» »

Obdavčitev kripovalut - kako spraviti na minimum?

Obdavčitev kripovalut - kako spraviti na minimum?

««
15 / 20
»»

Jerry000 ::

perci je izjavil:

Ti pa meni, da oznacim to za napacen pristop.

Right dude, sam da boš srečen \m/

Baja ::

glede airdropov/daril. če na dan airdropa/forka le-ta ne kotira na nobeni borzi je potem cena takih kovancev 0 in posledično davek 0?

easymode ::

a mi lahko kdo razloži kako lahko zakon velja za nazaj, po ta novih kriterijih in moji pogostosti tradeanja potem padem v dejavnost.... ampak ne bi tako trade-al če bi to vedel, za tistih piškavih nekaj % se borim, zdaj sem pa kaznovan za to? tisti k se jim je pa "usral" pa pobirajo ogromne dobičke brez problema, debilno čist

npr. trading competition je, dobiš par coinov če si med top traderji za nek coin in pač trejdaš sm pa ke brez profita, nabiješ si ogromno trgovanj in vrednosti trgovalnih akcij in si kar naenkrat v dejavnosti... tega ne bi počel če bi to oni prej povedali, zdaj pa kar velja za nazaj, wtf totalno wtf

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: easymode ()

perci ::

glede airdropov/daril. če na dan airdropa/forka le-ta ne kotira na nobeni borzi je potem cena takih kovancev 0 in posledično davek 0?

To, da ne kotira na borzi, ne pomeni, da nima vrednosti.

easymode je izjavil:

a mi lahko kdo razloži kako lahko zakon velja za nazaj, po ta novih kriterijih in moji pogostosti tradeanja potem padem v dejavnost.... ampak ne bi tako trade-al če bi to vedel, za tistih piškavih nekaj % se borim, zdaj sem pa kaznovan za to? tisti k se jim je pa "usral" pa pobirajo ogromne dobičke brez problema, debilno čist

npr. trading competition je, dobiš par coinov če si med top traderji za nek coin in pač trejdaš sm pa ke brez profita, nabiješ si ogromno trgovanj in vrednosti trgovalnih akcij in si kar naenkrat v dejavnosti... tega ne bi počel če bi to oni prej povedali, zdaj pa kar velja za nazaj, wtf totalno wtf

Zakon velja od 2006. Torej za naprej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

_IKE_ ::

perci je izjavil:


Zakon velja od 2006. Torej za naprej.


14. 6. 2018
Sprememba dokumenta Davčna obravnava poslovanja z virtualnimi valutami po ZDoh-2, ZDDPO-2, ZDDV-1 in ZDFS (Podrobnejši opis)

4. izdaja, vendar velja tudi za nazaj, glede na to, da gre le za dopolnitev 3. izdaje in ne za zakonske spremembe.

Če so vsaj nekaj naredili prav s tem dokumentom ( beri malce bolj pojasnili zadeve ), so ga nato kardinalno posrali s tem ko so zadevo opredelil kot dopolnitev in ne kot spremembo.

Za tistih nekaj ki imajo kripto valute v lasti par let in z njimi niso trgovali toliko da bi se smatralo za dejavnost zadeva ne spremeni ničesar, večina tistih ki pa si je kripto valute pridobila s trgovanjem ki ga ta dokument opredeljuje kot dejavnost pa bo začela razmišljat o alternativnih poteh ( beri skrivanju denarja ), še sploh ko bo šlo za 6 in več mestne zneske...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: _IKE_ ()

perci ::

A to pojasnilo je zakon? Gre za pojasnilo, ki si ga je javnost želela, ker ni bila zadovoljna z izrazi, ki so v zakonu: neodvisnost, trajnost,...
S tem pojasnilom FURS tolmači zakon. In roko na srce, kar precej na roko gre večini ljudi.

Mimogrede, si ugotovil, kaj to pojasnilo definira kot dejavnost ali govoriš na pamet?

gruntfürmich ::

je ktirga furs udaril pri dohodnini? mene ni.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

perci ::

A si kej prijavil?

gruntfürmich ::

nič.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

perci ::

Ja, potem te bo pa furs bolj tezko opalil kar tkole sproti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

hamez66 ::

Moraš prijavit, lahko pa počakaš na fovšljivega soseda, da te on prijavi. V tem primeru te čakajo še kazni in višje obresti.

Baja ::

perci je izjavil:

glede airdropov/daril. če na dan airdropa/forka le-ta ne kotira na nobeni borzi je potem cena takih kovancev 0 in posledično davek 0?

To, da ne kotira na borzi, ne pomeni, da nima vrednosti.



in po kakšnem ključu bodo določili vrednost?

perci ::

Ti jo moras dolocit. Oni bodo pa ocenili, ce si prevec mimo udaril.

Baja ::

še vedno ne vem po kakšnem ključu bodo to ocenili. jaz se vedno pravim da je vrednost (vsaj forkov) 0 ob pridobitvi, ker za vecino forkov neves ali bodo zaživeli ali ne, razni futuresi pa itak ne kazejo realne slike. prvi tradi pa so ponavadi tudi nerealni, ko nekdo kupi miljoninko po par btc/kom.

perci ::

Ko enkrat vidiš, da se BCH trguje po 4k usd, težko rečeš, da je bil ob forku vreden 0 usd.

