» »

Obdavčitev kripovalut - kako spraviti na minimum?

Obdavčitev kripovalut - kako spraviti na minimum?

««
14 / 20
»»

Jerry000 ::

Mato989 je izjavil:

Seveda... dokler kupuješ normalne zadeve ne fletov itd :D

Za kake kompe pa tehnikalije bo super :). Za bajto pa raje ETH :P. Sam more še ORNK zrastit

jest10 ::

perci je izjavil:


Oseba, ki ji je bilo rečeno, da se ji blede, očitno spremlja BTT kanal in namerno ignorira vse strokovne argumente, ki so tam navedeni, hkrati se pa tam ne upa javiti s svojimi bedastimi primeri in kvazi argumenti. Oprosti, meni se zdi to malo low.


Tvoji odgovori na njegovo pisanje so pa fejst low. Na tak način se drkajta po ZS, na forum pa napiši kaj normalnega, kar bo koristilo vsej skupnosti.

Crossfire ::

jest10 je izjavil:

perci je izjavil:


Oseba, ki ji je bilo rečeno, da se ji blede, očitno spremlja BTT kanal in namerno ignorira vse strokovne argumente, ki so tam navedeni, hkrati se pa tam ne upa javiti s svojimi bedastimi primeri in kvazi argumenti. Oprosti, meni se zdi to malo low.


Tvoji odgovori na njegovo pisanje so pa fejst low. Na tak način se drkajta po ZS, na forum pa napiši kaj normalnega, kar bo koristilo vsej skupnosti.

In tip prizna, da dela na fursu...s takim nivojem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Crossfire ()

kamiKaZaA ::

perci

Ker v prihodnosti ( letos ali drugo leto ) imam namen kupiti en ICO, predvsem, ker ponavadi profitiraš in kupiš ceneje kovance, kot pa takrat, ko pridejo na borzo, me zanima sledeče v 3 primerih, da vidim sam pri sebi če prav razumem, zato bi prosil, da to potrdiš ali ovržeš in malo dopolniš. Hvala.

1.) Kupim ICO za 5000€ in čez čas, leto ali dve pade vse skupaj na 1000€. Jaz v tem času nisem nič trade-al s tem, ampak držal v denarnici in si rečem, slaba naložba, boljše jurja kot nič in potem to prodam. Torej v tem primeru, bi plačal davek na teh 5000€. Če to drži, v tem primeru potemtakem niti ne prodam, ampak čakam, da zraste in doseže vrednost, da ob prodaji zaslužim vsaj 100€ ali pa na vse skupaj pozabim in nikoli prodam.

2.) Kupim ICO za 5000€... vse isto kot zgoraj... le da v tem primeru zraste na 1 milijon. In potem jaz to pordam in plačam davek na 5000€, na ostalih 995.000€ pa ne. Spet v tem primeru nisem trgoval v tem času s tem, ampak držal v denarnici.

3.) Kupim te kovance na borzi za 5000€. Posledično jih dobim 2-4x manj, kot pa v ICO-tu. Vse isto kot zgoraj. Na koncu je vrednost, ko prodam, čez leto, dve,... 350.000€. In v tem primeru ne plačam nič davka, ker nisem trgoval s tem.

Tako si sedaj jaz to predstvaljam, po zapisanih komentarjih zgoraj. Sedaj sprašujem ali vse to drži ali ne. Še enkrat hvala za odgovor.

perci ::

kamiKaZaA:
1. V prvem primeru si naredil 4 jurje izgube, če te prav razumem? Kupil si žeton v ICO po 5k in ga prodal po 1k? Tu ni davka.
2. V tem primeru ne plačaš davka na 5.000 EUR niti na milijon ampak ne plačaš nič. Če bi kapitalski dobiček bil obdavčen, bi plačal dohodnino na 995.000 ampak, ker kapitalski dobiček iz naslova prodaje kriptovalut ni obdavčen, ne plačaš NIČ. V tvojem primeru tudi več kot očitno ne gre za dejavnost, tako da nisi obdavčen v okviru le-te.
3. Isto kot točka 2.

Upam, da sem te prav razumel, lahko bi bil malo bolj koncizen.

In tip prizna, da dela na fursu...s takim nivojem.

Kje jaz delam, je precej nerelevatno (na forumu sem anonimen), ker so stališča, ki jih tule dajem, moja. Ne od mojega delodajalca, kdorkoli že je. Ni se treba s tem vprašanjem ukvarjat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

kamiKaZaA ::

perci

Hvala za odgovore in 1.) primer je točno tako mišljen kot si ga zapisal.

lambda ::

perci je izjavil:

Naredim 10000 lizik, 3 prodam vsako za 100.000 eur, ostale pa razdelim zastonj. Zdaj je vsak, ki je liziko dobil zastonj, državi dolžan davek, ki se računa od 100.000 eur. A je tako težko razumet?

Mimogrede, če ne želiš plačat davka, ti te lizike ni treba sprejeti.

