» »

Kateri e-bralnik?

Kateri e-bralnik?

««
12 / 14
»»

kody ::

Kobo Clara HD

Tidule ::

PARTyZAN je izjavil:

Samo v vednost, tole se je nedavno tudi meni pripetilo. Primerov je na redditu več. Izgubil sem čisto vse .mobi knjige, ki sem jih prenesel s Calibre, skupaj z metapodatki (progress). Kul reč, sploh ko si brez interneta na dopustu :).

Naslednji bralnik ne bo Kindle.

Ze dve leti je znano, da se opusca mobi format in da je z koncem 2023 z njim dokoncno konec. Ce uporabljas side loading ni ravno amazon kriv da se tvoja zbirka piratskih tekstov ni ustrezno posodobila sama od sebe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Bellator ::

Ce uporabljas side loading ni ravno amazon kriv da se tvoja zbirka piratskih tekstov ni ustrezno posodobila sama od sebe.



Legalnih knjig (kupljenih drugje) ne izbriše?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bellator ()

Tidule ::

Zbrise kljige (pa se to ne zbrise, samo ne prikazuje jih) ki so bile sideloadane v formatu, ki so ga zaceli opuscati pred dvemi leti.

Ce se pac posluzujes side loading ni problem ponudnika, da nisi nalozil materiala v ustreznem fromatu kljub temu da si imel dve leti casa da to uredis.

Za tisto kar so pa oni nalozili (cemur je kindle primarno namenjen) pa teh zapletov ni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

PARTyZAN ::

Tidule piše na pamet.

V mojem primeru so vse .mobi datoteke, ki niso bile naložene preko Amazona bile izbrisane iz pomnilnika naprave. Sem preveril.
Kindle nima mehanizmov, da bi preverjal če so ostale sideloadane vsebine "legalne" ali ne.

Tidule ::

Ti si revež pa povsem neismen kot kaže. Mobi format je že dve leti mrtev in datoteke mobi je pač nehalo prikazovat, ne bo amazon skrbel za vsebine, ki jih sideloadas.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

PARTyZAN ::

Seveda Tidule, hvala za tvoj uporaben prispevek.

Za ostale, ki imate na svojih kindlih sideloaded vsebine v .mobi formatu pa naj bo to samo prijazen opomnik, da je fino imet varnostno kopijo.

49106 ::

Wifi imam izklopljen že zaradi baterije.

Torej mora Apple, ki nima monopola (za razliko od Amazona s kindlom), le dovolj pogosto menjati format in sideloadanje odpade?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

Tidule ::

Vidim, da je pozna ura pa so tablete nekaterim popustile. Kak formate mora apple v tvojih blodnjah menjat, da naj bi bilo to relavantno za to temo?

Sideloading in vse s tem povezano nikoli ni bila funkcija naprave in vsako jokanje, da kaj ne dela je odraz čistega idiotima. Kot bi folk jokal, da jim nov firmware na konzoli blokira igranje "varnostni kopij".

Ales ::

49106 je izjavil:

... Apple, ki nima monopola (za razliko od Amazona s kindlom) ...

Ne bi se strinjal, da ima Amazon monopol, sploh pa ne s Kindlom.

Kindle ni zaprt sistem. Nanj lahko nalagaš e-knjige iz katerega koli vira, ne le Amazona.

Prav tako lahko iz Amazona potegneš tam kupljene knjige na različne naprave, ne la na Kindle.

Amazonovi formati knjig so odprti, lahko jih pretvarjaš iz enega v drug format. Tudi v ePub, če želiš. Ali PDF ali kateri koli drug prost oz. znan format.

Kar je še najbolj omejujoče za ljudi je DRM in uveljavljanje avtorskih pravic z omejevanjem dostopa do vsebine knjig. Ampak to ni težava Amazona ali Kindla, gre za širšo problematiko.

(za Apple imamo pa ločene teme, namenoma se ne dotikam tega, četudi mislim, da tam pa gre za monopol)

49106 ::

Ne bi se strinjal, da ima Amazon monopol, sploh pa ne s Kindlom.


