» »

kako dobri so nevrohirurgi v primerjavi s spretnimi štromarji ?

kako dobri so nevrohirurgi v primerjavi s spretnimi štromarji ?

«
1
2 3

Brane22 ::

Ravnokar sem končal ročno spajkanje čipov na druge footprinte in me, potem ko sem izgubil oči na zadevi zanima, kako dobre so naše spretnosti v primerjavi s toliko cenjenimi kirurgi recimo.

Domnevam, da je tudi tam vid in fina motorika prioritetna spretnost.

TOle je recimo TQFP-100 s stotimi pini in ker je mesto na tiskanini za par mm večje od čipa na vsaki strani, je bilo treba zaspajkati 100 kratkih žičk, vsako na svoj pin na čipu in pripadajočo površino na PCBju.

Razdalja med pad-i je pol milimetra, širina samega pad-a pa ene pol toliko se pravi četrt milimetra.

Fotka je videti daleč bolj zasvinjana kot dejanjsko je, tole je pred zadnjim čiščenjem kolofonije in pregledom:

TQFP-100 grafted onto PCB



Koliko bolje bi to naredu nevrokirurg ( s priročnimi materiali in orodjem) ?
On a journey of life I chose a psycho path...
  • zavaroval slike: Mavrik ()

drvo ::

Zelo dobri, rešujejoživljenja. Iz lastnih izkušenj. Verjemi, takrat nič drugega ni pomembno.

c3p0 ::

Sem delal svoj čas zelo podobne stvari, s tem da so žičke šle na drug čip. Nevrokirurg ima gotovo mnogo boljšo in dražjo opremo. Je pa tam rizik in pritisk neprimerno višji. Tebi ob napaki čip morda ne bo delal, on bo nekoga pokopal...

Brane22 ::

drvo je izjavil:

Zelo dobri, rešujejoživljenja. Iz lastnih izkušenj. Verjemi, takrat nič drugega ni pomembno.


To štekam. Ampak koliko boljše so njihove motorične sposobnosti glede na recimo tele - brez ezoterične opreme?
On a journey of life I chose a psycho path...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

dreta ::

Glede na to da, so ista rasa kot ti, nisi prevec superioren naspram njih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dreta ()

kuglvinkl ::

To je prblizno isto vprasanje kot pri kosarkasih. Na treningih mecejo 100%, da lahko na tekmi 60%. Kirurg je skos na tekmi, in na vsaki _mora_ dobavt 100%. Je cist neprimerljivo.
Your focus determines your reallity

Brane22 ::

dreta je izjavil:

Glede na to da, so ista rasa kot ti, nisi prevec superioren naspram njih.


Ni bilo mišljeno tako. Štromarji pogosto delajo za drobiž.

Tako sem reševal eno plato in mi je padlo na pamet - hudiča koliko bi za tole dobil nevrokirurg ?
Zagotovo dva velikostna razreda več. Ampak kaj bi stranka dobila za ta denar ?

Dobro, jasno, da je hirurg veliko več od spretnih rok.

Ampak če se za trenutek omejimo samo na te.
Koliko so njegove boljše od mojih ?

Bi mi tip lahko uprizoril predstavo, ki je ne bi pozabil do konca življenja, gre tozadevno mogoče samo za detajle ali so mogoče _tovrstne_ spretnosti primerljive ?
On a journey of life I chose a psycho path...

ZloTech ::

Ni bistvenih razlik. Elektronika je 2D, kirurgija pa 2D-3D. Zdravstvo je eno veliko pacanje.

Možnost imaš pogledati kaj je tripple bypass. Samo preroutanje cevi (žil).


Ni bilo mišljeno tako. Štromarji pogosto delajo za drobiž.

Napačen poklic ki ne maksimira tvojih sposobnosti.


Tako sem reševal eno plato in mi je padlo na pamet - hudiča koliko bi za tole dobil nevrokirurg ?
Zagotovo dva velikostna razreda več. Ampak kaj bi stranka dobila za ta denar ?

Razlika je predvsem v tem da je človek (vsaj teoretično) vreden več od mass produced plate.
Pri popravilih loviš razliko med opravljenim delom in vrednostjo originala.


Bi mi tip lahko uprizoril predstavo, ki je ne bi pozabil do konca življenja, gre tozadevno mogoče samo za detajle ali so mogoče _tovrstne_ spretnosti primerljive ?

Ne. Stvari so čisto primerljive.