Meni se zdijo stvari v tem dokumentu razumno spisane. Se prijaviš na airdrop, dobiš, plačaš davek. Ampak zgornja predpostavka ni vedno resnična (da lahko odklonim liziko). Ne poznam namreč mehanizma, da bi spamerjem preprečil airdropanje shittokenov v moj wallet. Kaj naj naredim s takimi tokeni? Nočem ne tokenov, ne plačevat davka na njih.

Crossfire ::

Slovenci bolj papeški od papeža...

perci ::

lambda je izjavil:

perci je izjavil:

Naredim 10000 lizik, 3 prodam vsako za 100.000 eur, ostale pa razdelim zastonj. Zdaj je vsak, ki je liziko dobil zastonj, državi dolžan davek, ki se računa od 100.000 eur. A je tako težko razumet?

Mimogrede, če ne želiš plačat davka, ti te lizike ni treba sprejeti.

Meni se zdijo stvari v tem dokumentu razumno spisane. Se prijaviš na airdrop, dobiš, plačaš davek. Ampak zgornja predpostavka ni vedno resnična (da lahko odklonim liziko). Ne poznam namreč mehanizma, da bi spamerjem preprečil airdropanje shittokenov v moj wallet. Kaj naj naredim s takimi tokeni? Nočem ne tokenov, ne plačevat davka na njih.

Pusti jih tam, kjer so in ne počni nič z njimi. Če ni bilo soglasja volje, potem tudi ne sme biti posledic zate. Če boš to kasneje prodal, boš pa težko dokazoval, da se nisi strinjal s prejemom.

Recimo, če bi rekli, da je to darilo...pri darilni pogodbi mora obstajati soglasje volje, ki se izkaže z izjavo obdarjenca, da darilo sprejema. To lahko stori tudi konkludentno (npr. tako da z žetonom razpolaga). Če tega ni, potem tudi darila ni - ne glede na to, da je nekaj priletelo v tvoj wallet.
Slovenci bolj papeški od papeža...

In ti meni očitaš nivo komunikacije?

lambda ::

perci je izjavil:

lambda je izjavil:

perci je izjavil:


Mimogrede, če ne želiš plačat davka, ti te lizike ni treba sprejeti.

Meni se zdijo stvari v tem dokumentu razumno spisane. Se prijaviš na airdrop, dobiš, plačaš davek. Ampak zgornja predpostavka ni vedno resnična (da lahko odklonim liziko). Ne poznam namreč mehanizma, da bi spamerjem preprečil airdropanje shittokenov v moj wallet. Kaj naj naredim s takimi tokeni? Nočem ne tokenov, ne plačevat davka na njih.

Pusti jih tam, kjer so in ne počni nič z njimi. Če ni bilo soglasja volje, potem tudi ne sme biti posledic zate. Če boš to kasneje prodal, boš pa težko dokazoval, da se nisi strinjal s prejemom.

Recimo, če bi rekli, da je to darilo...pri darilni pogodbi mora obstajati soglasje volje, ki se izkaže z izjavo obdarjenca, da darilo sprejema. To lahko stori tudi konkludentno (npr. tako da z žetonom razpolaga). Če tega ni, potem tudi darila ni - ne glede na to, da je nekaj priletelo v tvoj wallet.

Ok, to reši problem. Hvala.

hamez66 ::

perci je izjavil:

Naredim 10000 lizik, 3 prodam vsako za 100.000 eur, ostale pa razdelim zastonj. Zdaj je vsak, ki je liziko dobil zastonj, državi dolžan davek, ki se računa od 100.000 eur. A je tako težko razumet?

Torej si ničvredno liziko, za katero si v WP zapisal, da jo boš prodajal po 100.000 EUR dejansko uspel prodati za 100.000 EUR? Ostale pa raztal? Respect. Ampak ja, imaš prav - to je težko razumet. Mimogrede, če ne želiš plačat davka, ti te lizike ni treba sprejeti.

Isto je pri rudarjenju. Rudariš coin z market capom 1 miljarde, vendar obstaja samo en exchange, na katerem je zgolj nekaj buy orderjev. Ti lepo mirno rudariš 3 dni, nakar nekdo s coine podumpa in market cap pade iz 1 miljarde na 10 miljonov. Ker pa je bila "cena" coinov v času rudarjenja 1 miljardo, si davek dolžan glede na cenu v času prejetja.

Prosim za link, kjer FURS razloži, da je v tem primeru treba plačat davek od cene žetona po vrednosti v okviru 1 mrd market capa. Ne, interpretacije Financ, ampak FURS-ovo stališče, kjer je zapisano, da je tržna cena tista, po kateri se skleneta dva posla v vrednosti 1 milijardinko market capa na obskurni borzi, kjer je spread 80% cene.

Moje mnenje je, da tržne cene v tem primeru ni mogoče tako enostavno ali pa je sploh ni mogoče določiti. Kje je torej drugačno stališče FURS?

