» »

Dopust vprašanje

Dopust vprašanje

1
2
3

BlaY0 ::

Zakaj bi bilo kaj drugače, če bi ti ga preklical?

EDIT: Aha, misliš če bi ti ga odobril ter nato preklical?

V takšnih firmah kot jo omenja OP naj bi bilo odobravanje/preklic dopustov kar dobro utečen proces in takšne firme imajo precej internih aktov ki določajo takšne procese. Tudi dopuste med počitnicami se zato napoveduje par mesecev naprej, da se lahko naredi sezname oziroma urnike. Skratka jaz ne verjamem da si vodja v takšni firmi lahko privošči takšen način upravljanja...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Bizkit45 ::

enostavno se zgovarja (ali pa mogoče celo resnica) da ni prejela maila ali pa ga je spregledala? motiti se je človeško?!.. Ali se šef ne sme nikoli zmotiti in pomotoma spregledati maila?

jaz res ne zagovarjam delodajalca/šefa, sam bedno se mi zdi da v tem primeru krivite nekoga, ki se je lahko samo zmotil oz. je pozabil, spregledal. na drugi strani pa OP omenja, kako mehkužna in dobrosrčna je njegova prtnerka in ni želela poslati še enega maila. Očitno je da je krivda v tem primeru na njeni strani. Tudi OP se tega zaveda, samo potrditev rabi :)
Pa tudi če je šefica nalašč to naredila, ni nič narobe naredila, saj se lahko sedaj sklicuje na zgoraj navedene fore. Pač pošiljati in spraševati non-stop dokler ni odobreno. Če šef to smatra kot teženje (saj imaš pravico čimprej vedeti ali lahko rezerviraš dopust ali ne) potem je to njen/njegov problem in nič več tvoj...konec koncev, veš da greš na dopust ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bizkit45 ()

BlaY0 ::

Lahko se zgovarja, ampak se more potem ta "šef" za to zagovarjat pri svojem šefu, še posebej če se to redno dogaja, da se z potrjevanjem dopustov odlaša do zadnjega dne. Tak šef ki zadnji dan potjuje dopuste, ki so bili napovedani 3 mesece nazaj, je slab zgled za kogarkoli...

Skratka slab šef, ki ne zna oziroma zmore delovnih procesov v svojem oddelku definirat za pol leta naprej. Je pa res da si je verjetno podrejene izbiral sam in si izbral takšne za katere ve, da bodo jedli njegov, da ne rečem kaj...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Bizkit45 ::

BlaY0 je izjavil:

Lahko se zgovarja, ampak se more potem ta "šef" za to zagovarjat pri svojem šefu, še posebej če se to redno dogaja, da se z potrjevanjem dopustov odlaša do zadnjega dne. Tak šef ki zadnji dan potjuje dopuste, ki so bili napovedani 3 mesece nazaj, je slab zgled za kogarkoli...


to se pa popolnoma strinjam. Kot je OP povedal, bo kmalu menjala/iskala job.
Pač en razlog več da piči :)

p.s. : pardon, ni OP, ampak daliborg ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bizkit45 ()

Daliborg ::

Zdravo, sem uspel zvedeti da ta nadrejena vedno isto postopa , torej do zadnjega trenutka odlaša s potrditvami.
Kolegu, ki delal tam na tem oddelku je tudi isto naredila in to z očetovskim dopustam. Morala se mu je osebno opravičiti v priči njenih nadrejenih.
In ja vsekakor menjava delovnega mesta, znotraj podjetja samega ali menjava podjetja bo izvedeno v prihodnosti.
Lp.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

BlaY0 ::

Še ena varianta je pa da se to šefico odžaga, tvoja pa potem kandidira na njeno mesto ;)

Tilen ::

Kandidira že lahko, vendar nima šans. Nekdo, ki v pol leta tako ali drugače ni sposoben dobiti odgovora glede dopusta, nima osnovnih pogojev.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Bizkit45 ::

Zdravo, sem uspel zvedeti da ta nadrejena vedno isto postopa , torej do zadnjega trenutka odlaša s potrditvami.

hehe, no potem smo zvedeli (prasi** na kubik) - what a revelation :)
to bi jaz spamal vsak dan 1 teden potem bi pa mail o odobritvi dopusta poslal njenemu šefu in njo dal v vednost, da še vedno čakam odobritev, saj je od tega odvisna ostala koordinacija (plačilo dopusta, planiranje s partnerjem in otroki, ..). Mičken se pa le naj postavi zase, drugače bo vedno žrtveno jagnje.

