» »

Obvezna oprema v avtu

Obvezna oprema v avtu

«
1
2

finpol1 ::

Ker ravno zasledil, da policisti kaznujejo zaradi pretečene prve pomoči, je morda dobro preveriti, katera je še obvezna oprema po slovenski zakonodaji. Ali še vedno velja: poleg prve pomoči so še rezervne žarnice, kolo in trikotnik?

Dr_M ::

The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Mare2 ::

4. člen

(obvezna oprema vozil)

(1) Obvezna oprema vozil v cestnem prometu po tem pravilniku je:

- rezervno kolo ali ustrezna naprava oziroma pripomoček (razen za vozila kategorij O1, L, T, C, R, S in vozila kategorij M2 in M3, ki so namenjena mestnemu in linijskemu prevozu, ter vozila kategorije N z obliko nadgradnje »SG« in dodatnim opisom »komunalno«), kot je opredeljeno v 17. členu tega pravilnika, in orodje za zamenjavo;

- varnostni trikotnik za označitev, da je vozilo ustavljeno na cestišču (razen za vozila kategorij L1e, L2e in L3e), ki mora biti homologiran po Pravilniku UN/ECE R 27;

- gasilnik za vozila za javni prevoz potnikov, avtobuse in tovorna vozila (za vozila kategorij M1 in N z gasilno sposobnostjo najmanj 8A, 55B, za ostala vozila z gasilno sposobnostjo najmanj 21A, 113B);

- komplet za prvo pomoč za avtomobiliste za vozila kategorij M, N, T in C, ki je opredeljen v Prilogi I tega pravilnika;

- komplet za prvo pomoč za motoriste za vozila kategorij L (razen za vozila kategorij L1e, L2e), ki je opredeljen v Prilogi I tega pravilnika;

- rezervne žarnice, kot so opredeljene v 10. členu tega pravilnika (razen za vozila kategorij L1e, L2e, L3e, L4e, L5e, T in C);

- zimska oprema, kot je opredeljena v 20. do 22. členu tega pravilnika.

(2) Obvezna oprema tovorih vozil, priklopnih vozil in avtobusov je poleg opreme iz prejšnjega odstavka še:

- podložne zagozde (najmanj 2 kosa), razen za vozila kategorije N1, O1 in O2;

- dodatni varnostni trikotnik za označitev, da je vozilo ustavljeno na cestišču, ki mora biti homologiran po Pravilniku UN/ECE R 27 – samo za tovorna vozila in avtobuse, če vlečejo priklopno vozilo, in motorno vozilo, ki vozi na koncu kolone, če motorna vozila vozijo v organizirani koloni;

- kladivo za razbijanje stekla – samo za vozila kategorij M2 in M3 (najmanj 2 kosa).

(3) Obvezna oprema traktorjev, traktorskih priklopnikov in vlečenih traktorskih priključkov je poleg opreme iz prvega odstavka tega člena še:

- podložne zagozde (najmanj 1 kos).

Priporočam branje dokumenta iz povezave http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPred...

matobeli ::

10. člen

(rezervne žarnice)

Komplet rezervnih žarnic mora vsebovati žarnice z žarilno nitko za najmanj polovico žarničnih mest podvojenih zunanjih svetlobnih in svetlobno-signalnih naprav in po eno žarnico z žarilno nitko za zunanja nepodvojena žarnična mesta, pri katerih je mogoča zamenjava samih žarnic.


Dost kul, do zdej sem fural celo škatlico žarnic, od katerih jih pol sploh ni pasalo v moj avto. Tudi brezvezno H4, ker imam itak xenon spredaj ;((

otago ::

Sem prebiral zahteve za voznjo po slovenji (opis pravil, vinjete, posebnosti) na vecih straneh. Dotaknejo se: luci, zascitni jopici, prva pomoc. Nikjer pa se ne omeni kompleta zarnic. Npr. Slovenia info. Dvomim, da vecina tujcev vozi komplet zraven.

zobnik ::

Pri kontroli preverjajo pa samo prometno, vozniško in ti dajo za pihat pol pa ti vrže dokumente v naročje in adijo.

matobeli ::

Razen če si siten oziroma se zdiš policistom siten.