Ni enoznačnega odgovora na to, kako se bo ugotavljalo vrednost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

gruntfürmich ::

perci je izjavil:

Ja, potem te bo pa furs bolj tezko opalil kar tkole sproti.

nakazilo iz bitstampa na trr mu je banka sigurno javila
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

_IKE_ ::

perci je izjavil:

A to pojasnilo je zakon? Gre za pojasnilo, ki si ga je javnost želela, ker ni bila zadovoljna z izrazi, ki so v zakonu: neodvisnost, trajnost,...
S tem pojasnilom FURS tolmači zakon. In roko na srce, kar precej na roko gre večini ljudi.

Mimogrede, si ugotovil, kaj to pojasnilo definira kot dejavnost ali govoriš na pamet?



Prekoračitev 100/100 se definira kot dejavnost ( v enem koledarskem letu seveda )....

Se enkrat, večina ljudi je v kripto prišla v zadnjih dveh letih ( vsaj dnevno število postov v temah vezanih na kripto tematiko kaže na to ....)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: _IKE_ ()

easymode ::

perci je izjavil:


Zakon velja od 2006. Torej za naprej.



2006? To je pa čista nebuloza, v glavnem fora je da mojega početja nisem smatral kot dejavnost če vsake toliko časa malo potrejdaš po telefonu, glede na njihove kriterije (dejansko določene šele sedaj) bi pa padel v dejavnost. Tudi če zdaj vse prodam z izgubo je zaradi realiziranih naročil v decembru (ko je bil bitcoin zelo visoko) moj davek + prispevki za nazaj več kot imam sploh trenutno vrednost kriptovalut.

Trenutni zakon je tako da nekateri odnesejo zelo poceni, nekateri pa totalno totalno najebejo. Lepo bi moral vse skupaj obdavčit 20% in je to to, 100x bolj preprosto in 100x bolj fer.

Mato989 ::

FURS se hoče pretvarjat, da zakon velja od 2006 naprej in bi mi morali sami vedet kam padejo kriptovalute čeprav se FURS to ni izjasnil leta 2009 niti 2010 niti 2016!!! Nekateri so trgovali že 7 let pa FURS še kar ni povedal kaj kriptovalute so...

Kot pravim, FURSova logika je takšna, da bi morali večino nas ki smo vsak dan menjavali karte Pokemonov obdavčit in kaznovat za nazaj, ker tiste karte so imele dejansko vrednost takrat na ebayu oz. spletu mi tega seveda nismo vedeli =)

Sicer sme jaz v celotnem letu 2018 naredil celih 22 tradov pa še to v enih 5 trgovalnih dneh, ampak ja... neumnost FURSa, vlade sicer nimamo ampak tudi če bi jo imeli ne bi spravli skupaj kripto zakona ki bi bil ugoden in bi privabil milijonarje iz EU k nam... to je pretežko za pametnjakoviče v Sloveniji =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

perci ::

gruntfürmich je izjavil:

perci je izjavil:

Ja, potem te bo pa furs bolj tezko opalil kar tkole sproti.

nakazilo iz bitstampa na trr mu je banka sigurno javila

Kar še ne pomeni, da opravljaš dejavnost in ni mogoče kar vsakega avtomatsko vreči v dohodnino. Če pa ne opravljaš dejavnosti, je zadeva neobdavčena. Kriteriji za dejavnost so v novi verziji pojasnila FURS (vrednosti so določene primeroma).

1pioneer ::

matr ste eni. Sej pokažeš samo adreso katero ti sam hočeš in isto velja za borzo. Jaz imam ene 10 borz, tako da si izberem kero lahko pokažem. Sploh pa davčna ne more nič v primeru monerota ali dash ali katerikoli altocin ki zakriva transakcije... Enostavno nakaži si na fiat borzo, kjer nisi trgoval od tam fiat pretvori v XMR pošlji si na borzo kjer ti je najbolj komot za trgovanje ko boš izplačal vse daš nazaj v XMR nato nazaj na fiat borzo, kjer lepo prodaš in to je to. Imaš en naslov iz katerega ni razvidno nič in ne boš šel v dejanvost pa čeprav si naredil miljon trejdov v dnevu... Kripto in davki ne grejo skupaj in nobena davčna tudi najmočneja IRS ne more nič, če ne želiš plačat davka. Davki, bi morali biti v obliki darovanja če želiš jih plačaj za skupno dobro če ne pač ne in jih sam razporejaš kam naj grejo. Čim manj vmešavanja države v karkoli je najboljše. Država naj dela le osnovne funkcije in to je obramba ter gradnja infrastrukture za osnovne življenje, vse ostalo nima kaj praskat, samo ker ste vsi navajeni komunizma in da je v vse vpletena država smo tam kjer smo. Če mislijo uradniki, da bo ta sistem obstal še 20 let se lepo motijo. Cel današnji sistem sloni na tem da so 3 delavci podpirali 1 upokojenca, kar pa je sedaj je 1.5 ali manj na 1 upokojenca in še se manjša, tako da filanje blagajne z izmišljanjem novih davkov ali dviganjem davkov ne bo šlo v nedogled...

jype ::

1pioneer je izjavil:

Sploh pa davčna ne more nič v primeru monerota ali dash ali katerikoli altocin ki zakriva transakcije...
Žal tudi ti ne moreš nič - in ti si tisti, ki mora pojasniti izvor premoženja.

Meni se zdi bistveno bolj udobno poslovati transparentno, kot reči skrivati.

Tvoje ideje o davkih so sicer "zanimive", a na nivoju razmišljanja petletnega otroka: Vrzimo pod vlak tiste, ki so strošek, pa bomo imeli proračunske presežke!

