» »

EU razmišlja o regulaciji kriptovalut

EU razmišlja o regulaciji kriptovalut

Slo-Tech - Podpredsednik Evropske komisije Valdis Dombrovskis, ki je pristojen za evro in socialni dialog, je napovedal, da bo EU regulirala kriptovalute. "Gre za globalni fenomen, zato je pomembno, da imamo globalni odziv. Ne izključujemo možnosti, da nadaljujemo regulacijo kriptovalut na evropskem nivoju, če bomo opazili, da se pojavljajo tveganja, na katera ni mednarodnega odziva," je dejal Dombrovskis ob robu okrogle mize, ki so se jo udeležili Evropska centralna banka, industrijski partnerji in Odbor za finančno stabilnost (FSB). Glede na pogovore na marčevskem vrhu finančnih ministrov G20 v Buenos Airesu se bo EU letos ali v začetku prihodnjega leta odločila, kako ravnati s kriptovalutami. Glavni problem je, da visoka volatilnost predstavlja nevarnost za visoke izgube.

Dombrovskis je še dejal, da EU prepoznava tehnologijo veriženja blokov kot pomembno za finančne trge, zato bo Evropa to inovacijo sprejela in podprla. Kriptovalute pa so v zadnjem času postale špekulativni instrument, ki vlagatelje in uporabnike izpostavlja znatnemu tveganju izgube premoženja. Zaradi tega bo EU preučila, v kolikšni meri jih pokriva obstoječa zakonodaja in po potrebi pripravila dodatno. Ker obstoji precejšnja nevarnost pranja denarja in financiranja nezakonitih aktivnosti, bo Evropska komisija predlagala, da tudi za borze za kriptovalute in ponudnike denarnic velja direktiva o preprečevanju pranja denarja.

Tudi slovenski FURS pripravlja smernice, kako se bo obravnavalo trgovanje s kriptovalutami. Rudarjenje je že sedaj obdavčeno, saj gre za dejavnost, medtem ko bo trgovanje s kriptovalutami obdavčeno le, če bo šlo za dejavnost. Ni še jasno, kako bo FURS določil, kdaj je trgovanje dejavnost. Navajajo, da so ključni elementi neodvisnost, samostojnost in trajnost dejavnosti. Prav tako še niso jasne podrobnosti, kako in kdaj prijaviti rudarjenje (ob pridobitvi kriptovalute, ob prenosu v denarnico, ob prenosu na borzu, ob izplačilu ...).

38 komentarjev

AštiriL ::

Ne vem zakaj, vendar zdi se mi, da mi to ni všeč.
Ostani 127.0.0.1, ko si 0.0.0.0, nosi 255.255.255.255.

Mitja223 ::

Kako ni jasno kako je z miniranjem? Tisti trenutek ko dobiš priliv na svoj Wallet je zadeva obdavčena po trenutnem tečaju. Razlika v tečaju ob prodaji pa ti gre v stroške oziroma dobiček.

vostok_1 ::

Cesar je zavohal denar.

Tisti rek o davkih in smrti resnično ni zgolj humoren. Odkadar je tisti prvi človek odkril, da je dokaj spreten pri razbijanju glav s kamenjem, je bilo treba bit nekomu, proti svoji volji and for fairly vague reasons, dolžen.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: zee ()

jype ::

Od tod torej mit o tem, da so davki tatvina.

V resnici je bilo čisto drugače.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Mitja223 ()

RatedR ::

Goveda birokratska ni druge

vostok_1 ::

jype je izjavil:

Od tod torej mit o tem, da so davki tatvina.

V resnici je bilo čisto drugače.


So, ko se z njimi ravna koruptivno. To pa se dela praktično vs čas.
Vsepovsot.
Sam ratio je nekje mal boljši.

Nisem proti transparentnim davkom, ampak spet ne rabi prav vsega pobirat.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: zee ()

nekikr ::

Najbrž ne rabi pobirat točno tistega, kjer ti ustvarjaš, vsem ostalim pa lahko? :)

gus5 ::

EU razmišlja o regulaciji kriptovalut
Razmišlja? Čas je, da ukrepa. Regulira trg in obdavči špekulante. 8-)

slitkx ::

Pravilen ukrep.

