» »

Vse pogostejši ekstremni vremenski pojavi

Vse pogostejši ekstremni vremenski pojavi

Feriboxmm ::

Zanima me kako se pripravljate ali pa ste se pripravili na ekstremne vremenske pojave. Torej žledolom, neurja in podobno kar lahko povzroči daljši izpad električne energije, vodovodnega omrežja itd.
  • spremenilo: Feriboxmm ()

M-XXXX ::

Nadstrešek... Vse ostalo je enako.
Nadstrešek je zaradi snega seveda....

;-) ::

kje pa je kaj ekstremnega?

z zgodovini so bile ledene dobe, sušne dobe itd. zdaj pa je ekstrem ko temperatura zraste za 2 stopinji v 50 letih.

DamijanD ::

M-XXXX: saj snega je pa vedno manj :D oziroma zame ;(

BuDi79 ::

Čakam na kak lonk, ki bi potrdil, da so ekstremni pojavi vse pogostejši, se mi pa zdi da lahko pričakujem samo trditev da "niti najstarejši tega ne pomnijo".

Magic1 ::

Sej teli "ekstremni" pojavi so večinoma zelo random lokalni. Kakšna je verjetnost, da se tak redek pojav pojavi na istem mestu in bi tako stari pomnili? Informacijska doba pa poskrbi, da vemo za vsako malenkost, ki se zgodi kjerkoli po svetu.
Magic

jype ::

BuDi79 je izjavil:

Čakam na kak lonk, ki bi potrdil, da so ekstremni pojavi vse pogostejši, se mi pa zdi da lahko pričakujem samo trditev da "niti najstarejši tega ne pomnijo".
https://www.theguardian.com/environment...

...:TOMI:... ::

Imam agregat in vedno svež bencin. Agregat tudi vžgem periodično. Za vodo me ne skrbi, imam veliko virov in tudi posod primernih za transport vode.

Sicer pa vse standardne zadeve. Sveče, vžigalniki, vžigalice, odeje... Dodatna plinska jeklenka, ker itak kuhamo na plin, vložena hrana, konzervirana hrana, moka, sol, sladkor, olje, suhe mesnine.

Nekaj ponjav, če slučajno odkrije/razbije streho.


Vse zadeve (razen agregata) uporabljamo tako ali drugače tudi za druge zadeve, drugače bi zavzelo preveč prostora, če bi to robo nakupoval samo zaradi izrednih razmer.
Tomi

Feriboxmm ::

...:TOMI:... je izjavil:

Imam agregat in vedno svež bencin. Agregat tudi vžgem periodično. Za vodo me ne skrbi, imam veliko virov in tudi posod primernih za transport vode.

Sicer pa vse standardne zadeve. Sveče, vžigalniki, vžigalice, odeje... Dodatna plinska jeklenka, ker itak kuhamo na plin, vložena hrana, konzervirana hrana, moka, sol, sladkor, olje, suhe mesnine.

Nekaj ponjav, če slučajno odkrije/razbije streho.


Vse zadeve (razen agregata) uporabljamo tako ali drugače tudi za druge zadeve, drugače bi zavzelo preveč prostora, če bi to robo nakupoval samo zaradi izrednih razmer.


Očitno samo Tomi ve zakaj sem odpru temo 8-) Jest sm začel drugač razmišljat ko mi je 7 dni rit zmrzovala ker ni bilo elektrike >:D

next3steps ::

Se ne pripravljam. Lahko preživim teh nekaj dni brez toplote ali elektrike.

FrRoSt ::

Feriboxmm je izjavil:


Očitno samo Tomi ve zakaj sem odpru temo 8-) Jest sm začel drugač razmišljat ko mi je 7 dni rit zmrzovala ker ni bilo elektrike >:D


Elektrika je še najmanjši problem. Enostavno in hitro rešljivo. ;)

Še veliko slabše bo moralo biti, predno se bodo ljudje vsaj malce zganili. :D

Same ofce. :)) Glej in se čudi, zakaj smo tu, kjer smo. :)):))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

next3steps ::

In kako se ti spopadaš s temi in bodočimi pojavi? Bunker 30 m pod zemljo?