1pioneer ::

Ozri se na ameriški sistem, pa boš videl kako deluje v praksi. Če imaš možnost sam odločanja kam gre tvoj denar in si razumen boš živel dobro, če boš vse zapil potem neke korsiti od tega človeka ni, tako da potem tudi ko dobi "raka" mu bo vrnjeno nazaj. Kako že gre; žanješ to kar seješ...

perci ::

To super funkcionira tudi za otroke revnih starsev, ki jim ne morejo placati zdravljenja.

Pac zanjejo, kar so sejali. Oh, wait...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

jype ::

1pioneer je izjavil:

Ozri se na ameriški sistem, pa boš videl kako deluje v praksi.
Vidim: Ljudje morajo imeti doma polavtomatsko orožje, da jih reveži ne oberejo do kosti.

1pioneer ::

Naravna selekcija. Sej ni treba da se širimo skozi. Je treba imeti otroke, če sam zase ne moreš skrbeti?

jype je izjavil:

1pioneer je izjavil:

Ozri se na ameriški sistem, pa boš videl kako deluje v praksi.
Vidim: Ljudje morajo imeti doma polavtomatsko orožje, da jih reveži ne oberejo do kosti.

Preveč filmov gledaš, sem živel v ZDA v 4 državah, pa ni tako... Je kak primer, podobno tako kot v Sloveniji ko nekdo oropa pošto, le da je tam več ljudi, in se zdi da je to pogost pojav. Dejansko se ti prej zgodi, da ti pride sosed voščit ko si kupil nov avto ali imaš uspeh in se veseli s tabo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 1pioneer ()

jype ::

1pioneer je izjavil:

Preveč filmov gledaš, sem živel v ZDA v 4 državah, pa ni tako... Je kak primer, podobno tako kot v Sloveniji ko nekdo oropa pošto, le da je tam več ljudi, in se zdi da je to pogost pojav. Dejansko se ti prej zgodi, da ti pride sosed voščit ko si kupil nov avto ali imaš uspeh in se veseli s tabo.
Sicer razumem, da je to res, vseeno pa je bistvena razlika v kvaliteti življenja med večino ZDA in Slovenije v tem, da so v ZDA ljudje bistveno bolj prepuščeni sami sebi, ker javno zdravstvo (haha) in šolstvo (omg) nista na nivoju zahodne civilizacije.

1pioneer ::

Prej je perci omenjal zdravljenje otrok revnih, sej če ima bolj redko bolezen mu tudi tukaj ni pomoči. Ljudje se angažirajo sami preko dobrodelnih dražb, koncertov itd. Polno primerov v Sloveniji.
Javno šolstvo je čisto vredu v ZDA in zdravstvo tudi. Če pa pride do zapleta ali redke bolezni potem jebeš ježa, če si ne daješ na stran za zdravstvo. Podobno kot tukaj, s tem da si tam sam odvajaš denar tu ti pa avtomatsko trga država in ne veš kje pristane. Nevem kako je z Obamacare, ker nisem živel ko je postal aktiven, vem da se je govorilo da naj bi bil podoben kot v socialni državi.

jype ::

1pioneer je izjavil:

Podobno kot tukaj, s tem da si tam sam odvajaš denar tu ti pa avtomatsko trga država in ne veš kje pristane.
Seveda veš, kje pristane - samo dovolj te mora zanimat, da preveriš.

1pioneer je izjavil:

Nevem kako je z Obamacare, ker nisem živel ko je postal aktiven, vem da se je govorilo da naj bi bil podoben kot v socialni državi.
Jeba je, da so ga republikanci prekinili. No, saj 2020 bo zmagal Bernie in bo potem isto kot pri nas.

gruntfürmich ::

perci je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

perci je izjavil:

Ja, potem te bo pa furs bolj tezko opalil kar tkole sproti.

nakazilo iz bitstampa na trr mu je banka sigurno javila

Kar še ne pomeni, da opravljaš dejavnost in ni mogoče kar vsakega avtomatsko vreči v dohodnino. Če pa ne opravljaš dejavnosti, je zadeva neobdavčena. Kriteriji za dejavnost so v novi verziji pojasnila FURS (vrednosti so določene primeroma).
že že, ampak pred 1 letom se še nič ni vedelo kaj in kako

jype je izjavil:

1pioneer je izjavil:

Sploh pa davčna ne more nič v primeru monerota ali dash ali katerikoli altocin ki zakriva transakcije...
Žal tudi ti ne moreš nič - in ti si tisti, ki mora pojasniti izvor premoženja.

Meni se zdi bistveno bolj udobno poslovati transparentno, kot reči skrivati.

Tvoje ideje o davkih so sicer "zanimive", a na nivoju razmišljanja petletnega otroka...
znova se oglašajo halucinatorji in upravljalci tujih življenj?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

perci ::

že že, ampak pred 1 letom se še nič ni vedelo kaj in kako

Od 2006 so vsi dohodki rezidentov, razen tistih posebej izvzetih, obdavceni.

In to res ni nic novega.