Jirzy ::

Lotanje enega 100TQFP traja par minut, operacija pa par ur. Riziko itak sploh ni primerljiv, oni delajo v 3D, ... Mislim, da so nase sposobnosti kar upraviceno manj cenjene.

Brane22 ::

Tole je trajalo kar ohoho.

Resda pa ni bil samo en čip in da je bilo narejeno s tem, kar sem imel pri roki.
On a journey of life I chose a psycho path...

dreta ::

Brane22, tudi sam sem vesel in ponosen nas ko mi kaj od smd pajkov rata zlotat. Pravzaprav vsako leto bolj ;)
Ne mores primerjat lotanja zic z lotanjem zivcev. Tam ni kaj veliko popravljat. Se pa strinjam, da oboje zahteva ogromno koncentracije in spretnosti.

kow ::

Kako se "izberejo" kirurgi? Verjetno ne iz prevec velikega bazena. Tako, da dvomim v njihov ekstra talent.
Imajo vrhunsko opremo, veliko "treninga", predvsem pa fokusa zaradi pomembnosti dela, ki ne dopusca veliko napak. No, saj je verjetno podobno pri vezju, ko noces vreci stran nekaj ur dela.

dreta ::

Ravno tako kot drugi poklici. Zazelis si nekaj bit. In to postanes. Kako dober si pa v tem je pa stvar posameznika, volje, tealenta,... Od 100 en dober..

Brane22 ::

dreta je izjavil:

Brane22, tudi sam sem vesel in ponosen nas ko mi kaj od smd pajkov rata zlotat. Pravzaprav vsako leto bolj ;)
Ne mores primerjat lotanja zic z lotanjem zivcev. Tam ni kaj veliko popravljat. Se pa strinjam, da oboje zahteva ogromno koncentracije in spretnosti.


Po drugi strani pa živo tkivo zarašča, če napake niso prehude...
On a journey of life I chose a psycho path...

kody ::

delaš, delaš...zajebeš enega...in si na dnu...
v bistvu niti medicina ne more bit 100%...pa vsi zahtevajo...
pa še po človeško se ne moreš motit...

ne da jih zagovarjam...ker so med njimi veliki šalabajzerji...ki ne vem kako so prišli tako daleč brez resnih obtožb

dreta ::

Chip pa nov kupis. Tudi pacienti pridejo novi. ;)

NikolormousB ::

Mislim, da finomotorika ni edini atribut, zaradi katerega so kirurgi cenjeni.

Brane22 ::

NikolormousB je izjavil:

Mislim, da finomotorika ni edini atribut, zaradi katerega so kirurgi cenjeni.


Pa saj štromarji tudi niso butasti. Vsaj v povprečju.
On a journey of life I chose a psycho path...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

kuglvinkl ::

NikolormousB je izjavil:

Mislim, da finomotorika ni edini atribut, zaradi katerega so kirurgi cenjeni.


Jasno. Najprej so predvsem zdravniki.
Your focus determines your reallity

Baja ::

po moje če daš nevrokirurgu čip pa lotkoln v roke bo prava katastrofa. ker nima tovrstne prakse.

Floralys ::

Brane22 je izjavil:

Tole je trajalo kar ohoho.

Resda pa ni bil samo en čip in da je bilo narejeno s tem, kar sem imel pri roki.


Tole bi se dalo dosti boje :P

IL_DIAVOLO ::

Nevrokirurg bo se vedno boljse zalotal cip, kot pa ti zasil pacienta 8-)

Brane22 ::

Rad verjamem. Z boljšimi materiali, predvsem žico, ki se bolje spajka.

Tole je bilo s tem, kar sem imel pri roki.
Sploh pa, tole je pred zadnjo korekcijo in čiščenjem fluksa...
On a journey of life I chose a psycho path...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Machete ::

Pa saj takih filigramskih opravil je veliko, ne gre odkrivati tople vode. Ročna spretnost ni ravno tisto kar je plačano direktno, pač pa bolj znanje in izkušnje. Četudi kirurg nima več 100% občutka v rokah (leta), lahko vodi pa kolega ali robota.
Eden od opravil, ki podobno združuje znanje (slikanje/risanje) in natančnost, je tetoviranje. Plačilo pa je boljše od kirurgovega :D
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

kow ::

Machete je izjavil:


Eden od opravil, ki podobno združuje znanje (slikanje/risanje) in natančnost, je tetoviranje. Plačilo pa je boljše od kirurgovega :D


Ti ne verjamem na besedo.

