» »

BackBlazova statistika: letno odpove 2 % diskov

BackBlazova statistika: letno odpove 2 % diskov

Slo-Tech - Spet je leto naokoli in pri BackBlazu so ponovno pogledali, kako zanesljivi so diski v njihovem podatkovnem centru. Poročilo, ki ga redno pripravljajo že vrsto let (od aprila 2013), služi kot neke vrste merilo za zanesljivost diskov. Trenutno imajo 91.305 delujočih diskov, kar je že dovolj za resne statistike. Letos so tudi prvikrat v večjem številu začeli uporabljati velike diska s kapacitetami 8, 10 in 12 TB.

Statistiko za zadnje četrtletje je treba jemati z zrnom soli, saj so trije meseci precej kratko obdobje, zlasti za modele, katerih imajo zelo malo. En sam okvarjen Seagatov 4-TB model izmed 60 diskov, ki so skupaj zbrali 1255 obratovalnih dni, namreč na letni ravni (annualized failure rate) prinese 29-odstotno pokvarljivost, pa to seveda ne pomeni, da so Seagatovi diski zanič. Med modeli, ki imajo vsaj 100.000 ur delovanja, so Seagatovi 6-TB modeli med najzanesljivejšimi z AFR 0,21 odstotka, njihovi 12-TB modeli pa z 2,01 odstotka med najslabšimi.

Če pogledamo kumulativne podatke od aprila 2013 in ponovno odštejemo modele z manj kot 100.000 urami, so WDC-jevi diski najslabši. Njihov 3-TB model ima AFR 5,06 odstotoka, 6-TB model pa 4,53 odstotka. Seagatovi diski vztrajajo med 1-2 odstotkoma, razen enega 4-TB modela, prav tako Toshiba. HGST-jevi diski so malenkost zanesljivejši.

V povprečju v dovolj dolgem obdobju na dovolj velikem vzorcu letno odpovesta dva odstotka diskov, ki obratujejo neprestano. Pri tem pa BackBlaze ugotavlja, da se je z leti ta odstotek počasi zmanjševal. Morda so novi modeli dejansko vzdržljivejši.

40 komentarjev

darkolord ::

En sam okvarjen Seagatov 4-TB model izmed 60 diskov, ki so skupaj zbrali 1255 obratovalnih dni, namreč na letni ravni (annualized failure rate) prinese 29-odstotno pokvarljivost, pa to seveda ne pomeni, da so Seagatovi diski zanič
No, vseeno so zanič.

To je sicer lanski graf, ampak se to lepo vidi:

mafijc ::

zanimivo, da mi je ravno pred dnevi začel dušo spuščat Seagate ironwolf 4TB po manj kot 1000 urah obratovanja. K sreči brez izgube podatkov zaradi mirroringa. Seveda to ne pomeni da so zanič, upam da bom imel z naslednjim več sreče

dexterboy ::

Preseneča me odstotek RED diskov od WD-a, ki naj bi bili narejeni za 24/7 in so po garanciji takoj za enterprise diski. Moram pa potrkati na les, da meni od štirih 3 tera v unRadiu ni spustil dušo še noben. V upanju, da tako tudi ostane :)
Bi pa bilo zanimivo pogledati proizvodne kapacitete proizvajalcev, da se vidi, katere velikosti diskov so najpogostejše na koncu tekočega traku...
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

dexterboy ::

Je pa tale citat iz njihove strani prav zabaven;
" For 2017 we added 25,746 new drives, and lost 6,442 drives to retirement for a net of 19,304 drives. When you look at storage space, we added 230 petabytes and retired 19 petabytes, netting us an additional 211 petabytes of storage in our data center in 2017. "
Jest bi imel doma samo EN petabajt, hvala ;)
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Dr_M ::

Tudi WD Red so hudo slabi, kar govorim ze nekaj casa.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

zmaugy ::

Ta teden mi je začel povzročat težave 6 Tb WD Mybook. Zelo malo rabljen. WD se je s tem pri meni zapisal v Hall of Shame skupaj z OCZjem, ki je bil do zdaj edini disk, ki mi je crknil.
Posrani drek, en ;(

PS: Saj vemo, kaj se je zgodilo z OCZjem po tem...>:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

tomy5 ::

Vzorec 90.000 diskov ne pomeni nič, samo v SLO se jih letno proda čez 200.000 in vemo kolk je to glede na svet nereprezentativen podatek.
To podajanje podatkov je samo marketing BackBlaza in je za resno analizo neverodostojen.

jype ::

tomy5 je izjavil:

samo v SLO se jih letno proda čez 200.000 in vemo kolk je to glede na svet nereprezentativen podatek.
Amm...

