» »

Bruselj sprašuje: prestavljati uro ali ne

1 2
3
4

m0LN4r ::

Za tiste, ki delajo dlje kot do petih je pozimi itak vseeno.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

link_up ::

tocno tako naj ostane, kot je...ure se ze dolgo same premikajo...
In and Out

Blazz ::

smešno je, da se kregate kaj narediti, na koncu bodo tako ali tako velike nacije to določile (ker imajo največ voterjev) mi pa bomo samo statistična napaka. Npr. dvomim da si španci želijo poletni čas in vzhodne države zimskega (kjer je že tako prej tema pozimi)

Unilseptij ::

imagodei je izjavil:



Unilseptij je izjavil:

Ker je pozimi tudi oblacno in sonce sije pod kotom, kar zmanjsa efektivno svetlost, je cisto realno reci, da bi bil normalen dan vecino zimskih dni sele okrog 10:00.

Hudiča no, žičnice pozimi začnejo obratovati ob 9h, nekatere (recimo v KG) ob 8h. Valjda je takrat že dost svetlo za varno smučanje? Reflektorje za nočno smuko prižgejo ob 17h...


Ja saj... zdaj zacnejo ob 9h, potem bodo pa ob 10h, ce gremo na poletni cas tudi pozimi. Kako je to boljse?

Qcube ::

Ena rešitev za vse zadovoljit bi bila da se prestavi za *30 minut, nekaj vmes med zimskim in poletnim. Novo leto bi praznovali še vedno ob polnoči, who cares.

BigWhale ::

imagodei je izjavil:

Če bi tudi pozimi ohranili poletni čas, bi zjutraj civilni mrak nastopil ob 8:10, ne pa ob 10h! Bi pa popoldan civilni mrak nastopil ob 18h (spet, na Gorenjskem zaradi hribovitega/gorskega sveta še malo prej kot na Obali ali v Prekmurju).


Torej bi vecina otrok hodila v solo v temi. Prav tako bi se vecina ljudi vozila v sluzbe po temi. A si upas garantirati, da zaradi tega ne bi bilo vec prometnih nesrec?

Zakaj ob petih popoldan, ko gredo ljudje domov, ni enako? Zato, ker so takrat ze zbujeni in prebujenu in odhajajo iz sluzb.

Poletni cas pozimi, je fail. Ce pa poleti sonce vzide eno uro prej, kot smo vajeni sedaj, pa ni taksne katastrofe, saj imate rolete, mar ne? :> In tudi zvecer bodo ljudje 'izgubili' samo eno uro dneva. Se pravi ne bo mrak ob pol desetih ampak ob pol devetih. To res ni taksna katastrofa.

imagodei ::

BigWhale je izjavil:

Torej bi vecina otrok hodila v solo v temi. Prav tako bi se vecina ljudi vozila v sluzbe po temi. A si upas garantirati, da zaradi tega ne bi bilo vec prometnih nesrec?

Ne, ne bi hodili v temi. Med nočjo in civilnim mrakom je še precej lufta. Poznamo astronomski in navtični mrak. Civilni mrak samo pomeni, da je takrat že toliko svetlo, da lahko zunaj počneš množico stvari brez umetne razsvetljave. Recimo, igranje tenisa takoj po sončnem zahodu bi še šlo, na koncu tiste ure bi pa že imel težave sledit žogici.

Za prometne nesreče bi se pa splačal pogledat statistiko izpred 25 let, ko smo vsi skupaj vstajali vsaj eno uro prej - odrasli za na šiht, otroci za v šolo. Menim, da samo zaradi tega, ker smo v šolo hodili slabo uro prej ni bilo na cesti več mrtvih otrok.

Ne vem no... Jaz sem zaspan do prvega kofeta ne glede na to, a se zbudim ob 6h ali pa ob 8h.

BigWhale je izjavil:

Poletni cas pozimi, je fail. Ce pa poleti sonce vzide eno uro prej, kot smo vajeni sedaj, pa ni taksne katastrofe, saj imate rolete, mar ne? :> In tudi zvecer bodo ljudje 'izgubili' samo eno uro dneva. Se pravi ne bo mrak ob pol desetih ampak ob pol devetih. To res ni taksna katastrofa.

Jaz svoje ure dneva ne dam :)

Resno, od aprila do oktobra se nabere 180 ur dnevne svetlobe.
- Hoc est qui sumus -

matobeli ::

A ni vseeno če je zunaj dan ali noč, na ST je vedno svetlo :))

(Odvisno katero barvno shemo uporabljaš)

BigWhale ::

imagodei je izjavil:

Ne, ne bi hodili v temi. Med nočjo in civilnim mrakom je še precej lufta.


