» »

Vprašanje elektrika

Vprašanje elektrika

alese ::

Navezujoč se na inverter za proizvodnjo toka ob izpadu el omrežja imam vprašanje. V hiši imamo enofazni tok, brez fit stikala, ker prvič nismo vedeli, če imamo ozmeljitev in drugi štuk ima potegjena samo dva drata, enega za nulo drugega za fazo. Sedaj pa bi rad priklopil ta inverter ob izpadu toka, vendar je problem, ker lahko z glavnim stikalom seveda odklopim samo fazo, nula je pa še vedno od elektro omrežja in sosed je dejal, da to ne gre tako, da bi moral odklopiti tudi nulo, da sem povsem ločen od omrežja in šele potem lahko priklopim inverter v katerokoli vtičnico v hišo, da gre tok po celi hiši. Razmišljam, da je sedaj rešitev, da dobim električarja, da mi da stikalo še na nulo, če se to sploh sme ali da zrihta ozemljitev in fit stikalo, to pa zna biti zakomplicirano in drago ob tem, da bo drugi štuk vsekakor samo na dva drata, ker pač sedaj sten kopal ne bom pa vlekel treh dratov na novo. Kakšne rešitve vidite.hvala.lp

Arctander ::

Vidim rešitev, da poiščeš električarja in ne delaš ničesar sam.

alese ::

Arctander je izjavil:

Vidim rešitev, da poiščeš električarja in ne delaš ničesar sam.
To mi zna povedati tudi otrok, ki ima 5 let, sem mislil, da je tukaj kdo , ki bi mo to bolje razložil.

starboi ::

Kot je napisal uporabnik zgoraj... Poišči električarja iz svojega okoliša, ne igraj se z življenjem. Kako neodgovorno početje. Lp

Miha 333 ::

In kako boš napeljal vir napajanja v vtičnico? Vtičnica je za odjem, ne za napajanje.

janezvalva ::

verjetno misli ob izpadu omrežja, da mu preklopi

slovencl ::

Ponavadi ne napajaš cele bajte, ampak samo določene porabnike (tisti ki so nujni) - zveži samo te, da ne boš vse na novo delal.

borut_p ::

slovencl je izjavil:

Ponavadi ne napajaš cele bajte, ampak samo določene porabnike (tisti ki so nujni) - zveži samo te, da ne boš vse na novo delal.


zakaj - najlažje je izvest 1-0-2 stikalo pred razdelilcem. mreža laufa na 1, ko pa crkne enostavno preklopiš na agregat (2) in napajaš kar mu pač znese. 7kW 400V agregat že kar nekaj poganja.

stevie boy ::

alese je izjavil:

Navezujoč se na inverter za proizvodnjo toka ob izpadu el omrežja imam vprašanje. V hiši imamo enofazni tok, brez fit stikala, ker prvič nismo vedeli, če imamo ozmeljitev in drugi štuk ima potegjena samo dva drata, enega za nulo drugega za fazo. Sedaj pa bi rad priklopil ta inverter ob izpadu toka, vendar je problem, ker lahko z glavnim stikalom seveda odklopim samo fazo, nula je pa še vedno od elektro omrežja in sosed je dejal, da to ne gre tako, da bi moral odklopiti tudi nulo, da sem povsem ločen od omrežja in šele potem lahko priklopim inverter v katerokoli vtičnico v hišo, da gre tok po celi hiši. Razmišljam, da je sedaj rešitev, da dobim električarja, da mi da stikalo še na nulo, če se to sploh sme ali da zrihta ozemljitev in fit stikalo, to pa zna biti zakomplicirano in drago ob tem, da bo drugi štuk vsekakor samo na dva drata, ker pač sedaj sten kopal ne bom pa vlekel treh dratov na novo. Kakšne rešitve vidite.hvala.lp

malo smotano, če nimaš, kot praviš, ozemljitve. verjetno imaš vse ničeno v omarci.
odpri omarico z varovalkami pa poglej.
moraš pred glavno varovalko inverter vzporedno zvezati tako, da ob izpadu omrežja kontaktor preklopi nanj, ko pride omrežje nazaj pa spet preklopi na omrežje

aja nekdo me je prehitel :P

Zgodovina sprememb…

alese ::