Seveda ima (če se ne motim ima 80% tržni delež (2020))


idim, da je pozna ura pa so tablete nekaterim popustile. Kak formate mora apple v tvojih blodnjah menjat, da naj bi bilo to relavantno za to temo?


Format v kateri so aplikacije. (Tabletke si pa nekam vtlači..... saj veš kje jih boš najbolje čutil, Mikrule :)) )

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

GupeM ::

49106 je izjavil:

Ne bi se strinjal, da ima Amazon monopol, sploh pa ne s Kindlom.


Seveda ima (če se ne motim ima 80% tržni delež (2020))

Visok tržni delež (če je res kar pišeš) in monopol nista nujno povezana. Pa tudi če ima monopol, je Kindle svinjsko odprt. Te ne omejuje z ničemer.

AtaŠtumf ::

GupeM je izjavil:

49106 je izjavil:

Ne bi se strinjal, da ima Amazon monopol, sploh pa ne s Kindlom.


Seveda ima (če se ne motim ima 80% tržni delež (2020))

Visok tržni delež (če je res kar pišeš) in monopol nista nujno povezana. Pa tudi če ima monopol, je Kindle svinjsko odprt. Te ne omejuje z ničemer.


Kako dam Kobo book store na Kindle, glede na to, da je svinjsko odprt?
#SlovenijaPrva #SLOVEenianLivesMatter #SlavaGasilcem

GupeM ::

Saj se hecaš, ane?

Na Kobo book store lahko kupiš knjigo in če ti jo Kobo pusti izvozit brez DRM zaščite, jo lahko brez problema naložiš na Kindle.

Tidule ::

49106 je izjavil:

Ne bi se strinjal, da ima Amazon monopol, sploh pa ne s Kindlom.


Seveda ima (če se ne motim ima 80% tržni delež (2020))


idim, da je pozna ura pa so tablete nekaterim popustile. Kak formate mora apple v tvojih blodnjah menjat, da naj bi bilo to relavantno za to temo?


Format v kateri so aplikacije. (Tabletke si pa nekam vtlači..... saj veš kje jih boš najbolje čutil, Mikrule :)) )

Najbolj idiotsko pri vsem skupaj je da noter tlacis Apple, ki dejansko ima monopol in povsem zaprt ekosistem pa si prezabit da bi to dojel.

AtaŠtumf ::

GupeM je izjavil:

Saj se hecaš, ane?

Na Kobo book store lahko kupiš knjigo in če ti jo Kobo pusti izvozit brez DRM zaščite, jo lahko brez problema naložiš na Kindle.


Kdo se heca, če je svinjsko odprt sistem, potem bi moral to omogočati, če tega ne omogoča potem težko govoriš o nekem odprtem sistemu.

Pa, če se že omenja Apple, katere knjige ne moreš naložiti na iPada?

Še celo Kobo in Kindle aplikacijo maš gor, torej bi lahko po tej logiki rekel, da je bolj odprt sistem, kakor Kindle.

Pa btw, za večino zadev ne rabiš iTunes, lahko narediš celo wifi povezavo med iPadom in računalnikom (Mac, PC ali Linux), odvisno če aplikacija to omogoča, v najslabšem primeru pa lahko si brez problema pošlješ katerokoli knjigo na mail, ki je že po defaultu na iPadu in jo potem odpreš v katerikoli aplikaciji, ki to omogoča.

ps: Kje že ima Apple monopol, edino kjer bi lahko rekel, da ima monopol je, če izključno gledaš iOS, MacOS, iPADOS ali WatchOS sistem, drugače niti pod razno ne dosegajo nikjer na evropskem trgu monopola glede na kriterije, a če uporabiš to logiko ima tudi Amazon monopol na Kindlu, Playstation na Playstationu itd..
#SlovenijaPrva #SLOVEenianLivesMatter #SlavaGasilcem

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AtaŠtumf ()

GupeM ::

Ne. Če kindle ne podpira appov, to ne pomeni, da je zaprt sistem. Namenjen je branju knjig in nanj lahko naložiš katerokoli knjigo želiš. Imaš možnost, da jo preneseš gor. Ne samo na en način. Na več načinov.

