» »

Mozilla želi privzeto zbirati podatke uporabnikov Firefoxa

Mozilla želi privzeto zbirati podatke uporabnikov Firefoxa

Slo-Tech - Firefox ob namestitvi uporabnika vpraša, ali želi sodelovati v zbiranju podatkov o uporabi (telemetrija), ki se pošiljajo Mozilli in jih organizacija potrebuje za izboljšanje brskalnika. Inženirji ugotavljajo, da velika večina ljudi te možnosti ne izbere, zato ima Mozilla zelo omejen nabor podatkov, ki za povrhu niso niti reprezentativni. To želijo spremeniti tako, da bi v novih verzijah Firefoxa ta možnost bila privzeto vključena, tako da bi morali izrecno prepovedati deljenje teh podatkov z Mozillo (opt-out).

V ta namen bi uporabljali tehnologijo RAPPOR (Randomized Aggregatable Privacy-Preserving Ordinal Response), ki jo razvija Google in omogoča skupinsko zbiranje statistike, ki pa je anonimizirana in ne omogoča prepoznavanja posameznikov. To tehnologijo Google uporablja v svojem Chromu. Mozilla bo v prihodnjih tednih preučila, kako bi uporabniki reagirali na predlagano spremembo, potem pa se bo na podlagi teh podatkov odločila, ali jo izvesti. Kot kažejo prvi komentarji na forumi, bo odziv negativen, saj opt-out sam po sebi pomeni, da zasebnost ni na prvem mestu.

55 komentarjev

«
1
2

LeQuack ::

Včasih so se testiranja in razvoj delala na strani proizvajalca. Zdaj pa kar na uporabnikih.
Quack !

nikolahodin ::

LeQuack je izjavil:

Včasih so se testiranja in razvoj delala na strani proizvajalca. Zdaj pa kar na uporabnikih.


Uporabniki so bolj realno okolje za test.

vostok_1 ::

Bil Firefoxov fan since a looooong time.
Don't know how to feel about it.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

WhiteAngel ::

Sem še vedno Firefoxov fan, ker ne zaupam googlu. Tole me negativno preseneča. Zakaj za vraga bi jih zanimalo, kako uporabljamo brskalnik?! Naj dajo vmesnik iz Firefoxa verzije 3.x nazaj in bo čisto OK. Zdaj je neko minimalistično google-inspired sranje: govorim o manjku menijske vrstice, še enem 2D drop down meniju, full-tab oknu z nastavitvami. Mi ni ne všečen na uč, ne učinkovit, če merimo premike miške in število klikov. Naj pilijo hitrost, varnost, izkoriščenost RAMa itd. Drugega naj NE DIRAJO, saj je dobro!!!111

vostok_1 ::

Zaradi mene naj pustijo kot je in sam varnostne popravke naredijo.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Elysium ::

Mogoče to sploh ni naključje, saj je bilo kakšna dva tedna nazaj marsikje, razen v mainstream medijih, možno prebrati

Mozilla Teams Up With George Soros to Protect and Keep You From 'Fake News' Whatever That Means
https://www.reddit.com/r/linux/comments...

Wrop ::

Slabo slabo. Uporabnik mozillinih brskalnikov že vsaj od Mozille 1.6, mogoče še kako verzijo prej. Očitno bo potrebno res prešaltati na kako alternativo.

Ishmael ::

Čas za nov brskalnik kajpak. RIP mozilla, you won't be missed
ŽigaDolhar:Slo-Tech ni zavezan tebi (ali komurkoli drugemu) omogočati platformo
za širjenje svojih misli in uresničevanje tvoje pravice do svobode govora.
Nenapisani člen Slo-Tech pravilnika krši 39. člen Ustave RS

opeter ::

Hja, nič, grem na Opero. Ali pa ima kdo kakšen drug predlog?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Truga ::

To mogoce ni slaba ideja, ker firefox ocitno nima pojma kaksni ljudje sploh se nucajo njihov browser. Po mojih izkusnjah so na chrome vsi razen power userjov ki uporabljajo firefox plugine ki na chrome niso mozni, in atiji in mamice ki jim poweruserji namestijo firefox (in oni mogoce ne izkljucijo tega)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Truga ()

juroz ::

Kaj pa brave?

estons ::

Truga je izjavil:

Po mojih izkusnjah so na chrome vsi razen power userjov ki uporabljajo firefox plugine ki na chrome niso mozni, in atiji in mamice ki jim poweruserji namestijo firefox (in oni mogoce ne izkljucijo tega)


V ta namen bi uporabljali tehnologijo RAPPOR ... To tehnologijo Google uporablja v svojem Chromu.