Ja, vem kaksna je razlika med razlicnimi mraki in temo. Navticni mrak bi se decembra zacel ob 7:30 in to bi blo se kr temno. Astronomski mrak, je pa za ne-astronome prakticno ze tema. :))

imagodei je izjavil:

Za prometne nesreče bi se pa splačal pogledat statistiko izpred 25 let, ko smo vsi skupaj vstajali vsaj eno uro prej - odrasli za na šiht, otroci za v šolo. Menim, da samo zaradi tega, ker smo v šolo hodili slabo uro prej ni bilo na cesti več mrtvih otrok.


To bo tezko. 25 let nazaj je bilo pol manj mrtvih na cesti. Saj ne gre samo za otroke, gre za splosno varnost v prometu. Tukaj se lahko verjetno strinjava, da je na splosno boljsa, ce je vec svetlobe, mar ne?

imagodei je izjavil:


Jaz svoje ure dneva ne dam :)


Sej ti je noben ne bo vzel. Sam prestavila se bo. :>

Egidij88 ::

antonija je izjavil:

UTC naj se sforsira pa bo. Meni je vseeno katera stevilka je na ekranu ko se zbudim, smao da bo vsak dan stevilka pomenila isto.

Ce pa res hocejo upostevat se soncni vzhod/zahod (na katerega se danes skoraj nihce vec ne ozira), potem naj pa zvezno spreminjajo UTC, ne pa v dveh rukerjih na leto.

Glasoval sem pa za ukinitev prestavljanja in stalni zimski cas.



To, da ti je vseeno katera številka je na uri, povej v službi, pa ženi, pa frendom itd. Ker ti boš prišel nekam takrat, ko se ti bo to zljubilo.

Drugače pa je IMO poletni čas dosti boljši.

jb_j ::

Čeprav bi reku, da ne. (biološko)

Je najbrž pametno, da se prestavlja ura. (zarad gospodarstva)
upam le, da ne bom dobil odpovedi, če bom kdaj zaspal za eno uro.

Enkrat sem clo razmišlu, da bi se na minuto prilagajala ura (glede na DAN/NOČ),
samo ne vem če je to možn, ker bi bil potem čist nov način merjenja časa.
jao, da bi mogu vstajat ob sončnem vzhodu, TO JE OB FAKN pol šestih zjutri polet.

najbrž je to z eno uro premikanja kr super.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

BigWhale ::

Trenutno je premik ure za gospodarstvo en sam hassle ter zapravljanje denarja po nepotrebnem in nic drugega.

"Dalj casa je svetlo!"

... Sej vseen, ce zato delajo delavci eno uro dalj, je boljs, ce prej zacnejo in so prej doma. Efekt bo enak, doma bodo, ko bo tema, s tem, da bo pri zimskem casu ura devet pri poletnem pa deset.

jb_j ::

jb_j je izjavil:


Enkrat sem clo razmišlu, da bi se na minuto prilagajala ura (glede na DAN/NOČ),
samo ne vem če je to možn, ker bi bil potem čist nov način merjenja časa.
jao, da bi mogu vstajat ob sončnem vzhodu, TO JE OB FAKN pol šestih zjutri polet.


je pa gut, da taka bolna ideja pride v poštev le tukaj.

in bi blo super, če bi jo povsod isto uveljavl, da bi potem živu,
na severu finske. (kjer je dan le par ur ali nič)

jb_j ::

BigWhale je izjavil:

Trenutno je premik ure za gospodarstvo en sam hassle ter zapravljanje denarja po nepotrebnem in nic drugega.

"Dalj casa je svetlo!"

... Sej vseen, ce zato delajo delavci eno uro dalj, je boljs, ce prej zacnejo in so prej doma. Efekt bo enak, doma bodo, ko bo tema, s tem, da bo pri zimskem casu ura devet pri poletnem pa deset.


na gospodarstvo ima sigurno pozitiven učinek,
da se dela v/na dnevni svetlobi.

najbrž je pa procent pozitivnega učinka zanemarljiv,
skoraj do te mere, da je vseeno.

samo je najbrž lepš, da imaš po službi mal več dnevne svetlobe.
/auf, nism dobr premislu, če imajo poleti vsi luči od 20-22h
bi blo mal razlike, če bi imel pržgane od 19-22h/

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

BigWhale ::

Kdo ima vec dnevne svetlobe v sluzbi? Kdo? Vsi popoldanci, ki delajo v tovarnah, delajo v kaksnih zaprtih halah, kjer so cel dan pod umetno svetlobo. Se cestni delavci nehajo delati najkasneje ob petih, razen redkih izjem, kadar delajo dvoizmensko. Ce delajo troizmensko je pa itak vseen.

