» »

diagram pospeška v odvisnosti od časa

diagram pospeška v odvisnosti od časa

parisjan ::

 Prosim za pomoč pri rešitvi te naloge

Prosim za pomoč pri rešitvi te naloge

Jarno ::

Tak za silo zgleda graf pospeška.

#65W!

mirator ::

Ne vem, če je prava rešitev. V zadnjem razdelku ne more biti pojemek ampak je pospešek. V zgornjem diagramu s-t pomeni, da se je športnik najprej za določen čas ustavil, potem pa se je začel vračati. Torej je v dt povečal hitrost iz nič na neko vrednost in to je pospešek.

TheBlueOne ::

mirator, ne verjamem, da se gre za pospesek in pojemek naravnost, ker na prvem grafu menda ni hitrost "v"? Morda graf predstavlja spremembo smeri in pospeske pri zavijanju (stranske G-Force v Top Gearu :)). V tem primeru je resitev kar OK... Se mi zdi... :)

Zgodovina sprememb…

mirator ::

Če je hitrost opravljena pot v določenem času v=s/t, potem diagram s-t ne more ponazarjati drugega kot hitrost. Na zgornjem diagramu vidiš, da je v presledku med dvema časoma ravna črta, kar pomeni, da v tem času ni bila opravljena nobena pot. Torej je tukaj hitrost nič. Potem se pa diagram obrne, kar pomeni, da se je začelo neko gibanje. In ko se gibanje začne - kaj je to: pospešek ali pojemek?

Jarno ::

Kakorkoli, graf je informativen tudi za smer pospeška.
Matematično izhodiče je v tem primeru začetna točka in ne športnik.
Recimo, da bi hodil vzvratno...ne piše.

Oz. iz tega grafa pospeška lahko rekonstruiraš graf poti.
V primeru zgolj pozitivnih pospeškov dobiš napačen graf poti v odvisnosti od časa.
#65W!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jarno ()

parisjan ::

Jarno je izjavil:

Kakorkoli, graf je informativen tudi za smer pospeška.
Matematično izhodiče je v tem primeru začetna točka in ne športnik.
Recimo, da bi hodil vzvratno...ne piše.

Oz. iz tega grafa pospeška lahko rekonstruiraš graf poti.
V primeru zgolj pozitivnih pospeškov dobiš napačen graf poti v odvisnosti od časa.


A tam kjer je ravna črta se pot ne veča torej ni pospeka torej gre za enakomerno gibanje . V tretjem delu pa se pot veča,kako pa je s pospeškom tam ? Je na grafu navzgor pospešek ali ga ni ?:)

mirator ::

Gremo po vrsti. Če označimo posamezne vertikalne črte s t1, t2, t3, t4 in t5, potem je od nič do t1 gibanje pospešeno, med t1 i t2 je enakomerno gibanje (enakomerna hitrost) zato je pospešek enak nič. Od t2 do t3 se hitrost gibanja zmanjšuje, zato je v tem razdelku pojemek. Od t3 do t4 ni opravljena nobena pot, zato ni ne hitrosti, ne pospeška, ne pojemka, torej športnik počiva (lahko pa tudi teče na mestu). Od t4 do t5 pa je zopet opravljena neka pot (če bi nadaljeval v smeri, kot je bila zastavljena, bi bila krivulja obrnjena navzgor, ker pa se očitno vrača - saj se pot manjša, je krivulja jasno obrnjena navzdol). In če začneš gibanje iz hitrosti nič, ne more biti pojemek. Pospešek je lahko potem do izhodišča poti, saj ste najbrž že slišali za finiš?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mirator ()

Jarno ::

Ja, v redu. Pozabljaš, da je pospešek definiran kot drugi odvod poti v odvisnosti po času.
Če si pogledaš graf poti, kjer sem narisan negativno vrednost za pospešek, boš videl da gre za dele "narobe obrnjenih parabol".
Drugi odvod takšne segmentne funkcije pa je negativen.
Zato je moja rešitev konsistentna, tvoja pa bolj filozofska.
#65W!