To, kar je zapisano v fursovemu pojasnilu, je kvecjemu ugodnejse od tistega, kar lahko preberes z jezikovno razlago direkt iz zakoba.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

1pioneer ::

Sej v primeru XMR ne skrivaš nič, daš naslov in to je to, videl se bo depozit na naslov in izplačilo iz naslova, vmes pa ena lepa 0. Dal si not recimo 5k vzel ven 50k. Poveš da si parkrat dal v ICO in naredil profit, vendar žal XMR ne kaže tega, tako da to je to. Vse transparentno vse kot se zahteva. Nisi ti kriv, da XMR ne kaže transakcij :) V ICO si pa le prek XMR lahko dal... Volk sit in koza cela.

perci ::

Fursu dol visi da uporabljas xmr. Na tebi je dokazno breme. Tako da je uporaba xmr kvecjemu neugodna zate. Sicer pa na stotine transakcij ne bos naredil onchain ampak na borzi in je posledicno uporaba xmr bs.

jype ::

1pioneer je izjavil:

Poveš da si parkrat dal v ICO in naredil profit, vendar žal XMR ne kaže tega, tako da to je to. Vse transparentno vse kot se zahteva. Nisi ti kriv, da XMR ne kaže transakcij :) V ICO si pa le prek XMR lahko dal... Volk sit in koza cela.
Kako pa dokažeš te reči? Ker to moraš ti dokazat, to je davčni, ni kazenski postopek.

janig ::

V tej temi se prav lepo kaze Dunning-Kruger effect.

jype ::

FURS ti dvig in polog gotovine, če nisi poskrbel za dokumentiranje serijskih številk bankovcev, smatra za obdavčljiv prihodek, ker ne more vedeti, da z gotovino nisi plačal izdelkov ali storitev, potem pa bil plačan še sam.

Zelo podobno je s sledljivostjo mnogih kriptovalut - in pri XMR _ne moreš_ pokazat "serijskih številk bankovcev".

neveden2 ::

Imam par kolegov, ki so lani šli v kripto in vložili 1000-10.000 EUR. Do konca leta se jim je portfolio povečal na 100.000-300.000 EUR, meni malo manj (manj kot 60.000 EUR). Vlagali smo v ICO-te, flipali in kupovali nove (v svojem imenu tudi za družinske člane), sodelovali v poolih, sem in tja še malo trejdali. Število trgovalnih dni je hitro preseglo 100. Nobenemu se ni sanjalo, da lahko zapademo v dejavnost, ker se je skos govorilo da je dejavnost le rudarjenje, v fursovi razlagi pa se nismo videli, ker nam je bil to "hobi" ob zaposlitvi.

Vprašanje 1:
Oseba je vlagala v zelo rizične naložge in pri 20 icotih naredila profit 500.000 EUR. Pri 30 pa izgubo 300.000 EUR. Na koncu leta ji je ostalo 200.000 EUR dobička. Sedaj ko je vse padlo pa je iz tega ostalo 40.000 EUR.

Če prav razumem, se bo moralo plačati davek od 500.000 EUR. In pri tej številki, to znese 40% kar je 200.000 EUR. Kljub temu da ima realno ta oseba le še 40.000 EUR. To se pravi bo ta oseba morala državi plačati 160.000 EUR več kot je njen končen dobiček. Od kje naj zdaj to oseba vzame 160.000 EUR. To pomeni, da bo morala ta oseba prodati stanovanje, za katerega je garala celo življenje + se zakreditirati še za ostalih 10 let, da bo lahko to odplačala? Takih primerov ni malo, ker se je vsem v tem letu drastično zmanjšal portfolio in se res nobenemu ni sanjalo da je to dejavnost, vsi so govorili da to ni.

P.S.:
perci omenjaš nek kanal za prazpravo. Lahko prosim poveš kje je ta kanal?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: neveden2 ()

perci ::

Vidim, da si ga ze odkril in da ti je Domen ze odgovoril :). Ce se kaj rabis, povej.

hamez66 ::

Kaj je pa ta Domen odgovoril na tem skritem kanalu?

perci ::

Sej ni glih skrit, je pa res, da si tam ne želimo glih otroškega vrtca, kot ga imamo tule. Dostop je prek invite linkov.

lev, [23.06.18 02:10]
Oseba je vlagala v zelo rizične ICO naložbe in pri 20 icotih naredila profit 500.000 EUR. Pri 30 pa izgubo 300.000 EUR. Na koncu leta ji je ostalo 200.000 EUR dobička. Sedaj ko je vse padlo pa je iz tega ostalo 40.000 EUR.

Če prav razumem, se bo moralo plačati davek od 500.000 EUR. In pri tej številki, to znese 40% kar je 200.000 EUR. Kljub temu da ima realno ta oseba le še 40.000 EUR. To se pravi bo ta oseba morala državi plačati 160.000 EUR več kot je njen končen dobiček. Od kje naj zdaj to oseba vzame 160.000 EUR. To pomeni, da bo morala ta oseba prodati stanovanje, za katerega je garala celo življenje + se zakreditirati še za ostalih 10 let, da bo lahko to odplačala? Takih primerov ni malo, ker se je vsem v tem letu drastično zmanjšal portfolio in se res nobenemu ni sanjalo da je to dejavnost, vsi so govorili da to ni. Šele sedaj je to postalo malo bolj jasno, ampak prej pa tega nismo vedeli.

Domen Romih, [23.06.18 07:43]
Obdavcitev je odvisna od tega, ce ta oseba izpolnjuje kriterije, ki jih v pojasnilu navaja Furs. Ce je imela ta oseba zgolj 20 nakupnih narocil v icotih in potem se nekaj prodajnih, se verjetno ne uvrsca pod dejavnost in ni obdavcena.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

Mato989 ::

Sej ni glih skrit, je pa res, da si tam ne želimo glih otroškega vrtca, kot ga imamo tule.