Poklicev tako odvisnih od dnevne svetlobe, da bi imelo smisel premikati ure, oziroma imeti poletni cas, je prekleto malo.

Oberyn ::

Opazil sem, da v tej temi vsak od vas pove svoje želje in razloge in mokre sanje glede organizacije sekund v dnevu.

Zato bom svoj pogled razložil še jaz, čeprav sem ravnokar na verandi v večernem mraku ob 22 h popil par kozarcev vina in mogoče nisem čisto merodajen.

Torej: dol mi visi.

Ko v večernem mraku na verandi popijem kozarec vina plus parkrat repete, mi dol visi, koliko kaže na uri.

Qcube ::

V prejšnji temi sem dosti razmišljal o tem in na koncu prišel do zaključka da je najboljše tako kot je, s premikanjem. Karkoli drugega je lahko še večji problem, ker se prenaša na urnik od firm in smo spet na istem. Že to da je neki osebi v zgodovini uspelo doseči ta daylight savings time je skoraj nemogoč dosežek.

jb_j ::

ma dobr, k sm lih v tem "sončnem pasu"

mi najbrž ne bi blo panike, da se zgodnja ura premika do 2-3ure,
če se premika po minutah dnevno.

ne pa kr odenkrat 1ura, in je cela pizdarija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

shadeX ::

SimplyMiha je izjavil:

Pol si popravi urnik in pozimi na šiht vozi ob 6h.


Nekatere stvari je nemogoče odložiti do 8 zjutraj.

SimplyMiha je izjavil:

Zakaj mora cel svet prilagajat uro tvojim potrebam?


Sej ni potrebno, sem samo izrazil svoje mnenje. In večinski del (te teme) se strinja z mano.

pero50 ::

Moje mnenje je, da bi mi bilo vseeno, če je ob desetih dopoldne tema. Mi ni lepše stvari kot ob pol desetih zvečer sončni zahod. Pozimi je pa itak butasto, ko je ob petih tema. Sem ves v safru.

Machete ::

pero50 je izjavil:

Moje mnenje je, da bi mi bilo vseeno, če je ob desetih dopoldne tema. Mi ni lepše stvari kot ob pol desetih zvečer sončni zahod.


Odločno prepozno. Jaz psihološko težko gejmam, če je svetlo zunaj.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

matobeli ::

Boš pa zjutraj gejmal >:D

starfotr ::

Ljudje smo čudna bitja. Imamo naravno uro, to je sonce. In našo uro smo uskladili s soncem. In našo uro presavljamo, kot da vemo in znamo bolj od narave. Ali je res tako težko se ravnati po naravnih ciklih? Še za vse zadeve, se na koncu izkaže, da jih narave zna bolj od človeka.

Vajenc ::

Mene zjutraj ne moti tema, popoldne pa imam raje daljše dni, zato sem glasoval za poletni čas.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

m0LN4r ::

imagodei je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Torej bi vecina otrok hodila v solo v temi. Prav tako bi se vecina ljudi vozila v sluzbe po temi. A si upas garantirati, da zaradi tega ne bi bilo vec prometnih nesrec?

Ne, ne bi hodili v temi. Med nočjo in civilnim mrakom je še precej lufta. Poznamo astronomski in navtični mrak. Civilni mrak samo pomeni, da je takrat že toliko svetlo, da lahko zunaj počneš množico stvari brez umetne razsvetljave. Recimo, igranje tenisa takoj po sončnem zahodu bi še šlo, na koncu tiste ure bi pa že imel težave sledit žogici.

Za prometne nesreče bi se pa splačal pogledat statistiko izpred 25 let, ko smo vsi skupaj vstajali vsaj eno uro prej - odrasli za na šiht, otroci za v šolo. Menim, da samo zaradi tega, ker smo v šolo hodili slabo uro prej ni bilo na cesti več mrtvih otrok.

Ne vem no... Jaz sem zaspan do prvega kofeta ne glede na to, a se zbudim ob 6h ali pa ob 8h.

BigWhale je izjavil:

Poletni cas pozimi, je fail. Ce pa poleti sonce vzide eno uro prej, kot smo vajeni sedaj, pa ni taksne katastrofe, saj imate rolete, mar ne? :> In tudi zvecer bodo ljudje 'izgubili' samo eno uro dneva. Se pravi ne bo mrak ob pol desetih ampak ob pol devetih. To res ni taksna katastrofa.

