ti pa probajo vsilit čisto vse kar imajo v ponudbah.
Problem so šefi in ocenjevanje zaposlenih. Ocenjevanje je sicer en del na metrični osnovi. Torej, toliko in toliko storitev odprejo, toliko in toliko kreditov, toliko in toliko nečesa drugega,... Drugi del pa je odvisen od šefa in šef daje oceno glede na sodelovanje s strankami, obnašanje,.... Ta ocena je lahko slaba, če se šef in delavec ne razumeta najbolje.
In če delavec ne uspe izpolnit vsak kvartal zadanih nalog, dobi slabo oceno. Dvakrat dobi slabo oceno, pa leti iz službe. Ljudje ne upajo na dopust, ker v tistih dveh tednih ne naredijo nič in je potem treba not prinest, da bo uspešnost na kvartal zadovoljiva.


To je ena sama požrešnost. Da ne omenjam, da imajo banke zahteve za kredit take, da te vrže na rit. Najbolj od vseh stvari me moti to, da sam sebi jamčim (država jamči) za vloge. Wtf, to je ena usrana, pokvarjena banda. Ko pa zajebejo, se jih pa spet z mojim denarjem dokapitalizira. Ukinejo, zaprejo naj te ustanove. In tu jaz vidim prednost blockchaina, čeprav sem velik skeptik glede tega, ker je danes moderno, da je to povsod.

krneki0001 ::

#000000 je izjavil:

Madona, kako vedno bug ve da je traba narest napako v ŠKODO strank, NIKOLI v škodo BANKE :))

13k US$ po stranki ki so ga naredili brezdomca ? jest mislm da bo tole pokopalo to banko, skupinska tožba in bo konec


Če stranka ne opazi je to dobiček, banka pa bug takoj opazi, če je v njihovo škodo in ga takoj odpravi.

starfotr je izjavil:

To je ena sama požrešnost. Da ne omenjam, da imajo banke zahteve za kredit take, da te vrže na rit. Najbolj od vseh stvari me moti to, da sam sebi jamčim (država jamči) za vloge. Wtf, to je ena usrana, pokvarjena banda. Ko pa zajebejo, se jih pa spet z mojim denarjem dokapitalizira. Ukinejo, zaprejo naj te ustanove. In tu jaz vidim prednost blockchaina, čeprav sem velik skeptik glede tega, ker je danes moderno, da je to povsod.


Blockchain je porazdeljen in kot tak dober. Ker banka tega ne rabi porazdeljenega, ampak rabi vse na enem mestu, je tukaj potem blockchain brez potrebe, ker je kot tak prepočasen.

Država jamči za vloge do 100k evrov. Kar je več, si izgubil, če banka propade.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

Truga ::

starfotr je izjavil:

Kaj ta banka še dela med živimi? Neumni komitenti kar vztrajajo? Regulacija ne dela? Trg ne dela? Wtf?

"too big to fail" in "saj se ne bo zgodilo meni"

see: NNLB

starfotr ::

Država jamči za vloge do 100k evrov. Kar je več, si izgubil, če banka propade.


Ne razumeš, da teh 100 k€ jaz jamčim sam sebi. Ker sem davkoplačevalec. Torej, sistem je narejen tako, da jaz imam denar v banki, banka z njim dela kar hoče, banka propade in država (mi vsi) jamčimo za njihove propadle posle. Pa še dokapitaliziramo jih. Zelo soliden sistem. Za banke namreč.

krneki0001 ::

Take ljudi, ki so to uvedli, si volil, ne zdej jamrat.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zmajc ::

krneki0001 je izjavil:

Take ljudi, ki so to uvedli, si volil, ne zdej jamrat.


Ja, ker je bančni sektor nastal pred par leti...

krneki0001 ::

Bančni sektor se je zelo spremenil v zadnjih 25 letih in se še spreminja. Pa še se bo tudi v prihodnje.

Počakaj, da bodo razni petroli, telekomi in podobne firme imele svoje banke. Boš potem videl kaj bo iz vsega tega.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

miha98 ::

Kaj pa bo iz vsega tega?? Vec konkurence? Je to slabo??

krneki0001 ::

Več konkurence že, ampak ne z nižjimi stroški.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bitfinex in Tether pogrešata 850 milijonov dolarjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
7316574 (13150) Qrctegleda
»

Wells Fargo goljufala debelo desetletje

Oddelek: Novice / Ostale najave
63928 (3316) Markoff
»

Primer Wells Fargo: prevara vas lahko tudi lastna banka

Oddelek: Novice / Ostale najave
248146 (6139) klinker
»

Napad na bangladeško centralno banko le vrh ledene gore

Oddelek: Novice / Varnost
86893 (4599) Iatromantis
»

Mt.Gox prenehal izplačevati dolarje

Oddelek: Novice / Kriptovalute
155423 (2996) M.B.

Več podobnih tem