WhiteAngel ::

Ker obstoji precejšnja nevarnost pranja denarja in financiranja nezakonitih aktivnosti, bo Evropska komisija predlagala, da tudi za borze za kriptovalute in ponudnike denarnic velja direktiva o preprečevanju pranja denarja.


Pa saj borze so morale ze sedaj slediti KYC in AML zakonodaji. Je tu kaj novega?

Glede ponudnikov denarnic pa... kdor bo hotel prati denar, si jo bo ustvaril sam, mimo borze. Je to samo nevednost zakonodajalcev? Ali se blizajo kake volitve in morajo "nekaj poceti"? Kdaj Draghi ze odhaja z vrha ECBja? Baje ga bo nasledil nek spanski bankir, how convenient. Se pripravljajo na hiperinflacijo Evra, ko Italija in Grcija bankrotirata? Ze kopicijo tone zlata v Frankfurtu? Kaj pa, ce je vse res?? :D

WhiteAngel ::

gus5 je izjavil:

EU razmišlja o regulaciji kriptovalut
Razmišlja? Čas je, da ukrepa. Regulira trg in obdavči špekulante. 8-)


Kaj tocno si predstavljas pod "regulira"? Ze zdaj so morale borze slediti podobni zakonodaji kot ostale finance druzbe. Tudi, ce ti je nekdo ukradel denarnico z BTC, je kazensko odgovarjal za protipravno prilastitev. Vse ostalo je pa bullshit in ze tehnicno neizvedljivo ali nesmiselno, npr. forsirati, da evropske kriptoborze delajo 6 ur na dan namesto 24 kot drugod po svetu ali pa, ko pade/naraste BTC za >10%, da ustavijo trgovanje, ali pa kar prepovedati internet in filtrirati promet navadnim smrtnikom, ki disi po kripto. Vse skupaj je navaden FUD.

GrX ::

Itak vsi vemo, da bo tega prišlo prej ali slej.. Vse skupaj je le vprašanje časa.

Spajky ::

... meni se zdi, da je banksterje začelo malo skrbeti za njihove zaslužke z "denarjem naštampanim iz nič" ... že voham : "war on Cryptocurrencies" (novi termin) :) ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

saule ::

gus5 je izjavil:

EU razmišlja o regulaciji kriptovalut
Razmišlja? Čas je, da ukrepa. Regulira trg in obdavči špekulante. 8-)


... in zagotovi pravno varstvo investitorjem.

Totscha ::

saule je izjavil:

gus5 je izjavil:

EU razmišlja o regulaciji kriptovalut
Razmišlja? Čas je, da ukrepa. Regulira trg in obdavči špekulante. 8-)


... in zagotovi pravno varstvo investitorjem.


Kot so bili zaščiteni mali delničarji NKBM in podrejenci v NLB...

Such regulation, much wow.
Haters gonna hate... ;)

Vazelin ::

Upam da nekdo na stavbo od ecb projecira ogromnega dogecoina.

TheBlueOne ::

Spajky je izjavil:

... meni se zdi, da je banksterje začelo malo skrbeti za njihove zaslužke z "denarjem naštampanim iz nič" ... že voham : "war on Cryptocurrencies" (novi termin) :) ...


Sej kriptovalute pravtako nimajo nekega realnega kritja, oz. ga nihce zares ne pozna. Kaksno imajo ceno ve vsak, kaksno imajo dejansko vrednost (kritje) ne ve nihce.

Je pa regulacija seveda neizbezna, ce bo postal nek resni igralec. Ce koga motijo davcne oaze ipd. naj se ne boji regulacije, ker zlorabe zakonov so zelo verjetne.

Zgodovina sprememb…

Iatromantis ::

Kriptovalute za Furs premično premoženje. Kdaj se morate vpisati v poslovni register?
Kriptovalute so premično premoženje, zato se dohodek iz trgovanja lahko šteje kot dohodek iz dejavnosti, ki je obdavčen, fizična oseba, ki opravlja dejavnost, pa se mora vpisati v poslovni register, ugotavlja Furs.

srnjak ::

To s premičnim premoženjem je največja traparija. Dejansko se jih sploh nikamor ne premika, saj ves čas ostanejo na blockchainu. :D

jlpktnst ::

Saj je že regulirano. Itak moraš na večini borz dat kup podatkov, da sploh lahko položiš/dvigneš denar (oz večjo količino).

simnov ::

Recimo si nakažeš 1000000€ od kriptovalut na nlb račun. Kako narediti , da je vse legalno koliko ti država vzame.

nekikr ::

simnov je izjavil:

Recimo si nakažeš 1000000€ od kriptovalut na nlb račun. Kako narediti , da je vse legalno koliko ti država vzame.