Ne vem, kaj dosežete z žaljenjem in pošiljanjem na druge kanale. Saj smo podobne razlage brali od Fursa, pa na Financah, pa še marsikje, pa tam ni bilo potrebe po žaljenju.

Oseba, ki ji je bilo rečeno, da se ji blede, očitno spremlja BTT kanal in namerno ignorira vse strokovne argumente, ki so tam navedeni, hkrati se pa tam ne upa javiti s svojimi bedastimi primeri in kvazi argumenti. Oprosti, meni se zdi to malo low.


http://www.fu.gov.si/fileadmin/Internet...

Točka 2.1, zadnji odstavek:

Dohodek, ki ga fizična oseba dosega v obliki virtualne valute pri kreiranju oz. »rudarjenju«, se
obdavči kot drugi dohodek po 105. členu ZDoh-2. Višina dohodka v evrih se določi upoštevaje
vrednost virtualne valute v evrih v času, ko je dohodek prejet.


Moj primer je bil za ilustracijo, da je lažje razumet, vseeno pa poznam podobne primere iz realnosti. Nekdo recimo rudaril WDC 21.6.2017, ko je bila cena tega coina 0.22$, 2 meseca in pol kasneje, npr. 8.10.2017, je bila pa cena tega coina samo še 0.008$. Coin je res še kar obskuren, vseeno se je poleti z njim trgovalo še na 2 kitajskih borzah, na katerih se pa zdaj ne trguje več. Pa verjetno bi našel še kakšen podoben primer. Nekdo je lahko leta 2013 rudaril LTC pri 48$, januarja 2015 pa je bila njegova cena samo še 1.1$. Pa težko rečemo, da LTC tako obskuren coin. Ampak če cena pade za tak ogromen faktor in če se rudarjenje računa kot dohodek, prejet v naravi, po "vrednosti virtualne valute v evrih v času, ko je dohodek prejet", potem se pač računa po tržni ceni, ko je bil coin prirudarjen, in če cena coina prehitro močno pade, si hitro v minusu.

https://coinmarketcap.com/currencies/wo...

perci ::

Dohodek, ki ga fizična oseba dosega v obliki virtualne valute pri kreiranju oz. "rudarjenju", se
obdavči kot drugi dohodek po 105. členu ZDoh-2. Višina dohodka v evrih se določi upoštevaje
vrednost virtualne valute v evrih v času, ko je dohodek prejet.

To je zakonska določba. Gleda se vrednost v času prejema dohodka. Kar je povsem logično.

Kakšna je ta vrednost in kako se določi v primeru obskurnih šitkojnov, ki kotirajo na še bolj obskurni borzi z 80% spreadom pa ne piše in glede tega se FURS normalno ne more vnaprej opredeliti. V tistem konkretnem primeru bo treba ugotavljati vrednost. Je pa dejstvo, da ko si ti enkrat prejel dohodek po neki vrednosti, je pametno, da ga prodaš, ker si takrat postal zavezan za plačilo davka. Če špekuliraš in ga ne prodaš, potem pa cena pade, je to povsem tvoja odgovornost.

Predstavljaj si, da prejmeš od podjetja kot nagrado za delo neko plačilo v naravi. Recimo zlato. Potem pa vrednost zlata pade za 50%. Od katere vrednosti bi ti plačal dohodnino? Od celotne ali od "znižane"? Dohodnina je glede tega jasna in kakršnakoli druga rešitev bi bila milo rečeno nelogična.

tryhard ::

In od tu sledi moja trditev izpred nekaj tednov, kjer sem dejal, da se bodo nekateri utopili v davkih in morali plačati več dajatev kot je bilo zaslužka.

tommorrow ::

Kakorkoli so eni rezultati tukaj absurdni, v teh primerih vsaj je neka dokaj otipljiva zakonska podlaga. Vrednost v času pridobitve itd.

če pa whitepaperja ni ali ni nikjer določena vrednost, se ne ve kakšna bo in v času pridobitve tudi še ni na nobeni borzi, je pa vrednost potemtakem 0 in davek 0, tudi če bo v prihodnosti kovanec imel lepo vrednost, ali kaj?

In pri airdropih do zneska vrednosti 42 eur verjetno velja oprostitev.

Kakšni spammerji vam to mečejo kovance v malho :D. Ali se tega ne da vrnit pošiljatelja ali poslat nekam v črnino vesolja?

kamiKaZaA ::

tommorrow je izjavil:


Kakšni spammerji vam to mečejo kovance v malho :D. Ali se tega ne da vrnit pošiljatelja ali poslat nekam v črnino vesolja?

Meni je ravno zadnjič en spamar vrgel v mail pošto, da je princ iz Afrike in da bi rad nakazal 7 milijonov na moj račun, ker sem jaz tako dober človek. Seveda sem odgovoril in tudi izpolnil vse zahtevane podatke od TRR, do davčne številke, EMŠO, PIN, vse osebne podatke. Sedaj pa čakam na nakazilo. V tem času mi je sicer enkrat sfalilo 500€ z računa in še enkrat 300€, ampak se sploh ne sekiram, ker ko dobim teh 7 milijonov, si zaprem račun in pol mi nebodo mogli nič več spipat dol.