Dvomim, da imam ničeno v omarici, tam so pač varovalke, to je narejeno na novo in ničelna sponka, tista šina, ničeno pa vem da imam marsikje v štekarjih samih, ali pa ni nič ničeno niti ozemljeno, sam je pa dejsto da se jaz an to ne spoznam sedaj bi rad teoretične rešitve strokovnjakov, seveda bo to delal električar

borut_p je izjavil:

slovencl je izjavil:

Ponavadi ne napajaš cele bajte, ampak samo določene porabnike (tisti ki so nujni) - zveži samo te, da ne boš vse na novo delal.


zakaj - najlažje je izvest 1-0-2 stikalo pred razdelilcem. mreža laufa na 1, ko pa crkne enostavno preklopiš na agregat (2) in napajaš kar mu pač znese. 7kW 400V agregat že kar nekaj poganja.
Če prav razumem je to rešitev edino povej mi kaj je to 1 0 2 stikalo, a pošljem sliko da vidiš kako imam sedaj

slovencl je izjavil:

Ponavadi ne napajaš cele bajte, ampak samo določene porabnike (tisti ki so nujni) - zveži samo te, da ne boš vse na novo delal.

seveda bom napajal celo hišo, saj v tem je smisel, da ne vlečem tistih podaljškov, cela hiša mi porabi za osnovbne zadeve ne več kot kilovat, pač takrat ne bom pral in podobno, ko ne bo toka iz omrežja, halo, Mislil sem pa tako, če se odklopim od omrežja tako nula kot faza, potem sam vtaknem moškega v žensko v generator in moškega v žensko v eno vtičnico in je tok notri po celi hiši, je tako al se motim

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: alese ()

Daniel ::

Rabiš 2 polno glavno stikalo ustrezne moči, s katerim boš preklapljal med elektriko iz omrežja in lastnim virom. Nulo iz omrežja moraš obvezno izklopiti. Mi imamo pri trifaznem priklopu npr. štiripolno stikalo. Dela čisto ok.

alese ::

Daniel je izjavil:

Rabiš 2 polno glavno stikalo ustrezne moči, s katerim boš preklapljal med elektriko iz omrežja in lastnim virom. Nulo iz omrežja moraš obvezno izklopiti. Mi imamo pri trifaznem priklopu npr. štiripolno stikalo. Dela čisto ok.
Kkao pa izklopim nulo iz omrežja, se pravi to omenjeno stikalo to opravi.hvala.lp Kje pa imate to stikalo montirano a v zunajji omarici ali notranji , lahko daš sliko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: alese ()

borut_p ::

Najbolje je da je v omarici, na sami letvi. Na google napisi 1-0-2 switch in bos videl. Ce imas samo eno fazo potem je 2 polni, sicer 4 polni.
Vezati mora elektricar - tukaj niso heci.

int47 ::

PE vodnika se ne sme prekinjat.
Če ima alese v instalaciji samo dva vodnika, sta to L in PEN. PEN pomeni, da je vodnik hkrati PE in N.

mat xxl ::

Ja PA tudi tako ničenje ni najbolj ustrezno, zna, kak rostfrei aparat božati, če ni vse skupaj še dodatno zemljeno.....

Miha 333 ::

alese je izjavil:

potem sam vtaknem moškega v žensko v generator in moškega v žensko v eno vtičnico in je tok notri po celi hiši, je tako al se motim

Res ne vidiš nevarnosti, ki jo povzročiš že z izdelavo takega kabla (z vtikačema na obeh straneh)?

avian2 ::

Ni samo nevarno za njega. Ubil bo kakega delavca na elektro omrežju, če bo po pomoti ob izpadu dal pod napetost vod, ki gre do njegove hiše.