Feriboxmm ::

Se opravičujem za malo zamude (dopust). 8-)

Že zrihtano:
Letos sem zrihtal kamin v hiši tko da lahko ogrejem pritličje hiše. Peč na drva je dobila bypass, ker običajno elektrike zmanjka takrat ko naložiš na peč. Sveč na olje imam kar nekaj poleg tega še zalogo olja in stenja, najde se tudi plinska lanterna in kuhalnik in še kakšna rezervna kartuša plus vedno rezervna jeklenka plina za kuhanje. Kar se tiče hrane, raznorazna vložena zelenjava in sadje, trajno mleko, testenine, krompir in vse kar se najde na vrtu. Preskrba z vodo me ne skrbi ker je v bližini potok in izvir, vodo pa se lahko po potrebi tudi prefiltrira in prekuha.


Ko bo denar: :)

Obnova notranje elektro omarice ki ji bom dodal stikalo MREŽA-0-AGREGAT in na stikalo napeljal samo najnujneše porabnike (2 skrinji, peč na olje in peč na drva, obtočne črpalke, vsa razsvetljava pa vtičnice v dnevni sobi kjer je tudi kamin. Nato sledi nakup dizelskega agregata z močjo 6kw ki bo tudi največji strošek. Dizelski agregat pa zato, ker imam na voljo kurilno olje.

...:TOMI:... ::

Glede predelave omarice. Če dodajaš stikalo, naj bodo potem vsi porabniki speljani preko tega stikala. Tiste, ki jih ne rabiš enostavno ugasneš oziroma jih izklopiš naknadno. Ideja z dizel agregatom je sicer dobra, vendar mora obvezno biti enofazni agregat. Poleg tega je še nekaj, ne vem kakšen zagon ima ta agregat. Če je potreben akumulator za zagon, potem je to že šibka točka oziroma neka stvar, ki lahko odpove oziroma je vzdrževanje drago. Sam imam službeno 3 velike agregate čez. V nobenega ne tankamo kurilca. Serviser je rekel, da so lahko potem problemi, ker so mašine preobčutljive. Seveda, če drugega ne bi bilo, bi tudi to tankali.
Tomi

wini ::

Tudi mi tankamo nafto v agregat ... s kurilcem se na dolgi rok težave. Nujno se dela mesečni test po 15min.
In še vedno se je zgodilo da je odpovedal ravno ob izpadu.

Tr0n ::

Feriboxmm je izjavil:

Zanima me kako se pripravljate ali pa ste se pripravili na ekstremne vremenske pojave. Torej žledolom, neurja in podobno kar lahko povzroči daljši izpad električne energije, vodovodnega omrežja itd.

Tako, da zivim v centru mesta ali v blizini v stanovanju v prvem ali drugem nadstopju (ne spodaj, ne zgoraj). Nismo meli v zadnjih 10 letih vec kot kako uro izpada elektrike, vode pa nikoli. Streho tudi ce odnese, se bo pokrila iz skupnega racuna, poplava pa tudi ne pride do visjih nadstopij. :P

...:TOMI:... ::

Včasih so imeli vsa stanovanja v blokih svoje dimnike in "kiperbuše", za ogrevanje in kuhanje v primeru kakšnih katastrof. Danes ni nič od tega v novih blokih.

Saj ni problema, lahko da ne bo nič naslednjih 100 let (niti naravnih katastrof, niti vojn...), vendar nikoli ne veš. Najbolj so občutljivi ljudje v mestih, saj imajo zelo malo zalog hrane in vode, niti nimajo prostora za shranjevanje niti ne planirajo da je lahko kaj narobe.

Z miselnostjo

Tako, da zivim v centru mesta ali v blizini v stanovanju v prvem ali drugem nadstopju (ne spodaj, ne zgoraj). Nismo meli v zadnjih 10 letih vec kot kako uro izpada elektrike, vode pa nikoli. Streho tudi ce odnese, se bo pokrila iz skupnega racuna, poplava pa tudi ne pride do visjih nadstopij. :P


ni nič narobe, vse dokler ne pride do sranja. Ljudje zjutraj, ko vstanejo niti telefona nimajo napolnjenega, kaj šele da bi imeli kaj drugega na zalogi ali urejeno... nekateri niti avta ne dotočijo z gorivom, dokler jim rdeča lučka ne sveti že 14 dni skupaj.

Pač večina živi "iz trgovine v usta". Se je izkazalo, kaj je bilo v Ameriki, ko so imeli black out. Ljudje so bili samo brez elektrike in so dobesedno umirali in se klali med sabo za vodo in hrano. V takih situacijah ti ne pomaga, da imaš "na kartici" polno denarja in da imaš moneto in ne vem kaj še vse. Takrat šteje samo keš. Ko moraš plačat 50 eur za plastenko vode, boš nekomu dal viso, mastercard, maestro... Klinca, takrat šteje samo keš. In ljudje tudi 5 eur nimajo v denarnicah. Veliko jih sploh nima denarnice, imajo v ovitku od telefona osebno, ter bančno in vozniško. To je to.


