» »

Stikalo

Stikalo

DK6607 ::

Mogoče bo zvenelo malo čudno, ampak vseeno.

Je kaj narobe, če bi na stikalu priklopo polno žico na 1, prazno pa na L?

marsovcek ::

Naceloma ne, ampak zakaj? O kaksnem stikalu je govora?

DK6607 ::

V kopalnici imam 2 luči, vsako na svoji žici (2 stikali) in bi jih rad speljal na eno stikalo.

Stikalo je navadno, ima konektorje 1 2 in L (2 luknji) in zdaj bi prazni žici od obeh luči dal na L, fazo pa na 1.

Gre to skozi?

fikus_ ::

Funkcioniralo bo, ni pa to prav. Ker mora biti tako vezano, da ko izklopiš stikalo, mora prekiniti L, da ni toka do žarnice! ko menjaš žarnico in izklopiš stikalo, ne bi smelo biti v grlu elektrike, tako da te ne more stresti elektrika, tudi če namenoma greč noter s prstom.

mirator ::

Če bo na stikalo pripeljal fazo, potem je vseeno na kateri konektor jo bo priklopil. Če bo stikalo izklopljeno, na svetilki v nobenem primeru ne bo faze. Mislim pa, da nima navadnega, temveč izmenično stikalo.

fikus_ ::

"Stikalo je navadno, . . ."

Fajn bi bila kakšna slika! Bi bolje vedeli o čem se pogovarjamo!

DK6607 ::

slika stikala, ja mislim da se pravilno reče menjalno oziroma izmenično
http://www.bolha.com/gradnja/instalacij...

Sej faza še vedno bo prekinjena, ko je luč izklopljena, samo na stikalu po domače povedano so žice kontra navtikane.

Zanima me samo, če bi se lahko zgodilo kaj na stikalu, če je faza priklopljena namesto na L, da je na 1 ali 2

DK6607 ::

dejansko sem že priklopo na ta način in dela vse tako kot mora =)

zanima me samo, če bi lahko kdaj slučajno nastal kaki problem

DK6607 ::

torej poenostavljeno, glede na spodnjo sliko, prej sem imel 2 luči na dveh stikalih, zdaj pa bi rad imel obe luči na enem stikalu

https://www.dropbox.com/s/ldwpptvh4xul0...

dejansko deluje zadeva, zanima me, če je kaj narobe z vezavo "POTEM na sliki", pustimo zdaj pravila, v praksi me zanima, če se lahko kaj zalomi

mirator ::

Pravzaprav te šele sedaj razumem (upam). Ti si imel prej dve luči in dva stikala. Obe luči pa si lahko hkrati prižigal ali iz enega ali iz drugega stikala. Ali je tako? Če je, potem si imel vezavo dveh menjalnih (izmenčnih stikal). Ker se ne spoznaš,kompliciraš mi na forumu pa še nimamo tehnologije, ki bi nam omogočala vpogled v notranjost tvoje hiše.
Seveda se da vse enostavno rešiti ( tudi z obstoječima stikaloma, če pa menjaš zaradi estetike, je pa tudi to stikalo dobro.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vezava menjalnega stikala

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1639365 (9621) SonoR
»

Vezava kopalniškega stikala

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4320210 (8533) marjan_h
»

Menjava 2 menjalnih stikal pri dveh lučeh

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
82697 (2496) Koleskar90
»

Dva dvojna stikala

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
253409 (3261) RejZoR
»

vezava stikala z dvojnimi tipkami

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1912222 (12028) RejZoR

Več podobnih tem