Slediš uradnemu postopku. Si to dobil od rudarjenja ali preko mešetarjenja? Od kje ti začetni kapital. Spisek borznih poslov. Samoprijava, če spadaš pod to. Uradni odgovor davčne uprave glede višine morebitnega plačila davščin.
Madona, tule gor ste sami taki, ki milijon ali dva (hipotetično) zaslužite do prve jutranje kave, obrazec, osnovna poizvedba in telefonski klic sta pa španska vas.

Ryanair ::

nekikr je izjavil:

simnov je izjavil:

Recimo si nakažeš 1000000€ od kriptovalut na nlb račun. Kako narediti , da je vse legalno koliko ti država vzame.

Slediš uradnemu postopku. Si to dobil od rudarjenja ali preko mešetarjenja? Od kje ti začetni kapital. Spisek borznih poslov. Samoprijava, če spadaš pod to. Uradni odgovor davčne uprave glede višine morebitnega plačila davščin.
Madona, tule gor ste sami taki, ki milijon ali dva (hipotetično) zaslužite do prve jutranje kave, obrazec, osnovna poizvedba in telefonski klic sta pa španska vas.

Podpis :))

Mato989 ::

zanimivo je samo to, da pustijo nam metanje denarja v igralnicah in stavah, kripto pa je tako kritično... dajte pojdite malo pogledat v Vegas kolko keša eni zagonijo, več kot mam jaz na kriptovalutah!
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Machete ::

Sam tebi res ni nič jasno. Kot en dihur ščitiš svoje mladiče in mešaš vse po vrsti, samo da kao napraviš 'case'.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

Spiky28 ::

V primeru dobička mi poberejo davek, v primeru izgub dobim pa dobropis ali kako že?

jype ::

Spiky28 je izjavil:

V primeru dobička mi poberejo davek, v primeru izgub dobim pa dobropis ali kako že?
Kakšen davek?

MonoPattern ::

Pri bankah privatizirajo dobiček in zvrnejo izgube na proračun, tukaj pa ravno obratno. Če že pobirajo davke za dobiček naj mi pa še plačajo, če bom naredil izgubo.

ShowDown ::

Totscha je izjavil:

saule je izjavil:

gus5 je izjavil:

EU razmišlja o regulaciji kriptovalut
Razmišlja? Čas je, da ukrepa. Regulira trg in obdavči špekulante. 8-)


... in zagotovi pravno varstvo investitorjem.


Kot so bili zaščiteni mali delničarji NKBM in podrejenci v NLB...

Such regulation, much wow.


Zelo dober primer kako regulacija finančnih storitev očitno deluje samo v eno smer, smer uporabnika.

nekikr ::

Spiky28 je izjavil:

V primeru dobička mi poberejo davek, v primeru izgub dobim pa dobropis ali kako že?

V primeru dobička sofinanciraš infrastrukturo in ostalo, kar ti država omogoča, v primeru izgube ti pa država to časti, torej, ja, dobiš dobropis, ker nisi zmožen plačati "računa".

Heisenberg ::

jaz gledam na kripto tako, da imam in kupim v kripto brez posrednikov (borz) tako da naj se poščijem na njihove davke.
Že danes lahko veliko stvari kupim s kripto.
Čez 1 leto bo ta ponudba narasla za nekaj 100%...čez 5 let bodo že vsi mali in veliki sprejemali kripto.


Seveda, če se lastnika sveta (bančniki) ne vmešajo in pokvarijo veselja.

