» »

KiCad

KiCad

poweroff ::

Rad bi naredil razmeroma preprosto vezje z Arduino Nano in sicer bi rad nanj povezal magnetno stikalo (reed switch) in DHT-22 senzor vlage.

Povezava gre takole:

GND <--- 10k ---> D5
              |
              ---reed switch --- > 5V

[DHT-22 sensor - Arduino Nano]
"-" - GND 
out - D2
"+" - 5V


Se pravi imam:
- magnetno stikalo
- pull up upor 10kOhm
- DHT-22


No, zadeva se mi zakomplicira že takoj na začetku. Namestil sem KiCad, vendar v knjižnici ni Arduino Nano, niti 3-pinske 2,54 letvice (notri paše DHT-22).

Menda se da dobiti knjižnico elementov, nekaj sem celo našel na spletu, ampak ne znam uvozit. Oziroma opcija 2 je, da izrišem sam. Kakšna pomoč?
sudo poweroff

jamiroq ::

pin headerji seveda so. footprinte imaš v pin_headers. komponente za shemo so v conn. če nimaš moraš dodati library conn. enako verjetno velja za footprinte.

kar se arduino shieldov tiče sem, mislim, uporabil tole: http://meta-blog.eklablog.com/kicad-lib... (ali pač eno variacijo na temo, se jih nekaj valja po netu). za namestitev imaš wizard, namesti tudi iz github repozitorija.

poweroff ::

Hmm, kje v menijih pa je Wizard?
sudo poweroff

vuego ::

Pa res rabiš shield v ki-cad? Po navadi imaš samo oznake pinov... nekako takole

poweroff ::

Hmm, res sem začetnik tukaj. Moj cilj je, da izdelam zrcalno sliko PCBja, se pravi tisto, kar bom potem jedkal.

Kolikor sem razumel do sedaj, moram najprej narisati načrt, oz. shemo, potem pa na podlagi točne razporeditve elementov pravilnih oblik izrišem wiring in s tem dobim načrt ploščice, ki ga npr. sprintam v zrcalni PDF in potem preko kemo-transfer metode odtisnem na bakreno ploščico.

Tak je načrt... vem katere elemente imam in kako jih hočem povezat, zdaj pa bi rad s pomočjo KiCada ali podobnega orodja prišel do zgoraj opisanega rezultata.
sudo poweroff

vuego ::

Ja, koncept imaš ok.
Poglej mojo shemo, imaš 90% že gor. Namesto optokoplerja imaš tvoj switch (tudi opto je neke vrste stikalo) in leva stran sheme odpade. Za senzor pa dodaš še en pin na shemo. Potem narediš povezave s footprinti in greš na pcb

Lahko je takole pisat, je pa res, da je na začetku kicad zahteven za uporabo.

vuego ::

Vse kar rabiš je nekaj v tem smislu (na hitro, brez poimenovanja in vrednosti)

jamiroq ::

En (mogoče :)) nasvet: namesto jedkanja doma daj raje izdelati vezje na Kitajsko v nek PCB fab house. Je praktično zastonj, rezultati pa so, po mojih izkušnjah, bistveno boljši kot DIY.

Wizard za footprinte je v PCBNew, Preferences > Footprint Libraries Wizard (verjetno še kje :P). Mislim, da moraš footprint library še dodati v projekt, potem ko ga uvoziš (program tega ne naredi sam).

poweroff ::

Hvala za nasvet. Kot rečeno, tukaj sem popoln začetnik in verjetno tudi sprašujem težke bedarije... ampak nekje je treba začet. 8-)

A mi lahko priporočiš kakšen link na Kitajskem? Verjetno ti Kitajci tudi izvrtajo luknjice? Kaj pa prevlečejo plast bakra s cinkom?
sudo poweroff

FX6300B ::

glede na to da si začetnik pa da imaš preprosto vezje ti priporočam uporabo fritzinga.. program preprost namenjen za začetnike, ima ogromno elementov , dobiš dodatne librarie, skratka preprost...
se pa strinjam da je KiCad definitivno boljši :))
May the force be with you!

poweroff ::

Ja, to je tudi opcija, edino kar bi rabil je to da imam krogce okrog luknjic ovalne in zapolnjene ter da je GND zafilan po celi površini... kolikor sem na hitro gledal, tega Fritzing ni imel, oziroma ground copper fill sem še našel, ostalega pa ne...
sudo poweroff

jamiroq ::

poweroff je izjavil:

Hvala za nasvet. Kot rečeno, tukaj sem popoln začetnik in verjetno tudi sprašujem težke bedarije... ampak nekje je treba začet. 8-)

A mi lahko priporočiš kakšen link na Kitajskem? Verjetno ti Kitajci tudi izvrtajo luknjice? Kaj pa prevlečejo plast bakra s cinkom?

Svoje "projekte" (začetniške, brez nekega predznanja :)) sem dal izdelat na pcbway.com. Verjetno zato, ker je cena $1/kos (min. naročilo 5 kosov) in ker ob registraciji dobiš $5 dobropisa (se pravi plačaš le poštnino). Takšna cena je sicer za max 10x10cm PCBje ampak je dovolj. Naredijo pa vse, tudi nabavijo komponente in jih zalotajo gor, če plačaš :). Luknje niso problem, le pravi footprint v KiCadu moraš dodati.

 detajl izdelanega vezja

detajl izdelanega vezja


Za generacijo gerber datotek sem se ravnal po temu: https://www.pcbway.com/blog/help_center....

OvCa77 ::

Jaz sem svoje vezje dal delat na Elecrow.com. Je cenejša poštnina, plus ni stroškov plačila kot na PCBway.
Laptop: Probook 440 G3 | i5-6200U | 12GB DDR3L | SSD Plus 240GB
Desktop: Ryzen 1600X | Gigabyte AX370 K3 | 8GB DDR4 | MX100 256GB

TESKAn ::

Če ti je cilj samo, da boš na koncu imel elemente lepo spravljene na eni ploščici in rabiš samo par kosov, imaš še dve opciji:
1. kupiš protoboar )primer), izrežeš potreben kos, gor nalotaš elemente in narediš povezave
2. če se ti da jedkat, kupiš flomaster za popravljat tiskanine in narišeš vezje prostoročno direkt na baker.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izdelava tiskanega vezja (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5711205 (3936) driver_x
»

Avtomatika za sončni kolektor (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5510932 (7096) FX6300B
»

Kater program za risanje vezij?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
131888 (1328) Rok Woot
»

Raspberry Pi 3 tudi uradno

Oddelek: Novice / Procesorji
349426 (6739) hook
»

Zastonj PCB dizajner

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7917 (769) Crossfire

Več podobnih tem