K0l1br1 ::

Volvo pravi, da ice motorjev sploh ne bo razvijal dalje.

parisjan ::

Hvala vsem trem za prispevke, a še vedno sem v dilemi ,ko pa ni enotne rešitve med vami .Dobri ste .

mirator ::

Jarno je izjavil:

Ja, v redu. Pozabljaš, da je pospešek definiran kot drugi odvod poti v odvisnosti po času.
Če si pogledaš graf poti, kjer sem narisan negativno vrednost za pospešek, boš videl da gre za dele "narobe obrnjenih parabol".
Drugi odvod takšne segmentne funkcije pa je negativen.
Zato je moja rešitev konsistentna, tvoja pa bolj filozofska.

Saj mogoče imaš prav. Samo mene so učili, da je potrebno problem najprej razumeti (to je v bistvu najtežji del) potem pa rezultat pravilno ovrednotiti. Ti si sicer drugi odvod pravilno določil, da ima negativni predznak, ker si pač vzel, da ima pot negativno vrednost. Sedaj se pa vprašaj, kdaj ima lahko pot negativno vrednost? Če ti spremeniš smer poti, si to smer še vedno prehodil, torej vzameš absolutno vrednost razlike poti.
Sicer pa ali mi lahko razložiš, kako bi ti zgornji diagram prikazal na način, kot ga zagovarjam jaz, t.j. da je med t4 in t5 pospešek in da se hkrati pot skrajša?

steev ::

Mirator, ti si narobe predsavljaš pojma pospešek in pojemek. Zate je pojemek oboje, spremeba hitrosoti iz npr. +10 ali iz -10 proti nič. In tukaj je tvoja napaka. Pojemek je negativni pospešek. Sprememba hitrosti iz -10 na 0 je pospešek.
:|

mirator ::

Pa zakaj vsi mislite, da če se krivulja obrne navzdol, mora biti vse negativno. Zakaj ne uporabite malo logike?
Ali se strinjamo, da je športnik med t3 in t4 ali počival ali cepetal na mestu ali pa delal na istem mestu kroge? Če se s tem strinjamo. potem se moramo tudi strinjati, da je med t4 in t5 nadaljeval pot, pač v neki smeri, ki je sicer krajšala razdaljo od 0 do t3 in je pri tem moral razviti neko hitrost (jaz negativne hitrosti ne poznam). Torej nihče noče sprejeti dejstva, da je od hitrosti nič (t.j. med t3 in t4) moral povečati hitrost, da je prišel dalje od t4.
In @steev, kje pa si to tvojo ugotovitev v mojih postih zazanal?
Sicer pa ni nobene potrebe prepričevat mene, ampak je namen pomagati, sedaj izgleda kar zmedenemu @jarnoju

Jarno ::

Si sploh rešil kakšno nalogo iz fizike s tega področja na višjem nivoju?
Recimo položaj delca je opisan z enačbo s(t) = (t2-5t+4, -10t, 5).
Potem lahko določiš vektor hitrosti s prvim odvodom, vektor pospeška z drugim, komponente pa so lahko negativne.
Če ti ne poznaš negativne hitrosti, še ne pomeni, da komponente vektorja hitrosti ne smejo biti negativne. Ta je lahko tudi enodimenzionalen, zakaj pa ne.
Kot sem že omenil, z zgolj pozitivnimi pospeški bi rekonstrukcija grafa poti iz grafa pospeška dala čisto drugačno sliko.
Povedano po domače, rezultanta sil na športnika je imela v fazi vračanja med obdobji pospešenega gibanja nasproten predznak kot v prejšnji fazi, vektor pospeška pa smerno sovpada z rezultanto sil.

Ti si se obesil na semantiko, češ da je športnik nazaj grede tudi pospeševal, saj mu npr. ni pihal močan veter v prsi in ni bil na rolerjih.
Oz. če bi se naloga glasila tako, da je veter najprej pihal športniku na rolerjih v hrbet, kasneje pa v prsi in ga vzvratno odpihnil v izhodišče, bi potem dal mir?
#65W!

mirator ::

No se ti opravičujem, ker sem neuk, meni pač kmečka pamet pravi, kakšen je rezultat. Nisi pa na niti eno moje vprašanje odgovoril.
Ampak jaz sem svoje mnenje zapisal in s tem zaključujem.

steev ::

mirator je izjavil:

... jaz negativne hitrosti ne poznam ...