Mato989 ::

Predstavljaj si, da prejmeš od podjetja kot nagrado za delo neko plačilo v naravi. Recimo zlato. Potem pa vrednost zlata pade za 50%. Od katere vrednosti bi ti plačal dohodnino? Od celotne ali od "znižane"? Dohodnina je glede tega jasna in kakršnakoli druga rešitev bi bila milo rečeno nelogična.


boldano je bistveno... za DELO! Torej je pogodbeno razmerje med delodajalcem in delojemalcem... Airdropi pa so bližje primeru ko se delijo kulice/sladoled/ostala manjša darilca in pobirajo maili za "nagradno igro" od skuterja za Generali Telekom ipd... edina razlika je, da je tam nagrada skuter potovanje za 2, tu pa pač kovanec ki je lahko vreden na koncu 5k ojrov =) No pa zraven maila daš še pač digitalni unikatni ključ za wallet.

A od kulice plačaš dajatev ga tiščiš v dohodnino ter napoveduješ in pa sladoleda ki je bil dan gratis od Generalija na štantu? Ne to stori Generali ko plača za kulice, sladoled ipd.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

tryhard ::

Ja, če jih dobiš toliko, da jih lahko naprej prodajaš, jih moraš prijaviti.
Po eni strani jokaš, kako tajkuni kradejo denarje, po drugi strani pa tudi sam državi odžiraš kar je njenega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tryhard ()

Mato989 ::

tryhard je izjavil:

Ja, če jih dobiš toliko, da jih lahko naprej prodajaš, jih moraš prijaviti.
Po eni strani jokaš, kako tajkuni kradejo denarje, po drugi strani pa tudi sam državi odžiraš kar je njenega.


Tudi eno kepico in eno kulico lahko prodaš naprej =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

perci ::

In kako je to v nasprotju s pojasnilom?

lambda ::

lambda je izjavil:

perci je izjavil:

lambda je izjavil:

perci je izjavil:


Mimogrede, če ne želiš plačat davka, ti te lizike ni treba sprejeti.

Meni se zdijo stvari v tem dokumentu razumno spisane. Se prijaviš na airdrop, dobiš, plačaš davek. Ampak zgornja predpostavka ni vedno resnična (da lahko odklonim liziko). Ne poznam namreč mehanizma, da bi spamerjem preprečil airdropanje shittokenov v moj wallet. Kaj naj naredim s takimi tokeni? Nočem ne tokenov, ne plačevat davka na njih.

Pusti jih tam, kjer so in ne počni nič z njimi. Če ni bilo soglasja volje, potem tudi ne sme biti posledic zate. Če boš to kasneje prodal, boš pa težko dokazoval, da se nisi strinjal s prejemom.

Recimo, če bi rekli, da je to darilo...pri darilni pogodbi mora obstajati soglasje volje, ki se izkaže z izjavo obdarjenca, da darilo sprejema. To lahko stori tudi konkludentno (npr. tako da z žetonom razpolaga). Če tega ni, potem tudi darila ni - ne glede na to, da je nekaj priletelo v tvoj wallet.

Ok, to reši problem. Hvala.

Bi bila future-proof (primer kraje ključev) rešitev tudi, da se to sme poslati na burn address?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lambda ()

Mato989 ::

perci je izjavil:

In kako je to v nasprotju s pojasnilom?


V vsem...

1. če meni nekdo da artikel X ki se danes prodaja na trgu in rečeva da je vrednost Y in ga jaz lahko prodam za Y potem je vse ok

2. če meni nekdo da artikel X ki ga še ni na trgu in tako ni mogoče REALNO ugotovit njegove vrednosti(izven nekega random zapisa v nekem PDFu) potem tole pojasnilo ni ok

Še 1x... tole pojasnilo FURSa v efektivi pomeni tole:

1. Jaz jutri na Orionu z 10 NEBLi ustvari Kovanec FURSDebil.
2. Napišem PDF whitepaper da je 1 FURSDebil vreden 10€
3. Ponudim 1mil FURSDebil kovancev nekomu ki se prijavi z mailom in da svojo NEBL denarnico (nisva v pogodbenem razmerju)
4. V ICOtu ne prodam nobenega kovanca ker je totalen drek
5. FURS pride do tistega ki mi je pomagal oglaševat kovanec FURSDebil in zahteva od njega davek na 1mil FURSDebil kovancev ki so računovodsko vredni 10mil čeprav niso na nobeni borzi, ni jih mogoče prodat ipd...

Torej po FURSovo je tip bogatejši za 10mil €€€ po moje pa ima tip nekaj 0 in 1 več v svoji denarnici Orion...