Jaz svoje ure dneva ne dam :)

Resno, od aprila do oktobra se nabere 180 ur dnevne svetlobe.

To ti ne pomaga dosti, ce je pretezno oblacno.


Resno, od aprila do oktobra se nabere 180 ur dnevne svetlobe.
Isto svetlobe je, samo odvisno al bolj na zacetku klobase al na koncu.

samo je najbrž lepš, da imaš po službi mal več dnevne svetlobe.
/auf, nism dobr premislu, če imajo poleti vsi luči od 20-22h
bi blo mal razlike, če bi imel pržgane od 19-22h/

Bro Tip, zacni 3 ure prej delat in bos 3 ure prej doma !!
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

m0LN4r ::

Vajenc je izjavil:

Mene zjutraj ne moti tema, popoldne pa imam raje daljše dni, zato sem glasoval za poletni čas.

No ja, zjutraj ko si zaspan je boljse ce je svetlo na cesti. Dokler kave ne spijes.

IMHO vecina ljudi, se popoldan zapre v "hiso" "stanovanje" in spusti rolete, gre film gledat, vecerjo kuhat ali seksat. Kaj bos z svetlobo zvecer, to je za deloholike. Mene zvecer ze oci bolijo, pa tudi grila se raje spravim ko je sonce ze doli in ne gori. Za sneg kidat pa so une lucke za na celo.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

nekikr ::

Nimaš otrok, kajne? V parku tudi nisi bil že leta? Ali pa v živalskem vrtu, arboretumu, na kakšni planinski koči (nizke nadmorske višine). Skratka, zapreš se v stanovanje in povprečiš na vse ostale? Jaz namreč, ko je svetlo, zunaj vidim cel kup ljudi, ki počnejo vse živo. Ko je tema, so pa notri in bulijo v TV.

antonija ::

Zanimivo. Ko grem jaz zjutraj z otroci na igisce, zivalski vrt, hribe, arboretum, itd. je povsod precej prazno. Sicer se najde kaksnega otroka, ampak povecini izgleda kot da so vsi zaprti. ALi jih pa starsi ne spustijo ven do vecera.

Zvecer pa grejo spat, da lahko zjutraj spet s polnim gasom uganjajo vragolije. Mojim veliko vec pomeni svetloba zjutraj (ko so spociti) kot pa zvecer, ko so ze zelo utrujeni.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

nekikr ::

Zjutraj so otroci v šoli/vrtcu, morda jih zato vidiš malo ;) Med poletnimi počitnicami, ko so starejši otroci doma, jih je pa še vedno več zunaj ko je svetlo, kot jih je pa ko je zunaj trda tema.

antonija ::

Med vikendi in poleti, ko ni sole/vrtca, so zjutraj igrisca/zivalski vrt/arboretum prazni. Mogoce srecas enega ali dva otroka, to je pa tudi vse. Okrog 12ih, ko poleti sonce najbolj naziga, so pa igrisca polna. Seveda tista z barom v sneci v blizini, kjer sedijo starsi, otroci pa pac pocnejo kar zmorejo.

Je pa res da vidim starse ki ob 11ih zvecer vozickajo, se sprehajajo z majhnimi otroci. Mogoce taki mislijo da rabijo zvecer vec svetlobe...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

BigWhale ::

nekikr je izjavil:

Zjutraj so otroci v šoli/vrtcu, morda jih zato vidiš malo ;) Med poletnimi počitnicami, ko so starejši otroci doma, jih je pa še vedno več zunaj ko je svetlo, kot jih je pa ko je zunaj trda tema.


Meni se zdi, da je za 13, 14 letnika dovolj, ce je poleti zunaj do devetih zvecer. Nevem, ce rabi kaj vec svetlobe.

antonija ::

EDIT za nazaj:
Ce hoces prakticno demonstracijo pridi v soboto ob 9ih "zjutraj" v ZOO LJ ko se odpre. Baje bo lepo vreme. Porocaj koliko guzve bo ob "zgodnjih" "jutranjih" urah.