Tukaj tiči tvoj problem. Ker je ti ne poznaš, jo fizika pač pozna.
:|

Unilseptij ::

Ker se pot manjša, je pravilna Jarnova razlaga in z rešitvijo, ki jo je podal ni nič narobe. Po miratorjevi razlagi bi morala pot naraščati tudi v tem zadnjem delu grafa, saj se opravljena pot v resnici ne zmanjšuje, ampak lahko le povečuje, tudi če se smer obrne (če greš 5 korakov naprej in tri nazaj, si prehodil 8 korakov, vendar pa si le 2 koraka od začetne točke).

Torej v nalogi ni podana odvisnost opravljene poti od časa, ampak v bistvu razdalja od izhodiščne točke, ki pa se lahko tudi zmanjša, če se obrne smer gibanja. Smer gibanja pa se lahko obrne samo, če je pospešek negativen.

Zgodovina sprememb…

rok_p ::

Ok jaz kot laik mislim:
- da se opravljena pot ne more nikoli manjšati.
- med t3 in t4 teče enakomerno..recimo 10m/s, zato je pospešek 0
- po t4 je zmanjšuje hitrost, zato je pojemek
- pri t2 več ne pospešuje, po t2 pa umirja:)

Po moje kar drži graf od jarnota, ne vem:)
rok

mirator ::

Unilseptij je izjavil:

Ker se pot manjša, je pravilna Jarnova razlaga in z rešitvijo, ki jo je podal ni nič narobe. Po miratorjevi razlagi bi morala pot naraščati tudi v tem zadnjem delu grafa, saj se opravljena pot v resnici ne zmanjšuje, ampak lahko le povečuje, tudi če se smer obrne (če greš 5 korakov naprej in tri nazaj, si prehodil 8 korakov, vendar pa si le 2 koraka od začetne točke).

Torej v nalogi ni podana odvisnost opravljene poti od časa, ampak v bistvu razdalja od izhodiščne točke, ki pa se lahko tudi zmanjša, če se obrne smer gibanja. Smer gibanja pa se lahko obrne samo, če je pospešek negativen.

Res ne vem, kako vi gledate diagrame. Jaz zgornji diagram vidim kot s=f(t) in nič drugače. Uniseptij, tudi tebe sedaj sprašujem, ali je po mirovanju, ko je pot nadaljeval nazaj, hitrost upadla ali narastla. Seveda lahko hitrosti sedaj damo negativni predznak, ker je pač smer obrnjena, vendar je v tej smeri naraščala in ne upadala. In v spodnjem diagramu ne moreta biti enaki vrednosti med t3-t4 in t4-t5. V prvem primeru hitrost upada v drugem pa narašča, čeprav v negativni smeri.

Ja in smer gibanja se je obrnila v razdelku t3-t4, ki je bilo mirovanje in še pred tem pojemek.In ko začneš hitrost povečevati od nič dalje, ne glede na smer je to pospešek. V spodnjem diagramu pa je odvisnost pospeška od časa in ne od smeri in ker je od t4-t5 hitrost naraščala, mora biti pospešek na zgornji strani časovne osi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mirator ()

Unilseptij ::

Smer gibanja se obrne šele v intervalu t4-t5 in ne v t3-t4. V intervalu t3-t4 telo miruje, ker se pot ne spreminja. In vrednost pospeška v intervalu t3-t4 (pospešek je 0) ni enaka vrednosti v intervalu t4-t5. Je pa vrednost pospeška v intervalu t2-t3 enake sorte kot v intervalu t4-t5, kot je tudi vidno na Jarnovem grafu. Predstavljaš si lahko, da mora v obeh intervalih delovati enako usmerjena sila, zato je tudi pospešek enako usmerjen oziroma negativen.