BlaY0 ::

Tilen je izjavil:

Kandidira že lahko, vendar nima šans. Nekdo, ki v pol leta tako ali drugače ni sposoben dobiti odgovora glede dopusta, nima osnovnih pogojev.

Zakaj ne? Če je una dobila, ki do zadnjega dneva odlaša z odobritvami, potem bo tudi ta...

Tilen ::

Ne, to niti približno ne drži.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

BlaY0 ::

To je tvoje mnenje...

Jure14 ::

Če v pol leta ni uspela dobiti odgovora na vprašanje "Ali je dopust odobren?", potem bo zelo težko delala kot vodja česarkoli.
Ima premalo močne komolce.

jero_no1 ::

TheBlueOne je izjavil:


To, da so kadilci manj ucinkoviti enostavno ne drzi vedno. Ti pravtako ne ves, kaksno placa ima doticni kadilec in kaksen obseg odgovornosti, kaksen odnos s podjetjem ipd. To ve tisti, s katerim ima pogodbo o delu. Teoreticno je mozno, da ima lastnik zaposleno bejbo, ki jo tu in tam postima in ima zato privilegije. Jebi ga, zivljenje je tako. Ce tebe kaj moti, kar je v tem primeru menda kako ti vidis razmerje produktivnosti pa imas morda argument za visjo placo, nimas pa pravice diktirati politike podjetja.


Sam nisem nikjer napisal, da so kadilci v povprečju manj učinkoviti, mogli bi biti prevej bolj, da bi si lahko privoščili do 2 uri čik pavz dnevno...

Gre za javno službo in enako delovno mesto, torej isto osnovno plačo. Ker ima nekdo kritje od šefice, lahko bluzi, nekdo drug mora pa delat kot zmešan, da normalno spelje vse naloge v rednem delovnem času.

Mene moti samo zato, ker mi je mar za ljudi. Se pa po drugi strani zavedam, da življenje ni pravičlno za vse in da tako pač je - šuti i trpi ali si najdi 'bolj fer službo'.

BlaY0 ::

Jure14 je izjavil:

Če v pol leta ni uspela dobiti odgovora na vprašanje "Ali je dopust odobren?", potem bo zelo težko delala kot vodja česarkoli.
Ima premalo močne komolce.

Zanimivo... kako je pa potem njena trenutna šefica prišla do tega položaja, glede na to da evidentno ne zna organizirati dela treh ljudi za pol leta naprej?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Tilen ::

Lahko, da samo izpolnjuje ukaze nadrejenih. Pod črto mora vsak zase poskrbeti in če potrebuješ podatek o tem ali je dopust odobren, to zagotovo ni edina oseba, ki lahko poda odgovor. No mogoče za tistega, ki mu je vseeno, če bo šel na dopust ali ne.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

BlaY0 ::

Sigurno, ampak se mi zdi da se danes preveč poudarja to kako naj vsak zase poskrbi pa tudi če na račun oziroma škodo nekoga ali več drugih. To se meni zdi žalostno in ni ravno model sistema v katerem bi si želel živeti. Ampak to je že OT...

Daliborg ::

Tilen ima prav, moja ni za vodstveno pozicijo, kar se tiče ljudi. Bi bila precej čutna kar pa za vodstveno pozicijo ni ravno najbolje. Kar se tiče posla pa tudi ne ker ne bi znala delegirati drugim da opravijo potrebno delo. Za vodstveno pozicijo po mojem mnenju te morajo zanimati samo številke in gledati ljudi kot številke. Tako kot sem opisal nekaj postov nazaj...
Lp
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

moose_man ::

Daliborg je izjavil:

Za vodstveno pozicijo po mojem mnenju te morajo zanimati samo številke in gledati ljudi kot številke.


No offense, ampak ce si takega mnenja, zakaj se potem pritozujes, ce neki delavki zavrnejo dopust, za katerega bi naj naceloma ze bila dogovorjena? Saj je slo le za malce premetavanja stevilk ... :/
Vcasih je lahko ravno majhna mera empatije tisto, kar naredi razliko med dobrim/slabim sefom in dobrimi/slabimi razmerami pod njim ...

