» »

[Fizika] Navpični met in čas

[Fizika] Navpični met in čas

urosz ::

Imaam probleme pri sledeči nalogi (primer b in c), zato bi prosil, če mi lahko kdo pomaga =)

Kroglico iztrelimo navpično nvzgor z začetno hitrostjo 360 km/h (100 m/s).
a) kje je kroglica po 5 sekundah? ((375 m))
b) Kdaj je 180 m nad tlemi ?

Po mojih izračunih se izzide tako, vendar je v rešitvah t=2s. Kje se skriva napaka?

v2 = v02 + 2gh
v2 = 10000 m2 / s2 + 2 * 10 m / s2 * 180 m
v = 60 m / s

v = v0 – gt
t = (v0 – v) / g
t = ( 100 m / s – 60 m / s ) / 10 m / s2
t = 4 s

c) Kolikšna je njena hitrost 50 m nad tlemi?

lp

Fizikalko ::

>> v2 = v02 + 2gh
v2 = 10000 m2 / s2 + 2 * 10 m / s2 * 180 m
v = 60 m / s

To je narobe. Prvič, če nečemu nekaj prišteješ, težko dobiš manj. Drugič, pospešek je negativen. v2=80m/s, BTW.

Drugič: ralunaj tako

h =v_0 * t - gt^2/2

Od tu reši kvadratno enačbo za t....

Če pa ne znaš, pa takole:

v_2 = 80 m / s

v = v0 – gt
t = (v0 – v) / g
t = ( 100 m / s –80 m / s ) / 10 m / s2
t = 2 s

urosz ::

kako si dobil v=80 m ?

em s tisto kvadratno enačbo sem rešil a primer, je pa problem da ne vem izpeljati t, zato mi ni pomagala =)
da, tudi matematika škriplje malo =)

Fizikalko ::

v2 = (100m/s)^2 - 2 * 10m/s^2 * 180 m = 80 m/s

urosz ::

Eto, zdaj sem tudi c primer rešil =)
Hvala ti, res!

Fizikalko ::

Ni za kaj. ;)

seminal ::

POzdrav
Tudi jaz imam nekaj težav s tem gibajnem.
A mi lahko lepo kdo napiše formule za enakomerno gibanje, pospešeno, enakomerno pospešeno gibanje, ter še za Prosti pad in navpični met

s=v t enakomerno
a=v:t pospešeno??
v= v_0 + at oz. pot x= v_0t + a (t)2 : 2 enakomerno pospešeno??
A mi lahko Fizikalko al pa kdo drug lepo to razložiš kr v ubeniku bolj salbo piše.

pa kdaj je v=v_0 t +at in kdaj v= v_0 t +a(t)2 :2:D


hvala za razlago

Ch4N93 ::

enačbe za fiziko
Ni nam lahko...

seminal ::

Vse lepo in prav
Vendar naprošam Fizikalka da malo razloži

Hvala:'(

kopriwa ::

enakomerno gibanje (v=konst)
->s=v*t
enakomerno pospešeno gibanje(a=konst)
->s=v0*t+a*t^2/2 (ta + je v primeru da telo pospešuje, če telo zavira velja enačba s=v0*t-a*t^2/2)
->a=v/t (pospešek dobiš tako da pogledaš za koliko se spremeni hitrost v nekem času)
->v^2=v0^2+2as (enačba ki povezuje hitrost z pospeškom in hitrostjo)
prosti pad
->hitrost na višini h, če štejemo pozitivno smer navzdol od mesta s katerega smo spustili telo (podobna kot zgornja enačba samo da je namesto pospeška a v enačbi težnostni psopešek g in pot s označimo z višino h) v^2=v0^2+2g*h (če je začetna hitrost enaka 0 je enačba še enostavnejša v^2=2g*h). Enačba hitrosti v odvisnosti od časa je v=v0+g*t, velja tudi enačba h=v0*t+g*t^2/2.
navpični met
->višino h štejemo od mesta s katerega vržemo telo navpično navzgor. Pospešek kaže v nasprotni smeri gibanja (vsaj na začetku ko se telo še dviga) Veljajo enačbe v^2=v0^2-2g*h. v0 je začetna hitrost, dvižno višino izračunamo tako, da namesto trenutne hitrosti v vstavimo 0 (v najvišji točki bo hitrost telesa 0. Dobimo enačbo v0^2=2g*h, ta povezuje začetno hitrost s katero smo vrgli telo v zrak z dvižno višino. Velja tudi enačba v=v0-gt.
Če ti še kaj ni jasno vprašaj
edit: če nič ne razumeš, spreglej vse kar sem napisal, nisem glih dober pedagog ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kopriwa ()

seminal ::

Enačba hitrosti v odvisnosti od časa je v=v0+g*t, velja tudi enačba h=v0*t+g*t^2/2.

To si zaj napisal sedaj pa nevem kje uporabit v=v0+g*t in ke uporabim v=v0*t+g*t^2/2 oz h=v0*t+g*t^2/2
Saj nekaj razumem sam ni mi jasno kje uporabim v=v_0*t + at in kje v= v_0*t + a*t^2/2 :D

Hvala za razlago

kopriwa ::

v=v0+gt je enačba s katero ugotoviš hitrost telesa ob nekem času t ki ga spustiš tako da prosto pada. v0 je lahko tudi enak 0 če telo samo spustiš in ge ne vržeš z začetno hitrostjo. Druga enačba s=v0*t+a*t^2/2 je enačba ki ti poda pot in ne v=v0*t... (v je hitrost, s je pot). Seveda pri prostem padu rečemo da telo preleti neko višino (lahko rečemo tudi pot), vendar uporabljamo oznako h (kot višina). Tako lahko iz te druge enačbe z reševanjem kvadratne enačbe za čas t dobiš čas za vsako višino. Člen v0*t uporabiš takrat ko ima telo neko začetno hitrost, če je nima je ta člen enak 0. Enačbe veljajo za katerokoli enakomerno pospešeno gibanje.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

FIZIKA, pomoč!

Oddelek: Šola
51398 (955) Unilseptij
»

Fizika ; premo gibanje ( UNI)

Oddelek: Šola
192362 (1621) TheKekec
»

fizika:navpični met!!!!

Oddelek: Šola
111994 (1666) Mavrik
»

Pomoč pri fiziki

Oddelek: Šola
82554 (1976) šernk
»

fizika(naloga)

Oddelek: Šola
302459 (2459) Bela01

Več podobnih tem