Ce bi pa dejansko prisel zjutraj (recimo ob 7ih, lahko tudi ob 8ih) na igrisce, boste pa ti in tvoji otroci zelooo osamljeni. Pa je takrat zelo svetlo!
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

BigWhale ::

ZOO Ljubljana je poleti odprt do 19.00. Torej, ce bi bili sedaj na standardnem casu, in ne poletnem, bi se zivalski vrt zaprl tri minute nazaj. Sonce se ni zaslo. Cez eno uro se ne bo trda tema in ura 20.00 po soncu. Res ne bo problema zarad te ene ure.

m0LN4r ::

nekikr je izjavil:

Nimaš otrok, kajne? V parku tudi nisi bil že leta? Ali pa v živalskem vrtu, arboretumu, na kakšni planinski koči (nizke nadmorske višine). Skratka, zapreš se v stanovanje in povprečiš na vse ostale? Jaz namreč, ko je svetlo, zunaj vidim cel kup ljudi, ki počnejo vse živo. Ko je tema, so pa notri in bulijo v TV.

Na severu v mestih je mal drugac. Tam ko prides iz sihta so te stvari ze zaprte ali predalec. Jaz pridem domov ob pol osmih osmih recimo.
Sem bil otrok, pa je bilo na igriscu vseeno al je do devetih sonce, al do desetih. Igral smo dokler oblaki niso zakrili lune.

Ko sem pa v temi pesacil zjutraj na avtobusno nekaj mescev, pa mi ni bilo udobno.

antonija je izjavil:

Med vikendi in poleti, ko ni sole/vrtca, so zjutraj igrisca/zivalski vrt/arboretum prazni. Mogoce srecas enega ali dva otroka, to je pa tudi vse. Okrog 12ih, ko poleti sonce najbolj naziga, so pa igrisca polna. Seveda tista z barom v sneci v blizini, kjer sedijo starsi, otroci pa pac pocnejo kar zmorejo.

Je pa res da vidim starse ki ob 11ih zvecer vozickajo, se sprehajajo z majhnimi otroci. Mogoce taki mislijo da rabijo zvecer vec svetlobe...

To je predvsem za to, ce si v mestu je avgusta vcasih podnevi tako vroce in zge od asfalta, da je res bolse ce pocakas da sonca vec ni. So takoj bolj udobne temperature oz. cez eno uro pa je najbolj fino.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

shock ::

@antonija:
Ko sem bil pred parimi tedni v ZOO-ju (soboto zjutraj 9:30) je bilo polno otrok, pa še vsa najboljša parkirna mesta (tista v senci v gozdu) so bila zasedena, tako da ne razumem tvoje poante.

@BigWhale:
Niso samo otroci tisti, ki rabijo svetlobo. A si pomislil, da tudi starši rabijo malo več svetlobe za popoldanske dejavnosti? Jaz zelo rad grem kolesarit potem pa takoj z mulci ven na igrišče, kjer oba trenirava social skilling - jaz z drugimi straši, moja tamala pa z njenimi vrstniki.

Glede na komentarjev tipa "pa pejt prej na šiht". Ja saj bi šel samo kaj ko se mi vrtec ne odpre pred 6 in potem pa še tista gužva na severni ljubljanski obvoznici.

MrStein ::

Unilseptij je izjavil:

Ker ne gre samo zame... imas otroke, ki zjutraj radi kaj pocnejo, obstajajo vikendi, prazniki in dopust, ko lahko kaj pocnes tudi pozimi, obstajajo starejsi ljudje, ki so zjutraj ze zgodaj v akciji, itd. Saj to je bilo ze vse raziskano in analizirano... zato so se odlocili za premikanje mnogo let nazaj. Zakaj spet te debate, tako zelo se nacin zivljenja v teh parih desetletjih ni spremenil, vsaj ne za vecino.

1) kaj je takega, da ne moreš početi, če ti na roki naprava kaže drugo številko?

2) Ne ni. Edino kar je podobno raziskavi in analizi je, da če se delo v fabrikah začne pozneje zjutraj, potem manj pokurijo za razvetljavo. Kar je mogoče veljalo, ko so svetili s petrolejkami in žarnicami. Danes več ne. Sploh, ko se veliko dela ne začenja več zgodaj zjutraj. In seveda: enak učinek bi dosegli z spremembo urnika. Samo dvakrat letno, noben problem. (glede usklajenosti vseh pa: ali vsi spremenijo istočasno ali pa živimo z dejstvom, da že itak niso nič usklajeni)

Unilseptij je izjavil:

No saj.... eno je osebni urnik, ampak kot hitro lahko opazimo, je clovekov osebni urnik do velike mere dolocen z urniki sirse druzbe (delovni in odpiralni casi, itd.). In premikati te urnike je precej bolj zapleteno, kot pa premikati uro. Cist simpl.

Ni res.
Enako kot ukaz: uro premaknite 60 minut nazaj
Bi lahko dali ukaz: vse urnike premaknite 60 minut naprej
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

MrStein ::

matobeli je izjavil:

SimplyMiha je izjavil:

Haha, premikanje ure je čist simpl, pravi!