Imaš sicer vso pravico bit siten, ampak vso dolžnost da upoštevaš cpp.

šernk ::

rezevne žarnice so obvezne, sicer pri nekaterih avtih popolnoma neuporabne bodisi ker rabiš sneti odbijač dol, bodisi ker moraš komplet luč zamenjat če crkne (led/laser). Ampak ja za naše pisce zakonov moraš še vedno vozit H1 žarnico okoli :))

policaj mi je 1x rezervne žarnice tudi pregledoval cca 1 minuto, kaj je iskal verjetno še sam ni vedel, ker se precej spoznam na moj avto pa blage ideje nimam kaj za ena žarnica gre zadaj dokler ne razdrem...
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

matobeli ::

pri katerih je mogoča zamenjava samih žarnic.


Sej vem da se da menjati tudi posamezne ledice, ampak bi rekel da je ta odstavek notri ravno za primere ko za določen avto ni predvideno da bi uporabnik sam menjal žarnico.

Torej, če ni priloženega orodja za menjavo moraš menjavo opravit na servisu.

Sicer sem to iz riti potegnil in bi raje počakal na kakšnega strokovnjaka, ampak vseeno se mi zdi da bi prepričalo policista ob pravilno predstavljenih dejstvih.

Globetrotter ::

Lahko bi uvedli še obvezno menjavo zavornih ploščic npr. na 2 leti ali pri določenem številu km. Če veljajo predpisi za gume bi lahko še za zavore.
Govorim na primeru moje sodelavke, ki ima nevemkoliko let star Citroen Saxo in pravi da še ni menjala zavor 8-O

krneki0001 ::

Hrvatje imajo za v osebni avto še obvezen gasilni aparat, štrik za vleko vozila in pozimi deko, kar se meni sploh ne zdi napačno.

V tujini pa nekje že izločajo žarnice, ker jih v veliki večini itak ne moreš sam zamenjat, ampak jih morajo menjat na servisu.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Baja ::

@Globetrotter: kolko vem se ploščice menjajo po potrebi. tudi ne vidim kaj bi lahko blo narobe s nevemkolko starimi, če imajo še meso.

Berserker ::

Žarnice se mi zdijo bedarija, glede na to, da moram luči ven vzet, da lahko žarnice sploh menjam, pri nekaterih vozilih pa še kaj zraven.

Kaj bi še lahko dodal, kot del praktične opreme? Baterijska svetilka, voda, papir, deka, križni ključ + vzvod?

jbj__ ::

največji keč je, da mormo met vsi rezervne žarnice v avtu, čeprav niti ena ne paše na nove žaromete.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: matobeli ()

matobeli ::

Ni res.

prozax ::

Jbj. Raje se po naše vozi z meglenkami,a ne? :D
+1xx
I always tell the truth, even when i lie. Pacino @ Scarface

St235 ::

jbj__ je izjavil:

največji keč je, da mormo met vsi rezervne žarnice v avtu, čeprav niti ena ne paše na nove žaromete.

Kaj ko bi vsaj temo prebral, ce ze ne ves o cem govoris?

ziggy89 ::

otago je izjavil:

Sem prebiral zahteve za voznjo po slovenji (opis pravil, vinjete, posebnosti) na vecih straneh. Dotaknejo se: luci, zascitni jopici, prva pomoc. Nikjer pa se ne omeni kompleta zarnic. Npr. Slovenia info. Dvomim, da vecina tujcev vozi komplet zraven.


Jih ne, ker če niso obezna oprema doma, jih ne rabijo v tujini (za vsakega voznika veljajo njegova domača pravila zaradi sporazumov).