Seveda... tam verjetno nisi ti moderator =) Kot tukaj!
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

perci ::

A bi rad, da te pomoderiram, Mato? Nekak ni fer moderirat tem, v katerih aktivno sodeluješ, se ti ne zdi?

hamez66 ::

Aha. Ja nič, bogi tisti, ki so več trejdali (recimo več kot 1000 naročil v enem letu) in zaradi padca cen pridelali izgubo. Na dobičke se gleda od 1.1. do 31.12.?

perci ::

Ja, če gledaš, da je vložek finančna naložba (po SRS), potem se dobiček po pošteni vrednosti ugotavlja na 31.12. in od tega je treba plačat davek.

Nekaj se sicer govori, da bi po MSRP-jih kovance upošteval kot zalogo (potem bi se dobiček računalo od prodajne cene), vendar sem skeptičen v to.

Se bo moral Slovenski inštitut za revizijo zjasniti glede tega.

Mato989 ::

Fora je v tem, da FURS predvideva da bi kar ljudje sami morali točno vedet kaj in kam spadajo kriptovalutei n kdaj so dejavnost...in primerno registrirat...

Medtem pa so ukinili izpolnjevanje dohodnine ker je to kao prezakomplicirano... medtem ko tole o čemer je debata je pa KAO čisto jasno.

LOL
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Tilen ::

neveden2 je izjavil:

Kljub temu da ima realno ta oseba le še 40.000 EUR. To se pravi bo ta oseba morala državi plačati 160.000 EUR več kot je njen končen dobiček. Od kje naj zdaj to oseba vzame 160.000 EUR.


Ja smeško, bogi, bogi. Zaslužil 500.000 EUR, potem zakockal, sedaj pa ne ve, kaj naj naredi.

V kolikor bi oseba enako naredila z delnicami, bi seveda vsi zelo enotno rekli, da naj gre grdi kapitalist pač v stečaj. :)

V kripto svetu so dovoljene sanje. 1+1=6.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Mato989 ::

Tilen je izjavil:

neveden2 je izjavil:

Kljub temu da ima realno ta oseba le še 40.000 EUR. To se pravi bo ta oseba morala državi plačati 160.000 EUR več kot je njen končen dobiček. Od kje naj zdaj to oseba vzame 160.000 EUR.


Ja smeško, bogi, bogi. Zaslužil 500.000 EUR, potem zakockal, sedaj pa ne ve, kaj naj naredi.

V kolikor bi oseba enako naredila z delnicami, bi seveda vsi zelo enotno rekli, da naj gre grdi kapitalist pač v stečaj. :)

V kripto svetu so dovoljene sanje. 1+1=6.


Ja, če je zmes imela oseba ta denar v FIATu na TRRju potem se strinjam z boldanim, dokler pa ne nakaže denarja na TRR pa pač ne... Ampak problem primerjave med cryptom in delnicami je večplasten... prvi je ta, da so borze regulirane, in pravna sredstva jasna (tožbe itd) drugi je ta, da ima država tudi infrastrukturo in FURS dejansko zna nekaj pri tem povedat, tudi zakoni za dobičke so jasni kot na dividende... vsega tega pri kriptu ni, ampak se predpostavlja da bodo kar tile kockarji morali vedet, kam spada kripto FURS bi pa še za nazaj z razlagami potem pobiral denar... ker kao zakon je od 2006 čeprav takrat kriptovalut ni bilo in noben ni povedal da kriptovalute padejo kamorkoli ker zakonsko so neopredeljene.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Tilen ::

FURS ima stvari bistveno bolj razčiščene, kot si nekateri kripto pravljičarji tukaj mislijo.