Uh, ja, je. Dvakrat na leto to počnemo, brez nekih blaznih stroškov.

Koliko pa so ti stroški?
Kaj pa v primerjavi s tem, kar pridobimo?

donvito je izjavil:


Najbolj, da poslušamo vsakega posameznika kakšne želje imajo in uro prestavljamo tedensko, da ne bo kdo oškodovan.
Če, potem na sončno, kot je bila vseskozi. Kdor se ne strinja, naj zamenja službo, šiht, konc debate.
Meni bi tudi kdaj pasal, da bi bila prej tema, pa ni, ali obratno.

Ena filozofska: Tako dobro nam gre, da bi zdaj še to izbirali, kdaj sonce vzide in zaide. ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

imagodei ::

Vsi skup pozabljate, da nas je večina še vedno vezana na delovni čas podjetja. Če se s šihta vračam ob 17h, mi lahko še tako zagotavljate, da mi nihče ne bo vzel tiste ure dneva, a v praksi se bo ravno to zgodilo.

Če imam srečo in nisem vezan na delovni čas, tako kot nekateri tule, potem seveda velja, da bi bil dan po prehodu na celoletni zimski čas dolg natančno toliko kot zdaj.
- Hoc est qui sumus -

BigWhale ::

MrStein je izjavil:


2) Ne ni. Edino kar je podobno raziskavi in analizi je, da če se delo v fabrikah začne pozneje zjutraj, potem manj pokurijo za razvetljavo. Kar je mogoče veljalo, ko so svetili s petrolejkami in žarnicami. Danes več ne. Sploh, ko se veliko dela ne začenja več zgodaj zjutraj.


Tole s tovarnami je mogoce veljalo vcasih. Pri tistih, ki delajo troizmensko je resnicno vseeno. Pri tistih, ki pa ne delajo v treh izmenah pa bi bilo dobro preveriti koliko so v resnici odvisni od naravne svetlobe.

imagodei ::

Mimogrede, v samem članku je Huš objavil tole grafiko:



Ne gre (samo) za daylight saving. Gre za to, da se ljudje v delovnih razmerjih, hočeš nočeš ravnajo po mehanski uri. Če ure ne bi spomladi premaknili naprej, bi bili cikli spanja in budnosti (še bolj) nesinhronizirani s sončno uro. In ja, jutranja svetloba poleti je neizkoriščena.
- Hoc est qui sumus -

antonija ::

shock je izjavil:

@antonija:
Ko sem bil pred parimi tedni v ZOO-ju (soboto zjutraj 9:30) je bilo polno otrok, pa še vsa najboljša parkirna mesta (tista v senci v gozdu) so bila zasedena, tako da ne razumem tvoje poante.
Ker is bil ob 9:30, ja. Okrog 9ih ponavadi pride 3-5 druzin, pa dostikrat velika skupina sprehajalcev psov. Potem ko se pa zacne "ljudsko" jutro (vstanes ob 9ih se pocasi primajes do ZOOja) se pa zacne polnit.

Ne pozabit da se ZOO ze tako ali tako odpre zelo pozno kar se svetlobe/sonca tice.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Invictus ::

antonija je izjavil:


Je pa res da vidim starse ki ob 11ih zvecer vozickajo, se sprehajajo z majhnimi otroci. Mogoce taki mislijo da rabijo zvecer vec svetlobe...

Kak kretenski komentar.

Oni vozičkajo zato, da mulc zaspi.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

thramos ::

imagodei je izjavil:

In ja, jutranja svetloba poleti je neizkoriščena.


Če spiš, je res neizkoriščena, ja. Lahko pa jo izkoristiš za vse že omenjene aktivnosti in lokacije: parki, gorski vrhovi, tekaške steze ... vse je veliko bolj prijetno kot uro pred mrakom.

imagodei ::

thramos je izjavil:

imagodei je izjavil:

In ja, jutranja svetloba poleti je neizkoriščena.


Če spiš, je res neizkoriščena, ja. Lahko pa jo izkoristiš za vse že omenjene aktivnosti in lokacije: parki, gorski vrhovi, tekaške steze ... vse je veliko bolj prijetno kot uro pred mrakom.

Tole bluzenje že počasi preseda.

Primer: S šihtom začneš ob 8h, od doma do šihta potrebuješ pol ure, spotoma moraš odložit še otroke v vrtec/šolo (ker majhni otroci brez spremstva ne smejo sami v šolo), zjutraj je treba otrokom pripravit še malico. Se pravi: za odhod se je treba začet pripravljat nekje ob 6:30, da ni živčnosti.

