» »

2019: televizija je mrtva, naj živi internet

2019: televizija je mrtva, naj živi internet

Slo-Tech - Čedalje več časa preživljamo na internetu in ker ima dan omejeno število ur, ga moramo nekje preživljati manj. Televizija, ki je zelo vztrajen spremljevalec modernih življenj, bo prihodnje leto morala prepustiti svoje mesto internetu. Po raziskavah Zenitha bodo prihodnje leto ljudje prvikrat porabili več časa na internetu kakor pred televizijo. Skrbi pa nas lahko dejstvo, da razlog ni skrajšanje časa, ki ga posvetimo televiziji, temveč podaljšanje časa za internet.

V povprečju ljudje na svetu pred televizorji preživijo 170 minut, leta 2011 pa je bila ta številka 180 minut. Po drugi strani pa smo tedanjih 70 minut interneta letos prignali do 160 minut, prihodnje leto pa bo internet prehitel televizijo, ocenjujejo pri Zenithu. Temu so se oglaševalci že zdavnaj prilagodili, saj za oglase na internetu zapravijo več kot za televizijske. Glavni motor čedalje večje uporabe interneta so poceni pametni telefoni, ki spreminjajo navade v državah v razvoju. Prihodnje leto naj bi z mobilnimi telefoni konzumirali kar četrtino vseh medijskih vsebin - ogledov filmov, nadaljevank, poslušanja radia, branja časopisov itd. Ocenjujejo, da bomo prihodnje leto vsak dan preživeli 486 minut pred medijskimi vsebinami - to je osem ur!

43 komentarjev

klinker ::

ogledov filmov, nadaljevank


Da bi na telefonu gledal filme,ipd? 8-O

shadeX ::

Mogoče se tja štejejo tudi tablice, ali pa večji telefoni tipa Note, iPhone Plus. Jaz sem večino Netflixa pregledal na 10' tablici. Ali gledaš 10' na dolžini 30-40 cm, ali pa 60 cm diagonalo TV na nekaj metrih je isti šmorn, vsaj zame.

Zelnick ::

Pri meni isto. Gledam na 10'tablici neflix, yt, hbo med sezono GT, pa pirate :). Pa pri tablici ne rabim imet očal za podnapise, ker je dovolj blizu :). TV pa je v uporabi, ko je družba zraven.
I can remember a time before the Internet. But I don't like to.

zmaugy ::

TV gledam par krat na mesec.

Heisenberg ::

tudi sam imam TV samo zato da vanj vtaknem USB ključ in z drago 1x mesečno (ali redkeje) pogledava skupaj kak film. Za vse ostalo PC

filip007 ::

Gledanost merijo seveda, ko se pa gleda vsebine, ki so dol posnete in gledane na TV potem to odpade, alternativa kot je splet postaja glavni medij.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

gusto ::

Na TV (programih) gledam samo šport, velikokrat za ozadje, ali pa spremljam z enim očesom. Se pravi nogomet, kolesarstvo, tenis, motoGP, smučanje, skoki... Novice selektivno preberem na internetu (eno uro pumpanja slabih novic pri dnevniku ne zdržim), če po nesreči kdaj ujamem kak film, se hitro spomnim zakaj jih v programu ne gledam - ker sredi prizora, ko se napetost stopnjuje presekajo z reklamami.

Izi ::

Le kam se šteje čas, ko preko interneta (torrent) potegneš dol film ali serijo in jo potem pogledaš na TV? Čeprav gledaš na televiziji, gledaš internet vsebine.
Druga stvar je, da ima sedaj vsak televizor vgrajeni internet. Ko gledaš YouTube na TV je to pravzaprav visenje na internetu.

Moj veliki "televizor" v dnevni sobi na katerem gledam vse filme in serije pa sploh nima vgrajenega TV sprejemnika. Edini priključek je v lokalno mrežo na domači NAS. Še vedno mu pravim TV :D

kuglvinkl ::

Tv se steje kot medij, ne kot skatla oz aparat.
Your focus determines your reallity

klinker ::

Zelnick je izjavil:

Pri meni isto. Gledam na 10'tablici neflix, yt, hbo med sezono GT, pa pirate :). Pa pri tablici ne rabim imet očal za podnapise, ker je dovolj blizu :). TV pa je v uporabi, ko je družba zraven.


Zato pa mas ocala.
Gledat filme na tablici al fonu je brezveze in nezdravo za oci.
Sam se yt gledam vsaj na PCju na 24" in konkretnih zvocnikih, filmi pa sploh morajo bit na konkretnem zaslonu in zvoku.