S pojemkom ne bi preveč kompliciral, ker se ponavadi nanaša samo na zaviranje, torej, ko je pospešek nasproten smeri gibanja. Pospešek je namreč lahko negativen, tudi če deluje v smeri gibanja, če je ta smer nasprotna smeri, ki smo jo izbrali za "pozitivno" in to se zgodi v intervalu t4-t5.

mojca ::

rok_p je izjavil:

Ok jaz kot laik mislim:
- da se opravljena pot ne more nikoli manjšati.
- med t3 in t4 teče enakomerno..recimo 10m/s, zato je pospešek 0
- po t4 je zmanjšuje hitrost, zato je pojemek
- pri t2 več ne pospešuje, po t2 pa umirja:)

To je sploh narobe. Tole bi bila interpretacija grafa v(t), medtem ko je na sliki s(t).
Jarnova rešitev je 100% pravilna (ok, nisem preverjala velikosti in verjetno ni mišljeno, da bi bili rezultati numerično pravilni, ampak konceptualno je prav).

Mirator: tvoja logika je sicer za domačo debato ok, fizikalno pa ne ustreza dogovorom. Jasno, če bi športnika spremljal še kolesar z merilcem hitrosti in prevožene razdalje, bi le-ta enkrat med športnikovo pavzo obrnil kolo v nasprotno smer in v predzadnjem razdelku bi njegov števec pokazal pozitiven pospešek, povečevanje hitrosti in povečevanje poti. AMPAK: kolesar je za razliko od pešča vmes zamenjal svoj koordinatni sistem in graf iz njegovega merilca bo povsem drugačen od zgornjega grafa. Pri pešču se s(t) zmanjšuje proti 0, pri kolesarju bi pa ta pot naraščala.

Ostali imajo prav: športnik ima v predzadnjem razdelku negativno hitrost in negativen pospešek glede na dogovorjen koordinatni sistem.

Da še enkrat pojasnim. Hitrost ima definirano velikost in smer. Velikost hitrosti res ne more biti negativna, smer pa je lahko, odvisno od izbire koordinatnega sistema (isti objekt ima v različnih koordinatnih sistemih različno smer in velikost hitrosti). Mirator ves čas opazuje zgolj velikost hitrosti in ta res ne more biti negativna. Je pa z velikostjo hitrosti dokaj neuporabno računati, zato se v fiziki dogovorimo, kako bomo postavili koordinatni sistem in vse poračunamo v njem. To bistveno poenostavi račune in v teh pogojih je negativna hitrost v določeni smeri nekaj povsem običajnega.

mirator ::

Sem razumel. Imate prav. Nekaj klikerjev sem moral podmazati, ker so očitno že nekoliko zarjaveli. Uniseptij hvala za potrpežljivost. Upam, da se parisjana nisem preveč zmedel.

rok_p ::

Ampak vseeno: ni možno da se pot glede na čas manjša. Lahko greš 100m v eno smer, pa 50 nazaj..opravljena pot bo 150 in ne 50m.
rok

mojca ::

rok_p: odvisno, ali meriš prehojeno pot ali razdaljo od izhodišča. Prehojena pot se ne more zmanjšati, razdalja od izhodišča pa. Na grafu iz naloge je narisana razdalja od izhodišča.

one too many ::

Opozoril bi, da mora biti absolutna vrednost pospeška v t2-t3 večja kot v t0-t1, saj je manjši časovni interval za enako absolutno spremembo hitrosti. Za predzadnji interval pa težko ocenim.

Zgodovina sprememb…

slovencl ::

one too many je izjavil:

Opozoril bi, da mora biti absolutna vrednost pospeška v t2-t3 večja kot v t0-t1, saj je manjši časovni interval za enako absolutno spremembo hitrosti. Za predzadnji interval pa težko ocenim.

Točno tako, vse ostalo je OK.

rok_p ::

Mojca jaz iz naloge razberem da gre za pot in ne za razdaljo od izgodisca. Ne vem:)
rok

mirator ::

Saj je tudi mene to motilo. Ampak če bi šlo za prehojeno pot, potem bi se krivulja ves čas dvigala. Ker pa se dejansko vračaš, se razdalja do izhodišča hkrati z daljšanjem časa, krajša.

mojca ::

Seveda lahko dlakocepita o tem, kaj točno pomeni pot, ampak tole je naloga za 1. letnik srednje šole, teoretično bi lahko bila za 9. razred OŠ. Fiziki nekako razumemo, da so s(t), v(t), a(t), ... lahko negativni, in super nenavadno je, če sredi grafa spremeniš koordinatni sistem. Če bi spraševali po skupno pretečeni poti, bi tako tudi zapisali.