Primerjava z zlatom ni primerna, ker se zlato aktivno in likvidno trguje na borzi in v reali, medtem ko se kovanec FURSDebil nikjer ne trguje, niti ni oseba nudila svojega dela ali uslug meni kot izdajatelju da je dobila 1mil kovancev.

Kot pravim... Airdrop je enako kot če bi na štantu Generali mimoidočim ki dajo mail(in elektronsko denarnico aka Public Address) delili kepice sladoleda in kulice, FURS bi pa gledal koliko so ti mimoidoči zaslužili in jim tiščal to v davek in višina davka bi bila odvisna od tega kar je Generali objavil na spletni strani v PDF (Whitepaperju) kjer lahko piše da je 1 kepica vredna 1mil€ kulica pa 500k, tako dobivamo vsako minuto nove milijonarje za vsakega ki sprejme sladoled in kulico in da svoj mail.

LOL
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

tommorrow ::

Jah nimaš pri airdropih kaj dosti, tud na darila je predpisan davek. Nad 42 eur vrednosti.

Mato989 ::

tommorrow je izjavil:

Jah nimaš pri airdropih kaj dosti, tud na darila je predpisan davek. Nad 42 eur vrednosti.


Saj to ni problem... problem je ker je podlaga za vrednotenje nekih 0 in 1 odvisna od tega kar 1 model vpiše v pdf... ne pa kar trg določi... Po razlagi FURSa lahko torej tudi spremenimo logiko in retoriko zasučemo in uredimo takole... v PDF vpišemo da dobijo sodelovalci tokene X ki so vredni 0€ in naknadno omogočimo (ni v Whitepaperju) konverzijo 1:1 za tokene ki so vredni 10€.. potem torej ni dobil tip nobenega € čeprav je efektivno dobil milijone... pač naknadno je vrednost 0 in 1 poskočila =) ampak na dan strinjanja je bila 0€
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

perci ::

Matthai, tole pojasnilo nikjer ne določa, kako se določi vrednost artikla, če tega ni mogoče jasno določiti. Če pa je nekdo v WP napisal ceno in na podlagi te tudi prodal, potem je ta cena takrat bila tržna. Kaj točno pri tem ni jasno?

Laufam na letalo, bom ponoči kaj bolj podrobnega napisal, če ne bom zaspan :).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

hamez66 ::

Ja, problem je, ker furs vrednoti vrednost v naravi glede na ceno v ICOtu. To, da se pri rudarjenju računa na tak način, me ne moti. Problem bodo imeli zdaj tisti, ki so dobili zastonj oz po razne insurepal in podobne tokene. Ne vem točno, kakšna je bila razdelitev pri IPL, vem pa, da je imel marsikater ico razporeditev v smislu 30% gre ljudem v icotu, 20% se porabi za podkupnine exchangom, 50% pa kreatorjem v žep. Zdej, ko je razlaga Fursa zunaj (in najverjetneje razlaga velja tudi za nazaj, saj nismo dobili novega zakona, temveč samo razlago obdavčevanja), bodo pa morali kreatorji IPLja plačati dajatve po ceni IPLja v Icotu, čeprav je danes IPL vreden samo še okoli 20% tega, kot je bil v icotu (ne vem točnih cifer, vidim pa, da je vreden okoli 10% tega, kot je bil njegov ATH). In če bi svoje coine takoj prodali, ko so prišli na tržnico, da bi si zagotovili fiat v vrednosti njihovih davčih obveznosti, bi pa pač že takoj cena IPLja strmoglavila na trenutno, ali še precej nižje. Verjetno ne bi bilo dovolj buy orderjev, da se pokrije davčne obveznosti.

Perci srečen in uspešen let :D

Ps: glede obdavčevanja rudarjenja nimam nobenih pripomb. Rudarjenje sem omenil zato, da "pridemo skupaj" oz. da se razume, kje jaz in Mato vidiva problem. Pa na srečo nimam nobenih od teh problematičnih ICO tokenov :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hamez66 ()

perci ::

Na hitro. Fursove razlaga so zavezujoče samo za FURS. Sodišče jih lahko ne upošteva. Se je že zgodilo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

Mato989 ::

perci je izjavil:

Matthai, tole pojasnilo nikjer ne določa, kako se določi vrednost artikla, če tega ni mogoče jasno določiti. Če pa je nekdo v WP napisal ceno in na podlagi te tudi prodal, potem je ta cena takrat bila tržna. Kaj točno pri tem ni jasno?

Laufam na letalo, bom ponoči kaj bolj podrobnega napisal, če ne bom zaspan :).


Seveda se spet zatakne pri boldanem... nekaj je jasno za FURS nekaj pa za mene in druge... za mene je jasno določljiva samo tista cena ki jo lahko danes dobim in s čemer razpolagam...