Okapi ::

Že spet en senzacionalistični naslov, ki ga vsebina novice v prvem odstavku demantira.;(( Kot prvo, televizijo še vedno gledamo skoraj toliko, kot nekoč. Kot drugo, nikoli nismo gledali televizije (škatle), temveč vsebino. In za proizvajalce/prodajalce vsebine je precej vseeno, ali gledamo nadaljevanko z računalnikom ali telefonom ali televizorjem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

zmaugy ::

Gledanje televizije po mojem pomeni gledanje programa, kot so si ga zamislili lastniki/ustvarjalci TV programov. Ok, zdaj je že nekaj let časovni zamik, ki je to postavil precej na glavo.
Gledanje Netflixa, YouTubea, vsebin iz lokalnega diska itd. na televizorju se po mojem ne more šteti kot "gledanje televizije".

Okapi ::

In sicer zakaj ne? Važno je, kaj gledaš, ne na kakšni napravi gledaš. Avtorje vsebin ne zanima, kakšne vrste zaslon imaš, razen v toliko, da je v nekaterih primerih vsebino mogoče krasti.

Saj nikoli nismo gledali televizorja. Gledali smo filme, nadaljevanke, dokumentarce, šport, poročila, risanke ... In vse to gledamo še vedno, bolj kot včasih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Netrunner ::

Nevem zakaj se to sploh še ločuje saj TV in Internet sta se že nekaj časa tesno povezani.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

shadeX ::

Kot TV je mišljeno verjetno TV program. Torej ti odpreš POP TV, Kanal A, National Geographic, SLO, ...you name it. Internet pa vse kar seveda spada pod internet. Vsaj tako jaz razumem ta članek.

Sakin ::

Če nebi imel ženske in familije, v stanovanju nebi bilo tv-ja. Ne spomnim se kdaj sem se nazadnje usedel pred škatlo in šel čez programsko shemo. Edino pogledam kakšno nadaljevanko ko je nova sezona zunaj, pa se to z zamikom, ker imam dokaj poln urnik. Da bi po čakal kdaj bodo zavrteli kaj pametnega se pa ne bo zgodilo.
Na Nach Nachma Nachman Meuman!

zmaugy ::

Okapi je izjavil:

In sicer zakaj ne? Važno je, kaj gledaš, ne na kakšni napravi gledaš. Avtorje vsebin ne zanima, kakšne vrste zaslon imaš, razen v toliko, da je v nekaterih primerih vsebino mogoče krasti.

Saj nikoli nismo gledali televizorja. Gledali smo filme, nadaljevanke, dokumentarce, šport, poročila, risanke ... In vse to gledamo še vedno, bolj kot včasih.


Točno, važno je kaj gledaš in ne naprava. Točno o tem govorim.

kuglvinkl ::

Sakin je izjavil:

Če nebi imel ženske in familije, v stanovanju nebi bilo tv-ja. Ne spomnim se kdaj sem se nazadnje usedel pred škatlo in šel čez programsko shemo. Edino pogledam kakšno nadaljevanko ko je nova sezona zunaj, pa se to z zamikom, ker imam dokaj poln urnik. Da bi po čakal kdaj bodo zavrteli kaj pametnega se pa ne bo zgodilo.


Enako, minus nadaljevanke.
Your focus determines your reallity

Dr_M ::

shadeX je izjavil:

Kot TV je mišljeno verjetno TV program. Torej ti odpreš POP TV, Kanal A, National Geographic, SLO, ...you name it. Internet pa vse kar seveda spada pod internet. Vsaj tako jaz razumem ta članek.


Odpres browser, gres na tvin, odpres poptv. Kaj je to, tv ali internet?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

shadeX ::

Tricky question :P

Če bi me kdo vprašal: "Kaj delaš", bi odgovoril, "Gledam TV", pa čeprav je preko browserja. Če bi visel na Youtubu, redditu al kaj tretjega, bi odgovoril, "Sem na internetu" :P

Mavrik ::

Dr_M je izjavil:



Odpres browser, gres na tvin, odpres poptv. Kaj je to, tv ali internet?


Joj ne biti tako trd - s "TV" je mišljen t.i. oddajani kanal, kjer ti nekdo pripravi vsebine in ti jih oddaja po kakršnemkoli mediju že. Saj veš, POP TV je POP TV pa če pride do tebe po zraku, koaksialcu ali optiki. Nasprotje tega so ponavadi novi VoD servisi, kjer si kadarkoli izbereš vsebine - Netflix, Hulu, Voyo, ipd. Imajo precej drugačen način služenja denarja, posledično to povzroča paniko pri obstoječih medijih.
The truth is rarely pure and never simple.