Kar vi predlagate je, da naj folk spremeni navade in poleti hodi spat ob 9h, zato da bo zjutraj vstajal ob 4h, šel v tečt ali pa na "turo" na bližnji hrib? Ali pa naj se zmeni ob 4h zjutraj s kolegi in gre v prijetnem hladu odigrat partijo tenisa (Aja, wait, kdaj se odprejo tenis igrišča)? Odigrat rundo košarke? In da bo okoli 6h zjutraj doma, se stuširal in ob 6:30 zbudil otroke?

Ja, ne rečem - nekateri to dejansko počnejo - že zdaj, tudi ko se zdani eno uro kasneje. Ampak tak jutranji slog ne odgovarja vsem, zagotovo ne družinam z majhnimi otroki - razen ob veliko razumevanja s strani partnerja.

Ali pa predlagate, da naj človek začne poleti (zimski čas, remember?) ob 4h zjutraj, ko se zdani, kosit travo? Ali pa zakurbla motorko in začne pripravljat les za kurjavo za zimo? Mogoče zvleče vap in opere avto?

Česa drugega pametnega med 4-7 uro zjutraj ne moreš storit. Trgovin ne moreš obiskat, na upravno enoto ne moreš urejat stvari, k fotografu se ne moreš slikat za dokumente, na obisk muzeja ne moreš, družine ob 4h zjutraj ne moreš peljat v Arboretum, ZOO, na kopališče, avtomobila ne moreš peljat k avtomehaniku...

Vse to se začne odpirat ob 7h, 8h, 9h - in nehajte bluzit, prosim, da se da spremenit urnike dela. Ja, res se jih da, a bistveno težje, kot premaknit uro. Dokler je v 95% ljudeh zakoličeno mišljenje, da je ob 7h zjutraj zgodaj, ob 6h zelo zgodaj in ob 5h izredno zgodaj, trgovinam in uradom nihče ne bo šel spreminjat urnikov, v službah pa se ne bo spreminjalo delovnega časa.

Nenazadnje, dan je res zelo dolg le med začetkom maja in začetkom avgusta. Aprila, avgusta, septembra in večji del oktobra se ena dodatna ura na koncu dneva še kako pozna! Ko konec oktobra prestavimo uro nazaj na zimski čas, sonce nenadoma zahaja že pred 17h!

Pa še drugače: V začetku oktobra lahko sedaj (po poletnem času) do 19h še opravljamo kakšne aktivnosti zunaj, gremo na sprehod, morda še kaj postorimo na vrtu... Ob 18:30 se še brez težav pripeljemo domov s kolesom, če smo šli na kakšno turo ali družinski "izlet". Če je zunaj toplo, se otroci do 19h brez večjih problemov igrajo. Konec oktobra je (smo že na zimskem času) ob 17:30 že pretemno za kakršno koli aktivnost zunaj.
- Hoc est qui sumus -

thramos ::

imagodei je izjavil:

Česa drugega pametnega med 4-7 uro zjutraj ne moreš storit. Trgovin ne moreš obiskat, na upravno enoto ne moreš urejat stvari, k fotografu se ne moreš slikat za dokumente, na obisk muzeja ne moreš, družine ob 4h zjutraj ne moreš peljat v Arboretum, ZOO, na kopališče, avtomobila ne moreš peljat k avtomehaniku...


Večino teh stvari ne moreš početi niti ob 8h zvečer.

Cel kup zadev pa lahko počneš v ranem jutru, ki so zaradi vročine prijetnejše zjutraj ravno v tistih mesecih, ko nam prestavljanje ukrade jutranjo uro svetlobe. Tudi z otroci.

Preseda tudi bluzenje o zveličavnosti enega življenskega sloga in prilagajanje vseh - prilagajanje merjenja časa - temu življenskemu slogu.

imagodei ::

V ranem jutru? Ob 5h zjutraj? Kaj na primer? Se med tednom odpraviš v hribe, si do 8. ure doma, ob 9h pa na šihtu?

Kaj še lahko počneš? Ob 5h na dvorišču z otroki igraš fuzbal v jutranjem hladu? Ob splošnem navdušenju sosedov? Ravno ta teden je bila tema, kako so očitno neki Albanski delavci nabavili hišo v mirni okolici in začnejo vsako jutro ob 5h galamit, ko čakajo kombi za prevoz do delovnega mesta. Že vidim navdušenje ljudi, ko se boš po zimskem času konec junija ob prvem svitu in hladu še pred 4. uro zjutraj loteval glasnih opravil!