Primeri trgovanja in obdavčitev po tolmačenju FURS-a
1. Fizična oseba je del svojih prihrankov vložila v nakup virtualnih valut. Z virtualnimi valutami je aktivno dnevno oziroma tedensko trgovala, kar se je odrazilo v 107. trgovalnih dneh in v 1.020 naročilih nakupov in prodaj, ki jih je oseba opravila v obdobju enega leta. Vrednost vseh izvedenih transakcij na trgih virtualnih valut je v tekočih cenah, presegla 1 mio €, povprečna vrednost portfelja [(končna + začetna vrednost)/2] v tem obdobju pa znaša 200.000 €.
Število trgovalnih dni, ki jih je davčni zavezanec v opravil v obdobju enega leta, število realiziranih naročil, ki jih je zavezanec opravil v obdobju enega leta, vrednost realiziranih transakcij tem obdobju, ter povprečna vrednost portfelja virtualnih valut kažejo, da ima ustvarjen dohodek naravo dohodka iz opravljanja dejavnosti. Oseba ga dosega z rednim in trajnim trgovanjem (trajno, aktivno, samostojno in neodvisno delovanje, usmerjeno v pridobivanje dobička oziroma dohodka).
2. Fizična oseba aktivno trguje na trgih virtualnih valut. V obdobju enega leta je tako na teh trgih imela 103 trgovalne dneve. Povprečna vrednost portfelja [(končna + začetna vrednost)/2] v tem obdobju je znašala 210.000 €. Hkrati je fizična oseba del (neformalno) organizirane skupine ljudi, ki si je načrtno razdelila posamezne delovne naloge (npr. spremljanje posameznih segmentov trga virtualnih valut). Med seboj si izmenjujejo pridobljena znanja, podatke in informacije oziroma na drug način (poslovno) sodelujejo z namenom doseganja dobičkov pri trgovanju.
Število trgovalnih dni, ki jih je davčni zavezanec v opravil v obdobju enega leta, povprečna vrednost portfelja virtualnih valut in obstoj organizacijske strukture namenjene doseganju večje uspešnosti pri trgovanju, kažejo, da ima ustvarjen dohodek naravo dohodka iz opravljanja dejavnosti. Oseba ga dosega z rednim in trajnim trgovanjem (trajno, aktivno, samostojno in neodvisno delovanje, usmerjeno v pridobivanje dobička oziroma dohodka).
3. Fizična oseba trguje na borzah. V obdobju enega leta je na borzah virtualnih valut izvedla 1.080 naročil poslov. Skupna vrednost vseh transakcij fizične osebe na trgih virtualnih valut presega 1 mio €. Oseba vlaga oziroma investira v specializirano računalniško in drugo opremo in/ ali v pridobivanje informacij, znanj in poslovnih povezav za namene trgovanja z virtualnimi valutami.
Število realiziranih naročil, ki jih je davčni zavezanec opravil v obdobju enega leta, vrednost realiziranih transakcij v obdobju enega leta, ter vlaganja v opremo in/ali v pridobivanje informacij za namene trgovanja kažejo, da ima ustvarjen dohodek naravo dohodka iz opravljanja dejavnosti. Oseba ga dosega z rednim in trajnim trgovanjem (trajno, aktivno, samostojno in neodvisno delovanje, usmerjeno v pridobivanje dobička oziroma dohodka).
V primerih od 1 do 3 ima ustvarjen dohodek naravo dohodka iz opravljanja dejavnosti. Oseba mora najkasneje, ko so razvidne okoliščine trajnega, rednega trgovanja, registrirati ustrezno dejavnost, dokumentirati svoje poslovne dogodke in voditi ustrezne poslovne knjige v skladu z računovodskimi standardi.
4. Fizična oseba je v letu 2015 kupovala virtualne valute. Skupna vrednost nakupov v letu 2015 je znašala 50.000 €. Opravila je več kot 950 naročil nakupov virtualnih valut. Skupno število dni, v katerih je izvedla naročila, pa je presegalo eno tretjino leta. S kupljenimi virtualnimi valutami fizična oseba v naslednjih dveh letih ni trgovala. Držala jih je v lasti kot naložbo. V letu 2018 je fizična oseba virtualne valute prodala, skupna vrednost prodaj pa je znašala 250.000 €, pri tem je opravila 985 naročil prodaj virtualnih valut. Skupno število dni, v katerih je izvajala ta naročila, pa je bilo večje od 100.
Fizična oseba v obravnavanem primeru ni opravljala dejavnosti trgovanja z virtualnimi valutami, kljub temu, da je v letu 2015 opravila večje število naročil nakupov virtualnih valut (950) v razdobju ene tretjine leta in v letu 2018 opravila 985 naročil za prodajo v obdobju ene tretjine leta. Fizična oseba je v letu 2015 opravila nakupe virtualnih valut, čez dve leti, to je v letu 2018, pa je slednje prodala, kar pomeni, da fizična oseba trgovanja ni izvajala aktivno (v letu 2016 in 2017 ni ne kupovala niti prodajala), kar bi lahko nakazovalo na opravljanje dejavnosti. Nakupe virtualnih valut ni opravila z namenom doseganja dobička na podlagi izkoriščanja kratkoročnih nihanj cen virtualnih valut, temveč z namenom dolgoročne investicije. Vrednost realiziranih naročil virtualnih valut v obdobju leta 2018 je znašala 250.000 €, kar pa se skupaj z ostalimi okoliščinami, ne prepozna, da gre za opravljanje dejavnosti trgovanja z virtualnimi valutami.
5. Fizična oseba je v letu 2017 investirala 500.000 € v kriptografske žetone. Nakupe je opravila z 20 naročili v desetih trgovalnih dneh. Po nekaj mesecih je fizična oseba kupljene kriptografske žetone prodala in pri tem iztržila 1.500.000 €. Prodaje je izvedla v 10 trgovalnih dneh z 20 naročili. Drugih nakupov in prodaj virtualnih valut fizična oseba ni opravila. Za realizacijo navedenega posla ni vlagala sredstev za pridobitev informacij in znanj.
V obravnavanem primeru fizična oseba ni opravljala dejavnosti trgovanja s kriptografskimi žetoni, čeprav predstavlja vrednost poslov sklenjenih pri trgovanju z njimi v obdobju enega leta večjo vrednost (2.000.000 €) in povprečna vrednost portfelja virtualnih valut v letu znaša 1.000.000 €. Tega pa fizična oseba ni dosegla z večjim številom realiziranih naročil, saj je slednje izvedla samo v okviru 40 naročil v 20 trgovalnih dneh, kar pomeni, da trgovanja ni izvajala kontinuirano, temveč je šlo za enkraten podvig. Poleg tega fizična oseba za realizacijo tega posla ni vlagala sredstev za pridobitev informacij in znanj ter nakupe in prodaje je izvedla samostojno.
6. Fizična oseba tekom celega leta doseže dohodek iz rudarjenja virtualne valute v višini 3.000 €, npr. 250 € mesečno. Računalnik, ki je dovolj zmogljiv tudi za rudarjenje, uporablja ga pa tudi za osebne potrebe, je kupila sama. Fizična oseba ni vlagala sredstev v namensko opremo in druga sredstva za opravljanje dejavnosti ter ni vlagala sredstev v pridobivanje informacij, znanj in tehnologij. Rudarjenje je izvajal sama in ne v neki organizacijski strukturi, kjer je obstajala delitev dela med več osebami.
V obravnavanem primeru se dohodek, ki ga fizična oseba v obliki virtualne valute pri kreiranju oz. rudarjenju, obdavči kot drugi dohodek po 105. členu ZDoh-2 in ne gre za opravljanje dejavnosti. Fizična oseba sredstev ni vlagala za nakup namenske opreme za rudarjenje, prav tako ni vlagala sredstev za pridobitev znanja oziroma za izobraževanje s področja rudarjenja virtualnih valut.
7. Fizična oseba na leto doseže dohodek iz rudarjenja virtualnih valut v višini 24.000 €. Fizična oseba v koledarske letu rudari kontinuirano in samostojno tekom celega leta. Veliko svojega časa nameni spremljanju stanja na trgu in profitabilnosti rudarjenja posamezne virtualne valute. Za potrebe rudarjenja je vložila sredstva za nakup namenske opreme, računalnika, ki je dovolj zmogljiv za rudarjenje. Poleg tega je fizična oseba vlagala sredstva za pridobivanje informacij ter za izobraževanje in to tudi s pridom uporabljala pri rudarjenju.
V obravnavanem primeru je na podlagi opisanih dejstev in okoliščin mogoče opredeliti, da fizična oseba opravlja dejavnost rudarjenja virtualnih valut, ker rudari kontinuirano, neodvisno in samostojno tekom celega leta, pri tem je znesek narudarjenih virtualnih valut znaten. Poleg tega je fizična oseba z namenom, da je učinkovitejša pri tem vlagala sredstva v nakup namenske opreme ter za pridobivanje informacij in slednje tudi uporablja pri rudarjenju oz. doseganju dohodka v obliki virtualnih valut.
8. Fizična oseba je narudarila virtualno valuto, ki je bila v trenutku, ko je bila narudarjena vredna 1.000 €. Čez pol leta je ta fizična oseba virtualno valuto prodala za 1.300 €.