Glugy ::

čist simpl če gledaš tv kanal potem je tv ; če pa gledaš youtube kanal ; če je zadeva samo na internetu si pa na internetu.

zee ::

Pričakovano. V družbi lokalnih vrstnikov ima le malokdo kabelsko naročnino, dosti več jih ima naročnino na Netflix in/ali Amazon Prime Video ali kakšen soroden servis.

Sam si težko predstavljam, da bi gledal program/film, ki ga ne morem pavzirati, prevrteti naprej/nazaj. Reklame pa itak. Ko sem v Sloveniji, mi vselej poči film, če slučajno hočem gledat TV.

PS: Bi pa globoko cenil, če bi RTVSLO naredila aplikacijo za Apple TV. :D
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Machete ::

kuglvinkl je izjavil:

Tv se steje kot medij, ne kot skatla oz aparat.

Kako se reče pa škatli, ki smo ji nekoč rekli TV?
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

FTad ::

Izi je izjavil:

Le kam se šteje čas, ko preko interneta (torrent) potegneš dol film ali serijo in jo potem pogledaš na TV? Čeprav gledaš na televiziji, gledaš internet vsebine.
Druga stvar je, da ima sedaj vsak televizor vgrajeni internet. Ko gledaš YouTube na TV je to pravzaprav visenje na internetu.

Moj veliki "televizor" v dnevni sobi na katerem gledam vse filme in serije pa sploh nima vgrajenega TV sprejemnika. Edini priključek je v lokalno mrežo na domači NAS. Še vedno mu pravim TV :D


Jaz to stejem kot internet. Tudi sam imam hdmi kabel snamem serijo iz neta, ter gledam prek TV-ja (skatle).

Gledanje poptv preko interneta...hmmm, to bi vseeno dal pod temo "gledanje tv".

Edini problem gledanja youtuba ipd prek mobilnih telefonov (android) je, da preko yt aplikacije ne morem blokirati oglasov :/

shotalick ::

Na telefonu in tablici "prescrolam" net, ko se grem usrat. Za gledanje pa je TV in PC. Si ne predstavljam, da gledam film na tablici/telefonu. TV ftw.

TheBlueOne ::

Ne verjamem, da bodo izginili TVji v smislu velikega monitorja z namenskim racunalnikom. Kar verjamem, da bo izginilo je TV shema v smislu, da imas programe s sporedom in nekimi nosilci vsebin. Prihodnost je v on demand vsebinah brez reklam.

Sam nimam klasicnega TVja ze vec kot desetletje in ko pridem kam, kjer ga imajo se ne moram nacudit, kako lahko kdo sprejme resnicno neumne oglase, ki meni delujejo totalno retro in da jim nekdo drug organizira kaj bodo gledali ob kateri uri.

bbf ::

Kere klobase, hruške pa jabolka.. Kaj pa minute pred knigami in cajtngi? Tisto je pa nepomembno? Če že primerjajo različne stvari med sabo. Koliko manj pa ljudje čakajo v vrsti vidoeteke, to so zlati časi sedaj :)

kuglvinkl ::

bbf je izjavil:

Kere klobase, hruške pa jabolka.. Kaj pa minute pred knigami in cajtngi? Tisto je pa nepomembno? Če že primerjajo različne stvari med sabo. Koliko manj pa ljudje čakajo v vrsti vidoeteke, to so zlati časi sedaj :)


a ti bereš?

Machete je izjavil:

kuglvinkl je izjavil:

Tv se steje kot medij, ne kot skatla oz aparat.

Kako se reče pa škatli, ki smo ji nekoč rekli TV?


Jaz ji še danes TV.
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

bbf ::

berem.

kuglvinkl ::

kolk?
Your focus determines your reallity

filip007 ::

TV se gleda manj, to je jasno, sem se naveličal trapastega Siol boxa. TV je za konzolo in dol posnete zadeve.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Vlayke ::

Poanta tu je, kje nam lahko servirajo reklame.
Če gledamo "TV", to za njih pomeni, da morajo zakupiti oglasni prostor pri producentih TV programov (ProPlus, CNN, Discovery, TV SLO,...). Pomeni tudi, da morajo biti zelo pazljivi kdaj bodo katere reklame servirane in v kombinaciji s katerimi programi. Tako da to velja tudi za primere, ko gledamo TV program preko TVina, na primer.

Pri "Internetu" pa nas lahko kadarkoli in kjerkoli obmetavajo z reklamami. Piškotki delajo čudeže. Ponudnikov reklam je načeloma manj, kot če se je treba ukvarjati s TV-jem.

Iz tega vidika in glede na številke v članku vsekakor zgleda, da je TV mrtva. Če vem, da bom s svojimi reklamami preko interneta ceneje dosegel več uporabnikov na bolj ciljan način, potem se ne bom zezal z reklamami na TV-ju, razen v zelo specifičnih situacijah. In potem bodo imeli TV ponudniki vse več težav, kako ostati profitabilni.