Če Firefox uporabljajo tisti, ki ne uporabljajo in nočejo uporabljati Chroma, zakaj Firefox vztrajno kopira in dodaja funkcionalnosti iz Chroma??

Zlate ::

C'mon! Kaj pa bluzite? Mislite, da bo nekdo razvijal Firefoxa zastonj? Od nekje denar mora priti...

Vseeno pa je Firefox zakon - probal sem že kar nekaj browserjev pa se vedno vrnem nazaj :)

Sicer pa sploh ne vem kaj nekateri jamrate; če se že imate za "power userje" potem pa ja znate izklopit zbiranje podatkov?

Glede na to, da pa bo opt-out me prav zanima zakaj hočete biti ovce in iti za množico na npr. Kroma?
"Ne dovoli, da bi te šolanje oviralo pri izobraževanju."
_______________________ Mark Twain________

Ishmael ::

Če privzeto zbiraš, zakaj privzeto ne narediš knofa za zbiranje irelevantnega ? Samo verzija +0.01
Sorosfox, rip.
ŽigaDolhar:Slo-Tech ni zavezan tebi (ali komurkoli drugemu) omogočati platformo
za širjenje svojih misli in uresničevanje tvoje pravice do svobode govora.
Nenapisani člen Slo-Tech pravilnika krši 39. člen Ustave RS

Zlate ::

estons je izjavil:



Če Firefox uporabljajo tisti, ki ne uporabljajo in nočejo uporabljati Chroma, zakaj Firefox vztrajno kopira in dodaja funkcionalnosti iz Chroma??


Mogoče zato, ker bi rad imel večjo bazo uporabnikov in bi rad z novostmi zadržal tiste, ki jih že ima in mogoče pridobil še kakega drugega.

Saj veš - ljudi, ki sledijo množicam kot ovce, namesto da bi uporabljali svojo glavo, je na pretek.
"Ne dovoli, da bi te šolanje oviralo pri izobraževanju."
_______________________ Mark Twain________

Ganon ::

opeter je izjavil:

Hja, nič, grem na Opero.


Ne boš več razmišljal o drugem brskalniku.

Ishmael ::

Add-oni v operi in sami bookmarki so zelo ubogi. Lahko da so to izboljšali:)
ŽigaDolhar:Slo-Tech ni zavezan tebi (ali komurkoli drugemu) omogočati platformo
za širjenje svojih misli in uresničevanje tvoje pravice do svobode govora.
Nenapisani člen Slo-Tech pravilnika krši 39. člen Ustave RS

Ganon ::

Zaznamke ima kot vsak brskalnik. Koliko let je minilo, odkar si jo testiral?

nikolahodin ::

Ishmael je izjavil:

Čas za nov brskalnik kajpak. RIP mozilla, you won't be missed


Mozila počasi gre v smer rip. Uporablja jo 5,72% ljudi.

Netrunner ::

Ganon je izjavil:

opeter je izjavil:

Hja, nič, grem na Opero.


Ne boš več razmišljal o drugem brskalniku.


Zakaj ne, saj opera ni nič posebnega. Jaz sem bil nekaj časa na operi vendar sem se vrnil na Firefox. Nekaj časa sem bil na vivaldiju in sem se spet vrnil na Firefox.

Uporabljaš tisto kar ti ustreza in je. Pa četudi je to IE6

Nevem kaj vas toliko skrbi sledenje saj le to ne vpliva na vaše življenje. Meni sicer to ne diši vendar ... so f.. what in veselo surfam naprej.

pegasus ::

opeter je izjavil:

Ali pa ima kdo kakšen drug predlog?
Mogoče
https://iridiumbrowser.de ?