Vsa ta nedoločena razlaganja samo škodijo vsemu skup... bolje bi bilo da bi, če ni delovno razmerje pritisnili en normalen davek pa konec... in monitor input output pa obdavčevat pa konec

hamez66 je izjavil:

Ja, problem je, ker furs vrednoti vrednost v naravi glede na ceno v ICOtu. To, da se pri rudarjenju računa na tak način, me ne moti. Problem bodo imeli zdaj tisti, ki so dobili zastonj oz po razne insurepal in podobne tokene. Ne vem točno, kakšna je bila razdelitev pri IPL, vem pa, da je imel marsikater ico razporeditev v smislu 30% gre ljudem v icotu, 20% se porabi za podkupnine exchangom, 50% pa kreatorjem v žep. Zdej, ko je razlaga Fursa zunaj (in najverjetneje razlaga velja tudi za nazaj, saj nismo dobili novega zakona, temveč samo razlago obdavčevanja), bodo pa morali kreatorji IPLja plačati dajatve po ceni IPLja v Icotu, čeprav je danes IPL vreden samo še okoli 20% tega, kot je bil v icotu (ne vem točnih cifer, vidim pa, da je vreden okoli 10% tega, kot je bil njegov ATH). In če bi svoje coine takoj prodali, ko so prišli na tržnico, da bi si zagotovili fiat v vrednosti njihovih davčih obveznosti, bi pa pač že takoj cena IPLja strmoglavila na trenutno, ali še precej nižje. Verjetno ne bi bilo dovolj buy orderjev, da se pokrije davčne obveznosti.

Perci srečen in uspešen let :D

Ps: glede obdavčevanja rudarjenja nimam nobenih pripomb. Rudarjenje sem omenil zato, da "pridemo skupaj" oz. da se razume, kje jaz in Mato vidiva problem. Pa na srečo nimam nobenih od teh problematičnih ICO tokenov :D


Tudi pri rudarjenju je vprašljiv... kako potem obdavčit prvi block bitcoina satoshija nakamota =) Če ni bilo primerljive cene itd... pač neumnost... kot pravim poknit gor davek pa naj dajo že mir, namesto tega kao jasne razlage, noben pa ne upa dat štempla, ker je kao odvisno od primera...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

lambda ::

Mato, s tabo je res težko, ker tiščiš glavo v pesek in nisi pripravljen videt cele slike. Če bi delali tako, kot ti praviš, bi ustvarili kup pravnih lukenj za neobdavčena izplačila.

Horejšio ::

Kako pa dobiš podatke o preprodaji Monera ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Horejšio ()

Mato989 ::

Horejšio je izjavil:

Kako pa dobiš podatke o preprodaji Monera ?


Ne preprodaji, dobiš pa podatek koliko sem si jaz nakazal na TRR iz bitstampa, Krakena itd... ker sem opravil KYC/AML in to obdavčiš...

Saj FURSova razlaga tudi ne reši tvojega vprašanja =) FURSova razlaga pa zagotovo ustvari več vprašanj kot moj predlog.

Mato, s tabo je res težko, ker tiščiš glavo v pesek in nisi pripravljen videt cele slike. Če bi delali tako, kot ti praviš, bi ustvarili kup pravnih lukenj za neobdavčena izplačila.


Ker zdaj s tole razlago jih pa naenkrat več ni... ali mislite da bom jaz šel za vse airdrope in vse pred 2 leti iskat nazaj ne vem kaj vse za FURS za tistih 50 100 200 evrov itd?

Širša slika je ta, da bo spet kup ljudi odšlo z države namesto da bi tu trošili denar ki so ga pridobili... tako kot z delavci ki odhajajo delat v tujino... to je vaša širša slika, ker verjemite, vedno bo ena država ki bo boljša od tega kar nudi SLO... če vi menite da ne se močno motite.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Horejšio ::

Slo je zakon. FURS pa nima nobenih legalnih šans.

tryhard ::

Mato989 je izjavil:

perci je izjavil:

Matthai, tole pojasnilo nikjer ne določa, kako se določi vrednost artikla, če tega ni mogoče jasno določiti. Če pa je nekdo v WP napisal ceno in na podlagi te tudi prodal, potem je ta cena takrat bila tržna. Kaj točno pri tem ni jasno?

Laufam na letalo, bom ponoči kaj bolj podrobnega napisal, če ne bom zaspan :).


Seveda se spet zatakne pri boldanem... nekaj je jasno za FURS nekaj pa za mene in druge... za mene je jasno določljiva samo tista cena ki jo lahko danes dobim in s čemer razpolagam...