Mordecai ::

Nazadnje, ko sem bral se je furs izrekel, da rudarjenje ni obdavčeno. Zdaj pa kao spet je. Mislim, namesto da bi podprli in širili krypto v slo ga dušijo. Saj pa plačaš davek, ko kupuješ s cryptom. Torej s službo jaz recimo zaslužim 1000E in 1000E max lahko potrošim. Če bom pa letos naredil milijonček bom pa v najboljšem primeru potrošil 1000X več. Ampak ne, treba zatret vse. Naj pbdavčijo vsak crypto priliv na trr račun z 10-20% ne pa da take mutnje mutijo. Jaz prinašam dodaten denar v državo oni mi pa hočejo vzet 80% tega ko vse skup sešteješ.

nekikr ::

Ti pa bolj slabo seštevaš.

jype ::

Mordecai je izjavil:

Nazadnje, ko sem bral se je furs izrekel, da rudarjenje ni obdavčeno.
Kdaj je pa FURS to rekel?

Machete ::

Zanč za šankom pr' Bertotu. Nisi bil zraven?
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Blisk ::

Banke in korporacije ne marajo kriptovalut, ker ogrožajo banke, zato bodo zadevo poizkušali regulirati ali celo prepovedati.

Mordecai je izjavil:

Nazadnje, ko sem bral se je furs izrekel, da rudarjenje ni obdavčeno. Zdaj pa kao spet je. Mislim, namesto da bi podprli in širili krypto v slo ga dušijo. Saj pa plačaš davek, ko kupuješ s cryptom. Torej s službo jaz recimo zaslužim 1000E in 1000E max lahko potrošim. Če bom pa letos naredil milijonček bom pa v najboljšem primeru potrošil 1000X več. Ampak ne, treba zatret vse. Naj pbdavčijo vsak crypto priliv na trr račun z 10-20% ne pa da take mutnje mutijo. Jaz prinašam dodaten denar v državo oni mi pa hočejo vzet 80% tega ko vse skup sešteješ.



rudarjenje je obdavčeno, ni pa preprodaja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Blisk ()

Mato989 ::

Blisk je izjavil:

Banke in korporacije ne marajo kriptovalut, ker ogrožajo banke, zato bodo zadevo poizkušali regulirati ali celo prepovedati.

Mordecai je izjavil:

Nazadnje, ko sem bral se je furs izrekel, da rudarjenje ni obdavčeno. Zdaj pa kao spet je. Mislim, namesto da bi podprli in širili krypto v slo ga dušijo. Saj pa plačaš davek, ko kupuješ s cryptom. Torej s službo jaz recimo zaslužim 1000E in 1000E max lahko potrošim. Če bom pa letos naredil milijonček bom pa v najboljšem primeru potrošil 1000X več. Ampak ne, treba zatret vse. Naj pbdavčijo vsak crypto priliv na trr račun z 10-20% ne pa da take mutnje mutijo. Jaz prinašam dodaten denar v državo oni mi pa hočejo vzet 80% tega ko vse skup sešteješ.



rudarjenje je obdavčeno, ni pa preprodaja.


Daj si preberi še 1x o rudarjenju... ali si nepismen? Rudarjenje ni obdavčeno razen pod določenimi pogoji...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

tikitoki ::

Mato989 je izjavil:

zanimivo je samo to, da pustijo nam metanje denarja v igralnicah in stavah, kripto pa je tako kritično... dajte pojdite malo pogledat v Vegas kolko keša eni zagonijo, več kot mam jaz na kriptovalutah!


koncno si bolj pravilno opisal nalozbe v kriptovalute:)

Heisenberg je izjavil:

jaz gledam na kripto tako, da imam in kupim v kripto brez posrednikov (borz) tako da naj se poščijem na njihove davke.
Že danes lahko veliko stvari kupim s kripto.
Čez 1 leto bo ta ponudba narasla za nekaj 100%...čez 5 let bodo že vsi mali in veliki sprejemali kripto.


Seveda, če se lastnika sveta (bančniki) ne vmešajo in pokvarijo veselja.


Dobro, da dobis elektriko in internetno povezavo iz lufta. Pa se varnostno sluzbo, da te ponoci ne odnesejo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kriptovalute v Sloveniji

Oddelek: Kriptovalute in blockchain
3310326 (1520) Mana
»

Kako FURS in ATVP regulirata kriptožetone in kriptovalute (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
507148503 (112649) Aquafriend
»

EU razmišlja o regulaciji kriptovalut

Oddelek: Novice / Kriptovalute
3813684 (10473) tikitoki
»

Trgovanje kriptovalut in dohodnina?

Oddelek: Loža
357430 (5266) mojster_joni

Več podobnih tem