Machete ::

Ne razumem, česa ne verjameš.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

kow ::

O placilu.

tomy5 ::

Brane, če ti zajebaš kaj kaj se zgodi ?
Če kirurg kaj zajebe kaj se zgodi ?

Primerjaj kako enostavno je hodit po ravni tanki črti na asfaltu, potem pa poiskusi hodit po 1m široki potrki kjer imaš na vsaki strani prepad 500+ metrov. In 1m je zelo široko.

Machete ::

kow je izjavil:

O placilu.

Mogoče. Ne vem koliko pokasirajo kirurgi (nujno primerjava - v Sloveniji), vem pa koliko vzame top of the cream tetovator po 'prijateljski' ceni. Blizu 100 na uro. S tem da kirug rabi destletja, da se prebije po lestvici in potem rabi viset po izobraževanjih in kolegijih in sestankih, skartka cele dneve na 20 let študija, za tistih nekaj jurjev.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

drvo ::

kow je izjavil:

Machete je izjavil:


Eden od opravil, ki podobno združuje znanje (slikanje/risanje) in natančnost, je tetoviranje. Plačilo pa je boljše od kirurgovega :D


Ti ne verjamem na besedo.

Na ceniku je pri enem, ki ga poznam začetna ura 80€.

ZloTech ::

Machete je izjavil:

kow je izjavil:

O placilu.

Mogoče. Ne vem koliko pokasirajo kirurgi (nujno primerjava - v Sloveniji), vem pa koliko vzame top of the cream tetovator po 'prijateljski' ceni. Blizu 100 na uro. S tem da kirug rabi destletja, da se prebije po lestvici in potem rabi viset po izobraževanjih in kolegijih in sestankih, skartka cele dneve na 20 let študija, za tistih nekaj jurjev.


Plačilo za kirurške operacije je od 1000€ naprej

Machete ::

Švoh.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Brane22 ::

tomy5 je izjavil:

Brane, če ti zajebaš kaj kaj se zgodi ?
Če kirurg kaj zajebe kaj se zgodi ?


Kaj točno se zgodi, ko kirurg zajebe ?


Primerjaj kako enostavno je hodit po ravni tanki črti na asfaltu, potem pa poiskusi hodit po 1m široki potrki kjer imaš na vsaki strani prepad 500+ metrov. In 1m je zelo široko.


Kot že rečeno na začetku, to vem.

Zanimala me je tu samo primerjava finomotoričnih sposobnosti.
On a journey of life I chose a psycho path...

ZloTech ::


Kaj točno se zgodi, ko kirurg zajebe ?

Operacija je manj uspešna kot bi morala biti.

Če zajebeš pri elektroniki celotna stvar crkne.

NikolormousB ::

Brane22 je izjavil:

NikolormousB je izjavil:

Mislim, da finomotorika ni edini atribut, zaradi katerega so kirurgi cenjeni.


Pa saj štromarji tudi niso butasti. Vsaj v povprečju.


Ne gre za to kdo je butast in kdo ne. Obstajajo ljudje, ki so pametnejši od velike večine štromarjev in kirurgov, pa jim finančno ne gre najboljše.

Pravim, da je sposobnost opravljanja teh finih zadev pri kirurgih le en del službe, enako je tudi pri štromarjih.

Lonsarg ::

Spajkanje itak izumira, ko gre vse na stroje.

In ne, niti kirurg niti štromar na sredji/faksu nimajo nobenih testov finomotoričnosti, najbrž so malenkost nad povprečjem(v povprečju) glede na splošno populacijo, to je pa tudi to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

NikolormousB ::

drvo je izjavil:

kow je izjavil:

Machete je izjavil:


Eden od opravil, ki podobno združuje znanje (slikanje/risanje) in natančnost, je tetoviranje. Plačilo pa je boljše od kirurgovega :D


Ti ne verjamem na besedo.

Na ceniku je pri enem, ki ga poznam začetna ura 80€.


Pri katerem? In kaj vključuje ta ura?

Nimam pojma o tatoojih, ampak po kratkem googlanju vidim, da se Dejan Marič pojavlja v medijih kot eden najboljših slo. tetovatorjev. Njegov s.p. je lani ustvaril 25 jurjev prihodkov.