Imaš kakšno idejo, kaj dejansko lahko počneš ob 4h ali 5h zjutraj? Z otroki? Če gre samo za jutranjo rekreacijo, tek v naravi, to lahko počneš že sedaj, po mehanski uri sicer uro kasneje, pa se do začetka delavnega dne še vedno izide.

Res je, ob 8h zvečer ne moreš iti v Arboretum ali ZOO, lahko pa se iz njega takrat vračaš. Ali pa si takrat že doma, pa imaš še vedno čas pri svetlobi zaliti vrt.

Vikendi, ko nimaš šihta (otroci pa maja, junija, septembra nimajo šole) seveda niso problematični - vstaneš poljubno. Če si ljubitelj gora, magari ob 5h zjutraj štartaš od doma.

IOW - vaš argument, da si itak sam razporejaš dan velja tudi že sedaj. In je hkrati enako slab, kot bi bil po morebitni ukinitvi premikanja kazalcev. Ker dokler so ljudje vezani na urnike in delovne čase in dokler morajo biti ob 7h, 8h, 9h na delovnem mestu, tako dolgo zjutraj pač nimaš časa za dolge izlete, hribolazenje, daljše aktivnosti. In hkrati bo do takrat ura 7 zjutraj percipirana kot zgodnja, 6 kot zelo zgodnja, 5 pa kot izredno zgodnja. In dokler so ljudje vezani na urnike, do takrat ni pričakovati, da se bo večina služb začenjala ob 5h, večina uradov in trgovin odpirala ob 6h...

Imaš pa, če se ne strinjaš z mano, tržno nišo: odpri fitnes, ki bo začel z delom ob 5h zjutraj. Slabi dve urci v fitnesu, tuš, človek gre lahko direkt na šiht in je na delovnem mestu ob 7h zjutraj - če je res toliko navdušencev nad zgodnjimi urami, bo to hit! Ker zaenkrat vidim reveže, da se potijo v fitnesu ob 22h...
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

BigWhale ::

Jaz poleti zjutraj jaham. Ob sestih zjutraj na konju, do devetih sem pa ze v pisarni. Recimo. :)

imagodei ::

Jah, očitno lahko, kot prvo, prideš na šiht ob 9h oziroma precej svobodno; kot drugo pa ni videt, da bi te motilo, da se konec junija dan začne šele malo pred peto, namesto malo pred četrto zjutraj. In kot tretje, ali bi se na konja v primeru, da gremo na zimski čas, potem spravil ob 5h? In, ali bi razmišljal, da bi, da boš kar najbolje izkoristil dan, junija konja zajahal ob 4h? Ker to dopušča sončna (zimska) ura? Torej bi vstajal že ob 3h?

Redno?
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

thramos ::

Ker vrta se pa res ne da zalit ob 4h zjutraj. Gym24.si itak že obstaja, ostalo pa ni vredno odgovora. Že 100x so bile naštete vse aktivnosti, ki jih lahko počneš in ki jih ljudje dejansko počnemo v prijetnem hladu poletnih juter. Tisti ki jih ne - njihov problem, pač tega ne želijo početi.

Ja, vse lahko zjutraj počneš že sedaj, tako kot bi tudi ti lahko počel vse zvečer - omejen bi bil s sončno svetlobo, tako kot smo omejeni sedaj. Gre se samo za uro te sončne svetlobe, ki jo tisti, ki zagovarjajo premik ure "ukradejo" vsem, tudi tistim, ki si tega ne želimo.

Ura je namenjena merjenju časa, ne pa razporejanju urnikov.

Če je za neke dejavnosti zelo pomembna sončna svetloba, se urniki ustrezno spreminjajo - ZOO, Arboretum in podobni to že sedaj počnejo. Če je res tak interes za večerno uro svetlobe več, se bodo spremenili še drugje.

Badwolff ::

Najbrž je razmerje ljudi, ki to počno zjutraj vs popoldne 1:10.
Pa mimogrede, poleti se ne bi nič spremenilo, če bi uro pustili na poletnem času.
Moje preference so
1. poletni čas
2. Premikanje časa
3. Zimski čas
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Evropski poslanci za ukinitev premika ure (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
8115034 (6563) Oberyn
»

V EU premikanje urinih kazalcev še vsaj do leta 2021 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
539374 (4873) Lonsarg
»

Bruselj sprašuje: prestavljati uro ali ne (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
15635789 (29118) Vajenc
»

Problemi zaradi premika kazalcev? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21843406 (30169) nsa_ag3nt

Več podobnih tem