To kar ti govoris je isto, kot da bi rekel, da je Linux zaprt sistem, ker nanj ne moreš naložit Photoshopa, Autocada ipd... Pa ker ne moreš pravilno odpret docx dokumentov. Pa vsi vemo, da je Linux od vseh OS-ov najbolj odprt.

Pa da ti razložim še drugače, zakaj je iOS zaprt sistem. Če napišem app za IOS, ga nanj lahko naložim le preko App Stora (to se bo sedaj sicer spremenilo, ampak o tem ne bi zdaj).

Zakaj je android bolj odprt sistem? Ker lahko app nanj naložim preko Play Stora, preko third party storov, zdownloadam apk file in instaliram ali celo sam zbuildam apk in naložim.

In na Kindla lahko naložiš katerokoli knjigo želiš. Zaprti so sistemi, ki vključujejo DRM zaščite. Ne tisti, ki jih ne podpirajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

AtaŠtumf ::

BTW, še v svojem lastnem postu si sedaj napisal, da niti iOS niti Kindle ne podpirata (trenutno) alternativnih trgovin, torej sta praktično enako zaprta sistema.

Na enega in drugega pa lahko naložiš katerokoli knjigo želiš.
#SlovenijaPrva #SLOVEenianLivesMatter #SlavaGasilcem

GupeM ::

Ja, iOS je odprt, kar se tiče knjig. Kar se tiče appov, pač ne. Pri appih ti pa onemogoča instalacijo iz non-app store vira.

Medtem ko kinde podpira nalaganje knjig tudi iz drugih virov. Pa podpira odpiranje knjig v odprtih formatih, ne (izključno) v nekih proprietary jajcih.

Če bi bil kindle zaprt sistem, bi podpiral samo proprietary kindle format in bi onemogočil nalaganje knjig iz drugih virov, samo iz Amazona bi šlo.

AtaŠtumf ::

GupeM je izjavil:

Ja, iOS je odprt, kar se tiče knjig. Kar se tiče appov, pač ne. Pri appih ti pa onemogoča instalacijo iz non-app store vira.

Medtem ko kinde podpira nalaganje knjig tudi iz drugih virov. Pa podpira odpiranje knjig v odprtih formatih, ne (izključno) v nekih proprietary jajcih.

Če bi bil kindle zaprt sistem, bi podpiral samo proprietary kindle format in bi onemogočil nalaganje knjig iz drugih virov, samo iz Amazona bi šlo.


Še enkrat, vse kar lahko na Kindle naložiš lahko na iPada naložiš, torej je po tej tvoji logiki odprt sistem.

Niti iPad, niti Kindle pa ne podpirata alternative trgovine, kar tudi sam priznavaš.
#SlovenijaPrva #SLOVEenianLivesMatter #SlavaGasilcem

GupeM ::

Ja, točno to pravim... Kar se tiče knjig, sta oba sistema odprta. Kar se tiče appov, sta oba sistema zaprta. Kindle celo bolj kot iOS.

Nikakor pa ne moreš rečt, da je Kindle zaprt sistem, kar se tiče knjig. Kar je njegova primarna in praktično edina naloga. Prikazovanje knjig.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

Ales ::

AtaŠtumf je izjavil:

Še enkrat, vse kar lahko na Kindle naložiš lahko na iPada naložiš, torej je po tej tvoji logiki odprt sistem.

Primarna funkcija Kindla je branje knjig. Nanj lahko naložiš poljubne knjige, iz različnih virov.

Primarna funkcija iPada je poganjanje aplikacij. Nanj ne moreš naložiti poljubnih aplikacij, lahko jih nalagaš le iz enega vira, Appla.