V AT, žarnic ne potrebuješ v avtu in če greš v SLO potem tudi ne. Rabiš pa jopič, prvo, pomoč, komplet za gumo in pa trikotnik npr. :)

Sem pa nekje bral, da naj bi tudi v Sloveniji počasi odstranili te žarnice, ker je čedalje več avtov z LED/xenon lučmi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziggy89 ()

Machete ::

Jaz nimam rezervenga kolesa, nimam niti ene žarnice, ker so vse led, za menjavo pa itak lahko samo odpelješ na servis :]
Kaj pomeni (rezervno kolo ali ustrezna naprava oziroma pripomoček) pa pojma nimam. Telefonska številka asistence?
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

St235 ::

IL_DIAVOLO ::

Samo da so led zarnice pod dodatno opremo, da pa bi rezervno kolo vzel pa ne. Aja, tega ne mores pokazat.

matobeli ::

Tak ali drugačen način za zasilno popravilo/menjavo enega kolesa imajo vsi avti serijsko.

Doplačilo je lahko za "rezervno kolo normalnih dimenzij" ali druge nadstandardne zadeve.

Machete ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Samo da so led zarnice pod dodatno opremo, da pa bi rezervno kolo vzel pa ne. Aja, tega ne mores pokazat.

Če se sam sebi zdiš brihten, še ne pomeni da si v resnici. Preberi svoj idiotizem še enkrat. Sploh pa ne vem zakaj bi vozil 50 kg kolo še sabo, mogoče ga zato ne tlačijo že desetletja v avte?
Zdaj pa povej kolikokrat uporabiš lahko dobre LED luči in kaj pomenijo za varnost in kolikokrat menjaš gumo. Brihta.

St235 je izjavil:

ne delaj se še bolj neumnega kot si

Prvič vidim, prvič slišim. To je obvezno? Nikogar ne poznam, da bi si lastil ta češki aparat.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

Mavrik ::

Glih kar so ti citirali zakon v katerem piše da je obvezno. Kolikokrat boš vprašal isto stvar? :P

Dajmo v bold: JA OBVEZNO JE.

Pa očitno poznaš premalo ljudi.
The truth is rarely pure and never simple.

Machete ::

Preveč jih poznam na STju, zato sem skeptik, do vsakega zapisanega stavka tu :)
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

St235 ::

Skeptik? rajši povej, da se pač rad delaš še bolj neumnega kot si. Če si kupil tehnično brezhiben avto imaš to ali pa rezervno kolo v avtu.

Drugače pa je pravilnik zelo črno bel, obvezno je rezervno kolo, ki ga lahko nadomesti ustrezna naprava ali pripomoček, ki ga je predvidel izdelovalec vozila, ali pnevmatika, ki omogoča vožnjo tudi ob predrtju.

feryz ::

Res je, žarnice so obvezne. Zato imam jaz v prtljažniku eno 230V LED žarnico. Če je treba, jo pokažem. V zakonu ne piše, kakšne morajo biti in ta žarnica mi v avtu nuca enako, kot katerikoli drugi komplet v trgovini, zato smatram, da je ustrezna. Na avtu namreč nimam niti ene klasične žarnice.

Poleg tega je v mojih navodilih za avtomobil lepo napisano, da rezervne gume ne sme biti v avtu (imam dva enaka kompleta, ene z zimskimi gumami, druge z letnimi in bi lahko eno butnil v prtljažnik), zato jo tudi nimam. Izrecno so tudi prepovedani kakšnikoli seti za krpanje gum, zato jaz nimam nič. Policaji gor ali dol, avto je bil homologiran kot tak.

St235 ::

Res je, spet nimaš pojma o čem govori. A ne bi rajši šel svoje otroke strašit s svojo nesposobnostjo?

A. žarnice niso nunjo obvezne.

B. kadar so obvezne je točno predpisano kakšne in si lahko svojo 230v led žarnico samo nekam vtakneš.

c. rezervno kolo lahko proizvajalec nadomesti z ustrezno napravo ali pripomočkov oziroma ustreznimi pnevmatikami.