V času žleda je mrknil bencinski servis, ki je imel agregat in polne cisterne goriva. Agregat so pozabili natankat, pa potem ko je zmanjkalo nafte, niti niso mogli natočit v agregat, ker črpalke za gorivo niso delale. Agregat pa je stal na 30000 l goriva...

Podobna zadeva je bila v Fukušimi. Imeli so agregate, vendar jih je zalila voda. Če prej ne misliš na take zadeve, ti nič ne pomagajo najmočnejši agregati in najsodobnejša tehnologija, če samo ena drobna napaka onesposobi vse skupaj.
Tomi

Tr0n ::

...:TOMI:... je izjavil:

Pač večina živi "iz trgovine v usta". Se je izkazalo, kaj je bilo v Ameriki, ko so imeli black out.

Saj na vasi je podobno, razen ce imas sam dovolj zemlje in zivine, da lahko zivis od nje, to pa imajo samo kmetje in kaksni posamezniki, ki so bolj oddaljeni od civilizacije. Tudi na vasi hodi folk veckrat na teden v trgovino po kruh, mleko, meso, pa tudi na vasi placujejo v teh trgovinah s karticami in nimajo ravno veliko gotovine v sami hisi.

Tako da ne vem, kaj si hoto s tem povedat. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tr0n ()

...:TOMI:... ::

Jah, ne vem, če so vsi taki. Poznam kar nekaj ljudi, ki so založeni z hrano, ki jo sami pridelajo, ker imajo pozimi probleme priti v dolino, kupujejo pa tudi samo stvari kot so obleke, wc papir, bancin ipd. Tako počakajo doma, na boljše razmere. Praktično rabijo elektriko samo za luči, vse ostalo je "pasivno" in ne rabi elektrike (hlajenje - klet, ogrevanje - drva, kuhanje - drva in plin). Niti približno niso ljudje v bloku tako neodvisni od energentov in omrežij (plinovodnega, elektičnega, toplovodnega...)
Tomi

fikus_ ::

Predvsem na podeželju starejši ljudje so precej samooskrbni, imajo zaloge vsakodnevno potrebnih dobrin, da kakšen teden, dva ali celo več. Ta čas lahko preživijo brez obiska trgovine. To so navajeni iz časa YU, ko je večkrat kaj zmanjkalo.

Baja ::

pri nas doma mislim da bi se dalo preživeti teden, dva, tri brez problema. verjetno še precej dlje. drugače pa živim v mestu več ali manj, tu pa je druga zgodba. brez elektrike sem v PM. verjetno je pri hišah stanje malo boljse kot v blokih. vrt, vlozeno, zamrznjeno(če maš agregat), tudi osnovnih živil lahko več skladiščih (kupiš v kakšni akciji malo več), kot v recimo v 30m2 garsonjeri.

Ishmael ::

wini je izjavil:

Tudi mi tankamo nafto v agregat ... s kurilcem se na dolgi rok težave. Nujno se dela mesečni test po 15min.
In še vedno se je zgodilo da je odpovedal ravno ob izpadu.


Kakšna odpoved se je zgodila ?

Sam imam bencinski agregat 2kW ki zaenkrat še ni odpovedal. Dodal sem dodatni filter goriva za rezervoarjem in po uporabi stankam vse gorivo ven (ga pretočim v avto) in svežega iz kante noter, ko naslednjič zaganjam. Drugače zelo težko štarta.
Ugašam pa ga s zaprtjem pipice za gorivo, da posrka vse iz uplinjača.
Hranim ga na toplem v kleti, olje se menja enkrat letno.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: dope1337 ()

krneki0001 ::

Kje imate kakšne povečane naravne katastrofe? Enako jih je kot vedno, samo da novinarji slabe novice sedaj takoj objavijo povsod, ker radi delajo paniko in si povečujejo naklado.

dexterboy ::