Na iPad ne moreš naložiti vseh aplikacij, na Kindle lahko naložiš vse knjige.

Še huje je, Lahko napišeš lastno aplikacijo, pa je na lastno iOS napravo ne moreš naložiti brez da bi za dovoljenje prosil Apple (proti dodatnemu plačilu in po njihovi presoji, ali ti bo sploh dovoljeno). Četudi si jim napravo plačal in jo kao kupil. "Kao" pravim zato, ker je v resnici nisi.

Kar se Amazona tiče pa lahko napišeš lastno knjigo in jo naložiš na lastno napravo, torej Kindle, brez kakršnih koli omejitev.

Je pri Kindlih vse sijajno? Ni, še zdaleč ne. Je pri iPadih vse sijajno? Samo če si napol možgansko mrtev.

Zdaj bi pa počasi lahko nehali s tem. Naslov teme je "Kateri e-bralnik?"

Tidule ::

Predvsem pa nic od teh blodenj o Applu nima kaj dosti z zacetnimi blodnjami o tem da mora Amazon kakorkoli skrbet za kompatibilnost sideloadanih tekstov v zastarelem formatu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

PARTyZAN ::

Nihče ni tega trdil, razen ti. Težave sploh omenil ne bi, če bi lahko po incidentu svojo zbirko iz pomnilnika prenesel nazaj, pa je pač nisem mogel ker je bila _izbrisana_.

Tidule ::

Se opavičujem, ti si samo slaboumno jokal, da ne boš več kupil kindla, ker je v tvoji glavi amazon kriv za tvojo nesposobnost.

Zgodovina sprememb…

Gregor P ::

Pustimo zdaj tablice kot so iPad ipd. ob strani, ker cilj je dobiti dobro nadomestilo za fizične knjige.

Predlagali ste mi:

- Pocketbook inkpad 4 za okoli 280 evrov in
- Kobo Clara HD za okoli 150 evrov

Slednja je videti že kar malo zastarela, če drži, da je iz leta 2018. Ta prvi predlog pa je videti zelo v redu. Ima tudi možnost poslušanja avdio knjig, očitno tudi Text to Speech (TTS). Ampak če prav razumem moram konvertirat knjige iz Amazona (odstraniti DRM zaščito), da jih lahko berem tudi tu; čeprav berem, da lahko tudi namestim Kindle aplikacijo, kar potem avtomatično reši zadevo. Če kupim pa kakšen Kobo Libra 2 za okoli 200 evrov, pa mi niti tega ni treba, ker je to že integrirano. Definitivno imam rajši, da mi treba pretvarjat ničesar.

Kaj pa tale njihova barva/Color različica? To dela ok za revije, barvne pdf dokumente ipd. ali na račun barv izgubiš na kakovosti običajnega ČB e-bralnika?
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

yayo ::

Kobo Libra 2 je z nemškega Amazona 170-180 evrov, odvisno, če vzameš novega ali "odprto škatlo". Zraven kupiš še zelo dober ovitek (boljši od dragega originalnega, ki eno stranico bralnika pusti popolnoma odkrito) in si na 200 evrih. Poštnina je zastonj nad 60 evrov.
Po temu ka sem bral so barve na bralnikih blede in sprane, niti blizu pravim. Za barve potrebuješ spet tablico, sploh so pa knjige v glavnem črno-bele, razen, če misliš kako House Of Leaves od Danielewskega brati, zanjo pa itak potrebuješ fizični izvod.
Pocketbook inkpad 4 so ti zgoraj predlagali, ker si povedal, da želiš tudi pdfje brati (7,8Col ekran). Drugače ima Pocketbook več manjših modelov in bo verjetno najprimernejši za izposojo slovenskih knjig iz knjižnic. O sami kvaliteti pa nič ne vem, ker je 6,8 colski bralnik predrag, da bi ga kupil le za testiranje. Manjšega ne bi imel, ker že vsaj 10 let uporabljam ravno 6,8 colskega in sem se navadil na "razkošje" (če si sposodim debilen izraz katerega imajo tako radi v slovenskem EPP sektorju)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: yayo ()

Badwolff ::

Čist vsak telefon je vsaj 1000x boljši od ebralnika za poslušanje audioknjig, tko da na to res ne gledal.

