» »

Odjava stalnega naslova in pa davcnega rezidenstva - iz tujine

Odjava stalnega naslova in pa davcnega rezidenstva - iz tujine

none1337 ::

Ze nekaj let potujem po svetu in sem se odlocil, da se v Slovenijo ne bom vec vrnil.

Rad bi pridobil potrdilo davcnega nerezidenstva ampak je problem zaceti postopek ker sem ze v tujini(tudi najblizji Slovenski konzulat je par ur z letalom stran od mene.) Ce prav razumem lahko vse te stvari uredim preko e-uprava strani, za katero pa potrebujem "sigen-ca" katerega mislim, da ne se ne da pridobiti "na daljavo".

Obstaja kaksna druga moznost? Lahko pooblastim starse, da me odjavijo iz stalnega naslova?
Kaj pa DURS, spet potrebujem sigen-ca da jim posljem ta obrazec za ugotovited davcnega rezidenstva?

lp
  • spremenil: none1337 ()

Invictus ::

Predvsem potrebuješ stalni naslov v tujini, kjer boš prijavljen.

Drugače te FURS ne spusti iz svojih krempljev :).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

none1337 ::

Invictus je izjavil:

Predvsem potrebuješ stalni naslov v tujini, kjer boš prijavljen.

Drugače te FURS ne spusti iz svojih krempljev :).


Hvala, sem se bal da bo tudi to... zivim predvsem preko airbnb in pa premalo casa v katerikoli drzavi, da bi se kakorkoli prijavljal.
Je to sigurna stvar ali samo eden izmed kriterijev po katerem presojajo?

Ce ne bo drugace bom uredil nekje ampak upam, da ne bo treba :)

Kaboom ::

Podobna tema: https://slo-tech.com/forum/t712682/
verjetno nastrelanih kar nekaj neumnosti noter ... ampak preveri

Sigen-CA https://www.sigen-ca.si/pridobitev_fizi...
(mogoce lahko starsi s pooblastilom in kaksnim dokumentom prepricajo koga na UE, da vseeno izda potrdilo na tvoje ime)

Zakaj pa zelis postat davcni nerezident? Kot turist po drugih drzavah verjetno nimas dohodka ali?
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

TheBlueOne ::

Najboljse, da povprasas na davcni kjer si prijavljen, ker sem zasledil zelo razlicne izkusnje ljudi, kakor tudi razlicne razlage cemu tako.

Kakor so objasnili na davcni meni je neletelo na nestrinjanje mnogih, se pa je zagotovo do danes se kaj spremenilo.

Je pa menda veliko lazje, ce ne mores biti dnevni migrant.

Jaz imam obcutek, da je glavni problem to, da ima davcna kar veliko pristojnosti in je vse skupaj do neke mere odvisno od dobre volje osebe, ki te dobi v roke.

none1337 ::

Kaboom je izjavil:

Podobna tema: https://slo-tech.com/forum/t712682/
verjetno nastrelanih kar nekaj neumnosti noter ... ampak preveri

Sigen-CA https://www.sigen-ca.si/pridobitev_fizi...
(mogoce lahko starsi s pooblastilom in kaksnim dokumentom prepricajo koga na UE, da vseeno izda potrdilo na tvoje ime)

Zakaj pa zelis postat davcni nerezident? Kot turist po drugih drzavah verjetno nimas dohodka ali?


Hvala, tole mi je dalo nekaj idej.
Davcni nerezident pa hocem postati ker nimam vec nobenih ekonomskih stikov z Slovenijo(tudi zdravstveno zavarovanje, banko sem nasel boljse v tujini).

zee ::

S klicem na lokalno UE in pomočjo nekoga v Sloveniji (da fizično odnese prošnjo v tvojem imenu ) lahko brez težav odjaviš stalno prebivališče v Sloveniji. Ko to urediš, lahko na starem naslovu prijaviš začasno bivališče, kar lahko narediš hkrati z odjavo stalnega bivališča iz prejšnje povedi.

Alternativno, lahko prijaviš stalno bivališče v tujini, kar pomeni, da na naslov v tujini dobivaš volilno gradivo za volitve (ne pa tudi za referendume). To lahko prav tako urediš hkrati z odjavo stalnega prebivališča, za vpis novega naslova v potni list boš moral bodisi v Slovenijo (strošek 2 €) ali pa boš to urejal preko ustrezne ambasade oz. diplomatskega predstavništva.

Pred dvema letoma sem šel čez ta postopek brez težav. Zdaj je morda kaj drugače, čeprav močno dvomim.

Vedi še, da ti z odjavo stalnega prebivališča v Sloveniji preneha veljavnost vseh dokumentov, kjer je navedeno prebivališče, razen potnega lista.