O samih vremenskih vplivih je bilo povedanega in napisanega že toliko, da so še gluhi slišali za to. Me pa bolj zanima, zakaj se pripravljate na razmere, ki ne sodijo ravno v domeno "naslednjih pet dni bo dolina poplavljena", ampak bolj v domeno "konec človeštva se bliža".
Pa nočem nikogar žaliti ali da bi me narobe razumeli, ampak če se bo v celi vasi kadilo samo iz vašega dimnika... use your imagination :)
Kar se pa tiče samega psihološkega pojava "izrednih razmer", je pa tako, da če prej nisi to nikoli "treniral", se jih zelo malo zna soočiti z situacijo, ki se takrat pojavi.
Primer; pride do nesreče, ki odreže vaše bivanje od sveta. Pomoč bo zagotovo prišla, ampak šele čez dva dni. Kar pomeni, da imate škatlo piškotov for next 48 hours, najverjetneje boste 24 ur brez hrane. In že tu se zatakne. S komerkoli sem se pogovarjal, imajo mnenje, da je potrebno jesti vsak dan. Jaz pravim en dan na teden samo voda (pa ne trdim, da je to bolje). Sedaj si pa zamislite te ljudi na strehi hiše...
Ponavljam, to je zgolj primer, da ne boste po men zdej usekal, da sem proti "predpripravam". Prej bi to moralo biti "obvezno" za vse....
btw; koliko od vas tukaj pisočih je doživelo notranjski žledolom pred leti?
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

tikitoki ::

next3steps je izjavil:

Se ne pripravljam. Lahko preživim teh nekaj dni brez toplote ali elektrike.


Probaj to, k bo -20°C.

krneki0001 ::

Mi imamo zalog hrane za nekje vsaj en mesec, poleg tega imamo agregat, ups in peč na drva, ki ne rabi nič elektrike.

Sej ni treba da do česa pride, ampak se pa bolje počutim, če vem, da bom lahko skrinjo priklopil na agregat in se mi ne bo pokvarila uložena hrana, če bi za par dni zmanjkalo elektrike.

gus5 ::

Ekstremna razlika. Fotografiji posneti pred in po hurikanu z istega mesta (pomola) na enem izmed otokov na Bahamih. Na levi: morje do obzorja; na desni: morsko dno do obzorja.
https://ibb.co/eZEMBv

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gus5 ()

krneki0001 ::

to bi lahko bila samo orenk oseka. Na nekaterih mestih na zemlji je razlika med plimo in oseko tudi po 4 metre.

Invictus ::

Na nekaterih tudi preko 10, ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

krucymucy ::

Jaz sem v casu zleda odprl glavno omarico ( ja vem da se ne sme) odklopil vse tri face iz omrezja, brickal vse tri in na eno priklopil agregat.
Tako dela vsa napeljava po hisi.
Seveda nismo kuhali, likali in prali hkrati.

Odlicno je bilo. Sem pustil se nekaj dni potem tako, ker je itak ven metalo ko so priklopili 150kW agregat na transformator za celo naselje.

krneki0001 ::

A si potem tudi elektru plačal za svoj porabljen štrom iz tvojega agregata, ki ti je tekel čez števec?



Jaz sem za glavnimi varovalkami in števcem postavil stikalo(iz varovalk) in vtičnico. Izklopim elektriko iz omrežja in v vtičnico priklopim agregat, pa mi zadeva deluje brez da bi se igral z varovalkami in števec mi ne šteje elektrike iz agregata.

oo7 ::

Hurricane irma dries out entire beach in bahamas, All that water heading for florida

vostok_1 ::

Wat?

That is not possible.
To je dobra oseka.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

krucymucy ::

krneki0001 je izjavil:

A si potem tudi elektru plačal za svoj porabljen štrom iz tvojega agregata, ki ti je tekel čez števec?

Da. Za tistih nekaj deset kWh se ne sekiram.

Vprasanje ce se bo se kdaj ponovila situacija.

jest10 ::

vostok_1 je izjavil:

Wat?

That is not possible.
To je dobra oseka.

Konec junija je bilo nekaj podobnega na jugu Istre. Le da v obratni smeri-zaradi vetra se je za 15-20min dvignila gladina vode za okoli pol metra.

Cervantes ::

Je pa hudič biti kmet.
Če ni suša, so poplave.
Če ni zmrzal, je obupna vročina.
Ampak, koruzo bomo pa še naprej sejal, ane?
Kaj pa naj?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bojler z el.grelcem + kolektor

Oddelek: Loža
4610390 (355) bigruno
»

vprašanje glede nule (N) (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7919209 (17385) lovro535v2
»

Naravne katastrofe v Sloveniji (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Loža
40476079 (65212) Pšenični
»

Dizel agregat za centralno

Oddelek: Loža
339477 (4127) energetik

Več podobnih tem