Clara ni nič zastarela. Za veliko večinoma ljudi je izbira Clara ali PW. Vse ostalo je nišno IMO, rabiš točno vedet, zakaj kupujes.

wwwampy ::

Nihče ne uporablja InkBook, ki ga ponuja Biblos?

Nisem še imel e-bralnika in se zanimam za nakup. Želel bi, da e-bralnik deluje z Biblosom in da lahko hkrati naložim e-knjige še iz drugih virov.

Kaj bi v tem primeru priporočali? Zaenkrat bi bil Biblos primaren vir, je pa njihov bralnik dokaj z Android na dokaj nizki različici. Nisem siguren glede tega, cena ni ravno nizka, bi pa rad izdelek, ki ga bom lahko uprabljal dlje časa.

Hvala.

ToniT ::

Sam imam Inkbook in Kindla. Inkbook deluje brez problema s Biblosom - lahko direktno prenašaš knjige z njega in jih lahko bereš 14 dni.
Na Kindle pa prenašam iste knjige preko Calibre (in deDRM). Iste knjige naložim tudi na Inkbooka.
Pri branju ni neke razlike. Je pa res, da bralnike uporabljam samo za branje knjig.
Prednost Inkbooka je v tem, da si lahko nekje na dopustu zelo hitro izposodiš novo knjigo brez telovadbe z računalnikom.

wwwampy ::

Super, torej InkBook Focus, zaenkrat.

Kaj pa PocketBook InkPad 4? Ima kdo izkušnje s tem in če deluje z Biblosom? In je v primerjavi z InkBook Focus boljši?

jocoj ::

Če se greš tole izposojanje iz Biblosa preko samega bralnika, ki to podpira, moraš biti pravi mazohist, saj vse skupaj deluje po polžje. Res za skrajno silo.
Trade Republic - bonus povabilo - https://ref.trade.re/3qxk3pzb

wwwampy ::

Razumem, ampak največ slovenskih knjig je tam, če prav gledam.

Se pa trenutno navdušujem nad PocketBook InkPad 4. Tudi Biblos bi naj deloval preko tega. Sej mi je vseeno, če gre počasi, glavno, da se knjiga prenese.

Ales ::

Naše knjižnice iz Biblosa prehajajo na sistem COBISS Ela.

Gre za drugo vrsto DRM. Podrobnosti tu in še tu. Seznama uradno podprtih naprav še ni, a gre za odprtokodni sistem, ki je v uporabi tudi drugje po svetu, tako da se da sklepati, kako bo.

Novica o COBISS Ela.

Zdajle sem na hitro poskusil najti podrobnejšo novico o tem neposredno pri IZUM ali na cobiss.si, pa je še ni (ali pa jaz ne najdem).

wwwampy ::

Hvala za tale info. Žal nisem na tekočem glede tega odprtokodnega sistema. Pomeni, da bi lahko deloval na InkPad 4, recimo? Ali pa na Kobo bralnikih...

Ales ::

Če se da nanje naložiti Aldiko Next aplikacija (ali pa kaka druga za branje Readium LCP, ali pa če bo že tovarniško v FW), potem verjetno.

Se pravi, Aldiko Next deluje na Android in iOS, Thorium Reader dela na GNU/Linux, Windows in macOS. Preko teh aplikacij bi moralo delati na vseh napravah, kjer delujejo te aplikacije. Za še kaj dodatnega pa je po moje prezgodaj govoriti.

wwwampy ::

Hm, ja, ti ebralniki, ki jih jaz gledam niso na Android sistemu. Na iPadu pa ne morem dolgo brati...