A ni žalostno, ko ugotoviš, da so pravilnik pisali bistveno bolj inteligentni ljudje?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Markus386 ::

Jih ne, ker če niso obezna oprema doma, jih ne rabijo v tujini (za vsakega voznika veljajo njegova domača pravila zaradi sporazumov).


Ima kdo kak spisek izjem k temu pravilu? Ker sem nekje 80% ziher, da to ne velja za gume pa se kaj?

feryz ::

Ok, boš ti policaju razložil, da niso obvezne. Jaz mu raje pokažem žarnico.
Run flat niso obvezne, so zaželjene.

Zato pa so avtovleke. V primeru defekta avtomobila. Kakršnegakoli.

St235 ::

Ok, boš ti policaju razložil, da niso obvezne.

Brez težav, ko bom vozil vozilo, ki ta pogoj izpolnjuje.

Jaz mu raje pokažem žarnico.

To da rad izpadeš bedasto že vemo.

Zato pa so avtovleke. V primeru defekta avtomobila. Kakršnegakoli.

Sem prepričan, da si glede na poste na tem forumu ekspert o avtovleki.

Mavrik ::

feryz je izjavil:

Ok, boš ti policaju razložil, da niso obvezne. Jaz mu raje pokažem žarnico.


Daj nehi bluzit.
The truth is rarely pure and never simple.

St235 ::

Markus386 je izjavil:

Jih ne, ker če niso obezna oprema doma, jih ne rabijo v tujini (za vsakega voznika veljajo njegova domača pravila zaradi sporazumov).


Ima kdo kak spisek izjem k temu pravilu? Ker sem nekje 80% ziher, da to ne velja za gume pa se kaj?


Poglej si dunajsko konvencijo o cestnem prometu. Osnoven koncept je, da v kolikor vozilo izpolnjuje pogoje za tehnično brezhibnost v državi kjer je registrirano potem podpisnice konvencije to priznajo kot tehnično brezhibno vozilo. Enako velja za vozniška dovoljenja. O tem je recimo enkrat bila debata, ko so hrvati uvedli omejitev moči motroja za mlade voznike in so potem razni junci s svojimi 20 let strimi bmwji cvikal peljat na morje.

Machete ::

Jaz bluzim zato, ker ko mi je nazadje pregledoval obvezno opremo, me ni povprašal po setu za krpanje pnevmatik, niti po rezervnem kolesu (ničesar avto ni imel serijsko, niti nima novi model).
Vzeto na znanje sicer, da naj bi to imel..
Za žarnice pa tudi nisem vedel, in me je policist podučil, da če so Xenon in LED, da ne rabiš.

P: dover dan, obvezno opremo imate?
feryz: dober dan imam ja, lejte v prtilažniku (muahah, me so clever)
(pokaže)
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

ShowDown ::

Moj avto serijsko nima ne rezervne gume, ne seta za popravilo pnevmatik. Ima pa serijsko nameščene gume s ContiSeal tehnologijo: https://www.continental-tires.com/car/t... Samodejno se zatesnijo luknje do 5mm, vse kar je večje pa set za popravilo pnevmatik tudi ne reši.

Kljub temu sem nabavil dvigalko in imam zraven rezervno kolo. Če poškoduješ platišče ali ti utrga pnevmatiko, ti ne pomaga drugo kot menjava kolesa.

Markus386 ::

> Osnoven koncept je, da v kolikor vozilo izpolnjuje pogoje za tehnično brezhibnost v državi kjer je registrirano potem podpisnice konvencije to priznajo kot tehnično brezhibno vozilo.

To mi je jasno, za te "notranje" zadeve. Ni mi pa jasno recimo za zimske gume... v Srbiji morajo biti od 1. 11. do 1. 4., v sloveniji od 15. 11. do 15.3.. Torej v primeru tople jeseni/pomladi, je 15 dni, ko v sloveniji ne rabim zimskih gum, v srbiji pa. (Ali pa kaka hujša kombinacija, npr. z vozilom iz grčije na finsko). Tukaj verjetno velja predpis države, po kateri trenutno voziš, neglede na zahteve matične države?