Truga ::

estons je izjavil:

Truga je izjavil:

Po mojih izkusnjah so na chrome vsi razen power userjov ki uporabljajo firefox plugine ki na chrome niso mozni, in atiji in mamice ki jim poweruserji namestijo firefox (in oni mogoce ne izkljucijo tega)


V ta namen bi uporabljali tehnologijo RAPPOR ... To tehnologijo Google uporablja v svojem Chromu.


Če Firefox uporabljajo tisti, ki ne uporabljajo in nočejo uporabljati Chroma, zakaj Firefox vztrajno kopira in dodaja funkcionalnosti iz Chroma??

Ker firefox ne ve, kaj uporabljajo poweruserji. Ker poweruserji vztrajno izklapljajo tracking. Prav je, da imajo to opcijo, tudi jaz to izklopim. Ampak ce mozilla vidi da "vsi" uporabniki ki sherajo podatke uporabljajo clean firefox brez addonov, bojo jasno mislili da addonov noben ne uporablja in jih ukinili. In v tistem trenutku bo firefox umrl za vecino uporabnikov ki alternative sploh nimajo.

Jaz sploh se ne vem kaj bom naredil, ko mi zginejo vsi addoni. Od vseh ki jih imam zdele nalozene je samo en ki ni oznacen z "legacy".

gruntfürmich ::

estons je izjavil:

Če Firefox uporabljajo tisti, ki ne uporabljajo in nočejo uporabljati Chroma, zakaj Firefox vztrajno kopira in dodaja funkcionalnosti iz Chroma??

točno to sem se jst uprašal kakih 5 let nazaj, in šel na opero kot glavni brovser...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Ganon ::

Netrunner je izjavil:

Zakaj ne, saj opera ni nič posebnega.


Opera je s svojimi unikatnimi funkcijami definitivno nekaj posebnega na trgu brskalnikov.

Markoff ::

Elysium je izjavil:

Mogoče to sploh ni naključje, saj je bilo kakšna dva tedna nazaj marsikje, razen v mainstream medijih, možno prebrati

Mozilla Teams Up With George Soros to Protect and Keep You From 'Fake News' Whatever That Means
https://www.reddit.com/r/linux/comments...

Fake News = News not certified by George Soros.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Truga ::

Elysium je izjavil:

Mogoče to sploh ni naključje, saj je bilo kakšna dva tedna nazaj marsikje, razen v mainstream medijih, možno prebrati

Mozilla Teams Up With George Soros to Protect and Keep You From 'Fake News' Whatever That Means
https://www.reddit.com/r/linux/comments...

Nice fake news you found there, lol

filip007 ::

Mogoče pa Comodo IceDragon.
https://www.comodo.com/home/browsers-to...
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

broken/link ::

Vivaldi. (za razvojem stoji bivša ekipa the Opere)
https://vivaldi.com/story/

opeter ::

pegasus je izjavil:

opeter je izjavil:

Ali pa ima kdo kakšen drug predlog?
Mogoče
https://iridiumbrowser.de ?


Hvala, bom preveril.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

konspirator ::

--

usoban ::

WhiteAngel je izjavil:

Naj pilijo hitrost, varnost, izkoriščenost RAMa itd. Drugega naj NE DIRAJO, saj je dobro!!!111


Ne bos verjel, na tem ogromno delajo v zadnjem letu.

Tab memory usage:

https://metafluff.com/2017/07/21/i-am-a...

Prvi s paralelnim rendererjem:

https://wiki.mozilla.org/Platform/GFX/Q...

In pricakuje se paralelizacija na vseh podrocjih (za development se pricenja uporabljat Rust, s katerim je mnogo lazje pisat paralelno kodo). Future is bright.