Ales ::

Obstajajo e-bralniki, ki nimajo Android ali iOS hkrati pa vseeno podpirajo branje knjig s to verzijo DRM. Ampak bo treba počakati, da dejansko objavijo kak seznam kompatibilnih z bodočim sistemom naših knjižnic.

theStranger ::

wwwampy je izjavil:

Super, torej InkBook Focus, zaenkrat.

Kaj pa PocketBook InkPad 4? Ima kdo izkušnje s tem in če deluje z Biblosom? In je v primerjavi z InkBook Focus boljši?


Pri pocketbook inkpad 4 si lahko knjige iz biblosa nalagas direktno z bralnikom..

yayo ::

Biblos gre v kratkem na novi sistem, zato je debata, ker še sami ne vedo ali nočejo povedat točno na kakšnega in kateri bralniki bodo točno kompatibilni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: yayo ()

wwwampy ::

Hm, upam, da se to čim prej zve, ker bi jaz tudi imel že bralnik :)

Ampak nekako dvomim, da bi z InkPad 4 čisto zgrešil, glede na to, da je dokaj nov...

Prihaja sicer tudi COBISS Ela, ki nima veze z Biblosom, če prav razumem. Ampak se tudi tukaj ne ve, katere e-bralnike bodo podpirali.

Jaz ne želim tablice z Android sistemom, iPad pa že imam, ampak mi za daljše branje ne ustreza.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: wwwampy ()

GupeM ::

Nima veze, a je nov al star. Če ne podpira tega DRM-a, ki ga bo COBISS Ela uporabljala, ne bo delalo. Lahko je pa zadeva stara, pa podpira ta DRM.

COBISS Ela pa sicer ima zvezo z Biblosom, ampak samo na način, da Biblosa ne bo več, nadomestila ga bo Ela.

wwwampy ::

Ne vem, potem pa je najbolje, da počakam in do takrat še berem knjige v fizični obliki. Bom videl. Hvala.

Taška ::

Pozdravljeni,
Ker tudi jaz kupujem ebralnik me zanima kako je s slovenskim slovarjem na Kindlu oz. če priporočate kaj drugega.
Moje potrebe so branje angleških knjig(ker Biblos lahko berem na iPadu) in slovar.
Hvala!

Badwolff ::

Sam uporabljam angleško angleškega, pa ni težav.

a_borlak ::

Je na vidiku morda kakšen cenejši 8" ali večji e-bralnik ali je ceneje kupiti klasično tablico?

Ales ::

a_borlak je izjavil:

Je na vidiku morda kakšen cenejši 8" ali večji e-bralnik ali je ceneje kupiti klasično tablico?

E-bralnike kupujemo zaradi oči in samega branja, ne ker bi bili cenejši od navadnih tablic. Stane pač kolikor stane.

a_borlak ::

Cene se mi vseeno zdijo pretirane, saj lahko se motim ...

Irbis ::

Jaz imam InkPad X in sem zelo zadovoljen z njim. Ni pa ravno poceni. V zadnjih 4 letih sem res veliko prebral na njem.

estons ::

Pred leti sem imel 10" Pocketbook, bil je super. Žal mi je lani crknil, zato sem nabavil Kobo Elipsa 2E (isto 10"). Ni poceni, sem pa zelo zelo zadovoljen - od nakupa naprej sem prebral 2x več knjig kot ponavadi.

Tablice so popolnoma druga izkušnja kot eink oz. dedicated ebook reader. Cene so takšne kot so. Poglej Pocketbook InkPad-e, ti so za 8" še relativno ugodni.
««
12 / 14
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

eBook reader

Oddelek: Kaj kupiti
215523 (1626) bralnik98
»

Kobo Clara in nalaganje z Biblosa

Oddelek: Mobilne tehnologije
3214405 (6894) marko-mb
»

Biblos.si - slovenska spletna knjižnica z e-knjigami (strani: 1 2 )

Oddelek: Sedem umetnosti
7628408 (12097) GupeM
»

e-bralnik ? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
15143382 (24682) AgiZ

Več podobnih tem