Ti pa statistike ne razumeš pretirano dobro?

BackBlaze ima 90.000 diskov, ki sestavljajo spodoben _vzorec_. Ker razpolagajo z _vsemi_ podatki o teh 90.000 diskih, jim to omogoča sklepanje glede tega, kako pogosti so dogodki ob njihovem vzorcu uporabe diskov.

Če bi Slovenija zbirala podatke o vseh diskih, ki se na njenem ozemlju prodajo, bi to bil večji vzorec, drži - je pa malo verjetno, da bi bili rezultati bistveno drugačni, če izvzameš to, da se diski, prodani v Sloveniji, uporabljajo bistveno drugče kot diski, ki jih kupi BackBlaze.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: zmaugy ()

tomy5 ::

Mislim samo da ko bodo resni data centri objavljali vzorec bodo podatki resni, npr amazon, ms, ....

Oberyn ::

tomy5 je izjavil:

Mislim samo da ko bodo resni data centri objavljali vzorec bodo podatki resni, npr amazon, ms, ....

Saj BackBlaze je čisto resen data center. Glede statistike ti je že jype razložil, jaz pa še povem, da so ene 4x cenejši od amazona in ostalih, kar se tiče najema diskovnega prostora (storitev B2). Zanimiv je komentar na njihovi spletni strani, kako jim to uspe: "ker obvladamo svoj posel".

tomy5 ::

Resen pomeni resne velikosti, statistiko se dela na reprezentativnem vzorcu.
Cena najema nima nič s statistiko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tomy5 ()

Baja ::

zanimivo, pri meni so najbolje zapisani wd in najslabse seagate. seagatei so mi umirali kot po tekočem traku, wd-je pa mam najstarejse ene 10 let stare 1tb black in delujejo kot urca. mam pa še 2,3,4,6T modele, zaenkrat vsi zdravi kot riba. tako da kupujem še samo blacke :) mam pa ene 50+ diskov v arzenalu.

jype ::

tomy5 je izjavil:

reprezentativnem vzorcu.
Drži. 90.000 je več kot dovolj za reprezentativen vzorec (seveda pa lahko izbereš diske tako, da ni). Nekaj tisoč bi jih bilo že povsem dovolj.

Baja je izjavil:

zanimivo, pri meni so najbolje zapisani wd in najslabse seagate. seagatei so mi umirali kot po tekočem traku, wd-je pa mam najstarejse ene 10 let stare 1tb black in delujejo kot urca. mam pa še 2,3,4,6T modele, zaenkrat vsi zdravi kot riba. tako da kupujem še samo blacke :) mam pa ene 50+ diskov v arzenalu.
Ja, moje izkušnje so pri podobno velikem vzorcu enake, drži pa, da sem že izgubil par WD diskov.

Baja ::

ja, jaz sem tudi par wd-jev zgubjo, mislim da green/blue modele. so pa vsaj prvo dobili bad sektorje in sem jih pač zamenjal. seagatei pa so po večini krepnili katastrofalno in posledično je blo več komplikacij zaradi tega. seagate ne vzamem več tudi če mi plačajo.

jype ::

No, par seagate diskov še vedno imam in delajo dobro, je pa pogostost napak pri seagate diskih bila katastrofalna, sploh za mojo velikost vzorca.

oxyuranus ::

Seagatovi diski SO zanic. Dejstvo. Toliko kot mi je seagatov crknilo (trije v 2.5 meseca), mi ni nobene druge posamezne znamke. Se jih ne dotaknem vec, nikoli.
Those who do not understand UNIX are condemned to reinvent it, poorly.
(hint: linux)

Zgodovina sprememb…

oxyuranus ::

Baja je izjavil:

ja, jaz sem tudi par wd-jev zgubjo, mislim da green/blue modele. so pa vsaj prvo dobili bad sektorje in sem jih pač zamenjal. seagatei pa so po večini krepnili katastrofalno in posledično je blo več komplikacij zaradi tega. seagate ne vzamem več tudi če mi plačajo.


Samo potrdim lahko, kontrolerji crkujejo, enemu sem namontiral kontroler, iz novega diska istega modela in je deloval, no vsaj toliko, da sem podatke spumpal. Posledicno ne pomaga noben smart, zadeva samo brez opozorila odleti, pri tistih treh diskih zgoraj sem komaj sproti resilveral zraid. Seagata se ne dotaknem vec, preprican sem, da so za tezavo vedeli, pa so vseeno diske prodajali naprej. In pri diskih je zaupanje nekaj kar si zlepa ne povnes vec. Zdaj pa samo se hitachiji, pa ceprav jih moram iz tujine narocat.
Those who do not understand UNIX are condemned to reinvent it, poorly.
(hint: linux)

dexterboy ::

Baja je izjavil:

ja, jaz sem tudi par wd-jev zgubjo, mislim da green/blue modele. so pa vsaj prvo dobili bad sektorje in sem jih pač zamenjal. seagatei pa so po večini krepnili katastrofalno in posledično je blo več komplikacij zaradi tega. seagate ne vzamem več tudi če mi plačajo.