Chrome je vredu dokler ne naberes prevec tabov. Potem postane debel pozeruh. Pa isto se zacenja dogajat z njim kot z IE, pocasi ne bo nic vec delalo tko kot mora, ce nimas Chroma. Sploh Googlovi produkti. Ne maram ga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: usoban ()

Ishmael ::

usoban: Nonsense. FF se upočasni po enem dnevu imeti 100 odprtih zavihkov. Kvazi test ki ne odraža uporabe. Ko se začnejo problemi, ne moreš zapirati zavihkov, tab vrstica se zalima itd. Pomaga zaprtje.
Stvar ni dokončana.
ŽigaDolhar:Slo-Tech ni zavezan tebi (ali komurkoli drugemu) omogočati platformo
za širjenje svojih misli in uresničevanje tvoje pravice do svobode govora.
Nenapisani člen Slo-Tech pravilnika krši 39. člen Ustave RS

Nagi Bator ::

A Pale Moon pa nihce ne sproba?
Ker je fork Firefoxa 24, se pravi preden so FF cist zasrali, ob uporabi res deluje kot Firefox iz najboljsih cajtov.
Vecina FF pluginov deluje normalno. Crome? Ne hvala!

Zgodovina sprememb…

Ishmael ::

Nagi_Bator
Bom sprobal
ŽigaDolhar:Slo-Tech ni zavezan tebi (ali komurkoli drugemu) omogočati platformo
za širjenje svojih misli in uresničevanje tvoje pravice do svobode govora.
Nenapisani člen Slo-Tech pravilnika krši 39. člen Ustave RS

opeter ::

Pale Moon je meni neuporaben, ker nima Mac verzije. Na obeh računalnikih bi želel imeti isto verzijo brskalnika.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

usoban ::

Ishmael je izjavil:

usoban: Nonsense. FF se upočasni po enem dnevu imeti 100 odprtih zavihkov. Kvazi test ki ne odraža uporabe. Ko se začnejo problemi, ne moreš zapirati zavihkov, tab vrstica se zalima itd. Pomaga zaprtje.
Stvar ni dokončana.


Nikjer nisem napisal da se ne upocasni. Seveda se. Ampak Chrome je po mojih izkusnjah se precej hujsi. Povrh vsega pa poglej Chromov resource usage pri takem stevilu tabov. Grozno.

MrStein ::

Če ste že tu: Se še komu dogaja da FF zmrzne, če je kaj aktivnosti po disku?
Disk ki ima aktivnost je data disk, FF program in config (in OS) pa je ves na SSD.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

veso266 ::

a ve kdo za nadomestek Firebuga za Firefox (ker so njihov privzeti developer toolsi zanič na chroma pa nočem it)

ker sedaj mam 3 možnosti
1. Updatam na tazadnji firefox in se poslovim od Firebuga
2. prešaltam na chroma (ne pride v poštev)
3. ostanem na Firefox 49 (nevarno ampak dokler web strani še normalno delajo zakaj pa ne)

chrome nucam samo na Win 8.1 Touch laptopu pa še to verzijo 48 ker je tazadnja ki ima Metro način (res nevem zakaj so se tega znebil je bilo zares uporabno na touch napravah in fino pasalo na Windows 8)
Why do you need an e signature if everyone can delete it

Netrunner ::

veso266 je izjavil:

a ve kdo za nadomestek Firebuga za Firefox (ker so njihov privzeti developer toolsi zanič na chroma pa nočem it)


Firebug se je združil z firefoxinimi developer toolsi. Ni isto vendar kar sem bral firebug kot je bil ne more več obstajati zaradi novega načina izvajanja nevemčesa... Kakorkoli pogrešam firebug in se ne morem privaditi na dev toolse of FF.

MonoPattern ::

Opera je zame top browser, boljši od FF in Chrome.

Netrunner ::

MonoPattern je izjavil:

Opera je zame top browser, boljši od FF in Chrome.

Mene pa ni prepričala.

Ishmael ::

usoban je izjavil:

Ishmael je izjavil:

usoban: Nonsense. FF se upočasni po enem dnevu imeti 100 odprtih zavihkov. Kvazi test ki ne odraža uporabe. Ko se začnejo problemi, ne moreš zapirati zavihkov, tab vrstica se zalima itd. Pomaga zaprtje.
Stvar ni dokončana.