Za odjavo davčne rezidence boš moral dokazati, da Slovenija ni središče tvojih ekonomskih interesov, kar pomeni, da nimaš nekega drugega premoženja (bodisi nepremičnine ali avtomobila ali vrednostnih papirjev).
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

Mavrik ::

Alternativno, lahko prijaviš stalno bivališče v tujini, kar pomeni, da na naslov v tujini dobivaš volilno gradivo za volitve (ne pa tudi za referendume).


Jaz dobivam gradivo tudi za referendume, zakaj ga ne bi?

Alternativno, lahko prijaviš stalno bivališče v tujini, kar pomeni, da na naslov v tujini dobivaš volilno gradivo za volitve (ne pa tudi za referendume). To lahko prav tako urediš hkrati z odjavo stalnega prebivališča, za vpis novega naslova v potni list boš moral bodisi v Slovenijo (strošek 2 €) ali pa boš to urejal preko ustrezne ambasade oz. diplomatskega predstavništva.


Strošek je sicer res 2EUR, ampak ker ti potni list potem pošljejo nazaj na kraj kjer jih delajo moraš paziti da se boš lahko sploh vrnil domov :P

Vedi še, da ti z odjavo stalnega prebivališča v Sloveniji preneha veljavnost vseh dokumentov, kjer je navedeno prebivališče, razen potnega lista.


To je narobe, vsi dokumenti so še vedno veljavni. Si sicer v prekršku za nek drobiž, ampak dokumenti še vedno veljajo.
The truth is rarely pure and never simple.

zee ::

Se posipam s pepelom glede dokumentov. Hvala za informacijo.

Za referendume pa tudi meni ni jasno, zakaj se moram za vsakega posebej prijaviti.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

none1337 ::

zee je izjavil:

S klicem na lokalno UE in pomočjo nekoga v Sloveniji (da fizično odnese prošnjo v tvojem imenu ) lahko brez težav odjaviš stalno prebivališče v Sloveniji. Ko to urediš, lahko na starem naslovu prijaviš začasno bivališče, kar lahko narediš hkrati z odjavo stalnega bivališča iz prejšnje povedi.

Alternativno, lahko prijaviš stalno bivališče v tujini, kar pomeni, da na naslov v tujini dobivaš volilno gradivo za volitve (ne pa tudi za referendume). To lahko prav tako urediš hkrati z odjavo stalnega prebivališča, za vpis novega naslova v potni list boš moral bodisi v Slovenijo (strošek 2 €) ali pa boš to urejal preko ustrezne ambasade oz. diplomatskega predstavništva.

Pred dvema letoma sem šel čez ta postopek brez težav. Zdaj je morda kaj drugače, čeprav močno dvomim.

Vedi še, da ti z odjavo stalnega prebivališča v Sloveniji preneha veljavnost vseh dokumentov, kjer je navedeno prebivališče, razen potnega lista.

Za odjavo davčne rezidence boš moral dokazati, da Slovenija ni središče tvojih ekonomskih interesov, kar pomeni, da nimaš nekega drugega premoženja (bodisi nepremičnine ali avtomobila ali vrednostnih papirjev).


Hvala @zee, tole mi v bistvu razjasni precej stvari.

Zacasno bivalisce na istem naslovu se slisi super ampak me skrbi, da bo negativno vplivalo na odlocitev od DURS - je kaj na tem ali gledajo na stalno/zacasno povsem drugace?

Mavrik ::

zee je izjavil:



Za referendume pa tudi meni ni jasno, zakaj se moram za vsakega posebej prijaviti.


Hm, pa res, očitno sem se jaz prijavil za vse :)
The truth is rarely pure and never simple.

zee ::

Zacasno bivalisce na istem naslovu se slisi super ampak me skrbi, da bo negativno vplivalo na odlocitev od DURS - je kaj na tem ali gledajo na stalno/zacasno povsem drugace?


Naceloma ne bi smelo vplivati, ceprav si morda lahko pomagas tako, da najprej odjavis stalno prebivalisce in davcno rezidenco. Ko imas to crno na belem odobreno, pa prijavis zacasno prebivalisce, ce ga potrebujes.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

dosy ::

Odjava stalnega naslove je trivialen postopek. Seveda moras navesti nov naslov v tujini, ki ga bo nasa drzava smatrala za tvoj stalni naslov (cetudi tuja drzava ni priznala tvojega naslova za stalni naslov). Ob tem lahko v Sloveniji takoj prijavis zacasni naslov kjer si popraj imel stalni naslov. To NE vpliva na odlocitev o davcnem rezidenstvu. Dokumente moras vse updejtat, sicer si v prekrsku (ceprav veljavnost dokumnta ne preneha s spremembo naslova)

Davcno rezidenstvo pa je malo trsi oreh. Ker si drzavljan RS bo nas FURS naredil vse, da te ne izpusti iz rok, zato se dodobra pripravi na birokratsko vojno. Me prav zanima kaj bodo odlocili v primeru, da nimas uradnih dohodkov v Sloveniji niti v tujini. Seveda moras poskrbeti da nimas v RS nicesar, kar bi te vezalo. (vozilo, nepremicnina, druzinske vezi-otroci, tel. narocnina...). Bodi tudi pozoren na tvoje uradno premozenje v tujini, ker tudi tu lahko zakomplicirajo.....