Daliborg ::

No offense taken... Ampak očitno nisi prebral celotnega scenarija se nisem pritoževal samo iskal sem neko mnenje, nisem zagovarjal svoje punce, je tudi sama kriva ker ni pošiljala opomnike.
Niso ji ne zavrnili ne odobrili ( no sedaj ima potrjeno ) ,moja ni asslicker, ampak naivno verjame da se bo njeno trdo delo poznalo tudi na odnosu. Delal sem 13+ let(neprekinjeno) in sem videl kako neki asslickerji pridejo na neke pozicije pa čeprav nimajo pojma kaj počnejo, samo znajo dobro glumiti. Sicer pa delam tudi sam z takozvanimi "Managerji" po celem svetu 13+ let in ti lahko iz prve roke povem da niso vsi za te pozicije in prosim ljudje ne mi glumit da niso "Manager" pozicije rezervirane za brate, sestre, bratrance druga in tretja kolena odvisno je tudi kakšen priimek imaš, ampak to je nenapisano in protizakonito čeprav se na koncu vedno odločijo tako. Če začnem naštevati koliko multinacionalnih podjetij je tukaj v sloveniji kjer cela družina dela in ni družinsko podjetje bo zmanjkalo na slo-tech serverju placa(joke). Moje mnenje je da so se headhunterji povečali v zadnjih letih zato ker so bližnji sorodniki enostavno slabo za podjetje ker šef z empatijo do sorodnika bo spregledal marsikaj in bo zaradi tega trpel dobiček.
p.s.: upam da nisem koga užalil s tem ampak samo izražam lastno mnenje glede na opažanje.
lp.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

FireSnake ::

Da si malo izposodim temo:
ali še velja zakon, da ti pripada dopust za selitev?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

St235 ::

Tega ni zakonu o delovnih razmerjih (in mislim, da tudi nikoli ni bilo v zakonu).

Lahko pa ti dopust za selitev pripada po kolektivni ali individualni pogodbi. Za javni sektor pa mislim, daje urejeno v ZJU).

LeyaPrive ::

FireSnake ::

LeyaPrive: hvala za tole.
Super bi bilo, če bi še link na PDF za gospodarsko dejavnost delal :D
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

MadMicka ::

Vprašaš v podjetju, katera panožna KP velja, ali pa pogledaš na Ajpesu, katero dejavnost ima podjetje prijavljeno kot glavno dejavnost in nato poiščeš po seznamu kolektivnih pogodb, če katera velja za tvoje podjetje:
http://www.mddsz.gov.si/si/delovna_podr... Večina kolektivnih nima dopusta za selitev, recimo KP za dejavnost trgovine jo ima
https://www.uradni-list.si/glasilo-urad...!/Kolektivna-pogodba-dejavnosti-trgovine-Slovenije

BCSman ::

Januarja se zaposliš v podjetju za nedoločen čas, dodeljenih dobiš 20 dni dopusta na leto. Ali lahko porabiš celoten dopust že v recimo juniju ali ga dobivaš po "delčkih" in bi ga lahko šele v decembru izkoristil v celoti? Torej se z dopustom lahko "zakreditiraš" ali pa moraš počakat celotno obdobje da ga v celoti lahko izkoristiš?

Ganon ::

Od prvega dneva imaš na voljo xx število dni dopusta. Kdaj ga boš koristil, je stvar dogovora med tabo in nadrejenimi.

BCSman ::

Ok, torej po zakonu ga lahko izkoristiš v celoti že prvi mesec, če se delodajalec s tem strinja seveda.

xx23 ::

Ja. Zakon navzgor nič ne omejuje glede dopusta. Po zakonu si lahko 3 mesece doma, če bi se delodajalec strinjal.

gdjv ::

BCSman je izjavil:

Januarja se zaposliš v podjetju za nedoločen čas, dodeljenih dobiš 20 dni dopusta na leto. Ali lahko porabiš celoten dopust že v recimo juniju ali ga dobivaš po "delčkih" in bi ga lahko šele v decembru izkoristil v celoti? Torej se z dopustom lahko "zakreditiraš" ali pa moraš počakat celotno obdobje da ga v celoti lahko izkoristiš?


Vsak mesec ti pripade 1/12. Torej imas julija 6 dopolnjenih mesecev in 10 dni dopusta. Vse ostalo je dobra volja delodajalca.

BCSman ::

Kaj je torej zdaj pravilno, vsak pravi drugače? Zanima me kar je uradno po zakonu, ne pa neki mutibirič dogovori s šefom lokalne s.p. mehanične delavnice, to vemo, da je vse mogoče.

xx23 ::

Dopust se dodeli kot celota glede na dolžino pogodbe. Če maš pogodbo za 3 mesece, dobiš 3 * 1/12 * število dni dopusta za celo leto. Če maš pogodbo za celo leto, dobiš že januarja celotni dopust.