MrStein ::

Machete je izjavil:

kuglvinkl je izjavil:

Tv se steje kot medij, ne kot skatla oz aparat.

Kako se reče pa škatli, ki smo ji nekoč rekli TV?

Televizijski aparat.
Ali sprejemnik.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Okapi ::

Televizor.

jype ::

Monitor.

Dr_M ::

Mavrik je izjavil:

Dr_M je izjavil:



Odpres browser, gres na tvin, odpres poptv. Kaj je to, tv ali internet?


Joj ne biti tako trd - s "TV" je mišljen t.i. oddajani kanal, kjer ti nekdo pripravi vsebine in ti jih oddaja po kakršnemkoli mediju že. Saj veš, POP TV je POP TV pa če pride do tebe po zraku, koaksialcu ali optiki. Nasprotje tega so ponavadi novi VoD servisi, kjer si kadarkoli izbereš vsebine - Netflix, Hulu, Voyo, ipd. Imajo precej drugačen način služenja denarja, posledično to povzroča paniko pri obstoječih medijih.


Kaksna huda razlaga, za okol past. Coban, pa kje ti spis, da te ne ukradejo? :))
Ampak ne, nimas prav, novica tega ne opisuje.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Nikec3 ::

Filma na TV (TV program) nisem pogledal že več let. Edina stvar ki je za TV še smiselna so razne športne zadeve.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

Machete ::

Ravno to je najbolj nesmisleno. Šport je mišljen, da se z njim ukvarjaš, ne pa gledaš :]
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

gusto ::

Machete je izjavil:

Ravno to je najbolj nesmisleno. Šport je mišljen, da se z njim ukvarjaš, ne pa gledaš :]

Pa vojne filme je tudi nesmiselno gledat, za to se gre med vojake in v Irak, da ne govorim kako nesmiselni so gangsterski filmi, raje sam to postaneš.:P

jype ::

gusto je izjavil:

Pa vojne filme je tudi nesmiselno gledat
Sej ni reku športne filme, reku je šport.

Gregor P ::

Nimam TV-ja oz. ne gledam TV programov že vsaj dve desetletji; so službene izjeme (običajno informativne oddaje, ki so se predvajale na TV kanalih), ki jih pač moram pogledati na računalniku, telefonu, tablici. Najmanj kar je, da želim gledati stvari, če že, ob "mojem času".

In to je tudi ena boljših stvari kar jih lahko narediš za tvojega otroka;)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

FTad ::

Vlayke je izjavil:

Poanta tu je, kje nam lahko servirajo reklame.
Če gledamo "TV", to za njih pomeni, da morajo zakupiti oglasni prostor pri producentih TV programov (ProPlus, CNN, Discovery, TV SLO,...). Pomeni tudi, da morajo biti zelo pazljivi kdaj bodo katere reklame servirane in v kombinaciji s katerimi programi. Tako da to velja tudi za primere, ko gledamo TV program preko TVina, na primer.

Pri "Internetu" pa nas lahko kadarkoli in kjerkoli obmetavajo z reklamami. Piškotki delajo čudeže. Ponudnikov reklam je načeloma manj, kot če se je treba ukvarjati s TV-jem.

Iz tega vidika in glede na številke v članku vsekakor zgleda, da je TV mrtva. Če vem, da bom s svojimi reklamami preko interneta ceneje dosegel več uporabnikov na bolj ciljan način, potem se ne bom zezal z reklamami na TV-ju, razen v zelo specifičnih situacijah. In potem bodo imeli TV ponudniki vse več težav, kako ostati profitabilni.


Glede na drek, ki ga ponujajo na tv kanalih lahko komot propadejo.

jype je izjavil:

gusto je izjavil:

Pa vojne filme je tudi nesmiselno gledat
Sej ni reku športne filme, reku je šport.


kaj ste zdaj pikolovski, dzizs.... Itak da je govoril o raznih predvajanjih nogometa, tenisa, f1 ipd...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

WHO prekomerno igranje iger dodaja na seznam duševnih motenj

Oddelek: Novice / Igre
4516658 (8917) GizmoX
»

Davek na internet

Oddelek: Loža
274737 (2887) konspirator
»

Asus bo na mobilne naprave prednamestil AdBlock

Oddelek: Novice / Brskalniki
216333 (4970) Jst
»

Madžarska umaknila davek na internet

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
299508 (7863) [D]emon
»

Specifikacije 3D Blu-ray dorečene

Oddelek: Novice / Optične enote / mediji
304011 (3167) LordPero

Več podobnih tem