Veliko je tudi odvisno od referentke na FURSu ...

Invictus ::

Če ni vsaj 183 dni v eni državi, kjer dobiva prihodke, dvomim, da ga bo FURS spustil iz rok. FURS (pa tudi ostal davčni uradi po EU) hočejo dokaz ekonomskega interesa v drugi državi.

Sicer pa, če tako ali tako nikjer ne delaš, oz delaš priložnostno, zakaj bi sploh odjavljal davčno rezidentstvo?

Mogoče se ti preprosto bolj splača ustanoviti normiran s.p. in služit preko njega, pač odvisno od tvojih prihodkov.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

flbroker ::

To je ze tolikokrat obdelano, kaj je tezko uporabit iskalnik?

https://slo-tech.com/forum/t704466/p584...

none1337 ::

Invictus je izjavil:

Če ni vsaj 183 dni v eni državi, kjer dobiva prihodke, dvomim, da ga bo FURS spustil iz rok. FURS (pa tudi ostal davčni uradi po EU) hočejo dokaz ekonomskega interesa v drugi državi.

Nikjer nisem rekel, da ne bom imel prihodka :)

Lahko vprasam iz kje ti te informacije? Ker po raziskovanju te teme, ljudje trdijo miljon razlicnih stvari. Je ze bil kdo dejansko zavrnjen samo zaradi tega razloga? Po odjavi naslova bom imel z Slovenijo 0% stika. V drzavi sem bil samo par dni v zadnjih 5 letih...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: none1337 ()

Invictus ::

Berem zgodbe izseljence iz Slovenije, pa tudi kar precej znancev imam po tujini, ki so to naredili v svoji državi.

Tvoje zanikanje očitnega ti pač ne pomaga...

Drugače je bivanje 183 dni v eni državi in več splošno sprejet standard po celi Evropi, najbrž tudi svetu, kdaj si nekje dolžan plačevati davke.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

none1337 ::

Letos imam se cas, rad bi obdrzal svoj "nomadski" stil zivljenja ampak v najslabsem primeru grem v drzavo kjer ni problem dobiti ne-turisticno viso (npr. Paraguay) in v 120 dneh postnam "davcni rezident" tam in placam 0% davka na tuje prihodke.

Ce bi naredil slednje, se mi je sploh potrebno takoj ukvarjat z FURS in ugotovitvijo davcne rezidence ? Stalno prebivalisce bi odjavil v vsakem primeru.
Ce se slucajno spomnijo name, potem pokazem davcno potrdilo druge drzave + vse ostale stvari, ki jasno pokazejo da nimam nobenih vezi z Slovenijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: none1337 ()

pegasus ::

Da, takoj, čimprej. Davčno nerezidenstvo velja od datuma, ki ga določijo oni, ponavadi takrat, ko jim predložiš dokumente in nič prej. Do tega datuma plačuješ davke Sloveniji, ne glede na to kje si in kaj počneš (tudi če nič).

Kaboom ::

No ... spet - že v prvi linkani temi sem postal ta link, pa ga bom še tukaj: http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPred...

Ne rabiš se tukaj prepirat s forumaši - oni ti ne bojo štempljali potrdila o nerezidenstvu. Preprosto, ko boš imel možnost začni s postopkom. Odjava naslova (čimprej), oddaj izpolnjen obrazec o ugotovitvi statusa nerezidenta, ... počakaj, po potrebi popravi vlogo, vloži ponovno,... Več papirjev iz tujine kot boš imel za pokazat, večja možnost, da dobiš status nerezidenta.

Jaz sem imel v Sloveniji registriran avtomobil, odprt bančni račun, sklade, vsaj eno mesečno naročnino plačujem po položnici. Nepomemben podatek: v drugi državi še nisem bil 183dni. In sem postal nerezident.
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Davki in potovalni nacin zivljenja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9219179 (6329) karafeka
»

Davčno svetovanje - delo/selitev v tujino (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12130545 (15181) SmeskoSnezak
»

Odjava stalnega prebivališča

Oddelek: Loža
3611590 (6754) St753
»

Delo v tujini nasveti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18749892 (20028) DOOM_er
»

Zaposlitev v dveh drŽavah

Oddelek: Problemi človeštva
4510033 (8881) black ice

Več podobnih tem