To si dobro napisal; meni so WD-ji crknili tako, da so se začeli kazati bad sektorji, pa sem lahko vsaj nekako dobil podatke dol in se dostojno poslovil od kovinske shrambe. Morske gate so pa res crknile tako kot Titanik; čez noč. Zjutraj si prižgal PC in je samo mlelo... bye bye vsa muska s travnika :))

@oxyuranus; lahko zaupaš, kje naročaš Hitachije?
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Zgodovina sprememb…

Baja ::

sumim tudi da seagate nekaj čara z garancijami, ker to kar sem dobil nazaj, bi blo najboljše zabrisati direkt v kanto. eden ni zdrzo niti teden dni. noben pa mislim da ni preživel 2 mesca.

Markoff ::

1. Seagate
2. WD
3. Vsi ostali

To je vrstni red kakovosti po mojih izkušnjah. V smislu pogostosti crkovanja, ne preživetja, seveda. Seagate je zame legalizirana oblika organiziranega kriminala.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

HighBane ::

Do zdaj sem imel 6 HD diske v redni uporabi. Crknila sta mi Seagate green in Seagate, ki sem ga imel v prenosniku. Tako da Seagate takoj črtam, če sem v nabavi za nove HDD. Fino je imeti vsaj en kriterij. :P

filip007 ::

Imam dva WD Blue po 500GB, za Seagate vem da pade na Smart testu, tako da to je to.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

predi ::

Baja je izjavil:

zanimivo, pri meni so najbolje zapisani wd in najslabse seagate. seagatei so mi umirali kot po tekočem traku, wd-je pa mam najstarejse ene 10 let stare 1tb black in delujejo kot urca. mam pa še 2,3,4,6T modele, zaenkrat vsi zdravi kot riba. tako da kupujem še samo blacke :) mam pa ene 50+ diskov v arzenalu.

Jaz pa sem ravno v fazi nuke-anja novega 4T WD Blacka, ker gre nazaj na Amazon. Jebe* zanesljivost, če se oglaša kakor floppy-i izpred dvajsetih let. Fak. To ni disk za v desktop pc. To moraš imet nekje v sosednjem poslopju nameščeno, da ga odmisliš. Še ko je v idle, se na vsakih pet sekund zadere. Trr, trr, trr. Vsakih pet sekund. Hvala lepa za tak storage. Mam 500GB Black-a od nekje 2011 in je praktično neslišen. Tale novi je pa naravnost katastrofalen. V silent kišto ga ne moreš dat.

darkolord ::

Em, za Black pa lepo piše, da je namenjen performance in ne tišini ali varčnosti. Black je po specsih v seeku cca. 6x glasnejši kot Green.

MrStein ::

Meni tudi en disk v idle skoz trrr,trrrr,trrrr.

Verjetno mu kaj ne štima in poskuša popraviti.
Moti, ampak ne toliko, da bi NAS razšraufal.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

predi ::

darkolord je izjavil:

Em, za Black pa lepo piše, da je namenjen performance in ne tišini ali varčnosti.

Ja. Itak. Saj je pisalo tudi isto za 500GB različico. Pa pisalo je, da ima praktično enake dB v primerjavi z prejšnjim diskom. Ima en k iste. Sta side by side notri pa slišim samo novega. Pisalo je tudi, da je namenjen uporabi v desktop pc-jih. To enostavno ni res. Stari se tudi ni oglašal vsakih pet sekund (sploh ni važno če je sata priklopljen).

next3steps ::


Tale je star od 5 do 10 let. Koliko točno, ne vem, ker sem kupil rabljenega pred nekaj leti za 15 eur.

pingo76 ::

Še sam podam svoj lonček. V 95% primerih ko delovne postaje (kjer ni še ssd-jev) ali strežniki naletim na okvaro diska... = Seagate. Kljub temu, da se jim že dalj časa izogibamo in je sample size nizek crkujejo le ti. :/ Trend je konsistenten zadnje desetletje oz. od takrat ko je izgubil tožbo zaradi acoutsic managementa (obdobje prehoda ko se je dobilo še enak disk 120GB SATA / PATA). So takrat so bili top roba, in še danes jih večina dela. Po tem pa je failure rate narasel katastrofalno.

c3p0 ::

Pri Seagate diskih je dobro edino to, da na ES diske dajo 5 let garancije in da nam jih reseller menja za nove, ne za tisti nateg od factory refurbished, ki delajo povprečno mesec, ali so celo DOA.