Je pa vseeno nujen dogovor, ker po zakonu lahko samo 1 dan izbereš sam, vse ostalo mora odobrit delodajalec. Teoretično lahko delodajalec reče, da bo decembra 20 dni kolektivnega dopusta, ti pa imaš potem pravico le do enega dneva v prvih 11 mesecih. Potem so tu še kolektivne pogodbe, ki dajejo delavcu več pravic od samega zakona. Odvisno, katera velja zate.

Sicer je pa tu zakon: http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPred.... Dopust se začne s 159. členom.

Ganon ::

gdjv je izjavil:

BCSman je izjavil:

Januarja se zaposliš v podjetju za nedoločen čas, dodeljenih dobiš 20 dni dopusta na leto. Ali lahko porabiš celoten dopust že v recimo juniju ali ga dobivaš po "delčkih" in bi ga lahko šele v decembru izkoristil v celoti? Torej se z dopustom lahko "zakreditiraš" ali pa moraš počakat celotno obdobje da ga v celoti lahko izkoristiš?


Vsak mesec ti pripade 1/12. Torej imas julija 6 dopolnjenih mesecev in 10 dni dopusta. Vse ostalo je dobra volja delodajalca.


Ni res, ne zavajaj ljudi.

St235 ::

To je včasih veljalo. Torej, da si prvih šest mesecev lahko koristil samo sorazmeren del dopusta. Tega člena v novem ZDR iz leta 2013 ni več.

Po zakonu sedaj dobiš celoten dopust (glede na število mesecev, ko si zaposlen v tekočem letu). Ti pa seveda delodajalec lahko omeji koriščenje prvih šest mesecev, če tako želi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

SmeskoSnezak ::

Kako je s tem, da delodajalec "unovci" dan ali dva tebi pripadajocega dopusta po zakonu, zato ker se pac planira neko zaprtje podjetja na dolocen dan? A lahko kaj storis napram temu?
@ Pusti soncu v srce... @

St235 ::

težko, še posebej, če so takšni dopusti v naprej planirani. Tipično je recimo, ko imajo podjetja kolektivne dopuste.

SmeskoSnezak ::

Kaj pa ce recimo ze ponucas ves dopust za leto do oktobra? V oktobru pa se napise, da bo kolektivno zaprtje en dan za bozickom...

Samo za primer.
@ Pusti soncu v srce... @

St235 ::

Praviloma morajo bit take stvari določene za leto v naprej, da do takih situacij ne pride.

Kaj vam pa glede tega določa kolektivna/individualna pogodba in morebitni pravilniki?

fikus_ ::

Kolektivni dopust se predvidi že na koncu prejšnjega/začetku tekočega leta. Tako da bodo drugi "pazili", da ne boš porabil preveč dopusta.

Cr00k ::

fikus_ je izjavil:

Kolektivni dopust se predvidi že na koncu prejšnjega/začetku tekočega leta. Tako da bodo drugi "pazili", da ne boš porabil preveč dopusta.

Hehe, urejenih firmah ja... tam kjer sem jaz delal, se je vse obveščalo adhoc... nič drugi ne pazijo, tako da ne bi bil čisto siguren :)

xx23 ::

SmeskoSnezak je izjavil:

Kaj pa ce recimo ze ponucas ves dopust za leto do oktobra? V oktobru pa se napise, da bo kolektivno zaprtje en dan za bozickom...

Samo za primer.


Pripada ti nadomestilo plače v višini 80 %.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xx23 ()

BCSman ::

Kaj pa če se zaposliš s februarjem. Ali v takem primeru še velja tisti idiotski zakon, kjer je delavec prisiljen vzeti minimalno 2-tedenski zaporedni dopust v letu? Se zaradi meseca manj ta dopust za kak dan lahko skrajša, ali zakon tega ne predvideva?

Tilen ::

Pa te kdo dejansko s tem rokom omejuje ali samo dramatiziraš vnaprej? Lahko si pišeš vse petke do konca leta, če ti nadrejeni potrdi.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

BCSman ::

Dejansko me, deloma me pa tudi iz firbca zanimajo razlage takšnih primerov. Zakon jasno pravi, da se delavec pravici do 2-tedenskega dopusta ne more odreči.

WizzardOfOZ ::

In zakaj nebi šel na dvotedenski dopust?

BCSman ::

Ker mi bolj ustreza 2x po 1 teden.