St235 ::

ja, države lahko predpišejo posebne pogoje, ki si jih dolžan spoštovat. Recimo uporabo zimskih gum v določenem obdobju.

Markus386 ::

No sej to me zanima, ce je kje kak spisek "moznih izjem", ali pa je treba pred izletom za vsako drzavo posebej googlat, a je treba met zraven se vlecno vrv, pa lopatko pa kondom v prvi pomoci.

mikhaair ::

Policije itak kontrolira obvezno opreme le zato, da odpres prtljaznik, ker bi radi malo prekontrolirali, če si jim malčk sumljiv. Droga, vreča denarja, rizle, žena, ki spi večni pokoj itd.

49106 ::

Lakotnik, zakaj pa ti toliko žališ? Ja niso vsi nesposobni, neumni in nevem kaj še, bedak.

mn ::

Jaz običajno pogledam potovalne informacije na AMZS:

https://www.amzs.si/na-poti/Potovalne-i...

Han ::

40 sporočil, pa še noben ni omenil odsevnega brezrokavnika. 8-O

Jure14 ::

feryz je izjavil:

...v mojih navodilih za avtomobil lepo napisano, da rezervne gume ne sme biti v avtu .... Izrecno so tudi prepovedani kakšnikoli seti za krpanje gum, ...

?? V čem pa je štos te prepovedi ??

IL_DIAVOLO ::

Machete je izjavil:

IL_DIAVOLO je izjavil:

Samo da so led zarnice pod dodatno opremo, da pa bi rezervno kolo vzel pa ne. Aja, tega ne mores pokazat.

Če se sam sebi zdiš brihten, še ne pomeni da si v resnici. Preberi svoj idiotizem še enkrat. Sploh pa ne vem zakaj bi vozil 50 kg kolo še sabo, mogoče ga zato ne tlačijo že desetletja v avte?
Zdaj pa povej kolikokrat uporabiš lahko dobre LED luči in kaj pomenijo za varnost in kolikokrat menjaš gumo. Brihta.


Ko bos kdaj na kaki dolgi poti v tujini in bos imel gumidefekt, si bos samo zelel da bi imel tistih 50 kil v prtljazniku. Tisti kit za flikanje pa je tako in tako neuporaben brez dvigalke in kljuca.

matobeli ::

Zakaj bi bil tisti kit za flikanje neuporaben brez dvigalke in ključa?

sulaco ::

"Nebivedu: Hrvatje imajo za v osebni avto še obvezen gasilni aparat, štrik za vleko vozila in pozimi deko, kar se meni sploh ne zdi napačno."

Kje pa to piše? Na AMZS-Hrvaška ni nič...

dxx ::

matobeli je izjavil:

Zakaj bi bil tisti kit za flikanje neuporaben brez dvigalke in ključa?

Dejansko je neuporaben, dokler je pnevmatika na tleh. Če je luknja majhna, ga dvigneš "zaflikaš" in napolniš s komporesorjem.
Si že počel to?

Machete ::

Če je sam spodi pri tleh prazna, ni še take panike.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

matobeli ::

dxx je izjavil:


Si že počel to?


Ne nisem, zato sprašujem ker imam ta sistem. Sicer je tudi dvigalka še vedno v avtu, ampak če se spomnem iz "brošure" naj bi šlo tako:
-stisneš lepilo v gumo
-napolneš gummo z kompresorjem

IL_DIAVOLO ::

Luknjo pa bo nasel kdo?
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kaj vozite s sabo v avtu (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
626485 (4120) starfotr
»

Set za popravilo pnevmatik (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
7322174 (15456) morosito
»

Obvezne rezervne luči v avtomobilu (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11830965 (28451) roli
»

Prva pomoč (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
5317933 (16730) šernk

Več podobnih tem