Vsa ta nedoločena razlaganja samo škodijo vsemu skup... bolje bi bilo da bi, če ni delovno razmerje pritisnili en normalen davek pa konec... in monitor input output pa obdavčevat pa konec

hamez66 je izjavil:

Ja, problem je, ker furs vrednoti vrednost v naravi glede na ceno v ICOtu. To, da se pri rudarjenju računa na tak način, me ne moti. Problem bodo imeli zdaj tisti, ki so dobili zastonj oz po razne insurepal in podobne tokene. Ne vem točno, kakšna je bila razdelitev pri IPL, vem pa, da je imel marsikater ico razporeditev v smislu 30% gre ljudem v icotu, 20% se porabi za podkupnine exchangom, 50% pa kreatorjem v žep. Zdej, ko je razlaga Fursa zunaj (in najverjetneje razlaga velja tudi za nazaj, saj nismo dobili novega zakona, temveč samo razlago obdavčevanja), bodo pa morali kreatorji IPLja plačati dajatve po ceni IPLja v Icotu, čeprav je danes IPL vreden samo še okoli 20% tega, kot je bil v icotu (ne vem točnih cifer, vidim pa, da je vreden okoli 10% tega, kot je bil njegov ATH). In če bi svoje coine takoj prodali, ko so prišli na tržnico, da bi si zagotovili fiat v vrednosti njihovih davčih obveznosti, bi pa pač že takoj cena IPLja strmoglavila na trenutno, ali še precej nižje. Verjetno ne bi bilo dovolj buy orderjev, da se pokrije davčne obveznosti.

Perci srečen in uspešen let :D

Ps: glede obdavčevanja rudarjenja nimam nobenih pripomb. Rudarjenje sem omenil zato, da "pridemo skupaj" oz. da se razume, kje jaz in Mato vidiva problem. Pa na srečo nimam nobenih od teh problematičnih ICO tokenov :D


Tudi pri rudarjenju je vprašljiv... kako potem obdavčit prvi block bitcoina satoshija nakamota =) Če ni bilo primerljive cene itd... pač neumnost... kot pravim poknit gor davek pa naj dajo že mir, namesto tega kao jasne razlage, noben pa ne upa dat štempla, ker je kao odvisno od primera...

Daj preberi še si kaj o obdavčitvi donacij in sponzorstva.

http://nevladna.zavodpip.si/sl/node/821
Koliko so informacije trenutno natančne, ne vem. Ti pa pove dovolj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tryhard ()

borci99 ::

Naj kdo preštudira naše pametnjakoviče, ki so to spisali (Slovenija kripto dolina, ha ha ha)in pokomentira, hvala!

http://www.fu.gov.si/davki_in_druge_daj...

seniorman ::

Ali kdo mogoče ve kaj je sedaj treba narediti, ko se cashouta EUR iz menjalnice na TRR - kaj je treba prijaviti, kdaj je treba prijaviti in kako to narediti?

BluRaY ::

Po zadnji izdaji zakona, mi lahko kdo pojasni naslednje primere:

1. Fizična oseba investira v ICO, prejme žetone in jih takoj proda nazaj v investirano kriptovaluto(npr. NEO). In nato kaseneje ta NEO v fiat in izplačilo. Kaj se tukaj plača državi oz. kdaj?
2. Fizična oseba investira v ICO, prejme žetone in jih "holda" in proda v drugo kriptovaluto npr. čez dve leti. In nato kasneje v fiat in izplačilo. Kaj se tukaj plača državi oz. kdaj?

Razmem, da od trgovanja, če se to ne šeteje kot dejavnost fizična oseba ne plača ničesar, ampak glede ICO-tov pa mi ni jasno, ker omenjajo brezplačne žetone(airdrop), ampak, če invstiraš ne pomeni, da so brezplačni, deleža v podjetju pa tudi ne dobiš s tem ko investiraš v nek ICO.

borci99 ::

Nič, nabavi si kartico (več na ZS)!

perci ::

Bluray, to o cemer pises, je neobdavceno.

Jerry000 ::

borci99 je izjavil:

Nič, nabavi si kartico (več na ZS)!

Kakšno kartico? Še meni na ZS prosim

BluRaY je izjavil:

Po zadnji izdaji zakona, mi lahko kdo pojasni naslednje primere:

1. Fizična oseba investira v ICO, prejme žetone in jih takoj proda nazaj v investirano kriptovaluto(npr. NEO). In nato kaseneje ta NEO v fiat in izplačilo. Kaj se tukaj plača državi oz. kdaj?
2. Fizična oseba investira v ICO, prejme žetone in jih "holda" in proda v drugo kriptovaluto npr. čez dve leti. In nato kasneje v fiat in izplačilo. Kaj se tukaj plača državi oz. kdaj?

Razmem, da od trgovanja, če se to ne šeteje kot dejavnost fizična oseba ne plača ničesar, ampak glede ICO-tov pa mi ni jasno, ker omenjajo brezplačne žetone(airdrop), ampak, če invstiraš ne pomeni, da so brezplačni, deleža v podjetju pa tudi ne dobiš s tem ko investiraš v nek ICO.