Noben električar mu ne bi smel tega zvezat, še posebej če omenja tak kabel (angleži mu z razlogom pravijo "widowmaker").

poweroff ::

Se pravi če razumem v hiši nimate FID stikala niti ozemljitve?

Takoj, ampak res takoj pokliči električarja in naj to zrihta. Ne se hecat no. Če je tebi vseeno za tvoje življenje pomisli na to, da imaš morda tudi otroke.
sudo poweroff

srus ::

Fantje, kaj se razburjate.

Pustite naj Darwin opravi svoje.

borut_p ::

Problem je ker bo ta Darwin za sabo potegnil se koga drugega. V tako stari instalaciji kot jo OP omenjangre za kaksen star blok

alese ::

Kaj paničarite, rešitve brez fid stikala so standardnbe rešitve v hišah z samo dvema vodnikoma in s tem ni nič narobe, saj se naredi ničenje.

poweroff je izjavil:

Se pravi če razumem v hiši nimate FID stikala niti ozemljitve?

Takoj, ampak res takoj pokliči električarja in naj to zrihta. Ne se hecat no. Če je tebi vseeno za tvoje življenje pomisli na to, da imaš morda tudi otroke.
Nimam otrok

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: alese ()

poweroff ::

Pa obiskov tudi ne? ;)
sudo poweroff

Miha 333 ::

Kot omenjeno, pravilno je samo s stikalom 1-0-2 na izvoru, pa še to mora biti pravilno izvedeno (ozemljitev, ....). Vse ostalo je narobe in nevarno.

alese ::

Miha 333 je izjavil:

Kot omenjeno, pravilno je samo s stikalom 1-0-2 na izvoru, pa še to mora biti pravilno izvedeno (ozemljitev, ....). Vse ostalo je narobe in nevarno.
a stikalo mora biti ozemljeno ali vse omrežje v hiši

borut_p ::

v glavnem

[img]http://shrani.si/t/45/mj/4cT3PiZL/untit...

če ne veš kaj pomenijo oznake - KLIČI ŠTROMARJA

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: borut_p ()

Markus386 ::



3:25

Lepo pove zakaj se tega ne dela

Se pridružujem ostalim pri pozivu, da pokličeš električarja

Zgodovina sprememb…

St235 ::

alese je izjavil:

Kaj paničarite, rešitve brez fid stikala so standardnbe rešitve v hišah z samo dvema vodnikoma in s tem ni nič narobe, saj se naredi ničenje.


S tem je kar precej stvari narobe in je daleč od varnega ali standardnega. To, da takšna omrežja delujejo, ne pomeni da njimi ni nič narobe ali, da se po nepotrebnem ne izpostavljaš nevarnosti.

Mislil sem pa tako, če se odklopim od omrežja tako nula kot faza, potem sam vtaknem moškega v žensko v generator in moškega v žensko v eno vtičnico in je tok notri po celi hiši, je tako al se motim

Tukaj pa presegamo debato o tem ali je prav ali narobe ampak se pogovarjamo samo še o tem ali imaš samo samomorilska nagnjenja (uporaba widowmakerja) ali boš odgovarjal tudi za kak umor iz malomarnosti (in preživel par let na hladnem), če boš pozabil preklopit stikalo.

alese ::

a to je tole stikalo
http://www.eti.si/product-search-2?view...
brez panike jaz sam ne bom delal nič delal bo električar, jaz spršujem ker me zanima in da vem kaj se sme in kaj ne dont panic

mirator ::

@alese, čeprav se ne poznava pa te vprašam, kam ti je zbežala kmečka pamet?
Večina ti je odgovorila, da se ne spuščaj v nekaj kar ne razumeš, je nevarno in poleg sebe ogrožaš tudi druge.
Torej, sedaj izjavljaš, da ti bo vse delal električar. Ampak, zakaj potem ne razčistiš z njim. Če mu ne zaupaš pa poišči drugega.
Vsekakor kličeš nesrečo, če misliš, da te bo, ob tvojem znanju, forum naučil pravilne in varne izvedbe.
Pa da ne bo pomote, delaj kar hočeš, jaz ti samo dobrohotno svetujem, da se vsedi in razmisli.