Nikjer nisem napisal da se ne upocasni. Seveda se. Ampak Chrome je po mojih izkusnjah se precej hujsi. Povrh vsega pa poglej Chromov resource usage pri takem stevilu tabov. Grozno.


Ne uporabljam chroma, tako da ne morem zatrjevati, je pa firefox zakuril 15GB rama, potem pa se je sistem resetiral.

MrStein je izjavil:

Če ste že tu: Se še komu dogaja da FF zmrzne, če je kaj aktivnosti po disku?
Disk ki ima aktivnost je data disk, FF program in config (in OS) pa je ves na SSD.


Ja. Standardna napaka že nekaj po verziji 3. Izklopi disk cache ipd.
ŽigaDolhar:Slo-Tech ni zavezan tebi (ali komurkoli drugemu) omogočati platformo
za širjenje svojih misli in uresničevanje tvoje pravice do svobode govora.
Nenapisani člen Slo-Tech pravilnika krši 39. člen Ustave RS

gus5 ::

MonoPattern je izjavil:

Opera je zame top browser, boljši od FF in Chrome.
Zakaj ni prevedena v slovenščino? Angleška verzija je povsem uporabna, in vendar – če sta Chrome in FF prevedena, zakaj ni tudi Opera? Norvežani ne najdejo Slovenije na zemljevidu ali pa se nikomur v Sloveniji ne da? Sicer pa, Comodo Dragon je v redu; pa še slovensko zna. ;)

Truga ::

Nagi Bator je izjavil:

A Pale Moon pa nihce ne sproba?
Ker je fork Firefoxa 24, se pravi preden so FF cist zasrali, ob uporabi res deluje kot Firefox iz najboljsih cajtov.
Vecina FF pluginov deluje normalno. Crome? Ne hvala!

Pale moon ima kriticne security issuje ki ostanejo nepatchani po vec tednov, vcasih mesecev. Reci o firefoxu/chromu kar ces, kriticne zadeve naceloma patchajo v dnevu ali 2h.

Truga ::

Jezus ne nucat comodo browserja. To je chromium "fork", ki to ni, je pa top class shitshow. Glej naprimer:
https://bugs.chromium.org/p/project-zer...

filip007 ::

Mogoče zato, da moraš potem inštalirat njihov AV.

Ma nevem, Chrome in ABP, se mi zdi še vedno najboljša opcija in najhitrejša.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Truga ::

Nucaj ublock.

Ishmael ::

Truga je izjavil:

Jezus ne nucat comodo browserja. To je chromium "fork", ki to ni, je pa top class shitshow. Glej naprimer:
https://bugs.chromium.org/p/project-zer...


Top šit. Ni se za dotikat niti s palico
ŽigaDolhar:Slo-Tech ni zavezan tebi (ali komurkoli drugemu) omogočati platformo
za širjenje svojih misli in uresničevanje tvoje pravice do svobode govora.
Nenapisani člen Slo-Tech pravilnika krši 39. člen Ustave RS

carota ::

Sem se spomnil na tole:
"We decide on something, leave it lying around and wait and see what happens. If no one kicks up a fuss, because most people don't understand what has been decided, we continue step by step until there is no turning back" - Jean-Claude Juncker.

Browser je orodje, uporabiš tisto, ki najbolje služi namenu, škoda časa za flame-wars. Uporabljam pa, FF, Chrome, Vivaldi. Vsak ima svoje pluse in jih imam običajno vse hkrati odprte, v vsakemu nekaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: carota ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dobre prakse Informacijskega pooblaščenca že prešle v splošno rabo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
12134229 (25089) spegli
»

Mozilla želi privzeto zbirati podatke uporabnikov Firefoxa (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
5514754 (11690) gus5
»

Google dobil evropski seznam zahtev glede zasebnosti

Oddelek: Novice / Zasebnost
54865 (4147) PaX_MaN
»

Microsoft ne želi omejitev pri zbiranju osebnih podatkov

Oddelek: Novice / Zasebnost
135378 (4366) gendale
»

Po mnenju nemških vladnih uradnikov je uporaba Google Analytics v Nemčiji lahko nezak

Oddelek: Novice / Zasebnost
494851 (3675) poweroff

Več podobnih tem