Verjetno bi učenci bolje razumeli, če bila naloga zastavljena takole:
Imejmo točki A in B (A != B) v ravnini. Naj bo tekač ob času t v točki C(t) na poltraku AB in naj bo s(t) definiran tako, da bo vektor(AC) = s(t) * vektor(AB) / razdalja(AB). Skiciraj drugi odvod funkcije s(t).


In ja, mirator ima prav. Če bi šlo za pretečene (kilo)metre, se vrednost na prvem grafu ne bi smela zmanjšati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: mojca ()

rok_p ::

dlakocepenje gor ali dol, če že nekdo sestavlja naloge in pričakuje rešitve, potem naj vsaj jasno/logično napiše navodila.
rok

mirator ::

Saj če dobro premisliš, je vse logično. Iz diagrama pač ugotoviš, da si kot opazovalec v izhodišču. Najprej športnik teče od tebe stran, potem pa se obrne in teče proti tebi. Če si smer gibanja označiš s puščico, bo do počivališča kazala v desno (pozitivno smer), ko pa bo tekel proti tebi pa se smer puščice obrne v levo proti tebi, torej v negativno smer.
Moja razlaga, ki jo je @mojca opisala kot za domačo debato, pa je slonela na napačni predpostavki, da sem se kot opazovalec premaknil na počivališče in je iz tega stališča športnik vedno tekel stran od mene.

marjan_h ::

Mene nekaj podobnega zanima in sicer imamo rotacijsko gibanje in linearno. Hitrost/kotna hitrost, ko se okrajšajo sekunde dobimo enoto m/rad. To naj bi bil polmer kroga. Ampak si dobro ne predstavljam teh enot m/rad. Ali lahko kdo razloži kako je lahko to polmer diska, ki se vrti in dviguje maso (recimo dvigalo)?

mojca ::

Citat iz Wikipedije:
Although the radian is a unit of measure, it is a dimensionless quantity.

The radian is widely used in physics when angular measurements are required. For example, angular velocity is typically measured in radians per second (rad/s). One revolution per second is equal to 2*pi radians per second.

Similarly, angular acceleration is often measured in radians per second per second (rad/s2).

For the purpose of dimensional analysis, the units of angular velocity and angular acceleration are s-1 and s-2 respectively

in pa:
Until 1995, the SI classified the radian and the steradian as supplementary units, but this designation was abandoned


Radian je torej neke vrste "brezdimenzijska enota".
Za najbolj ilustrativen primer pozabi za hip na kotno hitrost in si poglej enačbo za dolžino krožnega loka oz. obseg kroga.

krožni lok = kot * polmer
obseg = 2 * pi * R = 2 * pi [radianov] * R [metrov]

Enota za obseg kroga bi torej lahko bila [m * rad], pa vemo, da se krožni lok meri v metrih.

Za namene dimenzijske analize je prava enota za kotno hitrost [Hz] = [1/s] (kotna hitrost = 2 * pi * frekvenca). Z enoto [rad/s] si sicer lahko pomagaš razumeti, kaj gledaš, ampak tisti radian je iz vidika enot ekvivalenten množenju z 1. In tvoj polmer kroga je na koncu izražen v metrih (radiane lahko brišeš).

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: mojca ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fizika osnovna naloga

Oddelek: Šola
102068 (1242) robcek23
»

Prosti pad

Oddelek: Šola
91188 (929) Unknown_001
»

FIZIKA, pomoč!

Oddelek: Šola
51399 (956) Unilseptij
»

fizika(naloga)

Oddelek: Šola
302460 (2460) Bela01
»

[Fizika] Navpični met in čas

Oddelek: Šola
117837 (7675) kopriwa

Več podobnih tem