» »

Lastna spletna stran - prikaz obvestila o piškotkih

Lastna spletna stran - prikaz obvestila o piškotkih

Miro-Slav ::

Lep pozdrav.

Imam skoraj izdelano spletno stran. Gre za osnovno spletno stran v Joomli, nekaj slik in člankov; brez trgovine, brez prijavnih obrazcev ipd.
Trenutno se ubadam z nujnostjo prikaza obvestila o piškotkih.
Po eni strani se zdi vsa zadeva okrog piškotkov za obiskovalce spletišč samoumevna, ampak ko sem na drugi strani - kot lastnik, ki naj bi poskrbel za prikaz obvestila, mi pol stvari ni jasnih. Sem že googlal za informacijami, vseeno bi mi prav prišlo malo konkretne pomoči.
Najprej - kako sploh vem, ali moja spletna stran beleži piškotke, in katere? Verjetno si bom namestil Google Analytics, imam tudi neke ikone družbenih omrežij za "like" ... torej DA, beležim piškotke in moram nastaviti obvestilo.
Kako to naredim? Je dovolj, če inštaliram nek Joomlin extension - prikaže obvestilo, gumb Accept in to je to? Ker ko gledam različne spletne strani, imajo to različno urejeno, če npr. klikneš "preberi več", potem prikaže še vse detajle in seznam piškotkov ali pa je namesto tega polinkano na splošno, npr. stran informacijskega pooblaščenca... Kaj je prav?
Skratka, kaj vse mora obvestilo vsebovati - je nujen seznam piškotov in kako ga narediš? Ali za to poskrbi že (Joomlin) extension ali moraš sam to napisati (recimo preveriš v Cookie Checker)? Mogoče so smešna vprašanja, ampak pri začetniku je to tako.

Hvala vnaprej.

Furbo ::

Čim manj vsiljivo naj bo.
Jaz spletne trgovine, kjer ti to skoči v nos in dokler se ne strinjaš ne moreš naprej, raje preskočim, ker več kot očitno nimajo najmanjšega občutka za kupce.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Miha 333 ::

V obvestilu mora biti zapisan namen namestitve piškotkov. Pri piškotkih, ki omogočajo sledenje (npr. Google Analytics), pa jih spletna stran ne sme nameščati pred izrecno privolitvijo obiskovalca. Ta mora vedno imeti tudi možnost, da spremeni nastavitve oz. zavrne soglasje.
https://www.ip-rs.si/varstvo-osebnih-po...

BRBR ::

A niso tole ukinili, obvezno obvestilo ?

Ales ::

Kdo naj bi ukinil kaj? Zakon se ni spremenil.

BRBR ::

Miha 333 ::

Kaj ima to veze? Pri nas zaenkrat veljajo slovenski zakoni.

Miro-Slav ::

Hvala vsem za odgovore.

Bolj ko berem, manj mi je jasno, ne vem, kaj je to na teh cookiejih :), ampak ok.
Za začetek sem si potem rekel, da inštaliran en Joomlin extension in vidim, kako to sploh zgleda, pa bo potem mogoče lažje razmišljat/razumet od tu naprej.
Torej po namestitvi extensiona si urihtaš nastavitve pod module in plugin, da se ti zadeva prikaže na spletni strani - imaš par opcij prikaza. Pravzaprav vse nekako čudno izgledajo - glomazna obvestila izven pozicije, ki sem jo določial; ob pritisku na gumb I agree se ne zgodi nič in moraš refreshat stran, da obvestilo izgine...; ne vem niti, kako in kje bi se prilagodilo besedilo tega obvestila itd. Povrh vsega me je po inštalaciji začelo pogosto ven metat iz Joomle, se moram po nekaj minutah spet vpisovat...

Tako da to, kar sem do zdaj delal, bi kar opustil, in imam sledeča vprašanja, bi šel od začetka:

- Ali je načeloma inštalacija nekega extensiona za obvestilo o piškotkih "dovoljšen ukrep" in ti extensioni po defaultu delujejo tako, kot morajo ("prepoznajo" piškotke, ki jih ima tvoja spletna stran itd., prikažejo ustrezno obvestilo) - skratka, po namestitvi extensiona se ti ni treba več posebej ukvarjat s tem? V bistvu me zanima cel princip, če se razumemo.
- V primeru, da je tako (da rabiš samo extension in to je to): mi zna kdo priporočiti kak preizkušen extension, ki normalno prikaže obvestilo o piškotkih? Na JED jih je dosti, zanima me, če ima kdo konkretne nedavne izkušnje, kaj deluje.
V glavnem, če se tu kdo ukvarja z Joomlo in bi vedel iz prve roke svetovati, much appreciated!