V primeru, da je virtualno valuto z rudarjenjem dosegla fizična oseba, ki rudarjenja ne opravlja v okviru dejavnosti, se doseženi dohodek pri kreiranju oziroma rudarjenju virtualnih valut obdavči v skladu z ZDoh-2 kot drugi dohodek po 105. členu ZDoh-2. Ob odsvojitve take virtualne valute pa se dohodnine ne plača na podlagi 1. točke 32. člena ZDoh-2.
V primeru, da je virtualno valuto z rudarjenjem dosegla fizična oseba, ki rudarjenje opravlja v okviru dejavnosti, se narudarjena virtualna valuta v celoti šteje za prihodek iz dejavnosti. Do odsvojitve in ob odsvojitvi virtualne valute se morebitni prihodki oziroma odhodki vključujejo v davčno osnovo po splošnih pravilih za obdavčitev dejavnosti, torej v odvisnosti od računovodske obravnave poslovnih dogodkov.

9. Fizična oseba, posrednik oziroma upravljalec trguje z virtualnimi valutami za račun drugih oseb – naročnikov oziroma vlagateljev. Svoje storitve posrednik naročnikom zaračunava bodisi v obliki provizije od posla bodisi na drug način.
Kadar fizična oseba proti plačilu (v kateri koli obliki) trguje z virtualnimi valutami in/ali izvaja druge sorodne storitve za račun tretjih oseb, gre za opravljanje dejavnosti posredništva. Dohodek posrednika je plačilo za opravljeno storitev in ne dobiček, dosežen s trgovanjem z virtualnimi valutami.
10. Mama, ki ni vešča trgovanja z virtualnimi valutami, naroči sinu, ki je tega vešč, naj ji za 1.000 € na borzi kupi virtualne valute kot naložbo. Sin slednje kupi v svojem imenu in za tuj račun. Pri tem tudi sam občasno, 80 dni v letu, vlaga v nakup virtualnih valut z namenom doseganja dobička na podlagi izkoriščanja kratkoročnih nihanj cen virtualnih valut na trgu. Izvede 700 naročil nakupov in prodaj v letu, povprečna vrednost njegovega portfelja je 30.000 €.
V obravnavanem primeru ne gre za opravljanje dejavnosti posredništva, saj sin nakupov in prodaj za tretje osebe ne izvaja trajno, kontinuirano, proti plačilu, …. Svoje storitve tudi ne ponuja na trgu. Prav tako sin ne opravlja dejavnosti trgovanja z virtualnimi valutami, ne glede na to, da sam v svojem imenu in za svoj račun opravi v davčnem letu večje število nakupov in prodaj virtualnih valut, vendar z njimi aktivno ne trguje, prav tako tega ne izvaja kontinuirano, kar se odraža v manjšem številu trgovalnih dni.
11. Kako so obdavčeni »airdropi«, kjer se v zameno za hrambo določenih virtualnih valut prejme določena količina druge virtualne valute? Kako se davčno obravnava Bitcoin Cash, Bitcoin Gold itd. pri razcepitve Bitcoin, ki so jih prejeli imetniki?
Dohodek, ki ga doseže fizična oseba na podlagi t.i. “airdropov”, kjer se v zameno za lastništvo oziroma hrambo določene virtualne valute prejme določena količina druge virtualnih valute, ali Bitcoin Cash, Bitcoin gold, ki ga imetnik Bitcoina prejme ob njegovi razcepitvi, se po 105. členu ZDoh-2 šteje za drug dohodek, od katerega se izračuna in plača dohodnine po stopnji 25 %, če ga fizična oseba ne dosega v okviru opravljanja dejavnosti. Višina dohodka v evrih se določi upoštevaje vrednost “airdropa” oz. virtualne valute v evrih v času, ko je ta prejet.
Po 15. členu ZDoh-2 se obdavčujejo dohodki fizične osebe, ki so bili pridobljeni oziroma doseženi v davčnem letu, ki je enako koledarskemu letu. Dohodki so vsi dohodki in dobički, ne glede na vrsto, če ni s tem zakonom drugače določeno. Za dohodek se šteje vsako izplačilo oziroma prejem dohodka, ne glede na obliko, v kateri je izplačan oziroma prejet. Dohodek, prejet v naravi, se določi na podlagi primerljive tržne cene, če ni z zakonom drugače določeno. Dohodek je pridobljen oziroma dosežen v davčnem letu, v katerem je prejet, če ni s tem zakonom drugače določeno. Šteje se, da je dohodek prejet, ko je izplačan fizični osebi ali je kako drugače dan na razpolago fizični osebi.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Mato989 ::