fikus_ ::

Če je inštalacija tako izvedena kot pišeš, to pomeni, da je že zelo stara ali jo je pa delal en šalabajzer, ker tako se že doooooooolgo ne dela več. Vprašanje v kakšnem stanju je (izolacija kablov, preseki ?!!!!)? Jaz bi menjal komplet inštalacijo, če ti pa ni do razkopavanja, pa pustil na miru! Pa pazi, kakšne porabnike boš obesil na to inštalacijo!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

alese ::

mirator je izjavil:

@alese, čeprav se ne poznava pa te vprašam, kam ti je zbežala kmečka pamet?
Večina ti je odgovorila, da se ne spuščaj v nekaj kar ne razumeš, je nevarno in poleg sebe ogrožaš tudi druge.
Torej, sedaj izjavljaš, da ti bo vse delal električar. Ampak, zakaj potem ne razčistiš z njim. Če mu ne zaupaš pa poišči drugega.
Vsekakor kličeš nesrečo, če misliš, da te bo, ob tvojem znanju, forum naučil pravilne in varne izvedbe.
Pa da ne bo pomote, delaj kar hočeš, jaz ti samo dobrohotno svetujem, da se vsedi in razmisli.
Zato, ker ne spadam med ljudi, ki jih vsak lahko na..., zakaj pa pol ti sprašuješ in se znaimaš to in ono, ne sprašuj nič , ne beri nič, ukvarjaj se samo s svojim poklicem, vse drugo, po možnosti za drag denar pa naj ti delajo tako zvanmi strokovnjaki. Ne ide to tako. Jaz hočem za vsako stvar vedeti, kako se naredi, kakšne so rešitve, da ko pride mojster ne gledam kot teslo, ker on to vidi in pol me začne lepo na......en štekar 100 evrov, mal drata 150 evrov in tako dalje, prava cena je pa vsega recimo 30 evrov, sem dovolj dobro razložil. Vmes sem kontaktiral že več električarjev, en mi je hotel računati za tole malenkost celih 300 eurov, drugi 100 tretji nekaj vmes, potem pa sem poklical znanca , je bil popoldne tu, je povedal svoje, je reku šaltar eti je 45 evrov delo pa ne smeš dat več kot 20 evrov, ker to ni niti za eno uro dela. Pregledal je tudi napeljavo je reku , tretji vodnik za zemljo spodaj imaš v vseh šaltarjih, zemlja je tudi pripeljana iz sonde v omarico, sam še zvežeš pa je. Gor ko ni tretjega drata boš pač odklopljen, tako zgoraj nobenga ni, ko boš hotu, se pa še gor zemljo potegne, problem rešen, hvala vsem za nasvete.

mirator ::

Ja vidiš, včasih pa je le treba koga sprovocirati, da pride s pravo barvo na dan. Zakaj nisi takoj zastavil vprašanja, da ne zaupaš izvajalcem in te zanima samo ocena vrednosti takšnih del. Tvoj prvi post s katerim si odprl temo in tale zadnji,sta kot dan in noč.
Kot sem že zapisal se ne poznava in če sem te s svojim mnenjem užalil oprosti in ga preprosto ignoriraj.

avian2 ::

Preprosto. Naj ti tvoj znanec opravi delo za 20 EUR.

Aja, se ne ukvarja s tem, ker ima rad dostojno plačo za svoje delo? Škoda.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vgradnja fid stikala (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
9129528 (2701) mirator
»

Pralni ali sušilni stroj prebija

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
395919 (5174) gumby
»

Bencinski generatorji

Oddelek: Znanost in tehnologija
335456 (4568) jb_j
»

Vse o agregatih (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
8233329 (24993) int47
»

vprašanje glede nule (N) (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7919236 (17412) lovro535v2

Več podobnih tem