Machete ::

Tetovatorji poberejo 98% keša na roke in je ta podatke nerelavanten. To je prikazal toliko da ima mir.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

K0K0 ::

Ostalo je blo brez računa :)

Brane predstavljaj si da bi ti med lotanjem na čip tekla kri in da bi ble nogice mehke in bi moral vsako posebaj postavit na svoje mesto z tem da nebi ble nič označene in bi moral na pamet vedet kam pašejo :D
Ti lotaš trdo zadevo, ki se ne premika. Pred posegom točno veš kaj te čaka. Med posegom greš lakho na čik. Poleg tega je čip dostopen iz vseh strani. Pri operaciji pa delaš skozi luknjo in z mehkim tkivom, ki se umika. Vsak primer je drugačen...

Utk ::

No, ampak kaj se zgodi s kirurgom ali stromarjem, za katerga se nekje proti koncu sole ugotovi, da enostavno nima dost mirne roke. Jaz ne bi bil za to recimo, in dvomim da se da natrenirat. Sej polotam kje kaj, ampak na debelo in grdo :)

s1m0n ::

Kirurg bi brez problema opravljal obe deli (tudi spajkanje 100TQFP), ti le eno!

Glugy ::

Mogoče pa je ob tako velikem številu svetovnega prebivalstva nekdo ki je izkusil oboje? Bi bilo zanimiv kaj bi ta posameznik imel za rečt glede tega.

Sigurno je pa odgovornost nevrokirurga neprimerljivo višja.

smacker ::

Ko boš lotal čipe v vrednosti 150.000eur (približno toliko je vredno človeško življenje po zavarovalniških statistikah), rokoval z opremo vredno vsaj toliko, delal po 12-14h na dan, bil v stalni 24h pripravljenosti, imel 10 let izobraževanja in 20 let delovnih izkušenj, boš tud za lotanje zaslužil 10k na mesec.

dreta ::

KOKO je dal zelo dobro primerjavo.

Brane22 ::

smacker je izjavil:

Ko boš lotal čipe v vrednosti 150.000eur (približno toliko je vredno človeško življenje po zavarovalniških statistikah), rokoval z opremo vredno vsaj toliko, delal po 12-14h na dan, bil v stalni 24h pripravljenosti, imel 10 let izobraževanja in 20 let delovnih izkušenj, boš tud za lotanje zaslužil 10k na mesec.


1. To mi je bilo jasno in to nisem vprašal. Ni mi treba predavat o očitnem.

2. Vrednost opreme ni posebej impresivna. En soliden analizator stane ohoho, pa ga nimaš kaj videt. Mislim, ne zaseda cele omare itd. Evo en _soliden_ scope:

DPO-7000

In ta je BTW daleč od top_of_the_line.
Par takih škatel, pa imaš na mizi mimogrede za EUR200k opreme...
On a journey of life I chose a psycho path...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Smurf ::

To je tako kot bi rekel, ali je tajnica boljsa od programerja v programiranju, ker lahko zna hitreje 10 prstno tipkati.

smacker ::

Ti doma najbrž nisi delal s tako opremo, zato tudi nisi toliko zaslužil. Maš tud štromarje, ki dobijo 10k eur, samo morajo pa za naročnika ustvarit visoko dodano vrednost. Ko boš ti v par urah sposoben popravit 150.000eur vreden stroj, ki proizvede 100.000eur letnega prihodka, se bo tudi našel nekdo, ki te bo plačal po višji tarifi ;)
@Smurf: odlična primerjava.

Brane22 ::

Kar nima _nobene_ zveze z OP.
On a journey of life I chose a psycho path...

johnnyyy ::

Dobro si ga :)
Kolk ur ti je tole pobralo?

Še moja umetnina izpred nekaj let. Pri meni se je šlo, da sem hotel stestirat LCD na enem uPCju (8080 interface) (hitrost pa to), pa sem imel eno bakreno ploščico (brez stop laka - kar pomeni da je vse skupaj se bolj zaj**)

Vatirana palčka je za primerjavo velikosti :).

mailer ::

Fantje take reči se spajka z lupo in smd špicami, za zgoraj omenjen čip traja 2 minuti.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vprašanje glede magnetne resonance glave

Oddelek: Loža
4913987 (12289) LeQuack
»

Stuklanje kabla (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5211614 (9896) SaXsIm
»

Darovanje organov (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5810617 (9417) Kaboom
»

Pod nožem prišel k zavesti, a kirurgi so rezali naprej (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
698524 (6522) Pithlit
»

Lažni protivirusni programi oponašajo prave

Oddelek: Novice / Varnost
259061 (7569) cegu

Več podobnih tem