Čisto druga liga so pa stari SAS 15k diski. En server laufa skoraj nepretrgoma že 9 let in od šestih je do zdaj mrknil le en.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3p0 ()

Isotropic ::

koliko se mu pa cikla napajanje (se ga ugaša)?

samo a se lahko primerja te HGST Megascale (enterprise) z navadnimi HGST desktop?

Zgodovina sprememb…

darkolord ::

HGSTji, ki jih Backblaze uporablja, so večinoma Deskstari, torej desktop diski.

tomy5 ::

Backblaze je v svoje datacentre vgrajeval tudi diske ki jih je dobil iz externih diskov, ker so bili takrat po poplavan poceni in dobavljivi, .....
Tako da BB ni ravno "resen" data center.

Invictus ::

Dovolj resni in poceni so, da jim biznis laufa že nekaj let.

Ni vsa znanost sveta v enter-price področju ;).

Kar ti sestavi cel server s 65 diski za 10k EUR... Oz. sestaviš ga lahko, kupiš bolj težko. Mogoče zato dobiš kak napajalnik :D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Baja ::

fak, kak jim to rata za 10k€ ?!? mam v serverju 36 komadov, pa so samo diski ~10k

darkolord ::

Ja sej vidiš, kupujejo najbolj poceni diske, zdaj so manj kot 100 eur za 4 TB.

Imajo dovolj dober redundancy in diski spet ne crkujejo toliko, da se jim še vedno precej bolj splača, kot plačati n-krat toliko za enterprise diske (ki prav tako niso 100%).

Invictus ::

Baja je izjavil:

fak, kak jim to rata za 10k€ ?!? mam v serverju 36 komadov, pa so samo diski ~10k

Takole...

https://www.backblaze.com/blog/open-sou...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

WhiteAngel ::

dexterboy je izjavil:

Je pa tale citat iz njihove strani prav zabaven;
" For 2017 we added 25,746 new drives, and lost 6,442 drives to retirement for a net of 19,304 drives. When you look at storage space, we added 230 petabytes and retired 19 petabytes, netting us an additional 211 petabytes of storage in our data center in 2017. "
Jest bi imel doma samo EN petabajt, hvala ;)


Kdaj točno oni dajo disk v retirement? Po treh, štirih letih? Na strani nisem zasledil njihove strategije.. Ker če je AFT za Seagate in Toshibe okoli 2%, potem je pričakovana življenjska doba 50 let, kar vemo, da ne more držati. Realen AFT je verjetno tam okoli 15% za dobre diske. Se pravi, da je pričakovana doba 7 let, če ni nobenega tovarniškega fuckupa.

Baja ::

danes se je še en direktno potopil na dno morja :D sem mislo da so že vsi šli :/

Jst ::

Preden sem uporabljal NAS, sem imel diske v računalniku. In imam občutek, da sem več diskov prepoznal po glasu (oz. zvoku, ki ga/so dajali pri delovanju), kdaj bodo umrli, kot pa po SMARTu.

Za več kišt se spomnim, da je iz tihe, postala glasna, ampak iz dneva v dan tega ne prepoznaš. Ko sem šel na WC in sem slišal neko tuljenje iz računalnika, je bil pa to znak, da nekaj ni v redu.

Danes imeti redundanco v kišti je mučenje/sado-mazo. Danes imam za "vogalom" omare Synology, iz katerega mečem manjpše in mečem večje HDDje. (Synology, ki ga imam dva metra stran, je že star in kupujem nekaj novega, z enako zanesljivostjo in fleksibilnostjo...)
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Miha 333 ::

Zadnje čase kupujem zase in za stranke samo še Toshiba in Hitachi diske. Po mojih izkušnjah so to daleč najbolj zanesljivi diski. Seagate pa tako crkujejo, da je že smešno. Sem ravno pred kratkim poslal enega na RMA, dobil nadomestnega refurbished, crknil je po mesecu in pol.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Backblaze: letno odpove 1,7 odstotka diskov, HGST boljši kot Seagate

Oddelek: Novice / Diski
114339 (2221) yjpe
»

BackBlazova statistika: letno odpove 2 % diskov

Oddelek: Novice / Diski
408745 (5583) Miha 333
»

Zanesljivost diskov četrtič: HGST ostaja prvak

Oddelek: Novice / Diski
2711009 (8408) levaky
»

Najzanesljivejša Hitachi in Western Digital, Segate 3 TB prava katastrofa

Oddelek: Novice / Diski
2735776 (4837) m47hingi

Več podobnih tem