Miha 333 ::

Miro-Slav je izjavil:


- Ali je načeloma inštalacija nekega extensiona za obvestilo o piškotkih "dovoljšen ukrep" in ti extensioni po defaultu delujejo tako, kot morajo ("prepoznajo" piškotke, ki jih ima tvoja spletna stran itd., prikažejo ustrezno obvestilo) - skratka, po namestitvi extensiona se ti ni treba več posebej ukvarjat s tem? V bistvu me zanima cel princip, če se razumemo.

Problem je v tem, da se zakonodaja po EU razlikuje (EU uredba pušča državam do neke mere proste roke). V nekaterih državah je dovolj obvestilo potem ko so se piškotki že namestili, Slovenija pa ima eno strožjih variant, kjer pač invazivnih oz. sledilnih piškotkov ne smeš nameščati preden se uporabnik eksplicitno ne strinja. Tako da nekega univerzalnega extensiona verjetno ni. Poskusi s slovenskimi extensioni za joomlo.

filips ::

Mene pa zanimam, kaj naj uporabim za navadno stran, brez CMS-ja (ampak uporablja piškotke).

@Miha 333 torej morajo biti (vsaj v Sloveniji) piškotki blokirani, dokler se uporabnik ne strinja? Kaj pa tisti, ki so nujno potrebni za delovaje strani? Kako naj to naredim?

Miha 333 ::

filips je izjavil:

Mene pa zanimam, kaj naj uporabim za navadno stran, brez CMS-ja (ampak uporablja piškotke).

Če uporablja piškotke, je to nekdo sprogramiral. Naj sprogramira še obvestilo.

filips je izjavil:


@Miha 333 torej morajo biti (vsaj v Sloveniji) piškotki blokirani, dokler se uporabnik ne strinja? Kaj pa tisti, ki so nujno potrebni za delovaje strani? Kako naj to naredim?

Invazivni piškotki morajo biti blokirani (med drugim tisti, ki omogočajo sledenje). Preberi si na zgornjem linku na IP strani. Za lokalne oz. lastne piškotke je dovolj obvestilo ob prvem obisku po tem, ko so se že namestili.

Miro-Slav ::

Miha 333 je izjavil:

Miro-Slav je izjavil:


- Ali je načeloma inštalacija nekega extensiona za obvestilo o piškotkih "dovoljšen ukrep" in ti extensioni po defaultu delujejo tako, kot morajo ("prepoznajo" piškotke, ki jih ima tvoja spletna stran itd., prikažejo ustrezno obvestilo) - skratka, po namestitvi extensiona se ti ni treba več posebej ukvarjat s tem? V bistvu me zanima cel princip, če se razumemo.

Problem je v tem, da se zakonodaja po EU razlikuje (EU uredba pušča državam do neke mere proste roke). V nekaterih državah je dovolj obvestilo potem ko so se piškotki že namestili, Slovenija pa ima eno strožjih variant, kjer pač invazivnih oz. sledilnih piškotkov ne smeš nameščati preden se uporabnik eksplicitno ne strinja. Tako da nekega univerzalnega extensiona verjetno ni. Poskusi s slovenskimi extensioni za joomlo.

Hvala.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

gdpr pri brezplačnem wordpress.com blogu in na preprosti joomla-strani

Oddelek: Izdelava spletišč
82383 (1876) darkcoffee
»

cookie nova zakonodaja

Oddelek: Izdelava spletišč
419322 (7322) stb
»

Pripravite vašo spletno stran na nov zakon o piškotkih (strani: 1 2 3 412 13 14 15 )

Oddelek: Izdelava spletišč
744204986 (156552) Tydek
»

Cookies WARNING!!!

Oddelek: Pomoč in nasveti
224014 (3056) [D]emon
»

Kdo vse ne priznava novega ZEKom (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / NWO
13142553 (34191) trizob

Več podobnih tem