FURS ima stvari bistveno bolj razčiščene, kot si nekateri kripto pravljičarji tukaj mislijo.


Seveda, zato pa sem jaz lani decembra pri FURSu dobil točno 0 odgovorov in same velike oči ko sem spraševal in zahteval poštempljane informacije kaj moje početje pomeni... nihče ni znal odgovorit... pri delnicah so mi takoj povedali... toliko o tem kako je FURS imel vse razščiščeno =) Mi smo trgovali FURS je pa šele razmišljal kako in kaj.

11. Kako so obdavčeni airdropi, kjer se v zameno za hrambo določenih virtualnih valut prejme določena količina druge virtualne valute? Kako se davčno obravnava Bitcoin Cash, Bitcoin Gold itd. pri razcepitve Bitcoin, ki so jih prejeli imetniki?
Dohodek, ki ga doseže fizična oseba na podlagi t.i. "airdropov", kjer se v zameno za lastništvo oziroma hrambo določene virtualne valute prejme določena količina druge virtualnih valute, ali Bitcoin Cash, Bitcoin gold, ki ga imetnik Bitcoina prejme ob njegovi razcepitvi, se po 105. členu ZDoh-2 šteje za drug dohodek, od katerega se izračuna in plača dohodnine po stopnji 25 %, če ga fizična oseba ne dosega v okviru opravljanja dejavnosti. Višina dohodka v evrih se določi upoštevaje vrednost "airdropa" oz. virtualne valute v evrih v času, ko je ta prejet.
Po 15. členu ZDoh-2 se obdavčujejo dohodki fizične osebe, ki so bili pridobljeni oziroma doseženi v davčnem letu, ki je enako koledarskemu letu. Dohodki so vsi dohodki in dobički, ne glede na vrsto, če ni s tem zakonom drugače določeno. Za dohodek se šteje vsako izplačilo oziroma prejem dohodka, ne glede na obliko, v kateri je izplačan oziroma prejet. Dohodek, prejet v naravi, se določi na podlagi primerljive tržne cene, če ni z zakonom drugače določeno. Dohodek je pridobljen oziroma dosežen v davčnem letu, v katerem je prejet, če ni s tem zakonom drugače določeno. Šteje se, da je dohodek prejet, ko je izplačan fizični osebi ali je kako drugače dan na razpolago fizični osebi.


99,999% airdropov ima ob prejemu ceno 0EUR ker jih večinoma niti ni na borzah... torej davka od tu ne sme bit... tisto sekundo ko smo dobili Bitcoin cash na blockchainu je bil vreden 0EUR!!! Sploh pa so airdropi darila =) Do 5.000EUR pa darila niso obdavčena! Po zakonu.

Kaj FURS tu sanja mi ni jasno.

Kje šele je potem to, da ima vsak posameznik pravico gospodarno ravnat s svojim premoženjem... tako kot lahko jaz zamenjam EURO v DOLAR da gospodarno ravnam, tako ne more bit dejavnost gospodarno ravnanje z kriptovalutami...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

gruntfürmich ::

kako se tretira eno naročilo? kaj to pomeni za furs?

ko kupuješ na borzi nakup/prodaja ni nikoli ena sama transakcija, ampak toliko transakcij kot je drugih strank. recimo da kupiš večjo količino, lahko v zgodovini transakcij narediš kakih 100 in več poslov samo za en nakup. kateri niti niso nujno časovno skupaj, če daš za nakup/prodajo po določeni ceni, katera pa se lahko danes izvrši samo deloma, čez 2 tedna pa naslednja do celote; vse prav tako v 100+ posameznih transakcijah. zgodovina trgovanja iz recimo bitstampa vsebuje vse te transakcije.

je furs dovzeten na take logične razlage?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

««
15 / 20
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kriptovalute v Sloveniji

Oddelek: Kriptovalute in blockchain
3310384 (1578) Mana
»

Furs deluje protizakonito ? AIRBNB in davki (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Loža
45196675 (46915) RockyS
»

Obdavčitev kriptovalute vprašanje

Oddelek: Kriptovalute in blockchain
197275 (6170) Cubaka
»

Kako FURS in ATVP regulirata kriptožetone in kriptovalute (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
507151827 (115973) Aquafriend
»

Internetni zaslužek in davki (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9224207 (14814) St235

Več podobnih tem