WizzardOfOZ ::

Kaj tebi ustreza je drugo. O tem se moraš potem dogovoriti z delodajalcem, če ti to lahko omogoči.


Problem pa je ker ZDR v 162. členu določa naslednje:


(izraba letnega dopusta)

(1) Letni dopust je mogoče izrabiti v več delih, s tem, da mora en del trajati najmanj dva tedna.

(2) Delodajalec lahko zahteva od delavca, da planira izrabo najmanj dveh tednov letnega dopusta za tekoče koledarsko leto.

(3) Delodajalec je dolžan delavcu zagotoviti izrabo letnega dopusta v tekočem koledarskem letu, delavec pa je dolžan do konca tekočega koledarskega leta izrabiti najmanj dva tedna, preostanek letnega dopusta pa v dogovoru z delodajalcem do 30. junija naslednjega leta.

(4) Delavec ima pravico izrabiti ves letni dopust, ki ni bil izrabljen v tekočem koledarskem letu oziroma do 30. junija naslednjega leta zaradi odsotnosti zaradi bolezni ali poškodbe, porodniškega dopusta ali dopusta za nego in varstvo otroka, do 31. decembra naslednjega leta.

(5) Delavec, ki dela v tujini, lahko v celoti izrabi letni dopust do konca naslednjega koledarskega leta, če je tako določeno s kolektivno pogodbo, ki zavezuje delodajalca.

(6) Delavec, ki ima v prvem letu zaposlitve pravico do izrabe sorazmernega dela letnega dopusta, pridobi pravico do izrabe letnega dopusta za naslednje koledarsko leto ob začetku naslednjega koledarskega leta.

Tilen ::

ZDR-1 je minimum. Delodajalec lahko vedno ponudi boljše pogoje, kar poljubna izbira dopusta definitivno je.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

St235 ::

tole seveda ne bo držalo, ker ta člen je notri ravno zaradi "bolj ugodnih" pogojev, kjer delavci niso mogli koristit dopusta v kosu. Dvo tedenska odsotnost je po zakonu nujna in je delodajalec ne sme preprečevati, delavec pa se ji ne more odpovedat. Seveda pa je v praksi tako kršitev (kjer se strinjata tako delodajalec kot delavec) izjemno težko zaznati.

WizzardOfOZ ::

Tilen je izjavil:

ZDR-1 je minimum. Delodajalec lahko vedno ponudi boljše pogoje, kar poljubna izbira dopusta definitivno je.


Ja, in minimum je 2 tedna v enem kosu. Manj od tega ne sme, lahko pa več.

Tilen ::

Delodajalec lahko vedno ponudi bolj ugodne pogoje, kot določa ZDR-1. Se pravi, če ti delodajalec omogoča, da ne rabiš koristiti dopusta dva tedna skupaj, so to pomoje boljši pogoji. Minimum, kar ti mora, sta pa dva tedna, če tako želiš, ker ti to ZDR-1 omogoča. Ni pa to obveza. Seveda po ZDR-1 si v prekršku, če tega ne omogočiš, ampak če daš še boljše pogoje s katerimi se oba strinjata, se mi pa zdi hecno, da bi to bil prekršek.

Razumem, da je problem, če delodajalec ne pusti dveh tednov odsnotnosti skupaj in delavec na podlagi ZDR-1 to pravico pridobi (minimum). Vseeno mislim, da je razpršen dopust na željo delavca bolj ugoden pogoj, kot ga določa ZDR-1 in se ravno zaradi tega ne sankcionira.

To je tako, kot če bi bila minimalna plača določena 900 EUR in če minimalne ne prejemaš, kršiš ZDR-1. Če pa delavec dobi več, so pa to pač boljši pogoji, kljub temu, da ZDR-1 določa minimalno plačilo.

Kolikor razumem Lakotnika, ZDR-1 sebično določa, da je dva tedna dopusta skupaj vedno boljše, kot dvakrat teden dni. To je pač nesmisel. Za nekoga za mešalcem betona že mogoče, za nekoga drugega, ki ima pa morje drugih odsotnosti na voljo in jih kombinira z rednim dopustom, je pa to slabši pogoj.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Letni dopust

Oddelek: Loža
214398 (3130) Alien123
»

Nalaganje dela za na dopust (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9912557 (8925) Utk
»

Koriščenje lanskega dopusta

Oddelek: Loža
304445 (3464) <b>klima</b>
»

Vprašanje glede dopusta ( delo )

Oddelek: Loža
132832 (2157) GrimReaper

Več podobnih tem