Mene tudi zanima, spadam pod 2. točko

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jerry000 ()

Mato989 ::

Mater ste,neumni... to so najlazji primeri vi pa take sprasujete
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Jerry000 ::

Jebi ga, ne spremlam že neki časa in nisem na tekočem. Stvari pri katerih nisi na tekočem in ne spremljaš pa gredo hitro v pozabo ;). Raje sem neumen in vprašam ;)

Mato989 ::

Jerry000 je izjavil:

Jebi ga, ne spremlam že neki časa in nisem na tekočem. Stvari pri katerih nisi na tekočem in ne spremljaš pa gredo hitro v pozabo ;). Raje sem neumen in vprašam ;)


Poglej da bo za skoz jasno... če si neko stvar kupil, 1x, 5x zapored... pa pol mogoče še parkrat recimo... pa si pol mel ne vem par tednov, mesecev, kaj šele celo leto pa pol prodal ne boš mel nobenga davka valda...

Če si pa vsak dan prodajal pa kupoval boš se pa drkal s fursom...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Jerry000 ::

Ja, nazadne ko sem bral so se nekaj vpičili v ICO, ki se smatra drugače kot ETH ali BTC recimo. Zato sprašujem. In ko je BluRaY vprašal, sem točno v njegovi drugi točki:
2. Fizična oseba investira v ICO, prejme žetone in jih "holda" in proda v drugo kriptovaluto npr. čez dve leti. In nato kasneje v fiat in izplačilo. Kaj se tukaj plača državi oz. kdaj?

To kar si ti rekel velja za NE ICO kriptovalute. Ne vem pa kako je glede ICO, ki so že pisali o njem, in po 2 mescih nespremljanja ne vem kje so stvari.

Mato989 ::

Jerry000 je izjavil:

Ja, nazadne ko sem bral so se nekaj vpičili v ICO, ki se smatra drugače kot ETH ali BTC recimo. Zato sprašujem. In ko je BluRaY vprašal, sem točno v njegovi drugi točki:
2. Fizična oseba investira v ICO, prejme žetone in jih "holda" in proda v drugo kriptovaluto npr. čez dve leti. In nato kasneje v fiat in izplačilo. Kaj se tukaj plača državi oz. kdaj?

To kar si ti rekel velja za NE ICO kriptovalute. Ne vem pa kako je glede ICO, ki so že pisali o njem, in po 2 mescih nespremljanja ne vem kje so stvari.



Praktično vsaka kriptovaluta razen Bitcoin je ICO kriptovaluta, sploh ker je FORK obravnavan relativno podobno... =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Jerry000 ::

Ja ICO že, ampak tukaj je poanta KDAJ si kupil. Ali si kupil v fazi ICO ali v kasnejši fazi. Tu se sklepa če si kupil valuto v ICO fazi te obravnavajo drugače kot če si kasneje kupil ko ni bila v ICO fazi. Tukaj je ta keč :)

perci ::

Keč je, da ti kar nekaj sklepaš v tri krasne, ker očitno ne znaš brati. Ali si kupil v ICO ali ne, nima nobene veze z ničemer.

Mato989 ::

Jerry000 je izjavil:

Ja ICO že, ampak tukaj je poanta KDAJ si kupil. Ali si kupil v fazi ICO ali v kasnejši fazi. Tu se sklepa če si kupil valuto v ICO fazi te obravnavajo drugače kot če si kasneje kupil ko ni bila v ICO fazi. Tukaj je ta keč :)


To nima veze... ker nismo v USA... to o čemer pišeš ti, je pogojno pomembno le v USA, pa še takrat mora prvo SEC razglasit kovanec ki si ga kupil v ICO kot security potem te pa it tožit =) Slim chance tudi v USA...

Problem naše neživljenske zakonodajein razlaganje le-te s strani FURSa je drugje...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Jerry000 ::

Aaaa ok teg apa nisem vedel da je za USA to. Torej kot si rekel potem ICO ali ne ICO, če si holder in ne rudar in dnevni trader, ni blema.

perci je izjavil:

Keč je, da ti kar nekaj sklepaš v tri krasne, ker očitno ne znaš brati. Ali si kupil v ICO ali ne, nima nobene veze z ničemer.

Keč je da maš prav glede sklepanja v tri krasne, če bi vedel sploh ne bi pisal tukaj, ni to logično?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jerry000 ()

perci ::

A ne bi si pa prebral Fursovega pojasnila? Se bos raje zanasal na random slotecharje, ki tudi niso prebrali pojasnila.

Jerry000 ::

Prepusti meni kaj bom raje slišal, ne skrbi ;)

perci ::

Ti pa meni, da oznacim to za napacen pristop.
««
14 / 20
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kriptovalute v Sloveniji

Oddelek: Kriptovalute in blockchain
3310327 (1521) Mana
»

Furs deluje protizakonito ? AIRBNB in davki (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Loža
45194101 (44341) RockyS
»

Obdavčitev kriptovalute vprašanje

Oddelek: Kriptovalute in blockchain
197225 (6120) Cubaka
»

Kako FURS in ATVP regulirata kriptožetone in kriptovalute (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
507148665 (112811) Aquafriend
»

Internetni zaslužek in davki (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9223816 (14423) St235

Več podobnih tem